Mac Donald over zijn reis naar Washington. PÜROL ASPIRIN de wereld Op elke wond m Hoe werkt ASPIRIN Zaterdag 6 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9274 De gevangen ingenieurs te Moskou. Schietpartij te Akkrum LIEFDESDRAMA. Een plan van Moskou „Hij had er genoeg van" Betere mannenkleeding Ernstig ongeluk op de Rijswijksche wielerbaan De „Ijsvogel" te Boedapest Een 3 maanden oude prinses. Relletjes te Amsterdam Ontevreden Amerikaansche boeren Een verklaring afgelegd in het Lagerhuis. De Eng-elsche minister-president MacDo nald heeft Donderdag zijn aangekondigde verklaring over zijn conferenties met Presi dent Roosevelt in het Lagerhuis afgelegd. MACDONALD. Met groot genoegen, aldus MacDonald, kan ik te rugdenken aan de vier dagen die ik te Washington hij Prosident Roosevelt heb doorgebracht en aan de vruchtbare besprekingen die wij er hebben gehouden. Deze besprekingen zijn volkomen gehouden binnen het kader, dat ik aangegeven had bij het debat in dit Huis voor mijn vertrek. In de eerste plaats heb ik Roosevelt gepolst over de bijeenroeping van een internationale oeconomische conferentie en de Presi dent, evenals de Fransche vertegenwoordiger, Herriot, zag het groote belang daarvan eveneens in, zoodat wij van Washington uit reeds telegrafische uitnoodi- gingen hebben gezonden, die tot gevolg hebben gehad dat deze conferentie nu, naar gij reeds weet, op 12 Juni te Londen zal bijeenkomen. De volgende vraag betrof de onderwerpen, die op deze conferentie be sproken zouden worden en wij kwamen overeen dat een bespreking van de hoogte der tarieven, de con trole der deviezen en stabiliteit der internationale va luta's in de eerste plaats in aanmerking kwamen. Ook een tariefsbestand is ter sprake gebracht. Ik achtte het mijn plicht, op te merken, hoe verschil lend de positie is van een land. als het onze en van Janden, die reeds hooge tarieven hebben, met een politiek van oeconomische verdediging, welke reeds geheel georganiseerd en in werking is. Terwijl het idéé van een wapenstilstand gunstig ontvangen werd, bleek duidelijk dat de toepassing ondergeschikt moet zijn aan gerechtvaardigde waarborgen, vanwege het verschil in positie, hetgeen ook redelijk werd geacht» Ons opzet was door diepgaande bespreking duide lijk te maken, welke vooruitzichten van samenwer king er waren; niet om tot definitieve overeenkom sten te komen. Bindende afspraken zijn niet gemaakt en wij komen ter conferentie met volkomen onge bonden handen. Verder hebben wij over de ontwapening gesproken en het resultaat is geweest, dat Amerika en Enge land beide het ontwerp-conventie dat nu te Genève besproken wordt, zullen steunen. Ook de kwestie der oorlogsschulden is in bijzonder heden besproken, hetgeen van belang was, omdat in goed gedefinieerde bijzonderheden de verschillen kwa men vast te staan, niet alleen met het oog op een definitieve oplossing, maar ook in verband met de voorloopige regelingen, die zullen moeten worden ge troffen. Ik juichte het denkbeeld tóe van een wapenstil stand voor den duur van de conferentie. Hieromtrent kan ik op het oogenblik nog geen nadere mededee- 1 Ten doen, daar de zaak nog niet in een stadium •van overeenstemming gekomen is. Wat het bezoek in het algemeen betreft, ik mag zonder overdrijving zeggen, dat ik den indruk heb, dat wij in alle vraagstukken van internationaal be lang op de waj*me belangstelling en groote medewer king van de Ver. Staten en president Roosevelt per soonlijk mogen rekenen. De gedachtenwisseling heeft het vertrouwen tusschen onze regeering en de Amerikaansche verstevigd en den wensch naar sa menwerking bevestigd. Voor zijn aandeel in de be sprekingen heeft de president recht op onzen warm- sten dank. MacDonald deelde ten slotte mee dat de regeering den Dinsdag voor debat over zijn verklaring zou be schikbaar stellen, bij welke gelegenheid