Aliiicei Niuis- Uitmuit- Liiilntilil Besprekingen met Berlijn. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De nieuwe overeenkomst niet geheel bevredigend voor onzen tuinbouw? Steun aan Amerikaansche boeren DE VOS-ROEP, HOOGZIJDE102, SCHAGEN. Opleving in Duitschland Toerisme per trein Een wereld-volkstelling HET BöSS-SCHANDAAL TE BERLIJN Ontslagen leerlingenverpleegsters te Woensel Besprekingen te Washington. Woensdag 26 April 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9268 CODRJÜIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Over eenstemming met Dnltschland bereikt. Binnenkort zal een overeenkomst wor den onderteekend. Faciliteit voor Nederland Inzake Invoer van harde kaas, eieren, e.a. Naar het Wolff-bureau uit Berlijn meldt, hebben de economische onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland gisteren tot overeenstemming geleid. Dr. Hugenberg, rijksminister voor land bouw in Duitschland, en mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, gezant van Nederland te Berlijn, hadden gedurende eenige weken overleg gepleegd. Binnen eenige dagen zal de overeenkomst onderteekend worden. De rente van de door Nederland aan Duitschland verstrekte credieten zou moeten worden verlaagd. Naar de Berlijnsche Corr. van de „Tel." nog van wel ingelichte Duitsche zijde verneemt, beeft Nederland ticb verplicht,, dezen rentevoet van 5H tot 4 te verlagen, waartegenover Duitschland verschillende faciliteiten heeft toegestaan voor den invoer van har de kaas, eieren en andere landbouwproducten. Het was te verwachten, dat Nederland niet voor de volle 100 succes zou bereiken, maar ook in Ne- derlandsche kringen heerscht de meening, dat het resultaat slechter had kunnen zijn. Spoedig onderteekenlng van het Verdrag. De inhoud van het nieuwe verdrag was heden avond te 'sGravenhage nog niet bekend, daar de Ne- derlandsche delegatie zich bepaald heeft tot een tele fonische mededeeling dat een verdrag tot stand is ge komen. Men vermoedde dat de nieuwe overeenkomst voor onzen tuinbouw niet geheel bevredigend zou zijn. De stand van zaken wees gistermiddag nl. in die rich ting. Intusschen is het niet uitgesloten, dat de Duit- schers op het laatste oogenblik t a.v. den tuinbouw nog bepaalde concessies hebben gedaan. De delegatie wordt heden in de residentie terugverwacht met uit sondering van den heer Posthuma, die naar Milaan is vertrokken. (Zie verder Laatste Nieuws). Wetsontwerp door bankcommlssie van het Huis van Afgevaardigden goedge keurd. Verlichting der hypotheekschuld het doeL Uit Washington: De bankcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het wets ontwerp tot uitgifte van 2 milliard staatsobligaties goedgekeurd. Dit ontwerp waaraan d" Senaat reeds zijn goedkeu ring heeft gehecht, heeft ten doel door middel van genoemde emissie de lasten der farmers te verlich ten door de herfinanciering der op de boerderijen rustende hypotheken mogelijk te maken. Epidemie van groote branden in Duitsch land. Olpe, 25 April (V.D.) Onder de inwoners van het district Olpe in Sauerland is in den laatsten tijd ten gevolge van het uitbreken van 5 groofe branden groote opwinding ontstaan. Sedert Goeden Vrijdag zijn twee dubbele woonhuizen, een woonhuis en een opslagplaats voor veevoer afgebrand. Heden is de groote zagerij van Sondermann met alle machines en houtvoorraden een prooi der vlammen geworden. Men houdt ernstig rekening met brandstichting. iet HOEDENHUIS voor SCHAGEN en OMSTREKEN heeft een groote nieuwe zending ontvangen. Prijzen extra laag. HINDERHOEDEN vanaf 95 cent GROOTE CAPELIENS, gegarneerdvanaf f2.95 ZWARTE STROO DAMESHOEDEN, gegarneerd, in groote matenvanaf f3.95 Handhaving van vrije organisatie op econo misch gebied als noodzakelijk beschouwd. Wolff meldt uit Frankfort a. d. Main: Het presidium van den bond van industrieélen in Mldden-Duitnchlaad deelt het