lliEiiEi Niius- Dubbele inbraak te De 1 Mei-dag in het buitenland. PERU'S PRESIDENT VERMOORD Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Belofte van Hitier HET VLIEGONGELUK IN DE APENIJNEN Ghandi gaat weer vasten N e d e r I a n d—B e 1 g i Het goud van de „Lutine" De oorzaak van het vergaan van de „Akron" Dinsdag 2 Mei 1933. SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- jfcentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 76ste Jaargang No. 9271 [0UR1NT. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TlëN van 1'tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het leest van den natlonalen ar beid in Duitschland op grootsche wijze gevierd. De feestdag van den nationalen arbeid is van daag in geheel Duitschland onder zeer groote be langstelling gevierd. Te Berlijn heeft de jeugd in den Lustgarten een groote betooging gehouden, waar het woord werd ge voerd door Rijkspresident v. Hindenburg en Rijks minister Dr. Gocbbcls. Reeds vroeg waren de straten, die 's nachts met vlaggen en groen versierd waren, met zingende men- echen gevuld. Overal zag men groote transparanten, die op de beteekcnis van dezen dag wezen of de trouw der betoogers jegens het rijk en voor de na tionale regeering verkondigden. Het hoogtepunt van de viering te Berlijn, was de rede van rijkskanselier Hitter op het Tempelhofer Feld, waarin Hitier het programma uiteenzette voor het eerste jaar van het nationaal socialistische vier- jaarsplan. Het motto van zijn rede was uiteraard „Arbeid". Hitier zeide na gewezen te hebben op de beteekenis van den eersten Mei o.m.: Het symbool van den klas senstrijd zal zich thans veranderen in het symbool der verheffing, tot symbool der groote eenheid van ons volk en daarom hebben wij dezen dag der ont wakende natuur voor alle toekomstige tijden gekozen Wij hehben besloten iederen Duitsrhen individu, hij moge zijn, wie hij wil, van hoogen stand en rijk, of arm of zoon van een geleerde of zoon van een fa brieksarbeider, eens in zijn leven zal hij handenar beid moeten verrichten, opdat hij den arbeid zal lee- ren kennen, opdat hij ook ge nakkelijker zal leeren bevelen, omdat hij zelf ook hier reeds heeft leeren gehoorzamen. Wij zullen dit jaar voor de eerste maal deze groote ethische gedachte werkelijkheid doen worden, en wij weten, dat wanneer eenmaal vier jaar voorbij zullen rijn, het woord arbeid en handenarbeid voor de mil- lioenen menschen precies dezelfde beteekenis zal heb ben als indertijd toen de landsknecht werd vergeten en de Duitsche soldaat in zijn plaats kwam. De werkloosheid zal moeten worden overwonnen door een werkverschaffing, welke wij in twee groote groepen indeelen: De particuliere werkverschaffing, hier zal dit jaar een groot, ontzaglijk werk worden aangevat, een werk, dat honderdduizenden arbeid zal verschaffen: het bouwen en herstellen van huizen. Wij zullen groote openbare problemen nog dit jaar verwezenlijken en er in de eerste plaats naar streven het reuzenprogram dat wij niet willen nalaten aan de wereld, maar dat wij moeten verwezenlijken, een pro gram dat millioenen eischt: Het program voor den aanleg van nieuwe straatwegen, hiermede wordt een reeks openbare werkzaamheden ingeleid, welke er toe zullen bijdragen het aantal werkloozen steeds imeer te doen verminderen en ten slotte zal een aan val worden ondernomen op de huidige rente. Wij zul len ook hier het besluit ten uitvoer leggen, dat voor ons nationaal socialisten reeds jarenlang een natuur lijke zaak is en in verband hiermede een handels politiek voeren, welke de stabiliteit der productie ver zekert, zonder den Duitschen