Een algemeens indruk VRIJ BAL Laatste Nieuws. HEEREN- en JONGENSXLEEDIHG, Indien men Fortuin's Kleeding SCHAGER ROOSJES De tramlijn Schagei Warmenhuizen DE HACHELIJKE TOESTAND VAN ONZEN ZUIVELEXPORT. Gevaarlijke vloeistof Missiehuis door Japanners gebombardeerd HOLLAND—BELGIë. Een zonderlinge voetbalwedstrijd Enkele nienwe leden. Krasse controle in Hongarije Zijn zevenjarig kind gedood Marktberichten. Advertentiën. ANNA KOS, .Eiken Linden" LAN6ESIRAAT, HOEK HOUTTIL - ALKMAAR. ZONDAG 30 APRIL 1933 Concert A. KOSSEN, ZONDAG 30 APRIL Provinciale Staten van Noord-Holland willen hun medewerking tot opheffing verleen en. Bij bric* van 4 April 1932 richtte de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zich tot Ged. Staten met verzoek medewerking te verleenen tot staking van den dienst op het baanvak Warmenhuizen - Schagen van den tramweg Alkmaar—Schagen, welke het eigendom is van de N.V. Noorderstoomtramwegmaat- schapplj te Alkmaar, doch geëxploiteerd wordt door de Nederlandsche Spoorwegen krachtens een 15 April 1911 gesloten contract. Ged. Staten hebben zich in beginsel tot medewer king bereid verklaard. De Minister van Waterstaat zegde de medewer king eveneens in beginsel toe en verklaarde daarbij dat zoolang door andere schuldeischers van de Noor derstoomtramwegmaatschappij geen terugbetaling van gelden zal worden geëischt, dit ook door het rijk niet zal geschieden. Van het indertijd door de provincie voor den aan leg van dezen tramweg verstrekte rentelooze voor schot ad f 165.000 werd in de jaren 1919 tot en met 1924 door de tramwegmaatschappij in totaal een be drag van f7.658.65 terugbetaald, terwijl het restant ten bedrage van f 157.341.35 krachtens dc gestelde voorwaarden, bij staking van den dienst op het ge deelte WarmenhuizenSchagen dadelijk opeisch baar is. Het zal zoo schrijven Ged. Staten aan Prov. Sta ten echter duidelijk zijn, dat, indien van dit recht gebruik zou worden gemaakt, ook het nog overblij vende gedeelte van de tramlijn Alkmaar—Warmen huizen zou moeten worden opgeheven, hoezeer dat zeker nog in een behoefte voorziet en naar het oor deel van de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen en dat van het bestuur van dc tram wegmaat- schappij nog voldoende levensvatbaarheid bezit en op rendabele wijze zal kunnen worden geëxploiteerd. Ten einde zulks te voorkomen, stellen Ged. Staten voor hun college te machtigen niet tot opeisching van bovengenoemd nog niet afgeloste gedeelte van het door de provincie verstrekte rentelooze voorschot over te gaan en voor de terugbetaling van bedoeld bedrag dezelfde regelen vast te stellen als die, welke zullen gelden ten aanzien van hot restant van het door het Rijk verleende rentelooze voorschot ad f316.880,95. De crisis-maatregelen voor het veehouders- en zuivelbedrijf. Adres van den F.N.Z. aan den minister. Het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) heeft zich. gezien den hachelij- ken toestand, waarin de zuivelexport verkeert, met een uitvoerig adres tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid gewend. Resumeerende, komt het adres, dat voorzien is van verschillende cijfers en berekeningen, tot de volgen de conclusies: a. dat er in de Crisis-Zuivelwet nimmer eenige ze kerheid voor het bereiken van een bepaalden richt prijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den grondprijs der melk en dezo weer afhangt