Donderdag 4 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9273 Merkwaardig spoorwegongeval Portret van Prins Willem III beschadigd Overval op Russische staatsbank Een geweldig vuurwerk Een goede vangst Bio-Vacantieoord. De 1ste Mei in Londen. Werkeloozen als wereldavonturiers De vloer, die omhoog kwam. Gisterochtend werden de reizigers van den electri- schen trein die te 5.20 uur uit Scbeveningen naar Rotterdam was vertrokken ter b«>ogte van het station Berkel, opgeschrikt door een harden knal. In het achterste compartiment van het voorste rij tuig kwam plotseling de vloer omhoog. Een der rei nigers, die zich in dit compartiment bevond, trok on middellijk aan de noodrem, waarna de trein al spoe dig stopte. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat er op de rails vermoedelijk een voorwerp gelegen heeft, dat bij het passeeren van den trein opgewipt en tegen den onderkant van den wagen ge slagen is. Men heeft dit voorwerp echter niet terug kunnen vinden. De trein Is langzaam naar Rotterdam doorgereden en daar met een vertraging van ongeveer een kwar tier aangekomen. De schade aan den wagen toegebracht is niet noe menswaardig. IN HET FARLEMENSGEBOUW TE BEL- FAST. PROTESTANTEN VONDEN HET TE PAUSELIJK. In het nieuwe parlementsgebouw in Noord-Ierland te Belfast is een portret van Koning Willem in, onzen prins Willem m beschadigd. Eerst wierp een man een pot roode verf over het doek. toen bij gegrepen was gaf een vrouw er een snee over met een mes. Toen een der bewakers de vrouw had beetgepakt, stak nog een andere man een mes in het portret. Deze aan slag is niet, zooals men op het eerste vernemen den ken zou, gepleegd door katholieken, die den protes- tantschen „overweldiger" haten, doch door protestan ten, te weten leden van den Schotschen Protestanten bond. De heer Forrester, algemeen organisator van dien bond, mevrouw Ratcliffe, de vrouw van een ge meenteraadslid te Glasgow en mej. Nan Dykes, de uit geefster van het blad van den bond, allen uit Glasgow, zijn gearresteerd en voor den politierechter gebracht, die hun voorloopige hechtenis voor den tijd van acht dagen gelastte. Een dezer vrouwen werd beschuldigd de beschadiging op touw gezet te hebben, doch belet te zijn er aan mee te doen. Het was duidelijk, dat men te doen had met een misdrijf met voorbedachten rade. Het schilderij was den laatsten tijd druk bespro ken. Den avond te voren had de Noord-Iersche protes tantenbond te Belfast nog een motie aangenomen, waar in de verwijdering werd geëischt van het schilderij om dat het een „Pauselijke voorstelling" was van koning Willem. Inderdaad is dan ook een snee aangebracht over de afbeelding van een monnik, staande naast den Koning. De safes en brandkasten geplunderd. Reuter meldt uit Helsingfors: Volgens een hier ontvangen bericht, hebben ge wapende bandieten op klaarlichten dag een overval gepleegd op de staatsbank te Leningrad. De bandieten drongen onverwachts het bankgebouw binnen en met den revolver in de hand dwongen zij de leden der directie en het ceheele personeel op den grond te gaan liggen. Toen dit geschied was plunderden zij met groote behendigheid de brandkasten en safes, waarna zij in auto's verdwenen. Van de zij ie der bank werd on middellijk de Gepeoe gewaarschuwd, die een uitge breid onderzoek instelde. Al'e nuizen in de nabijheid werden doorzocht, evenwel zonder resultaat. Aanslagen op banken worden steeds talrijker in Rusland, doch in de Sovjet-pers wordt hieromtrent niets gepubliceerd. De overvallen worden gepleegd door een georga niseerde bende, die na hun vertrek een papier ach terlaten, waarop geschreven is: Comité van Actie tegen de verwoesters van Rus land. Landgenooten, weest voorbereid op een algemee- nen opstand tegen de Roode regeering! Van officieele Russische zijde is het bericht over den overval op de bank te Leningrad nog niet gepu bliceerd of bevestigd. De Duitsche „Dag van den nationalen Arbeid" werd op het vliegveld Tempelhof te Berlijn besloten met een vuurwerk, zóó geweldig ales het nog nooit in Europa werd