landbouw te vernietigen Nadat Hitier geëindigd had werd het Deutschland- lied gezongen. De Hitier jeugd plantte toen een jon gen eik op het vliegveld ter eere van den Rijkspre- sident. Daarna had een groote taptoe plaats, welke besloten werd met een reusachtig vuurwerk, waar van het laatste nummer een opschrift in vlammende letters was: „Deutschland ist crwacht". Onder het zingen van het Horst-Wessel-lied gingen toen de dui zenden uiteen. Het aantal menschen op het vliegveld Tempelhof liep ver over het millioen. Meer dan honderd artsen stonden gereed om hulp te verleenen, maar er gebeurde niets bijzonders. Al leen veel kinderen raakten hun ouders kwijt, zij wer den voorloopig ondergebracht in een groote zaal. Luidsprekers brachten muziek en geruststellende me- dedeelingen voor menschen, die elkaar kwijt waren geraakt, tot groote hilariteit van de anderen. 1 Mei in Moskou. Moskou, 1 Mei. (V.D.). Heden heeft het garnizoen vam Moskou ter gelegenheid van den eersten Mei een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door de infanterie, cavalerie, tanks en bommenwerpers. Achter de garnizoenstroepen volgden de gemotori seerde arbeiderskolonnes, de jeugdorganisaties en ruim 3000 arbeiders en arbeidster. Veel aandacht trok de kolonne der bewapende communistische vrouwen. Op de regeeringstribune hadden Stalin, Molotow, Litwinow en andere hooggeplaatste persoonlijkheden der Russische rogeering en der communistische in ternationale plaats genomen. De afwezigheid van den Britschen ambassadeur viel op, evenals de aanwezig heid van talrijke Japanscüe officieren van den gene- ralen staf, die tot de Japansche ambassade te Moskou behooren. De commissaris van Oorlog, Wnrosjilow, begeleid door den opperbevelhebber van de stelling Moskou, Kork, passeerde de revue. Hierop volgde het voor- bijmarcheeren der troepen. Ten slotte verschenen ruim 1000 vliegtuigen, bom menwerpers, zware jachtvliegtuigen en kleine toe stellen, die een beeld gaven van de sterkte van de roode luchtmacht. Machinegeweren op de hoeken der straten. Weenen, 1 Mei (V. D.). De eerste Mei is te de zer steden met uitzondering van eenige kleine inci denten. rustig verloopen. De politie en het bondsle- ger hadden uitgebreide veiligheidsmaatregelen geno men. De geheele binnenstad was met het parlement en de omgeving van het raadhuis, door de politie af gezet met behulp van prikkeldraad. Afdeelingen van het bondsleger hadden in het parlement en in de omgeving van het Raadhuis <ok machinegeweren opgesteld. In den loop van den dag werden 200. ar restaties verricht. Bomaanslagen te Chicago. Chicago, 1 Mei (V. D.). Tijdens de Meibetoogingen zijn vele bommen geworpen Tot nu toe is nog geen bericht ontvangen, dat iemand ernstig zou zijn ge wond. In enkele gevallen zijn de bommen geworpen uit rijdende auto's. 1 Mei-viering te Antwerpen. Uit Antwerpen, 1 Mei (V.D.): In den stoet van de 1 Mei-viering die vanochtend de straten der stad Ant werpen doorkruiste, werd vooraan meegevoerd een groen masker van Hitlcr met twee stroppen om den hals, voorts een aantal opschriften op spandoeken te gen de Jodenvervolgingen in Duitschland en de Hitler-dictatuur. Burgemeester Huysmans stapte voor op in dezen stoet mee. De 1 Mei-viering in ons land. De 1 Mei-dag in ons land is overal rustig verloopen. De S.D.A.P. en A.B.B. hadden gisteravond een feest in het Stadion te Amsterdam georganiseerd, dat door duizenden was bezocht. Na een intocht met vlaggen en vaandels, werd door verschillende muziekgezelschappen liederen ten ge- hoore gebracht. Na een toespraak van Ir. Albarda volgde een optre den van Roode