DE IJZEREN DEUR A.N.W.B. voor ons deed. Wat de Radioprogramma Dit jaar viert deze sympathieke Bond zijn 50-jarig bestaan. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. HOE HET WERK DER PIONIERS IS GEGROEID. KRANIGE JONGENS! L Zooals reeds bekend ls geworden, zal bet op 1 Juli van dit jaar vijftig jaar geleden zijn. dat de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland werd opgericht. Vijftig jaar! Een menschenleeftijd. waarin zoo duidelijk is aan getoond. dat arbeid jong en frlsch houdt, krachtig en doelbewust. Want, ondanks de vijftig jaren, welke de A.N.W.B. torst, is hij in zijn arbeid, in al zijn uitingen naar bulben een organisatie gebleven, waarin het jeug dig vuur en de overtuigde geestdrift voor haar idea len onverminderd zijn gebleven. Wanneer wij terugzien op haar eervol verleden, dan blijkt weer eens duidelijk, van welk belang de vorming van het jonge, wordende geslacht is. Dit jonge geslacht eenmaal tot rijpheid gekomen, zal de moeilijke, verantwoordelijke en eervolle taak in gezin en maatschappij van de ouderen moeten overne men en voortzetten. Zal het hiertoe in staat zijn. dan ls vroegtijdig ont wakende belangstelling voor een of ander ideaal on ontbeerlijk, want de strijd om dit te bereiken schoolt den geest, kweekt zelfrespect en vertrouwen, gevoel van saamhoorigheid en eensgezindheid. De jongens, die den A.N.W.B. oprichtten, hadden een ideaal, hetwelk voor hen het kompas was. dat den te volgen weg wees. Zij Ondervonden en aanvaardden ook de waarheid, dat de weg tot slagen door moeilijkheden gaat en men door onverpoosden, eervollen strijd groot wordt. Deze jonge menschen. van wie velen niet ouder waren dan 16 a 17 jaar. slechte enkelen boven de 20, waren doordrongen van de groote beteekenis van het zich eendrachtig geven aan een taak. welke, zoowel in dividueel als voor hen gezamenlijk, van practischen, maatschappelljken en ideëelen aard was. Zij waren de pioniers, die rusteloos voortart>e!dden en na het bereiken van bet eerste Ideaal zich een volgend kozen, dat zij met toenemend élan nastreefden. Met hun werk .dat steeds grooter en omvangrijker werd, in beteekenis won en meer en meer aandacht trok en waardeering genoot, groeiden zij op tot bruik bare staatsburgers, door hun ervaringen beseffend, dat In eenheid en eensgezindheid de geheime kracht ligt besloten, welke bindt en niet scheidt. Zoo groeide het werk van den A.N.W.B.. dank zij het onverpoosde werk der pioniers, waarvan velen thans vergrijsd zijn en anderen door 'jongeren werden opgevolgd. Die ouden, van wie de voorzitter de heer Edo J. Bergsma, bijna 49 jaar aan het hoofd der ver- eeniging staat, de heer G. A. Pos 40 jaar deel heeft uitgemaakt van het Dagelijksch Bestuur het pas afge treden lid van dit ooilege, thans eerelid. de beer J. C. Ttedelé, 36 jaar om ons tot dit drietal te bepalen hebben nimmer den arbeid als een last, doch Immer als een lust beschouwd. Zij hebben met zooveel ande ren van den beginne af bun levensperiode in den Bond beschouwd al3 een praeludium tot grootere uitbreiding en volmaking door anderen van hetgeen door hen tot «tand wat gebracht Zonder de gezonde eigenschappen van deze gave jonge menschen zou de A.N.W.B. nooit geworden zijn de krachtige, stuwende vereeniging welke een zegen is geworden voor ons land en ons volk, want men mag zeggen, dat de Bondabelangen in den waren zin Volksbelangen zijn geworden. EEN TERUGBLIK. De voorgeschiedenis der oprichting van den Bond gaan we voorbij. De oprichting zelve op 1 Juli 1883 had ten doel bet vélocipède-rijden ln Nederland, dat zich, door gemis aan centrale organisatie, niet in gelijke mate had ont wikkeld als in andere landen van Europa, op alle mo gelijke wijzen te bevorderen en te gerieven door: a. ten minste eenmaal per jaar een wedstrijd in het rijden op vélocipèdes, uitsluitend voor