Anna Paulowna. VERKEERSONGELUKKEN Coöperatieve Boerenleenbank Vergadering S.D.A.P. Werkplaats verbrand R.K. Volkspart ij wil naar aanleiding daarvan gaarne ieta zeggen en me moreert dat zijn jaarverslag sprak van een succes onzer Tentoonstelling, doch er is mij dezer dagen Iets ten gehoore gekomen, wat mij niet kon bevredigen en na onderzoek kwam ik tot mijn spijt tot de ontdek king, dat er door de leden ondeugdelijke prijzen zijn geleverd in den vorm van chocolade en biskwie. Niet dat ik geloof, dat zulks is gedaan met een bedoeling. Ik zal geen namen noemen, die zijn mij alleen bekend, aldus zegt de secretaris, maar aan u allen, die wel iets leveren voor prijzen, een vriendelijk verzoek: levert toch goede waar, wat is te eten, want door het leveren van ondeugdelijke waar heeft u uzelf er mee en de commissie. Het is jammer, dat de prijswinnaars er ons direct niet op attent hebben gemaakt, dan hadden wij de fout hersteld. De vergadering ls het volkomen met den heer Keetman eens en verzoekt hem toch de betrok- len leveranciers er op attent te maken. Bij de gehouden Bestuursverkiezing worden inplaats van de heeren A. Prins en Jb. B. de Jong gekozen de heeren P. Visser en J. Ie Clercq. Beide heeren nemen hunne benoeming aan. Voorzitter' brengt dank aan de afgetreden leden voor hun prettige samenwerking. Voor de commissie tot nazien rekeningen 193$'34 wor den benoemd de heeren M. Oly, Jb. Nap en C. Wit Sz., welke heeren hun benoeming aannemen. Voor de commissie der aanst. Tentoonstelling op 23 en 24 September worden naast het Bestuur benoemd d.e heeren M. Oly, Jb. Gelder, H. J, Kossen en E. Brouwer, welke commissie nog zal worden aangevuld met een paar dames. Het Bestuursvoorstel, om aan de Tentoonstelling te verbinden een afdeellng Winkelstands, wordt aangeno men. Ieder die een stand wil bezetten, moet daarvan aan gifte doen bij den secretaris, voor 1 Mei a.s., met op gaaf van hoeveel M2. Goedgevonden wordt weder een verloting aan te vragen en als hoofdprijs beschikbaar te stellen een rij wiel, als 2e prijs een electr. kacheltje. Tevens zullen verkoopers(sters) der loten 2% cent van ieder lot krij gen. Voorzitter gelooft wel, dat de leden op de convocatie hebben geml3t de festiviteiten met de sehutkermls. Het Bestuur heeft gemeend, gezien de tijdsomstandigheden, dit punt voorloopig van de baan te moeten schuiven en mocht de toestand niet verbeteren, dit jaar niets te doen. Het Bestuur meent niet te kunnen verantwoor den met lijsten te clrculeeren en om bij de gemeente om subsidie aan te kloppen. Het vorig Jaar hadden wij on danks de subsidie der gemeente toch nog een nadeelig saldo van ruim f 20. De heer J. Ie Clerq vraagt of het niet mogelijk is, alleen kinderfeesten te houden, waar de vergadering wel mee instemde. De heer Keetman zegt er vooral niet tegen te zijn. maar men moet toch altijd rekenen op een kosten van circa f 40 plus het eventueel huren van een terrein. Maar mocht de burgerij er wel iets voor gevoelen, zullen wij steeds bereid zijn, behulpzaam te zijn. Aldus wordt besloten. Besloten wordt met de sehutkermls etalagewedstrij den te houden. Verder werd het Bestuur en Commissie vrij mandaat gegeven, het verder af te werken. Bij de rondvraag brengt de heer Keetman ter sprake de door de commissie vermeende hooge advertentiekoe ten,, maar ontraadt, daarop te bezuinigen, want door de advertenties krijgen wij steeds meer goederen voor de tentoonstelling van buiten de gemeente. Een der leden brengt nog ter sprake: de juist ontvan gen hooge aanslag Personeele belasting en of daar niets aan te doen is. Dit zal ter bevoegder plaatse worden onderzocht. Na nog enkele huishoudelijke besprekingen sluit voor zitter onder dank, deze zoo geanimeerde vergadering. