Alllllil Billis- Alttrttiii Duitsch arbeidsfront bijeen Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Groote rede van Hittler TORNADO TEISTERT KENTUCKY HET VERMOGEN DER S.D.A.P. IN DUITSCHLAND UITSTEL VAN SCHULDENBETALLNG? DE ST RIJD IN N 0 0 R D-C H I N A De bom eindelijk gebarsten Marechaussee geeft onderwijzer een pak slaag De revue der schoonheid De isolatie van Ameland Belgisch legervliegtuig maakt noodlanding Autobus in de sloot Donderdag 11 Mei 1933. 76ste Jaargang No. 9277 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- iteritiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,; inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'. DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. EERSTE CONGRES TE BERLIJN. In de groote zaal van den Pruisischen Sta .tsraad te Berlijn is Woensdag het eerste groote congres van het Duitschc arbeidersfront gehouden, meldt Wolff. In d. oven ilc zaal hadden meer dan 500 vertegen woordigers van de arbeiders- cn ambtenarenvcreeni- gingen en van de N.S.B.O. (nationaal-socialistische bedrijfscellen-organisatie) plaats genomen en vele ver tegenwoordigers van de arbeiders uit de verafgelegen Dutische gebieden. Bij den zetel van den voorzitter was een reusachtig swastika vlag aangebracht en de zaal was .met groen en bloemen .ersierd. De diplo matenloge was goed bezet. Dr. Lcy, de leider van het Duitsche arbeidersfront wees op de betcokcnis der staats omwentelir. - liet huidige s-c slacht zal het geweldigste be leven, wat een Duitsche ge neratie ooit mocht beleven. De vakvereenigingen zullen niet in haar voormal igen vorm terugkeeren. De arbeid is de zin van het leven cn het leven kracht slechts zijn waarde door den arbeid. Ar beid moet een heilig begrip zijn, niet een last maar de eer van den mensch. Redevoering van Hitier. Groote omwentelingen, aldus ving Hitier zijn lange redevoering aan, kunnen in het volksleven slechts dan plaats vinden, wanneer er dringend behoefte aan bestaat. Het is niet voldoende te zeggen, dat de eco nomische crisis een gevolg is van de wereldcrisis, want juist zoo kan ieder ander volk dezelfde veront schuldiging en motiveering voor zich vinden. De nood is steeds geworteld binnen de afzonderlijke wolken. De crisis in het Duitsche bedrijfsleven is niet alleen een crisis welke zich in de cijfers van ons bedrijfs leven voordoet, maar zij is wel in de eerste plaats een crisis, welke zich uit in het inwendige verval, in den aard der organisatie e.d. van ons economische leven en hier kunnen wij wel van een crisis spreken, welke misschien ons volk meer getroffen heeft dan andere volken. Het is de crisis, welke wij zien in de verhouding tusschen de begrippen kapitaal, be drijfsleven en volk en in het bizonder zien wij deze crisis in verhouding van onzen arbeider tot onzen werkgever. Hier heeft de crisis een hoogtepunt be reikt als nergens elders ter wereld. Een der gronden waardoor zich de catastrophe langzaam heeft voltrokken, is de opkomst van het Marxisme. Hot Marxisme heeft met scherpen blik in de vakvereenigingsbeweging de mogelijkheid gezien den aanval tegen den staat en de maatschappij met een absoluut vernietigend wapen te voeren, niet om den arbeider te helpen wat is voor deze internatio nale apostelen de arbeider van een of ander land? heelemaal niets. Want deze apostelen zijn geen ar beiders, het zijn van het volk vervreemde literaten, van het volk vervreemd gepeupel. De klassestrijd leidt tot de proclamatie van het instrument voor de behartiging der economische be langen der arbeiders voor doeleinden van de alga- meene staking. Hoever deze waanzin kon gaan daar voor