amateur-rijders, te hou den; b. het toeren in Nederland te ondersteunen en uit te breiden door benoeming van vertegenwoordigers van den Bond in groote steden, het drukken van kaarten voor het gebruik door véloclpèdisten, enz.; c. het ver keer tusschen verschillende clubs onderling te verge makkelijken; d. de rechten van véloclpèdisten te hand haven; e. vélocipède-clubs in steden, waar ze niet be stonden, op te richten. Voorzitter der Vereeniging („Het Nederlandsch Vélo clpèdisten Bond") werd de heer C. H. Bingham, cap tain der Haagsche véloclpèdeclub „De Ooievaar". Het ledental bedroeg op 20 Januari 1884, toen te Rotterdam de eerste bestuursvergadering werd gehouden. 93 wer kende leden en 103 nlet-werkende leden. In deze ver gadering werd besloten den heer E. J. Bergsma, te Leeuwarden, als hoofdafgevaardigde voor district VI (Groningen en Friesland) voor te stellen. FEUILLETON Uit het Engelsch van HAROLD BELL WRIGHT. 33. Daarop bracht Sonora Jack Maria in het huis en in een klein vertrek, waar hij haar zeide te gaan liggen rusten tot hun ontbijt klaar was, en daarmee ging hij heen. Toen zU alleen was, keek het meisje met verwonderde belangstelling rond. Reeds toen zij het huis naderden, had zij iets zonderling bekends aan die plaats bespeurd alsof zij daar al meer geweest was of anders er van had gedroomd. Die corral die put die waterbak dat adobe huis en het hardgestampte erf met dien sta pel mesquite-hout en dien hoop oude blikken en anderen rommel, stellig had zij dat alles al eens eerder ge zien. En ook het inwendige van het huis was haar tot In bijzonderheden bekend. Het bed, waarop zij lag de oude stoelen met ongelooid lederen zittingen de ge barsten spiegel aan den wand, en die prent van de Hei lige Familie. Hoe vreemd was dit alles! Zij was er ze ker van, dat zij al eens eerder in dit vertrek was op gesloten geweest en op dit blad had gelegen, en diezelf de Mexicaansch sprekende stemmen aan de andere zijde van die deur gehoord had. In haar zwervend leven met haar pleegvaders had Marta genoeg Mexicaansch geleerd om iets van het ge sprek te begrijpen. Zij had gehoord, dat de oude vrouw Sonora Jacks moeder was. Terwijl zij nu luisterde, be merkte zij, dat ze over haarzelve spraken. Zij ving de woorden „goudzoekers", „Canada del Oro" en verschei den malen „klein meisje," op, en hoorde hoe de oude vrouw en de' man. die weer binnengekomen was, nadat hij de dieren verzorgd had, met allerlei uitroepen hun verbazing te kennen gaven. Plotseling ging haar een Nadat voorts het ontworpen Teglement grondig was nagezien, werd het den secretaris ter hand gesteld, om het door een taalkundige te doen redigeeren. Besloten werd nog, zoo spoedig mogelijk een handboek uit te geven. Afgevaardigden werden dringend uitgenoodigd in alle steden van hun district een consul te benoemen, „alsook in alle steden en grootere dorpen hotels, koffie huizen en reparateurs te noteeren.' Ook werd hun ver zocht de meest nauwkeurige inlichtingen over de wegen in hun district op te geven. In deze korte vermelding herkent men reeds enkele zaken, welke thans nog steeds de volle belangstelling van het bestuur hebben. Op 21 Sept. 1884 werd de heer Edo J. Bergsma als voorzitter gekozen. In de „Staatscourant" van 5 en 6 Juli 1885, no. 156, werden de Grondregelen van den Bond opgenomen, en hiermede was de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond, gelijk de naam toen reeds luidde, getreden in de rij der groote vereenigingen. Althans men wilde op grooteren voet voortgaan op het Ingeslagen pad. De propaganda voor het vélocipède-rijden werd krachtig ter hand genomen. „De Nederlandsche wielersport", zei het in 1885 uit- gebrachte Jaarverslag, „ls geen kunstmatig gekweekt broeikasplantje, maar de krachtige jonge stam van een boom, die op gezonden bodem in de vrije natuur groeit en