ilitiiti Niciws- MacDonald waarschuwt voor illusies. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Moeilijke dagen te wachten Botsingen aan de universiteit van Weenen MACHTIGINGSWET VOOR DEN LANDBOUW MISLUKTE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM Ernstig ongeluk in Spanje Watervliegtuig gevallen bij de Mok De vervalschingsaffaire te Dirksland moeilijkheden Na de herdenking van Willem van Oranje Waar ga je heen, Peggy? Noorsch journalist gearresteerd Woensdag 10 Mei 1933. SCflAGER 76ste Jaargang No. 9276 CODKANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Debat over zijn reis naar Washington. Uit Londen, 9 Mei (V.D.: Dinsdag is in het Lager huis gedebatteerd over internationale kwesties. MacDonald betoogde, dat hij geen verklaring kon afleggen, daar hierdoor de voor itzichten voor de in ternationale onderhandelingen niet zouden worden verbeterd. MacDonald herhaalde vervolgens, dat zijn besprekingen met Roosevelt slechts een gedachten- wisseling zijn geweest. Ik hoop, aldus de Britsche premier, dat niemand in dit huis zich illusies zal maken betreffende de moeilijke dagen, welke ons te wachten staan. „President Roosevelt en ik waren het er volkomen over eens, dat de economische con ferentie geen volkomen succes kan zijn tenzij vóór de conferentie geëindigd is, de schuldenmoeilijkheden uit den weg zijn geruimd". In de kwestie der schulden heeft MacDonald Roo sevelt op de hoogte gesteld, zoodat de samenwer king tusschen de beide regeeringen in Genève zoo volkomen mogelijk zal kunnen zijn, zonder daarbij te leiden tot een verbinding of een vastomlijnd ver drag. Hij verheugt zich er voorts over, dat de Ame- rikaansche regeering bereid is ingeval de Ontwape ningsconferentie tot een bevredigend einde zal ko men, er toe zal bijdragen de veiligheid in Europa te verhoogen. MacDonald besprak vervolgens de kwestie der 6chulden en verklaarde, dat volledige overeenstem ming bestaat over het feit, dat de economische we reldconferentie geen succes zal kunnen hebben, zoo lang de schuldenmoeilijkheden niet zullen zijn opge lost. De onderhandelingen moeten gelijktijdig wor den gevoerd en het na te streven doel is een per manente regeling der oorlogssehulden. In zake het douanebestand verklaarde de premier, dat' hij er zoo juist van op de hoogte is gesteld, dat een verdere gedachtenwisseling met de Amerikaan- sche regeering heeft plaats gevonden. De overeen komst voor een direct douane-bestand behelst, dat Engeland de thans loopende onderhandelingen niet zal voortzetten. Het debat In het debat zeide Sir Herbert Samuel, dat de pre mier ongetwijfeld den dank van land en volk ver diende voor zijn bemoeiingen om met de Ver. Sta ten tot overeenstemming te komen nopens de vi taalste vraagstukken, die de wereld in rep en roer brachten. Nopens de herstelschulden en oorlogsbeta lingen had de premier er echter met meer nadruk op moeten wijzen, dat Engeland vrijwel het eenige land was dat aan zijn verplichtingen voldeed zonder zelf iets in ruil te verlangen. Ook Sir Austen Chamberlain begroette de ver klaring van den premier met ingenomenheid en acht te het begrijpelijk en verstandig dat deze thans niet meer wilde en kon aangeven dan de algemeene lij nen der regeeringspolitiek De verklaring omtrent Amerika's deelneming aan de consultatieve pacten was het beste nieuws dat sinds langen tijd uit de Ver. Staten vernomen was. Gevechten tnsschen nationaal-socialistl- sche en Joodsche studenten. Weenen, 9 Mei (V.D.). In het anatomische insti tuut der universiteit hebben vandaag vechtpartijen plaats gehad tusschen nationaal-socialistische en Joodsche zoomede socialistische studenten. De so cialistische en Joodscre studenten werden in een zaal bijeengedreven. Zij probeerden van hier uit met lad ders van juist passeerende brandweerauto's, welke hulp boden, op straat te komen. Twaalf personen zijn gearresteerd, o.w. twee Joodsche studenten. Twintig personen hebben zich moeten laten verbinden. Tot hen behooren ook Amerikanen, Hongaren en Polen. In Staatsblad afgekondigd. