Brabantsche Brief D van Drê. Zaterdag 29 April 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9270 20 Millioen verbrand WIE STICHTTE DEN BRAND IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG? Brandstichting in een kerk Veiligheid bij Spoorweg en verminderd? Een merkwaardige beroemdheid Beroemd Engelsch rechter overleden Opzienbarende onthulling van het Engelscbe blad „De Manchester Gnardian". De Hitler-regeerlng schuldig. Van der Lubbe maar een jammerlijk werktuig. Wolff meldt uit Berlijn: De „Manchester Guardian" publiceert onder den kop: „Wie was de schuldige?" een artikel waarin den brand in het Dultsche rijk9daggebouw wordt besproken en be weerd, dat de brandstichters^ in de Duitsche rijksre- geering zaten Het blad kondigt aan, dat het morgen (dat was Donderdag) gedetailleerd materiaal over de brand stichting zal publiceeren. Van toonaangevende Duitsche zijde wordt in ver- band hiermede verklaard, dat de rijksregeerlng op het standpunt staat, dat een dergelijke beschuldiging tegen de regeering van een land in de geschiedenis zonder voorbeeld is. De rijksregeerlng zal tegen deze ongehoorde be- echuldigingen ten scherpste protesteeren. Het artikel in de Mancheeter Guardian. In het hierboven bedoelde artikel schrijft een bijzon dere correspondent van de Manchester Guardian, dat de Nazi's vóór de verkiezingen van 5 Maart niet zeker waren van een meerderheid, die ze zich tot eiken prijs wilden verschaffen. Dan gaat de schrijver voort: „Iedereen te Berlijn met inbegrip van de corres pondenten der groote buitenlandsche bladen ver wachtte iets bijzonders, hetzij een geprovoceerd en com- munistischen opstand, hetzij een in scène gezettten aanslag op Hitier of tenslotte een grooten brand. De rijksweer waarschuwde de oommunisten, door een tusschenpersoon, om zich onder geen enkel voorwend sel te laten verleiden tot eenlge daad van, onoverlegd geweld. Toen de Rijksdag op 27 Februari in vlammen op ging, was eigenlijk geen ernstig beschouwer van Duit sche toestanden verwonderd. Desniettemin ontstond de gewenschte paniek en velen vluchtten uit vrees voor arrest, vóór de grenzen gesloten zouden worden. Er waren arbeiders, die genoeg Inzicht toonden om hun voorraad „marxistische" literatuur dadelijk te verbran den. Het was deze brand van den Rijk«lag. en niet het kanselierschap van Hltler noch de verkiezings overwinning, die het Bruine Schrikbewind Ingeluid hebben. De regeering weet den brand dadelijk aan de com munisten en begon valsche bewijzen te construeeren, die de communisten echter allerminst bezwaarden doch veeleer vrijpleitten en bjj alle onbevangen beoor deelaars de overtuiging verstrekten, dat de werkelijke brandstichters in het kabinet zelf zaten. Voor het tri bunaal der historie zijn niet de communisten, noch de jammerlijke van der Lubbe (die hun werktuig heette en met wiens terechtstelling Hitier heeft gedreigd nog vóór zijn zaak is behandeld), maar de Duitsche regee ring schuldig. Een vertrouwelijk memorandum over de gebeurtenis sen In verband met den brand doet thans in Duitsch- land de ronde. Het is een geschreven stuk en de ter reur maakt het onmogelijk het te publiceeren of er gewag van te maken. Maar het is een ernstige poging van iemand die in contact staat met de nationalistische leden der regeering om een onpartijdig overzicht van deze gebeurtenissen te geven. „In weerwil van een paar onjuistheden blijkt er uit dat de schrijver goed op de hoogte is. Dit geschrift is ongetwijfeld een bijdrage van groote waarde voor de oplossing van het raadsel van den brand" De correspondent zal ln een volgend artikel het me morandum bespreken. Revolutionaire actie te Barcelona. Een algemeene werkstaking in den maak. Reuter meldt uit Madrid: Terroristen hebben een poging gedaan om de kerk van Sint Michel te Barcelona in brand te steken. De deur van het kerkgebouw werd met petroleum begoten en in brand gestoken, doch de brandweer was spoedig gealarmeerd en bluschte het