SCHAGER COURANT DE GEZONDE BABY. V HET VERNIEUWEN VAN ONZE KAMERSCHERMEN. VOOR DE HUISVROUW. Tien geboden voor Zuigelingenverzorging. 1. De beste voeding voor een zuigeling is de moedermelk; deze bevat alle voe dingsstoffen die het opgroeiende leven noodig heeft, 2. Evenmin als bloemen, planten en die ren, kan een huid zonder zon en licht gedijen; men geve het in ruime mate, doch zonder overdrijven. 3. Zorgt dat het kind rein gehouden wordt; dit betreft niet alleen de licha melijke reinheid, maar omvat ook de voortdurende zorg voor schoon goed. Laat het kind slapen, wanneer het hier aan behoefte heeft en neemt geen on- noodige moeite om het door schomme lende bewegingen in slaap te krijgen. 5. Indien het kind grooter wordt, ont neemt hem dan niet zijn zelfstandig heid. Wil het gaarne rondkruipen, laat hem dit doen, echter niet vóór de 9e of 10e maand. 6. Gaat er niet prat op, dat de kleine reeds zóóveel vroeger dan andere van zijn leeftijd spreekt of loopt. Het heeft niets met begaafd-zijn te maken, in dien hij vroeg spreekt. Alles wat te kunstmatig wordt bijgebracht, kan het kind slechts schaden. 7. Begint met negen maanden om aan ge zonde kinderen bijvoeding te geven in den vorm van groenten, vruchten, brood, boter, enz. Voor zijn derde jaar moet een kind geen vleesch eten en eieren slechts zeer matig. 8. Zorgt, dat alles wat gevaar kan opleve ren voor het kind, buiten zijn bereik is. De zucht om allerlei dingen in den mond te steken hebben vele kinderen gemeen. 9. Brengt het kind niet in de omgeving van zieken en laat het zoo min moge lijk door vreemden kussen. 10. Is het kind ziek, probeert dan niet al lerlei huismiddeltjes, maar vraagt den huisdokter om advies. GEKLEEDE MEISJESJURK 8—14 jaar. (792) Deze jurk van effen kunstzijde kan met of zonder puntkraag, die b.v. gebloemde zijde, gemaakt wor den. In elk geval wordt de kraag apart gemaakt en gp de ceintuur geknoopt j> De jurk bestaat uit voor- en achterbaan, 'die aan den rechter- 1 en linkerkant een paar ploeiengroepen hebben, die aan den bovenkant gedeelte lijk opgestikt wor den en na geregen te zijn, goed in de stof geperst worden. De pofmouwen wor den met een zoom af gewerkt, waardoor een elastiek gehaald wordt. Aan de rufzijde komt een splitje, ter wijl de hals met een ronde bies wordt af gewerkt. Ben. stof voor ongev. 10 jaar 3 M. van ■pl.m. 100 c.M. breedte. Zonder kraag 2.10 M. Patronen kan men aanvragen onder no. b792, met vermelding van den juisten leef- 'I tijd. De prijs bedraagt f0.58. HET SCHOONMAKEN VAN KARPETTEN. De voorjaars-schoonmaak is weer ln het vooruitzicht en wellicht zal het karpet epoedig aan een extra beurt worden onder worpen. I Zelfs al heeft men een stofzuiger, dan «og zal men gaarne het karpet eens flink •Ppschuieren. Het nadeel hiervan is het ppl aaiende stof. Men kan dit echter tot een minimum be merken door de theebladeren van eenige dagen te bewaren, ze flink af te spoelen jonder de kraan en daarna in een zeef ?te laten uitlekken, opdat het meeste vocht ^verwijderd wordt; over het karpet verdoe len en daarna schuieren. Om tenslotte de kleur goed op te halen, wordt nogmaals met water en ammoniak nageschuierd. Niet alleen onze kamerschermen, maar ook onze behangen muren kunnen er soms zeer saai uitzien. En dat is heelemaal niet noodig. Hoewel wij niet allemaal meester in het schilderen of teekenen kun nen zijn, bestaan er toch manieren ge noeg om aardige wandversieringen te ma ken. In de eerste plaats hebben wij alle maal wel couranten of tijdschriften waar in afbeeldingen voorkomen, die uiterst geschikt zijn om over te trekken en als sil houetten te verwerken. Daar hebt U nu b.v. de jockey, die