LIJST 15 De Liberale Staatspartij LIJST 1 15 „DE VRIJHEIDSBOND" H. D. LOUWES. LIJST 15 LIJST 15 Plaatselijk Nieuws. - VOOR EEK MIE GEZAG. - VOOR EEN SLUITENDE BEGRE I0TIRG. Ingezonden Stukken. 1922. KEN KRING." 1932 Feestavond V.V. „Schagen". Een bloeiende boerenstand brengt welvaart in't land Daarom is het ieders belang te stemmen op H. D. LOUWES Breezand, 23 April 1933. VERKIEZINGSSTRIJD TE BREEZAND. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s.v.pl. een kleine plaatsruimte in uw .veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Er was by mij een boord geplaatst op aanvraag van de R.K. Volkspartij ter aanbeveling van hun candidaten. Ik heb dit toegestaan om reden ik meen de dat hun strijd is onze strijd. Ten tweede omdat hun strijd zeer bemoeilijkt wordt door pastoor Ver hoef, die durft beweren dat de katholieken verplicht zijn op de Staatspartij te stemmen, ondanks al het geen deze partij met Ruys aan 't hoofd, de heele ■werkende en ploeterende massa heeft aangedaan. Nu is van Zaterdag- op Zondagnacht het bord der R.K. Volkspartij bij mij spoorloos verdwenen en daarvoor in de plaats een reclame voor lijst 11 der S.D.A.P. aangebracht. Meenen de S.D.A.P.ers hier nu een socialistische daad mee verricht te hebben (het wijst meer op een fascistendaad). Immers dit werken der R.K. mannen om los van de Staatspartij een aantal volksafeevaardigden in het parlement te bren gen, bewijst ook bij hen op een ontwaken, en indien we werkelijk niets anders voor oogen stellen dan tot een betere samenleving te komen, dan behooren wij dezen mannen die op hun manier strijden tegen ka pitalisme en militairisme, de broederhand te reiken. ÏVVeg met die partijhaat. De strijd der S.D.A.P. is toch ook gericht tegen deze twee verderfelijke instellingen, al wordt tegenwoordig heel wat tijd en geld besteedt om andere arbeiderspartijen te bestrijden. Wij, soci alistische arbeiders moeten ons hier boven verheffen en onzen leiders zeggen dat we met bun politiek niet langer instemmen. Wij verlangen geen dictator, geen Colijn, maar ook geen Albarda, wij hebben geen be hoefte aan sterke mannen, maar aan eerlijke, op rechte mannen, wie het lot der werkloozen en der werkende slecht betaalde massa ter harte gaat. We verlangen geen schoone beloften, we verlangen daden en mannen aan de regeering, die eerst voor het wel zijn van het volk zorgen, eer ze aan andere dingen denken. Daarom zou ik deze S.D.A.P.ers willen zeggen, schaam je over je /ijandigheid jegens de katholieke arbeiders, die toch ook dezelfde behoeften hebben en toonen dat ze moedig hun pastoor trotseeren. G. BAKKER. Esperanto. Zondag 23 April had te Alkmaar de derde bijeen komst plaats van de Eperantovereeniging „La Nordn Stelo". Een 50-tal Esperantisten uit Hollands Noor derkwartier was opgekomen, om deze vergadering bij te wonen. Ze werden door de Alkmaarsche vereeni ging ontvangen in dier eigen clublokaal op het Hof plein, waar tevens een Esperanto tentoonstelling was gearrangeerd. Na bezichtiging daarvan had de eigen lijke vergadering plaats in Hotel Centraal, daar het clublokaal te klein was, om een zoo groot gezelschap te herbergen. Evenals vorige maal in Helder, was de Duitsche Esperantist Rudi Kön-g onder de aanwezi gen. Er werd gezongen en gebabbeld, er werden nieu we kennissen gemaakt, alles in Esperanto. Er werd veel geoefend en dus veel geleerd en men vermaakte zich onderwijl uitstekend. Een gezamenlijke wande ling door „De Hout" besloot de gezellige en leerrijke bijeenkomst Op 28 Mei as zullen de Esperantisten elkaar