vuur. De regeering van Catalonië heeft aan de pers een verklaring verstrekt, waar zij de transport werkstaking veroordeelt die een revolutionaire beweging onder het masker van een arbeidsgeschil wordt genoemd. Naar gemeld wordt zouden de extremisten a.s. Woensdag een algemeene werkstaking willen beginnen. De gouverneur deelde mede. dat hij van hun plannen op de hoogte was en krachtige maatregelen zou treffen om de orde en veiligheid te handhaven. DE OUDSTE MAN TER WERELD. Meer dan 1000 nakomelingen. De oudste man ter wereld, die zegt 150 jaar oud te zijn. heeft, naar Reuter uit Jeruzalem meldt, een bezoek gebracht aan Beiroet ln Syrië. In 1830 heeft hij deze plaats voor het laatst bezocht. Deze oude Turk, Baldik Agha, zegt, dat hij zes jaar voor het uitbreken der Fran- sche revolutie geboren is. Hij heeft 122 vrouwen gehad en 112 kinderen. Zijn nakomelingen bedragen thans meer dan 1000. Er zijn vele beroemdheden op de wereld en daaronder zijn er zeer merkwaardige, doch de merkwaardigste van alle is wel „Taffy", of eigenlijk was Taffy, want Taffy is niet meer. Taffy dan was de beroemde geit, die de koning van Engeland in 1920 aan zijn Wales-regiment als mascotte ten geschenke heeft gegeven, en die met de soldaten de heele wereld zoo'n beetje rondgereisd heeft. Thans is „Taffy" te Aldershot gestorven. Hierboven zien wij haar bij het verlaten van het Buckingham-palace aan de spits van het regiment. De heer De Visser wordt ongerust De heer L. L. H. de Visser, lid van de Tweede Ka mer, heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Heeft de regeering kennis genomen van de berich ten over onrustbarende stijging van het getal spoor- wegongelukken met groote materieele schaden en dDo delijke n afloop voor het betreffende spoorwegpersoneel? Hoe staat de regeering ten aanzien van het Insti tuut de Raad van toezioht op de spoorwegen en welke waarborgen biedt deze raad voor de veiligheid van publiek en personeel, gezien de toeneming van onge lukken? Was het de bedoeling bij de samenstelling van den raad van toezicht op de spoorwegen, scherpe controle op het spoorwegbedrijf te oefenen, teneinde de grootst mogelijke veiligheid voor publiek en personeel te waarborgen? Zoo deze vraag toestemmend moet worden beant woord is de regeering dan niet van oordeel, dat, ge zien de vele botsingen en ontsporingen, het toezicht veel te wenschen overlaat en daarin ten spoedigste verandering moet komen? Is toezicht en controle van regeeringswege, ook op den raad van toezicht, wel voldoende en hoe la dat geregeld? Wordt veiligheid van publiek en personeel eventueel niet geofferd aan de exploitatie-belangen van de spoorwegmaatschappijen en is het contact tusschen. de leiding van den raad van toezicht en de directie der spoorwegen, inclusief de hooge spoorwegambtenaren, niet te eng, waardoor een scherp toezicht wordt be lemmerd? Hebben de scherpe rationalisatie bij de spoorwegen en de voortdurende verlagingen van het loon geen fu neste gevolgen voor de algemeene veiligheid? Wil de regeering met bekwamen spoed een onderzoek naar een en ander doen instellen en de resultaten daarvan zoo spoedig mogelijk bekend maken Dood gevonden met een kogel ln t hoofd. Uit Londen wordt bericht: Woensdag is de beroemde Engelsche rechter Mc Car- dle dood in zijn woonhuis aangetroffen. Naast hem lag een jachtgeweer. Met een schot door 't hoofd maakte de rechter-vrijgezel" zooals hij algemeen bekend was, een einde aan zijn leven. Rechter Mc Cardie had pas twee ernstige aanvallen van griep te doorstaan gehad, die hij slechts langzaam te boven kwam en die hem herhaaldelijk deden klagen over neerslachtigheid en zwakte. In processen, door hem geleid, kenmerkte hij zich door snedige opmerkin gen en vooral als het huwelijkszaken betrof, kon hij zich dikwijls Ironisch uitlaten. In een lezing over de wet, den advocaat en den rech ter heeft hij eens gezegd, dat de twee speciale plichten, die hij zloh als rechter had opgelegd, waren