Reuzenhagedissen in Guatemala. Keine Ninon. Radioprogramma Kort verhaal Een schandelijke marteling van de gevangen dieren. Wekenlange kwelling. AAN het spoorwegnet van de „Ferrocarfiles Inter nationale® de Centro-Amerika" loopt in het Westen een zijtak langs verschillende Fincas (plantages). Ik klim op een soort Draisine, waarop de machine van een motorfiets is gebouwd, al dus vertelt Dr. Fr. Morton, van zijn omzwervingen door Zuid-Amerika. Als een raket schiet het voertuig voort! Ieder oogenblik moet het gas afgesloten wor den, want de rails zijn niet in al ie besten staat. Sprink hanen vliegen op, doornige takken slaan zwiepend in ons gezicht, de lucht is zoo heet als in een bakoven. Pijnlijk zonnebad op de spoorwegrails.. De lucht trilt en stijgt omhoog... Maar de rails en de betonnen liggers daarvan zijn nog heeter. Een won der, dat zij niet gloeiend zijn! Dat is de goede plaats voor de Iguanas. de avontuurlijke reuzenhagedissen. Zoo tegen 9 of 10 uur in den morgen, als de zonne geheel boven de boomen is uitgeklommen en in het nauwe steegje schijnt, dat voor den spoorweg in het dichte oerwoud is uitgekapt, komen zij omlaaggeklau- terd uit hun boomen en hun holen en kruipen zij op de rails, om een zonnebad te nemen. Vele uren lang liggen zij dan absoluut bewegingloos op de dwarslig gers. dwars over de rails... waar zij dommelen en roos teren. Als echte kinderen der tropen hebben zij zon en licht in groote massa noodig! Maar terwijl zij daar in zoete rust verzonken zijn, komt met razende snelheid de motordraisine langs. En voordat zij nog in de gelegenheid zijn erover na te denken, welk een eigenaardig geluid er door de zin gende railstaven voortgeplant wordt, is het onheil reeds over hen heen en suist in de verte weg... Enkele der meterlange staarten heeft het rollende monster afgekapt. Zoodra de Iguana tot bezinning komt, is de Draisine reeds lang in een bocht verdwenen en ligt de staart nog spiertrekkend tusschen de boomen... Maar daaraan sterft de Iguana niet. Zijn leven is ongelooflijk taai. Tenslotte bereiken wij ons einddoel. In het midden van een Finca bevindt zich een ruime vlakte, die door geweldige Ceibaboomen overschaduwd wordt... De ran chos, aan den voet van deze stammen, zien er uit als kinderspeelgoed. Aan de andere zijde stroomt de Rio Iximché. Een diepe bedding heeft deze in het vulka nisch gesteente uitgeslepen. Een woeste barranco (kloof) geeft deze stroom daar verschillende bijzonder schilderachtige aspecten... Op de zandbanken nemen krokodillen zonnebaden en op de hooge oerwoudstam- men, hoog in de lucht wonen de Iguanas, groen tegen groen. In de morgenuren kruipen zij omlaag van de boomen, waarop weer Philodendren, Cattleyen en Van- da groeien, komen in de buurt van ranchos, klimmen op de daken, of blijven urenlang tegen de muren han gen. Zoo heb ik de prachtigste gelegenheid deze voor wereldlijke dieren eens van nabij op mijn gemak te bekijken. Groen is hun lichaam, met donkere dwars- strepen. Zeldzaam is hun getande keelzak, opmerkelijk ook de rugkam. die van de nek tot het puntje van de staart loopt. Ze zijn geweldig groot. 