opnieuw ontmoeten te Den Burg op Texel. Deze jaartallen vertellen ons reeds, dat onze too- neelvereeniging „In Eigen Kring" vorig jaar 10 jaar had bestaan. En dit heugelijk feit is Zondag j.1. her dacht Feestelijk en opgewekt, omdat het bestaan van deze bloeiende vereeniging daartoe alle recht en animo gaf. Het instandhouden van een tooneelvereeniging over zoo'n tijdsbestek is niet gemakkelijk en het spreekt van de groote opofferingen de ambitie en de liefde tot de kunst van allen die in die 10 jaar de ver eeniging hebben in stand helpen houden. Nu de sport in alle geledingen hoogtij viert, nu de voetbal aan de spits van het gansche vereenigings- leven staat en de menschen voor niets anders dan daarvoor oog en oor schijnen te hebben, is het moeilijk in een kleine plaats als Schagen een tooneelvereeniging op de been te houden. En men moet dan ook bewonderen de Ausdauer en de onverflauwde belangstelling waarmee de kopstuk ken van „In Eigen Kring" de vereeniging schragen en steunen. Het is „In Eigen Kring" tot nog toe nog steeds gelukt haar uitvoeringen op hoog peil te houden en de belangstelling en de waardeering van haar dona teurs is dan ook steeds groot geweest. De voorzitter van „In Eigen Kring", de heer Van Drunen, kon in het voonvoord van het feest program ma dan ook met groote dankbaarheid van die steun gewagen. Zooiets geeft den burger moed om verder te gaan en naar hooger en beter te grijpen. De receptie. In Vt Noordhollandsch Koffiehuis gaf de jubilee rende vereeniging des morgens van 11 uur tot half één gelegenheid om haar tijdens een receptie te -ko men complimenteeren. En van die gelegenheid heb ben afgevaardigden van verschillende plaatselijke vereenigingen een dankbaar gebruik gemaakt In hartelijke speeches werd uiting gegeven aan vriend schap, waardeering voor hetgeen „In Eigen Kring" steeds had gepresteerd, terwijl de gelukwenschen vergezeld gingen van een bloemenhulde. Het voor zaaltje van het Noordhollandsch Koffiehuis was dan ook weldra een waar bloemenhof. Achtereenvolgens voerden het woord: de heer Knol voor „Lycurgus". de heer W. van Geelen voor „Sparta", de heer Starre- veld voor „Schagen's Harmoniekapel", de heer C Schmalz voor de tooneelvereeniging „V.V.V.", de heer C Roggeveen Cz. voor „De Schager Orchestvereeni- ging". De voorzitter van „In Eigen Kring", de heer Van Drunen, beantwoordde de verschillende sprekers, daarbij uiting gevend aan de dankbaarheid van zijn bestui voor de ondervonden belangstelling, samen werking en steun. Ook dankte spr. mevrouw Zwaag voor de prettige medewerking die de vereeni ging steeds mocht ondervinden. The Magnus Follies zorgden tijdens de receptie voor opgewekte muziek, terwijl zij hun gelukwensch vergezeld deden gaan van bloemen. Het spreekt van zelf dat de heer Van Drunen ook deze jonge muzi kanten in zijn dankwoord niet vergat. Een bijzonder aardig moment was het toen ten slotte het voltallige bestuur van de afdeeling Scha gen van de Neder!. Vereeniging van Spoorwegperso1 neel binnentrad, en de heer C. Smit in een hartelijke toespraak in herinnering bracht dat de. oprichting van „In Eigen Kring" ontstaan was xloor de vereeni ging van spr. Immers op een feestavond van het spoorwegpersoneel werd als attractie een tooneel- stukje opgevoerd, door personen behoorende tot het spoorwegpersoneel. En dat nu is oorzaak geweest dat de tooneelvereeniging „In Eigen Kring" is opgericht geworden. Spr. gewaagt van de populariteit der ver eeniging en van den arbeid op cultureel gebied. Ook deze woorden werden onderstreept