geduld, een essentieel deel van rechtspraak, zooals Bocan zeide en hoffelijkheid en vriendelijkheid. Ook schreef hij eens: v,Rechters zoeken geen populariteit. Zij geven niet toe aan de voorbijgaande stormen van volksopwinding, in ^weUca richting deze ook mogen waaien." De overledene werd in 1869 geboren en was bijna 64 Jaar oud. Hij werd in 1894 tot de balie toegelaten en in 1918 tot rechter van het hooggerechtshof benoemd. In hetzelfde jaar werd hij ook in den adelstand verhe ven. HAUSSE IN ECHTSCHEIDINGEN. Te Barcelona. Sedert de republlkeinsche autoriteiten de echtschei ding wettelijk hebben mogelijk gemaakt, zijn alleen te Barcelona niet minder dan 1445 huwelijen ontbonden. Nog 681 gevallen wachten op behandeling en 700 an dere huwelijken zullen binnenkort worden ontbonden, aldus Reuter. Beambten in het Clearing House te Cliicago bezig met het verbranden van noodgeld ter waarde van 20 millioen dollar. Dit geld was aangemaakt om tijdens de banksluiting in omloop te worden gebracht, doch is nooit gebruikt. VROUWENZORGEN. Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart mid del genomen had, zou zij het erg druk hebben ge had. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitgegan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en gis teren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer te genwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grond oorzaak traagheid der inwendige organen. Er ia één zekere, veilige weg om Uw organen regelmatig aan het werk te houden de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschap pelijke combinatie van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot betere werking, en al dus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en versterkenden invloed opl den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw li chaam doorstroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Ulvenhout, 25 April 1933. Menier, As ge deuzen brief ont vangt, dan staan ieveraans de blekken stembussen weer op de vlieringen van de gemientehuizen en zijn de duuzenden spinnekop- kes weer in d'ren schik, da-d-.'nen ouwen bekende trug is, in huilie omgevink van schemerdonker, broks- kes kalk, stofnesten en al- lerhaande rommel, die d'n mensch altij nog tien of twintig jaren bewaart, al- veur ie 't veur d'n mest vaalt meegl De bussen hebben d'r plicht gedaan en zeuven- honderdvierentwintig liefhebbers naar de betrekking van Redder des Vaderlands uitgezift, mee de bod schap: „in de vacature is veurzien". Waarmee ik allemaal maar zeggen wil: as ge deus briefke leest, dan hebben we onze keus weer gedaan op honderd kersversche Staatsmannekes, die ons van alles beloofd hebben en da-d-al weer laank ver geten zijn! Afijn, zuil ie zijn veurloopig uit d'n braand mee de kwaaie tijen en eerlijk gezeed: ze hebben er genogt veur gedaan. Waant ik zeg maar zoow, amico: weken aan één stuk d'n boer opgaan, spreken veur vergaderingen die perbeeren oew te laten stikken in d'n rook van zware pijpen en piraatjes; al die namen onthouwen van besturen die oew van den trein gehaald hebben: eten bij al die veurzitters, en 'n blommeke meebren gen veur de vrouw van d'n veurzitter en 'nen zak vol reepen chocla veur de kinders van d'n veurzitter; 'n lachend gezicht houwen, as de veurzitter mee oew deur 't durp lopt te geuren, terwijl ge lopt te prakki- zeeren over thuis, waar d'n gootsteen verstopt was veur ge weggong, of een van de kinders de mazelen had gekregen, kek, da zijn allegaar baantjes, die nie meevallen! En as go al drie dagen en nachten van huis af zijt gewiest en de vrouw hee-d-oew 's mergens 'n briefke gestuu-d, mee de vraag of ge mee heur getrouwd bent oi mee oew partijmannen en as ge dalijk. terug geschreven hedt: „mee jouw, m'n toeteloeriske en het kan loopen zoow 't wil, maar vannacht ben 'k thuis, mee d'n lesten trein", en as ge dan 's avonds uitgc- redevoerd en uitbeloofd denkt te zijn en daar mel den d'r eigen zeuven aan veur debat, en