Een VELO wascht electrisch voor 6 ets. DENKSPORT DE MOOISTE FOTO Een boei onderneemt een expeditie. Oplossingen Nieuwe opgaven. Magisch Kruiswoordraadsel. L'AN GF NV IJ K NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde de afd. van den Neu tralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers in „Concordia" alhier. De opkomst was niet bijzonder groot De voorzitter, de heer G. Bakker Cz., opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer M. Smit, werden vastgesteld. Voorzitter bracht verslag uit van de te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van den Neutr. Bond en deed eenige mededeelingen over het Zater dag te Hoorn te houden congres. De punten van dit congres werden hierna behandeld. Met punt 1, om een standaardloon van f 18.per week te verwerken in de garantieprijzen van de steunwet 1933, kon men zich vereenigen, evenals met het voorstel om actie te voeren voor de instelling van een staatshypotheekbank met een rentevoet, ge lijk aan die van de Rijkspostspaarbank. Enkele leden waren bang, dat men niet met den .Christelijken en R.K. Bond kon samenwerken, als dit werd gehandhaafd. Men was van meening, dat het standpunt van den Bond wel eenigszins op den grabbel wordt gegooid om met die bonden te kun nen samenwerken. Er zal met die bonden nooit scherpe actie kunnen worden gevoerd. Men was voor de wettelijke bescherming tegen ge dwongen verkoop en zal er zoo noodig plaatselijk worden opgetreden. Op het congres zal ter sprake wor den gebracht, dat het program van actie niet vol doende is, nadat al die wijzigingen zijn aangebracht. Er is te weinig oppositie in. Men sprak zich uit voor de wettelijke verlaging van rentetypen, terwijl men accoord ging met een te voeren actie voor een moratorium van schulden en adhaesie zal betuigen aan desbetreffende voorstel len. Verder sprak men zich uit voor overname van de sociale lasten door den staat en dat de grond- en per soneels belasting worden afgeschaft. Deze dan naar inkomen en vermogen te heffen. De voorzitter deelde mede, dat van de personeele belasting wel uitstel kon worden verkregen, doch geen afstel. Er werd aangeraden om individueel uit stel te vragen. Niet als afdeeling en bloc. Men zal op het congres voorstellen, dat een paar hoofdbe stuursleden naar den directeur der directe belastin gen te Amsterdam zullen gaan om den toestand toe te lichten. Men kon met het oog op de kosten niet meegaan met het voorstel van de afd. Beeraster om een vlug schrift tot den geheelen Nederlandschen tuinbouw te richten. Men wenschte een redacteur te benoemen voor „de Ontwaking' en wel den heer K. Singer, te Wijdenes. Betreffende het voorstel van Wijdenes, om een beginselprogram vast te stellen, werd den afge vaardigden vrij mandaat, gegeven. De heeren G. Bak ker en J. Kater werden tot afgevaardigden benoemd. Nadat de voorzitter eenige mededeelingen had ge daan over de gehouden conferenties over een collec tief arbeidscontract, zeide spr., dat het bestuur in principe voor een arbeidscontract was, doch er pes simistisch tegenover stond, wat betreft de uitvoering. Daarvoor zou een werkgeversorganisatie noodig zijn. De voorgestelde loonen waren f3.per dag, in d^n drukken tijd f3.50 per dag en f20 per week. Men besloot adhaesie te betuigen, doch mede te 'deelen, dat nog niet tot de afsluiting van een con tract kon worden overgegaan, omdat de uitvoering practisch onmogelijk is. Men zal, op voorstel van den heer Abr. de Geus aan de gemeente verzoeken, voor die tuinbouwers, welke niet in de gelegenheid zijn, kunstmest te koo- pen, kunstmest beschikbaar te stellen, Hierbij sa menwerking te zoeken met. de Christelijke en R.K. bonden. Verder zal op voorstel van den heer De Geus op het congres worden besproken, dat er namens den Neutralen Bond bij de commissie van advies uit de standsorganisaties op moet worden aangedrongen, dat er bij een steunregeling voor 1933 rekening dient te worden gehouden met den financieelen weerstand der tuinbouwers, om de steungelden zoo doelmatig mogelijk te besteden. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Coop. Boerenleenbank wijdde de voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer De Jong, eenige woorden aan den treurigen economischen toestand en de crisis in den tuinbouw. Als secretaris voor deze bijeenkomst werd aange wezen de kassier, de heer Du Burck. Medegedeeld werd, dat de rente voor spaargelden 3% en die voor voorschotten en credieten in loo- pende rekening 5 pet. bedraagt voor 1933, met moge lijkheid van wijziging. De kassier bracht daarna het Jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de Bank In gezonden toestand verkeert, doch dat de econimische crisis niet heeft nagelaten haar Invloed op de transacties der Bank te oefenen. De rekening en balans werden goedgekeurd. De Ba lans vermeldde aan bezittingen en schulden ln totaal f 287.369.37. Er was een winst gmaakt van f 1563.28, waardoor de reserve stijgt tot f 17.145.92. Aan de Spaar bank heeft zij een schuld van f 179.987.50, en aan de Centrale Bank een van f 89.221.58. Van voorschotne mers was f 202.049.96 en ln loopende rekening van de leden f 74044.18 te vorderen. Rekening en balans worden goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel om de rentebetaling van opgenomen gelden in 2 termijnen te doen ge schieden. De kassier bracht verslag uit van de Alg. Ver. der C. B., waaruit bleek, dat zij kerngezond ls. Geklaagd werd over de trage wijze waarop de regeerIng hulp verleent aan de land- en tuinbouworganisaties, of schoon de Centrale Bank haar van de heerschende nooden en behoeften op de hoogte stelt. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Jb. Berkhout als Directeur herkozen. Hetzelfde geschied de met den heer Jb. Rutsen als lid van den Raad van Toezicht. Ook de heer G. Gutter werd als plaatsver vangend bestuurslid met algemeene stemmen hekozen. Allen namen hun herbenoeming aan. Na rondvraag, die niets opleverde, werd de vergade ring met een toepasselijk woor door den voorzitter ge sloten. De heer G. Bekker heeft na een 27-jarige vervul ling van het ambt van secretaris van de Coop. Boe renleenbank bedankt en als zoodanig werd nu de heer N. Sneekes benoemd. De collecte met het Emmabloempje heeft hier rond f 55 opgebracht. ANNA P AU L0W N A Vergadering Huiszorg. Nooit zullen we meer durven beweren, dat veel pra ten een specifiek vrouwelijke eigenschap ls. Daar maken we een vergadering mee van bovenge noemde vereeniging, waarbij de voorzitter en uw onder danige dienaar, de verslaggever, alleen de heeren der schepping vertegenwoordigen en alle andere aanwezigen tot de zwakke sexe behooren, en als we huiswaarts keeren, blijkt de agenda zóó vlug afgewerkt, dat de radiateur van ons wagentje nog warm is van de heen reis! Nu t bovenstaande onze pen uit is, hebben we eigen lijk al een beetje gewetenswroeging. We zijn bang dat menig vergaderingbezoeker nog wel eens door vrouw lief aan dit verslagje herinnerd zal worden! Wat zul len w$ dan een zwarte gezichten zien. Enfin het staat er en... eere wien eere toekomt, dus het blijft er staan. Maar nu ter zake. Na opening en lezing der notulen, deelde de voorzitter de heer C. Keijzer. mede, dat van de afdeeling van het Witte Kruis f 250 subsidie is ont vangen, maar op verder hulp van dezen kant niet gere kend kan worden. De vereeniging zal dus haar werk voortaan, alleen bouwende op eigen krachten moeten voortzetten. In het afgeloopen jaar is dat vrij goed ge lukt en men hoopt het ook in den vervolge te kunnen doen. Misschien zal een enkele maal beroep op de in gezetenen moeten gedaan worden om wat extra steun, die men door 't houden van 'n verloting.of welke ander^ middelen er zijn, om een kas wat aan te vullen, hoopt te krijgen. Uit het Jaarverslag, uitgebracht door mevr. Daalder, memoreeren we het volgende: Het ledental daalde met 50. door bedanken wegens vertrek en®.; 10 nieuwe le den deden het echter weer tot 462 stijgen. De vaste helpster verleende ln 50% week hulp aan 14 