Een krankzinnige dag De jongste foto van de „Zepp". ALLES ONDER NAZI-LEIDING. Een kordate vrouw Een mislukt uitstapje Douanebestand Toch dienst gedaan. Verkeersstremming bij Den Helder Marktberichten. Kort verhaal Hierboven de Jongste foto van het Dnltsche lacht- schip ,Graf Zeppelin", die Maandag ter gelegenheid van de 1 Mei-voering een rondvlucht boven het Tempelhofer vliegveld te Berlijn heeft gemaakt. Slechts één vakverbond Is de eisch der nationaal-socialisten. En wanneer vereeniglngen niet wil len buigen, dan moeten ze ontbon den worden. De volgende week Woensdag, den lOden Mei, zal te Berlijn, ter voltooiing van de actie der nationaal- socialisten tegen de vrije vakvereenigingen, een groot arbeiderscongres worden gehouden, waarop men het eenheidsfront der Duitsche arbeiders wil vormen. Adolf Hitier zal het beschermheerschap van dit con gres op zich nemen. Intusschen zal de actie tot „gelijkschakeling" van alle vakvereenigingen, worden voortgezet. Hoe men zich het verdere verloop der „gelijkstel ling" denkt, kan blijken uit de redevoering, die dr. Ley, de leider van het „comité van actie tot be scherming van den Duitschen arbeid" gisteren heeft gehouden. Dr. Ley zette uiteen, dat de vakvereenigingen es sentieel de Marxistische partijen, maar. ook de con fessioneele partijen hadden voorondersteld. „Wij denken er niet aan de gedachte der vakvereenigingen te ontkennen. De werkgevers zijn in hun totaliteit geen engelen, een groot deel onder hen dient zuiver eigen voordeel en heeft geen sociaal gevoel. Zoolang er echter leiders zijn, die geen sociaal gevoel bezitten, moet er een tegenwicht der arbeiders bestaan. Wij willen niet, dat de arbeider geknecht en ou- derdrukt wordt, maar hij moet gelijkwaardig deelge noot zijn in de volkshuishouding en het volksgeheel. De vakvereenigingen moeten ons verder helpen uit die heeren menschen te maken, die er zijn voor het welzijn van de huishouding en het volk. Wij willen eens de financieele veiligheid voor al len bereiken. Het is onze heilige wil den arbeider alles te doen behouden, waar hij reeds aanspraak op kan maken. Wij zullen de veelheid der bonden opheffen en bijeenbrengen in één enkele organisatie. De onderscheiden zullen wel worden behouden, maar ieder moet er zich van bewust zijn, lid te zijn van de groote gemeenschap des volks. Eenmaal moet het zijn: een voor allen, allen voor een. Het geheele volk moet inzien, dat het zonder den arbeider niet kan bestaan. Op de vraag wat er zal gebeuren met de Christe lijke en de andere niet-Marxistische vakvereeni- gen, antwoordde dr. Ley in zijn redevoering van gis teravond: Zij zullen zichzelf „gelijk schakelen". De leiders der organisaties waren al bij mij. Morgen zullen de verdere maatregelen bekend worden ge maakt. Geweldacties zijn hier niet noodig; als zij zich niet aan den staat houden, dan gaan zij hun ontbinding tegemoet. De hoofdzaak is, dat alle orga nisaties van arbeiders en employé s worden vereenigd Vrijdag zullen wij den leider kunnen rapporteeren, dat deze twee colonnes van het arbeidersfront zijn gevormd. Massa-ontslag aan Professoren In Pruisen. Opnieuw is gister aan een groot aantal professo ren en docenten in Pruisen, door den Pruisischen minister van Onderwijs, Rust, op staanden voet ver lof verleend. GRETA GARBO WEER IN FILMLAND. „Ik ben bly terug te zijn." Reuter meldt uit San Dlego (Californië): De beroemde filmactrice Greta Garbo is Zondag hier aangekomen en per auto naar Hollywood vertrok ken. De filmster leek eenigszins zenuwachtig, doch zij zeide blij te