hebben wij Duitschers een ongehoord en even vreeselijk als leerrijk voorbeeld: het voorbeeld van den grooten oorlog. Het Marxisme, aldus Hitier, heeft nooit gestreden wel de Duitsche arbeiders. In het jaar 1914 is de Duitsche arbeider van het Marxisme tot zijn volk gegaan en de leiders konden hen niet tegenhouden, Arbeiders zijn gevallen. De leiders hebben zich voor 60 zorgvuldig „geconserveerd". Zij hebben hun po- tieke werkzaamheid belangrijker geacht. Eindelijk zagen zij in de revolutie de vervulling. Men wachtte tot volk cn Rijk door de overmacht vermurwd den aanval niet langer kon doorstaan. Toen sloeg men los. Men heeft Duitschland geslagen en daarmede in de eerste plaats en het ergste den Duitschen ar beider. Voor de som van lijden, nood en ellende, welke sinds dien door millioenen arbeidersfamilies ging, zullen de misdadigers van November 1918 zich moeten verantwoorden. Zij moeten zich daarom van daag over niets beklagen. Wij nebben niets vergol den, Hadden wij dit gedaan, dan zouden wij hen bij tienduizenden hebben moeten doodslaan (minuten lang applaus). Een dichter heeft eens gezegd: Duitschland zal dan op z'n grootst, zijn, wanneer zijn armsten zijn meest getrouwe burgers zijn. Ik heb deze armste zonen vier jaar lang als musketiers in den grooten wereld oorlog leeren kennen; ik heb hen leeren kennen, die misschien voor zich in het geh el niets te winnen hadden en die toch eendrachtig uit het gevoel van te behooren tot het volk helden zijn geweest. Geen volk heeft meer recht monumenten op te richten voor zijn onbekende musketiers dan ons Duitsche, Deze garde moeten wij voor den staat veroveren. Voor het komende Duitsche Rijk, het derde Rijk, moeten wij hen winnen. Dat is thans het kostbaarste wat wij kunnen geven. Ik zal* in mijn leven geen grooter trots bezitten dan wanneer ik aan bet eind van mijn dagen zal kunnen zeggen: Ik heb voor het Duitsche Rijk, de Duitsche arbeiders bevochten. Nadat Rijksminister Seldte nog enkele woorden had gesproken, werd de bijeenkomst door den voor zitter, Schmeer, gesloten. Volgens de eerste berichten 35 dooden. Eenige honderden hnizen vernield. De Amerikaansche staten Kentucky en Tennessee zijn gisteren, naar Reuter meldt, door een hevigen tornado geteisterd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vijf en dertig personen gedood. Het district Overton in den staat Tennessee werd het zwaarst door deze catastrofe geteiserd. He aantal dooden reeds tot 60 gestegen. Nader- uit New York: Het aantal dooden in Ken tucky, dat door een tornado is geteisterd, is reeds ge stegen tot 58. 120 Dooden in Tomkinsville. Uit New York, 10 Mei: V.D.: Het aantal door den tornado om het leven gekomen personen is tot dus verre gestegen tot 120. Eenige honderden huizen zijn vernield. Geheel in beslag genomen. Ook van de Rijksbanier. Wolff meldt uit Berlijn: Het Openbaar Ministerie in het eerste district te Berlijn, heeft bevolen, dat het vermogen der gehee'e sociaal-democratische partij in Duitschland en van haar dagbladen, alsmede van den sociaal-democra- tischen Rijksbannerbond in beslag wordt genomen. De redenen hiervoor vormen de talrijke gevallen van bedrog welke door het overnemen der vakver-J eenigingen en arbeidersbanken door de N.S.D.A.P. aan het licht zijn gekomen. Nadere motiveering. Nader wordt uit Berlijn gemeld: In verband met de beslaglegging op het vermo gen der soc.-dem. partij wordt nog gemeld, dat deze actie begonnen is om de terugbetaling te waarbor gen van de gelden door de vakvereenigingen en de Arbeidersbank aan de soc.-dem partij betaald. In de betalingen van ontzaggelijk groote sommen aan de soc.