De nieuwe Openbare Lagere School te Aartswoud. Woensdag 3 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9272 m Vereeniging van Groothandelaren 'Groenten en Aardappelen DE KOOPHANDEL" te Broek op Langendijk. een fraai gebouw, dat aan de hoogste eischen voldoet. Onder groote belangstelling werd Maandagmiddag de nieuwe openbare lagere school te Aartswoud geopend. Bij dit voor Aartswoud zoo belangrijke feit waren aanwezig Burgemeester en Wethouders, de raadsleden met hunne dames het onderwijzend personeel, terwijl afgevaardigden van Volksonderwijs, van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, van de Com missie tot Wering van schoolverzuim, van Oudercom missie aan de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn, gevolg hadden gegeven. Voorts zijn aanwezig de heer D. Saai, architect, de uitvoerders van het werk en vele particulieren. Ook zijn aanwezig de heeren Bruin en Sasburg, res pectievelijk hoofd der school te Sijbekarspel en Ben- pingbroek, als afgevaardigden van het N.O.G., aid. Hoogwoud. Het nieuwe schoolgebouw met onderwijzerswoning vormen een bijzonder mooie verfraaiing van ons dorp. Allereerst scharen zich de schoolkinderen om het hoofd, den heer K. Maij. onder wiens leiding de oudste leerlingen een toepasselijk lied zingen, waarin gerele veerd wordt het afbreken van de oude school, het on derbrengen van de klassen in het nabij gelegen café en tenslotte dan het verrijzen van de nieuwe school. Het openingswoord van den burgemeester. Dan neemt de heer D. Hoogenboom, burgemeester van de gemeente Hoogwoud, het woord en zegt: Geachte aanwezigen. Dames en Heeren. Namens het gemeentebestuur heet ik U allen harte lijk welkom hier bij de opening van de openbare la gere school van Aartswoud en het doet mij genoegen, dat er zoovelen blijk van belangstelling hebben gege ven. Het spijt mij. dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Helder, de heer Dun. wegens ongesteldheid hier niet aanwezig kan zijn. Het zal hem genoegen doen hier in Aartswoud een school te zien, die mede tot sieraad kan strekken voor de scholen in zijn Inspectie. Ik weet, dat het zijn bedoe ling was, dat de oude school veranderd zou worden, maar ik durf wel te veronderstellen, dat de totstand koming van deze sohool zijn verwachtingen overtroffen heeft De voorbereidende werkzaamheden voor dezen bouw zijn vlot van stapel geloopen, al de mogelijke medewerking van de Inspectie heeft de gemeente ge had, ik dank den Inspecteur daarvoor en ik spreek den hartgrondigen wensch uit, dat hij over de resul taten van het onderwijs, dat in deze school gegeven zal worden, even tevreden zal mogen zijn, als hij dat ls over het schoolgebouw zelf. Ik wensch hem een spoedig herstel toe. Dat de school een gebouw is geworden, dat Ieders be wondering heeft en Aartswoud verfraait is te danken, naast den Raad van Hoogwoud, die de benoodlgde gel den toestond, aan de bekwaamheid en het goede In zicht van den architect Saai U, mijnheer Saai. komt een woord van lof toe voor dit bouwwerk Niets is U te veel geweest om dezen bouw te doen slagen. Ik heb wel eens veel van U gevraagd en ik heb U veel ge roepen. misschien wel eens op ongelegen tijden, maar U stond steeds voor mij gereed, U was er altijd, wan neer ik U noodig had. Nu blijkt het, dat voor Uw werk een bekroning voor U was weggelegd te Aartswoud. Ik weet, dat U trotsch is op hetgeen U hier gemaakt heeft en terecht, maar het welslagen is niet alleen door U gekomen. Uw opzichter, de heer Bort, Uw rechter hand hier, was steeds in de weer. Hij behartigde hier Uw belangen, die ook die der