door de aanbieding van een keurig bloemstuk. De heer Van Drunen dankte in goed gekozen woor den voor deze hartelijke hulde en deelde mede, dal leden-spoorwegmenschen felicitaties hadden gezon den. Aan het slot dankte SDr. dan voor de grootsche hul de die „In Eigen Kring" had mogen ondervinden, hij hoopte dat de donateurs de vereeniging zouden blij ven steunen, ja dat nieuwe donateurs zich zouden ko men aanmelden, opdat de vereeniging zou kunnen voortgaan met het geven van goede uitvoeringen, zoo mogelijk in «rooter aantal. Spr. bracht ook dank aan de Schager Courant voor de aanwezigheid tijdens deze receptie, voor de medewerking, die zijn vereeni ging steeds van de directie mocht ondervinden en tevens voor. het bloemstuk dat zij had gezonden. Spr. stelde voor een dronk te wijden aan „In Eigen Kring". (Applaus.) De receptie had een prettig verloop en mocht als een zeer goed geslaagd gedeelte van den feestdag worden beschouwd. De uitvoering van Zondagavond droeg in alle op zichten het stempel van buitengewoon goed verzorgd te zijn en het succes van de volle zaal was dan ook overweldigend. Trouwens Gebroeders Kalkoen is zoo'n aardig blij spel, dat heel goede kwaliteiten heeft en zich bii uitstek leent tot dankbaar spel. De schrijver Gerard Nielen, weet er de vroolijkheid in te brengen, men kan hartelijk lachen en de inhoud is zoo, dat het de belangstelling vasthoudt, ook al weer omdat al zijn de verwikkelingen niet diepzinnig, toch animeerend genoeg zijn om de toehoorders te laten meeleven. Al die goede eigenschappen komen nog te meer tot hun recht, het stuk slaat nog scherper in, als de uitbeelding in goede handen is. En werkelijk, dat was Zondagavond in doorsnee volkomen het geval. De heide Gebroeders Kalkoen waren best, zoowel de stille, als de driftkop, de heeren Grootes en Wit, hebben deze figuren zeer aannemelijk uitgebeeld en menig aardig tooneeltje kunnen zij op hun debet schrijven. Neef Leo, de heer v. d. Cappelle en ook mej. Mid delbeek als Fientje, droegen veei tot het algemeene welslagen bij, niet onverdienstelijk als zij hun rollen hebben uitgeheeld. Heel goed was ook de heer Van Dok als Horst man, de huisvriend. Het was ditmaal geen groote rol, maar toch prima in orde. Pietje, de zuster der Kalkoens, was in zeer ver trouwde handen. Mevr. BackerBreed is steeds zeer concentieus in haar uitbeeldingen en ook ditmaal heeft zij van deze ouderwetsche oude jongejuffer een goede, creatie gegeven. Van Truus de huishoudster was een heel mooi type gemaakt door mevr. Blokker—Middelbeek. Wer kelijk, dat was in alle opzichten af en zoowel haar spel, mimiek als gebaar was óf buitengewoon goed bestudeerd, óf bij intuïtie verrassend juist. Reeser, een vertegenwoordiger van den werklieden- bond en de bedienden der Gebrs. Kalkoen en Joop vulden op prijzenswaardige wijze het geheel aan. Het was zooals reeds opgemerkt, een zeer geslaag de uitvoering en degeen die in deze de regie in han den heeft gehad en deze uitvoering heeft voorbereid en verzorgd, moet alle hulde en waardeering voor zyn werk worden gebracht. Dat het een feestuitvoering was, bleek ook nog uit de medewerking van het moderne danspaar mevr. Mariska Couvée-Misick en de heer A. Englander Jr., die zoowel in hun solo-dansen als in hun duo's groot succes hebben gehad. Het was een hijzonder aardige a*tractie, die door het publiek zeer op prijs is ge steld. Laat ons nu nog even meedeelen, dat de Magnus Folies weer goed op dreef waren. Tot slot is het een opgewekt en keurig door den heer Englander geleid bal geworden en tevens feest in alle opzichten. AANBESTEDING. Zaterdagmiddag had in het lokaal van den heer Itoobol de aanbesteding plaats voor het bouwen van 4 arbeiderswoningen in één blok in de Lauriestraat. De aanbesteding geschiedde door Burgemeester Cor- nelissen voor de Arbeiderswoningbouwvereeniging „Goed Wonen". Architect de heer P. Kroon, Oudorp. De volgende biljetten waren ingekomen: G. Jorritsma, Oosterblokker f 10822.