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Vrijdagavond werd in het lokaal van Mej. wed. Broer alhier een algemeens ledenvergadering gehouden van de Coop. Boerenleenbank. Aanwezig waren 109 leden en 1 gevolmachtigde. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter de heer K. Kant de vergadering. Spr. zeide, dat we den laatst en tijd in de kranten hebben gelezen, dat jaarvergaderin gen van verschillende zustervereenigingen worden ge opend met woorden, waarin op den nood der tijden wordt gewezen. Het kan niet anders of de crisis, die angst wekkend om zich heen grijpt, moet bij de Boerenleen banken, die ten plattelande zijn gevestigd, en als het ware met beide beenen ln de branding staan, worden besproken. Ook het bestuur der boerenleenbank te Scha- gerbrug heeft ln het algeloopen jaar met moeilijkheden te kampen gehad, hoewel de uitkomsten der bank over 1932 gunstig zijn geweest, blijft de uiterste voorzichtig heid geboden. Over het algemeen is er voor het bestuur der bank echter reden tot tevredenheid. Er is een klei ne achterstand in rentebetaling, doch hiernaast kan on middellijk worden vermeld dat het belegde bedrag der spaargelden niet noemenswaard is verminderd; een be wijs voor spr., dat vertrouwen in de bank wordt gesteld. Spr. heette ten slotte de leden, alsmede de vertegenwoor digers der pers, van harte welkom. De notulen van de vorige algemeene ledenvergadering worden hierna door de kassierster Mej. G. Klerk ge lezen, en onder dankzegging voor de correcte weergave onveranderd vastgesteld. Rekening en balans. De rekening en de balans over het algeloopen boek jaar zijn nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren W. Zeeman en H. de Groot. Door eerstgenoem de wordt medegedeeld, dat allee keurig in orde is be vonden en tot goedkeuring wordt mitsdien geadviseerd. Voorzitter zegt, dat de over 1932 gemaakte winst be draagt f 2428.31, tegen in 1931 f 1220.23, alzoo bijna het dubbele. Het bestuur stelt voor van deze winst te bestemmen voor het reservefonds f 1603.59 (dat hierdoor stijgt tot f 24994.26) en voor afschrijving bankgebouw f 824.72. Goedgevond en. Rekening en balans worden hierop goedgekeurd. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1263911.76, de balans met een bezit en schuld van f 792627.40. Aan de rekening en balans ontleenen wij het volgende: De onvangsten: aan spaargelden werd ontvangen f 310652.72. terug ontvangen voorschotten f 71559.58, ontvangsten in loopende rekening f 795068.73. Uitgaven: terugbetaalde spaargelden f 358497.11, uit gegeven voorschotten f 107400, uitgaven in loopende re kening f 745757.5L De bezittingen der bank op 31 December 1932 beston den o.m. uit: uitstaande voorschotten en hypotheken t 365.697.03, te goed van de leden f 129.121.71, te goed van de Centr. bank f 252007.59. Op 31 Dec. 1932 waren er de volgende schulden: spaar gelden f 738.762.90, rekeninghouders f 28045.52, het re servefonds bedroeg op 31 Dec. 1932 (met inbegrip van de winst over 1932) f 24994.26. Jaarverslag. Vervolgens wordt door de kassier verslag uitgebracht over het iaar 1932. Hieraan ontleenen wij het volgende: Bij het begin van het Jaar waren 575 spaarboekjes uit gegeven. In den loop van het jaar vermeerderde dit getal tot 589. Het aantal verstrekte voorschotten en hy potheken steeg van 178 tot 186. Het aantal leden-reke ninghouders kwam van 31 op 34. In den loop van het jaar werd voor de bank een rekening aangevraagd bij den postcheque- en girodienst. Als niet-ontvangen