1.60 Meter of 1-80 Meter is een gewone maat. de grootsten moeten onge veer 2 Meter bedragen. Meer dan een Meter daarvan komt op rekening van de geweldige staart, die sterk gespierd is en die een geducht slagwapen vormt Zwemmen en duiken. Door hun grootste en wreedste vijanden, de men- echen, vervolgd, maar ook bij andere gelegenheden, gaan zij in het water. Zij behoeven slechts van hun woon-boom af te klauteren, om aan den Rio Iximché hooglandwater te kunnen gaan drinken. Bij het zwem men doen zij niets met de korte pooten. De sterke, gespierde staart doet alles. Hij stuwt de Iguanas door den stroom en brengt hen naar de zandbanken en eilandjes, waar zij van hun rust genieten kunnen. Krokodillen als huurlieden. In de holen aan de oevers wonen gordeldieren. In het struikgewas langs het water verbergen reuzenslangen zich. Maar in het water zijn de krokodillen baas! Kro kodillen en Iguanas naast elkaar! Op dezelfde zand banken, waar de krokodillen zich koesteren in de zon nestralen, komen ook de Iguanawijfjes, om met z'n tweeën of drieën in het vochtige, warme zand een kuil te graven, waarin de eieren gelegd worden. Dan wordt de kuil weer dichtgeworpen. waarna de rest aan de vochtigheid, de warmte en aan de Natuur wordt over gelaten, die er ook prompt voor zorgt! Een heele cacaxte vol!.. De cacaxte is voor den Indio hetzelfde als voor ons een rugzak. Hij draagt daarop bananen, cocosnoten, ananas, cacao en koffie naar de hooggelegen landen. Op een cacaxte brengt hij heele bergen aardewerk naar het dal terug. De cacaxte, een soort draagzeel, hangt hoofdzakelijk aan den mecapal, een lederen hoofdband. Toen ik eens een bezoek bracht aan de Indianenfinca Ixtilxochitl, waar ik op tijgerkatten wilde jagen, zag ik een Indio met een zwaarbeladen cacaxte aankomen. Handelslieden, die op reis zyn, hebben altijd interes sante dingen bij zich, dus wachtte ik even, voordat ik uitreed. Weldra had de Indio voor de tienda (winkel) van Ixtilxochitl zijn cacaxte afgezet. Ditmaal was het een zeer zeldzame last: van boven tot onderen bestond de lading uit: Iguanas! Wekenlange kwellingen en martelingen. Nu zag ik met eigen oogen, wat mij reeds verschil lende malen was verteld en waaraan ik nooit geloof had willen slaan. Als de Indio een Iguana heeft gevangen, dan doodt hij die natuurlijk niet. Gedurende zijn reis naar een, dikwijls ver verwijderde plaats of haciendra (hoeve) zou het dier gaan bederven. Maar weerloos moet de Iguana gemaakt worden want in gevangen toestand, slaat het wild met de zware staart om zich heen, zoodat de gevaarlijke kam een vervaarlijk wapen wordt, zet zich schrap met de korte, maar sterke poot, kortom laat niets na om zijn gehate vijanden te ontkomen. Maar het woud zelf geeft den Indio een tegenmiddel in de hand. Met het kapmes, de „machete" wordt een uiterste dunne liaan of een dunne, taaie twijg afgekapt. Die wordt dan door de keelzak en de neusgaten géstooten en stijf aangetrokken, zoodat de bek gesloten moet blijven. Een flinke knoop doet de rest... Nu moeten de pooten nog gebonden worden. De lang ste teen werd daartoe alles bij levende lijve! van haar pezen beroofd. De pees van deze teenen is taai en hard, als een snaar en deze moet het touw ver vangen, dat de Indiaan niet bezit. Met koude, nuchtere gevoelloosheid legt hij de banden om de woedend trappelende, van pijn trekkende, pooten, dan trekt hij ze omhoog, gooit ze over den schouder en houdt de dieren stevig vast. De eerste leguaan is klaar voor de reis en voor den export-gereed. Op den eersten volgt een tweede, een derde. Steeds meer ongeluksdieren komen op den cacaxte, totdat deze volbeladen is... En nu begint de reis. Eerst door het donkere oer woud... van de boomen hangen als kabels de lianen omlaag, tegen de stammen bloeien de kleurige orchi deeën, waarover de .Iguanas zoo dikwijls omhoog en omlaag zijn geklommen. Op de takken zitten de ver schrikte