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 5 Mei 1933, tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelenen in het belang van den landbouw. Een 49-jarige winkelierster door 2 mannen overmeesterd, waarna getracht werd de winkelcassa te iorceeren. NA EEN WILDE JACHT DRIE MANNEN IN ARREST GESTELD. Gistermiddag hebben twee mannen de winkelierster Mej. Letink, die een zaak in ijzerwaren, in de Martak- straat te Rotterdam heeft, in haar winkel overvallen, waarbij zij getracht hebben de kas te rooven. De juf frouw verzette zich hevig, zoodat de overvallers zonder buit moesten vluchten, achtervolgd door de juffrouw. Buiten hebben eenige omstanders de kerels achtervolgd, waarop een van hen gegrepen werd en aan de politie kon worden overgeleverd. In den avond werden nog twee medeplichtigen een persoon had op den uitkijk gestaan gearresteerd. De daders zijn de 23-jarige L. D., de 20-jarige M. van C. en de 24-jarige H. K. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Bijzonderheden. De overval heeft zich als volgt toegedragen: Mej. L. vond, zooals zij vertelde het gedrag van de twee mannen nogal vreemd en daar men, staande ach ter de toonbank van buiten af niet gezien kan worden, kwam zij daar achter vandaan en zocht zij een anderen duimstok in de étalage. Ook deze duimstok beviel den heeren niet. Zij kregen, zoo te hooren, samen een meeningsver- sohil over den aankoop en in dien tusschentijd wistèn zij het zoover te krijgen dat mej. L. weer achter de toon bank plaats nam. Toen het zoover was, vielen de twee mannen haar plotseling aan. Met geweld duwden ze haar achteruit op een stoel neer. Mej. L. zette het op een schreeuwen. Een van haar aanranders trachtte daarop haar een stuk van haar ja pon in den mond te duwen, terwijl de ander naar de cassa greep. Deze cassa is een houten bak, die op slot zat, en aan de toonbank is vastgeklonken. De dief slaagde er dan ook niet in de cassa los te trekken. De ander deed on- dertusschen al zijn best Mej. L. het schreeuwen te be letten door haar in de keel te knijpen en te trachten haar de stof van haar japon in den mond te duwen. Mej. L. verweerde zich echter hevig en bleef door LUCHTVAART Fransch vliegtuig tegen een huis opgevlo gen. Alle zes inzittenden om het leven gekomen. Reuter meldt uit Parijs: Een Fransch postvliegtuig, dat gistermiddag van Barcelona opstreeg met Tou- louse als bestemming, kwam door opkomende nevel in aanraking met ©en huis van het op 1700 M. hoogte gelegen Spaansche dorp Villagran. Het toestel vloog in brand en stortte neer. Alle inzittenden: de bestuur der, de boord-werktuigkundige, een vertegenwoordi ger van de luchtvaartmaatschappij, waaraan het toe stel behoorde, en drie passagiers kwamen om het le ven. Bestuurder vrijwel ongedeerd. Het watervliegtuig W 69 met als vlieger de kor- peraal-leerling-vlieger Lienaerts, gleed gistermid dag af boven De Mok op Texel en kwam nabij de heling van De Mok te vallen. De vlieger bekwam eenige schrammen. Het vliegtuig is ernstig bescha digd. schreeuwen. De laffe aanranders namen tenslotte de vlucht, achtervolgd door hun slachtoffer. Op de drempel vand en wankel gekomen zakte Mej. L. tengevolge van de doorstane emoties echter bewuste- loos Ineen. Voorbijgangers en buren schoten te hulp en waar schuwden de politie en een geneesheer. Gelukkig bleek mej. L. geen ernstig letsel te hebben opgeloopen. WeT had zij verschillende krabwondjes aan gezicht, hals en hadden gekregen. Begrijpelijk was zij zeer overstuur, maar toen wij haar spraken, had de kordate