VROUW, HET AFWERKEN VAN HOUTWERK. SCHAGER COURANT GEMAKKELIJK TE MAKEN BOEKENKASTEN. Practische wenken. Onder de verschillende meubelstukken, die wij in ieder huishouden aantreffen, die gemakkelijk door ons zelf rijn te ma- ,ken, is er zeker geen enkele, die zoozeer voldoet en met zoo weinig kosten gemaakt kan worden dan de boekenkast, bestaande uit enkele planken en tusschenschotten, zonder deuren. Er zijn verschillende pun ten waar wij op moeten letten bij de sa menstelling. In de eerste plaats hebben wij dan den vorm, maar wij doen veel ver standiger niet een vorm op het papier te zetten, zooals wij de kast graag zouden wil len hebben, doch eerst uit te zien op welke plaats aan den muur de kast wilt heb ben. Daarnaar wordt dan een vorm ge maakt, die als het ware een geheel vormt met den muur en de daarbij staande meu belen. Zoo ziet U bijv. op de teekening, dat deze boekenkast geheel past bij haar omgeving. Het middelgedeelte is wat lager gehouden, waardoor het Persische tapijtje, dat aan den muur hangt, goed tot zijn recht blijft komen. Zoudt U de kast geheel van gelijke hoogte maken, dan zou het tapijtje daar niet meer bij hooren. Een aardige bak met bloeiende planten of een vaas met bloe men verhoogt alleen de sfeer in de kamer. De beide zijkanten zijn ietwat hooger en om te voorkomen dat men op iederen kant nog een extra pulletje zou zetten, zijn er 'twee houten klosjes op gelijmd. Het zou werkelijk van het goede teveel zijn, vooral omdat boven elke verhooging een muur lampje is aangebracht. De pullen zouden 'dus te veel bij de lampjes komen, waardoor het bijzondere cachet van de kamer verlo ren sou gaan. Verder ziet U, dat hier in den muur twee muurkasten zijn.De deuren zijn er uit gelicht, de binnenkant der kast geheel met zijde overtrokken, of als U dat mooier vindt, in de kleur der kamer geschilderd, terwijl de planken een ietwat tegengestelde kleur hebben gekregen. Halverwege de kast zijn halve deuren aangebracht, doch U kunt er evengoed met een klein roetje een gordijntje voor hangen in de kleur der binnenverf en daarachter de ietwat slor dig aan^pende boeken en voorwerpen be waren, tijdschriften, albums, enz., ter wijl het Bovengedeelte van de kast uitslui tend wordt gebruikt voor mooie pullen, va zen, Delftsch blauw of zoo iets. Heel bij zonder staat ook in de kast een verzame ling groote schelpen, die met den parel moeren kant naar voren moeten liggen. Op iedere plank mogen vooral niet te veel echelpen liggen, omdat anders de hoeveel heid het overzicht bederft. Hier en daar een stuk koraal er tusschen doet het ook altijd zeer goed. Hebben wij nu de plaats voor onze boe kenkast uitge zocht en op een stuk pa pier een model er voor ont worpen, dan Schema van de kast. gaan we de maat nemen van de hoogte en de breedte en maken de kast vooral niet dieper dan ongeveer 35 c.M. Als U de grootte der ver schillende planken hebt uitgerekend, dan laat U die even bij den houthandelaar op maat zagen, daardoor is het mogelijk dat de huisvrouw zelf een boekenkast maakt. TJ behoeft alleen maar te bestellen zooveel stukken van zooveel bij zooveel en het hout ongeveer 3/4 c.M. dik. Dan moet U uitreke nen hoeveel stukken lat U noodig hebt, waar de planken op moeten rusten. Hebt U het benoodigde ontvangen, dan gaan we aan den gang. Eerst spijkeren of schroe ven wij de latten op de plaatsen waar deze moeten zitten en zetten tenslotte de op staande kanten in elkaar en verbinden deze