zijn, dat zij in filmland terug was. PATROON DOOR ZIJN KNECHT NEERGESLAGEN Omdat er een aanmerking werd gemaakt. In een loodgieterszaak aan de de Clercqstraat te Am sterdam heeft gistermiddag een loodgietersknecht zijn patroon neergeslagen. De patroon had den knecht een aanmerking gemaakt, welke dezen niet beviel. In woede ontstoken greep hij een ijzeren plaat en sloeg met den soherpen kant ervan zijn baas meermalen op het hoofd, waarop de getroffene ineenzeeg en bewusteloos bleef liggen. De dader nam daarop de vlucht. Het slachtoffer werd door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. Het bleek dat de patroon op twaalf plaatsen min of meer ernstig aan het hoofd was verwond. De politie zoekt naar den dader. Nachtelijke indringer te Geloen onschadelijk gemaakt In den nacht van Zondag op Maandag hebben de be woners van Stoffels' Magazijnen te Geleen eenige bange en gevaarlijke oogenblikken beleefd, die dank zij de tegenwoordigheid van geest eener vrouw geen kwa de gevolgen hebben gehad, aldus verneemt het Hsbl. Tegen drie uur dien nacht ontwaakte het kindermeis je van de familie; zij zag toen in haar slaapkamer een man, die blijkbaar niet veel goeds ln den zin had. Ont zet van angst, durfde zij zich niet verroeren. De vrouw des huizes ontwaakte vanwege het lawaai, zag den Inbreker voor zich staan en wekte haar man die in diepen slaap verzonken lag. De man kon zich aanvankelijk niet direct orlëteeren. De inbreker liep ondertusschen naar de ander zijde van het ledikant. Daar hief hij een bankwerkershamer omhoog en zwaaide ermee, als wildé hij den man te lijf. De echtgenoote zag wat er ging gebeuren. In allerijl greep zij een schemerlampje, dat naast het bed 6tond en sloeg daarmede den indringer op 't hoofd. Hierdoor miste de slag met den hamer zijn doel. De man, nu ook klaar wakker, sprong uit het bed en begon een worsteling, met den vreemden man, die spoe dig den hamer moest afgeven. De vrouw had intusschen een raam geopend en was om hulp gaan roepen. Een beambte van den naohtveiligheldsdlenst en twee politie-agenten kwamen toegesneld. Zij kwamen naar binnen, doorzochten het huis, maar konden den boos doener niet meer vinden. Alles werd onderzocht. Het bleek tenslotte dat de indringer door -het privaatraam pje moest zjjn ontkomen. Vijf soldaten passeeren onbewust te grens. Twee hnnner door de Dnitsche douane gearresteerd. Vijf soldaten van het 17de regiment infanterie te Venlo profiteerden Maandag van den vrijen middag, welke hun in verband met den verjaardag van prin ses Juliana was verleend. Zij ondernamen een fiets tochtje in de richting van de Duitsche grens. Toen de soldaten op eenigen afstand muziek hoorden van een kermis, reden zij door de bosschen in de richting van het geluid. Eensklaps zagen zij twee Duitsche doua nebeambten. Op hun nadering namen de soldaten de vlucht, waarop de Duitsrhers het vuur op hen open den, evenwel zonder hen te treffen. Drie van hen, zekere H. O., K. P. en C. L. uit Amsterdam, konden over de grens ontkomen, maar de 20-iarige C. v. d. O. uit Amsterdam en J. van E.. uit Geidermalsen, wer den gegrepen en door de Duitsche douane gearresteerd Nadat een onderzoek was ingesteld, waaruit bleek, dat de militairen onbewust de grens hadden over schreden en zij met smokkelarij niets te maken had den, zijn zij Dinsdagmorgen uitgeleverd en naar hun l.orDs teruggekeerd. De staking in het visscherijbedrijf. „Posten" te IJmulden verboden. Uit IJmuiden wordt gemeld: Behalve dat door de politie streng wordt opgetre den tegen samenscholingen de»- stakers