MOEDER EN KIND. Scotland Yard strijdt tegen de autobandieten. Zaterdag 13 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9278 Negen rerbrandingsspreuken Ter gelegenheid van den Moederdag op 14 Mei 1933. Autobusdienst over den Afsluitdijk Opbouw ranhet Duitsche arbeidsfront Modern uitgeruste politie Naar het hart van Azië Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT fi7 OF.N HFI.DF.R EEN der grootste dichters en denkers uit vroe- geren tijd zegt in zijn geschriften, waarin hij zijn herinneringen heeft vastgelegd aan den tijd, toen zijn ziel en zijn geest nog de zwaarste stor men had te doorstaan en den moeilijksten strijd moest voeren, teneinde gelouterd daaruit te voor schijn te komen, aan zijn moeder: „Al had ik niets en niets dat mij kon opbeuren, dat mijn gemoed dank baar en zelfs geloovig zou stemmen, dan zou een hart als het Uwe, zoo vol liefde en goedheid, voldoende eijn. Geloof me, lieve, lieve moeder; Uw medeleven in al mijn strijd en twijfel is mij heilig!" Steeds komt bij ieder mensch, al staat hij ook nog 200 ver van of scherp tegenover zijn familie, het ver langen naar „moeder" weer boven, meent hij nergens gelukkig te kunnen zijn, dan bij haar. Is men in den vreemde, dan krijgt men een periode, waarin men ieder kind, dat de moederlijke zorgen geniet, gloeiend benijdt. Men acht in iedere vrouw de moeder, zonder daarbij te letten op standsverschillen of rasverschil len. Men voelt zich dan niet meer als vertegenwoor diger van een beroep, van een kaste, maar slechts uitsluitend nog als kind van zijn moeder! Als in dezen tijd de communicatie met moeder mo gelijk is, dan kan dat veel zegen brengen, kan men zeer gelukkig worden. Is moeder niet te bereiken, slaapt zij misschien reeds den eeuwigen slaap, dan kan een diepe melancholie in het kind wortelen, die door geen zuster, door geen echtgenoot, kan worden genezen, omdat de éénige, de moeder er niet is om met één blik, met één strelende handbeweging al les weer in orde te brengen'. Het is echter geheel ver keerd, als men meent, dat alleen de volwassen mensch deze noodzakelijkheid van een moeder kent Reeds het kleine kind begint plotseling schijnbaar zonder eenige reden aan met huilen en het is slechts tevreden te stellen, als moeder er bij komt De verhouding tusschen moeder en kind schijnt dus aan geheel aparte wetten te gehoorzamen, wetten, die overeenkomen met die, welke de volwassene en zijn moeder binden, welke de zuigeling en de vrouw, die hem te drinken geeft, innig vereent Op geen andere verbintenis van twee menschen kan men deze wetten toepassen. Beredeneeren kan men deze fijne draadjs, dit subtiele weefsel echter niet, dat moeder en kind, over welke verwijdering ook, met elkaar blijft verbinden, niet! Niets heb ben zij te maken met materieele voordeelen, niets met wijzigingen in den levensstaandaard van een van beide partijen; onveranderlijk zijn zij diep in ieder mensch geworteld en onuitroeibaar! Het zware leven van den buidigen tijd, de vele eischen, die de maatschappij thans aan ons stelt onze verminderde weerstandskracht daarenboven, dat alles wordt overvleugeld, door de liefde van moeder en kind. Dikwijls wordt die liefde zwaar op de proef gesteld, dikwijls staan de draden tot het uiterste gespannen, maar breken... doen zij nooit! Jarenlange scheiding, belangen, die geheel uit elkaar loopen, een andere kring van bekenden, grondige verschillen in den levensstandaard, dat alles mag tot een zekere vervreemding aanleiding geven, maar nooit zal de gedachte aan moeder geheel ver vagen. Éénmaal zal in iedere moeder, in ieder kind, weer het gevoel voor elkaar den boventoon gaan voeren en zullen zij elkaar begrijpen.... Het vreeselijkste is daarbij wel de dood, die een weerzien onmogelijk maakt Een verzoening tus schen moeder en kind, die op deze wijze onmogelijk werd gemaakt verscheurt het hart van de(n) ander en verhindert hem ooit volmaakt gelukkig te kun nen worden. Wij moeten trachten ons kind of onze moeder zooiets vreeselijks te besparen door geen verzoening noodzakelijk te maken, geen obstakel tusschen ons en onze moeder te laten