ren te van'voorschotten moest op de balans worden geboekt een bedrag van f 320.96. In 1932 zijn 16 nieuwe leden toegetreden, waardoor het totaal aantal op 31 Dec. be droeg 264. Door het bestuur werd in 1932 23 maal verga derd, hij welke vergaderingen 18 maal de Raad van Toezicht was vertegenwoordigd. In Januari had door BREEZAND. Op de drukbezochte vergadering van de S.D.A.P., Za terdagavond. in de zaal van den heer Jb. Borst gehou den. kreeg na een korte inleiding van den beer G. Meu- leveld, de heer W. van Dok van Heiloo het woord. Deze had tot onderwerp gekozen: „Stad en Platteland." Dc tijd leent zich er voor en wordt gebruikt, betoog, de spr., om het te doen voorkomen of er een belangen tegenstelling is tusschen staden platteland. Doel daar van ls verdeeldheid te zaaien om er politieke munt uit te slaan. Die tegenstelling bestaat echter niet Het ia zeker niet in het belang van het platteland als de koop kracht in de steden vermindert door verlaagde loonen; niemand, ook de stedeling niet, zal zeggen, dat steun aan land- en tuinbouw, veeteelt, enz. overbodig is. Wan neer er eenige schijn van belangentegenstelling is, dan komt dat door de maatschappelijke verhoudingen, waar onder we leven. Inderdaad echter vormen de arbeiders in de stad en op het platteland met de pachters en hy- potheekboeren één groote bergengroep, zei spr., en alleen als de gemeenschapsidee groeit, zal men uit de ellende kunnen komen, waarin men nu zit Het socialis me alleen zal ln staat zijn een maatschappij te grond vesten met meer harmonische levensverhoudingen. Ir. Ch. G. Cramfer, de tweede spreker, wees er op, hoe ln deze verkiezingscampagne van alle kanten gea geerd wordt tegen de S.D.A.P. In aansluiting hierop herinnerde spr. aan het pas verspreide pamflet van de A.R. partij, dat hij van a tot z onwaar en onwaardig noemde en zóó. dat hij zich niet anders kon voorstellen, of de heer Colijn zou zich diep schamen als hem die pamflet onder de oogen kwam. Onze Ideeën zijn nooit verwezenlijkt ging spr. voort, moet men ons dan de schuld geven, als het mis ls met de flnantlën. In Ame rika is de invloed der S.D.A.P. nog geringer dan hier, en daar is het toch ook mis geloopen. Heeft de S.D.A.P. aohuld aan de tariefmuren? Colijn heeft in Genéve de vrijhandel verdedigd, maar de AR. partij met de R.K. Staatspartij zijn het meest protecti- onlstlsbh. De overproductie aan den eenen kant en de onderconsumptie onderzijds is de S.D.A.P. daar schul dig aan? In Denemarken is een sociale regeering en er is op n.ilitairisme minder bezuinigd dan hier, wordt er ge zegd. Dat is een halve waarheid, die erger ls dan een leugen, zegt spr. Wat beweerd wordt is waar, maar men zegt er niet bij, dat er in Denemarken een Eerste Kamer is, die steeds verder strekkende plannen tot be zuiniging verwerpt Het is eveneens een leugen dat wij den land- en tuin bouw geen steun gunnen. Wij hebben driemaal tegenge stemd. omdat naar onze meening te weinig rekening gehouden werd met de minstdraagkrachtigen en men deze er voor laat opdraaien. En men zegt er al weer niet bij dat we in 21 gevallen gestemd hebben vóór steunverleenlng. Spr. betoogde voorts, dat de S.D.A.P. niet strijdt voor een bepaalde groep (verwijl van Vrijheidsbond), maar voor de geheele menschheid en dat geen „sterke man", de steeds wederkeerende crisis, die een gevolg ls van de verkeerde grondslagen waar de tegenwoordige maat schappij op steunt, kan tegenhouden. Verschillende verwijten: gebrek aan vaderlandslief de; over het gebeurde met de Zeven Provincie, aantas ting van gezag, gezinsleven en godsdienst wees spr. af en wekte tenslotte