is met in gang van gister door den burgemeeser van Velsen bekend gemaakt, dat ook het „posten" voor particu liere woningen, winkels, de stations der spoorwegen en de halten der autobussen, niet meer zal worden toegestaan. In verband met het hinderlijk optreden van de zijde der stakers hielden de winkeliers Dins dag een vergadering, om hun houding te dezen op zichte te bepalen. In de laatste dagen is het vrijwel rustig in deze plaats. Door Wi l ril M LICHTENBERG. DE heer Ottokar Dirmoser, hoofdboekhouder bij Brenslich en Co., verlaat, precies als alle an dere dagen om half acht de echtelijke woning. Hij Is zooals alle dagen heerlijk uitge slapen en hij begeeft zich als iederen dag naar de tramhalte pm naar zijn kantoor te gaan. Men zou niet kunnen zeggen.: zjjn „geliefd" kantoor, maar toch een kantoor, waaraan hij door een Entente cordiale ls verbonden. En dat ls al heel wat. Meneer Dirmoser hoeft maar drie stappen te doen tot aan den eersten hoek. Alles in zijn leven klopt als een bus. Alles geschiedt volgens een bepaald schema. Ook de toevalligheden passen daarin. En zoo doet zich eiken dag het wonderbaarlijke toeval voor, dat hij het dienstmeisje van Henke derde verdieping links precies op den hoek van de straat tegenkomt, als ze terugkeert van den winkel, waar ze een kan melk heeft gehaald. Natuurlijk ontmoet hij haar van daag weer. En wacht op den bekenden blik: een men geling van verbazing en voldoening. Het meisje komt. De blik volgt. Maar deze ls andera dan gewoonlijk. Het meisje blijft een mo ment stokstijf staan voor Dirmoser, beziet hem met eenige ontsteltenis en vervolgt dan snel haar weg. Meneer Ottokar Dir moser heeft ln de vroege ochtenduren geen tijd om na te denken over de mysterieuze hande lingen van dienende geesten. Het kantoor wacht, dus loopt hij door... Voor den boekwinkel staat natuurlijk meneer Schmutzer, de eigenaar. De beide heeren groeten elkaar altijd zeer vriendschappelijk. Dat hoort ook bij het ochtendpro gramma... Ditmaal echter heeft de heer Schmutzer nau welijks zijn joviaal „Goeden Morgen" laten weerklin ken, of zijn gezicht betrekt en met groote, ongeloovige oogen staart hij Dirmoser aanVreemd"... denkt deze. „Hij ook al"... Maar de tram wacht niet, dus loopt hij weer door. Meneer Schmutzer roept hem te rug. Snel wenkt hij dat hij geen tijd meer heeft... Maar wat is dat toch gek! Alle menschen kijken hem vandaag aan. Wat zou dat toch beteekenen? Hij woont al zoo lang in deze buurt en geen sterveling heeft nog ooit op hem gelet... Maar wat mankeert die menschen toch!... Opeens flitst het door zijn hoofd: Heb ik misschien iets raars aan me? Maar anders ziet hij er toch altijd... Alles is intusschen mogelijk... Veel tijd heeft hij niet meer. maar toch genoeg om... In een winkelruit bekijkt hjj zich van alle kanten, zoo goed Kans op de totstandkoming gestegen. Washington, 2 Mei (V.D.). De Fransche ambas sadeur heeft het Amerikaansche staatsdepartement medegedeeld, dat de Fransche regeering bereid is het door Rooseveit voorgestelde douanebestand te aanvaarden tot het einde der economische wereld conferentie van Londen, indien zekere waarborgen worden gegeven. De kans op het sluiten van een tariefsbestand is hierdoor dus aanmerkelijk gestegen. De grootste diepte der zee. Peilingen tot 10.000 Meter. Uit New York: Naar uit San Diego (Californië) wordt gemeld, heeft het tank-stoomschip der Ame rikaansche marine „Ramapodraadloos medege deeld, bij metingen aan de Amerikaansche kust de tot nu toe grootste diepte der zee te hebben gepeild en wel