-dem. partijleiding, welke zelfs in de eerste maanden van dit jaar nog eenige honderddui zenden Marken bedroegen, wordt een soort fraude gezien, zoodat op een strafvervolging van Leipart c.s. gerekend moet worden. De inbeslagneming berust op art. 1 der verorde ning ter bescherming van Volk en Staat van 28 Febr. 1.1., volgens welke inbeslagneming van ver mogens ook dan mogelijk is, als de voorwaarden van een strafproces niet vervuld zijn. De S.P.D.-fractiebureanx in Rijksdagge* bouw verzegeld. Berlijn, 10 Mei (V.D.) In verband met de legging op bet geheele vermogm der S.P.D., ver neemt de Voelkische Beobacht ,r, dat de politie de fractiebureaux der S.P.D. in het Rijksdaggebouw heeft verzegeld en al het materiaal in deze ruimte opgesloten. De bedienden zijn weggezonden. Een moratorium te verwachten. Be spreking te Washington oi te Londen. Reuter meldt uit New York, 10 Mei. De correpon- dent van de „New York Times" te Washington meldt, dat een Amerikaansche regeeringspersoonlijkheid, die met president Roosevelt de schuldcnkwestie bespro ken heeft, verklaard heeft, dat een schuldenmorato rium zal worden gevraagd en toegestaan. Het verzoek van president Roosevelt om volmach ten, teneinde hem in staat te stellen de douane-tarie ven te wijzigen, zal binnenkort door het Congres be-1 handeld worden. De drank-accijnzen en de invoerrechten op steen kool, timmerhout, petroleum en koper, die het vorige jaar zijn ingesteld, zullen niet worden opgeheven. Uit Washington, 9 Mei. „Amerika is natuurlijk bereid, aldus verklaarde minister Huil in een pers conferentie, met Engeland en de andere debiteurlan- den in formeele onderhandelingen over een nieuwe regeling van de oorlogsschulden te treden. Dit zal wel tijdens de economische wereldconferentie, maar tevens volkomen gescheiden van die conferentie moe ten geschieden. Er is nog geen besluit genomen, of die onderhandelingen te Londen of langs dinlomatieken weg te Washington zullen worden gevoerd." Deze verklaring acht men van belang, omdat er uit blijkt, dat definitief besloten is, onderhandelingen over de oorlogsschulden in te leiden. Dit blijkt ook uit het bericht, dat president Roosevelt in den loop der komende twee weken aan het Congres om een benerkte machtiging zal vragen om over de oorlogs schulden te onderhandelen. Bezetting van Peking en Tientsin? Mockden, 10 Mei (V.D.) De chef van den Ja- panschen generalen staf, Kaisjon, heeft aan de Japan- sohe pers medegedeeld, dat de Japansche troepen waar schijnlijk op 18 Mei Peking en Tientsin zullen bezetten. Loean Sjaoe door Japansche troepen bezet. Peking, 10 Mei (V.D.) De Japansche troepen trekken op in het gebied van de Locan-rivier. Zij hebben de stad Loean Sjaoe bezet Verbitterde gevechten. In het Loeanhoe-district wordt verbitterd gestreden. Maandag heeft een buitengewoon bloedig straatgevecht plaats gehad in Tsienan, toen de Chineezen aldaar de Japanners in een hinderlaag gelokt hadden. De Japan sche troepen trokken n.1. de stad binnen, waar in schijn de huizen leeg en verlaten stonden. Toen de troepen de straten vulden, werd plotseling vanuit de huizen het vuur op hen geopend uit geweren en revolvers, terwijl hand granaten naar de in verwarring rakende troepen gewor pen werden. In totaal vielen duizend dooden. De Ja pansche troepen gaven echter blijk van grooten moed en attaqueerden de huizen, waarbij zij zelfs hier en daar succes behaalden. De stad werd tenslotte omsingeld, waarna huiszoekingen werden gehouden. Ieder Chinees, die in het bezit van wapenen werd gevonden, werd on middellijk neergeschoten. Gevangen genomen Chineezen verklaarden, dat besloten