op de idee van de partij, die de gees tesvrijheid boven alles lief heeft, uit te dragen en te strijden vo.orhet. socialisme. - - De heer Vergaay kwam ln debat. Hij gelooft niet dat men tot een betere maatschappij en tot ontwapening komt langs den weg, dien de S.D.A.P. gaat. In het hart van t' volk moet de gedachte levendig worden, dat oor log onmenschwaardig is. zoodat het tenslotte zegt: we doen er niet meer aan mee. Verbetering van de maat schappij zal men nooit bereiken langs legalen weg. (De de Centrale bank een kasopneming plaats, terwijl 2 maal door een lid van het bestuur en van den Raad van Toe zicht controle werd uitgeoefend. Op 29 Juli 1932 is de jaarlijksche inspectie vanwege de Centrale bank gehou den. Het verslag eindigt met een woord van hartelijken dank aan leden en bestuur en Raad van toezicht voor de aangename samenwerking, bij de vele werkzaamhe den, die in het afgeloopen Jaar zijn verricht.. Onder instemming der vergadering dankt de voorzit ter Mej. Klerk voor het mooie en uitgebreide verslag. MededeeUngen. Voorzitter deelt mede. dat de rente in het afgeloopen jaar ongewijzigd bleef. Voorts dat de bank hare bemid deling verleent bij. uitbetalingen van de tarwe-organisa- tie fen de varkenscentrale. Dit bezorgt den kassier veel werk. terwijl er een uiterst geringe vergoeding (3 cents per post) wordt uitbetaald. Niettemin is het bestuur van meening in het belang van de goede zaak te moeten medewerken. Verder brengt spr. in herinnering, dat het nieuwe bankgebouw in Mei van het vorige jaar is ge bruik is genomen. Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat het gebouw ln alle opzichten aan de gestelde elschen voldoet. Ook wil spr. nog even naar voren bren gen, dat het bestuur zeer tevreden is over bet feit, dat de menschen over het algemeen uitstekend aan hun verplichtingen ten opzichte van de bank hebben voldaan Er is slechts een kleine achterstand in de rentebetaling, n.1. in totaal een bedrag van f 320.96. Benoemingen. De heer J. van der Oord. treedt als bestuurslid af en wordt met bijna algemeene stemmen herkozen. Aan de beurt van aftreden als lid van den Raad van Toezicht is de heer Jb. Jimmiak Dz. Ook de heer Jim- mink wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd. Beide heeren nemen hun benoeming aan en de voor zitter feliciteert hen met het vertrouwen, dat opnieuw door de leden in hen wordt gesteld. Mede namens den heer Jimmink bedankt de heer van der Oord de vergadering voor het vertrouwen en den voorzitter voor zijn felicitatie. Volgt benoeming plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht ln de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Lindenbergh. Daarin wordt voorzien door de benoeming van den heer C. Tiel, die deze benoeming accepteert. Tot leden van de commissie voor het nazien van re kening en balans worden benoemd de heeren P. Vries en C. Nobel (Oudesluis), plaatsvervangend lid de heer J. Veuger Hz. Royement leden. Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering tot het royement van een 6-tal leden. De rondvraag levert niets op, zoodat voorzitter over gaat tot sluiting. Spr. dankt de aanwezigen voor de prettige wijze, waarop de agenda is afgewerkt. Alles gaat hier steeds op een aangename manier en de bank kan dus wel trotsch zijn op haar leden. In dit verband wil spr. er nog even op wijzen, dat er heel wat kleine menschen lid zijn. menschen met een klein bedrijfje, b.v. uit Callantsoog en deze niettegenstaande den nood der tijden steeds tijdig hun rente en aflossing komen betalen. Dit doet spr. bijzonder goed en wordt ook door het bestuur hooge! ijk