gemeente waren, alsof het die van hem zelf waren. Steeds was hij er bij aan wezig en ik geloof niet dat de mogelijkheid zelfs heeft bestaan, maar een steentje verkeerd te leggen. Dit laatste, het leggen van een verkeerd steentje, strookte trouwens In het geheel niet met de opvattingen van de aannemers, de heeren Nierop en Klein. Zij lieten hier zien, dat men hen gerust een belangrijk werk kan toevertrouwen. Toen zij hier bezig waren, beseften zij zelf, wat een mooi gebouw er verrijzen zou en de liefde tot hun werk spoorde hen aan hun uiterste best te doen, het mooiste er uit te halen. En al is het metsel werk en het timmerwerk goed uitgevoerd en men slaagt niet met den schilder, dan krijgt men toch nog niet een mooi geheel. Hierin was de gemeente echter ook gelukkig. Het was den heer Glas aan wien dit be langrijk gedeelte kon worden opgedragen. Ook hij heeft zijn beste krachten gegeven en daardoor is een mooi, harmonisch geheel ontstaan. Bij den schoolbouw be hoort ook de verwarming en de verlichting. Over den aanleg van de installatie van de centrale verwarming behoef ik niet veel te zeggen. Dit werk is opgedragen aan de firma Braat uit Delft en dit zegt reeds genoeg. In een korten tijd was het gereed en alles functionneer- de oogenblikkelijk uitstekend. Het aanleggen van de electrische geleidingen, dat tot het werk van de aan nemers Nierop en Klein behoorde, was door hen opge dragen aan den heer Sasburg. Het P.E.N. betuigde hierover zijn tevredenheid en wanneer dat tevreden is, Ikan de gemeente dit ook gerust zijn. Aan alle hierge noemde personen breng ik den dank der gemeente, maar niet alleen aan hen. maar aan allen, die bij den bouw zijn werkzaam geweest, hetzij aannemer, knecht of arbeider, want zij allen hebben hun best gedaan om de uitvoering van het plan goed te doen slagen. En nu ls de school gereed en kan ln gebruik worden genomen. Ik geloof niet. dat er iets aan ontbreekt, noch uit aesthetisch- noch uit opvoedkundig oogpunt. Zal de school, deze mooie school, voldoen aan de eischen waarvoor zij is gesticht, n.1. de bevordering van goed onderwijs? En de beantwoording van deze vraag wil ik niet geven in het uitspreken van een hoop of een verlangen, die wil ik beantwoorden met een elsch. Het moet. Aan U, mijnheer May, wordt als hoofd deze school toevertrouwd. U- moet in deze school de Aarts- woudsche jeugd opvoeden in alle christelijke en maat schappelijke deugden. Aan U, en het onderwijzend per soneel, dat U ten dienste staat, worden de belangen van de jeugd, van onze kinderen toevertrouwd. U moet hen gereed maken voor het zware leven, dat hen te wachten staat. Voorwaar een heerlijk, maar ook een zeer zwaar verantwoordelijk werk. Het is U, Mej. Bar- tels, mijnheer May en mijnheer Goos niet onbekend, dat er veel, zeer veel gevraagd zal worden van onze kinderen om zich in de toekomst een plaats ln de maatschappij te veroveren en zich daarin te handha ven. Er zal gestreden moeten worden, veel en veel meer dan vroeger en hoe zullen zij dat kunnen, wan neer zij daartoe niet worden toegerust op de lagere school. Uw werk is mooi, maar het vergt veel, het eischt den geheelen mensch. Tot nu toe is er de laat ste jaren op Aartswoud onder ongunstige omstandig heden gewerkt moeten worden. Verandering van per soneel en het zich moeten behelpen in een localiteit, dat zich niet geheel leende voor schoolgebouw. Dit is nu voorbij. In de nieuwe school staat U alles ten dienste, ontplooit nu Uwe krachten en laat zien. dat de eisch die ik U stelde en die ik U. U alle drie ken nende. gerust durf te stellen, van U niet afgedwongen