was alles in den steek te la ten, doch Peking en Tientsin te verdedigen. Paraguay verklaart Bolivia den oorlog. Wegens conflict over den Gran Chaco. Reuter seint uit Asucion, de hoofdstad van Paraguay, dat Paraguay officieel den oorlog heeft verklaard aan Bolivia wegens het geschil over den Gran Chaco. Het conflict over het grensgebied tusschen beide lan den, den Gran Obao, dagteekent reeds van eenige jaren gèleden. Ondanks de bemoeiingen van andere staten en ook van den Volkenbond bleef tusschen beide landen een feitelijke oorlogstoestand bestaan, blijkend uit be richten zoo nu en dan omtrent krijgsbedrijven. Een der laatste berichten luidde dat Bolivia voornemens was Asunción uit de lucht te bombardeeren. Omdat deze zijn kind een draai om de ooren had gegeven. De Tel. ontleent aan „De Christelijke Onderwijzer" het navolgende: Een onderwijzer had. toen een leerlinge eener hoogere klasse, waar hij tijdelijk voor een zieken collega was in gevallen, zich niet aan een billijken tuchtmaatregel wil de onderwerpen en dit bij herhaling, gestijfd door haar moeder, weigerde, dit kind een draai om de ooren ge geven. Dat was 's morgens geschied. De vader heeft toen den voorzitter van het bestuur opgebeld en gezegd, dat hij voornemens was „maatre gelen" tegen dien onderwijzer te nemen en zich daar toe 's middags naar de school te begeven. Deze vader is opperwachtmeester der marechaussee, 's Middags tegen twee uur vervoegde hij zich in ge zelschap van een marechaussee (die buiten bleef staan) aan de school en vroeg den onderwijzer te spreken. In plaats, dat het hoofd den onderwijzer beneden liet ko men, stuurde hij een jongen naar boven, die de bood schap overbracht, dat X. den onderwijzer wenschte te spreken. Deze zeide, in verband met vroeger optreden van dien vader niet te spreken te zijn. Daarop is X. naar boven gekomen, zonder kloppen het locaal binnen gedrongen (n.b. in uniform!) en greep den onderwijzer beet, trok hem van diens stoel, smeet hem tegen een bank en tegen den lessenaar en nam hem vervolgens mee naar beneden. Inmiddels had een onderwijzeres het hoofd gewaarschuwd, dat het mis liep, maar deze ver toonde zich niet en liet den doldriftigen opperwacht meester ongemoeid zijn gang gaan. Deze kwakte beneden in de gang den onderwijzer tegen de steenen, ging op hem. zitten, bonsde hem eenige keeren met het hoofd tegen den vloer en liet hem eerst opstaan toen bij zeide mee te zullen gaan. Op 's mans geroep vertoonde ook nu het hoofd zich niet. Eerst toen het stil werd kwam hij even te voorschijn en zei: „Is dat nu optreden?" In de cel opgesloten Den onderwijzer werd zelfs niet toegestaan, zijn overjas aan te trekken; hij moest onmiddellijk mee naar de marechaussee-kazerne, waar hij op zeer onheb belijke wijze behandeld is en in een cel werd opgeslo ten, nadat men hem had gesommerd zijn boord, das en bretels af te doen en de jas uit te trekken. Na tot 's avonds pl.m. 6 uur opgesloten en enkele malen „verhoord" te zijn geweest, werd hij vrijgelaten, nadat inmiddels proces-verbaal wegens den door hem toege- dienden draai om de ooren was opgemaakt. De onderwijzer moest zich onmiddellijk onder be handeling van zijn dokter stellen, die constateerde: oppervlakkige ontvelling, geringe onderhuidsohe bloed uitstortingen op het linker voorhoofd, voorts kleine ontvellingen achter d? rechter oorschelp, linker hand rug, en onder het rechter onderooglid, voorts een bloed uitstorting op het linker onderbeen dicht onder de knie. Een en ander ten gevolge van uitwendig inwer kend geweld. Verder een kleine inscheuring van de bovenlipsplooi in den mond". In overleg met het