soortgenooten. Zij zien, hoe hun kameraden worden weggebracht. Op de markten worden er enkele verkocht. Zij zijn goed af! Hun lijden zal" spoedig ge ëindigd zijn! De overigen worden door den Indio mee genomen. Hij zet ze met cacaxte en al onder een Agua- cateboom voor de volgende weekmarkt. Misschien kan hij dan de rest kwijt... Iguanaboutjes voor fijnproevers. Het vleesch der Iguanas is bekend om zijn heerlijken smaak en zijn fijnheid. Het wordt gébraden of geroos terd op tafel gebracht. Ik herkende het de eerste maal niet; velerlei ervaringen hadden mij geleerd, nooit na men te vragen, wil men smakelijk eten. Geen macht ter wereld had mij als ik het geweten had er toe gebracht, deze inderdaad overheerlijke vleeschsoort te proeven. Steeds zou het vreeselijke tooneel van de ge folterde dieren mij voor den geest staan De operateur in het oerwoud. De Iguanaeleren. die ln het vochtig-warme zand zijn gelegd, hebben zachte schalen. Zij bestaan grooten- deels uit dooier en worden bij het koken niet hard. Een écht ontbijt voor die streken is het volgende: Maragogype-koffie, in beschuitkruimels gebakken bananen, wilde bijenhoning, bruinbrood, bestreken met Iguanaeieren! Inderdaad, het gekookte ei kan men met een mes. ais boter op het brood smeren en het smaakt, licht gezouten, voortreffelijk! De volgende geschiedenis werd mij op twee verschil lende plaatsen verteld: Als de Indio zich in het bezit wil stellen van de eieren en het wijfje echter geens zins uit dierenliefde! wil sparen, maakt hij met een scherp mes een goed-berekende snede in de buik, haalt de te voorschijn-komende eiermassa eruit, sluit de wonde en naait de randen daarvan weer aaneen. Als de snede zoo is aangebracht, dat geen levensgewichtige organen worden geraakt of beschadigd, dan doet deze uiterst wreede operatie de dieren verder geen schade. Duizenden Iguanas moeten ieder jaar na dagenlange en wekenlange foltering hun leven laten. De huid van het prachtig-groene lichaam wordt... kleurloos! Deze „huid" wordt aan de binnenzijde afgeschaafd, in ge spannen toestand gedroogd en dan als muurbekleeding gebruikt. Arme oerwouddieren! Door CHARLES LECOINTRE. DIEN dag hadden we Versailles bezocht en de avond, een mooie, zoele Septemberavond, was voor ons. In de hall van het hotel werden plan nen gesmeed om gezamenlijk uit te gaan en Grever, de plannenmaker van het gezelschap schilderde met vuur de groote aantrekkelijkheden van een bezoek aan enkele zeer speciale cabarets, waar hij kind aan huis was geweest, vroeger in de jaren, toen hij in Parijs woonde. Hij won de helft van het gezelschap voor zijn idee en ze verdwenen, luidruchtig, zooals de meeste Hollanders, die in Parijs een avond uitgaan. Paul en ik bleven in de hall achter, met enkele oudere reisgenooten, die den avond op een rustige wijze zou den doorbrengen, zooals uit een opmerking van een hunner bleek Moeten de heeren niet de boulevards op met dit mooie -weer? Als ik van dien leeftijd was, wist ik het De spreker, een pittig, grijs heertje, kreeg van zijn eohtgenoote een ver manend duwtje in de zij. hetgeen hij met een knip oogje aan ons adres be antwoordde. Toen we even later op stonden om ook het hotel te verlaten, fluisterde hij ons toe: Veel genoegen jon gelui, ik zal wel met „Thais" tevreden zijn.'' Paul en ik slenterden het hotel uit. Waarheen? We hadden geen doel. we hadden geen plannen. Volgens mij is dat juist een van de grootste aantrekkelijkheden van een avond in een vreemde stad en wel vooral als die stad Parijs