spr. mis schien nog eenige nadere inlichtingen zou kunnen verstrekken. Lansbury vindt het mager en vaag. Lansbury zeide, dat hij hoopte, dat de premier dan heel wat meer inlichtingen zou willen geven, want de zoo juist afgelegde verklaring was maar mager en vaag. Door verscheidene andere leden zijn nog vragen ge steld, maar de premier heeft alleen nog geantwoord dat de kwestie der oorlogsschulden in geen geval op de oeconomische wereldconferentie zoii behandeld worden. De kwestie van de oorlogsschalden. Reuter meent te weten, dat hoewel de oorlogsschul den niet op de agenda van de conferentie voorkomen, het onderzoek daarnaar gelijktijdig, maar geheel daarvan gescheiden, zal plaats hebben. Goede behandeling. Twee ambtenaren van het Engelsche gezantschap te Moskou hebben Donderdag een bezoek gebracht aan de gevangen Engelsche ingenieurs, MacDonald en Thornton. Het onderhoud heeft, in tegenwoordigheid van een Russisch politie-overste, ruim drie kwartier geduurd en de gevangenen hadden volgens hun zeg gen over de behandeling niet te klagen. Zij mogen brieven schrijven en ontvangen, boeken lezen en een deel van hun voedsel uit een restaurant buiten de gevangenis laten komen. Op hun verzoek om gratie hadden ze echter nog niets gehoord EEN 30-JARIGE VEEHOUDER ZWAAR GEWOND. Woensdagavond heeft in het Friesche dorp Akkrum een schietpartij plaats gehad, waarbij de 30-jarige vee houder P. P. zwaar gewond werd. Nader wordt daarover gemeld, dat P. dien dag bij een openbare landverhuring te Akkrum geboden had tegen zekeren J. S. H. en huurder was geworden van een bepaald stuk land. De huursom leek hem achteraf te hoog, waarna hij H eenige malen verzocht, en hem tenslotte onder bedreiging met een revolver poogde te dwingen de huur desnods tot lageren prijs van hem over te nemen. H. had intusschen elders land gehuurd en weigerde dit verzoek in te willigen. P. trad zoo dreigend op ten laatste, dat H. door een van zijn zoons de hulp der politie liet inroepen. P. ging na dit be merkt te hebben in café Pasma aan den Stationsweg te Akkrum, waar ook de verhuring was geschied en bleef daar tot sluitingstijd. Inmiddels waren de beide ge- meenteveldwachters te Akkrum D. Visser en P- Bergs- ma en de chef-veldwachter van Oldeboorn A. Kuipers bij elkaar gekomen Ook de rijksveldwachter P Terp stra voegde zich bij hen Het was inmiddels ongeveer tien uur. tijd van sluiting geworden Beide politieman nen Bergsma en Terpstra. die van plan waren P- op te halen, kwamen hem op den Stationsweg tegen op de fiets. Hij werd aangehouden en men verzocht hem zich te laten fouilleeren. hetgeen hij echter met veel woor den en vloeken weigerde. Een eindje verder op den weg. waar zich de beide achtergebleven veldwachters bevonden, werd hem tenslotte gelast zich te laten fouil leeren en mee te gaan naar het gemeentehuis. Op dit oogenblik gooide P. beiden eerstgenoemde veldwach ters zijn fiets voor de beenen en plaatste zich met den rug tegen een deur en trok zijn revolver en waarschuw de de veldwachters niet nader bij te komen. Een hun ner deed een stap naar voren, waarop P. tweemaal achtereen een schot loste, doch beide kogels vlogen tusschen de veldwachters Bergsma en Terpstra door, die nog geen twee meter van elkaar stonden. Op dit oogenblik vuurden drie van de veldwachters (Visser schoot niet) hun revolver af en dadelijk zakte P. ineen. Hij werd in het hotel Prinsen binnengedra gen, waar de inmiddels gewaarschuwde dokter het eerste onderzoek instelde. Daarbij bleek dat de vee houder door twee kogels, was getroffen en wel in de lies, in de onmiddellijke nabijheid van een slagader en in de hartstreek. De getroffene werd naar het diaco- nessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Zijn toestand was Donderdag redelijk wel. P. is een man van ongeveer dertig jaar, gehuwd en vader van een kind. Hij staat te