met zijn paard over een hindernis springt Dit is een prenjte uit een paardensportblad. Eerst wordt het prentje voorzien van een paar lijnen, waar door wij ongeveer de verhoudingen kun nen vasthouden. Nu probeeren wij de tee kening te vergrooten, zooals het tweede prentje laat zien en tenslotte knippen wij de teekening zelf precies langs den omtrek uit, dus alles wat tusschen zwarte lijnen staat en plakken het geheel op gekleurd of zwart papier of maken de geheele omge ving met Oost-Indische inkt zwart. Zoo n teekening ingelijst of desnoods met een goud biesje zoo tegen den muur geplakt doet al dadelijk iets van de saaiheid van de kamer verminderen. Op deze manier is het mogelijk na eenige oefening heele bloemstukken als silhouetten te verwerken. De beide schilderijen op de teekening la ten een bloemenbak en een portret zien Doch nu de kamerschermen. Deze kun nen ook met silhouetten worden versierd, doch met wat oefening kan men ook tee keningen, b.v. van een ansichtkaart ver groot, er op aanbrengen. Een mooi berg landschap uit Zwitserland is altijd een welkom motief voor een kamerscherm, zooals U rechts onderaan op de teekening ziet. Het komt er niet zoo precies op aan of de bergen iets hooger of lager uitvallen dan op de briefkaart, als de kleurcombi natie maar goed is gekozen. Om te begin nen bespannen wij het scherm met schoon wit linnen of katoen en teekenen met houtskool de voorstellingen er op. Dan gaan wij met water- of olieverf aan het schilderen, eerst de lucht, die strak blauw mag zijn, dan de bergen met hun witte toppen, waarvan de donkere gedeelten ook allen blauw worden gehouden, doch wel in vier of vijf verschillende tinten, die echter harmonisch moeten rijn. U mag b.v. geen groenblauw en geelblauw tezamen verwer ken, doch de soort kleur mag alleen in verschillende nuances worden verwerkt. De sparren op den voorgrond zijn heel donkergroen, terwijl zij naar achteren toe lichter gekleurd worden. De voorgrond is weer wit met blauw. Het scherm links onderaan op de teeke ning is weer geheel anders. Het schip en de voorgrond kunnen op het met licht papier bespannen scherm als silhouet worden aan gebracht of er worden op geteekend. Het geheele bovenstuk blijft dan de naturel- kleur van het papier, terwijl de zich daar boven bevindende lucht uit drie kleuren blauwe wolken bestaat, naar boven toe don kerder wordend. Men kan hier en daar wit te sterretjes opplakken of de sterretjes uit knippen als U de wolken van papier maakt, of als U de wolken er op schildert, de ster ren uitsparen. Er zijn natuurlijk nog honderd en een motieven' aan te geven waarop men een oud kamerscherm weer in een nieuw kan omtooveren, doch het prettigste is Uw eigen smaak te volgen. Het zou b.v. best mogelijk zijn dat een vrouw, die over veel tijd be schikt de drie deel en van een scherm met b.v. een berglandschap geheel op stramien met een kleine kruissteek uitvoert Dat is natuurlijk een heel werk, maar als zoo'n scherm af is, zal het ook een zeer kostbaar bezit zijn geworden. De achterkant wordt dan met stevige zijde gevoerd in de don kerste kleur van het borduurwerk. HET SCHOONMAKEN VAN KRENTEN EN ROZIJNEN. Pitlooze rozijnen zijn zeker wel het ge makkelijkst in het gebruik, deze toch kunnen zonder eenige verdere behande ling bij het bereiden van spijzen en ge bak gebruikt worden. Groote rozijnen met pit worden gedurende 5 a 10 minuten in een weinig water opgeweld, de hinderlijke pitten worden dan zonder moeite met duim en wijsvinger verwijderd. Krenten en rozijnen, die los verkocht worden, zijn veelal vuil en dit niet al leen, maar de steeltjes moeten losgewerkt worden, hetgeen men het best kan doen door ze met bloem te bestrooien en daarna flink tusschen de handen te wrijven. In een grove zeef doen en flink schudden zal ma ken, dat de steeltjes door de gaatjes van de zeef wegvallen. Nawasschen met warm water is noodig, vooral voor de krenten, die zelfs meerdere malen gewasschen moeten worden. MIDDAGJAPON. 