De ijzeren deur blue band mwaulur BLUE BAND Dinsdag 25 April 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9267 1 DE O M GEVING TOMATENKWEEKERS LANG END IJ K BROEK OP LANGENDHK. Vergadering van tomaten kweekers ln het betaaikan toor der L.G.C. onder leiding van den heer S. de Boer, welke in zijn opening memoreert het beginnen te kwee ken.. het sorteeren op grootte en kwaliteit en het veilen .van tomaten. Spr. achtte het een geluk dat dit alles zoo goed is aangepakt en dat de kweekers colelctief hun to maten hebben laten sorteeren en veilen. De uitvoerder daarvan heeft steeds al het mogelijke gedaan aan de eischen daaraan gesteld, te voldoen, zoodat dit alles de kweekers ten goede Is gekomen, daar steeds op onze veiling een goeden prijs voor het product gemaakt werd De Langenöijker tomaten hebben een goeden naam. welke moet behouden blijven niet alleen, maar als het mogelijk is. nog moet verbeteren Het is nog steeds zoo geweest, dat een prima product altijd koopers vond, doch thans leven we in een tijd dat het een eerste vereisohte is deze zoo prima mogelijk aan te voeren. Besloten werd dan ook op het oude pad, betreffende eorteeren en veilen, voort te gaan, terwijl de uitvoering wederom werd opgedragen aan den heer C. Duif. welke genegen was het voor 10 pet. minder te doen dan het vorige jaar. De huur van plukkiaten en sorteermachlne zal nog nader onder de oogen gezien worden. De prijs der pootjesbakken is nog niet bekend. Deze zal door het Centraal bureau vastgesteld worden, op dat overal de prijs hetzelfde is. De veiling zal deze weer inkoopen, terwijl het tevens noodzakelijk gevon den werd ook een aantal 10-pond pootjesbakken aan te koopen. daar deze vooral in het begin nogal veel ge bruikt worden. De tomaten zullen echter in de groots pootjesbak gepresenteerd worden. Opgave werd gevraagd van het kwantum steenkool, wat gebruikt is en nog zal worden gebruikt in het sei zoen 19321933. tevens welke soort en waar ze van daan komen. Opgemerkt werd dat het kwantum steenkool, hetwelk in Nederland in den tuinbouw wordt gebruikt, zeer be langrijk Is. hetwelk misschien nog kan dienen als onder- handeilngsobject. Door de leden werd er nog uitdrukkelijk op gewezen om toch vooral goed te letten op de kwaliteit Voorzitter zegt dat de uitvoering In goede handen is, zoodat dit rustig aan hem toevertrouwd kan worden. Spr. hoopt verder dat de tomaten een loonenden prijs op mogen brengen, waarna sluiting volgde. Volgens ingekomen min. bericht ls verlenging van de werkverschaffing, betreffende ophoogen terrein licha melijke oefeningen en baggeren toegestaan, veriooplg tot en met 27 Mei a.s. OUD KARSPEL. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers ten huize van den heer C. Vis. alhier. Een 40-tal leden was aanwezig. De Voorzitter, de heer N. Kaan. opende de vergade ring met een woord van hartelijk welkom. Spr. hoop te op aangename besprekingen. Spr. wijdde eenige woorden aan den huldigen toestand. Het gaat niet den goeden kant op en we houden het hart vast voor de naaste toekomst. Wkunnen niet te pessimistisch ge stemd zijn. Het schijnt dat ln Amerika het inzicht baan begint te breken om de tolmuren op te heffen. Misschien dat het toch nog eens weer beter wordt. De maatregelen, die wij trachten te bereiken, hebben tot doel om in de naaste toekomst nog op te houden, wat op punt staat te vallen. De steunwet 1932 heeft lang niet voldaan. De be zwaren der organisaties werden echter niet verhoord. Ook de steunwet 1933 werd door de Kamer te weinig geacht. Door de actie is niet veel bereikt, het limiet van 1932 is niet overschreden. Wel heeft men bereikt, dat velen