Akkrum als zeer op vliegend bekend. Ongeveer vier jaar geleden heeft hij bij een vechtpartij te Irnsum iemand over de brug leuning in het water gegooid en in hetzelfde jaar tij dens de Akkrumer kermis viel hij den veldwachter Visser aan en verwondde hem. Een en ander kostte hem negen maanden gevangenisstraf. Arbeider te Nieuw Wolda lost een drietal schoten op zijn verloofde en richt daarna het wapen op zich zelf. Beiden in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Uit Groningen: Donderdagavond heeft zich in Nieuw Wolda een liefdesdrama afgespeeld. Om half tien keerde de 22-jarige arbeider Ernst Haan met zijn meisje, de 20-jarige E. Hartman, wo nende in Nieuw Schcemda, die in Nieuw Wolda in dienstbetrekking is, van en bezoek aan haar ouders per fiets naar huis terug. Onderweg kregen beiden een woordenwisseling, omdat het meisje de verlo ving wilde verbreken. Dicht bij haar woning sprong Haan plotseling van zijn fiets, greep een revolver en loste een drietal schoten op zijn verloofde. Twee kogels gingen van achter door het lichaam heen en kwamen er aan den voorkant weer uit, de derde bleef echter in den borst zitten. De dader heeft hierna het wapen op zich zelf ge richt In levensgevaarlijken toestand zijn beiden per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor hun leven. Om de Britsche goederen volledig van de wereldmarkten te verdrijven. Reuter meldt uit Helsingfors: Volgens de jongste hier ontvangen berichten, zal de regeering der Sovjet-Unie binnenkort een plan in wer king laten treden, ten doel hebbend Britsche goederen volledig van de wereldmarkten te verdrijven. Daartoe zal een intensieve dumping-campagne geopend worden op alle markten, vooral in Frankrijk, Tevens zullen bestellingen uit Sovjet-Rusla.nd, die be stemd waren voor Groot-Brittannië, in andere landen geplaatst worden. Een speciaal comité is gevormd, om toe te zien, dat b.v. ijzer- en staalproducten voortaan van Duitschland betrokken worden. Chemicaliën zullen uit Frankrijk en motoren en ma chinerieën uit verschillende andere Europeesche landen betrokken worden. Als kabels, zorgvuldig door beschermend weefsel omhuld, door kruisen de zenuwen ons lichaam. Elke beschadiging van de .isolatie-laag", bijv. door een gevatte koude, leidt tot een ont steking en maakt de zenuw bovendien zeer gevoelig, zoodat hevige pijnen optreden. Reeds de minste of geringste bewe ging van de spieren in het gebied der onvoldoende beschermde zenuw is dan pijnlijk. Aspirin-tabletten zorgen voor een snelle verwijdering van de vergiften, die deze ontsteking veroorzaken en oefenen bo vendien een regelenden invloed uit op den bloedsomloop. Snel verdwijnen de pijnen, en de ontsteking geneest dienten gevolge spoedig. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogf GIJ een Ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten# gemerkt met het Bayerkruis. Uffsluftand verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 fabU 70 ct*. en oranjezakjei van 2 tabl. 10 ets. Maar de Haagsche politie nog niet. Wild- West-scène in de binnenstad. Omstreeks half drie Donderdagmiddag hebben agen ten der motorbrigade te Den Haag vanuit het Lange Voorhout naar het bureau Prinsegracht gebracht den 34-jarigen kantoorbediende Th. B. B., wonende te Scbie- broek. De man was in de Parkstraat door de agenten aangehouden, omdat hij zijn auto niet onmiddellijk naast het trottoir plaatste en in een richting, evenwijdig daar aan (waarmede hij de algemeene politieverordening over trad) Door de politie gevraagd naar zijn naam, weiger de hij dien op te geven, aangezien hij „er genoeg van had". Hij gaf vol gas en reed met groote snelheid langs Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Binnenhof, Plein, dat hij dwars langs het standbeeld, overstak. Lange Hout straat, Lange Voorhout. De motorpatrouille, die hem achtervolgde, loste