afgestoken. Geroutineerd inbreker achter slot en grendeL Op Zondag 3 Juli van het vorige jaar is ingebroken in het schoenenmagazijn Mesa te Haarlem. De in braak was op zeer brutale wijze gepleegd. Ondanks de ijverige nasporingen van de politie mocht het haar niet gelukken den inbreker te vinden. Dezer dagen is echter te Lisse de aldaar wonende 22-jarige bloemistknecht v. T., op heeterdaad betrapt bij een inbraak in het gebouw van de N.V..Lissensche kistenfabriek. Daar was hij binnengekomen door een deur met een koevoet uit de scharnieren te lichten. Hij had reds een bedrag van f2000, dat op een tafel in het kantoor lag, buit gemaakt, toen hij door twee politie agenten gesnapt werd. De jeugdige inbreker werd aan de justitie te Haar lem overgeleverd en opgesloten in het huis van be waring. De Haarlemsche politie stelde een nader onderzoek in, waarbij zij sterke aanwijzingen kreeg, dat v. T. ook de vermoedelijke dader was van het vorige jaar in den Anegang geplecgden inbraak. Hij werd aan een langdurig verhoor onderworpen en bekende ten slotte dezen inbraak gpleegd te hebben. Medeplichti gen had hij volgens zijn verklaring daarbij niet ge had. Het gestolen geld, een bedrag van f 1900 a f2000 had hij reeds opgemaakt.. Van T. is een goede bekende van de politie en er zijn sterke aanwijzingen dat hij ook den dader is van eenigc inbraken, die den laatsten tijd in Lisse zijn gepleegd en. waarbij o.a. voor f 1000 rentezegels, een grooie partij zeemleeren lappen en.een vrij groot be drag aan geld is gestolen. Bij zijn aanhouding had v. T. handschoenen aan om te voorkomen, dat vingerafdrukken gevonden zouden worden. Ook door de Amsterdamsche politie wordt v. T. gezocht. De tijdens de Paaschweek in de Nederlandsche Bioscoop-Theaters gehouden collecte ten bate van de Stichting Bio-Vacantieoord, heeft opgebracht: f 22.661.98. ONOORDEELKUNDIGE BEHANDELING VAN LAMMEREN VÓÓR HET SLACHTEN- Het Texelsch Schapenstaniboek in Noordholland ont ving van de Vereeniging van Nederlandsche Expor teurs van Vleesch en Vleeschproducten een afschrift van een door hare Groep „Versch Schapenvleesch'" uit gegane circulaire van den volgende Inhoud: „De Algemeene Voorzitter, een dezer dagen te Parijs vertoevende, werd daar door een der voornaamste man- dataires in de gelegenheid gesteld te constateeren dat een groot gedeelte der uit ons land afkomstige zulg- lammeren, welke overigens van zeer goede kwaliteit waren, niettemin een prijs opbrachten, welke 1 tot 2 frs, per K.G. lager was. dan de algemeen geldende prijs. De oorzaak hiervan was, dat het vleesch dier lammeren aan de huidzijde veel bloedvlekjes vertoon de. blijkbaar ontstaan door het onoordeelkundig en hardhandig beetpakken der dieren tijdens hun leven. Een klein hoekje van die reusachtige menschenmenigte op het feest van den 1 Mei-dag in het Hyde-Park te Londen. Het is daarom, dat ik, op verzoek van den Algemee- nen Voorzitter en mede in overleg met den Voorzitter der Groep, tot U richt het dringend verzoek, om, voor zoover U daarop rechtsteeks invloed kunt uitoefenen, zelf afdoende maategelen daartegen te nemen, en, voor zoover zulks niet het geval mocht zijn, op die maatregelen aan te dringen bij hen, van wie U de lammeren en schapen koopt, ten einde te voorkomen, dat deze dieren bij de inlading, het vervoer, de slach ting, enz. niet anders dan op de aangewezen wijze (bij het nekvel) worden beetgepakt en te bereiken, dat ook het veelvuldig voorkomend slaan met een stok, het welk striemen op de huid achterlaat en derhalve het vleesch der dieren eveneens beduidend in waarde ver mindert, worde vermeden." Z IJ P E Door B. en W. zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan J. Blom te Burgerbrug tot het bouwen van een schuurtje; aan D. van der Vlies te Petten tot het bouwen van een woonhuis; aan L. de Waard te Petten tot het bouwen van een woning; aan het Bestuur van de Coop. Zuivelfabriek „De Dageraad" te Burgerbrug tot het verbouwen en uit breiden van de zuivelfabriek. Aan A. Bakker te Zijpersluis is ingevolge de be palingen