Onze handelsovereenkomst met Duitschland. Zaterdag 29 April 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9270 De ontvluchte wolf De onbewaakte overweg bij Nootdorp Smokkeldrama's aan onze grenzen De landing van de „Ijsvogel" te Boedapest Ook de Duitschers hebben hun bloesems. Vrachtauto in talud gestort Door een beer aangevallen Vrouwemnoord in een trein Amok te Tarakan Donderdag te Berlijn geteekend. Een uiteenzetting van Dnitsche regeeringszijde. Uit Berlijn: De DuitschNederlandsche handels overeenkomst is gistermiddag onderteekend. In een bespreking met de pers heelt staatssecretaris Von Rohr, allereerst uiteengezet, dat de met Neder land getroffen regeling van de toekomstige handels betrekkingen in een nauwere innerlijke samenhang staat met de geiheele regeling, welke onlangs door de rijksregeering voor de Duitsche vetvoorziening is getroffen. Het kwam daarop aan, zich niet te binden door verplichtingen op langen termijn. Voorts is het niet mogelijk geweest om aan Nederland de gewenschta invoeren in hun geheel toe te staan. De staatssecretaris deelde vervolgens details in cij fers mede. Het betreft in hoofdzaak spek, kaas en •ieren. Bij kaas en spek is men de Hollanders kun nen tegemoet komen, aangezien het Duitsche vet- plan aanwezig was. Rekening moet er mede worden gehduden, dat de Nederlandsche verkooporganisatie met de Duitsche inkoopinstanties in contact staat en dat het spek Duitschland tegen een prijs binnen komt, die wordt afgestemd op de Berlijnsche notee ringen. Het contingent van spek bedraagt 60 ver geleken met het vorige jaar, het tarief 20 R.M. ver geleken met 36 R.M., dat tot dusverre geheven werd. Voor kaas bedraagt het contingent 50 van den in voer van 1931—'32 tegen een tarief van 20 RM. en 20 tegen een tarief van 60 RM. In totaal bedraagt het contingent dus 70 van den invoer van 1931—1982. Wat kaas betreft, was Duitsch land niet geheel vrij, aangezien nog ver plichtingen bestaan jegens Denemarken en Finland. Wat eieren betreft, kon Duitschland Neder land tegemoet komen, daar Duitschland behoefte heeft aan import van eieren. Het contingent bedraagt hier 60 het tarief 40 R.M., vergeleken met een autonoom tarief van 70 R.M. Ten einde een prijsdruk- kend effect te verhinderen, mogen tegen het contin gentstarief van 40 R.M. alleen eieren geimporteerd ■worden die in overeenstemming zijn met de •tandaardbepalingen der Duitsche wetgeving. Duitsch land krijgt een edel product geimporteerd, dat niet prijsdrukkend kan werken. Voor den tijd van 1 Octo- ber tot 31 December, wanneer gebrek is aan eieren, bedraagt het tarief slechts 30 Tegelijkertijd zal het autonome tarief verhoogd worden tot 100 R.M. Vervolgens wees v. Rohr op den troosteloozen toe stand ven den tnlnbonw ten gevolge ven de ver plichtingen, vooral tegenover Frankrijk en Italië, en kondigde een wet aan ter bescherming van den Dnltschen tnlnbonw. Btj de kool ls men Nederland tegemoet gekomen en het tarief zal ven 8 op 6 RM. worden verlaagd. Bij spruitjes ls een verlaging van 20 op 10 RM. Ingesteld, bij klapbessen eveneens een verlaging op 10 RM, echter alleen, wanneer het Ne derland gelnkt met de Dnitsche leveranciers tot over eenstemming te komen over den prijs. Met het oog op het feit, dat de kassalade slechts tot einde Mei in Dnitschland wordt geimporteerd, bestond er geen aanleiding om voor den korten nog tn aanmerking komenden tijd een contingent vast te stellen. Voor den tijd wordt dns het tarief van 20 RM. verlaagd tot 15 RM. Het nienwe verdrag wordt onmiddellijk