eens zijn vruchtdragende takken over ons geheele land zal uitbreiden." Een voorspelling, welke volkomen werd verwezen lijkt! De wielersport werd gepropageerd om het wielrijden populair te maken, doch dat het toerisme als doel en wel als vrij nabijliggend doel werd beschouwd, bleek reeds in 1886, toen er ln bet Bondsorgaan op gewezen werd, dat de Bond zich in dat jaar meer geuit had in wedstrijden dan in het bevorderen van reizen en toe ren;. hieraan werd toegevoegd: „In 1887 zal dit anders zijn." licht op. Het kleine meisje was zijzelve. Dit was de plaats, waar de compagnons haar gevonden hadden. Maar ln weerwil van al haar pogen, kon zij zich die kinderherinnering niet duidelijker voor den geest ha len. Het bleef vaag en onduidelijk. Zij kon zich niet te binnen brengen, hoe zij op die plaats gekomen was, noch in welke betrekking zij tot die menschen had gestaan. Als Hugh en Nataohee maar kwamen. Als zij nu maar hier waren. Misschien missohien. zouden zij die men schen kunnen dwingen om te vertellen wat zij van haar wisten. Aan het ontbijt werd Marta met grooten eerbied door de oude vrouw en man bejegend. Zij verzekerden haar herhaaldelijk in het Mexicaansch en in gebroken En gelsch. dat zij niet bang moest zijn, en dat haar geen kwaad zou gebeuren als zij Sonora Jack maar gehoor zaamde. en toen zij later met den roever naar het zui den wegreed, stonden zij haar na te zien, tot zij uit het gezicht was. Zij konden twee of drie uren gereden hebben, toen de roover zeide: „Senorita, wij komen nu straks aan het eind van on zen rit, voor een poos. Dit Is Mexico. De grens ligt tien mijlen achter ons. Over die heuvels vóór ons is een rancho. Daar gaan wij stoppen. Het is niet zoo goed verblijf als ik wenschte voor u, maar het is het beste dat Ik kan aanbieden. Daar zal veel volk zijn vaque- ros allerlei kwaad volk ruwe hombres. Die gaan en komen aldoor. Je moet niet bang zijn, want ik zal goed passen op je. Best was als we zeiden dat je mijn vrouw bent" Bij haar verschrikten uitroep en op het zien van den afschuw in haar oogen, legde hij haastig uit: „Senorita vergist zich het is alleen maar doen alsof je mijn vrouw bent. Sabe? Als ik je daarheen breng als Senorita Hillgrove, zul je in groot gevaar komen. Ik kan wel vechten, ja dat weten ze wel, maar en hij haalde de schouders op en vervolgde: „Senora Richards is veilig, vast. Niemand zegt beleedigingen aan de vrouw van Sonor-a Jack. Ze weten wel, dat Sonora Jack dan doodt vast" En toen Marta nog niet wilde of kon toestemmen, gaf hij ongeduldig zijn paard de sporen. „All right, Senorita, wij zullen wel zien. Ik zal zeg Behalve de tot mannen opgegroeide Jongens van '83 er. later, traden toen ook reeds velen, die tot de meer bedaagden behoorden, tot het lidmaatschap van den Bond toe. Wanneer één tak van sport populair kan genoemd worden, is dit zeker het geval met de wielersport. In ons land is die populariteit voor het grootste deel te danken aan den A.N.W.B. De nadeelen, aan het wiel rijden verbonden, heeft hij zooveel mogelijk geweerd of genezen, de vooroordeelen heeft hij bestreden, onwilli gen heeft hij bekeerd. Met welk een breeden, vèr-vooruitzienden blik de geestdriftige, maar toch steeds bedachtzame, tactische voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, de zaken bekeek en den Bond bestuurde, moge blijken uit hetgeen hij in Januari 1890 in het Bondsorgaan o. m. schreef over de taak van den Bond ln de naaste toekomst: a- een reiswijzer onderhouden en verbeteren en het werk aanvullen door het opnemen van de wegen in een tamelijk uitgestrekt gebied over de Nederland sche grenzen, opdat ook de Nederlandsche grensbewo ner naar alle zijden toeren en reizen kan met den Bondsrelswijzer als alwetende vraagbaak in den zak; b. het plaatsen van waarschuwingsborden op ge vaarlijke plaatsen c. betere regeling