heet. Juist dat zwerven alleen, of met een vriend, langs de avondlijke boulevards onder de kleurige lichten, langs de volle café-terrassen is van een niet te ontkomen be koring. Zoo liepen we geruimen tijd, tot Paul opmerkte: Laten we hier even gaan zitten. De Lilac-Bar was een van de kleinere café's maar ze was de goede gewoonte om ook een paar stoelen buiten te hébben getrouw gebleven. We bestelden onzen café- crême en genoten ervan, gezeten onder een diepblau- wen avondhemel, die strak boven de stad stond, Weet je wat, zei Paul, toen we even gezeten had den, blijf jij even hier wachten, dan haal ik even plaatsen voor de Folies voor morgenavond. DONDERDAG 11 MEL HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O:: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Idem: 11.00 Knippen van Kinderkleeding; 11.30 Zangvoordraht;- 12.00 Kovacs La- jos en zijn orkest; 2.00 Zenderverzorging; 2.15 Gramo foonmuziek; 2.30 Pianorecital door Marinus Salomons; 3.00 Naaicursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Zangvoordracht 5.00 Halfuur voor de kinderen; 5.30 Concert door het, Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpaatje door H. Hollander; 7.00 Omroeporkest; 7.25 Zenderoverscha keling; 7.30 „Vacantiegangers, attentie!" Causerie door W. P. F. van Deventer-; 8.00 Vaz Dias; §.05 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam: Concert door het Kinderkoor van de Ver tot verbetering van den Volkszang o.l.v. H. J. den Hertog; 9.15 Zangvoordracht door Lotte Leonard; 9.30 Radiotooneel„Twee cou verts" 9.50 Omroeporkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1873 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmu ziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdien stig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het K.R.O.- orkest o.l.v. Merinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Fraiae handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Zenderverzor ging 4.00 Bijbellezing, daarna concert; 5.00 Liederen- recital; 5.45 Handenarbeid voor de jeugd; 6.15 Onze Ned. Monumenten; 6.45 Knippen en stofversieren; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Week overzicht; 8.00 Orgelconcert uit de Noorderkerk te Rot terdam; 9.00 Lezing; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek: 11.30 Sluiting. BRUSSEL (300 M.) 11.20 Gramofoonmuziek: 12.30 Concert; 4.20 Concert; 5.35 Gramofoonmuziek; 5.50 Concert; 8.20 Concert; 9.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1191 M 7.00 Gramofoonmuziek; 7.45 Weeroverzicht; 7.50 Con cert; 8.30 Causerie; 8.40 Gramofoonmuziek: 9.00 Nieuws berichten; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.55 Dansmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.20 Omroeporkest; 7.20 Volksmu ziek; 8.50 Gramofoonmuziek; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Populair concert; 7.30 Symphonieconcert; 8.55 Con cert; 11.20 Dansmuziek. Daar was wat voor te zeggen, vooral omdat ik er iets voor voelde om nog een paar kaarten weg te sturen en daar was net een mooie gelegenheid voor. Paul ver dween. Ik had enkele „stadsgezichten" voor verzending gereed gemaakt, toen ik opkijkend, juist in de oogen zag van een jongedame, die aan het tafeltje naast mij had plaats genomen. Zij was een van de bevallige slan ke figuurtjes zooals men er zoovelen ziet op de Parij- sche boulevards en die er een speciale oharme aan ge ven. Ze droeg een nauwsluitend zwart toiletje en een coquet. klein, zwart hoedje, dat een tikje schuin op haar blauw-zwart haar stond. 