ven kracht en dnurt tot 31 December a.s. Als tegenprestatie doet Nederland concessie op het gebied van den Duitschen uitvoer en verlaagt den rentevoet voor het Tredefina-crediet (een crediet, dat de Duitsche industrie hefcft bekomen) van 5M tot 4 De overeenkomst geldt voor korten tijd; zij treedt onmiddellijk in werking en wordt op 31 De cember van dit jaar automatisch opgeheven. Nienwe tarlefverhooglng. O.a. op vrnoh- ten en voedingsmiddelen. Verder meldt Wolff, uit Berlijn: In het volgend nummer van het Staatsblad zal een op voorstel van minister. Hugenberg door de rijks regeering aangenomen wetsontwerp verschijnen, waarbij de tarieven op vruchten, voedingsmiddelen bloemzaden en teenen verhoogd worden. Ook het in voerrecht op kleine boerenpaarden en konijnen wordt verhoogd. De veranderingen beteekenen een verdere ontwikkeling van het nationale protectionisme, in het bijzonder op het gebied van den landbouw. Rn de hotelrekening van zijn dubbelganger. De geschiedenis van den onlangs ontvluchten wolf te Rotterdam, is nog niet geëindigd. Een Schiebroeksche wolfshond, een der vele slacht offers van vanglustige lieden, logeerde sinds eenigen tijd bij een zekeren J. D. te Schiebroek. Laatstgenoemd persoon, onbekend met den eige naar van den hond, kreeg Woensdagavond, bezoek van den heer B., die kon bewijzen, dat de adspirant- wolf zijn eigendom was. De heer J. D. was dan ook bereid den hond aan zijn baas terug te geven, doch eischte 25 cent per dag voor kost en inwoning. De hondenliefhebber vond dat te veel en bood 10 cent. Hierop werd niet ingegaan en het kwam tot een loven en bieden en eindelijk tot handtastelijkheden waaraan door de politie een einde werd gemaakt. De „kadi" moet nu maar uitmaken, hoe hoog de hotelrekening van den hond mag zijn. TRAGISCHE VAART. Kadet uit een boot gevallen en verdronken. Het Belgische opleidingschip Mercator" is gistermid dag te Vlissingen uit zee teruggekeerd, omdat de chef kok was overleden. Bij het overboord zetten van een boot is een 17-jarige kadet uit de boot gevallen en v«r- dronkea De „Mercator" vertrok gister naar Zeebrugge om het lijk van den overleden kok daar aan land t« brengen. Weer een auto door een trein gegrepen. De bestuurder aan een groot gevaar ont snapt. LEÏDSCHENDAM: Donderdagmiddag is op den onbewaakten overweg te Veur—Leischendam, nabij Nootdorp de auto van den vischhandelaar J. Pronk te Scheveningeu gegrepen door den electrischen trein. De bestuurder had het gevaar zien aankomen en was bijtijds uit de cabine gesprongen. De auto werd een stuk meegesleurd en totaal vernield. De trein onder vond door een en ander vertraging. De overweg is slechts kort onbewaakt De Burge meesters van Nootdorp en Veur—Leidschendam heb ben onlangs nog een adres gezonden aan den Mi nister, waarin zij wezen op het ernstige gevaar, dat immer bij dezen overweg dreigt Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Eiken nacht gevechten. Nu weer 1 doode en vele gewonden. De smokkelhandel ln het aan Nederland grenzende gebied van de provincie Oost-Vlaanderen ls sedert een paar weken weer aanzienlijk toegenomen. Er gaat bijna geen nacht meer voorbij zonder dat zich op een of ander punt van deze grens een gevecht tusschen tolbeambten en smokkelaars voordoet. Te Stekene kwam het, op de wijk Speelhof, tot een vuurgevecht tusschen personen .die een aantal koelen uit Nederland over de grens hadden gereven, en eenige in hinderlaag liggende tolkommiezen. Een der smok kelaars, een 40-jartge inwoner van de gemeente Ste