Parijs wijzigt zijn verkeer GEWELDIGE BOSCH- EN HEIDEBRAND Radiouitzendingen naar Indië Geen roode ambtenaren bij Defensie Heethoofdige fietsrijders Aardbeving op Kos GEWELDIG VUURWERK TE BERLIJN DE ZU1DERZEEHARING SPANJE'S STEMBUSUITSLAG Bankbiljet van f1000 gestolen Te weinig regen in Frankrijk Aankoop van duinterrein Hat voorloopig Ned. Elftal Naklank van het drama te Putbroek Het nieuwe Rome. Zal ook het tijdperk van de Electrische tram verdwijnen? In Parijs is het blijkbaar reeds zoover, want hierbov en ziet men, hoe in de binnenstad, na de instelling van autobusdiensten, de tramrails worden weggebroken. Reeds meer dan 100 H.A. bosch- en heideveld vernield. Als hul- zenhooge vnnrfakkels laaien de vlammen de lucht ln. Sedert gistermorgen half negen woedt aan de Neder- landsch-Duitsche grens, vlak bij Venlo, een geweldige bosch- en heidebrand. Het vuur moet zijn uitgebroken in de bosschen der Duitsche grensgemeente Leuth. Aangewakkerd door den vrij sterken Z.-O. wind, vond het vuur in de droge heide gretig voedsel. De gemeen telijke brandweer van Leuth en ook de dorpsbewoners zijn reeds vanaf den vroegen morgen met blusschen be zig. Daar er ernstig gevaar dreigde, dat de brand zich ook tot de bosschen op Nederlandsch gebied zou uit breiden, werden de Venlosche brandweer en de militai ren uit het garnizoen Venlo gerequireerd, die met be- hulpvan brandslaanders en door 't aanleggen van te genvuren, trachtten den feilen brand te stuiten. Te on geveer 10 uur, toen een groot bosch in vlammen opging, lekten huizenhooge vuurfakkels ten hemel, terwijl ge weldige rookkolommen opstegen, die door den wind in de richting van Venlo werden gedreven. D« brand, die zich op dat moment dan ook wel het meest ernstig liet aanzien, lokte honderden kijkers naar de Groote Heide. Talrijke konijnen en ander wild vluchtten uit de brandende bosschen naar veiliger plaatsen. Tegen het middaguur meende men er in geslaagd te zijn het vuur te overmeesteren, doch onverwacht brak 't, juist op de Nederlandsch-Duitsche grensstrook, weder met ver nieuwde hevigheid uit. Tegen halftwee hadd e bosch- brand Nederlandsch grondgebied bereikt. Gistermiddag waren reeds ruim 100 H.A. bosch, voor al jonge dennen, en groote perceelen heide vernield. Zoowel de bosschen als de heidegronden zijn eigendom van de gemeente Leuth en van Duitsche particuliere grondbezitters. De schade is nog niet vast te stellen. DE BRAND BEDWONGEN. Nader wordt gemeld: Nadat gedurende den middag het vuur nog eenige keeren in vernieuwde heftigheid was uitgebroken, is tenslotte de brand bedwongen. Aan het blusschingswerk namen toen o.m. meer dan tweehonderd miltairen van het vijfde regiment te Ven lo deel. De geweldige hitte maakte het onmogelijk, lan ger dan eenige minuten aan één stuk actief aan het blusschingswerk deel te nemen. Vele der blusschers liepen bij hun werk lichte brandwonden op. Een nieuw gebouw te Ingerveld op Venlosch grond gebied liep groot gevaar door het vuur verwoest te worden. De bij dit gebouw behoorende perceelen bosch- en heidegrond hadden reeds vlam gevat. Met vereende krachten werd een tegenvuur aangelegd en tenslotte is men er ln geslaagd het gebouw te behou den. Eerst tegen den avond konden de militairen naar het garnizoen terugkeeren. Voor het grootste gedeelte heeft de brand gewoed op Duitsch grondgebied. Ook eenige hectaren op Nederlandschen bodem zijn door het vuur vernield. Ook deze onder controle. Een commissie ingesteld. De minister van Waterstaat heeft ingesteld een pro gramma-commissie voor radio-uitzendingen naar Ned.