25e had een smal, beweeg lijk gezicht, een klein rood mondje en donkere oogen Op het oogenblik, waarop ik haar aankeek het was eerlijk gezegd een tamelijk lang oogenblik kwam er een grappigen kleinen rimpel tusschen haar oogen. Daar ik vaag begreep, dat mijn kijken een beetje bru taal kon lijken, achtte ik me gedwongen een beleefd „pardon" te zeggen. Wel, een kennismaking ia zeer snel geschied. Enkele minuten later zaten we samen in een amusant gesprek gewikkeld. Ze was in Parijs geboren en opgegroeid en buiten Frankrijk was ze nog nooit geweest. Ze heette Ninon. En ze was grappig, ja, ze was heel grappig, deze kleine Ninon. Ze onderstreepte haar zinnetjes door een geestige mimiek, door ernstig te knikken, door haar welverzorgde roze handen heftige gebaartjes te laten maken. Ze was op een atelier, modiste evenals haar oudste zuster Céline. Haar jongste zusje Grigri, die pas achttien was geworden zou de volgende maand trouwen met André. Als ik het goed begrepen heb was deze André kellner, maar hij ging na zijn trouwen zelf een zaak beginnen. En plotseling zonder overgang vroeg Ninon me: U is een vreemdeling, nietwaar? Ik knikte. Italiaan? Spanjaard? Hollander, laohte ik. Welnee, dat kan niet! Ik keek op. verwonderd om de vreemde klank in haar stem. Haar gezichtje scheen iets bleeker te zijn geworden en haar oogen stonden plotseling strak en afwezig. Scheelt er wat aan? vroeg ik. Mü scheelt niets. Maar de doffe klank sprak de woorden tegen. Vertel het maar. Ik ben een vreemdeling voor je en soms kan je een vreemde beter iets vertellen dan iemand, die in je leven verwikkeld is. Misschien zei ze, het is overigens niet erg be langrijk. een verhaal, zooals meer meisjes vertellen kunnen. Maar bij mij is de wond nog zoo versch, ze doet nog te veel pijn om het zoo maar te vrrgeten en van je af te zetten. Tot Juli ben ik verlooid geweest. Deze maand zou het juist een jaar zijn geworden. Pierr? was eerste bediende in een heerenmodezaak en wan neer alles goed was gegaan zouden we begin van het volgend jaar getrouwd zijn. En waarom zou alles niet goed gaan, daeht ik. We hielden immers van elkaar. Ik was toch zijn Ninon en hij was mijn Pierre? Dat dacht ik- Ah, m'sieur! De nieuwe regimentsbok! De vorige week hebben wij een plaatje gegeven van Taffy, de wereldberoemde geit, welke door den Engelschen koning als mascotte aan zijn Wales-regiment ten geschenke was gegeven. Het was het laatste conterfeitsel van Taffy, want eenige dagen daaraan voorafgaande had zij te Aldershot het tijdelijke met het eeuwige verwis seld. Een heel natuurlijke dood, hetgeen über haupt met geiten op leeftijd niet het geval is. Het ergste was echter, dat nu genoemd regiment zon der mascotte was. Doch ook dat is weer verhol pen. Koning George heeft n.1. uit zijn fokkerij te Windsor een prachtbok uitgekozen en deze zal nu voortaan als Taffy de Zesde zijn regiment tegen alle ongelukken beschermen, hetgeen bij het soldatenberoep geen overbodig afweermiddel is. Maar of het geven zal....? HAMBURG (873 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 3.50 Concert; 7.20 Muziek van Max Reger; 9.50 Concert. KONINGSWUSTERHAUSEN (1688 M. 11.20 Gramofoonmuziek; 1.05 Idem; 3.20 Concert; 10.20 Populaire en dansmuziek. LANGENBERG (472 M) 12.20 Concert; 3.50 Vesperconcert; 7.50 Concert; 9.50 Idem. DAVENTRY (1554 M.) 12.50 Concert 3.25 Concert; 8.55 Idem; 10.45 Dansmu ziek. PARIJS EIFFEL (1724 M.) 7.50 gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO) (1724 