llimii Nitns- limit- S[ llllllllMli Noodweer in Zuid-Limburg. DE VOS-ROEP, 300 900 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Wolkbreuk boven Sittard en omgeving Nieuw wereldrecord van Willy den Ouden Het vlieg-eiland „Westfalen" Egypte zet zijn deuren wijd open Ernstig motorongeluk te Halfweg Gasontploffing te Rotterdam Strijd tegen de sprinkhanen Geen 1 Mei-betooging te Weenen Nu bijna voor niets! POLDERLASTEN IN NOORD-HOLLAND Een club van pantoffelhelden Donderdag 4 Mei 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9273 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Aantal dorpen gedeeltelijk onder water. Het verkeer ernstig gestremd. Groote schade aan de wegen. Gistermiddag heeft boven Sittard en omgeving een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk. De bui ontlastte zich te omstreeks half ■vier en hield aan tot zes uur Een uur lang heeft *t voortdurend gehageld. De hagelsteenen hadden de grootte van knikkers. Het Zuidelijk deeel van Sit tard kwam geheel blank te staan. Zeer hoog stond het water in de Putstraat, de Platstraat en de Paar- destraat. Tientallen kelders zijn vol water geloopen. Vele wegen waren geheel onbegaanbaar doordat het sand en d» steenslag wegspoelden. Het verkeer werd gestremd De trambaan Sittard—Heerlen Is op vele plaatsen verzakt Hierdoor zal de tram in twee dagen niet kunnen rijden. Gedurende dien tijd zal de verbin ding met bussen worden ohderhouden. Het water tot de treeplanken van de trams. De Rijksstraatweg SittardAmstenrade is over een afstand van 13 K M. overstroomd. De trams en de auto's konden tijdens het noodweer niet verder rij den. Op sommige plaatsen stond het water tot aan de treeplanken van de electrischH trams. Een aan den weg staande benzinepomp werd weggespoeld tenge volge waarvan de benzine over den weg vloeide. Een oogenblik heeft gevaar bestaan voor het weg slaan van de brug over de Kötelbee.k Deze werd door de politie afgezet, totdat het gevaar geweken was. Vele hofsteden in de omgeving hebben door den hevigen regenval veel schade geleden. Bij de hofstede „Lahof" te Broek-Sittard moesten de varkens naar den zolder worden gebracht om ver drinking te voorkomen, terwijl de koeien naar een hooger gedeelte moesten worden gedreven. Op ver schillende plaatsen is de bliksem ingeslagen, echter zonder brand te veroorzaken Er is groote schade toegebracht aan het te veld staande fruitgewas. Op sen enkele plaats is een akker met tarwe vernield. In den loop van den avond is men met man en macht bezig geweest de straten schoon te maken en de kelders leeg te pompen. Het „Roode Kruis" te Sittard heeft zijn hulp aan geboden, doch behoefde geen dienst te doen. Doordat tengevolge van den hevigen regen de Mo lenbeek op verschillende plaatsen buiten haar oevers liep, zijn in de stad vele overstroomingen ontstaan. De Molenbeekstraat stond geheel onder water. In het gehucht Windrakerberg zijn de rails van de tram ongeveer een meter van hun plaats verschoven. Ook in Duitschland noodweer ge weest. Wolkbreuken in het Rijn dal. Gistermiddag tegen 7 uur barstte boven Hadamar en omgeving een wolkbreuk los. De watermassa's sleepten alles mede, wat zich op hun weg bevond, straten werden bloot gelegd, boomen ontworteld. Het Hadamar zelf geleden. Van tijd tot tijd stroomde het water 70 c.M. hoog door de stra ten. De kelders liepen vol. Uit Bad Kreuznach wordt gemeld, dat tezelfdertijd boven het Lahngebied een hevige wolkbreuk is losge barsten, waardoor vooral de plaatsjes Langenlons- heim en Idar getroffen zijn. Uit S t u 11 g a r t: Ook is boven het Jagst-dal bij Schoental een hevige wolkbreuk losgebarsten. Bin nen enkele minuten kon de Honigbeek de watermas sa s niet meer verstuwen. Nadat de dam bij het klooster gebroken was en het water de kloostermuur over een lengte van 10 M. had ingedrukt, was de binnenhof van het klooster in een oogwenk in een meer herschapen. Het water stroomde door de kerk en de gangen van het seminarium. Paarden en koeien stonden tot aan den hals in het water, varkens en kippen verdronken. Landbouwma chines en huishoudelijke voorwerpen werden door het water meegesleept. Uit de lager gelegen huizen moesten vrouwen en kinderen worden weggedragen. Eerst na twee uur was het grootste gevaar geweken. De materieele schade is bttitengewoon groot» 200 meter vrije slag In 2 min. 28.6 sec. Te Rotterdam heeft Willy den Ouden gisteravond een nieuw wereldrecord gevestigd op de 200 M. vrije slag met een tijd van 2 min. 28 3/5 sec. (Oud wereld record Helen Madison 2.34 3/5). WILLY DEN OUDEN. Deze recordverbetering