Loiéu's nieuwste sensatie Verkiezingsdag. Donderdag 27 April 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9269 De resultaten van Berlijn. Leider der Duitsche Stahlhelm in ongenade Het puin van de Fransche vliegboot gevonden DE AARDE BEEFT. De besprekingen te Washington. De opstand in Chineesch Turkestan ANNA BOLEYN WAART ROND. Verzet van een werklooze Dorstige kelen. Lang niet zoo bevredigend als wel vermoed werd. De tarieven blijven nog veel te hoog. Alleen voor kaas en eieren Iets gunstiger voorwaarden. De resultaten van de onderhandelingen met Duitsch )and worden in kringen van belanghebbenden aller minst bevredigend geacht. Men noemde ze zelfs zeer alecht Er zijn wel eenige verlagingen van invoerrechten verkregen, maar de tarieven blijven nog veel te hoog. Voor eieren b.v. waarvan het invoerrrecht vroeger 6 mark bedroeg en later 75 mark. zou volgens deze overeenkomst 45 mark moeten worden betaald. Het invoerrecht voor sla, vroeger 7 mark, is op het dubbele gebracht van dit tarief. Het tarief voor sluitkool zou het drievoudige van het vroegere tarief bedragen. De Dultsohers bleken thans niet bereid tot het onder handelen op een bevredigende basis. De overeenkomst, welke Dinsdag voorloopig is getee- kend, geldt voor 1 jaar, zoodat het volgend jaar op nieuw onderhandeld zal moeten worden. Men had in Den Haag den Indruk, dat de Duitsche onderhandelaren vrijwel tot niets bereid zijn geweest. Onderhoud met den heer Ries. Gistermorgen zijn twee leden der Nederlandsche dele gatie. welke met de Duitsche regeering onderhandelin gen over een nieuw verdrag heeft gevoerd, de heeren Ries en Valstar, met den nachttrein uit Berlijn terug gekeerd. Een verslaggever van het Nederlandscb Correspon dentiebureau voor dagbladen heeft mr. Ries verzocht eenige inlichtingen over het bereikte resultaat te ver strekken. De heer Ries heeft het volgende medegedeeld: De Nederlandsche oommissie is niet ontevreden met het bereikte resultaat Voor sommige Nederlandsche ex portartikelen van vitaal belang, zooals kaas, en eieren, en voor sommige Industrieproducten is iets bereikt dat zeker niet mag worden onderschat. Helaas was het ook met de grootste moeite niet mogelijk voor den tuinbouw Inzonderheid voor de kropsla, resultaten van beteekenis te verkrijgen. De commissie stootte op dit punt op on- overwlnnelijken tegenstand van Duitsche zijde. Verlaging van den rentevoet van 6H op 4 pCt Nederland heeft natuurlijk offers moeten brengen, lij bestaan in een aanzienlijke verlaging van de rente ran het bekende, in 1920 aan Duitschland verleende crediet van f 140 mill. De rente zal met ingang van 1 Juli van 5% tot 4 pCt. worden verlaagd, althans, indien de desbetreffende wijziging van het credletverdrag bij wet wordt goedgekeurd. Deze concessie beteekent voor Duitsohland veel meer dan de besparing van een zeker bedrag aan rente. Zij beteekent het begin van een aan merkelijke renteverlaging voor langloopende schulden in het algemeen, welke thans nog gemiddeld 6 pCt. rente geven. Zij heeft dus de beteekenis van een gewichtig precedent. Hulde aan minister Hugenberg. Op de vraag van den verslaggever, hoe de ont vangst der commissie geweest was, antwoordde mr. Ries, dat zij met-de grootste hoffelijkheid is ontvangen De onderhandelingen, aldus de heer Ries, zijn voortdurend gevoerd in een geest van wederzijd- ache welwillendheid, waarbij een begrip van elkanders moeilijkheden en het verlangen om tot elkaar te ko men, aan belde zijden op den voorgrond stonden. Zoo wel de stijl van de leiding van onzen gezant te Ber lijn. graaf Van Limburg, als de hoogst gemoedelijke en geduldige leiding van den aanvoerders der Duit schers, minister Hugenberg, hebben daartoe bijgedra gen. Ten aanzien van deze laatste merkte de heer R'es speciaal op. dat hij doordrongen bleek van den wil om tot een werkelijke „Wirtschaftsfriede" met Nederland te komen. De heer Hugenberg bleek voorts zeer goed op de hoogte yan de problemen, waarom het ging en scheen den heer Ries een geboren onderhandelaar. Het zou aldus onze zegsman, voor Nederland zeker te betreuren zijn, indien dr. Hugenberg van het Duit sche politiek tooneel verdween. Voor het overige verwees de heer Ries naar een spoedig te verwachten publicatie van de details van de nieuwe regeling. Dtisterberg afgezet. Meenings verschil met zijn chef. Wolff meldt uit Berlijn: Na het conflict tusschen leden van den Stahlhelm en van de nat.