Boomplantdag in den Wieringermeerpolder P. DE BOER Dinsdag 25 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9267 Slootdorp in feesttooi. MINISTER REYMER PLANT DEN EERSTEN BOOM. De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: no. 5 op LIJST 3. Het was Zaterdag 22 April voor de bewoners van de Wieringermeer, nog meer in het bijzonder voor de schooljeugd, een feestdag. Van uit den ganschcn nieuwen polder, wiens ontstaan over de geheele we reld bewondering heeft afgedwongen, waren de be woners samen gekomen in Slootdorp, het eerste dorp onzer twaalfde provincie, om getuige te wezen van een groot cn historisch gebeuren. Wat er dan wel aan de hand was? Zaterdag, ge achte lezers, werd de eerste boomplantdag gehouden in de Wieringermeer Deze dag droeg al een zeer bij zonder cachet, waar niemand minder dan de Minister van Waterstaat, Zijne Excellentie Mr. P. J. Reymer den eersten boom zou planten. Een speciale dorps commissie was samengesteld om oen en ander voor te bereiden cn wc moeten direct zeggen, dat haar alle eer toe komt Toen we om ruim half twee Slootdorp" binnen re den was aan de vele vlaggen, de opgetogen school jeugd en de hedrijvigheid langs de Brink en in Hotel Smit duidelijk merkbaar dat hier iets bijzonders moest plaats vinden. De mannen hadden de weilan den en de akkers voor een wijle verlaten, de vrouwen gluurden door de heldere gordijntjes en de kinderen, we zeiden het reeds, waren in hun beste pakjes ge stoken en liepen, met de Nederlandsche driekleur ge tooid, af en aan. Vele officieele personen kwamen aan en al spoedig was het parkeerterrein voor Hotel Smit in een auto park herschapen. Onder de vele genoodigden merkten we op. den Edelachtbaren heer P. C. J. Peters, Bur gemeester van Medemblik, aan wiens gemeente een groot deel van de Wieringermeer is gevoegd. De heer Peters was uit hoofde van zijn ambt voorzitter der dorpscommissie. Voorts merkten we op Burgemeester Kol ff van Wieringen, Ir. Roehroek, lid van de Di rectie der Wieringermeer, Ir. Smeding, Ir. van der Steur, Ds. Finkensieper, Ds. Visscher en vele anderen al of niet van hunne dames vergezeld. Tegen half drie verzamelden de schoolkinderen van Slootdorp cn Middenmeer zich bij het keurige school gebouw, onder leiding van het onderwijzend perso neel. Het was een aardig gezicht deze opgetogen kin deren te zien, en de vlaggetjes en kleurige ballonne tjes verhoogden niet onaanzienlijk de feestvreugde. Om klokslag half drie marcheerde men met het muziekcorps Crescendo uit Medemblik voorop, af naar Sluis I, waar de ontvangst van den Minister met gevolg zou plaats vinden. In den stoet liepen ver tegenwoordigsters van 8 provinciën en wel van die provinciën welke in bewoners in dezen nieuwen pol der zijn vertegenwoordigd. De diverse kleederdrach ten trokken al zeer veel belangstelling. Een buiten gewoon aardig idée. Zoo waren aanwezig de provin cies: Groningen, Friesland, Drente, Noordholland, Zuidholland, Zeeland. Gelderland en Noordbrabant. Een en ander deed een collega-verslaggever de zucht slaken, dat hij het liever met de Acht Provinciën dan met de Zeven Provinciën had te doen. Maar dit zoo even tusschen haakjes, lezer. De Minister arriveert. Lang behoefden we bij Sluis I niet te wachten, want reeds waren de auto's van den minister en diens gevolg in zicht. Al spoedig kon de ontvangst van het Hooge gezelschap plaats vinden. In het ge volg van Zijne Excellentie waren aanwezig: Ir. Roo- sewaldt, secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, de heer Ir. Lichtenbergh, hoofd-ingenieur der Zuiderzeewerken. Na de begroeting onderhield de minister zich met de Acht Provinciën, met de Pre dikanten van de Wieringermeer en vele anderen. Een leger van perfotograven deed zijn werk. ook onze foto graaf was niet van de zijde van Zijne Excellen tie weg te slaan en we brengen u hierbij dan ook eenige resultaten van zijn onvermoeid werken. Onder de tonen van een pitti^en marsch werd afge marcheerd naar de Brink, waar het welkomswoord door den voorzitter der dorpscommissie werd uitge sproken. Reeds