beteekent tevens, dat zij het Europeesch record over dezen afstand, dat met 2 min. 40 sec. op naam stond van mej. Laddé, verbeterd beeft Gaat vaste ligplaats neme ln den Joeaaa V.D. verneemt uit Hamburg: Zonder opzien te baren ia in den nacht van Dinsdag op Woensdag het voormalige passagiersschip van den Norddeutschen Lloyd „Westfalen". dat thans is omge bouwd tot drijvend vliegveld, zoodat het gelegenheid biedt voor het landen en opstijgen van vliegtuigen, uit Kiel door het Kaiser Wilhelmkanaal naar den Atlantl- sohen Oceaan vertrokken. De drijvende luchthaven is de eerste ter wereld, die in de Oceaan gestationneerd zal worden om een rustpunt te bieden voor vliegtuigen, welke tevens hun voorraden zullen kunnen aanvullen. Met behulp van een sleeptouw zullen de vliegtuigen aan boord kunnen worden gebracht en een katapult installatie maakt het starten van boord mogelijk. De „Westfalen" begeeft zich onmiddellijk naar de ankerplaats in den Atlantischen Oceaan, zoodat ver wacht kan worden, dat de vliegdienst Europa-Afrikn Zuid-Amerika met tusschenlanding in den Oceaan spoe dig zal aanvangen. Voor de Joodsche slachtoffers van Hitier De „Times" meldt uit Kairo dat de Egyptische re geering besloten heeft aan tweehonderd Joodsche doe toren en advocaten, die genoopt zijn Duitschland te veriatan, vergunning te geven zich in Egypte te vesti gen en er hun beroep uit te oefenen. TEGEN EEN KELOME TERP AAL GERE DEN. BESTUURDER ERNSTIG, DUO RIJDSTER LEVENSGEVAARLIJK GE WOND. Gistermorgen, omstreeks kwart over vijf heeft op den rijkstraatweg te Halfweg een erstig motorongeluk plaats gehad. Omstreeks dien tijd reed daar bij het raadhuis een motorrijder, zekere Horvath, 29 jaar oud en oberkellner in een der hotels van Amsterdam. Op de duo was een dame gezeten. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de motorrijder tegen een kilometerpaal. De bestuurder werd ernstig aan een der voeten gewond, terwijl de duo-rijdster, de 21-jarige L. D. uit Amsterdam, werk zaam in een café aldaar, van den motor werd geslin gerd. Zeer ernstig gewond zij had o.m, een schedel breuk bekomen, werd zij opgenomen. De inmiddels gewaarschuwd geneesheer dr. Baumann uit Halfweg verleende aan beide gewonden de eerste hulp, waarna zij per auto naar de Mariastichting te Haarlem werden overgebracht. De toestand van de dame is zeer zorg wekkend, men vreest voor haar leven. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. Bi] het aansteken van een geyser. Gisterochtend om half elf heeft een gasontploffing plaats gehad in pand 340 aan de Mathenesserlaan te Rotterdam, dat bewoond wordt duor den heer M. J. M. Een werkster, de 49-jarige A C. K., van den Schie- damsche Dijk, had warm water noodig en wilde daarom den Geyser in de badkamer op de 2e étage aansteken. In den geyser had zich gas opgehoopt en toen de ^werkster een brandende lucifer bij het apparaat hield, volgde een ontploffing. De luchtdruk verplaatste zich door de afvoerbuis in de richting van het dak met net gevolg, dat in een kamertje op de 3e étage stukken uit den schoorsteen werden geslagen, terwijl de kop van den schoorsteen op het dak afbrak. Stukken steen vielen op de Ma thenesserlaan, maar verwond ie:» daar gelukkig nie mand. Andere stukken vielen door glazen lantaarns van belendende panden en richtten daar heel wat materieele schade aan. De werkster heeft bij de ontploffing schroeiwonden aan hoofd en handen opgeloopen. Zij heeft zich bij een dokter laten verbinden. In Italië en op den Balkan. Behalve in Italië en speciaal rond Rome, waar een groote actie op touw is gezet ter bestrijding van een ongekende sprinkhanenplaag, heeft men ook in Ser vië last van deze vraatzuchtige diertjes. Reuter meldt uit Belgrado, dat onder leiding van professor Gra- dojevitsj een uitgebreide aanval begonnen is op de sprinkhanen, die in groote zwermen in het Banaat in Noordelijk Zuidslavië zijn neergestreken. In het grensgebied zullen de bestrijders van deze insecten samenwerken met de Roemensch en Hongaarsche au toriteiten. Het land is verdeeld in stukken van 200 acres, waarin schildwachten zijn geplaatst. Zoodra deze het naderen der sprinkhanen ontdekken, zen den zij bericht aan het hoofdkwartier en dit zal on middellijk met de bestrijding beginnen, waarbij ge oruik gemaakt wordt van chemicaliën, die door krachtige spuiten zullen worden verspreid. Op deze wijze hopen de autoriteiten de sprinkha nen uit te roeien, teneinde te voorkomen, dat de oogst ook dit jaar door de sprinkhanenplaag wordt ver woest. Wij kochten rechtstreeks van de fabriek kinderhoeden