van 33 006 voet. Auto-ongeluk in Dnitschland. Een doode, 12 gewonden. Uit Neustettin: Een vrachtwagen, waarin 17 leden van een kriegerverein gezeten waren, is gistermor gen tijdens de terugkeer van de 1 Meifestiviteiten in Neustettin tegen een boom gereden en daarna in een sloot langs den weg gestort Alle inzittenden werden op straat geslingerd, waarbij 13 hunner, deels ernstige verwondingen bekwamen. Zij werden naar het ziekenhn s overgebracht, waar een hunner aan de gevolgen overleed. Do oorzaak van het ongeluk schijnt te liggen in beschonkenheid van .den bestuurder. Ernstig ongeluk bij vernietiging van munitie. Uit Boekarest, 2 Mei V.D.) Bij dc vernieling van oude artilleriemunitie heeft bij Focasani een ernstig ongeluk plaats gehad. Vier soldaten werden door een explodeerende granaat ge dood, drie ernstig gewond. HAAR KLEEREN IN BRAND GESTOKEN. In ©en vlaag van krankzinnigheid. Gistermiddag heeft te Ouderkerk in een aanval van krankzinnigheid de 42-jarige mej. K. BI. haar kleeren in brand gestoken, waarna zij de straat opholde. On middellijk snelden eenige voorbijgangers toe, die er in mochten slagen de brandende kleeren te dooven. Zij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Basculebrug bij Den Helder onklaar ge raakt. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel-Club meldt ons: De basculebrug, die men bij het binnenkomen van Den Helder, komende uit de richting van Alkmaar passeert, is onklaar geraakt. Het zal vermoedelijk 2 a 3 dagen duren, alvorens de brug hersteld kan zijn. Om Den Helder te bereiken is de aangegeven route thans langs het vliegkamp De Kooij, direct links af langs de z.g. Doggersvaart en bij eerstvolgenden drie sprong rechtsaf naar Den Helder. en zoo kwaad als het gaat... Mogelijk heeft de een of de andere straatjongen... Neen, niets! Alles is in orde. Zooals gewoonlijk trouwens... Maar wat hebben de men schen dan toch?... Waarom?... Natuurlijk! Zyn tram, die hij nooit verzuimd die van 7.35 is met dat al toch reeds vertrokken. Gelukkig komt er over vyf minuten de volgende. Dat ls wel niet zijn eigen tram, maar enfin... Er staan heel wat men schen te wachten. Spitsuur. Bescheiden houdt meneer Dirmoser zich een beetje afzijdig. Desondanks wordt hij opgemerkt Een der wachtenden ontdekt hem het eerst, schrikt, doet onwillekeurig een stap achter waarts... Een tweede volgt. Dan een derde... een vier de... En na een poosje staat meneer Dirmoser daar eenzaam en verlaten... Maar is iedereen dain gek ge worden? Wat beteekent dat toch... Vlak voor meneer Dirmoser Btopt de tram. Met veel geknars van remmen. Het is net, of de tram ook al bang voor hem ls. Idiote tram! Meneer Dirmoser stapt in, maar niemand volgt hem. De menschen blijven als vastgenageld staan Niemand verroert een vin. De con ducteur kijkt besluiteloos naar de wachtenden, wacht nog, maar nog steeds verroert niemand een vin. Dan geeft hij het' signaal en de tram schiet vooruit. Dirmoser werkt zich naar binnen in den wagen. Toe vallig is er nog één plaatsje vrij. Hij gaat zitten, de oogen naar den grond gericht... Opeeng voelt hij den stelenden blik van zyn buurman op zich gevestigd. Die blik brandt als vuur... Alweer Iemand; dat ls toch werkeiyk om... De heer naast hem schuift met ©en ruk opzy. Zoo heftig, dat de dame naast dezen heer een kreet slaakt. Dirmoser kijkt op en ziet wat er ge beurd ls. Dat was zijn linkerbuurman, die plotseling van hem wegschoof, alsof hij een melaatsche was... Nu springt zyn rechterbuurman op van zyn plaats, baant zich haastig een weg door de tram, snelt naar het balcon en springt van den ln vollen vaart zynden wagen... Tegenover Dirmoser zit een dame, een oude re dame... ze leest de krant... Nu kykt ze op, waar schyniyk omdat de onrust in de tram aanstekelijk werkt. De dame begint te beven en gilt dan opeens: „Help! Stoppen! Uitstappen!"