- Indië. Voorzitter Is de heer H. van Boeijen, die ook voorzitter is van den radioraad. Leden zijn verder de heeren prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en lid van den Radioraad; A. J. W. van Anrooy, Amsterdam, oud-hoofdinspecteur, hoofd van den dienst van scheep vaart Nederlandsch-Indië en oud-voorzitter van den Bataviasche Kunstkring; O. M. Goedhart te 's-Graven- hage, oud-gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden; H. Salomonson, 's-Gravenhage, dir. van het persbureau „Aneta"; A. B. ten Berge, Haarlem, oud-lid van den Volksraad; J. E. Stokvis. Den Haeg. oud-lid van den Volksraad; ds. F. Kleyn. Scheveningen, Rem. predikant Tot secretaris E. P. Weber, secretaris van den Radio raad. Minister Deckers zendt een schrijven aan de commandanten. Mr. dr. L. N. Deckers. minister van Defensie, heeft, zoo lezen we in 't Alg. Hdbl., een schrijven gezonden aan alle commandanten, en hoofden van diensten van land- en zeemacht, waarin hij zegt: „Mij is gebleken, dat sommige autorteiten zich de vraag hebben gesteld, of ten aanzien van burgerlij ke ambtenaren, verbonden aan diensten, die onder ^het departement van Defensie behooren, ter zake van *het steunen van vereenigingen op sociaal-democrat: schen grondslag hetzelfde geldt als voor do militaire ambtenaren. Het antwoord op deze vraag luidt ont kennend. ..Den militairen ambtenaren is het rechtstreeks of zijdelings steun bieden aan deze organisaties verbo den. Hij mag dus geen lid zijn van eenige organisa tie op sociaal-democratischen grondslag, geen abonné zijn op eenig blad der S.D.A.P. „De Burger-ambtenaar, werkzaam onder het depar tement van Defensie, kan geen lid van de S.D.A.P. zrijn ^en evenmin als ambtenaar georganiseerd in een bond, nie als sociaal-democratisch beschouwd moeten wor- ïden. Hieronder vallen bijv. de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten bonden van ambtenaren en overheidspersoneel. Natuurlijk moet hij zich onthouden van propaganda in militaire gebouwen, enz. en mag hij daarbinnen geen geschrif ten brengen, die voor den militair zijn verboden. „Onnoodig te zeggen, dat het hierboven ten aan zien van de S.D.A.P. medegedeelde, ook geldt voor 'O.S.P., de Communistische Partij en dergelijke". Na een botsing een man met het mes bewerkt. Zondagavond kwam de 20-jarige zoon van den veehouder Verhoef te Bovenkerk, toen hij omstreeks negen uur zijn meisje per rijwiel naar huis vergezel- <de, twee mannen tegen, die links van den weg reden vtengevolge waarvan een aanrijding geschiedde. Het igeval liep goed af en nadat Verhoef zich hiervan 'overtuigd had, wilde het verloofde paar zijn weg ver volgen. Nauwelijks echter zat Verhoeff weder op zijn fiets, zoo lezen we in het Hdbld., of hem werden plotseling messteken toegebracht in hals en rug. He vig bloedend werd hij de dichtst biizijnde woning bin nengebracht en na verbonden te zijn naar zijn wo ning vervoerd. De daders, die onbekend zijn, zijn di rect na hun misdrijf gevlucht. De toestand van den getroffene is redelijk wel. Aantal dooden reeds tot over de 70 gestegen. Inzake de reeds gemelde aardbeving op het Itali- aansche eiland Kos in de Aegeïsche zee verneemt Reuter nader, dat een deel van de gelijknamige hoofdstad Kos is verwoest. Tot dusver heeft men 74 dooden en 400 gewonden onder het puin gevonden. Ter gelegenheid van 1 Mei-dag. Stnkken van meer dan 400 meter lengte. Berlijn, 24 April. (V.D.). Op 1 Mei zal een ontzag gelijk vuurwerk worden afgestoken op het Tempei hofer Feld De stukken vuurwerk zullen ruim 400 M. lang zijn. Ruim 50 pyrotechnici zullen het vuurwerk bedienen. Bij het begin van het vuurwerk zal een uit vele honderden raketten gevormde vuunvand opstij gen, in aansluiting waarop in reusachtige letter de woorden „Dag der Duitsche Arbeid" zullen ontbran den, waarboven twee ineengeslagen handen. Dit beeld zal worden omlijst door duizenden bloemen van vuur. Tegelijkertijd zal de kunstvlieger Kern boven het terrein „vuurspelen" uitvoeren. Daarop zullen dan 700 bommen van het zwaarste en grootste kaliber, te zamen met honderden kleinere stukken vuurwerk, worden afgestoken. Daarna zal uit een hoogte van 10 M. een zilveren waterval van licht neerdalen, we derom gevolgd door honderden bommen, waarop tol slot duizenden „kanonsch' 4en" zullen volgen. De leiding van dit vuurwerk berust b;: de Berlijn- sche .Kunstfeuerwerke" Alle vuurwerkfirma's zul len er overigens aan medewerken. De kosten van deze vuurfeestelijkheid worden bestreden met de op brengst der toegangsbewijzen voor de tribunes. Als ras nog ln stand gebleven. Nieuwe tij den voor werklooss Zulderzeevisechers. Nederlaag voor de socialistische regeering. Overwinning van de oppositie-partijen. Reuter meldt uit Madrid: Het eindresultaat der Spaansche verkiezingen voor de