tot den Neutralen Bond zijn toegetreden, wat een verheugend feit wordt genoemd. Eensgezinde samenwerking zal noodlg zijn. Als het bedrag der steunwet 1939 onvoldoende mocht blijken te zijn, zal actie moeten worden gevoerd. De notulen, voorgelezen door den heer D. Wonder, werden goedgekeurd. PUNTEN CONGRES HOORN. Met het bestuursvoorstel om er voor te ageeren, dat een garantieloon van f 18 per Week ln de steun regeling wordt verdisconteerd, kon men zich, na eenige bespreking vereonigen. De heer C. Borst Pz. maakte er bezwaar tegen, dat nu loonen worden betaald van f 8 en f 10 per week. FEUILLETON. Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 28. ft HOOFDSTUK XXV. De Wegen Gods. Met die eigenaardige waardigheid, een mengeling van trots en pathos, die den blanke zoo vaak tot medelij den bewogen had, begon de Indiaan: „Hugh Edwards, de bergstroomen, die op gindsche toppen ontspringen, gehoorzamen den wil van Hem, uit wiens hand de sneeuw valt. Uit hun oorsprong tus- schen de wortels der dennen trekken zij naar de zee, die vele dagreizen verder ligt dan die bleeke blauwe lijn, waar aarde en hemel één worden, en ongetwijfeld bereiken de wateren ten slotte de plek, waarheen zij ge zonden werden. Maar niemand kan zeggen hun loop te veranderen. Hun eerst zoo duidelijk getrokken spoor houdt op, de wateren, die zoo krachtig langs de berg helling ruischten, verzinken ln de woestijn en verliezen zich voor immer voor het oog der mense en. Zoo is het ook met de plannen der menschen. De wil van Hem, die de ongeziene wegen der wateren bepaalt, beheerscht ook de ongekende gangen van het raen- schelijk leven, tot daar waar de tocht van den geest een einde neemt. Het spoor, dat eerst zoo duidelijk getrokken was, verdwijnt uit het gezicht en verliest zich in een wildernis, waarin geen sterveling den weg weet. Op den weg van het noodlot is Nataehee aan zulk een plaats gekomen. Het pad, dat zoo duidelijk voor mij lag als de bedding van een bergstroom, is veran- derd, en ik kan niet verder gaan in de richting die ik wilde. Ik ben een Indiaan. Je hebt vele malen gezegd, dat ik een duivel ben. Goed. Onder zekere omstandig heden is ieder man een duivel. Indien die omstandighe den veranderen, wordt de duivel iets anders. Luister nu en hoor met je hart wat Nataehee te zeggen heeft. Spr. was van meening, dat het bovenstaande loon werd uitbetaald. De heer J. Put was er tegen. Als f 10 per week wordt betaald, geeft men het voorbeeld, dat het voor minder kan. Als geen f 18 kan worden betaald, moet men het land braak laten liggen. Om te ijveren voor een staatshypotheekbank met den rentevoet van den Rijksspaarbank, kon men zdch allen vereenigen. Wettelijke bescherming tegen gedwongen verkoop te verzoeken, werd goedgevonden. Wettelijke verlaging van den rentestanaard zal niet gemakkelijk te verkrijgen zijn. De Centrale Boeren leenbank kon niet het initiatief nemen om te verla gen. Als de Slaat het Tentetype verlaagde, zou de Bank meegaan. Men besloot actie te voeren voor de verlaging van alle rente-typen. Het 5de punt, om een moratorium van schulden te verkrijgen, werd aangenomen. De heer C. Borst Pz. zou willen ijveren voor de schrapping van schulden, b.v. voor de menschen die hun landhuur nog te betalen hebben. Punt 6. Overname van Sociale lasten door den Staat en afschaffing van Grond- en Personeele Belas ting; deze te heffen naar inkomen en vermogen. De heer Bobeldijk wilde spoedig adresseeren, om iets te bereiken Het punt werd aangenomen. Directe vrijstelling voor hen. die onmachtig zijn, deze lasten te betalen, werd door de afdeeling aangenomen. Hierna werden de voorstellen