volgende mede: Met opzet zien wij er van af, ook onderzijds tegen over de regeering der nationale herleving over te g;<an tot 't uitspreken van een loyauteitsbetuiging, zooals die in den laatsten tijd in vele gevallen is afgelegd, doch die ons, wat haar vorm en haar veelvuldigheid betreft niet altijd in juist gekozen bewoordingen vervat schijnt te zijn. Een zich voegen binnen het kader van den staat is een vanzelfsprekend gebod voor de volkshuishouding. Welke formeele gedaante de Duitsche volkshuishou ding ook moge krijgen, wij achten de handhaving van vrije organisatie op economisch gebied, ook naast per manente instanties, juist in het belang van laatst genoemde, noodzakelijk. Nimmer zullen Duitschland en de Duitsche volkshuishouding de krachtige en welbe wuste medewerking van onafhankelijke economische leiders kunnen prijsgeven. De verantwoording waar mede deze leiders zich ten bate der gemeenschap be iasten, heeft het bestaan van vrijheid tot voorwaarde. Het nieuwe rijk kan van de volkshuishouding vol ledige medewerking eischen, die wij ook onzerzijds willen verleenen Een En gelach Idee. De toerist zal een week in den trein wonen. De London and North Eastern Railway Cy. gaat rond reizen per trein organlseeren, gelijk die in Amerika, Afrika, Australië en elders reeds lang populair zijn. Dit is geen reis op rondreisbiljetten, gelijk men die in Euro pa kent, doch een reis, waarbij de trein gedurende de rondreis het tehuis van den reiziger is, gelijk dat de boot Is bij de populaire zeetochtjes van den nieuwen tyd. Men zal beginnen zoo'n „cruising train" te laten loopen van 17 tot 23 Juni. Deze trein zal 2000 mijl (ruim 3200 ILM.) afleggen door het mooiste Engelsche en Schotsche landschap. De trein zal uitsluitend uit eerste klas rijtuigen bestaan en het aantal passagiers is tot 60 beperkt. Ieder krijgt een eigen hut en een vaste plaats In het restauratierijtuig, waar de maaltijden worden ge noten. Alleen de ochtendthee wordt in de slaaprijtuigen gediend. Voorts worden in den trein opgenomen een da meszaal. een schrijfzaal, een rookzaal, douches, en een kapsalon. De trein wordt verdeeld in een dag- en een nachtafdeeling en zal bij elkaar iets meer dan 500 ton wegen. De bagage wordt zoo gestuwd, dat zij ten allen tijde voor de passagiers toegankelijk is. Elke passagier krijgt een beschrijving van de route en een plan van den trein. Allerlei uitstapjes per auto en per boot, gelegenheid tot dansen, zwemmen en golf- spel zijn in het programma opgenomen. In alle landen op denzelfden dag te honden. Uit Boedapest: De oud-minister prof. Bela Földes van Hongarije, heeft aan den voorzitter van het In ternationaal Bureau voor de statistiek, Friedrich Zahn, voorgesteld, te streven naar het houden van een wereld-volkstelling, welke in alle landen op den zelfden dag, en wel op 31 Decomber 1935, dient plaats te vinden. Zulk een systeem van volkstelling zou, volgens pro fessor Földes, de waarde der gegevens over de bevol king in de verschillende landen aanzienlijk verhoo- gen. Friedrich Zahn heeft prof. Földes teruggeschreven, dat hij het voorstel met de leden van het Interna tionaal Bureau voor de statistiek zal bespreken. NIEUWE VERLOVEN VAN DUITSCHE PROFESSOREN. Aan de universiteiten te Frankfort aJVÏ., Marburg en Göttingen. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt dat de minister van eerediensten, Rust, tot nadere beslissing op grond van de ambtenarenwet, weer een aantal professoren met verlof heeft gezonden. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Londen, 25 April (V.D.) Het departement van luchtvaart heeft bericht ontvangen, dat heden een tor pedo-bommenwerper neergestort en vernield is te Joho- re in Straat Singapore. De piloot is ernstig gewond, de mecanicien is verdronken. DE WERKLOOSHEID IN DUISCHLAND VERMINDERD. Uit Berlijn: Het aantal werkloozen dat bij de ar beidsbeurzen als zoodanig te boek stond, is in de eersto helft van de maand April met 69.000 gedaald 1 tot 5.530.000. Deze vermindering is in hoofdzaak toe te schrijven aan de tewerkstelling in open lucht. Onderzoek van het financieel beheer van den vroegeren burgemeester. Uit BERLIJN, 25 April (V.D.): De staatscommissaris voor bijzondere diensten, Dr. Lippert, heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar het financieel beheer van den vroegeren burge meester Böss en den eersten burgemeester van Ber lijn, Dr. Sahm, verzocht beslag te leggen op het pen sioen van Böss. BÖSS. Böss heeft per jaar ontvangen 36.000 RM. plus 24.000 R.M. vergoeding voor dienstuitgaven plus vrije dienst woning. Deze kostenvergoeding zou Böss zich twee malen hebben laten uitbetalen, waarbij Böss de stad kosten zou hebben laten vergoeden, welke niet als represenatiekosten kan aanrekenen. De schade, welke de stad Berlijn hierdoor zou hebben geleden, bedraagt honderdduizenden. Böss heeft zich bijv. voor een hond laten betalen 200 R.M., voor een muilband 9.50 R.M., voor hondebrood in 11 maanden tijds 330 R.M., Voor den bouw van zijn dienstwoning heeft Böss 150.000 R.M. laten betalen. Dr. Lippert detailleert eenige kosten welke gemaakt zijn ter gelegenheid van een verjaardag: planten 40 M., closetpapier 0.50 M., 2 sigarenknijpers 34 M., 16 pond wilde aardbeien 19.20 M., 2 pond aardbeien 1.40 RM., 2 pond poedersuiker 90 penningen, 2 pond suiker 80 penningen, het overbrengen van een ovaal dienblad 75 penningen. Voor den waakhond, die evenwel geen waakhond hond was, maar een familiestuk, de hond lag over dag niet aan de ketting, werd geen belasting be taald. Zelfs de naalden van de gramofoon der fami lie liet Böss zich door de stad Berlijn vergoeden. Vragen van het Kamerlid J. ter Laan aan den minister. De heer J. ter Laan. lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: Is het juist dat de ieerlingverpleegsters J. J. Schad- delee, E. Ossenkoppele en S. Goulooze. werkzaam in het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel resp. met vier. twee en een dienstjaren, op 18 Maart 's middags om streeks twaalf uur bij den geneesheer-directeur werden geroepen en toen de mededeeling ontvingen dat zij met ingang van 20 Maart werden ontslagen? Is het juist dat de geneesheer-directeur aan deze ambtenaressen, die op arbeidscontract werkzaam wa ren gesteld, heeft medegedeeld, dat hij hoewel hij niets dan lof had voor de wijze waarop de opgedragen werkzaamheden werden vericht moest weigeren de reden van het ontslag, dat op last van den minister van Binnenlandsche Zaken werd verleend, mede te deelen? Is het juist dat het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond van of namens den minister van Binnelandsche Zaken eveneens een wei gerend antwoord heeft ontvangen op zijn dringend ver zoek de redenen van het plotseling aan drie zijner le den verleende ontslag te mogen kennen om alsnog be trokkenen in de gelegenheid te stellen zich tegen den getroffen maatregel te kunnen verdedigen? Is de minister niet van oordeel, dat een optreden als In deze vragen vervat afgezien nog van de belangen van de betrokken leerling-verpleegsters een sfeer van onrust, verbittering, vrees en onzekerheid moet doen ontstaan, die voor den verplegingsdienst van zeer na- deelige werking moet zijn? Is de minister op grond van het algemeen belang be reid de feiten mede te deelen welke hem er toe gebracht hebben dit zeer ongewone en opzienbarende ontslag van drie ambtenaressen, waardoor deze zoo ongemeen zwaar worden getroffen, te gelasten of te bevorderen? ARME KLEINE. Uit Snelc: Gistre is de vierjarige Tjitske Hoekstra te 'JrbrocMum door 'n auto, die een patiënt van het sa natorium Appelsga naar Wieringen vervoerde, aangere den en gedood. De kern van alle hangende problemen voor Frankrijk is de wapeningspariteit voor