gezinnen. De losse helpsters in 89 weken ln 22 gezinnen; 22 wasch- en werkdagen in 3 gezinnen werden extra toegestaan. Mevrouw Vorstman vulde bovenstaande nog aan met de mededeellng, dat niet alleen bedankjes binnenkwamen door de slechte tijdsomstandigheden, maar dat ook en kelen daarom hun contributie verlaagd hadden, waarna het jaarverslag onder dank aan de samenstelster werd goedgekeurd. Mevr. Swlerts en de heer Smit, op de vorige vergade ring aangewezen tot het nazien van de bescheiden van de penningmeesteresse, hadden zich wel van deze taak gekweten, maar waren thans niet aanwezig om rapport uit te brengen. Mevr. Vorstman deelde mede dat zij verklaard hadden alles ln orde bevonden te hebben en zoo werd dus, met dankzegging aan mevr. Vorstman voor het accurate be heer en aan de commissie voor haar bemoeiingen, de rekening goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1561.98%, Inbegrepen een batig saldo van het vorig jaar, groot f 189.19, en subsidie en schenkingen tot een bedrag van f 285. Er was een batig saldo van f 412.13% te boeken. Dit saldo was ln de begrooting, die nu aan de orde kwam, verwerkt. Zy sloot in ontvangst en uitga ven op f 1429. Voor het nazien van de rekeningen over 1933 zullen aangezocht worden mevr. Swierts en de heer D. de Graal Alle aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd. Dat nam dus niet veel tijd in beslag en daar bij de rondvraag ook geen der dames iets te ver tellen of te verzoeken had, volgde meteen de sluiting. Nu kwamen echter de tongen los voor een napraatje en misschien zou er voor den verslaggever geen aan leiding geweest zijn voor den in den aanhef toegezwaai den lof aan de dames, als hy zelf geen spelbreker was geweest. (Hier kunnen misschien de heeren weer hun voordeel mee doen, als zij zich hebben te verantwoor den over ©en late thuiskomst van een vergadering!) Het behoort n.1. tot een van de bijkomstige genoegens van het reporterschap ten plattelande, dat de verslag gever zich nogal eens verdienstelijk kan maken door een of meer vergadering- of ultvoeringbezoekenden als pasagier op te nemen in zijn „wagen" en daar ook ditmaal een beroep op hem was gedaan en hij, nu het nog zoo mooi vroeg was het ook graag vroeg wou la ten blijven, noodlgde hij z'n dames uit maar dadelijk ln te stappen. De anderen stonden nu meteen op en uit was het napraatje. Maar anders....?! NIEUWE NIEDOPP Na een diensttijd van ongeveer 18 jaren gaat de heer Jb. Hovenier, kantoorhouder bij de P.T.T., alhier, den dienst met pensioen verlaten. Zeer zeker heeft de heer Hovenier zijn functie als kantoorhouder tot genoegen en tevredenheid van veler onzer Ingezetenen waargeno men. Wij wenschen dan ook met de ingezetenen van N. Nledorp onzen vertrekkenden kantoorhouder te mid den van de zijnen nog vele jaren een welverdiende rust toe ln Bergen's mooie omgeving, waar hij met 1 Mei as. naar toe zal vertrekken. De nieuwbenoemde kantoorhouder, de heer Sprake- laar van Amersfoort, treedt als zoodanig, Maandag as. reeds in dienst. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Z IJ P E Burgerl. Stand van 2127 April 1933. Geboren: Gerhardus, zoon van Anthonius Zomer dijk en Johanna Yda Boekei. Cornelia, dochter van Jan Slikker en Magdalena de Block. Ondertrouwd: Hendrik Reinhardus, 25 jaren, agent van politie te Rotterdam en Maartje Doorn, 22 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Jacobus de Jong, 24 jaar, kruidenier, te Warmenhuizen en Grietje Meijer, 21 jaar, zonder be roep, te Zijpe. Jan Blom, 24 jaar, landbouwer en Maartje Boontjes, 22 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Overleden: Arie de Leeuw, 66 jaar, echtgenoot van Geertruida Hillegonds. Hendrik Bregman, 72 jaar, echtgenoot van Marijtje de Groot. W 7 EK 1NQFN Burgerl. Stand van 7—27 April 1933. Gehoren: Simon Jan, zoon van S. Rotgans en M. Doesburg. Geertje Johanna, dochtervan P. Kreijger en S. Hidden. Fokko, zoon van Pieter Kieft en J. Taai. Elisabeth, dochter van J. J. Muit en J. Hege