der Hinderwet vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinemoto! tot opwekking van electriciteit en tot 't drijven van een waschmachine Door het R.K. Kerkbestuur te Burgerbrug is ver lof gevraagd voor den verkoop van alcoholvrijen drank in de gelagkamer van het Kerkehuis aldaar. PETTEN. In de Dinsdagavond gehouden bestuursvergadering der Draverijvereeniging is besloten Zondag 21 Mei te Petten een kortebaan-draverij te houden. BURGERBRUG. Zondag 7 Mei a.s. belooft voor sportliefhebbers een mooien avond te worden. Alsdan zal een driekamp- wedstrijd in turnen plaats vinden in den zaal van den heer P. Langendijk alhier, tusschen de gymna stickvereenigingen „Sparta" van Winkel, „W. I. K." van de Stroet en „Z.S.Z.* alhier. Wij kunnen een ieder aanbevelen, dezen genotvol len avond bij te wonen. Voorts verwijzen we naar de advertenties in 't blad van heden en Zaterdag a.s. LANGENDIJK Het Comité voor het houden van een autotocht voor ouden van dagen uit Zuidsoharwoude en Broek op Lan gendijk, kwam gisteravond in het lokaal van den heer J. de Boer bijeen, ten einde de jaarlijksche voorberei dende maatregelen te treffen. De voorzitter zette in zijn openingswoord het doel der bijeenkomst uiteen, terwijl de secretaris als nabetrachting op den verleden jaar gehouden autotocht deze als een uitmuntend geslaagde schetste, daarbij gelegenheid vindende den houders van luxe auto's, die hun wagen voor dat sympathieke doel beschikbaar hadden gesteld, nog eens hartelijk te be danken. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 287.90 hadden bedragen en de uitga ven f 278.24, zoodat er een voordeelig saldo was van f 9.66. Daar nog een rekening moet worden betaald, waarmee de secretaris, die opdracht tot de levering had gegeven, niet accoord ging, is er met het bedrag op het spaarbankboekje nog over ongeveer f 75 te beschik ken. Besprekingen werden daarna gehouden over de vraag, of ook dit jaar weer een autotocht zou worden gehou den. Ofschoon enkele stemmen opgingen, die, met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden voor dit jaar maar eens wilden overslaan, ging men ten slotte ac coord met een voorstel, om. alse en voldoend aantal luxe auto's beschikbaar worden gesteld, weer zoo'n uitstapje voor de ouden van dagen te organiseeren. Men hoopte dat de geldelijke bijdragen weer wel zoodanig zouden zijn, dat men er mee kon volstaan, vooral als ook hier als overal bezuinigd wordt, al moet dat dan ook met een bloedend hart gebeuren. Gaat de tooht door. dan is het de bedoeling die Donderdag 1 Juni te houden en wel naar Haarlem en Omstreken. Intusschen zal den burgemeester van Zuidsoharwoude en Broek op Langendijk worden verzocht om eventueel een inzameling voor dat doel te houden. ZUIDSCHARWOUDE. Men deelde ons mee. dat bij den burgemeester klach ten zijn ingediend tegen de nieuw gecreëerde vuilnisbelt aan den oostkant van het dorp. We vernemen boven dien, dat den burgemeester van deze nieuwe schepping niets bekend was en dezen toestand afkeurde. We hebben daar eens een kijkje genomen en kwamen tot de ontdekking, dat in een sloot dicht hij de huizen veel ouwe rommel, die door den lossen gemeentearbei der in dezen schoonmaaktijd wordt opgehaald, wordt gedeponeerd, soms ook wei eens verbrand, opdat de hoeveelheid wat slinkt. Dat is niet zoo erg, doch eenige dagen geleden is men begonnen met daar ter plaatse ook een deel der overtollige kool neer te werpen. Wat daarvan de gevolgen zijn, weten Langendijkers wel, die er wel eens getuige van zijn geweest, dat een hoop kool bladeren, die gedurende den winter door afval is ont staan, werd opgeruimd. Een ondraaglijke stank ver spreidt zich dan. Wat moet dat niet worden, als die groote koolmassa begint te rotten en een Oostenwindje de geuren het dorp injaagt. De bewoners van het Zuideind zijn er dan gewis slecht aan toe en al rekenen we ons niet tot de deskundigen op dat gebied, we weten toch wel zeker dat een dergelijke toestand niet bevorderlijk is voor de volksgezondheid. Hoe het nu mogelijk is, dat men daar