kene, werd door een kogel in den buik getroffen en ia eenige uren later overleden. Een tweede smokkelaar kreg een kogel in den arm. Te Watchtebeke en te Zelzate gingen smokkelaars de douanebeambten met knuppels te lijf. Een der dou aniers werd de schedel gekloofd. De daders, allen in woners van Zelzate, werden later gearresteerd. Op de jaarmarkt te Sint Niklaas-Waas zijn deze week talrijke Nederlandsche koeien, die frauduleus over de grens waren gebracht, ln beslag genomen. De personen, die deze koelen te koop boden, rullen zich voor het gerecht moeten verantwoorden. Het eerste K.L.M.-vllegtuig, dat weer langs de zomer route vla Boedapest zal reizen. Feestelijkheden op Maty&sföld. Aan het eerste K.L.M.-vliegtuig der Indië-lljn, dal weer langs de zomerroute vla Boedapest zal reizen, zal aldaar op 4 Mei een grootsche hulde worden bewezen. Bij de landing van de IJsvogel, zullen honderden, misschien wel duizenden, aanwezig zijn en zal het vliegveld Matyasföld vroolijk getooid zijn met honder den Hongaarsche en Nederlandsche vlaggen. Zoolang het publiek op zijn komst wacht, zal het door middel van luidsprekers over de K.L.M. en over Nederland en Indië ln het algemeen worden onderhouden door den heer Ernö van Kelemen, een bekend Hongaarsch Journalist, die langen tijd in Nederland werkzaam ls geweest en ons land en onze taal door en door kent. E«n comité, onder voorzitterschap van den opperbur gemeester der hoofdstad dr. Aladar von Huszar, zal na de landing de opvarenden toespreken en den ge- HANS MARTIN. zagvoerder een krans aanbieden. De heer Hans Mar tin, die de reis medemaakt, zal namens de directie der K.L.M. antwoorden en daarna een beschrijving geven van het vliegtuig en zijn inhoud, daar de honderden, die aanwezig zijn, niet allen de „IJsvogel" van nabij kunnen bezichtigen. Wel zullen het comité en enkele autoriteiten met de .IJsvogel" eenige korte vluchten uitvoeren. Daarna zullen versch gesneden tulpen, wel ke het vliegtuig heeft meegebracht, aan de leden van het comité worden overhandigd. Alles wat op Matyasföld geschiedt, zal door de radio van Boedapest worden uitgezonden. Den volgenden dag zal onder voorzitterschap van Aartshertog Frans Jozef in de Hongaarsche Vereenl- ging voor Luchtvaart een lezing met lichtbeelden en een film over den luchtdienst Amsterdam—Batavia worden gehouden door den algemeen secretaris der K. L.M. Hierbij zullen ook vele vertegenwoordigers van handel, nijverheid, vele overheden en mogelijk ook de Rijksbestuurder Horthy aanwezig zijn. Evenals bij ons trekken ook in Duitschland er elk Jaar duizenden op uit om van de weelderige bloesempracht in de ooftstreken te ge nieten. Op het plaatje hierboven zien wij hoe de eigenaar van een „zitje te Werder bij Berlijn de aandacht van de talrijke bezoekers tracht te trekken. 3 Dooden, 1 ernstig gewond. Uit Praag, 27 April (V.D.): Vanochtend vroeg heeft bij Leipnik een ontzettend auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en een vierde persoon ern stig werd gewond. Tegen viery uur is een vrachtauto van de sterk hel lenden weg gereden, doordat de chauffeur het meesterschap over zijn stuur verloor. De drie in den wagen zittende arbeiders en de chauffeur kwamen onder den wagen, welke over den kop was geslagen, terecht De auto is geheel vernield. De chauffeur zou piet een snelheid van 100 K.M. hebben gereden. Tragisch ongeluk in den Berlijnschen dierentuin. 