man. Gerrit, zoon van E. Luikens en M. Pijpker. Jantje, dochter van J. Kuik en J. Swart. Geertina Luchiena, dochter van D. Stevens en D. Hogewind. Jan, zoon van J. Lassche en A. Booij. Cornelis Simon, zoon van H. A. Veerdig en M. Wit. Geert, zoon van K. Dieterman en A. M. Jacobs. Ondertrouwd: Jan Halfweeg en G. Scheltus. J. Roos en M. T. de Vries. Gehuwd: Jac. de Wit en L. J. Grootemaat. C. S. de Haan en T. Mostert Overleden: Dirk van Savoyen, 70 jaar, wedn. van A. Knol. Nan Poel, 77 jaar, wedn. van W. Leijen. Herhalingsoefeningen. Jan Kuik, op 11 September a.s. 13 dagen te Assen bij het 9e Regt. Inf.; A. Eendebak, op 4 September a.s. 20 dagen te Amersfoort bij het 18e Regt Inf.; R. Re- zelman, op 11 September a.s. 13 dagen bij het 21e Reg. Inf. te Amersfoort; Corn. Bakker, op 11 Sept. a.s.alsvoren; H. Vet, op 1 September a.s. voor 13 da gen te Amersfoort bij het 21e Regt. Inf. Op 11 September a.s. te Amersfoort bij het 21e Reg. Infanterie de volgende dienstplichtigen: Van de lich ting 1927, P. J. Grin, C. v. Kalsbeek, N. P. Kooij, N. Lont, J. Oden, P. Portegies, A. v. d. Welle, en van de lichting 1929: J. Everts, J. C. Koorn, C. Lont. Op 4 Sept a.s. voor 20 dagen J. de Wit, bij het 21e Regt Inf. te Amersfoort Inlijving. De dienstplichtige S. Klein van de lichting 1933 zal op 19 Juni a.s. te Haarlem worden ingelijfd bij de Schoolcomp. van het Korps Pontonniers (2e ploeg) garnizoen Dordrecht Opzegging C.A.O. bij de Zuiderzeewerken. Door den afloop der werkzaamheden aan den af sluitdijk zijn de door de M.U.Z. met den Centralen Bond voor Transportarbeiders, den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" en den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbei ders gesloten, op 30 Juni a.s. afloopende, collectieve arbeidsovereenkomsten voor het baggerbedrijf opge zegd. Reis op een ijsschots. Station zonder be. manning. Automaten vooraanl Beladen met conserven, kleedingstukken, verwissel- stukken voor radio- en meteorologische instrumenten, boeken, kranten enz. is de Malygin weer onderweg om in het begin van het arctische voorjaar de eenzamen in hun stations een bezoek te brengen en hen van ver schillende voortbrengselen der cultuur, waarop zij maan den hebben gewacht, opnieuw te voorzien. Maar dit jaar heeft onze ijsbreker nog een andere taak hij zal hier in de nabijheid de Siberisohe eilan den een expeditie organiseer©n, een onderzoekingsreis, waaraan geen menschen zullen deelnemen, die alleen door een boei wordt ondernomen. Een geweldige stalen kogel van 2 meter doorsnee, zooals de bekende boelen, die de groote scheepvaartwegen omzoomen, wordt hier aan den Poolcirkel aan een ijsschots verankerd en maakt dan op de wijze als de „Fraan" met Nansen, den Poolonderzoeker, een ljsdrlft... Deze stalen kogel heeft haar bijzondere uitrusting; want de reis moet ook resultaten opleveren. Binnen de zen kogel zijn de fijnste precisi©meters ingebouwd, waar in zich een automatisch werkende kortegolfzender be vindt, die aangevuld is met talrijke batterijen, welke zich automatisch uitschakelen, als zij uitgeput zijn. Pro fessor Moltsohanow heeft een uiterst fijn uitgedacht systeem van zelfwerkende registreer-instrumenten sa mengesteld en de beste mechanici van Rusland hebben hun uiterste best gedaan op al deze gevoelige apparaten Deze instrumenten zullen op hun langzame, onbestem de reis dagelijks meermalen de temperatuur en de vochtigheid der lucht, den luchtdruk en de windrich ting meten en opteekenen. Buitendien zullen zij de re sultaten eiken keer door den kortegolfzender in den ©ether stralen en twee verschillende stations zullen deze mededeelingen niet alleen opvangen en opteekenen, zij zullen ook uit haar peilingen kunnen berekenen, waar zich de boei met haar ijsschots bevindt. Heeft zij haar reis beëindigd, zijn de batterijen uitgeput, is bij deze proef gebleken, dat de apparaten betrouwbaar werken, dan zullen in Juli meer ijsbrekers zoo ver mogelijk naar het Noorden varen en verscheidene dergelijke boeien „te water laten", die dan als „stations" zonder beman ning", dagelijks hun weerberiohten bekend maken. Met dit automatisch meteorologisch instituut zal de eerste poging worden gedaan, om dagelijks een nauwkeurige meteorologische kaart van het arctisch gebied te ver krijgen en de vele kleine en groote visschersbooten over de weersomstandigheden van het door hen te bevaren gebied te onderrichten. Expedities zonder bemanning hebben de wetenschap reeds dikwijls diensten bewezen. Daar zijn de zelfwer kende oamera'8, die in de diepten der zee, onbereikbaar voor mensóhelyke oogen, uitstekende opnamen maakten en nieuwe voorstellingen van het leven der diepzee mee naar boven brachten daar zijn de met zelfwerkende instrumenten uitgeruste ballons, die zich tot hoogten verheffen, onbereikbaar voor menschelijke organen en reeds vóór Piccard uit stratosfeer gegevens meebrach ten, welke voor de wetenschap nieuwe gebieden open den. In regelmatigen dienst echter heeft nog nooit Iemand automaten eischen gesteld, als thans door de stations zonder bemanning zal geschieden. van de vorige week Kruiswoordraadsel. Horizontaal: 1. Wilhelmus, 8. halte, 9. ooft, 10. kaap, 1L kool. 13. ree, 16. aas, 17. rept, 18. zien, 19. N.N., 20. eelt, 21. uwent, 22. Amster dam, 24. oprit, 26. riem, 27. en, 28. naar, 29. bent, 30. met, 31. sub, 32. rank, 33. bene, 84. sinus, 35. eland, 36. engerling. V ertioaal: 1. waas, 2. Ilp, 8. lt, 4. hekelt, 5. loot, 6. mol, 7. striem, 8. haan, 10. kantons, 14. een, 15. entente, 17. rest, 18. zwam, 20. emin, 21. Udet, 22. Arabie, 25. Paus, 27. eend, 29. base, 30. meng, 32. rug, 33. ban, 36. eU Aardrijkskundig raadseL Gasstel; okselholte; sterf geval; lekkernijen; ongeveer; onso—huid; overhemd; wondderdokter. Gasselternijeveenschemond (Z.W, van Stadskanaal). VerschnifraadseL danCiNg, kwaRtAal, bOoRtoren, CaCao- boon, rudimentair, kuststrook: CROCUS NARCIS. Combinatieraadsel. Er zijn bepaalde begrippen, die zoo nauw aan elkaar verwant zijn, dat men het eene niet voor den geest kan balen, zonder on willekeurig ook aan het tegenovergestelde te denken. Hetzij, dat dit zuiver het tegen overgestelde is, hetzij, dat de woorden om andere oorzaken bij elkaar hooren, niemand zal ontkennen, dat b-v. „ijs" niet onmid dellijk aan „schaatsen" doet denken, dat b.v. „koud" niet dadelijk de gedaohte aan „warm" opwekt, dat „ruiter" niet dadelijk aan „paard" herinnert. Zoek .nu van onderstaande woorden de verwante begrippen en schrijf die er naast Het aantal letters ls door de kruisjes (x) aangegeven. De eerste lettere van de nieu we woorden, gelezen van boven naar bene den, vormen de naam van een vervoer middel, waar in den laatst en tijd nogal veel over gesproken ia WATER xxxx SOLDATEN HEL KERK UITSPANSEL AUTOSIGNAAL SCHAPEN WINNETOU xxxxxxx SINTERKLAAS xxxxxxxxx xxxxxxxx L 3. 4. 6. 10. 11. 13. 15. 16. 6. S. 32. L 28. 7. 20. 12. 14. Beteekenis: Een groote havenstad Voorzetsel. Voorvoegsel Het zij zoo Naar omlaag Inwendig lichaamsdeel Zwarte vogel Plaatsje in Gelderland Bekende voornaam v. uit de gesohiedenis 17. 18. 19. 23. 26. 27. 28h 29. 31. 33. 35. 8. 22. 21. 24. 10. 25. 2. 30. Plezier Deel Schop Kleine gemeente Als 14 16 hierboven Lierzang, lierdicht Vervelend, ook voorzetsel Smalle strook Familielid Tropische boom Noot (muziek). 36. 34. Muzieknoot 37. 10A. Havenstad N.B. Ieder woord is zoowel horizontaal als verticaal te vinden. Twee dictators. Onderstreep ln onderstaande woorden 8 opeenvolgende lettera Van links naar rechts en daarna van boven naar beneden gelezen vormen deze aaneengeschakeld de namen van twee prominente staatslieden van den tegenwoordigen tijd. STADSMUZIEK GENIESOLDATEN GBVBCHTSLINIE SCHITTERING ALLERZIELEN Letter-raadseL Vervang de teekens door letters. Waar gelijke teekens staan, ook gelijke letters Invullen. Dan, verkrijgt ge horizontaal (evenals verticaal): L Groot water; 2. Bekende meisjesnaam; 3. Naam van een Ned. vorstin; 4. Deel van een huia. O X O O O O X O

Schager Courant | 1933 | | pagina 15