... Dirmoser weet zich geen raad. Het liefst zou hij ook willen gillen en schreeuwen en vragen: „Wat hebben jullie toch alle maal? Wat hebben jullie toch van me? Wat is er toch aan me te zien?"... Maar hij kan geen woord uit brengen. Hij is er de man niet naar om van opschud ding te houden. Hy is een stille figuur, niet gewend dat Iemand zich met hem bemoeit... Er heerscht een paniek in de tram... Allen dringen zich naar den uitgang. De conducteur trekt driemaal aan de bel en de wagen stopt. Nu wil ook Dirmoser weg; hy kan het niet langer uithouden. Als een waan zinnige duwt hy de menschen die den uitgang ver sperren opzy. Er wordt gescholden, gestompt, gevoch ten. Als eerste bereikt hy de treeplank. Hij springt op straat. Achter hem klinken opgewonden kreten: „Poli tie, politie!! Houd hem!! Politie!" Dirmoser zet het op een loopen. Hij weet niet waar om, maar hy zet het op een loopen. De straat in. Sneller, sneller, aldoor sneller gaat het. Wat die oude botten nog presteeren. Geweldig!! Dat zou men een uur geleden ook niet van hem hebben gezegd. Een kluwen van menschen komen achter hem aan. Ook drie politieagenten volgen hem. De afstand wordt steeds kleiner, maar toch geeft Dirmoser het nog niet op. Zcolang zyn longen het uithouden kunnen, zal hij loopen. Waarom, doet niet ter zake, hij zal loopen... Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 759 m.M. Vooruitzichten: Weinig verandering. Temperatuur: 14 gr. C. is 57 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqziide E 103, Schapen. Gedipl Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Mei. I Aangevoerd: 4500 Kg. roode kool f 4.808.10, II l 4 4.90. 6200 Kg. gele kool f 2.30—5.30, 20000 Kg. D. wltU f 0.60—1. 1425 Kg. uien f 0.80—1.30, grove f 1.30—1.50. 650 Kg. peen f 0.60—1.30, 1600 Kg. bieten f 0.60, 900 bos rabarber f 1.40—2.10, 50 Kg. tomaten A f 55, B f 40. WARMENHUIZEN, 2 MeL Aangevoerd: 1750 Kg. gele kool f 3.804.80, 9300 Kg. D. witte f 0.60—0.80, 1250 Kg. uien f 0.90—1.20. NOORDSCHARWOUDE, 2 Mei. Aangevoerd: 4000 Kg. uien f 1—1.30. grove f 1.30—1.40, 600 Kg. peen f 0.80. 8600 Kg. kroten f 0.60. 14800 Kg roode kool f 4.90—8.70. doorschot f 3.50—6.30. 62500 Kg. D. witte f 0.60-0.90, 15300 Kg. gele kool f 3.30—5.50. doorschot f 3.70—5, taaie gele f 2.90. Doorgedraaid: 7600 Kg. kroten, 7000 Kg. D. witte. PURMEREND. 2 MeL Kaas: 20 stapels fabriekskaas f 21, 8 stapels boeren kaas f 23, 1 stapel Goudsohe f 17, per 50 Kg., in totaal 29 at., wegende 56400 Kg., 3551 Kg. boter f 1.20—1.50. Vee: 601 runderen, w.o. 225 vette 5258 ct. per Kg., 345 melk- en geldekoeien f 80—185, 21 stieren. Handel runderen stug, 7 paarden f 70—125, handel matig, 71 vette kalveren 60—80 cent, handel matig; 640 nuchtere kalveren slacht f 3—14, fok f 6—15, handel vlug, 260 vette varkens voor de slacht 2932 ct.. 71 magere varkens f 8.50—21, 199 biggen f 7—13, handel matig; 676 schapen f 616, handel stug, 210 lammeren f 411, handel stug, 64 bokken; kipeleren f 2—2,40, eendeleren f 1.15; piepkuikens 6570 cent. Eiervelling. 15060 kipeieren a f 2—2.40, 107 kipeiéren b f L90, 1510 eendeleren a f 1.60. Coop. Vereen. Centr Elerveiling G.A. Aangeroerd 190000 eendeieren f 1.65—1.80, 145000 kip eieren 70—80 Kg. f 2.70—3.60, 65—66 Kg. f 2.40—2.60, 63—64 Kg. f 2.30—2.50, 60—62 Kg. f 2.20—2.40. 