maar onge vraagd een vuilnisbelt gaat oprichten, zonder de ge meentelijke autoriteiten daarin te kennen. Men deelde ons mee, dat een veilingsbestuurder met den uitvoerder van de verrichtingen inzake het In- en Verkoopbureau deze plaats zouden hebben uitgekozen. Het is moeilijk te gelooven. Hoe het zij, een ongeschikter plaats was er moeilijk te vinden. Intusschen vernemen we nu, dat opdracht is gegeven, alles op te ruimen. Het kan dan gebracht worden naar de belt op het Henskensdel, waar het ver van de be woonde streek is verwijderd en waar het, zonder de volksgezondheid te schaden, kan vergaan. We hebber nog wel enkele werkloozen, die dit werkje kunnen op knappen. We vernemen, dat de burgemeester van Zuidsohar woude toestemming heeft verleend tot het houden van een collecte voor den autotocht voor de ouden van da gen, doch dat de burgemeester van Broek daartoe nog geen vrijheid kon vinden. Het zal aan het oordeel van het ooilege van B. en W. worden onderworpen. Hoe dit ook uitvalt, we hopen en verwachten, dat de autotocht toch zal doorgaan. Alhier zal in een der lokalen van de openbare school op Woensdag 10 Mei gelegenheid worden gegeven voor kostelooze vaccinatie. Opnieuw kunnen uit onze gemeente een 10-tal arbei ders bij de werkverschaffing in de Wieringermeer wor den geplaatst. Alhier is een tweede vuilnisbelt aangelegd, ten einde plaats te verschaffen aanonverkoopbare kool. W I E R J N G E N ARBEIDSBEURS. Geplaatst van 26 April tot en met 2 Mei 1933: 2 betonümmerlieden, 1 grondwerker. o Staan nu nog ingeschreven als werkloos: 2 vuurwer kers, 182 grondwerkers. 1 waker, 5 stokers, 1 steen zetter, 1 kapitein, 6 timmerlieden, 1 ijzervlechter, 1 kok, 1 ploegbaas, 1 bandkwerker, 2 loopjongens, 1 stuur man, 4 bakschippers, 5 machinisten, 1 kantoorbedien de, 1 autogeenlasscher, 1 werkster. Buiten Wieringen kunnen nog geplaats worden: 1 halfwas schoenenreperateur f 10 tot f 12 per week voor vast; 2 bekw. terrazzowerkers voor dad. 68 ct. p. uur; 1 leerling-banketbakker plm. 16 j. oud P.G., moet beslist in le klas zaak gewerkt hebben, voor dad. loon nader overeen te komen plus kost en inwoning; vlieger of iemand, die de noodige practische ervaring op lucht vaartgebied bezit voor werkzaamheden voor den ver keersdienst; zeepzieder (zachte zeep en zeeppoeder) voor dad., loon nader overeen te komen; bekw. broek en vestenmaker voor dad.; plaatwerker (carosserie- en wagenfabr.) moet zeifst. kunnen werken, 5560 ct. p. u, dames- en heerenkapper, beslist eerste kracht, goed bekend met watergolven en onduleeren voor dad. f 30 per mnd. plus kost en inwoning; leerling-slager ter op leiding in het vak, moet eenigszins op de hoogte zijn v. h. vak, liefst R.K., leeftijd pl.m. 16^—17 jaar; winkel bediende b.m. fotografie, genegen te reizen, voor dad. ANNA PAHlOW NA Een commissie uit de afd Anna Paulowna der HolL Mij. van Landbouw, heeft met den Inspecteur der Dir. Belastingen als leiddraad voor taxatie, der landerijen de volgende normen vastgesteld: Westpolder f 600 tot f 1400; Oostpolder f 1000 tot f 1600. A.s. Zondag 7 Mei geeft de mandolineclub „Kunst en Eer" een matiné in de tent van Slikker, welke met een bal na wordt besloten (zie adv.) Het programma heeft tal van mooie nummers. Bovendien geeft de beroemde accordeon-virtuoos Overweg nog eenige nummers, zoodat het geheel een welvoorzien programma biedt. Officieele mededeelingen B.K.C-. As. Zaterdag om 6 uur speelt het tweede elftal op het B.K.C.-terrein tegen A.D.O. I. De opstelling is: Koster Steenvoorde De Jong Bakker Steenvoorde De Schipper Van Duin Blom De Sohipper Harder Van Loon Reserves van het derde elftal. Zondag gaat het tweede naar Schagen 3 voor de competitie, in dezelfde opstelling, met Jn. Steenvoorde als reserve. Vertrek per bus café Slikker om half 2. Speeltijd half 3. De beide Engelschen Arthur Buil en A. W. Roberif twee werkloozen nit Edmonton, besloten met zeilboot een reis om de wereld te maken, over Spanje, Panama en West-Ind5' ongeveer drie jaar duren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5