een tweetal schoten op een der ban den van de auto, echter zonder doel te treffen. Het ge lukte de motorpatrouille den autobestuurder in het Lan ge Voorhout te coupeeren. Behalve terzake van de polltle-overtreding wordt B. verbaliseerd wegens het op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid rijden, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer In gevaar zijn gebracht en terzake overtreding van art 184 W. S. (het opzettelijk niet voldoen aan een bevel of vordering, krachtens wettelijk voorschrift door een ambtenaar ge geven). Omdat de pogingen tot hervorming van de dageli|ksche dracht tot nu toe alles behalve geslaagd zijn, zal men het na eens probeeren met de sport. Er bestaat nog altijd in Engeland een partij tot hervorming van de mannenkleeding. De pogingen eenige jaren geleden ondernomen om de mannenklee- ren een wat fleuriger aanzien te geven is voor de ge wone dagelijksche dracht niet al te best geslaagd. Nu richt men zijn aandacht op de sportkleedinar. Met be hulp van „Bunny' Austin heeft men korte tennis- broekjes voor mannen ontworpen, die te Wimbledon zeker een even groote sensatie zullen wekken als in dertijd de bloote beenen der vrouwelijke speelsters, als tenminste de nieuwe mode op deze doorluchtige banen zal worden geoorloofd. „Het wordt hoog tijd, dat de mannelijke tennisspe lers een behoorlijke korte broek krijgen", heeft de secretaris van de partij gezegd. „Die, welke in gebruik zijn bij voetballers, wandelaars en athleten zijn voor de tennisbaan niet geschikt, daarom hebben wij des kundigen op tennisgebied in den arm genomen met het resultaat, dat er flanellen broekjes volgens een ideaal pati ion gesneden tot stand zijn gekomen, welke, naar wij hopen, dit jaar de tennisbanen zullen veroveren." Stayer Ceurremans gevallen en ernstig ge wond. Tijdens de training. Uit Den Haag, 4 Mei: Naar eerst thans bekend wordt is Woensdagochtend tijdens de training op de Rijswijksche wielerbaan, de jonge en veelbeloven de stayer Ceurremans, die achter zijn broei-, die hem gangmaakte, reed, komen te vallen en ernstig gewond. Het ongeluk geschiedde bij het uitgaan van de bocht, bij een snelheid van 80 K.M. en is toe te schrijven aan het verkeerd monteeren van een voorband. Ceurremans werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar behalve een ernstige schouderfrac tuur, een bloeduitstorting in de hersenen werd ge constateerd. Heden was Ceurremans nog steeds niet bij kennis. Zijn toestand is zeer ernstig. Dit ongeluk treft de familie Ceurremans zeer zwaar, daar twee jaar geleden de vader van den jongen stayer op de wielerbaan te Elborfeld doodelijk veron gelukte. Een hartelijke ontvangst op bet vliegveld. Reuter seint uit Boedapest, d.d. 4 Mei: De „Ijsvogel" die gisteren van Amsterdam naar Batavia is vertrokken, landde vanmiddag om 17.15 uur op het vliegveld te Boedapest, waar een duizend koppige menigte het vliegtuig afwachtte. Daaronder bevonden zich vertegenwoordigers van den minister van Buitenlandsrhe Zaken, de directeur-generaal der Posterijen, de Nederlandsche gezant C. graaf van Al- denburg Bentinek, consul-generaal J. Clinge Fled- derus, de Fransche gezant enz. Een kapel speelde het Nederlandsche en Hongaarsche volkslied. Burgemeester Huszar wees in zijn toespraak op de HongaarschNederlandsche betrekkingen en vertolk te den dank van Hongarije jegens het menschlievende Nederlandsche volk. dat de ondervoede Hongaarsche kleinen zoo liefderijk opnam. Spr. hoopte, dat God's zegen mocht rusten op de reis van het vliegtuig en op het Nederlandsche volk. Een dochtertje van den burgemeester bood een bouquet aan met linten in de Hongaarsche en Ne derlandsche kleuren. De secretaris van de K. L. M. Hans Martin dankte voor de hartelijke ontvangst en strooide versch-gesne- den tulpen onder het publiek uit. Het vliegtuig maakte daarop drie