gemeenteraden blijkt niets te veranderen aan het reeds bekende feit. dat de regeerlngspartijen een nederlaag geleden hebben. Zij behaalden slechts 5.048 zetels, tegen de oppositie 9.717. Bovendien hebben de communisten nog 26. de Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 763 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk nog regen. Temperatuur: 10 gr. C. is 40 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqztjde C 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionist Het oogonderzoek d.»en wil gratis. Uit een aangeteekende zending naaz Am sterdam. Naar het Haagscbe Corr. Bur. mededeelt, beeft een effectenkantoor, gevestigd in een perceel aan de Prins Hendrikstraat te Den Haag, bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van een bankbiljet van f 1000 uit een aangeteekende zending, welke in Maart jl. per post is verzonden aan een bankierskantoor ta Amsterdam. 10.000 DWARSLIGGERS IN BRAND GESTOKEN. Terreur in Spanja T« Cuenca hebben syndicalisten, die een terreur-weék hadden georganiseerd, 10000 dwarsligers, die gereed lo gen voor den aanleg van een spoorweg over een brug, met petroleum overgoten en in brand gestoken. In verband hiermede zijn zes personen gearresteerd. In Barcelona hebben stakende werklieden twee kar rijders op straat doodgeschoten en een derde ernstig gewond. De daders wisten te ontkomen. Moeilijkheden met de watervoondeolnf. Reuter vermeldt uit Parijs: In het grootste gedeelte van Frankrijk heeft het se dert 33 dagen niet meer geregend In vele plaatsen on dervindt men moeilijkheden met de watervoorziening/ In midden- en Oost-Frankrijk heeft de vorst veel schade toegebracht aan den oogst, vooral aan de vruchtboomen en wijnstokken. Door de provincie bi) Castrlcnm. 77i H.A. voor f 625.000.—. Ged. Staten van Noordholland stellen voor onder voorwaarde, dat een in te stellen geohydrologisch on derzoek een naar het oordeel van Ged. Staten bevre digend resultaat oplevert, voor den prijs van f625.000 aan te koopen van de N.V. Hollandsche Duinmaat schappij, een duinterrein groot ongeveer 744 H.A., gelegen ln de gemeente Castricum en Heemskerk, en hen te machtigen tot het nemen en treffen van alle zoodanige maatregelen en regelingen, welke noodig mochten blijken om tot uitvoering van dit besluit te geraken. De terreinen zijn noodig voor het Prov. Wa terleidingbedrijf. SPORT. Ettelijke wijzigingen. Het voorloopig Nederlandsch Elftal, dat heden te gen Admira in Rotterdam uitkomt, heeft ettelijke wij zigingen ondergaan. Het ziet er waarschijnlijk ais volgt uit: De Korver, d.; Weber en v. Rim. a.: Pellikaan, An- deriesen en Graafland, m.; Wels, Bomvliet, J. v, d. Broek of Looischilder, Bonsema en Mulders, voor. Adam speelt op 7 Mei mee tegen Belg!*" Naar gemeld wordt, staat het thans vast, dat Ad- op 7 Mei mee zal spelen met het Ncderlaudsche tal togen België. Allerlei voorspelingen omtrent het lot der Zuiderzee- haring werden reeds geuit, toen de afsluitdijk nog niet tot stand was gekomen en de voorjaarsharing nog vrij uit de Zuiderzee binnen kon trekken. Nu echter de af sluitdijk een feit geworden is, was ook de vischsoort, die zich in al die jaren een reputatie als „Zuiderzee- baring" had verworven, plotseling verdwenen. Waar heen? Velen meenden, dat de Zuiderzeeharing als ras zou verdwijnen, na wellicht eenige omzwervingen in de Waddenzee ten Noorden van Friesland en Groningen. Het scheen zoo goed als buitengesloten, dat de haring kuit zou schieten aan de oevers van een onstuimige Waddenzee, waarin leder getijde de groote zeestroom en hun geweldige massa's water uitgieten. Thans kan men in de „Nieuwe Harllnger Courant" het bericht lezen, dat een medewerker van het blad, met behulp van een microscoop heeft kunnen vaststel len, dat het langs de kust gevonden haringkuit het welk vastgehecht is aan wier en steenen, voor een zeer groot gedeelte bevrucht is. De levende embryo's zijn ln de eieren aanwezig; ook zwemmen reeds larven vrij in zee rond. Er bestaat hoop, dat de Zuiderzeeharing als ras in stand zal blijven. De observaties van dezen medewerker, zijn intusschen door een tweetal biologen welke te Hiarllngen vertoeven, als wetenschappelijk