ge bent dan efkens achter 't toonecl gaan staan, om da zeu- v.ntal 's hartig en grondig in oew eentje, uit te gaan schelden en te verwenschen, om dan vijf minuten la ter, lachend, vriendelijk en opgeruimd terug te ko men veur 't voetlicht en de „zeuven geachte woord voerders" aan mot gaan heuren en die „ge- achtelingen" mot gaan aantwoorden, kek, as da-d- allegaar al weken hee geduurd, dan hedde zoow zoetjesaan 't baantje van „Eén-percent-parlement" wel verdiend. Nouw motte nie donken, amico, da'k ok d'n boer op ben gewist in de leste weken, omdat 'k da-d-allegaar zoow goed weet, waant laat ik oew verrasereeren: op T tooneel klauteren veur 'n derde klas retourke en 'n brooike kaas bij den veurzitter thuis, daar begin ik nie aan! Al was 't alleen maar, omda 'k deur Trui stapelgek verklaard zouw worren en da'k ze dan eigenlijk nog gelijk zouw motten geven op d'n koop toe! En daar hè 'k tabak van, jonk. Kek 's, as ge 'nen goeien oogst wilt. hebben van oewen akker, as ge *m gère goed vruchtdragend ziet, dan mot 't er zoow nouw en dan 's slordig op buien! En ik geloof oew, amico, as ge die vijf knapen van me zag, ze halen mee z'n vijven de duuzend pond, d'n verver is ruim 25 pond over z'n gemiddelde henen, maar as ge d'n oogst van m'nen huwelijks akker 's in z'n geheel zien kos, ollee, dan zouwde zoow begrijpen, da-d-et er nog al s steuvig op gebuid hee! Zoowda 'k er er van mee kan praten wa-d-et zeg gen wil, as Trui op zukke momenten gelijk hee! Da's dan ok 't eerste wa'k altij heel secuur en ge wetensvol veur m'n eigen uitmaak, teugen dat „de locht betrekt": hee zc nouw gelijk, ja of neeël Is 't „ja", hee ze gelijk dus, dan houw ik m'n eigen maar koestem, dan steek ik de pèrepluu maar op, za'k maar zeggen, maar is 't neeë, dan laat ik ze steuvig uitbuiën en zet ik de radioow aan of zoow iets, of ik gaai 'n bietje buljerten aan d'n overkaant, in „de Gouwen". Mijn beurt komt dan vanzei vers Maar laat ik nie van m'n sjapieterke dwalen; 'k wouw gezeed hebben g'ad: mijn krijgen ze nie veur da werk, al was 't alleen maar om Trui gin troeven in d'r haanden te geven. Neeë, da's gin kinderachtig heid, man! Buiten 'nen grooten mond openzetten, heele zalen overschreeuwen en as ge thuiskomt in 'n hoekske geblaft te worren kek da's kinderwerk. Waant ditte vertel ik oew: 't is veul gemakkelijker om baas te speulen in 'n volle zaal mee menschen, dan in oew eigen huis. Ik ken er eenen, ok 'nen pollitieker, die wit in 'n vergadering op te trejen, nouw, as, as, as 'nen die rentemmer za'k maar zeggen. Eén haand in z'nen zak en d'aandere haand in 't mouwgat van z'n vest, z'nen kop 'n bietje achterover, z'n beenen wijd uit mekaar, zoow staat ie daar veur de vergadering as nen tem mer. As heel 't gezelschap nog zit te praten en te duuveljagen mee de stoelen, meed'r pijpen, moe dos- kes lucifers en al da gedonder meer, dan hoeft ie niks aanders te zeggen as: „Vergadering!" En dan is het doodstil. As hij vergadering hee gezeed, dan heurde 't nog vier keeren echoowen! Dan kucht ie, zegt nog 's „ver gadering" en haalt z'n haand uit z'n vest. En mee z'nen vuist slaat ie dan 't eerste gat in de locht, zoow kollesaal, da-d-et oew allegaar verwondert, da ge gin scherven heurt rinkelen. Das 't begin. Nouw hee-t-ie nog pas één woord ge zeed Ginmensch verruurt er meer 'n vinneke. De pijpen gaan er van uit.. En as deuze politieke dierentem mer zoow z'n „protje" hee gemokt van twee, drie uren, kan komt ie pas goed op dreef. Waant dan ko men de bedeesde debaters ook wa beweren en dan dan dan nimt ie ze stuk veur stuk onderhaanden, dat. de zaal rilt, beeft en schaterlacht tegelijk. Nouw één ding, amico, ge mot me geleuven! Ik zit zoow maar niks te verzinnen; wa'k hier vertel is de nokte waarheid, horre. Nouw wil 't geval, da'k 's 'nen keer bij deuzen geweldenèèr thuis gewist ben. Ik docht zoow bij m'n eigen: „Dré, kek nouw 's goed uit oew doppen; hier kunde wa leeren. As ge nouw oew oogen d'n kost gift, dan kunde 'r op 'n goeiekoope manier achterkomen, hoe ge thuis Trui mot dresseeren. Me kwamen binnen in 'nen grooten, breejen gang, ik liep veur as d'n gast, en zoodoende vong ik 't zeuntje op, dat op z'nen step 't huis aan 't rinne- weeren was. 