9-jarige knaap een hand afgerukt. Uit Berlijn, 27 April (V.D.): Een verschrikkelijk ongeluk is heden in den Die rentuin van Berlijn gebeurd. De 9-jarige Herbert Kas- par uit de Stcintnetzstrasse, wiens vader in den Die rentuin kranten verkoopt, voederde daar de groote Alaskaberen. Daarbij greep een der beren hem aan de rechterhand en rukte die geheel af. Een toeschou wer sprong op het hulpgeroep van den knaap toe en slaagde er in hem te bevrijden. Nadat een noodver band was aangelegd is de knaap naar een zieken huis overgebracht Tijdens een nachtrit door Frankrijk. Toen Donderdagochtend de nacht-sneltrein uit Pa rijs te St. Etienne aankwam, werd er ontdekt, dat een derde klase-compartiment met bloed was bevlekt; het leed geen twijfel of er was een misdaad gepleegd Uit Nevers kwam dan ook weldra het bericht, dat et dicht bij het station La Charité, aan de Loire, op den spoordijk, het zeer verminkte lijk van een vrouw was gevonden. Uit op het lijk gevonden papieren is gebleken, dat de vermoorde een koopvrouw uit Roanne is. Men veronderstelt, dat de moordenaar of moordenaars, nadat de misdaad was gepleegd, het lijk uit den trein hebben geworpen en zelf te Nevers, waar de sneltrein in den nacht stil houdt, zijn uitge stapt. Aangenomen wordt, dat berooving de aanlei ding tot den moord is geweest. ACCOUNTANT GEARRESTEERD. Den minister van Justitie beleedigd. Naar uit Den Haag gemeld wordt heeft een Inspec teur van politie op last van den rechter-commissaria te Hilllgersberg ln diens woning gearresteerd den accoun tant R. J. H. Naar het heet eou de arrestatie verband houden met de schending van de belofte, die de heer H. verleden jaar aan den rechter-ommissaris heeft ge daan, dat hij zioh zou onthouden van beleedïgende pu blicaties over den minister van Justitie. Aangezien hij deze belofte zou hebben verbroken, is tot zijn arrestatie overgegaan. Voorloopig is de heer H. voor den tijd van vijf dagen in het Huis van Bewaring alhier opgesloten. DE SCHIETENDE FASCIST. Hij handelde uit zelfverdediging, maar mocht toch geen wapens dragen. De 18-jarige B. te Den Haag, die Woensdagavond naar het hoofdbureau van politie werd geleid wegens het los sen van eenige revolversohoten in de Lange Lombard straat (zie ook elders in dit nummer) is Donderdagmid dag in vrijheid gesteld, daar uit het onderzoek is geble ken, dat hij uit zelfverweer heeft gehandeld. Wel is proces-verbaal tegen hem opgemaakt terzake van het dragen van een verboden wapen. UIT ONZE OOST. Een sergeant-majoor en een inlandsch kind gedood. Vijf inheem^hen zwaar gewond. Aneta meldt uit Bandoeng: De militaire commandant van de Zuider- en Ooster* afdeeling van Borneo seinde, dat een amokmakende Inlandsche veroordeelde te Tarakan den sergeant majoor-instructeur Van Kempen en een Inheemsch kind doodde, terwijl vijf Inhcemschen zwaar gewond werden. De amokmaker werd door den luitenant-adjudant De Rochemont neergelegd. DIENSTWEIGERING OP TARAKAN? Door zeemiliciens-K.P.M.-stuurlieden. Het Soor. Hdbld. bereikte het bericht, dat door een zestal stuurlieden der K.P.M., die hun militieplich ten vervullen, te Tarakan dienst zou zijn geweigerd, waartoe de oorzaken echter van gansch anderen aard zijn dan die, welke tot vroegere dienstweigeringen bij de marine hebben geleid. Het blad kreeg bovenstaand bericht van twee verschillende zijden, doch kon geen officieele bevestiging erlangen. AMOKDRAMA IN EEN DESA. Een kind onthoofd. In de desa Retjopoctoeb, onderdistrict Goerak, heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Een inlander, die reeds eenigen tijd naar werk zocht liep, meldt de Ind. Crt„ de woning van een zijner