wordt, maar dat U er vrijwillig aan voldoet, met al de liefde voor het onderwijs en de jeugd, die in U is. Maar om te slagen, om te bereiken het doel. dat U voor oogen staat, is niet alleen Uw goede wil, Uw toegenegen werkkracht, Uw opoffering noodig. Er' komt veel meer kijken en wel in de eerste plaats de wil, de lust der leerlingen. U, kinderen, krijgt een nieuwe •chool, nieuwe leermiddelen, nieuwe schoolbehoeften. Weest er zuinig op en verwaarloost al de mooie goede ren, die gij in bruikleen krijgt, niet. Weest ordelijk en DE NIEUWE SCHOOL leergierig. Luister naar Uw onderwijzer en volgt zijn raadgevingen op en weet dat hij het goede, het beste I met U voorheeft. Maar gij zijt nog klein en beseft niet I alles en daarom, onderwijzend personeel, hebt gij ln de tweede plaats noodig de volle medewerking der ouders. Aan U: ouders, vraag ik Uwe volledige steund. Die is onontbeerlijk om het onderwijs, dat op school gegeven wordt, vruchtdragend te doen zijn. Helpt ook gij mede door de opvoeding van Uw kind. Steunt het onderwij zend personeel in zijn zware taak. Het geldt toch groo te belangen, de belangen van Uw kind. Werkt een drachtig samen en de vruchten zullen zeker komen. Houdt contact met de opvoeders Uwer kinderen en dan zullen de zware offers, die de gemeente zich getroost heeft voor deze school, niet voor niets gegeven zijn en dan zullen onze kinderen later met vreugde aan deze school terugdenken, asm deze school, die ik thans voor geopend verklaar. Applaus. Door het dochtertje van burgemeester Hoogenboom wordt dan de nieuwe school ontsloten en wordt gele genheid gegeven, deze drieklassige school te bezichtigen. Reeds dadelijk wordt men getroffen door de keurige afwerking van het gebouw. Aan weerszijden van den Ingang zijn de daarvoor bestemde gemetselde bakken gevuld met planten, die werden aangeboden door het hoofd der school en het overige personeel. De ruime hall is geschilderd in hel-blauwen kleur, terwijl aan weerszijden van deze hall zich een leslokaal bevindt, en achter de hall het derde leslokaal. In deze leslokalen domineert de oranje-kleur. Tegen de wanden is een groot aantal kleine borden aangebracht, waarop de leerlingen hun teekenkunst kunnen demonstreer©n. en van welke gelegenheid zij reeds een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Algemeen roemde men den bouw van de nieuwe school Intusschen was door het dochtertje van den heer May de vlag op het schoolplein geheschen, terwijl door de leerlingen Jb. Raa, R. Polsma en R. de Beurs een jonge beukenboom wordt geplant, die R. Polsma namens de leerlingen als gedachtenis aan de opening dezer school het gemeentebestur aanbiedt Burgemeester Hoogenboom vond dit een bijzonder aar dig idee en wekte in een toepasselijk woord den leerlin gen op hun tijd op deze school goed te besteden, opdat zij later ln de maatschappij iets zullen beteekenen.. In de hall prijkten verschillende bloemstukken, aan geboden door de verschillende uitvoerders van het werk en die het toch reeds zoo mooie gebouw een feestelijk aanzien geven. Een lange rij van sprekers Als alle aanwezigen in een der lokalen, waar een kopje thee. een sigaar en een koekje zal worden aange boden, hebben plaats genomen, is 't het hoofd der sohool. de heer May. die de lange rij van sprekers opent en die ln een kernachtige speech roemt de groote stuwkracht van den burgemeester, die tot den bouw van deze school heeft geleid: wethouders en raadsleden dankt voor het doen verrijzen van de nieuwe school, en die daarmede een kostbaar bewijs hebben gegeven het gemeentebelang te willen dienen. Spr. dankt