behandeld, die de vo rige alg. vergadering niet zijn behandeld, Ten aanzien van het voorstel van De Beemster om vlugschriften met den nood van den Tuinbouw door het geheele land te verspreiden, deelde voorz. mede. dat het Hoofdbestuur met het oog op de hooge kosten nog niet hiertoe wilde overgaan. De heer A. Bakker wilde het vlugschrift ln do ste den verspreiden, opdat men daar van den toestand op de hoogte komt De heer G. Groet te Warmenhuizen. deelde mede, dat het de bedoeling van De Beemster is. om de oor zaken van den crisis in het licht te stellen. f Sonora Jack en zijn Mexicaan hebben de woning van den Sallemander verlaten, maar de Sallemander is mtt hen meegegaan. Zij kampeeren in de heuvels slechts enkele mijlen van de woonplaats van de compagnons en hun dochter. Zij houden zich daar schuil, omdat zij niet weten hoe sterk de afdeeling was, die mij bevrijd heeft Het was goed, dat je zooveel gerucht maakte. Zoodra hij zeker weet, niet door een politiemacht te worden ver volgd, zal hij zijn slag slaan. Maar hij zal niet verder trachten de mijn met de ijzeren deur te vinden, want hij vreest bij een langer verblijf in de Goudkloof te zullen verhinderd worden in de uitvoering van eeh ander plan. Wat dat voor een plan is. kon ik niet te weten komen. Ik weet alleen, dat het betrekking heeft op Marta Hill- grove en de compagnons, en de plannen van Sonora Jack zijn nooit goed. Wij moeten dus snel handelen om je vrouw fce beschermen." Alsof hij nauwehjk kon gelooven wat hij hoorde, zei Hugh Edwards: „Je zegt, dat wij moeten handelen om Marta te be schermen? Bedoel je daarmee, dat jij mij wilt helpen om haar te redden van wat haar door dien Sonora Jack kan bedreigen?" Nataehee boog het hoofd, toen ontmoetten zijn oogen met fierheid die van den blanke. „Zeide ik niet, dat het pad, dat Nataehee volgde, plotseling veranderd ls als een bergstroom verloopt ln het zand der woestijn? Toen Sonora Jack en zijn mak kers mij vingen en met touwen op dien steen bonden, was ik hulpeloos als een duif in de kronkels eener slang Denk je, dat Nataehee zwak zou zijn geworden onder de foltering van hun vuur? Sonora Jack zou het hart van den Indiaan uit zijn borst gebrand hebben, maar nooit zou hij van zijn lippen het geheim hebben vernomen van de mijn met de ijzeren deur. Het is niets nieuws, dat een Indiaan gefolterd zou worden ter wille van het goud. Nataehee zou gestorven zijn als zoovelen zij ner voorvaderen, zonder een woord. Maar een blanke, de wetten volgend van den vreemden aard der blanke, waagde zijn eigen leven om het leven te redden van Nataehee den Indiaan, die hem maandenlang gepijnigd had. Het spoor van haat en wraak, dat zoo duidelijk voor den rooden man lag, heeft zich verloren in de on bekende wildernis van de wegen van den blanke. Nata- ch.ee kan het niet begrijpen, maar wie ben ik om onge hoorzaam te zijn? Het leven, dat je hebt gered, behoort je toe, Hugh Edwards. Nataehee is de jouwe tot die schuld is betaald. Kan het hart van den blanke mij verstaan?" Met een ernst, die geen twijfel overliet aan zijn op De heer C. Borst Pz. voelde meer voor een inten sere propaganda in Noordholland. Alzoo zal worden geamendeerd. De vergadering achtte het niet noodzakelijk, dat een redacteur wordt aangesteld voor het orgaan. Hierna behandelde men het vaststellen van een vast beginselprogramma. De heer Jb. de Boer dacht, dat men met een vast beginselprogramma moeilijkheden zou krijgen met de samenwerking met andere bonden. De heer C. Borst Pz. was van meening. dat men met de leden van den eigen Bond moeilijkheden zou krij gen. Men was tegen een beginselprogram. Tot afgevaardigden