van den buitenlandschen prijs der producten; b. dat de huidige Crisis Zuivolwet, waarin mengen van boter en margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden, waarin onze veehouderij zich thans bevind*, integendeel, het hoo- ge mengpercentage, waartoe men is moeten overgaan hoeft groote schade voor het veehoudershedrijf, nu en in de toekomst, veroorzaakt, doordat wij hiermede ons boterafzetgebied in het binnenland'vernietigen; c. dat het beperken der margarineproductie voor binnenlandsch gebruik dient vóór te gaan bij een ge dwongen inkrimping van den melkveestapel, omdat do margarine slechts een aanvullend product is, uit buitenlandsche grondstoffen vervaardigd en de be teekenis dezer industrie en de aanverwante bedrijven in de verste verte niet opweegt tegen het belang, dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetge bied hunner boter in het binnenland hebben; d. dat een verlaging der botor- en margarineprij zen zeer gewenscht is en een vereenvoudiging van heffing- en toeslagstelsel volgens de Crisis-Zuivel wet ernstig overweging verdient. Adressant verzoekt, deze punten in een buitenge wone audiëntie met den minister te mogen bespre ken. Een ilesch accnzuur over de straat Vele personen geslipt en brandwonden opgeloopen. Op de Ruigeplaatbrug te Rotterdam is Dinsdagmid dag een flesch accuzuur van een vrachtauto geval len en gebroken, waardoor een plas van dit gevaar lijke goedje op het brugdek kwam te liggen. In deze plas zijn een aantal fietsers geslipt en twee van hen, jongens van 16 jaar, hebben vrij ernstige brandwonden aan armen en bernen opgeloopen. Zij zijn door den G.G.D., die inmiddels gewaarschuwd was naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar zij verbonden zijn. Behalve deze twee menschen zijn er nog meer per sonen in aanraking met de gevaarlijke vloeistof ge komen. Zij liepen minder ernstige brandwonden op en konden ter plaatse verbonden worden. Toen men ontdekte waar de plas uit bestond, heeft de Gemeente Reinigingsdienst de brug onmiddellijk met een paar flinke stralen water schoon gespoten. regen den chauffeur van den vrachtauto, waar de flesch afgevallen was, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. Allerwege groote verontwaardiging. V.D. verneemt uit Peking: Ondanks de Japan scho verzekering, dat de luchtaanvallen boven Noord - China zouden ophouden, is gisteren de omgeving van Shik Hsia opnieuw gebombardeerd, waarbij de Amerikaansche methodistische missie door bommen is getroffen. Gistermorgen vroeg had het methodistische hoofd kwartier te Peking nog geen bericht ontvangen om trent de uitwerking van het bombardement, zoodat men zich ernstig ongerust maakt over het lot van deze missie, welke één der oudste missies in Noord- China is. Het bombardement heeft groote verontwaardiging gewekt in de kringen der buitenlanders te Peking en de spanning te Peking en Tientsin is er aanzienlijk door toegenomen. De Amerikaansche legatie wacht een volledig rap port af alvorens stappen te doen. Het Belgisch elftal samengesteld. Het Belgisch elftal, dat 7 Mei eJc. te Amsterdam te gen Nederland zal uitkomen is als volgt samengesteld: Doel: Braet (C. S. Brugeols); Achter: Dedeken (Antwerp F.C.) en Hoydonokx (Has selt). Midden: Van Ingelghem (Daring F.C.), Hellemans (F.C. Malinois). en Claessens (Union St. Gilloise). Voor: Versyp (F.C. Brugeols;, Voorhoof (Liersche