met de liggende planken. De schotjes worden er nu tusschen geschoven, de twee bovenste laadjes in elkaar geschroefd en tenslotte wordt het blokje er op gelijmd. Nu hebt U een boekenkast van blank hout. De afwerking geschiedt geheel vol gens uw eigen smaak. Deze kan zijn een gebeitste kast, wat het eenvoudigste is. U koopt daarvoor lichtbruine, donkerbruine, of zwarte wasbeits, of een andere kleur, die U mooi vindt en smeert het hout daarme de in, steeds met uw kwast met de nerf van het hout meegaande. Nadat de beits goed droog is, b.v. den volgenden dag, boent U met een harde bor stel de oppervlakten uit en U ziet dan de glans opkomen. Is de kleur nog niet diep genoeg naar uw zin, beits hem dan nog een keer over. De mogelijkheid bestaat ook, dat u een moderne felgekleurde boekenkast wenscht te hebben. Dan is het het beste, dat U het hout in de grondverf zet, alle schroefgaten met stopverf dicht maakt en de grondverf flink laat drogen. Met lakverf kunt U daar na de kast afwerken in diverse kleuren. Om het U nog iets gemakkelijker te ma ken geven wij een schema van de kast. zooals zij in elkaar gezet moet worden. UIT DE KEUKEN. Sinaasappelmandjes. Een verfrisschend gerecht voor de komende warme dagen. Een sinaasappelgerecht valt bij menig een in den smaak, wij laten daarom het volgende volgen: Men schilt de bovenste helft van een sinaasappel met dunnen schil tot op een smal reepje (en verwijdert tevens het vruchtvleesch) na, hetgeen als hengsel voor het onderdeel dienst moet doen. De onderste helft wordt geheel en al uitge hold en in water gelegd en daarna wordt het mandje gevuld met de goed gesuiker de stukjes sinaasappel en een laagje slag room. Ook kan men het vruchtvleesch zeeven. zoodat alleen het sap achter blijft en hel met suiker en wat roode of witte wijn vermengen, die opwarmen, zoodat de sui ker geheel en al op kan lossen. Op d.L. sap rekent men 1 blad gelatine, die met een scheut warm water wordt opgelost en waarmede de mandjes gevuld wor den, als het vruchtensap drillerig wordt Opdienen als de sap stijf is en versie ren met room. Goedkoope, maar keurige meubelen. Eenige wenken. Ook nadat er voor de verschillende ka mers van een huis ameublementen zijn gekocht, bemerkt men bij het bewonen tel kens, dat men hier of daar nog een meu belstuk noodig heeft: een laag tafeltje of een kastje voor de huiskamer, een klein tafeltje of een kaptafel met bankje voor de slaapkamer, een paar extra stoelen met het oog op talrijk bezoek, enz. In nog sterkere mate zal dit het geval zijn, wan neer men antieke meubels heeft, die niet zoo goed zijn aangepast aan onze behoef ten als een modern ameublement. Men zal zich zulke aanvullende meubel stukken het goedkoopst kunnen verschaffen, wanneer men ze neemt in onafgewerkt hout; de stijl van deze meubels is vaak zeer gelukkig en men heeft het voor deel, dat men ze zelf kan afwerken op zooda nige wijze, dat zij bij de overige meubels passen. Het gemakkelijkst is natuurlijk, de meubels te verven, doch het staat niet zoo mooi en zal bovendien bij de meeste ameublementen niet passen. Men behoeft niet be vreesd te zijn, dat men het mooie hout van het ameublement toch niet kan imiteeren. Het is in hoofdzaak een kwestie van kleur en er zijn oliehoudende kleurstof fen in den handel in tinten, die ons in de gelegenheid stellen om ook de kostbaarste houtsoorten be- driegelijk goed na te bootsen. Voordat deze kleurstoffen op het hout worden aange