van de verhouding tusschen den Bond en de Bondshotels; d. het aanbrengen van hotelschilden; e. bevordering van het plaatsen van wegwijzers; f. bestrijding van gemeentelijke politieverordenin gen, die het wielrijden reglementeeren, doch bevorde ring van een voor het geheele land geldende wetgeving op dit punt ln den geest van de desbetreffende Engel- sche wet; g. bevordering van de kennis der wijze, waarop we gen kunnen worden aangelegd, die beter zijn dan vele bestaande en tevens op den duur goedkooper voor de onderhoudsplichtigen; h. bevordering van het bestemmen van bepaalde pa den en wegen voor wielrijders op de wijze van rniter- paden (e Utrecht reeds sedert jaren ingevoerd); I het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de wielrijders ter eene zijde en het publiek, de tolbeambten, bestuurslichamen, enz. ter andere zijde. Wordt vervolgd. gen, dat je mijn vrouw bent Ik beloof, dat het maar doen alsof is. Maar als je gaat zeggen het is niet zoo dat je niet SenoTa Richards bent dan kan ik niet hel pen wat gebeurt" Eenige minuten later waren zij aan de rancho. Het huis was een langgestrekt van adobe opgetrokken ge bouw met een plat dak en een lange ramada, waarop verscheidene kamers uitkwamen. In werkelijkheid was het een verzamelplaats en nieuwspost van veedieven, smokkelaars en dergelijken van beide zijden van de grens. Er stonden aoht of tien minnen in een groepje bijeen vóór het huis. toen de roover en zijn gevangene daar aankwamen. Allen bleken Sonora Jack te kennen en de meesten begroetten hem hartelijk. Toen de roover hun vertelde dat zijn vrouw ziek was van den langen rit en dadelijk naar bed moest, maakte Marta geen tegen werpingen. Beangst als zij zich gevoelde bij den aanblik van dit ongunstige gezelschap, uitgeput door zenuw overspanning en lichamelijke vermoeienis, zag het ar me meisje er ook wel naar uit, om Sonora Jacks be wering aannemelijk te maken. In korten tijd werd er een kamer aan het eene einde van het gebouw in orde gebracht door een bediende, die op het roepen van een der mannen was verschenen. Het muildier werd van zijn last bevrijd, en het goed werd naar binnen gebracht. Het was een ruim vertrek, met twee deuren, waarvan er een uitkwam op de rama da langs het huis en de andere in de volgende kamer. Twee ramen lieten overvloedig versche luoht toe. en het vertrek, blijkbaar het beste van de heele inrichting, was vrij voldoende als slaapkamer gemeubeld. Toen de mozo weg was. en de deur gesloten, zeide Sonora Jack op fluisterenden toon: „Je hebt heel goed gedaan. Senorita. Nu ben je ook veilig, vast. Alles gaat goed. Je zeg jij te ziek bent om uit bed te komen. Ik breng jou eten, wat je wilt. zelf." Hij glimlachte. „Ik vertel dien hombres een aardig ver haaltje van mijn arme Senorita, die zoo ziek is. Dan ga ik kaartspelen met ze. Spelen den heelen nacht door, en niemand zal je doen schrikken. Adios, Senorita, wees niet bang, ga slapen en rust." Marta wierp zich op het bed, en viel in weerwil van haar toestand in een diepen slaap. Toen Sonora Jack nuari haar mondje voorbijgepraat door haar zwager, den los werkman N. L. van Heijhof eenige bijzonder krenkende woorden toe te voegen. Nadere explicatie zal men ons wel willen absolveeren. Niet geschikt voor het respectabele van dit veelgelezen orgaan. Mej. K. compareerde heden voor den Pol. Rechter, waar bij bleek, dat de wederzijdsche appreciatie nog niet verbeterd was. Alles bijeengenomen was het een ge zellig standje, waardig om door Koos Koen voor de radio te worden vereeuwigd. Na een klagelijk requi sitoir van meneer de Officier over de onverstandig heid van het menschdom, volgde veroordeeling tot f 7 boete of 7 dagen. Wieringerwaard, EERBIED VOOR DEN OUDERDOM. De niet aanwezige heer Roelof V., onlangs te Wie ringerwaard fungeerend, als scheidsrechter bij een