vrouw zich blijkbaar al weer hersteld. Inmiddels waren buren en voorbijgangers voor den winkel te hoop geloopen. Merkwaardigerwijze be moeiden vrijwel allen zich met de flauw gevallen juf frouw en zette maar één voorbijganger de achtervol ging voort. In de Odastraat gekomen, hebben meer voorbijgangers zich bij den achtervolger gevoegd, maar toen waren de vluchtelingen reeds verdwenen. Even later zag men een man uit een winkel in die straat komen, welke man zich zeer zenuwachtig ge droeg. Het publiek heeft den man omsingeld, waarna de eerste achtervolger in hem een van de vluchtelingen meende te herkennen. Deze man is aan de politie overgegeven. De dokter heeft de juffrouw, die aan de keel verscheidene krabwondjes had, bijgebracht, waar na de juffrouw ook naar het politiebureau aan de Paul Krugerstraat ging. Daar heeft zij den aangehoudene,den 23-jarigen betonwerker L. D., pertinent herkend als zijnde een van haar aanvallers. De man is toen naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht, waar de justitieele dienst der vijfde afdeeling met 't onderzoek is begonnen. De aangehoudene, die pertinent ontkende, is opgesloten. Thans vier personen in arrest. Hoe de zaak in elkaar zit. Uit Dirksland, 9 Mei. Naar wij vernemen zijn hedenmorgen naar Rotterdam overgebracht de make laar W. J. N. te Middelharnis, de timmerman L. te Dirksland, de tuinder L. te Dirksland en de land bouwer P. te Dirksland, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij de vervalschingsaffaire te Dirks land. Zij zullen te Rotterdam ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het onderzoek in deze ingewikkelde zaak staat on der leiding van den Officier van Justitie mr. Loeffel- man te Rotterdam. Omtrent de toedracht der zaak vernemen wij nog het volgende: De tuinder L. te Dirksland wordt er van verdacht den grond, die hij voor zijn eerste kas gekocht had van den heer K. voor f2400.—, te hebben laten kwi- teeren voor f4000.Voor zijn volgende kas kocht de tuinder L. land van den heer P. te Dirksland voor een bedrag ad f2700—, doch hij liet een kwitantie door den heer P. teekenen van f4300. Het was L. bekend, dat een geldschieter uit Den Haag zestig procent hypotheek zou willen geven op de werkelijke waarde. L. liet den timmerman Lt. de kassen bouwen, die volgens den tuinder L. f6100 zouden gekost hebben. Hij had echter den timmerman Lt. een kwitantie laten teekenen, ver meldende dat deze 'n voorschot had ontvangen van f6000. De werkelijke kosten van de kassen waren echter maar f3600, zoodat de geldschieter uit Den Haag door deze truc er voor de volle en werkelijke waarde tusschen zat. Een candidaat-notaris te Dordrecht kreeg van den geldschieter opdracht een en ander te laten schatten en de candidaat-notaris heeft deze opdracht overge dragen aan den makelaar N. te Middelharnis. Deze makelaar N. taxeerde grond en kassen op f20.000, terwijl de werkelijke waarde maar f13.000 was. De makelaar taxeerde echter een en ander na inzage te hebben gekregen van de bovenvermelde kwitanties. Er wordt een onderzoek ingesteld, of deze makelaar bekend was met het feit, dat deze kwitanties valsch waren. Ook stond op de koopacte nog een schuur ver meld, doch deze was niet aanwezig. Later kreeg de heer A. A. M. te Sommelsdijk opdracht alles te her- schatten en deze kwam op een veel lager bedrag. Naar men zich herinnert werden de tomaten planten van don tuinder L. vergiftigd. L. verdacht er den arbeider den II. van, eveneens woonachtig te Dirksland, die vroeger bij L. werkzaam was geweest, doch was weggegaan wegens oneenigheid. Uit wraak heeft den H., die blijkbaar met verschillende dingen goed op de hoogte was, de zaak omtrent deze ver valschingsaffaire aan het rollen gebracht., met het gevolg, dat momenteel reeds vier personen zijn ge arresteerd. Het