komen! Het moet gebruik worden, dat alle zich op één dag in het jaar moeder herinneren, moeder en al haar lieve, goede zorgen, alles wat zij ons gaf en toestond. Ook al zouden wij haar uiterlijk zoover van haar ver wijderd hebben, al zouden wij geheel andere zor gen" hebben, ééns moeten wfj haar weer voor den geest halen, en als dat nog mogelijk is, bezoe ken. Eéns per jaar zéker! Door Ged. Staten van Friesland goedge keurd. Ged. Staten van Friesland hebben goedkeuring ver leend aan de dienstregeling en de tarieven van den door de A.T.O. over den afsluitdijk van het IJselmeer te exploiteeren autobusdienst LeeuwardenAlkmaar. Uit beide genoemde plaatsen zal de dienst op werk dagen zesmaal worden gereden, terwijl speciaal met het oog op de Leeuwarder veemarkt., des Vrijdags uit Alkmaar een vroegbus vertrekt Voor den Zondag biedt de dienst tweemaal reisgelegenheid in beide richtingen. Het tarief bedraagt: enkele reis f3.40, re tour f6.50. ERNSTIG TRAMONGELUK TE MAINZ. Tot nog toe twee dooden. Uit Mainz: Donderdagmorgen te half acht is te Mainz een ernstig tramongeluk geschied. Een tram wagen reed in een bocht tegen een paal van de hoogspanningsleiding en werd daardoor tegen een aan den anderen kant gelegen muur geslingerd. De wagen kantelde en een aantal personen kwam er on der terecht. Tot nog toe zijn twee dooden geborgen, kinderen, die vermoedelijk op weg naar school wa ren. Vele personen werden ernstig gewond. Men vreest, dat er nog meer dooden en zwaargewonden onder den wagen liggen. En steeds zullen wij dan duidelijk gaan inzien, dat wij in vrede, in harmonie, met haar moeten sa menleven, al zijn wij door den dood van haar ge scheiden Vele zelfverwijten, veel ellende, kan iemand daar door bespaard blijven. De plicht der dankbaarheid tegenover de moeder is altijd grooter, dan tegenover alles, wat zich tusschen moeder en kind waagt te stellen. Wij moeten ons alleen niet verbeelden, dat uiterlijkheden van grooter gewicht zijn, dan het goede-begrijpen, de volslagen harmonie, die het vei ligste en heiligste gond van ons leven moet uitmaken. 14 Mei.... Moederdag! Kent Uw plicht als kind. Voor Moeder Wie was het, die, nadat wij voor pas enk'le uren Den eersten maal aanschouwden 't blijde levenslicht, Ons teeder knuff'lend drukt' een kusje op 't gezicht En daarmee ons beloofde, terwijl we d'oogjes loken, Zoo zalig was 't bij haar in woorden ongesproken Haar liefde en haar trouw, die altijd zouden duren. Moeder! Wie was het. die wij kenden, 't eerst van alle menschen, Die blij en toch bedroefd zag doen ons d'eerste schreê. We kenden 't eerst haar naam, Als tot een lieve fee Zoo kwamen wij tot haar, onz' kleine smart te stillen. Geduldig droeg ze onze wond're kindergrillen En trachtte te vervullen de kleinste onzer wenschen. Moeder! Ze gaf ons al, wat vreugd' aan 't leven ons kon geven, Wat we geworden zijn, danken we goeddeels haar! En altijd blijft haar zegen ons verzeilen, waar w'ook gaan. Waar zij is, is een altijd veil'ge haven! We staan met Ied'ge handen, zelfs met de rijkste gaven, Voor U, die nooit ons vroeg, doch gaf Uw eigen leven! Moeder! (Overgenomen uit de „Alkmaaraehe Post".) HET VERDRINKINGSGEVAL AAN DEN JUTPHAASCHEWEG TE UTRECHT. De gerechtelijke schouwing van het lijk. De gerechtelijke schouwing van het lijk van den koetsier A. Galiart, die in den nacht van Zondag op Maandag in den Vaartscherijn is verdronken, heeft uitgemaakt, dat de op het lijk aangetroffen verwon dingen den dood niet hebben kunnen veroorzaken en dat verdrinking als oorzaak van den dood moet worden aangenomen. EEN MEEZENPAAR IN EEN BRIEVENBUS. Een meezenpaar, dat het vorig jaar in de brieven bus te Holle (gemeente Beilen) elf jongen groot bracht en zich nimmer druk maakte over de naar binnen ploffende brieven en couranten, heeft dezer dagen zijn oude nestplaats weer opgezocht. De postboden hebben met vreugde geconstateerd, dat het eerste eitje reeds gelegd was Moeder Mees neemt niet eens de moeite om weg te vliegen, als een groote hand de brieven uit de bus haalt. EPA-WINKELS TE BERLIJN BESLOTEN. Het personeel staakte. Uit Berlijn: Het personeel van de eenheidsprijzen- winkels Epa heeft het werk neergelegd, omdat de directie uit Joden bestaat. De maatschappij heeft 13 zaken in Berlijn en 58 in het geheele land. Alle winkels worden, ingevolge besluit der directie, ge sloten. levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. BESLUIT VAN DR. LEY. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn dat de leider van het Duitsche arbeidersfront, dr. Robert Ley, de vol gende besluiten heeft uitgevaardigd: „Het Duitsche arbeidersfront bestaat uit het Centrale bu reau als de leiding en de bei de pilaren, de algemeene bond van de Duitsche arbeiders en die van de Duitsche ambtena ren. De taak van het centrale bureau is de vroegere bonden in den nieuwen organisatie vorm over te brengen en aan den opbouw in de standen mee te werken. Voor dit doel heeft het centrale bureau een klein en een groot arbeidscomité: Het groote comité bestaat uit 60 leden. Elke bond van arbei ders en van ambtenaren heeft een leider en een leidersraad. Deze beide bonden hebben een eigen financieel bestuur en het recht om te besluiten over de personeele politiek in hun bonden. Het centrale bureau heeft het recht tus- schenbelde te komen en in gevallen van twijfel de laat ste beslissing. De eerste taak van de bonden is de op richting van de verschillende beroepsstanden in de vak- vereenigingen, bijv. de concentratie van hout-arbeiders, bouw-arbeiders, enz. en de opriohting van centrale kas sen daarvoor. Tegelijkertijd moet een aanpassing van de bijdragen voor de kassen worden bereikt, zonder hier bij over te gaan tot een gewelddadige nivelleering. Prin cipieel wordt in geen organisatie gestemd, maar wordt een leider gekozen die over alles beslist. Het kleine co mité heeft de volgende leden: leider van het arbeids front dr. Ley, leider van de arbeiders Sohulmann, leider van de ambtenaren Forster, voorzitter Schmeer, leider voor sociale zaken Stöhr, leider voor de organisatie Muchow, leider voor de propaganda Biallas, penning meester Brinkmann. Principieel worden als leiders van de bureaux in het kleine arbeidscomité en tot leiders van de hoofdberoepen slechts partijgenooten benoemd die reeds door hun da den bewezen hebben dat zij deze benoeming waardig zijn. Het zal mijn voornaamste taak zijn, aldus Ley, het Duitsche arbeidersfront levend te houden en het niet meer in denzelfden verstijvenden toestand laten verval len waaraan de oude vakvereenigingen zijn ten gronde gegaan. Het doel is het scheppen van standen, die als bouwsteenen in den nieuwen staat worden ingevoegd. TWEE ITALLAANSCHE SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD. Uit Rome: De buitengewone rechtbank voor de veiligheid van den staat heeft dezer dagen den ma rine-officier Ugo Travig'ia en mevr. Canulla Aglia- di wegens spionnage ter dood veroordeeld. De be schuldigden hadden een volledige bekentenis afge legd. Traviglia is Donderdagochtend doodgeschoten. De voltrekking van het vonnis van mevr. Agliardi is tot de beslissing over het gratieverzoek uitgesteld. Het werk der „vliegende colonne". De brntale diefstallen en rooiover- vallen hebben de Londensche po litie aanleiding gegeven, met alle hulpmiddelen der moderne tech niek tegen deze misdaden op te treden. 't Is nacht. Met een snelheid van 90 K.M. raast een auto door de buitenwijken van Londen. De buitenweg wordt bereikt en de snelheid nog verhoogd. De inzit tenden verkeeren in groote spanning: zullen zij geluk hebben of zullen zij worden gevat vóór de buit in vei ligheid is? De „vliegende colonne" werkt nauwkeurig snel en met resultaat. Maar soms blijft het resultaat uit en daarop hopen de mannen van de misdaad. Scotland Yard weet in den strijd tegen de autoban dieten zijn nieuw wapen meesterlijk te hanteeren. In het afgeloopen jaar werden door de „vliegende colonne" niet minder dan 600 arrestaties uitgevoerd. Onder de ge arresteerden bevonden zich eenige der meest beruchte en gevaarlijkste internationale misdadigers. Op twee manieren heeft de misdadiger voordeel van het gebruik van een auto. In de eerste plaats worden alle delicten, welker welslagen van