S. KL), Capelle (Standard), Saeys (C. S. Brugeols), en van den Eynde (Beerschot). De spelers waren kreupel Reuter meldt uit Madrid: In Oviedo heeft een zeer zonderlinge voetbalwedstrijd plaats gehad. De spelers waren kreupel, de doel verdedigers hadden geen armen, terwijl de scheidsrechter en de belde grens rechters doofstom waren. Het talrijke publiek, dat dezen wedstrijd bijwoonde, protesteerde herhaaldelijk bij overtredingen van de spel regels. docb de scheidsrechter, die natuurlijk niets van deze protesten hoorde, liet rustig doorspelen en weiger de zijn beslissingen te herroepen. De recette van deze merkwaardige match kwam aan de stedelijke werkloozenkas ten goede. Het eene elftal „Houten been" versloeg het „Vooruit"- elftal met 6 tegen 2. Plattelanders: Mr. C. Vervoorn, in plaats van H. Braat Chr.-Dem. Unie: H. van Houten. Nationaal Herstel: Waarschijnlijk Mr. Dr. Westerman Revolutionnair-Soclalisten: H. Sneevliet. Roomsch-Kath. Volkspartij: Mr. Arts Communisten: A. Praweradirdja, Sardjono. Vrijheidsbond: D. H. Louwes Kath -Staatspartij: Jac Groen Az Sociaal-Democraten: W. Drees, Theo Thijssen. Van de Ministers zijn gekozen: Mr. Deckers, Mr. Verschuur, Ruys de Beerenbrouck, Terpstra, Jhr. De Geer, Jhr. Beelaerts van Blokland. De algemeene toestand in de Kamer verandert niet noemenswaard. Het is een kleine verschuiving, maar geen verandering van beteekenis. De R.1L en Soc.- Dem. verliezen ieder 2 zetels. De winst boekt Dr. Co- lijn en de communisten, wel de twee uitersten. Trou wens dit was te verwachten. Immers wat naar orde en gezag streelde, gaf Dr. Coiijn zijn stem, het onte vreden element gal zich aan de communisten. Het is eigenlijk te verdonderen dat in een crisistijd als thans de winst der oommunisten niet grooter was. Ook de Vrijz.-Dem. en Vrijheidsbond verliezen ieder een zetel, evenals de Christ.-Historischen. De kleine partijen en de algemeene verdeeldheid daardoor, brengen eene kleine wijziging, doordat enkele dier partijtjes een vertegenwoordiger krijgen. Het boeren- element blijft in de nieuwe Kamer op 1 zetel bepaald. De R.K. Volkspartij heeft ook maar 1 zetel weten te veroveren. EEN GIGANTISCH ONTWERP. DE TRANSSAHARA-SPOORWEG KA TOEN VERBOUW AAN DEN NIGER? Al vele jaren lang schijnt Frankrijk bij het toe gankelijk maken van Afrika meer te gevoelen voor spoorwegen dan voor kanalen. De kosten van het aan leggen dezer wegen zijn ongetwijfeld enorm, evenals de moeilijkheden, die de aanleg zal opleveren; maar dat alles Is niet veel meer dan kinderspel vergeleken bij de bzwaren, die een doelmatige bevloeiing van het reus achtige gebied zou brengen. De twee kustlijnen zullen weldra geheel berijdbaar zijn door de verbindingstrajecten, die op het oogenblik worden aangelegd. .Verder zijn er in Noord-Afrika zes trajecten, die van de kust tot een stuk in 't binnenland doordringen en voor de woestijn halt houden. Tusschen deze enkele spoorlijnen breidt zich de geweldige, onont sloten Sahara uit. Het plan is nu. de Noordelijk en Zuidelijke spoorlijnen te verbinden door een enkel spoor, dat de woestijn in bijna rechte lijn van het Noorden naar het Zuiden moet doorsnijden. Kort voor de aansluiting van de West-Afrikaansche spoorwegen zal dit spoor zich split sen. de eene tak zal naar den Westkant voeren, met gebruikmaking van de bestaande trajecten; de andere zal lelden in Zuidoostelke richting naar Fransch