gewaardeerd. Wanneer er zich echter moeilijkheden mochten voordoen, dan zou spr. de leden willen aanraden: komt dit met het bestuur bespreken. Men hoeft er niet aan te twijfelen of het bestuur zal, indien het overtuigd ls met brave en eer lijke menschen te doen te hebben, zooveel als in haar vermogen ls, helpen. Met een woord van dank ten slotte aan kassier, bestuur en raad van toezicht, sluit spr. de vergadering. S.D.A.P. verwerpt onwettige middelen). Het volk moet de productiemiddelen nemen. Uitvoerig beantwoordde de heer Cramer den debater, die op anarchistisch standpunt staat. Beiden voerden daarna nog eenmaal het woord, waar op de heer Meuleveld sloot. Door onbekende oorzaak ontstond Zaterdagavond brand in de timmermanswerkplaats van den heer E- Muntjewerf. In korten tijd brandde het houten gebouw volkomen af. Het vuur vond natuurlijk gretig voedsel in het aanwezige hout. Verschillende machines werden vernield. Het gelukte niet, de In de schuur staande auto buiten te brengen, zoodat deze, evenals nog een fiets, een prooi der vlammen werd. Het felle vuur maakte het onmogelijk bij het brend- bluschmateriaal te komen, dat op de waterleiding aan gesloten kan worden en van gemeentewege in de werk plaats gestationneerd was. Men moest dus wachten op de brandspuit om het vuur te kunnen bestrijden. De hitte was zoo fel, dat het naaststaande huis van den heer Muntjewerf gevaar liep. Goten en kozijnen begon nen te branden, de ruiten sprongen. Men nam vlug de gordijnen af en met emmers water en een tuinslang wisten de politie en toegeschoten buren, hoewel het bijna niet was uit houden van de hitte, te voorkomen, dat het vuur in de woning kwam. Het duurde vrij lang eer de spuit den eigenlijken brand kon aantasten. De brandweer zelf beschikt n.1. niet over een standpijp, die op de waterleiding past en moest nu een paar honderd meter slang uitleggen om water uit de Zandvaart te kunnen pompen. Er was trouwens toch geen redden aan geweest, daarvoor vond het vuur te veel en te gemakkelijk voedsel. Men be paalde zich dus tot het dooven van de brandende res ten, waardoor verder gevaar voor het woonhuis bezwo ren werd. Werkplaats en machinerieën waren verzekerd, de auto echter niet. Fietser door anto gegrepen en gedood. Uit Meerkerk, 23 April: Zondagmorgen omstreeks elf uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Lexmond en Meerkerk een doodelijk verkeersongeval plaats ge had. Toen de loswerkraan A. de Keizer omstreeks dien tijd met zijn rijwiel den straatweg wilde over steken, werd hij door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar den Dol der al waar zijn zoon in het Krankzinnigengesticht ver pleegd wordt. De auto en het lijk zijn door de politie in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal op gemaakt. Autobotsing. Zondagmorgen is te Wijchcn een luxe auto tegen een boom gereden. In de wagen bevonden zich enkele, studenten uit Wageningen. De chauffeur, ook een student uit Wageningen, is met een schedelbreuk naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ern stig. Te water gereden. Uit Groningen: Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf is tusschen Adorp en Sauwerd een luxe auto met twee personen tc water gereden. De bestuurder vloog door de voorruit en werd ernstig gewond uit het water gehaald en naar het Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De naast hem zittende jongen wist zichzelf ongedeerd in veiligheid te stellen. Het ongeluk ontstond, door een wielrijder plotseling den weg overstak en de automobilist wilde uitwijken. Zaterdagavond hield de R.K. Volkspartij bij den heer Tummers een