ontsnapte menig ballonnetje aan de kleine kinderhanden en werden dezo met gemengde gevoe lens nagestqard tot ze in het oneindig heelal waren verdwenen. Op de Brink. Op de Brink was een spreekgestoelte van stroo balen, gedekt door de Nederlandsche driekleur, ge maakt en gaven vele rijen stoelen den gasten gele genheid plaats te nemen om de welkomsrede van den voorzitter aan te hooren. De schoolkinderen wer den keurig daar achter opgesteld. Burgemeester Peters voert het woord. De voorzitter der dorpscommissie beklom als eer ste spreker het spreekgestoelte voor het uitspreken van een welkomsgroet. De heer Peters zeide onge veer het volgende: Excellentie, Dames en Heeren, Kinderen van de Wieringermeer, Mij valt de eer te beurt u allen als zijnde voorzit ter der commissie het welkom te mogen toeroepen op deze plaats. Waar een groot deel van dezen nieuwen De eerste lindeboom wordt door Minister Rejjmer aan den vroegeren bodem der Zuiderzee toever trouwd. polder aan de gemeente Medemblik is toegewezen, zou ik dat tevens kunnen doen in mijn kwaliteit als hoofd der gemeente. Het illuster gezelschap, hier vereenigd, zou ik mede kunnen welkom heeten als hoogste ambtenaar der Directie. Excellentie, wel zijn vele leden der Directie hier aanwezig, directeuren zijn in ons midden, maar waar deze op dezen dag gasten van ons zijn, beschouw ik mij als hoogste ambtenaar in functie. Maar ik wil tot u allen spreken als voorzitter der dorpscommissie, welke vertegenwoordigt alle bewoners der Wieringer meer. Deze bevolking, Excellentie,geachte genoodigden, roepen u een hartelijk welkom toe. Excellentie, wij zijn u dankbaar, dat u wederom een dag hebt wil len geven aan onzen polder en stellen uw tegenwoor digheid op zeer hoogen prijs. Ook de overige aanwe zigen danken wij voor hunne aanwezigheid, die reeds vaker blijk hebben gegeven van hunne belangstelling voor de Wieringermeer en de bevolking. Burgemeester P. C. J. Peters van Medemblik, voorzitter der dorpscomlssle. Dat u allen op dezen eersten boomplantdag wilt te genwoordig zijn stemt ons tot groote dankbaarheid. Ook de pers roepen we een welkom toe. De pers, die over de gansche wereld, van oost naar west, van noord tot zuid, bewondering heeft weten te wekken voor het groote werk dat hier is tot stand gebracht, zijn we dankbaar voor haar tegenwoordigheid. Ook heeten we welkom de leden der Wieringer- meerdirectie. Ik noem u in de laatste plaats, omdat wij u beschouwen als eigen menschen. Zoo ook het personeel der Directie. Ook voor hen moet het een groote voldoening wezen, dat hier zooveel is tot stand gebracht. Dank brengen we voorts aan allen die heb ben meegewerkt aan de voorbereidingen, zooals de heeren Overdijk en Hashagen, die zich met de tech nische voorbereiding belastten, mejuffrouw Olsder, de vraagbaak voor ieder, de hoofden der scholen en hel onderwijzend personeel. Excellentie, geachte aanwezigen, het groote werk, de droogmaking der Zuiderzee is grootendeels vol Hieronder: Overzicht van de feestdrukte met op den voorgrond de door den minister geplantte boom. tooid, maar toch mankeert er nog iets aan. Een ech te Hollandsche polder kenmerkt zich niet enkel en alleen door sappige weiden, waarin het schitterende Hollandsche vee, maar daarnevens treft men er in aan de boomen, die zoo iets karakteristieks geven aan de polders. Een echt dorp in zoo'n polder moet boomen hebben en deze nu missen we. Aan de kinde ren nu, om deze boomen te planten. Zij zijn heden de hoofdpersonen. Zij zullen deze boomen planten, opdat zij er van overtuigd zullen wezen, dat het hun boomen zijn die straks schaduw zullen werpen op de wegen in den nieuwen polder. We spreken den wensch uit, dat het zout in den bodem een goed ge dijen niet mag verhinderen. En als dan deze boomen zullen groeien, kunnen ze met voldoening op dezen dag terug zien. Wellicht kunnen de kinderen, later zelf eenmaal ouders geworden of zelfs grootouders, met trots wijzen op den boom, door hen geplant. En zich speciaal tot de kleinen wendend, zegt Bur gemeester Peters: Jongens en meisjes, toont liefde