775. Zwart of ge kleurd craque- lé, crêpe of wollen weef sels, alsmede georgette, kunstzijde e.a. stoffen, alsme de fantasie zijdjes leenen zich buitenge woon goed voor deze niid- dagjapon, die de meer gezet te dames even eens zeer goed zal kleeden. De volantkraag valt ln- licht blokkend om den puntig ge- knipten hals uitsnijding en eindigt bij den linker zijkant. Het mooist is, om de rafel- kanten af te biezen, maar heeft men dun ne stof, b.v. wollen georgette of een zijden weefsel, dan staat een smalle plissé langs de kraag zeer gekleed. De mouw valt ruim over een aangeslo ten lange manchet, maar kan naar verkie zing, indien dit bij de bestelling wordt op gegeven, ook geheel aangesloten geleverd worden. De licht klokkende rok heeft op ongeveer 15 c.M. van de taile een smalle veroure, als imitatie van het verleden jaar zoo veel ge dragen heupstuk en bestaat verder uit vóór en achterbaan, zoodat het rokmodel weinig bewerkelijk is. Patronen stellen wij beschikbaar in alle maten (ook 52) onder opgave van no. 775 De prijs bedraagt f0.58. JONGENSPAK 3—6 jaar. 763. Grijs of beige flanel of stof leenen zich bui tengewoon goed voor dit aardige jongenspakje, dat voor de warmere zomerdagen ook van bleu-linnen gemaakt kan worden. Een wit flanellen of shangtung blouse met zelfstrikker zullen den kleinen baas het gevoel geven dat hij precies zoo'n pak als vader draagt. Patronen kan men aanvragen onder no 763. De kosten bedragen f0.58. Niet verge ten op te geven voor wel^|n leeftijd het patroon bestemd is. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te maken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 in post zegels voor jappnnen en f 0.30 voor breipa tronen worden aangevraagd bij de mode redactrice van dit blad, Muzenstraat 5b, s-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na overschrijving van het bedrag op postreke ning 191919 t.n.v den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. EEN PRACTISCHE PANNENLAP. In afwijking van de gebreide kleine pan- nenlapjes hebben wij hier voor onze leze ressen een zeer practische pannenlap, die van een reep dik flanel gemaakt wordt. Niets toch is onaangenamer, dan dat men zich op het laatste nippertje moet haasten, doordat man en kinderen naar hun mid dagmaal verlangen en men zonder na denken een heete pan beetpakt, waardoor men kans heeft de vingers leelijk te bran den. Doordat deze lap uit één geheel be staat en men niets anders te doen heeft dan de handen in de „zakken" ervan te zetten, die aan het begin en eind gemaakt zijn, zal dit hulpmiddel na een gebruik van enkele dagen onontbeerlijk blijken te zijn. *--Io IhCf. I- to Men neemt een lap dik flanel van 1,12 M lengte en 22 c.M. breedte en maakt aan de uiteinden van den breeden kant een smal zoompje, slaat daarna de lap aan de beide uiteinden 20 c.M. om en rijgt de bo ven- en onderkanten van dezen omslag op de stof vast, waardoor als het ware twee zakken gevormd worden, waarin de handen gestoken worden bij 't aanvatten der heete pannen. De geheele omtrek wordt nu met wit of rood (waschbaar) band omgeboord of omgefestonneerd met Wol en de verkregen afmetingen zijn, zooals de teekening aan geeft: 20 c.M. voor de beide zakken aan het begin en eind en de geheele lengte is 70 c.M. De lap kan opgevouwen worden en ln de keukenlade bewaard, of van een lusje voorzien en opgehangen