passagiersvluch- teu over Boedapest. Morgens start het naar Athene. Eerste opname van de drie maanden oude prinsis Maria Louise, de eerstgeboren doch ter van het Bulgaarsche koningspaar. Botsingen tnsschen communisten en las* cisten in de Plantage Middenlaan en In de Spuistraat. Amsterdam, 4 Mei. In „Eik *«n Linde" in de Plan tage Middenlaan houdt een Duitsche vereoniging el- ken Donderdagavond een bijeenkomst. Deze vereeni- ging heeft niets te maken met nationaal socialisten, maar is toch voor communisten aanleiding geweest naar Donderdagmiddag te signaleeren. Naar aanlei ding daarvan kwam een troep communisten Don derdagavond in de Plantage Yfiddenlaan om de Duitschers op te wachten. De politie heeft, echter el ke molesatie van de Duitschers voorkomen:'. Echter in den loop vau den avond kwam er ook eèn troepje fascisten opdagen. De communisten en de fascisten zijn toen slaags geraakt. De laatsten maakten daarbij gebruik van wapens. De politie die aan deze vechtpartij op krachtdadige wijze een einde heeft gemaakt, arresteerde daarbij acht fascisten. Deze werden overgebracht naar het posthuis Muider- poort op grond dat zij wapens bij zich hadden. Bij fouilleering kwamen bij hen m.-talen wapenstokken voor den dag. Deze wapens zijn hen afgenomen en proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de wapenwet. Onder bescherming van de politie zijn. zij toen op hun verzoek gebracht naar het Bruine Huis in de Spuistraat. Een aantal communisten is toen met een auto naar de Spuistraat gegaan, om daar de fascisten op te wachten. Zij hebben toen ge tracht deze fascisten te lijf te gaan. De politie heeft hen echter verdreven. Toen eenige agenten den chauffeur, die de com munisten had vervoerd, gelastte om door te rijden, weigerde deze daaraan gevolg te geven. Dit is voor de politie aanleiding geweest, om hem daartoe met gebruikmaking van den gum nistok te dwingen. Daarbij heeft de man zulke klappen opgeloopen, dat hij naar het Binnengasthuis gebracht en daar ver bonden moest worden. Daarna heeft hij zich naar huis kunnen begeven. Ook tegen hem is proces-ver baal opgemaakt wegens gepleegd verzet. HEVIG GEVECHT IN FRANSCH MAROKKO. Twaalf dooden, zestien gewonden, In het Zuiden van de streek van Anefgen in Fransch- Marokko is een gevecht gevoerd met opstandelingen. Deze werden uiteengedreven. De Fransche geregelde en ongeregelde troepen verloren twaalf dooden en zestien gewonden. Opwekking tot algemeene staking. Te Des Mones in den Amerikaanschen staat Iowa, kwam Donderdag het congres bijeen van boerenafge- vaardigden uit 24 Noord-Amerikaansche staten, waarin werd opgewekt tot een nationale boerenstakirtg tenein de behoorlijke prijzen en een behoorlijk bestaan voor den boerenstand af te dwingen. De voorzitter van de Far mers Holiday Association, Milo Reno, hield een opwin dend betoog, waarin hij zeide dat de Amerikaansche boe ren, indien zij niet hun toevlucht tot het middel van de staking zouden nemen, een volk van minderwaardige slaven zouden worden, die zich onderwierpen aan een kleine groep tirannen. Men diénde alle vooroordeelen tegen bepaalde sociale klassen en in het bijzonder tegen de arbeidersklasse te laten varen en een einde te maken aan de politieke bondgenootschappen met groepen, die slechts discussieerden over allerlei onbelangrijke kwes ties. TREIN VAN GLOOIING GEREDEN. Gevolg van een aardstorting. Uit Heilbronn: Donderdagochtend te omstreeks vier uur is bij het station Jagsthausen een trein van eeu glooiing gereden. De machinist en de stoker werden gewond. De materieele schade daarentegen is bizon der groot Het treinverkeer op het baanvak Moeck- muehl—Doerzbach is gestagneerd. De bergingswerk zaamheden duren voort» Het ongeluk is toe te schrij ven aan een aardstorting ten gevolge van de lievige regens vau Woensdag.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13