onderzoek is nog niet afgeloopen en men neemt aan, dat nog meer personen bij deze af faire betrokken zijn geweest Door het breken van den stuurkabel het toestel ernstig beschadigd. Uit Passau, 9 Mei (V.D.); Ongeveer 14.000 menschen hebben vanmiddag in Passau op de aankomst van de groote Duitsche vlieg- boot DO-X gewacht, welke om drie uur had zullen arriveeren, doch pas om 6 uur 24 verscheen. Door het breken van een stuurkabel was het toestel bij daling ernstig beschadigd. Reserveonderdeelen moesten naar Passau worden gezonden om ter plaat se te worden aangebracht. Met de DO-X was ook de Rijksstadhouder van Beieren, generaal v. Epp, naar Passau gekomen. Een persoonlijk woord van Koningin Wil» helmina. Nu de herdenking van den 24sten April zoowel hier te lande als in het Rijk buiten Europa en bij onze land- genooten in den vreemde tot het verleden behoort, wensch Ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit verschillende en uiteen- loopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigen om de figuur van den Vader des Vaderlands, is op treffende wijze gebleken dat hij voor ons allen geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is, doch werkelijk in ons hart voort leeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met onze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zooals in het verleden zoo uitnemend bij onzen volksaard pas sen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden mijne gedachten menig maal bij den langen worstelstrijd met zijn zware be proevingen, zoowel door ieder persoonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen waarin de leider van onze onafhankelijkheidsbeweging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid te deelen, bouwende op den „Potentaat der Potentaten", onwrikbaar in zijn geloof aan uittreding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermij den voor een volk in nood, dat zich voor een betere toe komst wil aangorden. Met bezorgdheid denk ik aan de ongunst der tijden, waardoor alle deelen dee Rijks getroffen zijn en ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd worden: een nood, welke het wereldgebeuren om ons, buiten ons toe doen, heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan om ons door aanpassen, taaie volharding en eensgezindheid, den greep van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht die de omstandigheden gebieden, de handen ineen te slaan en allen te zamen te offeren en te arbeiden voor, wat God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. Moge de viering die achter ons ligt, en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk dat hij heeft mogen tot stand brengen blijken een ze gen voor ons allen te zijn. geweest. WILHELM INA. aldus schijnt het Engelsche paard van de Engelsche amazone, Peggy Byrne, te vra- gen, die bij een groot ruitertournooi te Dublin kwam te vallen. Verdraaide kwaadwillige berichten over de gruwel campagne in Duitschland gegeven. I Berlijn, 9 M!ei (V.D.). De Officieele Pruisische Persdienst deelt mede: Op 6 Mei werd in Warnemuende de sociaal demo cratische journalist Olof Larsen gearresteerd, die werkzaam ie als correspondent van Noorsche bladen in. Duitschland. Larsen heeft in 't Noorsche blad Nordlys onder den titel „verschrikkelijke terreur van nabij ge zien" een bericht verspreid, dat „klaarblijkelijk ver draaide kwaadwillige mededeelingen bevatte betreffen de de toestanden in Duitschland". Bovendien kondigde Larsen een aantal artikelen aan van „dezelfde ophit sende tendenz'. Hierdoor beoogde Larsen, die lid der sociaal-democratische partij is, en volgens zijn wijze van schrijven klaarblijkelijk communistische neigingen heeft, „de gruwelcampagne in het buitenland opnieuw voedsel te geven."

Schager Courant | 1933 | | pagina 1