openbare vergadering. Spreker was de heer P. G. van Engelen uit Haarlem. Een groot deel der katholieken, aldus spr., is zich ln de R.K. Volkspartij gaan organiseeren, omdat in de laatste Jaren door dc kath. democraten in de R-K. Staatspartij niets was te bereiken, daar deze partij on der druk van de kapitalisten staat. Men speculeert op de eenheid der R.K. Staatspartij, een eenheid die reeds lang niet meer bestaat; men wijst op de pauselijke en cyclieken, maar ls machteloos, omdat men aan alle kanten gebonden la. Spr wees er op van hoe groot ge wicht de a.s. verkiezingen zijn, war.t zou de coalitie weer over evenveel zetels de beschikking krijgen, dan zou men dat, naar spr. geloofde, opvatten als een vrij brief om het levenspeil van arbeiders en middenstan ders nog meer omlaag te drukken. Hij wekte daarom leder, die voor democratie voelde, op. te stemmen op ItJst 4. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Rovers (a.r.), die vond dat spr.'s partij te materialistisch was en de geestelijke belangen, die voor elk Christen het zwaarst moeten gelden, op den achtergrond stelde. Voorts wees hij op de uiterst moei lijke taak der regeering in deze tijden. De heer Van Engelen bestreed de gedachte, dat de geestelijke belangen achtergesteld werden. In de eerste plaats ls de R.K. Volkspartij katholiek, anders kon men zich wel aansluiten bij de S.D.A.P. Bij mogelijke samenwerking met andere democratische partijen zal men het katholicisme nooit prijsgeven. Maar laat men -zorgen, voor een behoorlijk levensniveau, dat ls de beste manier om de geestelijke belangen te dienen. De heer Rovers en de heer Van Engelen kregen elk i nog eenmaal het woord, waarna de voorzitter aandrong zich niet ln de laatste dagen voor de verkiezingen te la ten intlmideeren, door pogingen om van stemming op lijst 4 terug te houden en sloot daarop met den Chr. l groet SCHAGERBRUG. Nut en Genoegen. Zaterdagavond hield de vereeniglng Nut en Genoe gen alhier een bijeenkomst van leden met dames, in de zaal van Mej. wed. J. Broer. Het geheele programma werd door plaatsgenooten af gewerkt en het moet ons al direct uit de pen: het is een succesvollen en uiterst gezelllgen avond geworden. Met genoegen kon de voorzitter der vereen., de heer Van Loenen. de groote belangstelling van het publiek voor dezen avond constateeren uit het feit. dat de zaal geheel bezet was. Spr. heette ln zijn openingswoord den aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder echter aan de leden der tooneelvereenlging en van het muziek gezelschap „The Funny Boys", welke beide vereenigin- gen voor het eerst ln eigen dorp optraden. Voorts maak te spr van de gelegenheid gebruik de aanwezige nlet- leden op het hart te drukken, lid van de vereeniging -Nut en Genoegen te worden. De kas der vereen, is in „bloedarmen" toestand, zoo zelfs, dat wanneer daarin geen verandering ten goede komt, er zal moeten wor den overwogen den tweeden nutsavond te laten verval len. Ter Inleiding van het optreden van „The Funny Boys" werd hierna door den heer J. Meijer de band aan het publiek voorgesteld en de aandacht gevraagd voor het eerste nummer van het progTamma „Tre Funny Boys- marsch". En toen de tonen van dezen plttigen marsch door de zaal klonken, was het al direct merkbaar, dat de gewenschte stemming er ln kwam. Er werd keurige muziek ten gehoore gebracht en we mogen gerust zeggen, dat heV eerste „shownummer" van de Boys al een suc ces was. Dit bewees trouwens ook het krachtige ap plaus. Als tweede nummer werd gespeeld „Zigeuner, die hast mein Herz gestohlen", met refrelnzang van den heer J. Meijer. Stil, bladstil was