-soc. partij is thans een conflict tusschen de twee voornaamste leiders van den Stahlhelm, Seldte en Dtisterberg, ont staan, dat tot het verrassonde besluit heeft geleid, dat de tweede leider, overste Düsterherg, die verleden jaar nog als candidaat bij de presidentsverkiezing is opgetreden, van al zijn functies is ontheven. Deze maatregel is genomen om de uniforme leiding en den „geschlossenen Einsatz" van de Stahlhelm te waarborgen. Seldte heeft alleen de leiding op zich genomen. Verklaring van het hondsbnrean. Het hondsbureau van de Stahlhelm publiceert een verklaring, waarin wordt gezegd: Om de eenheid in de leiding en de eendracht in den Stahlhelm in den grooten strijd om de toekomst, de vrijheid en de eenheid van het nieuwe Duitschland te verzekeren, heeft de eerste bondsleider, kameraad minister Seldte, besloten de leiding van den bond alleen in handen te nemen. Kameraad Düsterberg, tot dusver tweede bondslei der, deelde aan de pers mede, dat hij al zijn functies in den Stahlhelm heeft neergelegd. Acht inzittenden om het leven gekomen. Rome, 26 April (V.D.) Het puin van de sinds Zon dag verdwenen Fransche vliegboot is gevonden in de buurt van Orsomarso in de provincie Cosenza. De acht inzittenden zijn om het leven gekomen. De vliegboot was ln een mist tegen een berg gebotst. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN ITALIAANSCHE ONDERZEEBOOT. Rome, 26 April (V.D.) In de haVen van Tarente heeft een ontploffing plaats gehad op den onderzeeboot van de Italiaansche marine „Serpente", Een arbeider werd gedood, zeven gewond. De aardbeving op Kos. Ruim honderd dooden, 600 gewonden. De hevige aardbeving, die het eiland Kos in de Aegeischc zee heeft geteisterd, beeft meer slachtof fers geëischt dan tot dusver officieel werd medege deeld. Volgens de laatste berichten zijn 119 dooden uit de puinhoopen der verwoeste huizen en gebouwen te voorschijn gehaald. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 600 en men verwacht, dat dit nog verder stijgen zal. De aardbeving in Turkije. Honderd veertig huizen ingestort Uit Angora. 26 April. In het district Dadya en Rcchadiye zijn vandaag weder lal van hevige aard schokken waargenomen, welke vergezeld gingen van zware onweders. In den afgeloopen nacht werden 140 huizen door de aardschokken verwoest. Een nieuwe aardbeving. Uit Ankara wordt gemeld: Een sterke aardbeving heeft de plaats Mesudijc en het gehucht Hu ma volkomen en de plaats Jazi ten deele verwoest. In drie andere dorpen is groote scha de aangericht. Zeventien personen zijn gewond. LAATSTE BERICHTEN, 40 gewonden, 400 huizen verwoest. Stamboel, 26 April (V.D.). Het gebied van Moughla is door een ernstige aardbeving geteisterd. Veertig personen zijn gewond. 400 huizen verwoest. De aardschokken duren voort. Meer dan 200 dooden bij de aardbevingsramp op het eiland Kos. Athene, 26 April (V.D.). Het aantal dooden dat te betreuren is tengevolge van de aardbevingsramp op het eiland Kos wordt thans op meer dan 200 aange geven. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 600. MIJNONTPLOFFING IN ENGELAND. Drie dooden. Londen, 26 April (V.D.) Een ernstige ontplof fing heeft Woensdagmiddag plaats gehad in de Hod- barrow-ijzermijn in Millom (Cumberland). Drie mijn werkers zijn op slag gedood. Conclusies van MacDonald en Roosevelt en hun slotcommuniqué. Herstel van den gouden standaard een noodzakelijke voorwaarde voor wereldwelvaart. Reuter meldt uit Washington: De besprekingen tusschen MacDonald en Roose velt zijn thans definitief afgesloten en voor het ver trek van den Britschen premier naar New-York heb ben beide staatslieden een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven, waarin zij verslag uitbrengen van de resultaten hunner beraadslagingen. Dit com muniqué luidt o.m. als volgt: „Wij zijn tot het besef gekomen, dat een algemeene verhooging van het prijzenniveau van