hoofdbestuur der Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland heeft de betokken onderwijzer tegen X. een aanklacht inge diend bij den Officier van Justitie wegens: a. huis vredebreuk, b. mishandeling en toebrengen van licha melijk letsel, c. wederrechtelijke vrijheidsberooving. Miss Angela Ward, een 18/jarige Londensche is tot „Miss Engeland 1933" gekozen en zal op den 27sten Mei te Madrid om den wereld titel strijden. Verbodsbepalingen welke nit den tijd zijn. De feitelijke afsluiting van het eiland Ameland door het verbod om van den rijkssteiger gebruik te maken, tenzij men ook de rijksveerpont Nes—Hol- werd als vervoermiddel bezigt, leidt tot gevolgen, die niet in overeenstemming zijn met de verkeersopvat tingen van den huidigen tijd, aidus het Alg. Hdbl. Dat is dezer dagen weer gebleken bij een verhui zing van Ameland naar Driehuis (gem. Velsen) in Noord-Holland. Een bewoner van Nes, die deze ver huizing had uit te voeren, koos uiteraard niet den grooten omweg van Nes over Holwerd en vandaar naar Velsen. Hij huurde een motorschip dat zijn in boedel naar Velsen zou overbrengen en verzocht aan den Minister van Waterstaat voor het inladen van zijn inboedel gebruik te mogen maken van den rijks aanlegsteiger. De gevraagde vergunning werd ge weigerd. Dientengevolge was de inwoner van Nes genood zaakt zijn inboedel naar het op de rede liggend mo torscheepje over te brengen op boerenwagens, die het goed over de wadden naar het scheepje vervoer den. Op zichzelf is dit al geen gewenscht vervoer. Daarbij komt nog, dat op den verhuisdag het hoog water-getij bijzonder spoedig kwam opzetten, zoodat de verhuizing door het stijgend water werd ver rastInderdaad, een toestand, die om spoedige verbetering roept. Door het slechte weer den weg kwijtgeraakt Uit Haaften, Gistermidag ongeveer 5 uur heeft het Belgische legervliegtuig „Brequet" een noodlanding gemaakt op een bouwland in de nabijheid van Haaften. De noodlanding vertiep vlot, doch door de zachtheid van den grond is het vliegtiug een stuk weggezakt. De piloot, Soors genaamd, deelde mede, dat hij was opgestegen te Tirlemont met bestemming Antwerpen. Hij was echter in verband met de slechte weersomstan digheden den weg kwijt geraakt. Hoewel de machine nog voldoende brandstof had, besloot de poliot een noodlanding te maken om zich te oriënteeren. De be stuurder, alsmede de inzittende kapitein dr. Oowerx bekwamen geen letsel. De machine kan onmogelijk meer opstijgen en zal gedemonteerd moeten worden. Vijf personen gewond. Uit Wateringen. Te Wateringen is gistermiddag een autobus van den Viosdienst WateringenDen Haag bij het uitwijken voor een vrachtauto weggezakt in den berm van den weg. De bus kantelde en kwam in een sloot terecht. In de bus waren 12 passagiers gezeten, meerendels uit het Westland. Vijf van hen bekwamen min of meer ernstige verwondingen, doch behoefden nadat eerste hulp verleend was, niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De heer J. Barendse uit Poel dijk, voorzitter van den Bond Westland, was er het ergst aan toe. Hij had eenige wonden in het gelaat be komen, doch kon later naar huis terugkeeren. De zeven andere inzittenden kregen een nat pak. De bus is zwaar gehavend. DE TWEEDE KAMER TELT THANS 97 LEDEN, Gister hebben 97 leden van de nieuwe Tweede Ka mer de eeden en beloften in handen van den voorzitter afgeleg. Van hen waren de geloofsbrieven ingekomen en goedgekeurd. De geloofsbrieven waren nog niet ingekomen van de twee communisten Alimin Prawradirdja en Sardjono en de revolutionair-socialist H. Sneevliet.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1