— K. üitterdijk, Schagen f 10570.— Gebr. Veeter, Schagerbrug f 10400.— J. J. Feijen, Alkmaar f10050.— G. Koning, Schagen f 9*10.— T. v. d. Plas, Broek op Langendijk f 9550.— F. Schotten, Schagen f 9500.— •b Faus, Nieuwe Niedorp f 8960.— M. Schipper, Schagerbrug f 8905.— P. Doorn, St. Maartensbrug f S530.— De b9grooting was f9643 61. De gunning is aangehouden. Zaterdagavond gaf de Voetbalvereeniging „Sparta— Schagen" een feestavond in het Noordhollandsch Koffiehuis. Aan dezen avond verleenden medewer» king het Haarlem's Klein Cabaret en de Magnu* Follies Band uit Schagen. Om ruim 8 uur opende de voorzitter der feestcom missie, de heer IC S. Leguit, de feestavond met een hartelijk welkomswoord. Spreker uitte zijn spijt dat slechts een honderdtal belangstellenden aanwezig was, maar hoopte niettemin, dat deze avond zich zou kenmerken door een échte feeststemming, zooals men dat op een „Sparta"-avond gewoon is. In het bij zonder riep de heer Leguit een woord van welkom toe aan de medewerkers t Haarlem's Klein Cabaret en de Magnu9 Follies Band. Beide zijn, aldus spreker, voor ons geen onbekenden en we twijfelen niet of zij zullen er in slagen de feeststemming op te voeren. Nadat de voorzitter nog dank had gebracht aan allen, die bij de voorbereiding van dezen avond wa ren behulpzaam geweest en aan de dames die de zaal een feestelijk aanzien hadden gegeven, werd met de afwerking van het programma een aanvang ge maakt. Het eerst trad een aantal adspiranten der vereeni ging voor 't voetlicht, die onder leiding van den heer J. van Ketel Jr. een reeks trainingsoefeningen uitvoerden, welke zeer in den smaak vielen. Aan het einde van hun optreden moesten leider en adspiran ten een warm applaus in ontvangst nemen. Nadat de Magnus Follies enkele nummers zeer ver dienstelijk ten gehoore hadden gebracht, was de beurt aan Haarlem's Klein Cabaret, dat met èen applausje werd ontvangen. Waar deze medewerken den het leeuwenaandeel voor dezen avond was toege wezen, zullen we niet nummer voor nummer aaa een beschouwing onderwerpen. Laten wc volstaaü met te zeggen, dat hun optreden in alle opzichten een succes is geworden. Zoowel de samenzangen als het individueel optreden der ledèn van het gezelschap viel zeer In den smaakA en het applaus dat telken komt niet met lenzen, welke niet verwezenlijkt kunnen worden o! met middelen, die geen verbetering brengen. Zij geeft U de gelegenheid te stemmen op een ontwikkelden practischen landbouwer en bewoner van het platteland, die als Voorzitter van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw en lid van 't Koninklijk Nederlandsch Landbonwco- mlté volledig op de hoogte ls van de nooden en behoeften van den boerenstand en die bij de voorbereiding en uitvoering van de maatregelen rekening hondt met de adviezen van den georganiseerden landbouw. Dr. L H. J. VOS Mej. Mr. E. C. VAN DORP. A. F. STROINK. Mr. W. C. WENDELAAR. D. DE BOER Dz. Ir. J. PENNING. A. H. THESING. Mevr. Mr. C. C. BAKKER-VAN BOSSE. P. STAPEL Cz. B. H. BUSSCHERS. G. KROMHOF. Voor internationale ontwapening Voor premievrij staatspensioen

Schager Courant | 1933 | | pagina 6