voetbaltournooi, verloor daarbij zijn scheidsrechter lijke waardigheid geheel uit het oog door den 60-ja- rigen garagehouder W. Peereboom op zijn gezicht te slaan. De edele arbiter, die niet. geheel alcoholvrij was, vermeende dat de heer Peereboom hem gratis zou vervoeren en begon, toen hem het tegendeel bleek, geweldig den beest te spelen en eindigde met den garagehouder, die niets tegen den reusachtigen woesteling kon beginnen, te mishandelen. Eisch en vonnis f25 boete of 25 dagen. M e d e m b 1 i k. HET STUKGESNEÏDEN TOUWTJE. Een ingezetene van Medemblik, genaamd Wilhelm W., thans niet verschenen, had op 26 Januari balda dig een touw stukgesneden, dat de getuige J. J. de Koning had gespannen, teneinde op het ijs een wed- strijdbaan af te bakenen. Besioten werd de zaak aan te houden tot 8 Mei en te zorgen, dat deze onver schillige snaak, hoewel nog speciaal uitgenoodigd, zal worden gedwongen door zijne majesteit den dien der, persoonlijk te verschijnen. Hierna sluiting. DONDERDAG 4 MEI. HILVERSUM (286 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10J.5 Gramofoonmuziek; 10.30 Cellorecital; 11.00 Knip pen van kinderkleeding; 11.30 Zangvoordracht door Mia van der ^nden; 12.00 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 2.15 Zenderverzorging; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus door Mevr. De Leeuw van Rees; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Vioolrecital door Annie Mesritz; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Kovacs La- jos en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Kovacs Lajos; 7.30 Vacantiegangers Attentie; 8.00 Vaz Dias; daarna gramofoonmuziek; 8.45 Omroepor kest; 9.10 Zang door het liederen en oratoriumkwartet; 9.30 Omroeporkest; D.00 AVRO-tooneel; 10.30 Omroep orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M-) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmu ziek; K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdien stig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l. v. Johan Gerritsen; N.CHV.: 2.00 Fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Zenderverzorging; 4.00 Bijbel lezing daarna concert; 5.00 Planorecital; 5.45 Fraaie handwerken 6.15 Onze Nederlandsche Monumenten; 6.45 Knippen en stofversieren7.00 Politieberichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Chr. Radio-koor en het versterkt klein-orkest; 9.00 „De Film", iets over haar geschiedenis en teohniek; 9.30 Vervolg concert; 11.15 Gramofoonmuziek. LUXEMBOURG (1191 M.) Duitsch programma: 7.00 Lichte gramofoonmuziek; 7.45 Overzicht; 7.50 Symphonisch concert van gramofoon- piaten; 8.30 Causerie; 8.40 Gramofoonmuziek; 9.00 Nieuwsberichten; 9.10 Voortzetting gramofoonmuziek; 9.55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.30 Gramofoonmuziek; 4.20 Idem; 550 Gramofoon muziek; 6.10 Idem; 7.20 Gramofoonmuziek. RALUNDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest 2.20 Omroeporkest; 7.35 Philharmo- nisch orkest; 9,35 Weensch concert; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.> 3.50 Populair concert; 5.20 Mandoline-muzlek; 7.30 Con cert; 8.50 Omroeporkest. HAMBURG (372 M.) 10.50 Concert; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 3.50 Concert; 9.50 Dansmuziek. KON1GSWUSTEBHAUSEN (1635 M.) 11.20 Gramofoonmuziek; 1.20 Idem; 3.50 Concert; 4.50 Kamermuziek; 8.30 Dansmuziek; 10.20 Concert. LANGENBERG (472 M.) 11.20 Populair concert; 12.20 Concert; 3.50 Vespercon cert; 9.55 Populaire en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 11.20 Orgelconcert; 12.05 Concert; 12.50 Idem; 3.25 Con cert; 7.20 Concert, 10.05 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1445 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 7.05 Gramofoonmuziek; 11.50 Populair concert; 5.