Equatoriaal Afrika, naar Niger en Kongo. Met dezen spoorweg heeft Frankrijk twee bedoelingen. In de eerste plaats wil het meer controle over zijn uit gestrekt Afrikaansch gebied hebben. Convooien en le vensmiddelentransporten zullen veel sneller kunnen ge schieden, het binnenland zal drukker bezocht kunnen worden, ook door onderzoekers op ieder gebied. Frank rijk wil meer weten van zijn koloniaal gebied en het beter in de hand hebben. Maar het tweede motief is niet minder gewichtig. Frankrijk zoekt een doelmatiger weg naar den Niger. In de laatste tien Jaar zijn herhaaldelijk natuuronder-» zoekers en technici naar dit gebied gezonden. Men heeft op het oogenblik een vrij groote zekerheid, dat het stroomgebied van den Niger geschikt is, een ka toencentrum te worden, dat een ernstige concurrentie tegen den Soedan en Egypte zou kunnen beginnen. Van de 5 millioen hectare de oppervlakte van dit gebied konden in weinige jaren 700.000 hectare voor den katoenbouw geschikt worden gemaakt. Weliswaar heeft men nog geen verbijsterend groote oogst gehad, maar de basis is gelegd voor de toekomstige Fransche onafhanklijkheid van de wereldkatoenmarkt - Wat dit beteekent zullen de volgende vfjfers aantoon en: op het oogenblik gebruikt Frankrijk per jaar 350.000 ton ka toen; rond 4 milliard francs moet het daarvoor jaarlijks aan Noord-Amerika en Egypte betalen. Maar het Niger- gebied zou binnen eenige jaren wellicht een oogst le veren, die een veelvoud van de Fransche katoenbe hoefte zou zijn! De Transsahara-spoorweg, een project, waarover reeds lang wordt gesproken, ondervindt thans in de Fransche kamer zoo goed als geen tegenstander meer. De kosten wordengeschat op rond 3 milliard francs; men verwacht dat de bouw acht jaar zal duren. De werkkrachten zijn goedkoop, daar zij voor het over- groote deel worden gerecruteerd uit kleurlingen. Na die acht jaren zal wellicht ook het voorbereidende werk aan den Niger zijn voltooid. Een gigantisch ontwerp! Gerechtigd tot onderzoek van beheer van ondernemingen. De Hongaarsche regeering is, krachtens een dezer dagen afgekondigde verordening gemachtigd, door een controlecommissie bet beheer van door den staat ge steunde ondernemingen te onderzoeken. Deze commissie mag ook employé's ontslaan, zij mag tot een vermindering van de uitgaven overgaan en des noods een verlaging van salarissen en pensioenen af kondigen. Overtollige directieleden mogen in 'n andere functie worden overgeplaatst en de inkomens van de leden der directie en den raad van beheer mogen worden aangepast aan de tegenwoordige positie van de betreffende onderneming. Zonder rekening te hou den met de omstandigheid, of zij staatsondersteunlng genieten of niet, krijgen alle vennootschappen en on dernemingen het recht, binnen drie maanden over te gaan tot vermindering der salarissen van directie leden en andere personen met een vast inkomen. Het slapend kind doodgeschoten. Te Amiens heeft een man in den nacht van Zondag op Maandag zijn zoontje van zeven jaar, terwijl het lag te slapen, doodgeschoten. Het was, zooals de man aan de politie bekend heeft, zijn bedoeling geweest ook zfjn andere kinderen, twee kleintjes van vier en drie jaar. te dooden en vervolgens zich zelf van het leven te berooven. Maar toen hij het oudste kind had omgebracht en het volgende wilde doodschieten, had de revolver geweigerd. De man was daarop naar de