Valgen, A.J.C. enz. De uitvoeringen werden luide toegejuicht. Alleen te Haarlem is het nog vrij rumoerig geweest Omstreeks half drie trokken ongeveer 200 personen onder het zingen van de ..Internationale" door de Groote Houtstraat. Toen aan het bevel van de politie om uiteen te gaan, met spoedig werd voldaan, is een aantal schoten in de lucht gelost, waarna de straat met, gummistok en sabel werd schoongeveegd. Ook in andere deelen van de stad moest eenige ma len tegen de betoogers worden opgetreden. In Den Haag was het verboden om demonstraties en optochten te houden, zoodat de politie eenige ma len handelend moest optreden tegen de commu nisten die telkens opnieuw samenschoolden. Door een kogel doodelijk ln het hart getroiten. Twee der daders ge dood, de derde gearresteerd. Reuter meldt, dat de president van Peru, Luis San chez Cerro, Zondag vermoord is. De misdaad werd ge pleegd toen de president terugkeerde van een parade van 20.000 jonge dienstplichtigen op de renbaan Santa Batriz bij Lima. Drie mannen sprongen achter op de auto van den president en losten revolverschoten op zijn rug. Het slachtoffer kol. Luis Sanchez Cerro, was aan 't bewind sinds October 1931. De berichten omtrent het gebeurde zijn uit den aard der zaak nog vaag. In ieder geval leek het waarschijnlijk dat hij op deze droevige manier zijn eind zou vinden. Hij was n.1. reeds acht tien maal gewond gedurende zijn politieke loopbaan. Na In Juli 1931 uit de verbanning in zijn land te zijn teruggekeerd, werd hij in October 1931 tot president ge kozen. De laatste serieuze aanslag was in Maart van het vorige jaar. Bij die gelegenheid werd. de president gewond, en de chef van zijn militair kabinet, die zich voor hem plaatste, ten einde hem met zijn lichaam te beveiligen, werd eveneens ernstig gekwetst. Thans is Cerro doodgeschoten, terwijl hij per auto een wedren- terrein te Santa Beatriz verliet. Volgens de eerste be richten waren er drie aanvallers die op den auto van den president sprongen en hem kogels in het lijf scho ten. Twee van de moordenaars werden doodgeschoten en de derde is gearresteerd. Generaal Oscar Benavides is als opvolger aangewezen. Op bedoeld terrein was een inspectie gehouden van een nieuwe lichting. Generaal Ibanez, de voormalige dictator van Peru, die verdacht wordt van bij een nieuwe samenzwering be trokken te zijn, kreeg aanzegging, dat hij het land moest verlaten. Staat van belegafgekondigd. Lima, 1 Mei (VJD.) Voor geheel Peru is de staat van beleg afgekondigd na den moord op president Cerro. Twee soldaten zijn gedood en zes gewond bij de schiet partij door de medeplichtigen van den moordenaar, die op de treeplank van de auto van den president was ge sprongen en Cerro met een schot in het hoofd doodde De president had 20.000 recruten van het Peruaansche leger geïnspecteerd. Nieuwe president van Peru gekozen. Het Nationale Congres heeft tot opvolger van Sanchez Cerro als president van de republiek Peru benoemd generaal Oscar R. de Benavides Vijf angstige dagen. Dramatisch verhaal van een der overlevenden. Omtrent het ongeluk, overkomen aan het Fransche watervliegtuig van de Air Oriënt, dat in de Apenijnen tegen een berg is gevlogen, bereiken ons thans wat meerdere bijzonderheden. Zooal3 men weet, is het vliegtuig een dag of vijf zoek geweest, voor het als een wrak werd gevonden in het Zuiden van het Italiaansche schiereiland. Van de acht Inzittenden zijn er vijf gedood, terwijl de drie andere meer of minder ernstig gewond waren. De geredden vertelden van het ongeluk, dat men Zon dags boven Callabrie in den storm geraakt was. Et kwam een dikke mist opzetten