worden. DE ZORG VOOR DE PARAPLUIE. Parapluies zijn noodig en nuttig, doch wanneer zij hun diensten bewezen hebben na een flinken regendag, worden zij meestal achteloos ter plaatse gedeponeerd, n.L in den parapluiebak. Jammer genoeg houden zij veelal niet lang stand, mede of liever in hoofdzaak door deze minder goede behandeling. Wij willen hieronder eenige wenken la ten volgen, die er toe mede kunnen wer ken, zoolang mogelijk profijt van een pa- rapluie te hebben. Z ij d e n parapluies moeten om te dro gen half geopend, dus niet geheel ge spannen, weggezet worden, opdat het teere weefsel niet te sterk gerokt wordt, waar door het spoedig \giging krijgt tot scheu ren. Gevlekte parapluies worden af- gesponsd met een oplossing van water en ammoniak en met schoon water nagespoeld Grauwe en leelijk geworden para pluies worden met een kwastje met spiri tus afgenomen, waardoor de kleur aanmer kelijk zal verbeteren. Roestige baleinen zijn veelal de oorzaak van stuk gaan der bovenstof, daar om is het noodig het roesten te voorkomen door ze vet te houden met een veer ge drenkt in olie of af te nemen met een vette lap. Men moet echter zorgen, dat het vet de bekleeding niet raakt. Kleine gaatjes kan men plakken met col- lodium en ter versterking kan men tegen den binnenkant een klein stukje zijde aan brengen. Wil men de parapluie waterdicht maken, indien zij poreus is geworden, dan bestrijkt men deze met één deel azijnzure pijpaarde en twee deelen water en laat de parapluie, indien zij goed nat is, in een warm vertrek drogen; juist door vlug drogen bereikt men ©en goed resultaat. SCHORT VOOR MEISJES van 4—10 Jaar. (791) Dit schort is zeer eenvoudig te maken en tevens practisch in het dragen, omdat het een groot gedeelte van Ie jurk bedekt en van jffen katoen zoowel als van gebloemd satinet of cretonne gemaakt kan worden, terwijl de bui ten-omtrek afgebiesd wordt met een afsteken de tint. Als versiering kunnen op effen materiaal een paar dierenfiguren met gekleurde katoen in kruis of steelsteek ge werkt worden, doch men kan eveneens vol staan met een paar op gestikte zakken. Heel aardig zijn ook uitge knipte bloemen van cretonne, die dan met een kleine festonsteek op het schortje wor den bevestigd. Ben. stof voor pijn. 8 jaar is 1.35 M. van 80 c.M. Patronen kan men aanvragen onder no. 791, met vermelding van den juisten leef tijd. De prijs bedraagt f0.58. RESTVERWERKING VAN VLEESCH. Indien men b.v. 2 ons koud varkens- ot kalfsvleesch over heeft, kan men dit op smakelijke en zuinige wijze verwerken. Een flinke ui wordt fijn gesneden en in bo ter gaar gesmoord, daarna vermengd met bloem en b.v. y2 L. kokend water, waarin 2 bouillonblokjes zijn opgelost; dit sausje laten koken, nadat men er 1 appel in fijn gesnipperd heeft en verder worden y2 kopje Summaid-rozijnen, sap van y2 citroen, wat zout, peper, 1 theelepel suiker en het in kleine blokjes gesneden vleesch toegevoegd, desgewenscht enkele stukjes augurk. Zeer smakelijk is deze saus bij bieten en veldsla. Pikant kalisvleesch met rijst. Benoodigd is 4 ons poulet en d.L. wa ter. Het kalfsvleesch wordt opgezet met ko kend water en zout en zachtjes gaar ge kookt, daarna wordt een sausje gemaakt van boter en bloem, 1 theelepel kerry, sap van 1 halve citroen, gehakte peterselie en peper, dat vermengd wordt met de bouillon en tezamen 10 min. zachtjes moet koken, onder bijvoeging van het vleesch. Even voor het opdoen wordt, nadat de pan van het vuur genomen is, een goed geklopt ei bij de saus gevoegd. Mooie droog gekookte rijst wordt op een schotel gedaan met een opening in het mid den, waarin saus en vleesch komen. 1

Schager Courant | 1933 | | pagina 16