juist erkend. Trouwens deze mededeeling van een beteekenisvol feit staat niet op zichzelf. Er is dit voorjaar veel har ring gevangen door de kustvisschers ten Noorden van Harlingen en nog dagelijks worden groote hoeveelhe den visch uit de Waddenzee daar ter plaatse aange voerd. Wanneer straks mocht blijken, dat ook de an sjovisvangst, waarop vele kustvisschers benoorden den afsluitdijk zich gaan voorbereiden, met succes in de Waddenzee en de Noordzee beoefend kan worden, dan breken er voor velen werkloos geworden Zuiderzeo- visschers nieuwe tijden aan. 18009.schadevergoeding wordt door Kersten Sr. geëischt. Uit Roermond wordt aan „De Tel." gemeld, dat de vader der beide gebroeders Kersten, die zooals men weet in de Annadaalsche bosschen zijn doodgescho ten, een eisch tot schadevergoeding bij de rechtbank heeft ingesteld tot een bedrag van f8000 tegen jhr. Van Aefferden, burgemeester van Geulle en eige naar der Annadaalsche bosschen te Echt en tegen den gewezen jachtopziener. Men zal zich herinneren dat de jachtopziener en zijn zoon destijds resp. tot vijftien en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. syndicalisten 58 en de partyioozen 1.159 zetels behaald. Het lijkt uitgesloten, dat deze ommezwaai alleen maar ln de gemeenteraden tot uiting zal komen. Reeds een klein jaar geleden was er sprake van. dat de socialisten zouden verdwijnen uit de huidige coalitie-regeering en zouden worden vervangen door de zeer gematigde radi calen van Lorroux. Thans ziet 't er naar uit, dat die vervanging weldra een feit zal zijn. In dat geval zou Spanje du6 aan den vooravond van een kabinetscrisis staan welke de vraag doet rijzen, of zij niet een aanmerkelijke wijziging in het tot dusverre gevolgde regiem zou brengen. Bijzonderheden over de verkiezingen Voor het eerst sedert de revolutie van 1931, toen de monarchie ten val werd gebracht, zijn ln Spanje ge meenteraadsverkiezingen gehouden, die tot een groot succes voor de oppositie zijn geworden. In ongeveer 2500 gemeenten zijn de gemeenteraden vernieuwd en de meerderheid der nieuwe raadslieden blijken uitgesproken tegenstanders van het uit republikeinen, radicaal-socia listen en socialisten bestaande regeering van Azana te zijn. Zij behooren tot de agrariërs, de republikeinsch-ra- dicalen de partij van Lerroux en de conservatieven. Over de geheele linie zijn slechts 28 communisten geko zen. Daar er sedert 28 Juni 1931 geen verkiezingen meer in Spanje waren gehouden, werd deze volksraadpleging van groot politiek gewicht geacht. Men herinnert zióh dat het de gemeenteraadsverkiezingen van 1931 zijn ge weest die tot de omverwerping der eeuwenoude monar chie hebben geleid en Alfonso XIII verplichtten af te treden. Voor het eerst hebben ook de vrouwen meegestemd. Onder de monarchie werd dev rouw volkomen bulten de politiek gehouden, zij stond onder den druk der gees telijkheid, die haar emancipatie met alle middelen te genhield. Het republikeinsche regime bracht heirin verandering en maakte van de Spaansche vrouw een burgeres. Zonder eenigen overgang werd zij geëmancipeerd en de grondwet van 9 December 1931 wordt wel eens in de eerste plaats „feministisch' genoemd. In art. 25 wordt gezegd, dat „de sekse niet de grondslag kan vormen van een juridisch privilege" terwijl art. 40 be paalt dat alle Spaansche onderdanen zonder onder scheid van sekse openbare functies kunnen bekleeden naar gelang hunner verdiensten en capaciteiten. De vrouwen zijn evenals de mannen op drle-en-twintigjarl gen leeftijd verkiesbaar voor de Cortes. De eerste „opmarsch" der vrouwen naar de stembus werd als van grooten invloed beschouwd, daar er im mers meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers zijn (6.509.807 tegen 6.038.697), dus een meerderheid van een half millioen. De belangrijke winsten der oppositie partijen wijzen er op dat de vrouwen in hoofdzaak rechts hebben gestemd. llussolini heeft reeds veel gedaan om aan Rome den glans terug te geven, die het in den tijd der Romeinsche keizers bezat. Hierboven de Straat der Impe rators, welke ontstaan is na het vrijleggen der gebouwen uit de oudheid.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8