het allereerste belang is. Te dien einde moet een gelijktijdige actie ondernomen worden op economisch monetair ter rein en moet een nieuwe oriëntatie worden gegeven aan de handelspolitiek. Er moeten waarachtige pogingen in het werk wor den gesteld om de allerhand soort beperkingen, die den handel belemmeren, te matigen. Dc centrale banken moeten door een gemeenschap pelijke actie voorzien in een behoorlijke uitzetting van het crediet en moeten alle middelen aanwenden om het aldus geschapen crediet in circulatie te bren gen. De ondernemingen moeten worden gestimuleerd door het vestigen van een gunstigen staat van za ken voor het wederopbeuren van het zakenleven, ter wijl de regeeringen kunnen bijdragen door de ont wikkeling van daartoe geschikte financieele pro gramma's. Eveneens moet worden overwogen het de finitief herstel van het internationaal evenwicht der wisselkoersen. Wanneer de omstandigheden het ver oorloven moet de internationale gouden geld- standaard worden hersteld, die met succes zal func- tioneeren zonder de prijzen te verlagen. Herhaling van de noodlottige fouten uit het verleden moet wor den vermeden. In het communiqué van MacDonald en Roosevelt wordt met geen woord gesproken over de oorlogs schulden. Zonder dat de beraadslagingen over dit onderwerp tot een definitief resultaat hebben geleid, wordt in een andere verklaring gezegd, heeft men toch goeden voortgang gemaakt, en het plan bestaat, de discussies te Londen en Washington voort te zet ten. Er zouden aanwijzingen bestaan, dat MacDonald en Herriot om uitstel van den midden-Juni vervallen den termijn hebben verzocht en dat Roosevelt het Congres om de verleening van een bijzondere vol macht ter regeling van het schuldenprobleem zal ver zoeken. MacDonald en Roosevelt behouden hun vrijheid van handelen. MacDonald heeft vanmorgen van de Amerikaan- sche pers afscheid genomen. Hij zeide daarbij, dat bij zijn belofte gehouden had en zich niet had gebon den. Roosevelt en ik zijn precies zoo vrij als te vo ren. doch ik begrijp de moeilijkheden der Amerikaan- sche regeering en van het Amerikaansche volk beter dan den Vrijdag, toen ik hier aankwam. Wij hebben thans voorloopig contact gehad en wij zijn besloten, tezamen tot het wegnemen van de lasten der geheele wereld bij te dragen. Amerika gaat geen verplichtin gen aan en mengt zich niet door verbintenissen in de Europeesche problemen, doch zeker beseft thans ook de Amerikaansche regeering de moeilijkheden beter, waar mijn regeering voor staat en ziet Amerika in, dat geen land zich afzijdig kan houden, doch den anderen volken de hand moet toesteken. MacDonald neemt afscheid van Roose velt. Washington, 26 April (V.D.). De Engel'sche mi nister-president MacDonald heeft een hartelijk af scheid genomen van Roosevelt in de werkkamer van den president der Vereemgde Staten. Later werd een gemeenschappelijke officieele ver klaring voorgelezen betreffende de harmonische sa menwerking. Amerika en Engeland zullen hand in hand opmarcheeren bij dc bestrijding van de econo mische wereldconferentie. We hebben dus compleet gestemd, Maar waren w' in „de stemming"? Hing er niet over onze keus Een zekere beklemming? We voelden ons in ruimen zin Wel inderdaad als „kiezers", Maar hadden voor ons aller heil Toch liever wat preciesers! De lijst was overdadig lang Drie honderd candidaten, Dat is gewoon niet om te doen, Daar valt niet mee te praten! Zoo was ook dit verkiezingsfeest Wat topzwaar van constructie, Want de consumptie, 100 stuks, Haalt niet bij de productie! Waar was de waarlijk „sterke man", Die dit gewicht kon torsen, Die met één enk'Ien veldheersblik Zijn keus wist uit te vorschen We deden daarom hier en daar Soms wel een beetje slapjes, Men maakte zelfs in 't stemlokaal Bedenk'lijk flauwe grapjes! Hoe 't zij, we kozen onzen man. Standvastig en gewichtig, Luchthartig, met een dwaas gebaar, We waren allen in de weer, Of aarzelend en schichtig. Trots politieke stormen, Om met potlood in 't geheim Een „zwart-rood blok" te vormen! Nu lezen we de bulletins, De cijfers en procenten, En tellen 't voor- en nadeel op Der zwaarste concurrenten. Hoe jammer, dat we dit