politie gegaan om zijn misdaad te vertellen. Armoede en ellende hadden den man, die door zijn vrouw was verlaten, en met zijn kinderen in een verschrikkelijk kamertje leefde, tot zijn daad gebracht. HET NUT VAN DE VLIEGMACHINE. Verk eerstoestanden In Nleuw-Gulnea. Voor het vervoeT van personen en goederen naar de zeer ontoegankelijke goudvelden op Nieuw Gulnea wor den In den laatsten tijd met succes lichte Engelsche vliegtuigen gebruikt, die veel beter zijn dan welk ander transportmiddel ook, vooral in dit land, dat zoo gewel dig uitgestrekt is. De belangrijkste goudmijnen liggen ongeveer 34 mijlen van het aan de kust gelegen vliegstation Lae. Met een vliegmachine wordt deze afstand in ongeveer 35 minuten afgelegd, terwijl een transport met muildieren niet min der dan 12 dagen noodig heeft, om van de kust bij de goudmijnen te komen. Als men op den betrekkelijk korten afstand let, kan men zich ongev. voorstellen, hoe groot de moeilijkheden wel moeten zijn. welke de karavanen hier op hun weg ontmoeten. Deze moeilijkheden bestaan echter niet voor het vliegtuig, zoodat nu alles door de lucht vervoerd wordt: ossen, schapen, onderdeden voor baggermachines en auto's, levensmiddelen enz. De terugreis per vliegmachine duurt ongeveer 50 mi nuten tot een uur, zoodat sommige vliegtuigen 8 a 9 tochten per dag doen en circa 60 tot 70 ton gewicht aan passagiers en vracht bezorgen. De heer de Havilland, die twee vliegtuigen naar de goudvelden bracht, meldt, dat hij bij zijn eerste opstij gen met een kleine machine, welke een motor had van 130 P.K., circa 350 pond vracht aan boord had, maar dat deze nuttige last na 14 tochten naar de goudimljnen reeds verhoogd kon worden tot 675 pond. wel een be wijs, dat ook kleine machines op korte afstanden voor vrachtgoederenvervoer zeer goede diensten kunnen bewijzen. SCHAGEN, 27 April 1933. 5 paarden f 100—300, 15 pinkstieren f35—110, 497 geldekoeien, mag. 180—150. 65 idem, vette f 13^—200, 60 kalfkoeien f 120-200, 75 pinken f 32—65, 190 nucht. kalveren f 412,187 overhouders f 6—14; 97 lammeren f511; 3 bokken en geiten f68, varkens, mag. f13 —20, 20 idem, vette, p. kg. f 0.27—0.30, 181 biggen f 10—14, konijnen f 0.25—-155, kippen f 0.751.25, haan tjes f 0.250.75. ETER VEILING SCHAGEN, 27 April. Aangevoerd zijn: 110 partijen 150.000 stuks kipeieren. 32 partijen 8000 stuks eendeieren, 58 kievitseieren. De prijzen liepen voor de kipeieren van f 1.802.20, voor eendeieren van f 1.401.70, voor kievitseieren van f 4.80 —8.10. alles per 100 stuks. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van a.s. Zaterdag. BROEK OP LANGENDLJK, 26 April. Aangevoerd: 13000 Kg. roode kool f 3.506.30, II f 2.60 —5.30, 32000 Kg. gele kool f 1—2.80, 20000 Kg. D. witte kool f 0.60, 9400 Kg. uien f 0.80—1, grove f 0.80—1, 2800 Kg. bieten f 0.60, 335 bos rabarber f 2.20—2.60. NOORDSCHARWOUDE, 26 April. Aangevoerd: 14000 Kg. uien f 0.800.90, grove f 1— 1.50, 600 Kg. peen f L10. 17000 Kg. roode kool f 3.70— 5.70, doorschot f 3.70. 72000 Kg. D. witte kool f 0.60— 0.70. 21800 Kg. gele kool f 1—2.90. doorschot f 0.80—0.90. Doorgedraaid: 5200 Kg. uien, 49500 Kg. D. witte kooL AMSTERDAM, 26 April 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 328 vette kalveren, le kw. 5864 et, 2e kw. 4656 cent 3e kw. 3242 cent per Kg., levend gewicht; 114 nuchtere kalveren f 1.504, 470 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg., 3940 cent, zware varkens 3738 ct, vette varkens 3335 cent p. Kg. slachtgewicht ALKMAAR. 