naar de Alg. vergadering wer den de heeren C. Borst Pz. en A. Bakker gekozen. Een voorstel van deze afdeelihg om de loonen in werkverschaffing voor de stad en het platteland gelijk te krijgen, was niet op de agenda geplaatst. Hierover zal op de alg. vergadering worden gesproken. De han delwijze van het Hoofdbestuur werd niet goedgekeurd. Medegedeeld werden de volgende ingekomen stuk. ken. De Diaconie berichtte, dat de huur met 50 pet. is verlaagd. Het College#van Kerkvoogden berichtte de reductie van 20 pet te handhaven. Men was bereid de landhuur 1933 te herzien. Het Burg. Armbestuur deelde mede, dat de landhuren met 50 pet,, zijn verminderd. De heer G. IJff bracht verslag uit van de gehouden conferentie voor een af te sluiten collectief arbeids contract. Spr. was er voor, dat een en ander maar wordt overgebracht naar de tuinbouwvereeniging. De heer C. Borst Pz. betreurde het dat in „De Ont waking" over de alg. vergadering wordt geschreven, als zouden Boerencomitéërs die vergadering: in de war hebben gestuurd. Dat is niet het geval geweest De heer C. Vlug wilde probeeren den schuldenlast (b.v. de verstrekte credieten van Rijk en Provincie) verminderd te krijgen door schrapping. Zal op het congés worden bsproken. Na nog eenige besprekingen aloot de voorzitter de vergadering. rechtheid, stak de Indiaan zijn hand uit. En Hugh Ed wards, ofschoon nog niet ten volle de beteekenis van zijn woorden beseffende, aanvaardde de geboden vriend schap met groote vreugde en greep krachtig de hand van den roodhuid, zeggende: „Ik ben meer dan blij, dat je 't zoo opneemt, Nata ehee, maar ik geloof waarachtig, dat je overschat wat ik gedaan heb. Ik kan niet gelooven, dat die kerels het zoo ver hadden durven doordrijven. Ze zouden je allicht leelijk gebrand hebben, maar Bij de aanraking van de hand van den blanke en de kameraadschappelijke hartelijkheid van diens woorden, liet Nataehee zijn Indiaansche manieren varen en was weer de Nataehee uit de school der blanken. Met een glimlach antwoordde hij: „Het is duidelijk, dat je SonoTa Jaok en zijn werk wijze niet kent. vriend. Ik mag lijden, dat als je ooit met hem te doen krijgt, je hem zult dooden. voordat hij je kan identificerenals den man, die hem naar zijn mee ning heeft verhinderd den schat te vinden, waarom hij dien gevaarlijken tocht uit Mexico hierheen had ge daan. Maar genoeg daarvan. Wij hebben ander werk voor ons. Ik heb dr. Burton opgezocht en hem alles verteld behalve ons bezoek aan de mijn. Samen hebben wij een plan opgemaakt, en hij zeide mij je de verzekering te brengen van Marta's liefde en van zijn blijdschap over je geluk. Daarop ging Ik naar de compagnons, zoo als ik met den dokter ïad afgesproken. Zij wisten van Sonora Jack niet meer dan iedereen in dit deel van Arizona weet. Ik legde hun en het meisje uit, waarom je verdwenen waart, en dat je je dezen winter in mijn hut had schuil gehouden. Ik vertelde hun, dat je on schuldig bent aan het misdrijf, waarvoor je veroordeeld bent dat je Marta liefhebt van je pogingen om genoeg goud te vinden om het land te kunnen verlaten en haar mee te nemen. Het meisje was heel gelukkig. Zij wilde met mij meekomen, maar ik wilde het niet toestaan. Ik heb haar beloofd, dat jij morgen bij haar zoudt komen." Hugh Edwards liep in koortsachtig verlangen en on rust heen en weer. „Maar waarom morgen?" riep hij uit. „Waarom niet vandaag nu dadelijk? Wie kan zeggen wat er gebeurt, terwijl wij wachten?" Natacheo antwoordde: „Wij hebben eerst nog werk te doen. Luister zoo dra je je weer vertoont, ben je geen dag veilig. De Sal lemander heeft te veel gepraat, zooais ik je wel zeide. Je