'k Wouw 'm dalijk 'u oplababber geven die klonk as 'n klok, maar ik dochto „lot Pa da maar doen, die is mans genogt". Dus gong ik 'n bietje op zij staan om Pa de ruimte te t.e geven, maar 't zeun tje kwam overnuuw aangestept en pats! daar klapte Pa dubbelt. Amico, veur ginnen reksdaalder ha'k op da-d- oogenblik in de plek van da schoffie willen staan. En ik verzon al iets, om er tusschen te komen, as Pa z'n zeuntje soms op zouw gaan rollen en zoovv- laank in d'n prullenbak zouw deponeeren. Maar Pa wreef 's over z'nen buik, perbeerde weer aan znen asem te komen en vroeg aan z'n zeuntje, da vlijtig deurstepte: „och, Fraanske, pakt m'nen hoed 's effe op". „Doet da zelf maar", zee Fraanske en meteen per- beerde-n-ie 't bolhoedje aan flai ren te steppen. Ik was 'm gelukkig veur, deur 'm 'n d'n bojem van z'n broekske te grijpen. Toen wier Fraanske kwaad! Hij lichtte z'nen step op en perbeerde 't veurwieltje op mn teenen te plakken. As Pa 't nie doet, zal ik 't maar doen, docht ik en pakte 'm op en gaf 'm 'n paar klappen veur z'n broek, dat er d'n grooten, marmeren gang vol van was. En as ik t boske weer op den vloer zette en 'n ogske knipte naar Pa d'n geweldenèèr, dan zag ik. ineens da'k „stukken" had gemokt veur Pa. Pa stond duuzend aangsten uit, keek totaal in de war z'n „Truilce" aan, mee Frans aan n haandje! En toen kreeg Pa op z'n donder, amico, da wefke blafte 'm af, nouw, m'n banden gongen wèèr juu- ken Beleefdheidshaalve kreeg Pa de schuldPa, die drie dagen en nachten in 't gareel was gewiest, die zalen vol menschen had uitgemokt veur suffers, ezels, kaffers (as ze nie op hum zouwen stemmen!) en deuzen Pa, waarveur de suffers, ezels en kaffers hadden gestampt en geaplaudiseerd, hoe langer hoe harder, hoe meer of ie ze uitschold, deuzen Pa kreeg na drie dagen weerzien de wind van veuren, nog veur ie in z'n huiskamer was, op 'n manier, amico, nouw, om 't zachtjes uit te drukken: gij en ik hadden ons eigen op 't zelfste mement kinder- loozen weduwnèèr gemokt! En toen ie later onder 't eten wouw vertellen van z'n suukzessen ondcrweuge, van z'n werken en ploe teren, toen zee 't madammeke: „schei maar uit. 'k Zal blij zijn as die rommel achter d'n rug is; 'k weet haast niemeer da'k getrouwd ben!" „Nouw, hij wèl!" viel uit m'nen mond en ik kan oew zeggen, amico, de manier, waarop da wefke me toen aankeek, bewees me meteen, da'k 'n vijandin had opgedaan veur heel m'n leven! Neeë, ik was as gast, veur Pa gin suukzes! 't Liep 'm allergaar teugen. En 't gezicht dat ie er bij zette, was wel zóó, da'k goed snapte, da-d-et veur hum heel wa gemakkelijker was zalen van duuzend man ie drillen mee z'nen grooten kwèèk, dan thuis z'n Fraanske en z'n Truike onder d'n duim te krijgen. Maar witte hoe da komt, geleuf ik? Omdat ie thuis vergat z'n eene haand in z'n broekzak te steken en z'n aandere hand in 't mouwgat van z'n vest. Ik heb 't 'm ginnen eenen keer zien doen tenminste. En bijna had 'k 'm d'r aan willen herinderen. Maar ge schoot daar thuis zóów grif bokken, da'k maar zweeg! En at. Zoow as er de zaken .vandaag, Dinsdag veurstaan* is ie mergenavond Kamerlid! Hoogedelgestreng! Maar ik verzeker oew op veurhaand, amico, da z'n Fraanske veul gestrenger is Al wordt P% „Torenhoogedelgestreng"! Maar daar wouw ik 't allemaal nie over g'ad heb ben. 'k Wouw 't een en aander vertellen van da „d'n boer opgaan", maar da Fraanske hee me heele- gaar van m'n apprepoowke afgebrocht. Waant ik weet er, al doei ik nie aan politiek, toch wel w& van! En t is aardig om er 's wa van te schrijven. Nouw ben 'k vol (van Fraanske) dus op 'nen aan- deren keer! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen. toet a voe DRé.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13