v. jongens en meisjes, prijs 99 ct. bloemen voor japonnen en hoeden, alle kleuren, 50 ci. Aparte Stroo DAMESCAPS 11.25, f 1.75, f 2.25. HET ADRES voor Schagen en Omstreken: HOOGZIJDE 102. Moeilijkheden by de Inning. Executie we gens achterstallige polderlasten dreigt. De slechte bedrijfstoestanden in den land- en tuin bouw doen in steeds ernstiger paate hun invloed ook gelden op het binnenkomen van de polderlasten in verscheidene Noord-Hollandsche waterschappen. De lasten zijn in de laatste jaren in tal van polders ln sterke mate verhoogd, vooral als gevolg van de be langrijk toegenomen kosten van wegenonderhoud. Daarentegen is de draagkracht van de polderbewoners buitengewoon verminderd. Velen wordt het daardoor haast onmogelijk de hooge lasten, die bovendien niet dalen als de Inkomsten belasting tegelijk met de vermindering van het in komen, aan den polder op te bréngen. Steeds meer eigenaars blijven daardoor achterstallig in de betaling der polderlasten. Niet alleen over 1932, maar ook over een of twee jaren te voren staan op de kohieren van een groot aantal polders dientengevolge nog verscheidene aanslagen als onbetaald aangeteekend Hier dreigt gevaar voor een behoorlijke vervulling van de waterschapstaak, want de polder kan ook zijn inkomen niet missen voor betaling van kosten van be maling. dijksverdediging, wegenonderhoud en andere wa terschapsbelangen. Het polderbestuur heeft volgens onze waterstaatswet geving het recht de belasting te verhalen door verkoop van de eigendommen, waarvoor de aanslag geldt. Tot dusver is daartoe nog in weinig gevallen overgegaan. Het staat te vreezen dat bij toeneming van het aantal achterstallige posten daartoe echter noodgedwongen weldra in menigen polder moet worden overgegaan. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, zoo meldt de „Tel." kwamen menig waterschap reeds tegemoet door als het maar eenigszins mogelijk was. uitstel toa te staan op aflosing van geldleeningen en ook steunt de provincie In niet onbelangrijke mate in de kosten van wegenonderhoud. Maar desondanks ontwikkelen zich op het platteland ook met betrekking tot de inning der polderlasten toestanden, die groote zorgen baren. Naast executie wegens hypotheekschulden dreigt nu ook exe cutie wegens achterstallige polderlasten. Het gebod van de Oostenrijksche regeering om alle Mel-betooglngen alt de binnen stad van Weenen te weren is met uiterste gestrengheid gehandhaaid. Hierboven zien wij hoe dezen dag, toen met prikkeldraad en machinegeweren is „gevierd". Voor de rechten van den man. Naar Reuter meldt, is te Tzaribrod in Zuidslavië een club gevormd van pantoffelhelden, die in opstand geko men zijn tegen de heerschappij hunner vrouwen. Vijftien leden zijn totd usver tot de club toegetreden en deze hebben de volgende regels in acht te nemen. Ie. Zij zullen in het geheel geen huiselijk werk doen, tenzij hun vrouw ziek is. 2e. Elk lid moet ten minste eenmaal per week uit gaan om den avond met zijn vrienden door te brengen. 3e. Bij hun thuiskomst na hun uitgaansavond zullen zij hun vrouw geen enkele mededeeling doen, hoe de avond werd doorgebracht. 4e. De leden zullen er op aandringen, dat hun echtge- nooten met hen tezamen ontbijten en dat de vrouwen zelf het ontbijt zullen gereed maken. Als de leden van de club er in geslaagd zijn deze regels toe te passen, zullen de bepalingen geleidelijk worden uitgebreid, totdat de man zijn volkomen vrijheid heeft teruggekregen. De namen der leden en de plaats van bijeenkomst worden strikt geheim gehouden, teneinde te verhinderen dat de vrouwen een spaak in 't wiel ste ken en de club aantasten, voordat deze sterk genoeg is, om de leden te verdedigen. AANSLAG OP EEN TREIN EN BRITSCH-INDIe. Vier dooden, zeven gewonden. Naar Reuter uit Calcutta meldt, zijn vier Britsch-In- diërs omgekomen en zeven andere menschen gewond bij de ontsporing van een posttrein op 217 mijl afstands van Calcutta De ontsporing was het gevolg van een aanslag, men had een der rails van de dwarsliggers los gemaakt en verwijderd. Een later bericht spreekt van zes dooden en elf ge wonden. BESLAG OP KINDERLIJKJE TE THOLEN. Onder behandeling geweest van kruidkundige. Gistermiddag is op last van de Justitie te Breda door de politie te Tholen in beslag genomen het lijkje van het driejarig zoontje van een ingezetene aldaar. Het kind was eenigen tijd onder behandeling geweest van e;n krutdkundige, die te Tholen een vrij di«kke praktijk uitoefent. Door Dr. Hulst zal sectie op het lijkje worden verricht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1