verdwijning heeft iedereen in verbazing en toen aan LANGENDIJK. De Duitscho invoer in 1932. Blijkens het Centraal Orgaan voor den Groentenhan- del is de invoer in Duitschland van groenten in 1932 grooter geweest dan in 1931. De invoer var. roode kool was 25 pet. meer dan in 1931. doch tegenover 1930 was het nog 36 pet. lager. Witte kool is er vanaf 1930 langzamerhand meer inge voerd geworden. In 1932 69 pet. meer dan in 1932, ter wijl de invoer van 1932 75 pet. hooger was dan die van 1930. Gele kool was in 1932 gelijk aan 1931, doch 30 pet. minder dan in 1930. De invoeren van roode-, gele- en witte kool bedroegen ln 1932 ,resp. 20.610, 11.550 en 17.250 ton. De waardeverhouding der producten was echter treu rig. De waarde van de roode kool bedroeg slechts 42 pet. van die van 1931, van de witte kool 70 pet. en van de gele kool 41 pet., terwijl de invoeren grooter waren. De waarde van den geheelen Nederlandschen invoer in Duitschland is met 29.3 pet. gedaald. De invoer van sluitkool is met 11.140 ton toegenomen, ook ongeveer 29 pet. en de waarde daarvan is met 49 pet. gedaald. De invoer van tomaten bedroeg in 1932 uit Holland 33.350 ton; wat een toename is van 28 pet. De invoeren van Italië en der Canarische eilanden zijn resp. met 21 en 39 pet. achteruitgegaan. Door de geweldige Duitscho aardappeloogsten, zijn de invoeren van Hollandsche aardappelen sterk afgeno men, hoewel de invoer van 1932 met 43.360 ton bijna het dubbele was van 1931. In 1930 was de Hollandsche in voer 153.860 ton. Tegenover de geweldige oogsten in Duitschland beteekent de invoer zeer weinig. De in-' voer wordt nog door den uitvoer overtroffen. De Nederlandsche groentenuitvoer ln het eerste kwartaal 193S. Droevig beeld. De tuinbouwexport over het eerste kwartaal 1933 geeft bijzonder slechte resultaten. De export in de eer ste drie maanden van 1933 bedroeg 78.395 -ton met een totale waarde van f 3.333.000. In 1929 was de export 100.057 ton met een totale waarde van f 10.841.000. In 1932 over dit tijdvak was de export ln het eerste kwar taal 112.310 ton, ter waarde van f 6.758.000 zoodat het gewicht met 30 pet. Is achteruitgegaan, terwijl de waar de met ruim 50 pet. is verminderd. De vermindering van den export van sluitkool ls ech ter catastrofaal. In het eerste kwartaal 1929 bedroeg de uitvoer van witte- en gele kool 35 millioen Kg., ter waarde van f 2.870.000, in 1933 over denzelfden tijd 12 millioen Kg. met een waarde van f 280.000, zoodat de kwantiteit tot op een derde gedeelte is teruggeloopen, terwijl de waarde slechts een tiende gedeelte bedraagt. Ook met de roode kool is het zoo gegaan. De uitvoer ln 1929 was 23 millioen Kg. met een waarde van f 2.210.000, tegen in 1933 7 millioen Kg. met een was ten f 254.000, zoodat de uitvoer een derde van 1929 draagt en de waarde nauwelijks een tiende. De uitgevoerde hoeveelheid uien was gelijk aan ver- Wen jaar. De waarde bedroeg echter ook ir.aar éér» derde van 1932.' De Duitsche maatregelen, zegt het C. O., hebben l^un- ne vernietigende werking wel doen gevoelen. De groen- tenexport naar Duitschland is in het eerste kwartaal slechts 14 millioen Kg. geweest, tegen 43 millioen Kg. verleden jaar. Oftewel een vermindering van 66 pet., terwijl de waarde een teruggang aangeeft van 57 pet. We vernamen, dat aan de meeste controleurs van het U.C.B., werkzaam aan de groentenveïlingen, ontslag is aangezegd. ZUIDSCHARWOUDE. De wereldkampioen in het dammen, de heer Sprinter, gaf ten lokale van den heer Kramer alhier eer, simul taanseance, waaraan 28 personen deelnamen. De heer Sprinter won 27 partijen en speelde 1 remise tegen den heer Kunst van Oudorp. Ook