26 April 1933. Op de heden gehouden voorjaarspaardenmarkt waren aangevoerd 138 paarden. De prijzen waren als volgt: rijpaarden f 2.50—380, werkpaarden f 120250, slacht* paarden f 130240, hitten f 80225, éénjarige paarden f 60—110, ponnie's f 90—120. De handel was matig. WARMENHUIZEN. 26 ApriL Aanvoer: 1275 Kg. roode kool le kw. t 4.105.10. 2i kw. f 2.70. 33450 Kg. D. witte kool le kw. f 0.60, 3075 Kg. uien 1 0.80, drielingen f 0.80, grove uien f 0.80. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Gerrit zoon van Reijer van Silfhout en va* Elisabeth Trijntje Catsburg. POLITIE. Gevonden: een 'portemonnaitje met eenlg geld. Verloren; een rijwielplaatje. Heden overleed, na een kort stondige ziekte, onze lieve Zus ter, Behuwdzuster, Tante en Oud tante, Mej. in den ouderdom van bijna 70 jaar. Uit aller naam, O. KOS. Filip v. Almondestraat 8', Amsterdam West. 25 April 1933. Teraardebestelling Zaterdag 29 April te Nieuwe Niedorp. Geen bloemen. oooiooioaoooaoaocö Zondag den 30en April a.s. n hopen Q Jb B00NACKER 0 en 0 jj T. BOONACKER-Breed g Q met hunne liefhebbende Kinderen, Q Behuwd- en Kleinkinderen, hunne Q O 50-jarige Echtvereeniging te her- Q q denken. Q Q Schagerbrug, April 1933. OOOOOOOiOCIOOiOaOOO aocsoosooiooooooeoao X Den lsten Mei hopen onze g s geliefde Ouders, q o C. C0RNELISSEN g SA CORNELISSEN-Smit2 A hunne 25-jarige Echtvereeni- Q q ging te herdenken. q Hunne dankbare Kinderen, Q 6 ANTOON. Q 0 MARIE. 0 Den Oever, April 1933. oocx)aoao(x)cx)cto<x) oooeocsoosooiooootoao a Den 3den Mei hopen mijne X geliefde Ouders, t D. BRUIN 5 N. BRUIN-Braaf Q hunne 25-jarige Echtvereeni- v ging te herdenken. Dat zij nog v 0 lang gespaard mogen blijven is O Q de wensch van Q q hun liefhebbenden Zoon, q Q ARIE. Barsingerhorn, April 1933. oooooooooooooooo Meubelfabriek Alkmaar, Lindegracht, 55" Waarom verkoopen wij zooveel? Omdat ons werk goed is; omdat wij de wer keloosheid bestrijden! Grootste monsterzalen, geopend van 9-12 en l'/a-S1/* 's Zaterdags 9-1 en 2l/2-5 uur. koopt, dan ontvangt men een product onzer Jarenlange ervaring op het gebied van prima waarbij men niets riskeert. WANT ONDANKS dat onze prijzen uiterst scherp zijn gesteld, is men voor honderd procent gedekt tegen elke risico, door de alles omvattende FORTUIN'S GARANTIE. Onzen hartelijken dank aan Familie, Vrienden en Kennissen, voor de zeer vele bewijzen van belangstelling op ons Gouden Huwelijksfeest ontvangen. P. BREED en Echtgenoote. Wormerveer, April 19 *3. buiten in de tent. Aanvang 3 uur. Na afloop GROOT BAL. Aanbevelend, Café „PRINS HENDRIK", Julianadorp. Aanvang 4 uur J. DE BOER, Keinsmerbrug. Te koop: GERSTE- en TARWESTROO, bij J. MEELDIJK, Lotweg, Anna Paulowna VOERAARDAPPELEN te koop, 20 cent per 35 kilo, franco thuis. W. KAAN, Veerweg 14, An na Paulowna, Tel. 53. Te koop: PUIKE EETARDAPPELEN en BROEDEIEREN, van mijn bekroonde kippen, Herme- lijn-Sussex J. BIJHOUWER, Winkel Te koop: wegens aanschaffing van Auto, een zwarte Merrie, oud 7 jaar en een BRUINE ZWARÉ KET, (merrie) oud 6 jaar, beiden zon der gebreken bij A. KOUWENBERG, Leijerdijk bij Oude Niedorp. Gevraagd: 2 flinke Jongens, bij P. KOMEN, Molenvaart, Anna Paulowna. 7-persoons AUTO'S te huur, R. BREED, Wieringer- waard, Tel. 2.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7