Duitschland. Washington, 25 April. (V.D.). Het ver luidt, dat Herriot bij zijn bespreking met president Roosevelt zou hebben verklaard dat de Duitsche eisjh naar wapeningspari teit voor Frankrijk de kern is voor alle han gende problemen. Het temperament der hui dige Duitsche regeering zou de ontwapening voor Frankrijk onmogelijk maken en alle voorgenomen plannen in de war sturen, in dien geen compensaties zouden worden ge boden. Amerika bereid een consultatief .verdrag te sluiten. Washington, 25 April (V.D.) De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft te kennen gegeven dat de Vereenigde Staten bereid zijn met de groote mogend heden een consultatief pact te sluiten om tegemoet te komen aan de eischen in zake de veiligheid der Europeesche volken. Huil wees er op, dat de verkie zingsprograms der beide Amerikaansche partijen principieel voorzien in een dergelijk pact. Het be oogde consultatieve pact zou een bizonder verdrag worden en wordt niet gedacht al3 aanhangsel van het pact van Kellogg. Waar de aandacht op gevestigd Is. De algemeen aandacht is gericht op de ontmoeting van Roosevelt met MacDonald. Herriot en Bennett en verscheidene vooraanstaande leden van het con gres aan het diner, dat gisteravond in het Witte Huis werd gegeven. Men hecht hier te meer beteekenis aan, daar Roosevelt herhaaldelijk heeft doen door schemeren, dat hij zoowel wat de oorlogsschulden als wat het consultatieve pact betreft, geen definitie ve stappen kan doen zonder het congres daarin te kennen. De Canadeesche premier. Bennett, verklaarde, dat de overeenkomsten van Ottawa geenszins een hinder paal vormden voor een hervatting van normale han delsbetrekkingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Naar uit Londen gemeld wordt, is Norman Davis voornemens op de eerste zitting van de voorberei dende commissie voor de economische wereldconfe rentie op Zaterdag a.s. een algemcene tarievenwa- pcnstilstand voor te stellen. Frankrijk wil spoedig stabilisatie van dol lar en Engelsch pond. Bij de besprekingen te Washington blijkt, dat Frankrijk aandringt op de spoedige stabilisatie van den dollar en het Engelsche pond. Roosevelt en MacDonald willen de definitieve sta biliseering der valuta aan de conferentie van Lon den overlaten onder het motief, dat de dollar en het pond op normale wijze hun verhouding zullen terug krijgen. MacDonald, Herriot en de Canadeesche premier, Bennett, zijn Dinsdag gasten van staatssecretaris Huil in de Sulgrave club. Des avonds zal in het Witte Huis een niet-offici- eele maaltijd worden aangericht. De deskundigen der verschillende delegaties heb ben hun uitvoerige gedachtenwisselingen en voorbe reidende werkzaamheden voortgezet Voorloopig 150 millioen dollar voor werkverschaffing. Uit Washington, 25 April (V.D.): Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid van stemmen de regeerings- voorstellen aangenomen betreffende uitbreiding der groote electrische centrale Muscleshoal, zoomede be treffende de bebossching, reguleering en verbetering van het geheele stroomgebied van de Tennessee. Hiervoor zal voorloopig 150 millioen noodig zijn. GROOTE VERKEERSWEG BIJ VENETIë. De stad thans door een weg van 4 K3L lang en 20 Meter breed met het vaste land verbonden. Uit Milaan. Dinsdagochtend is in aanwezigheid van den Kroonprins van Italië de nieuwe op bijzonder verlangen van Mussolini aangelegde 4000 M. lange en 20 M. breede straatweg in gebruik gesteld, welke Ve netië met het vasteland verbindt en daardoor ook een direct automobiel- en tramwegverkeer naar Venetië mogelijk maakt. Er is een brug gebouwd welke uit 270 bogen bestaat en waaraan sinds 1930 4600 arbeiders hebben gewerkt. Een énorme auto-garage is nog in aanbouw. Deze zal plaats bieden voor wel 2000 auto's en zal dus de grootst© garage zijn welke in Europa be staat.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1