en de piloot raakte den weg kwijt en vloog op een gegeven moment tegen een bergtop, die hij in den mist niet meer ontwijken kon. Het is hierbij waarschijnlijk, dat het vliegtuig in een luchtzak is geraakt en veel hoogte heeft verloren. Het is toch niet aan te nemen, dat een piloot, die geregeld op dit traject vloog niet zou weten, dat hij hier op een veilige hoogte moest blijven. Mevrouw Gigandet vertelt Mevrouw Gigandet een passagiere deed een verhaal van de trieste wake in de sneeuw bij de vijf slacht offers. De doorgestane ellende was op haar gezicht te lzen, in gescheurde kleeren waadde zij rond door de opgewaaide sneeuwbergen. Vijf medereizigers hadden onmiddellijk den dood gevonden. Toen de redders de drie overlevenden, van wie er een was gewond, wilde wegvoeren van de plaats des onheils, weigerden die laatsten in een nobele opwelling van solidariteit en me degevoel met de slachtoffers: „vijf dagen lang bleven wij bij 't vliegtuig en de dood en, wij kunnen hen niet in den steek laten en zullen hier blijven tot men onze doode makkers uit de resten van het vliegtuig zal hehben be vrijd." Later verhaalde de wakkere dame dat zij ontzettend van de koude hadden geleden, doch gebruik hadden kunnen maken van de gedeeltelijk intact gebleven vi- vres van het vliegtuig. Zij dronken het water uit den radiateur, de moraal bleef onaangetast en nooit werd ge wanhoopt Nog één nacht werd doorgebracht bij de tragische resten van het vliegtuig, den volgenden middag eerst vonden de overlevenden een onderdak in het hospitaal te Castrovillarl; naar welk dorp ook met heel veel moei te de lijken der slachtoffers werden overgebracht. Mevrouw Gigandet is de echtgenoote van den Fran- sehen romancier Georges Imann. Hij wil drie weken vasten, wat, naar ge vreesd wordt, zyn dood tengevolge zal heb ben. Volgens een bericht uit Poona heeft Gandhi aange kondigd, dat hij op 8 Mei een veertigdaagsche vasten wil beginnen. Naar wordt gemeld, zal Gandhi op 8 Mei met zijn voorgenomen vasten, welk echter geen veertig dagen, doch drie weken zal duren beginnen. Men vreest, dat dit voor hem een zekeren dood zal beteekenen. Gandhi heeft gistermorgen zijn zoon, Devidas Gandhi, in de Yaravda- gevangenis ontvangen, aan wie hij me- GANDHL dedeelde, dat zijn besluit onherroepelijk en onvoor waardelijk vast staat. Zijn zoon, die hem in een onder houd, dat meer dan twee uur duurde, van zijn voor nemen trachtte af te brengen, slaagde er niet in, hem op zijn besluit te doen terugkomen. De vasten hangt samen met het probleem der on aanraakbaarheid. Gandhi zelf echter verklaart dat hij voor zijn zelfheiliging gaat vasten en dat zijn voorne men geen politiek karakter draagt. SPORT. Het Stadion uitverkocht Naar wij vernemen zullen voor den iandenwedstrijd NederlandBelgië op Zondag 7 Mei twee extra tri bunes worden opgesteld en wel op een gedeelte van de wielerbaan voor de Marathon- en voor de Eere tribune. Door deze maatregelen zullen aan de zijde van de Marathon-tribuine 2000 en aan de zijde van de eere-tribune ruim 700 extra plaatsen worden ver kregen. In totaal zullen meer dan 32.000 toeschouwers de zen wedstrijd bijwonen. Men verzoekt ons mede te deelen. dat absoluut geen toegangsbewijzen meer voor dezen wedstrijd te verkrijgen zijn, alle plaatsen in het Stadion zijn uitverkocht Een geringe buit. De brand kast bevatte geen geld. In den afgeloopen nacht is in een tweetal perceelen ingebroken nl. in de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk en bij den heer De Goede, garagehouder en rijwielhandelaar. Over den inbraak in de consistoriekamer wordt ons medegedeeld, dat