het in de zaal, toen dit mooie muzieknummer keurig gespeeld door de band, met onberispelijke zang van den heer Meijer, werd uit gevoerd. Vervolgens werd nog gegeven „Mellow Moon", waarna de beurt van optreden was aan de tooneelvereenlging. Opgevoerd werd „In de Radio", klucht ln 3 bedrijven, door M. Reimann èn O. Schwarz. Omtrent de Inhoud van het stuk willen wij volstaan met te vermelden, dat deze allervermakelljkst ls en allerlei dolle situaties het publiek doen schateren van het lachen. Er werd uit stekend gespeeld: uitspraak, zoowel als mimiek lieten niets te wenschen over, terwijl de decors keurig waren verzorgd. Ook de grimage was perfect, zooals we dat trouwens van den heer Loevens gewoon zijn. Aan het einde van ieder bedrijf werd dan ook een dankbaar apulaus geoogst, 't Publiek was enthousiast en vol lof. Inmiddels hadden „The Funny Boys" tusschen het eerste en tweede bedrijf van het tooneelstuk de aan wezigen vergast op de „Walspotpourri" van Karl Ro brecht, een muzieknummer dat 'vooral bij de ouderen ln den smaak viel. Ten slotte werden dan door de band üog gespeeld „Wien bleibt Wien', „Lonely Hawai" (ac cordeon, solo, zeer verdienstelijk „getrokken" door den heer C. de Moor Jr„) en „Die Dorfmusik". De voorzitter sloot hierna het officieele gedeelte van de bijeenkomst en bracht woorden van hartelijken dank. zoowel aan" „The Funny Boys" als aan de leden der tooneelvereeniging en den grimeur. In het bijzonder richtte spr. zich tot den heer Van Veen, die de leiding van het tooneelstuk op zich genomen had en de dub bele functie van regisseurtooneelspeler moest vervul len. Spr. hoopte, dat uit het clubje dames en heeren, die voor deze gelegenheid een tooneelstuk hebben opgevoerd een tooneelvereeniging zal geboren worden en roept hen een tot wederziens toe. Hierna bleef men nog gerulmen tijd in feeststemming onder de gezellige dansmuziek van „The Funny Boye" bijeen. WARMENHUIZEN De Linksche Kiesvereeniging hield dezer dagen algemeene vergadering in het lokaal van den heer Slikker. 1. Opening. Door den Voorzitter, den heer P. Mink, werd deze vergadering geopend en heette de aanr wezigen hartelijk welkom. Spreker merkte op, dat tot tweemaal toe getracht was een spreker van Soc. Dem. lichting doch het Bestuur hierin niet geslaagd waa. 2. Notulen. Aan den secretaris, den heer A. Hop man, werd verzocht de notulen te willen voorlezen. Zonder eenige aanmerking zijn deze onder dankzegging aan samensteller goedgekeurd. 3. Rekening en Verantwoording. In het afgeloopen Jaar was, wat betreft de financiën, niets gebeurd en waa het saldo gelijk gebleven bij verleden Jaar, zijnde f 58. Contributie was ook ln het afgioopen Jaar niet geheven. 4. Bestuursverkiezing, aftr. G. v. d. Wel en P. J. Mink. Met bijna algemeene stemmen werden belde hep- ren herkozen en nemen wederom deze benoeming aan. 5. Gelegenheid tot gedachtenwlsseling, eventueel cri- tiek met de Raadsleden. Voorzitter sprak den wensch uit, dat door de leden en ook de nlet-leden die ter ver gadering, de besprekingen een ordelijk verloop mogen hebben. De heer C. Groet stelde namens het bestuur van den Neutralen Bond de drie volgende vragen: 1. Hoe staat de Raadsfractie tegenover de noodzake lijkheid van een steunregeling voor behoeftige midden»* standers et* arme tuinders en transportarbeiders? 2. De Neutrale Bond staat op het standpunt, dat. bij de verhuring van Gemeentelanderijen, de huurders geen borgen meer behoeven te stellen. Hoe staat de Raadsfractie hier tegenover? Tevens willen wij dat bij achterstallige pachtschuld, den huurder het land niet wordt ontnomen. 