voor de natuur, draagt er zorg voor, dat geen boom wordt beschadigd en de voldoening van dezen dag zal groot zijn. Excellentie, aanwezigen, ik heet u allen nogmaals van harte welkom en ik hoop. dat gij allen aan de zen dag de meest prettige herinneringen zult bewa ren. Ik heb gezegd. Minister Reymer spreekt. Daarop nam Zijne Excellentie Minister Reymer het woord voor het uitspreken van de volgende rede: Mijnheer de Voorzitter, geachte genoodigden en verdere belangstellenden: Aan het verzoek van den voorzitter der Dorpscom missie om hier enkele woorden te spreken wil ik gaarne voldoen. Laat ik vooreerst mijne voldoening er over uiten, dat de gelegenheid hier iets passends te zeggen mij op deze wijze geboden wordt. Ongetwijfeld een merkwaardige dag. deze eerste Boomplantdag in de Wieringermeer. Er is iets bij zonders aan de hand: onze wapperende vlaggen op het dorp en in den polder; de opgeruimde biijde ge zichten van de groote kinderschare hier rondom ons, en de feestelijke muziek bewijzen, dat dit het geval is. 21 Augustus 1930 kwam de Wieringermeer droog en als wij het niet wisten, zouden wij het niet ge- Iooven, dat wij thans op 22 April 1933 bij elkander zijn voor de viering van een boomplantdag zoo snel immers ontwikkelde de polder zich sinds het oogenblik der droogvalling. Op verschillende plaat sen werd gewerkt; aan verschillende onderdeelen en toch ging alles volgens van te voren uitgestippelde lijnen in een groote eenheid op, en werd een mooi harmonisch kunstwerk door menschenhand ge vormd. Wij voelden evenwel, dat er iets ontbrak. En of schoon wij genoten van elk onderdeel op zichzelf, het zij dit lag op het terrein van den waterbouwkundige, hetzij van landbouwkundige, hetzij op maatschap pelijk gebied, toch voelden wij een gemis. De natuur had nog niet de gelegenheid gekregen om al die on derdeelen op haar eigen wijze te vereenigen tot een ander geheel, tot dat echte mooie Hollandsche Polder landschap, waarmee wij Nederlanders zoo vertrouwd zijn en welks schoonheid wij zoo weten te roemen. Om kort te gaan, het kunstwerk van menschenhand diende te worden gemaakt tot een natuurmonument. En nu is de dag aangebroken, waarop ook daar mede begonnen kan worden. Wanneer ooit een boom plantdag beteekensi heeft, dan zeker hier, waar wij door het gemis aan boomgewas juist kwamen tot grooter liefde voor den boom. Is het voor mij een voor recht dien boomplantdag te mogen openen, vooral is deze dag van waarde voor onze kinderen hier aan wezig, wijl vooral zij eenmaal van hetgeen thans ge beuren gaat, zullen genieten. Reeds in gedachten zien we deze mooie Brink over schaduwd met breede linden en wuivende kronen in de verte rondom ons teokening brengend in het land schap. Velen onzer zullen dit niet meer beleven. De kinderen echter, de dragers der toekomst, zullen dal wel. Mogen zij zich dan dit plechtig oogenblik voor den geest halen en mogen dan deze oogenblikken voor hen zijn en blijven een aangename herinnering, die nooit verdonkerd zal worden door een schaduw, die er op zoude kunnen vallen, doordat in de dagen, die thans volgen, baldadigheid werd gepleegd aan de kinderen der natuur. Daarom, kinderen, uit Uw liefde voor den boom vooral door hem te beschermen Weest er trotsch op hem te behouden, omdat hij geroepen is Uw polder mooi te maken. Uw polder mooi makend, maakt hij Uw huis en Uw woning mooi en gezellig en draagt ook hij bij om Uw geluk te verhoogen en Uw leven rijker te maken. Nederland is trotsch op zijn Wieringermeer; laten de Wieringermeerders en vooral de kinderen toonen en blijven toonen, dat Nederland ook trotsch kan zijn op hen, die Nederlands jongsten polder tot woonplaats kozen. Na deze ufficieele inlei,ding zongen de kinderen, 250 in getal, eenige liederen onder leiding van den heer Hazeloop, welk optreden een luid applaus verwierf. De stemmetjes klonken in de vrije natuur wel wat zwakjes en er was voor de kleinen ook zooveel moois te zien, dat wel af en toe vergeten werd om naar den dirigent te kijken, die de jonge zangers leidde. Onge twijfeld vertoefden ook vele met hun gedachten el- zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 1—30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p- 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo «rkrttg de beer H Koning, de Wilp. Gr van 32 jonge bennen 771 eieren in December en 651 In de koude ma«nd Januari dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. 