ook den schepper, den heer Saai. en de uitvoerders en verklaart dat het onderwijzend personeel aanvaardt den eisch door den burgemeester gesteld, niet uit slaafsohe onderwor penheid, maar om het onderwijs te dienen. Mej. Bartels wijst er op dat deze dag voor het onder wijzend personeel een dag van verheugenis is. en zij biedt namens het onderwijzend personeel aan Mevrouw Hoogenboom een bouquet rozen aan. De heer Glas. lid van den raad, brengt hulde aan den heer Van Ree, voor hetgeen deze gedurende 40 jaren voor het onderwijs te Aartswoud heeft gedaan, doch ook aan de dames Van 'Wijk voor de wijze, waarop zij het onderwijs hebben gediend. Heeft spr. vroeger sohool en onderwijzerswoning als groote gebouwen beschouwd, naderhand heeft spr. ingezien dat ze niet meer aan de eischen voldeden. Spr. is dankbaar voor de totstand koming van dit gebouw een steentje te hebben bijgedra gen en hoopt, dat het onderwijs dat het personeel aan Aartswoud's jeugd zal geven, zeer vruchtdragend zal zijn. De heer Dr. Pool hoopt dat dit gebouw op de jeugd van Aartswoud een gunstigen invloed moge hebben. In hygiënisch en in architectonisch opzicht voldoet het aan alle eischen, het gebouw is volmaakt. Spr. vraagt zich af, of wat hier is tot stand gebraoht niet in conflict zal komen met den toestand thuis, doch spr. hoopt dat het onderwijzend personeel er in moge slagen de har monie tot stand te brengen. De heer Ham, lid van den raad, oordeelt, dat deze nieuwe sohool nooit beter geopend kon worden dan op dezen 1 Meidag. Erezuilen menschen zijn, die critlek uit oefenen omdat in deze tijdsomstandigheden de raad tot het bouwen van deze school kon besluiten. Maar een dergelijke durf isg ewettigd. Spr. wijst er op dat het werk tijdelijk weer brood en arbeid heeft versohaft. De heer Sasburg feliciteert den heer Saai, uitvoerders, gemeentebestuur, doch vooral het onderwijzend personeel met deze nieuwe school en wijst er op dat er van een mooie nieuwe school opvoedende kracht uitgaat. Immers de kinderen leeren een andermans goed te waardeeren; zij leeren beheersching. Spr. hoopt dat het laatste bol werk van het openbaar onderwijs weldra ook een der gelijke omvorming zal krijgen, n.1. de school aan de Langereis. De burgemeester beantwoordde de verschillende spre kers en wees den heer Sasburg op de onbillijkheid dat Hoogwoud voor minder kinderen evenveel moet betalen als Nieuwe Nledorp met meer kinderen. Als Nieuwe .Niedorp met een goe.de regeling komt. zal Hoogwoud ook voor deze schoolkinderen willen zorgen. i Mevr. Bakker -Kuiper dankt namens de Oudercom- j missie en hoopt dat deze school tot heil van de Aarts- wouder jeugd zal strekken. De heer Glas, schilder, zegt dat het voor de uitvoer ders een groote voldoening is dat de uitvoering naar genoegen is en dankt voor de opdracht, zoowel als voor de ondervonden samenwerking. Na de thee wordt een glaasje port gedronken en stelt de Voorzitter voor een dronk te wijden aan de toekomst en het geluk van de Aartswouder jeugd. De heer Saai dankt voor de waardeerende woorden en ook voor de medewerking van onderwijzend perso neel. Spr. wijst er op dat de verfraaiing van de scholen van een lateren datum is dan die van de woningen. Spr. brengt voorts dank aan uitvoerders en aan B. en W. en hoopt dat het schoolgebouw voor de Jeugd zal zijn wat men ervan verwacht De Burgemeester wijst nog eens op de vele bemoei ingen van den heer Saai, terwijl de heer May een dronk wijdt aan den burgemeester, als zijnde de stuwkracht bij de tot standkoming van deze nieuwe school. Het officieele gedeelte hebben we vervolgens