het vanmorgen den koster der Ned. Herv. Kerk opviel, dat de gordijnen waren neergelaten. Bij een on middellijk ingesteld onderzoek bleek dat alle kasten in de consistoriekamer geopend wa ren en dat men er ook in geslaagd was de brandkast open te maken. Geld bevatte deze brandkast evenwel niet. Ook in de openge broken kasten was geen geld. Het aanwezige zilverwerk, dat bij het avondmaal wordt ge bruikt, was ongemoeid gelaten, zoodat het den bezoekers blijkbaar uitsluitend om con tanten te doen is geweest. Van enkele flesschen wijn die in de kamer aanwezig waren is er één leeg gedronken, de leege flesch stond op de brandkast. Een Turnerllets, rijwiellantaarns en een antokiok. Bij den heer De Goede, den rijwielhande laar, werd vanmorgen de garagedeur open gevonden, terwijl ook de deur van de sme derij los was, hoewel gisteravond alles toch goed was gesloten. Hier werden bij een voorloopig onderzoek dat is gedaan, vermist een Turnerrijwiel met lantaarn, enkele andere rijwiellantaarns en een autoklok. Noch de koster der Ned. Herv. Kerk, noch de familie De Goede heeft van het nachtelijk bezoek iets gehoord. De politie stelt een onderzoek in. Thans nauwkeurig de ligging van het wrak bepaald. V.D. meldt ons uit Terschelling: Het bergingsvaartuig van de firma Dros te Texel met een z.g. pulsinrichting aan boord heeft Zondag niet min der dan 102 boringen verricht. Men heeft thana nauw keurig kunnen nagaan w-aar de Lutine zich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 meter onder het zand, waarop weer 3 tot 5 meter water staat, naar gelang het eb of vloed is. De pulsinrichting moest dus ongeveer 20 meter pulsen. De pulsingen van Zondag hebben verder uitgemaakt, dat de Lutine in haar geheel op den bodem van de klei ligt, welke kleibodem varieert van anderhalf tot 3 meter dikte. Het wrak is thans geheel afgepaald. Het heeft een lengte van vijftig meter en een breedte van tien meter. Een en ander is volledig in kaart gebracht. Gebleken is, dat het achterschip niet is weggesleept, zooals alge meen werd gedacht, doch dat alleen het campagnedek weg is. Ook de munitie-laag, welke is aangeboord door de „puls", is in kaart gebracht. Deze munitielaag heeft af metingen van 12 bij 10 meter. Vermoedelijk is de roest- ltlomp, welke de munitielaag is geworden, vier en een halve meter dik. Onder de munitielaag ligt de schatka mer. De heer Beek er uit Gennep, die de werkzaamheden, leidt, heeft een conisohen toren ontworpen, welke een oppervlakte zal bestrijken van 113 M2. Deze toren is thans gereed en ligt in de haven van Terschelling. Het wachten is op gunstig weer om dezen toren op zijn plaats te brengen. Tal van voorwerpen zijn Zondag door de „pulsinrich ting" naar boven gebracht, oa. spijkers, welke het type merk blijken te zijn van de Lutine. stukken hout van verschillende deelen van het schip, stukken munitie enz. Het wachten is thans op eenige dagen goed weer om de verdere werkzaamheden te verrichten met den coni- schen toren. Men meent, dat onder de munitielaag het goud Is geborgen ter waarde van ongeveer 14 millioen gulden, welke goudvoorraad bestaat uit gemunt goud en gouden en zilveren staven. Uit Washington, 1 Mei (V.D.): Het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van het luchtschip de „Akron" heeft tot resultaat gehad, dat deze ramp wel altijd een mysterie zal blij ven. De getuigen zijn gedurende 11 dagen verhoord en de uit de verklaringen naar voren komende feiten geven een zoo gecompliceerd en verwarrend beeld van het gebeurde, dat het vrijwel onmogelijk is een con clusie te trekken» w - r

Schager Courant | 1933 | | pagina 1