snelheid afhanke lijk ia vergemakkelijkt Een voorbeeld: een auto stopt voor een juwelierszaak; één der inzittenden blijft ach ter het stuur, terwijl zijn medeplichtigen de winkelruit indrukken en zich van de kostbaarheden meester maken: daarna verdwijnt de troep razendsnel met den auto. In de tweede plaats ls een snel voertuig van het grootste belang bij het 's nachts wegbrengen van de buit. Wat beteekent een afstand van 200 K.M. naar de naastbij- zijnde groote stad, als de grond den dieven en helers te warm onder de voeten wordt? Inbrekers en straatroo- vers behooren echter in 't algemeen niet tot die men schen, die een eigen auto kunnen houden. Ziet zoo'n misdadiger e»en wagen onbeheerd op straat staan, dan is het vaak een klein kunstje, zich er mee uit de voeten te maken. Reeds een paar jaar geleden heeft Scotland Yard aan gedrongen op het bezitten van auto's, die zijn geheime polltie-agenten de gelegenheid zouden verschaffen, den strijd tegen het zich snel uitbreidende autobanditisme te voeren. De dieven hebben den weg aangegeven en de politie heeft gelukkig gelijken schred gehouden in de moderniseering der hulpmiddelen. De stichting van de beroemde „vliegende colonne" was het resultaat van de bemoeiingen der Londensche politie-autoriteiten, die een moderne uitrusting wilden hebben. De colonne werd de schrik der bandieten, wier brutaliteit ongelooflijke vormen had aangenomen. De technische uitrusting der Londensche politie is buiten gewoon goed. Auto's, motorrijwielen en vrachtauto's staan te harer beschikking. Ieder superintendent be schikt steeds over een eigen wagen. Bij de vernietiging der „on-Duitsche" litte ratuur. Berlijn, 11 Mei. Bij de feestelijkheden aan de Duitsohe Universiteit, waarvan de verbranding van boeken een groot aantal auteurs het hoogtepunt vorm de, werden de boeken door verschillende „sprekers" in het vuur geworpen, waarbij zij van te voren vastge stelde leuzen uitriepen. Deze negen leuzen luidden: „Tegen klassestrijd en materialisme, vóór volksge meenschap en idealistische levenshouding. Ik geef den vlammen de geschriften van Marx en Kautzky over." „Tegen decadentie en moreel verval. Vóór tucht en zedelijkheid in gezin en staat. Ik geef den vlammen de geschriften van Heinrich Mann, Ernst Glaeser en Erich Kaestner over." „Tegen gevoelsvervalsching en politiek verraad, vóór overgave aan volk en staat. Tk geef den vlammen de geschriften van Friedrich Wilhelm Förster over." „Tegen de ziel vernietigende overschatting van de menschelijke complexen. Vóór den adel van de men- schelijke ziel. Ik geef den vlammen de geschriften van Siegmund Freud over." „Tegen vervalsching onzer geschiedenis en onteering onzer groote figuren. Vóór eerbied voor ons verleden. Ik geef den vlammen de geschriften van Emil Ludwig en Werner Hegemann." „Tegen het volk vreemde journalistiek, democratische Joodsche vervalsching. Vóór medewerking en verant woordelijkheid aan het werk van den nationalen op bouw. Ik geef den vlammen de geschriften van Theodor Wlff en Georg Bemhard over." „Tegen het literaire verraad aan de soldaten uit den wereldoorlog. Vóór opvoeding van het volk in den geest van weerbaarheid. Ik geef den vlammen de geschrif ten van Erich Maria Remarque over." „Tegen verminking van de Duitsche taal. Vóór het behoud van het kostbaarste goed van ons volk. Ik geef den vlammen de geschriften over van Alfred Kerr." „Tegen onbeschaamdheid en aanmatiging. Vóór ach ting en eerbied voor den onsterfelijken Duitschen volks geest. Verslindt, vlammen, ook de geschriften van Tucholsky en Ossietzky." Ontdekkingstocht van Sven Hedin. Ka- meelen te langzaam, daarom per auto. Reuter meldt uit Stockholm: De zuster van den beroemden ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft in een interview aan een Reuter-correspondent nadere inlichtingen vertrekt over den door haar broer voor genomen tocht naar het hart van Azië, om naspo ringen te verrichten naar dr. Nils Ambolt, van wien men sedert verleden jaar niets meer gehoord heeft.. Zoowel de Sovjet-autoriteiten als de Britsche con sul, vertelde Sven Hedin's zuster, hebben