als ge ëindigd beschouwd, er heerschte een opgewekte stem ming en we vermoeden dat het gezelschap nog wel een poosje prettig bijeen zal zijn gebleven. n Bovengenoemde vereeniging hield hare jaarvergade ring ten huize van den heer P. Kramer te Zuidschar- woude. Ben 40-tal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer C. Wagenaar, opende de ver gadering met een woord van welkom. Spr. herdacht het overleden lid. den heer J. Kreijger te Broek op Langendijk, die de vereeniging door den dood is ont vallen en steeds een goed lid is geweest. De voorzitter memoreerde het verloop van het sei zoen, wijzende op de vele invoerbelemmeringen welke thans den export zoo goed als onmogelijk maakt. De kleine verlaging van de invoerrechten naar Duitsch- land zullen geen verbetering brengen. Ook de binnen- landsche handel is niet goed geweest. Spr. wees op de belemmering van den groentenhandel door de onregel matige aanvoeren. Spr. hoopte, dat nu toch eens maat regelen worden getroffen door de tuindersorganisaties, dat hierin verbetering komt. Verkoop alleen over de veiling zal niet mogelijk zijn. De notulen .voorgelezen door den secretaris, den heer P. F. Slot, werden goedgekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer K. Zeeman op, dat de bascules te Noordscharwoude niet goed in orde zijn. De heer J. Ootjers, Noordermarktbond, antwoordde, dat, als men zich tot hem wendde, men zeker goede bascules zou krijgen. Het jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat 1 le den- en 7 bestuursvergaderingen zijn gehouden, 2 con ferenties met de arbeidersorganisaties hebben plaats gehad. Men heeft zich bij „Centraal Beheer" aangesloten voor de verzekering der transportarbeiders, terwijl men In 1932 lid is geweest van de Centrale voor den Handel in Groenten en Aardappelen. Ook is weer een prijs couranten-overeenkomst gemaakt. Spr. betreurde het, dat er echter soms waren, die zich niet aan „een man, een man, een woord, een woord" hielden, wat toch voor een koopman nummer één moet zijn. De exporthandel is slecht geweest. De handel is zoo goed als onmogelijk gemaakt. De export van pootaard- appelen was ook zeer ongunstig. Spr. wees op de groote invoerbelemmeringen in de verschillende landen. Duitschland heeft toch in het laatst nog wat afgeno men. Alleen bij een groote droogte zal men iets kun nen leveren daar de binnenlandsche productie zeer groot is. Over de onderhandelingen in Berlijn voor verlaging der invoerrechten was de verslaggever zeer pessimistisch gestemd. Het behaalde resultaat werd els een „doode musch" beschouwd. De houding van de onderhandelaars werd gelaakt. Men wist niet eens of de verlaging op 1 of op 10 Mei inging. Als niet flink op de ketting wordt gesprongen, zal Duitschland als afzetgebied verloren gaan. Verder wees spr. op de groote betalingsmoeilijkheden, waarmee men thans te kampen heeft De binnenlandsche handel is vrij goed geweest. Het In- en Verkoopbureau ls een groote af nemer geweest en een steun voor de tuinders, maar vooral voor de veeboeren. Er werd op goede samen werking aangedrongen. Dit jaarverslag werd onder dankzegging aan den sa mensteller goedgekeurd en vastgesteld. Het verslag van den penningmeester, den heer Jn. Kramer, gaf aan, dat de ontvangsten f 1958.68, de uit- kaven f 1941.51 hebben bedragen, batig saldo f 17 39. De rekening der nachttelefoon sloot ln ontvangsten met f 682.80, uitgaven f 618.33, batig saldo f 64.74. De rekeningen werden nagezien door de heeren G. Sevenhuijzen en Jb de Nijs en in orde bevonden. Verkiezingen. De bestuursleden, de heeren G. Bekker en P. F- Slot