familieleden binnen om wat eten te vragen. Schijnbaar mata ge- lap geworden, viel hij plotseling met een arit de aan wezige familie aan en verwondde 'n 80-jarige vrouw licht aan het hoofd Een dochter wilde tusschenbei- de komen en kreeg een houw op haar hoofd, terwijl een kindje, in haar slendang gedragen, eveneens een flinken klap kreeg. Vervolgens wierp de woesteling zich op twee andere kinderen; één van hen werd een lichte hoofdwond toegebracht, doch het andere, een knaapje van 3 jaar, op een afschuwelijke manier ge dood; het hoofdje werd afgehouwen. De desa-bevolking maakte alarm en de assistent- wedana en veldpolitie waren spoedig ter plaatse; overrompeling en arrestatie van den man gelukten met weinig moeite, de man was toen heel kalm en zich volkomen bewust van zijn daden. De Gouvts. Ind. Arts. dokter Mardjono, was spoe dig ter plaatse en verrichtte lij cschouwing; de gewon den zijn in het ziekenhuis opgenomen De verslagen heid in de desa is, begrijpelijk, zeer groot. AMERIKAANSCHE BEZOEK OP BALI. De dollar geen cent waard. Een medewerker op Bali schrijft aan de „Ind. Crt.": Niet zonder een glimlach lazen we hier op Bali de wederwaardigheden van de touirsten van de Stella Polaris in Soerabaia. We moesten constateeren, dat ze het in de krokodillenstad beter gehad hebben, dan op het godeneiland. De Stella Polaris kwam hier aan juist op den dag, dat voor het eerste de dollar unquoted was en hoe wel men de zaak tamelijk laconiek en vaak van den humoristischen kant opvatte, leidde een en ander toch tot onaangenaamheden. Er was een dame, die een dikke 70.000 dollar in handen had, doch die niet eens voor twee cent kat jang goreng kon koopen: niemand wilde een dollar wisselen. De „Bank" in Den Pasar niet, de hotels niet, de koopvrouwtjes niet, niemand. Na den langen rit zette men zich dorstig en wel in het grootste hotel van Bali te Den Pasar, doch bonswerden niet geaccepteerd en dorstte in het gezicht van de Bar! Dat bleef zoo. Geen lafenis voor deze arme rijken! Do groote autotochten die voor den tweeden dag op het programma stonden, werden afgelast. Kortom, voor de touristen beteekende dit deel van hun tocht ontbering, ergernis, honger en dorst, terwijl het voor Bali, voor de bars, de koopvrouwtjes met Balische snuisterijen en de autoverhuurderijen zeer bepaalde lijk op eenige duizenden verlies uitliep. „Denk eens aan", zei een der touristen,, „wij ko men uit het rijkste land van de wereld en we kunnen nier voor ons goede geld niet eens een doosje luci fers krijgen!" „Niet erg snugger van de Bank, men had ons daar toch gerust bijvoorbeeld f 1.50 voor onze dollars kun-1 nen bieden, hetgeen we gaarne geaccepteerd hadden. Dan had die Bank aardige zaken gemaakt, wij wa ren in staat geweest om het eiland te bewonderen enBali had ook zaken gemaakt Niet bepaald snugger!" Not to be quoted zoo luidden echter alle offi cieele telegrammen dien dag en het beteekende, dat de dollar op Bali geen cent waard was. Half op den dag werden echter althans de Balischa koopvrouwtjes wijs: zij verkochten hun bullen en re kenden den dollar om op f 1. En zoo waren er op Bali ten leste toch nog ettelijken die met onmisken baar financieel inzicht van den dollarnood gebruik maakten. Er is al eens moer beweerd, dat een Ba lische vrouw duizend man te erg is! Overigens was het voor de Stella Polaris menschen geen paradijs op Bali en zij zullen niet in alle jp- zichten aangename herinneringen aan het eiland mee naar huis nemen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9