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Radiotooneel. WEENEN (517 MA 4.35 Gramofoonmuziek; 6.25 Concert 9.35 Concert. haar voedsel bracht, ontwaakte zij, en begrijpende, dat zij haar krachten moest behouden voor wat er nog kon komen, dwong zij zich tot eten, en viel toen opnieuw in slaap. Toen zij weer ontwaakte, was het donker, en zij kon niet gissen hoe laat het was. Er scheen een lichtstreep onder de deur naar het volgende vertrek, en zij kon hooren, dat de mannen daar aan het spelen en drinken waren. Bijwijlen klonken hun stemmen luid op, toornig twis tend of in luidruchtig gelach, dan weer was er alleen het neerkletsen der kaarten op de tafel te hooren, vergezeld door het bonzen van zware vuisten, het tikken van een flesschenhals tegen een glas, het schuivelen van een hak. het gerinkel eener spoor, of het knarsen van een stoel over den ruwen vloer. Dan ging er ineens een dronken triomfkreet op, begeleid door een dof brom- menden ondertoon. Bevend van vrees lag het meisje te luisteren en te wachten. Zou Sonora Jack zijn belofte houden? Was de drijfveer, die hem haar ook tegen zichzelf had doen beschermen, sterk genoeg om haar kracht te behouden ook als hij verhit raakte door den drank? Langzaam kropen de vreeselijke uren om. Het moest nu wel haast middernacht zijn. De stemmen in het naaste vertrek werden luider en twistzieker, woester. Eensklaps voelde het beangste meisje, meer nog dan zij het hoorde, dat de buitendeur openging, en in het flauwe licht zag zij haar langzaam bewegen, duim voor duim. Zij hield den adem in. Zij had willen schreeuwen, maar durfde niet De deur ging nog iets verder open, en zij kon de sterren door de opening zien. Toen gleed een donkere gedaante geruischloos als een schaduw naar binnen, en de deur werd onhoorbaar gesloten. Koud van ontzetting en niet in staat een lid te ver roeren, bleef het meisje ineengedoken liggen. De donkere gedaante bewoog zich naar haar toe, bleef staan en fluisterde: „Juffrouw Hillgrove, schrik niet, wees stil stil. Nata- ehee is gekomen om je te halen." Wordt vervolgd. Openbare Middagzitting van Maandag 1 Mei. Enkhuizen. DE RECEPTIE VAN DEN POLITIERECHTER DROEG EEN FEESTELIJK KARAKTER. Het idee van den politierechter om op dezen zeld zamen 1 Meidag, waarop diverse politieke partijen, zij het dan met uiteenloopende intentie, zich gedron gen voelden, feest te vieren, een strafzitting te hou den, kon ongetwijfeld niet do instemming verwerven van de uitgenoodigdo justitialen, wier feeststemming door deze geste wel oenigermate werd gestoord. Doch de zon der gerechtigheid schijnt zoowel over roode tulpen als goudsbloemen, dus werd de aanwezige voorraad door den justitiemolen ongestoord vennaald. De comparant, die heden dan nummer 1 had ge trokken, verscheen in den persoon van zekere heer Dirk Pieter L. uit Enkhuizen, doch van zijn zaak is niet veel te verteller), aangezien dit proces met ge sloten deuren werd behandeld. Het betrof hier een voorw. veroordeeling. Alkmaar. GAUW BEKEKEN. De niet verschenen heer Corn. Adr. V. had op 28 Augustus '33 den Alkmaarschan hoofdagent Marbus grof belocdigd en zich bovendien met allo kracht en. macht tegen dezen ordebewaarder verzet, toen Mar bus hem ten politiebureele wilde deponeeren. Eisch en vonnis f35 boete of 35 dagen. Alkmaar. HET LOKAAS WAS AL TE VERLEIDELIJK. De stucadoor Chr. Hub. H., wonende te Alkmaar, had in 1932 in zijn bezit een huurkooprijwiel, waar van de verlangde som nog niet gehe"l was afgelost Toen de eigenaar onder curateele geen kans zag nog meer af te betalen, hakte hij den gordiaanschen knoop door en beleende het karretje, waarop nog slechts 6 pop was afbetaald. De opbrengst diende tot des stucadoors eigen ondersteuning, voornamelijk om een huurschuld te voldoen. Heel veel waardeering ge noot heden, toen H. terecht stond, den agent van dit rijwielbureau niet, dergelijke dubieuze handelszaken geschieden