moesten aftreden. De heer G. Bekker stelde zich niet meer herkiesbaar wegens het bereiken van een hoogen leeftijd. De Voorzitter zeide. dat men dit besluit moest res pecteeren. De heer Bekker is thans 32 jaar, vanaf de oprichting bestuurslid geweest. Spr. bracht den heer Bekker dank voor het vele werk in het belang der vereen, verricht. De heer Bekker dankte voor de gesproken woorden. Spr. stelde voor, den heer De Nijs te Zuidscharwoude to benoemen, waarop de Voorzitter opmerkte, dat de hee Bekker voor de binnenlandsche handel zitting had. Spr. stelde daarom voor, een binnenlandsch handelaar te kiezen. De heer P. F. Slot werd met bijna algemeene stem men herkozen. In de vacature-Bekker werd de heer P. Greeuw met 21 van de 37 stemmen gekozen. Beide na men hun benoeming aan. Voorzitter bracht verslag uit van de gehouden ver gadering over de fusthuren. Verder van een vergadering van vertegenwoordigers van handelaren over de Tuinbouwsteunwet 1933. De heer M. Wagenaar bracht verslag uit van de ver zekering der arbeiders. Het nadeelig saldo bedaagt thans nog f 1841.13. Spr. bracht de voordeelen der ver schillende sociale verzekeringen naar voren. De heer J. van Diepen, Warmenhuizen, werd als lid der vereeniging toegelaten. De afgevaardigden naai de marktbesturen, de heeren C. Wagenaar, P. Deutekom en P. F. Slot, waren af tredend. De heer Slot wenschte niet meer in aanmer king te komen. De heeren C. Keeman, C. Wagenaar en P. Deutekom werden gekozen. Royement van een der leden. Het bestuur stelde voor, de firma G. Kooij te Noord scharwoude als lid der vereeniging te royeeren, o"p grond van oncollegiale handelingen in verband met een prijscourantencontract De voorzitter lichtte deze zaak verder toe en las de gevoerde correspondentie voor. Uit deze correspondentie bleek, dat de vereeniging in het eerste schrijven de firma attent maakte op deze handelingen, in strijd met het contract en verzocht de boete van f 100 te willen betalen, welk schrijven men echter teruggezonden kreeg, met de opmerking dat de beschuldiging niet juist was en men gaarne verschoond wilde blijven van dergelijke vergissingen. Er zou vol gens de firma de bedoelde dag geen prijsopgave, zoo als bij contract was overeengekomen, verstrekt, zoodat de firma dacht haar gang te kunnen gaan. In een vol gend schrijven had de Koophandel geschreven, dat de brief niet met de feiten overeenkwam en dat het op fantasie berustte, dat de persoon, met de opgave der prijzen belast, had gezegd, dat men naar eigen goed dunken kon handelen De Voorzitter zeide, dat het in de dagen is gebeurd, voor de verhooging der Duitsche invoerrechten. De firma Kooij zou prijzen hebben genoteerd, f 1 beneden de veilingwaarde, wat is in flagranten strijd met 't con tract Naar aanleiding van een vraag van den her H. Kamp of de geheele vereen, kon beslissen over een contract dat door de exporteursleden was opgemaakt, antwoord de de secretaris, dat in de statuten staat vermeld, dat het doel der vereen, is, het verbeteren van verkeerde instellingen of gewoonten en het opheffen van mis standen, zoodat hierover wel kon worden beslist Hierna werd een zeer geanimeerde discussie gevoerd tusschen de firma Kooij, die haar goed recht verde digde en bereid was, een accountantsonderzoek te doen Instellen. De firma was overtuigd, niet te hebben ge fraudeerd. Het resultaat der besprekingen was echter, dat met 23 tegen 8 stemmen, en 6 blanco, werd besloten, de fir ma Kooij als lid der vereen, te royeeren. Hierna werden eenige mededeelingen gedaan over een door den heer H. Hentzen voor de vereen, afge