3. Als eventueel een land- of tuinbouwer of een Mid denstander wegens schuld wordt aangepakt, - en zijn huis of land wordt verkocht, zal dit door den Neutrv Bond worden verhinderd Staat in dit geval de Raads fractie achter onze menschen. zal zij deze actie moreel steunen, ja of neen? Verder richtte de heer Groet nog de vraag tot het Bestuur, hoe te handelen als aanstonds bij de menschen het lloht en de waterleiding wordt afgesneden en te vens ook diegenen die niet meer in staat zijn het dok tersfonds te betalen. De heer Mink, als Raadslid, gaf dadelijk toe, zeer goed te weten, dat velen aan den afgrond staan en gaf openlijk te kennen, dat de Raad weinig heeft in te brengen wat betreft de steunregeling. Zooals we weten, is het tekort op de begrooting f 17000 en dat door dit tc-kort de Gemeente al tamelijk aan banden ligt bij het Rijk. Verder dat de bij achterstallige pacht de lande rijen niet kunnen worden ontnomen en geen borgstel ling meer te moeten hebben. Spreker ls het hiermede eens, maar voegde er aan toe, dat dan ook niet aan iedereen verhuurd kan worden, waarvan men vooruit weet dat het verwaasloosd wordt. Dan, dat bij gedwongen verkoop dit practlsch onmo gelijk wordt gemaakt Ook dit Juicht spr. toe en hoopt dat dit op de a.s. Centr. Tuinbouwvergadering ook zal worden aangenomen. Hoe de raad hier tegenover staat ls moeilijk te zeggen Wat betreft de hooge tarieven van electra en waterleiding, hier staat de Raad machteloos tegenover. De heer J. van Rijn stelde de vraag of ook ieta kon -.vorden gedaan omtrent de hooge huishuur van de woningen, behoorende aan de wonlngbouwvereenlging en dat deze huur niet in overeenstemming is met het loon dat verdiend wordt. De Voorzitter gaf toe dat dit niet in den lijn ia. Vol gens voorschriften mag de huur bedragen 1/8 van het loon. Deze klacht behoort eigenlijk thuis bij het be stuur van de wonlngbouwvereenlging. De heer Slot als wethouder, wilde ookmog wel een woordje spreken en lichtte toe, dat de Gemeente aan handen en voeten is gebonden en dat door de Regee ring alles zoo prcles wordt omlijnd, en di voorschrif ten moeten worden nagekomen. De vergadering begrijpt dus wel, dat het zeer moeilijk is om je definitief uit te spreken. Om voortaan te huren zonder borgen zal in de practijk moeilijk worden. Dat, zooals voorzitter al heeft opgemerkt, selectie moet worden gehouden, is ook moeilijk en tegenwoordig komt men te staan voor verrassingen. Over het dokterefonds is in de laatst ge houden Raadsvergadering gesproken en zijn de moei lijkheden die hieraan vastkleven terdege besproken. De heer Groet was niet bevredigd en zou willen vernemen, of zij bedoelde Raadsleden achter zich heb- ben of niet. De heer Slot verklaarde dat geen belofte kan worden gedaan en de Minister dit standpunt Inneemt, dat niet de bedrijven worden gesteund. De weg ls dus, wanneer iemand ln nood verkeert, te gaan naar het Armbestuur, v/at niet prettig is. 0. Eventueele bespreking der candldatenlijsten. Dit onderwerp is breedvoerig besproken. Voorzitter had van een paar menschen vernomen, die niet wisten hoe ze eigenlijk stemmen moesten en het Bestuur meende hierin een oplossing te moeten vinden door een drukwerkje te laten maken en dit bij de Linksche Kie zers te laten bezorgen. Door de vergadering is het Bestuur machtiging gege ven dit uit te voeren en zullen hierop vier lijBten van candidaten worden vermeld. Voor den verkiezingsdag stelde de heer A. de Geus zijn auto gratis disponibel, wat door de vergadering op beogen prijs werd gesteld. 7. Rondvraag. Daar de rondvraag weinig ople verde, volgde sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10