M.) 7.05 Gramofoonmuziek: 11.50 Concert; 12.25 Idem; 12.55 Concert; 6.40 Populair concert; 7.20 Concert. MILAAN (881 M.) 4.80 Concert 7.05 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera. ROME (441 M.) 4.50 Vocaal en Instrumentaal concert; 7.35 Gramofoon muziek; 8.05 Concert; 9.20 Populaire muziek. WEENEN (517 M.) 6.20 Populair concert; 7.50 Opera-uitzending; 10.20 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair concert; 7.20 Idem; 8.50 Radiotooneel; 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Brahmsherdenking; 8.50 Concert. Ze maakte een vermoeid gebaar met haar elegante, kleine hand en vervolgde: Er kwam een gezelsohap vreemdelingen ln zijn winkel. Er was een mooie blonde vrouw bij. Ze vond mijn Pierre wel aardig. Natuurlijk vond ze hem aardig Ze was rijk. Ze stelde hem voor met haar samen een winkel te openen, hier in Parijs. En hij stemde toe. Begrijpt U hoe een man dat kan doen. m'sieur? Hoe hij 'n jaar lang zeker kan weten dat 'n Ninon en niemand anders is dan Ninon. En hoe hij dan in een week ont dekt dat hij zich vergist heeft, dat het een ander Is. En hij vergeet het jaar, hij vergeet Ninon, hij vergeet het poeder doosje en hy schrijft een beleefd klein brief je. Hij schrijft, dat hij zich vergist heeft, dat hij Ninon verdriet moet doen. dat zij sterk moet zijn en flink en hem moet vergeven. Hij gaat trouwen met een blonde, Holandsohe vrouw. Dus daarom keek je daarnet zoo neerslachtig. Om dat ik Hollander ben. Ninon deed een poging om te glimlachen. U kunt er per slot van rekening niets aan doen, dat een van Uw landgenooten me alles afgenomen heeft Niet alleen Pierre, ook le véritable Dorette. Wat is dat Ninon? Ze glimlachte weer. Dat weet U natuurlijk niet. U is een man. Le vé- ritable Dorette is een poederdoosje, is 't ideaal poe- derdoosje, het mooiste, maar ook... het duurste. Aha. Ninon. Pierre zou het me gegeven hebben, maar Uw landgenoote kwam tusschenbeide. Ze keek alweer als in het begin, deze kleine Ninon, ze scheen de zaak van den luchtigen kant te willen opvatten. In de verte zag ik Paul aankomen. In een dwaze opwell'ng om dit nieuwe kennisje voor Paul te ver zwijgen riep ik den garqon en rekende snel af. Als Ik hier morgen om dezen tijd langs kom. bent U er dan weer? informeerde ik haastig. Misschien, aarzelde Ninon hoewel... Hollan ders... Maar haar lachje was in dat opzicht geruststellend. Ik voegde mij bij Paul en hoewel Ik het niet van plan was, kon ik de kennismaking van zooeven toch niet voor mij houden. Hahaha, die kleine schavuit. Ninon, schaterde Paul en nu wilde jij natuurlijk de man zijn. die het goedmaakt en je gaat haar morgen le véritable Do rette ten geschenke geven. Moet ik jou daar soms eerst toestemming voor vragen? zei ik geërgerd. O, neen. Ik wilde je alleen maar mededeelen. dat jij niet de eerste bent aan wie die kleine Ninon het tragisch verhaal doet van de ontstolen geliefde. Alleen de rest varieert wel eens. Dat is de eene keer een paar schoentjes, de andere maal een paar oorbellen en nu, bij jou, le véritable Dorette. Dus... Ik zei je toch al, dat Ninon een kleine schavuit is- De kleinste school ter wereld. De Schotsche gemeente Bunachton tusschen Dores en Inverness-Shire, kan zich er op beroemen, de kleinste schoolklasse ter wereld te hebben. Bovendien zijn ze er zóó modern, dat zooals het bovenstaande plaatje laat zien het onderricht met de twee leerlingen in de openlucht ge geven wordt. wel hoor.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8