sloten contract met de Nederlandsche spoorwegen en werd de gelegenheid gegeven, dit contract te teekenen. Bij de rondvraag merkte de heer C. Smit op, dat te Broek op Langendijk een paar dagen geleden over dreven was met de heffing van overliggeld. Als door den heer Smit de zaak schriftelijk zal zajn toegelicht, zal worden gereclameerd. Verder wilde de heer Smit flinker optreden om een betere aanvoerregeling te krijgen, waarmee Voorzitter het eens was. De heer J. Hoogland drong er op aan, dat als de firma Kooij alsnog aan het verlangen van het bestuur wenschte te voldoen, deze weer als lid werd toegelaten. Het bestuur verkreeg volmacht* Over de nachttelefoon deelde de secretaris mede. dat gemiddeld ruim 20 interlocale en 20 locale gesprekken per nacht werden gevoerd. De kosten voor de vereen, bedroegen hiervoor 1.5 cent per gesprek, zoodat de be staande toestand zal blijven gehandhaafd. De heer J. Kamp wees er op. dat schade werd onder vonden van de uitdeelingen door het Leger des Heils van de door het In- en Verkoopbureau overgenomen producten, waarop voorzitter antwoordde, dat dit toch niet zoo erg kon zijn, daar, tengevolge van eerder geuite klachten niet meer dan 10.000 K.G. per 200.000 Inwoners per week werd verstrekt Protesten tegen de onderhandelingen met Duitschland. De heer C. Keeman wilde protesteeren tegen het af sluiten van het handelsverdrag met Duitschland. Spr. wilde protestvergaderingen houden. Tot 31 Mei a.s. is het invoerrecht verlaagd, daarna is het weer tot 31 Dec. 8 Mark per 100 Kg. De heer J. Ootjers, Noordermarktbond was van mee ning, dat men elk middel te baat moest nemen om pro testen te laten hooren, terwijl de voorzitter het verdrag een paskwil noemde. Er kan geen sprake zijn van ex port Br zullen telegrammen worden gezonden aan de re geering en aan het Centraal Bureau, terwijl men met de veilingsorganisaties in overleg zal treden, tot het hou den van protestvergaderingen. De heer H. Kamp vroeg of er ook nog rekening werd gehouden met de schippers, nu er een contract met het spoor is afgesloten. De Voorzitter antwoordde dat men gaarne met de schippers in overleg wil treden voor het opmaken van tarieven, doch dat dan eerst de schippers het met el kander eens moesten zijn. Zooals het de vorige keeren is gegaan, kan het niet meer. De heer J. Ootjers. Noordermarktbond, deelde mede, dat men plannen had, om de aanvoer meer geregeld te doen zijn, doch dat uitvoering zeer moeilijk zou zijn. Voorzitter juichte dit zeer toe. De huidige toestand is onhoudbaar. Er zal in moeten worden voorzien. De heer P. Deutekom deelde mede. dat Mr. Niemöl- ler, de secretaris van het Centraal Bureau hem zoo even per telefoon heeft meegedeeld, dat het nieuwe handels verdrag 10 Mei ingaat en geldt de lage tol voor 50 pet. van den invoer van Mei 1932, oftewel voor 90 wagens roode, 90 wagens witte en 40 wagons gele kool, zoodat het alleen voor de witte kool misschien nog waarde zal hebben, daar de roode en gele wel op zullen zijn. Men besloot dat Voorzitter, secretaris en penning meester bij eventueele verkiezingen aan kunnen blijven, doch dat de andere bestuursleden om de vier jaren af treden en niet direct herkiesbaar zijn. De heer Bekker had nog een voorstel om bij het bon nenstelsel een boete toe te passen van 10 pCt. als de op bonnen gekochte producten niet denzelfden dag wer den verladen, waarop men echter niet inging. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, hopende dat het volgend jaar een beter jaar mag zijn, en voor bouwers en voor de kooplieden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5