maar al te lichtvaardig. Wat de heer H. betreft, mede in verband met zijn minder schitteren de antecedenten, die echter in casu niet zooveel ge wicht in de schaal legden, omdat het strafrechterlijk een feit betrof van minder beteekenis. Hij werd ver oordeeld tot slechts f 10 boete of 10 dagen. NOG ZOON POEIERTJE. Hierop verscheen mej. Jacoba A., echtvriendin van den vorigen verdachte, die ook al zoon rijwielaffaire- tje aan de hand had gehaald en eveneens in Augus tus 1931 een damesrijwiel, haar in huurkoop aange smeerd door een agent van een Amsterdamsche rij- wielfabriek, voor f20 ten gelde had gemaakt bij een rijwielhandelaar. Op dat rijwiel was f9 afbetaald. Overigens marcheerde alles zooals in de vorige zaak. De rechtbank is geen vriend van dergelijke aangiften. Zulko handelsovereenkomsten zijn provocaties tot verduisteringen! Het pleitte voorts in het voordeel van dit vrouwtje, dat zij het geld had willen aanwen den om haar man uit de gevangenis te verlossen. Eisch en vonnis f 5.boete of 5 dagen. NIET VEEL LAST TOT NADERE KENNISMAKING. De commissaris van politie te Alkmaar had opspo ring, aanhouding en voorgeleiding verzocht van ze keren heer Jan F., grondwerker te Anna Paulowna. Od 24 September j.1. ontmoetten de Heldersche rijks veldwachters Vroom en Brouwer den gezochten polder jongen en namen de vrijheid hem op staanden voet in te rekenen. De arrestant, die verdacht werd van diefstal met. inklimming scheen niets gecharmeerd op meer intieme relatie met den politiecommissaris, verzette zich heftig, stond heden voor deze weder- spannigheid terecht en werd veroordeeld tot f30. boete of 30 dagen. Hij is een bekend merk bij den po litierechter. Harenkarspel. EEN KOUS DIE VERDER WERD AFGEBREID. Op 13 Februari stond terecht de arbeider Cornelis Sm. uit Harenkarspel, ter zake de tegen hem gerezen verdenking van oplichting, omdat hij ten onrechte t'eun zou hebben getrokken ten bate van zich en zijn gezin. Verdachte, die destijds ontkende, werd verdedigd door mr. Smal, advocaat te Alkmaar, welke advocaat er in niet geringe mate toe mede werkte dat een nader onderzoek alsnog zou worden ingesteld. Thans werd deze zaak dan verder behan deld en alsnog de HH. v. Dijk, Appelman en rijks veldwachter Kloorogge gehoord. We hebben de vorige maal echter deze aangelegenheid reeds meeruitvoe rig behandeld en kunnen alsnu kort zijn. Uit over legde kwitanties had den moeten blijken, dat Corn. Sm. loon had genoten in lossen dienst bij het P.E.N. en de steunregeling niet voldoende daaromtrent had ingelicht De verdachte had bij het verhoor door rijks veldwachter Kloprogge de valsche aangifte erkend, maar wierp nu zijn schuld op zijn zenuwen. De officier kon niet tot volledig bewijs komen e.i requireerdo vrijspraak, waaraan verdediger, na na dere toelichting, zich volkomen aansloot. Vonnis onform requisitoir officier en conclusie van verde diger. A EEN VERZAMELAAR VAN HANDSCHOENEN. De 21-jarige opperman Simon O., geboren te Hel der, had zich doen kennen als een ijverig bezoeker der Alkmaarsche leeszaal. Het scheen echter dat hij, behalve zich te laven aan de bron der kennis, zich ook oefende in de lange vingersport. Vooral de hand schoenen van andere bezoekers genoten zijn interesse en als gevolg van die abnormale begeerlijkheid, eigende hij zich respectievelijk toe de handbekleeding der heeren P. J. C. de Boer en Albert Brak. Het jonge mensch stond heden terecht Hij erkende openhartig en werd, dank mede het gunstig luidende rapport van den heer Wiggers, in de hope op volledige gene zing van zijn kleptomanie, voorwaardelijik veroor deeld tot 4 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proef jaren. Alkmaar. COMPLIMENTEUS WAS ANDERS. De 25-jarige mej Wilhelmina K., 'n Alkmaarsche jonge dame. het quarter de Fleurs, had op 13 Ja-

Schager Courant | 1933 | | pagina 7