succes Zoo spoedig zijn vergeten, Omdatde stembus-t h e o r i e Nooit van p r a c t ij k wil wetenll April 1933. KROES. (Nadruk verboden). Tlhua door rebellen bezet. Hevige straatge vechten. Uit ToWo, 36 April; Naar door V.D. wordt gemeld ls het den opstandigen troepen in Chineesch Turkestan gelukt, de hoofdstad Tihua van Chineesch Turkestan te bezetten. De opstandelingen hebben de regeering van de pro vincie gearresteerd. Het lijkt waarschijnlijk, dat de geheele staf van de provinciale regeering ter dood zal worden gebracht. Bij de inneming van Tihua hadden hevige straatgevechten plaats. Meer dan honderd Chi- neesche burgers zouden hierbij zijn gedood en gewond. De algemeene toestand in Chineesch Turkestan blijft zeer gespannen. In 22 Jaar niet geslapen. Hongaarsche vrouw lijdt aan merkwaar dige ziekte. In Cegied (Hongarije) woont een 77-jarige weduwe, die sedert 22 jaar geen oogenblik heeft kunnen sla pen: Zij woont, door haar bloedverwanten verlaten, geheel alleen in een kleine donkere kamer. Vanaf haar jeugd lijdt zij aan bloedarmoede, waarbij een hartkwaal en zenuwstoring gekomen is, welke de sla peloosheid veroorzaken. De witte vrouw ln de Tower. IN de gangen van den Tower te Londen marchee- ren 's nachts schildwachten rond. Van verre hoort men hun schreden reeds door de gangen weerklinken. Sinds jaren is het voor hen rus tig „arbeidsveld". Maar plotseling werd dit anders. Een paar dagen geleden hoorden de beide schild wachten aan den ingang van den Tower een doordrin genden schreeuw, waaruit ontzettende angst klonk. Een schreeuw, zooals alleen een mensch in doodsangst kan uitstooten. De schildwachten alarmeerden de wacht en snelden zelf door de gewelven. In den lagen ingang tot de To- wer-hill vonden zij een jongen soldaat van de wacht met wijd opengesperde oogen, .verlamd van schrik. Men bracht hem weg, langzaam kwam hij weer wat bij en een officier nam hem een verhoor af. Wat er gebeurd was? „Ik heb een vrouw zonder hoofd gezien!" „Ben jij een soldaat van den koning van Engeland of een naaimeisje?" vroeg de officier geërgerd. „Neen, het is geen verbeelding geweest. Op vier pas afstand. Een vrouw, geheel in het wit, een jonge, mooie vrouw, maar zij had geen hoofd!" Eu sinds dezen nacht moeten nog andere mannen van de wacht, flinke en kloekmoedige jongens „het spook in de Tower" hebben gezien. Zij zijn het tege moet gegaan, hebben het gevolgd. Toen was het op eens verdwenen Het spook in de Tower is eeuwen oud; het is niet dikwijls verschenen, maar als het kwam, stonden er groote dingen te gebeuren. Daarom houdt men ook dit maal het verschijnsel van de vrouw zonder hoofd voor zoover dat mogelijk is, in Engeland geheim. Men wil het volk, dat sterke neiging voor occulte en mystieke geesterverschijningen heeft, niet verontrusten. Wie is deze witte vrouw zonder hoofd? Anna Boleyn, een van de meest beklagenswaardige menschen uit de Engelsche en trouwens uit de gansche wereldgeschie denis. Anna Boleyn was een mooie vrouw, zij was zoo mooi, dat zij in haar Engelsch vaderland en in Frank rijk, waarheen zij met haar vader, den graaf van Wilthire en Ordmond ging groot oprien verwekte. Ka- tharina van Aragonië, de gemalin van den Engelschen Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 763 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 12 gr. C. is 54 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztlde E 103, Schagen. Gedipt. Opticien - Refrartionist. Hpf oogonderzoek doen wij gratis. Bij het gebouw van maatschappelijk hulp betoon te Rotterdam. Agent met een mes gestoken. Gistermiddag om drie uur maakte een werklooze het den ambtenaren in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon aan het Achterklooster te Rotterdam zoo lastig, dat zij de hulp van een agent moesten inroepen, die den man trachtte te verwijderen. De werklooze ver zette zich, haalde een mes te voorschijn en bracht hier mede den agent een ernstige wonde aan het hoofd toe. De man wist daarna in de consternatie te ontkomen. Burgers zetten hem echter na en wisten den man na een korte achtervolging te grijpen en aan de politie over te leveren. De man is in arrest gesteld. De agent, genaamd J. Karsten, is door den G.GJD. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. In een tijdelijk onbewoond heerenhuis aan de Roer- mondschestraat te Venlo, hebben eenige personen zich toegang verschaft tot de kelders en zich daar aan den aanwezigen voorraad wijn rijkelijk te goed gedaan. Ongeveer 200 flesschen wijn waren geledigd. Uit het groot aantal geledigde flesschen zou men moeten opmaken, dat het bezoek zich meermalen herhaald heeft. Toen de bewoners van het huis terugkeerden, ont dekten zij den diefstal. De politie is de daders op het spoor. Groote erfenis voor oude, arme vrouw, die echter spoedig stierf. Een oude vrouw, die meer dan tien jaar in het stedelijk armenhuis van Szekeshervar in Hongarije verpleegd was, erfde van een verren bloedverwant een landgoed. Kort nadat zij de erfenis had gekre gen, stierf de vrouw echter. Het waardevolle land huis heeft zij aan het armenhuis vermaakt GEARRESTEERD WEGENS MAJESTEISSCHENNIS. Gisteren is te Zutphen door de politie aangehouden zekeren J. W. Vlastuin, die samen met anderen een re- clametocht per vrachtauto door de stad maakte ten behoeve van den candidatuur L. de Visser. Hij bezigde daarbij uitdrukkingen, volgens de meening van de po litie, beleedigend voor ons Vorstenhuis. Heden is V. wegens Majesteitsschennis in het Huis van Bewaring ingesloten. koning Hendrik VIII nam haar als hofdame in haar nabijheid. Hier zag de koning Anna Boleyn en hij werd verliefd op haar. Hij verbrak zijn eerste huwelijk en zonder de kerkelijke scheiding af te wachten, sloot hij een nieuwen echtelijken band met Anna Boleyn, die op deze wijze koningin van Engeland werd. Toen echter slechts een dochter werd geboren de latere groote koningin Elisabeth had de koning genoeg van haar. Na jarenlange bemoeiingen construeerde hij tegen Anna Boleyn een aanklacht, waarin hij haar van echt- breuek en zelfs van bloedschande betichtte. Anna be zwoer voor het gerecht, dat zij onschuldig was. Zes en twintig peers echter beslisten, gelijk de koning ver wachtte en spraken 15 Mei 1536 over Anna Boleyn het schuldig uit. Vier dagen later viel het schoone hoofd van de pas 32 jaren tellende koningin onder den bijl van den beul. Sinds dezen dag moet, naar het volksgeloof, Anna Boleyn, daar de misdaad tegen haar ongewroken ge bleven is, in den Tower rondwaren. Als zij komt, moet er koningsmoord geschieden, men spreekt van oorlog en andere verschrikkelijke dingen. De onverschrokken soldaten van het Britsche leger gaan met lichte hartkloppingen onder de zware uni formen door de gangen van den Tower, de Tower-hill voorbij, waar de terechtstellingen plaats vonden. Men kan een lange lijst opmaken van die personen, die een gewelddadigen of een geheimzinnigen dood in den Tower stierven. Om slechts eenige te noemen: Hendrik VI en Eduard V werden hier vermoord. Het einde van Eduard V en van zijn broeder Richard, her tog van York, werd nooit opgehelderd. Op de Tower- hill lieten hun hoofd: Johanna Gray, Catharina* Ho-, ward, Anna Boleyn, Graaf Esser, Sir Thomas More, Graaf Warwick, de bisschop van Rochester. De lijst is nog veel langer. Een echt slot heeft ook zijn eigen spook. Geesten waren in alle groote sloten rond. Men kent de talrijke geschiedenissen, die om het familiespook der Hohen- zollerns zijn geweven; eveneens een witte vrouw, maar met hoofd. Aan den vooravond van groote gebeurtenis sen gaat zij plotseling door de gangen van het Ber- lijnsche slot. In vroeger jaren werd meermalen ge meld, dat men de geheimzinnige vrouw had gezien. In München, in het Kremlin, in de Tuilerieën overal weet men de geschiedenissen van huisgeesten en toekomst voorspellende spoken te vertellen. Men heeft verschillende verklaringen gezocht voor deze verschijningen: overspannen phantasie, bedrog, fluoresceerend, rottend hout, waanvoorstellingen Wie van geesten hoort spreken, zal met een van die verklaringen genoegen nemen, wie ze zag, blijft volhouden, dat ze er zijn, zooals ook de schild wacht in den Tower, die opgenomen werd, verlamd van schrik en die blijft beweren de witte vrouw zonder hoofd te hebben gezien...

Schager Courant | 1933 | | pagina 5