de zoogenaamde blinde partij won hij tegen den heer J. Pluister alhier. NIEUWE N I E DORP MIDDENSTANDS VEREENIGING. Algemeene vergadering, gehouden ln café Kossen alhier. Aanwezig 14 leden. De heer C. v. d. Haagen. voorzitter, opent met wel kom, waarna de heer J. Keetman, secretaris, de no tulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna volgt het jaarverslag. Voorzitter dankt den secretaris voor de juiste weergave der notulen en het zeer uitgebreide en keurige jaarverslag en spreekt ook de hoop uit, evenals het jaarverslag aangeeft, dat in het volgende jaarverslag betere tijden worden vermeld. Over de rekening 19321933, nagezien door de hee ren J. Ie Clercq, M Oly en P. Visser, wordt verslag uitgebracht. Alles is in orde bevonden met een voor- deelig saldo van f 157.36. Namens de commissie wordt voorgesteld den penningmeester te dechargeeren. Over eenkomstig een en ander wordt besloten, met dank aan de commissie voor het nazien en den penning meester voor zijn beheer, betreffende de afd. Schut- kermis, Tentoonstelling en Middenstand. De heer J. Keetman, secretaris der Tentoonstelling, het gissen en raden gebracht. Je kunt jezelf en Marta alleen redden door het land te verlaten, vóór de sheriff je aanwezigheid verneemt, en vóórdat Sonora Jack zijn plan wat dat dan is kan ten uitvoer brengen. Dr. Burton zal alles in orde maken. Morgen zul je gaan." „Maar maar" stamelde Hugh, ..ik heb immers geen geld. Er is nog geen goud genoeg om zelfs rnijn eigen weg uit het land te kunnen vrijmaken, laat staan om Marta mee te nemen." De Indiaan lachte. „Ik heb hun verteld, dat je eindelijk die rijke ader had getroffen, waar je zoo bloedig naar gezocht hebt. Bob en Tad hebben mij die burro's geleend om het goud naar beneden te brengen. De compagnons zullen het voor je gaan inwisselen, alsof zij het in hun eigen mijn gevonden hadden. Ik heb alles met dr. Burton af- gespi^oken, en hij zal je geld voorschieten voor je eerste behoeften, totdat je eigen goud op de bank is gebracht." „Maar ik heb immers geen goud!" „Je vergeet de mijn met de ijzeren deur", antwoordde de Indiaan bedaard. Toen het donker was geworden, zeide Nataehee: „Kom, wij moeten geen uur verliezen." Een der burro's en een aantal ertszakken, d{« hij van de compagnons had, met zich meenemende, ging de Indiaan vóór naar de kleine kloof, waar hij Fughs houweel op het pakzadel bevestigde. Toen bond hij de*> blanke den blinddoek weder voor. legde het uiteinde van het touw in zijn hand, en ging verder, terwijl Hugh op zijn beurt den ezel aan den teugel leidde Bij den ingang der mijn lieten zij het dier staan en gingen der. tunnel binnen. Nataehee ontdeed zijn makker van den blinddoek t- zeide: „Jij blijft hier om het goud los te hakken. Ik za> het naar den burro en dan naar de hut brengen. Ik vertrouw er op, dat je hier niet vandaan gaat, totdat ik gereed ben om je op dezelfde manier terug te brengen." Hugh laohtte. „Je moogt me vertrouwen. Ik beloof je zelfs mijn hoofd niet buiten te steken. Ik zal het hier veel te druk hebben om tijd te verdoen met speu ren." „Goed!" zeide de Indiaan, en de beide mannen gin gen aan het werk. Wordt vervolgd. Blue Band heeft reeds gedu rende een reeks van jarer» haar bijzonderen naam ge handhaafd door den mach- tigsten factor „kwaliteit". De „Blue Band-kwaliteit" - versch gekarnd wordt be reid uit de allerbeste grondstoffen en de aller fijnste roomboter. Besef wat het zeggen wil: Een groot kwaliteits-verschil en slechts een klein prijsverschil tegenover andere soorten. Virscb («karnd m*t 40a/o allerfijn»!* RoomboUr ond«r RlJkiconVala

Schager Courant | 1933 | | pagina 9