9 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. Bertels' Opfokvoeder heeft veel beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens g oeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek, Odoorn. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurmalsem. 12 October 1929. Bertels' Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was, maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfis, Machinale Broederij Nuis. Gn. 3 Maart 1933. KLAAGT U over de kousen der kinderen? Koopt ze bij JAAP SNOR (en de kijk is er af, hij breit ze zelf best.) Ie klas reparatie-inrichting voor alle soorten Wol len Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste), DEN HELDER, Zuidstraat 19 (Let op den gelen win kel). P .S. Vracht voor onze rekening. ders, waar straks hun ballon wel zou neerkomen, hoe hun boompje het zou doen. of wel, of de minister net zoo goed een boom kon planten als zij. Het groote moment. Hierop was dan het groote moment aangebroken, het oogenblik, waarop Zijne Excellentie de eerste boom zou planten op de Brink. Daartoe begaven allen zich naar het daartoe be stemde plantgat. Een krachtige jonge linde, deskun dig aan wortel en tak gesnoeid, en geheel versierd, werd door vier allerliefste meisjes, in het wit ge kleed, naar de plaats der plechtigheid gedragen. Ten aanschouwe van een groote schare stortte de minis ter de eerste aarde op de wortels. En al was het te merken, dat Zijne Excellentie dergelijk werk niet da gelijks verricht, al spoedig stond de boom. Nadat nog meerdere officieele personen eenige scheppen aarde in de kuil hadden geworpen, zette de muziek het Wilhelmus in, dat door allen met ont bloot hoofd werd aangehoord. 250 boomen worden geplant Toen verspreidden de kinderen zich in groepen over de Brink en in een ommezien tijds waren in de daartoe reeds vooraf gespitte plantgaten 250 jonge lindeboomen, die hopelijk eens hun schaduw zullen uitwerpen over dezen mooien weg, met zx>rg en toe wijding door de jeugd der Wieringermeer geplant. Terwijl de minister zich al vragend tusschen de kinderen bewoog en met interesse het werken gade sloeg, speelde Crescendo onder leiding van den diri gent den heer G. Groen, opgewekte muziek. De ballonwedstrijd. Daarop verzamelden allen zich weer op het punt van uitgang, waar de kleinen weer eenige liedjes ten gehoore brachten. Het moment waarnaar de jeugd zoozeer had ver langd, was nu dan eindelijk aangebroken, Op een teeken van Burgemeester Peters lieten allen hun bal lon, voorzien van een label, waarop den naam ver meld, los en onder luid hoerageroep kozen de ballon netjes het vrije luchtruim Waarheen? We hopen het nogeens te kunnen vermelden. Tractatie der jeugd. Daarmee waren de feestelijkheden ten einde. In op tocht toog het geheele gezelschap naar het Sport terrein, waar de uitgelaten kinderschaar werd ont haald op chocolade en koek. Dat dit smaakte behoeft wel niet gezegd. In het kwistig met oranje versierde gymnastieklo kaal werd Zijne Excellentie en genoodigden een thee aangeboden. De Acht Provinciën (wie zouden het be ter en met meer gratie kunnen doen?) namen de honeurs waar. Nog eenigen tijd bleef het illuster gezelschap bijeen. Toen gaf de minister den vvensch te kennen te willen afrijden. Door allen uitgeleide gedaan vertrokken do auto's daarop naar Den Haag. Rest nog te vermelden, dat 's avonds de vertooning plaats vond van de Wieringermeerfilms, waarvan 'n groote schare belangstellenden intens heeft genoten. Zoo werd een groote dag besloten, waaraan allen zon der uitzondering met groot genoegen zullen terug denken. Recht voor de Mobilisatie-slachtoffers. Stemt bij voorkeur onzen Protest-candidaat

Schager Courant | 1933 | | pagina 5