zich alle moeite gegeven om inlichtingen over den vermisten geleerde te verkrijgen, alsmede over de 22 Zweedsche missionarissen, die, toen in Oost-Turkestan een op stand uitbrak, vandaar zijn vertrokken. Men heeft echter niets over hen vernomen, en mijn broer zal de voornaamste leden van zijn groote expeditie naar Centraal-Azië, tw. dr. Norin, dr. Hum mel en dr. Soederblom, uitnoodigen, aan den onder zoekingstocht deel te nemen. Daar kameelen te lang zaam worden geacht, zal men den tocht in vier auto's ondernemen. De eerste moeilijkheid is evenwel, het noodige geld bijeen te krijgen, want er is minstens 100.000 kronen noodig. Mijn broer vertrouwt echter stellig, dat hij den tocht weldra zal kunnen begin nen. De onschuldig uitziende wagens der vliegende colonne missen elk comfort, maar zij zijn bezet met uitgelezen manschappen, wier speurzin boven elke twijfel verheven is. Het is het elitecorps van Scotland Yard. De colonne blijft voortdurend op de hoogte van de nieuwste tech nische vindingen. Van Iedere verbetering bij de draad- looze telegrafie wordt gebruik gemaakt, want men heeft geconstateerd, dat niets de werkzaamheden der bandieten zoo zeer schaadt als een goede telegrafische verbinding der polltie-instanties. Zes luxewagens der politie rijden voortdurend door de stad. De inbreker is nooit zeker, of niet plotseling een wagen om den hoek komt razen, welks in civiel ge kleeds inzittenden zich als poMtle-beambten ontpoppen en hem bij zijn delict op heeterdaad betrappen. Dan worden razzia's gehouden met wat grootere wagens, die evenmin als politie-auto's zijn te herkennen. En zoo dra de bandieten hadden begrepen, dat de onschuldig* luxe-wagens gevaarlijke vallen waren, veranderde Scot land Yard van batterij. Verhuiswagens, die langs den weg stonden, moesten iedere verdenking wegnemen. Met reclamebiljetten beplakte vrachtauto's, waarin loe rende politie-agenten hadden plaats genomen, reden door de straten. De resultaten bleven niet uit, maar tegelijkertijd groeide het aantal jonge bandieten, die de juweliers brandschatten en zich met gestolen auto's uit de voeten maakten. De verzekeringsmaatschappijen ondervonden den eenen schrik na den anderen. Scot land Yard zag zich gedwongen, zijn mobiele strijdkrach ten te versterken en den radiodienst uit te breiden. In eiken politiewagen bevindt zich een toestel voor draad- looze telegrafie: gedurende den tocht staat men in voortdurende verbinding met de centrale. Een wagen kan onmiddellijk uit de centrale worden ontboden en gedirigeerd naar een plaats waar ingrijpen van de po litie noodig is. Het resultaat der nieuwe techniek was verrassend. De een na de ander vielen de gevreesd* benden in handen der politie. Honderdmaal hebben de leden der „vliegende colon ne" hun leven op het spel gezet. Maar ondanks alle ge varen, waaraan deze elitetroep bloot staat, droom en alle Londensche politiebeambten er van, dat zij eens d* hooge eer mogen genieten, in dit corps te worden opg^ nomen. Mag men nu met het oog op de resrultaten dezer be strijding het autobanditisme als overwonnen beschou wen? Dat zou voorbarig zijn. Want terwijl men <1* misdadigers eenerzijdg kon afschrikken of onschadelijk maken, moest men anderzijds toezien, dat zij het ten- rein voor hun werkzaamheden verplaatsten. Nu d* winkelroof te gevaarlijk is geworden, hebben de bandie ten hun auto's de landwegen opgestuurd en den kleinen, roofoverval georganiseerd. Aan een vrouw, die alleen iangs den weg loopt, is het handtaschje in een oogen- blik ontroofd. Nu kan men wel zeggen, dat zoo'n buit onbelangrijk la, maar dan vergeet men, dat het hier georganiseerde misdaad betreft, die in voortdurende herhaling haar opbrengst heeft. Onlangs heeft in de nabijheid van Lon den een zesvoudige straatroof plaats gevonden, waar over zelfs in het Parlement is gesproken. Thans is be- sloten, de „vliegende colonne" nog verder te versterken en haar wagens te voorzien van draadlooze apparaten* De heilzame vrees, die de colonne den misdadiger» aanjaagt, bewijst genoegzaam haar activiteit.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13