5S—50 Kg. f 2.10—2.30. 56—57 Kg. f 2—2.10, 53—55 Kg. f 1.80—2, 50 52 Kg. f 1.601.80.. Drie handen liggen zwaar op zyn schouders: „In naam der wet"! Dan helpt niets meer, ontkomen ls niet meer mogelijk. Toch verweert hy zich nog instinct matig, spartelt, wil zich losrukken, beroept zich op zyn kantoor en den strengen heer Brenslich... Belaoheiyk... Alsof de politie-agenten zich iets van meneer Brens lich aantrekken... Men sleept hem voort, hem, Ottokar Dirmoser, de voorbeeldigste aller boekhouders, de... Op het politie-bureau ontvangt de commissaris hem triomfantelijk met de woorden: „Zoo, mannetje, ben JU daar eindelijk. Nu zal je wel geen tweeden keer ont snappen." En op den koop toe vertelt men hem nog, dat hy Franz Rothausel. de gisteren ontsnapte roof moordenaar isHy beweert, dat hy sinds vijftig jaar Ottocar Dirmoser is en dat voor dien tijd beslist nie mand anders is geweest; om de eenvoudige reden, dat hij er toen heelemaal nog niet was. Men lacht hem in zijn gezicht uit. Ja, dat zijn de gewone smoesjes... Hij legimiteert zich als Dirmoser. Hij legimiteert zich met onweerlegbare bewijzen. Dan wordt de commissaris on zeker... Hij noemt data. geeft adressen op, laat infor- meeren... Het duurt twee lange uren. Twee uren in een cel. Twee uren. Maar dan is de zaak opgelost. Men maakt excuses en laat hem gaan... Ottokar Dirmoser heeft nog nooit in een taxi geze ten. Nog nooit. Nimmer ln zyn geheele leven had hij zooveel haast dat dit noodig was. Vandaag voor het eerst Twee uur te laat. Dat is hem in de vijf en twin tig jaar dat hy De taxi stopt voor Brenzlioh en Co. DaarAl weer! Spant vandaag dan alles! Vóór de zaak een aantal menschen, die in opwinding verkeeren... Een ontdekt hem in de taxi. Hy erkent zyn collega uit de zaak... Vier. vijf, zes storten zich op hem. tillen hem op... dragen hem op hun schouders... Dirmoser is door alle wederwaardigheden zoo overstuur, dat hy zich niet meer verweren kan, wat er ook ge beurt In triomf wordt hU naar binnen gedragen. Boven den Ingang een transparant: Leve de jubilaris! In de ves tibule een deputatie. Hoera-geroep. Gezwaai met zak doeken. Enthousiasme. De trap op. Links af, naar de kamer van den chef. De beide vleugeldeuren staan wijd open. Veel bloemen en groen. Opnieuw een transparant Opnieuw Vervolgens treedt meneer Brenzlioh in officieele klee- dy naar voren. Hij kykt byzonder vriendelijk en ont roerd en... Tenslotte een toespraak. Meneer Brenzlich spreekt Wat hij zegt, kan Dirmoser na alle emoties niet goed meer verstaan. Hij vangt alleen brokstukken van zinnen op: Trouwe plichtsbetrachting... Groote nauwge zetheid... Dienstijver..Vijf en twintigjarig jubileum..." Het blykt, dat hij vandaag precies vijf en twintig jaar de boekhouding voert by Brenzlioh en Co.... Hijzelf had er totaal niet aan gedacht... De chef wel... En meneer Brenzlich geeft hem een krant. „Hier, mijn beste Dirmoser. nu kunt U zien, dat we onze getrouwen naar waarde weten te schatten... Dit hebben wij voor U in orde gemaakt. In dezen krant staat Uw portret Kijkt U maar... Het lijkt sprekend." Bevend slaat Dirmoser de krant open... Werkelijk! Daar staat zijn portret en bet lykt sprekend... Naast het zyne staat nog een portret. Een echte boeventronie heeft die kerel; afschuwelijk...! Jammer, dat men het onderschrift der beide foto's per vergissing heeft verwisseld, zoodat onder Dirmoseris portret nu met vette letters staat: „DE GISTEREN ONTSNAPTE ROOFMOORDENAAR FRANZ ROTHAUSEL'

Schager Courant | 1933 | | pagina 8