bracht, moeten de ruwe plekken daarop met schuurpapier van gemiddelde kwali teit worden afgeschuurd. Nu gaan wij het hout de juiste kleur geven; hierbij dient men er vooral op te letten, dat men er niet te veel kleurstof op strijkt en tevens, dat deze diep in het hout kan doordringen, zoodat zij niet spoedig weer verdwijnt Voortdurend moet in de linkerhand een cude lap worden gehouden, waarmee over de geverfde oppervlakte wordt gewreven, net zoolang totdat de vereischte hoeveel heid kleurstof is aangebracht Wanneer men erop let, dat er op die gedeelten van het hout, die de kleurstof minder goed opnemen, wat meer wordt aangebracht, kan men werkelijk een verrassend goede imitatie maken. Ook de vernislaag, die men zelf aan brengt, kan zoo hard, duurzaam en mooi wezen, dat menig afgewerkt meubelstuk uit den winkel erbij in de schaduw komt te staan. De eerste methode is het aan brengen van een laag schellak: wit, oran je of een mengsel van die beide, al naar gelang van het verlangde effect Oranje schellak geeft een mooie, warme afwer king, die dikwijls buitengewoon goed vol doet Gewoonlijk moet er wat alcohol aan de schellak worden toegevoegd, zoodat de laag dun kan worden uitgestreken; ver der wijzen wij er op, dat alle verniswerk GEKLEEDE VOILE JAPON. (787) Dit echt zomersche japonnetje met vo lant, de bovenarm bedekt en tevens aan de bovenpas is geknipt, geeft een zeer vlot ge heel. De punthals wordt evenals de mouw-vo lant smal afge biesd, terwijl het bovenstuk op het ondergedeelte der blouse gestikt wordt. De tweebaans rok is naar onde ren toe licht klok kend en om het middel wcrdt een smal ceintuurtje van dezelfde stof gedragen. Het model van dit bovenstuk leent er zich even eens toe om een bestaande japon te moderniseeren, b.v. een gemerkte pas op effen ja pon. Ben. stof 3 M. van ongev. 100 ~.M. breedte. Ver krijgbaar in alle maten, desverkie- zende met blouse mouw inplaats van de volant. Patronen kan men aanvragen in alle ma ten, onder vermelding van no. 787. GEKLEEDE MIDDAG-* pON. (788) Zeer aparte middagjapon, waarvan de rug en het rechtervoorpand uit één geheel bestaan, terwijl dit laatste schuin overslaat en op den schouder sluit. Als halsgarnee- ring zien wij een crêpe georgette chabot. De japon is aan sluitend en heeft op de hoogte van het middel enkele dwarse plooitjes, die aan den bin nenkant zijn ge stikt. De mouw is glad om den bo venarm en loopt naar onderen toe ruim uit, terwijl de mantel met een punt op de mouw wordt ge zet. De rok is niet wijd, glad om de heupen, doch naar onderen toe iets ruimer. Effen zijde, crê pe of souple wol len stof zijn als materiaal te ver werken voor deze japon, terwijl bet model in alle ma ten geleverd wordt desverlangd voor de groo e maten met gladde mouw. Ben. stof 3.75 M. van 1 M. breedte. Patronen kan men aanvragen in alle ma ten, onder vermelding van nr. 788. Voorbeelden van meubels, die aan bestaande ameu blementen kunnen worden toegevoegd, zonder de harmonie van het geheel - verstoren, cn die boven dien weinig kosten, wanneer men zelf ^orgt voor de afv.. ag van het hont. moet geschieden in een niet te koude ka mer, Nadat de schellak is opgedroogd, wrijft men er overheen met schuurpapier; dan komt er een tweede laag schellak overheen, die eveneens met schuurpapier wordt gewreven, en vervolgens een laag boenwas, die met een doek wordt aange bracht en zoolang wordt gewreven, totdat er een harde en volmaakt gladde afwer king van het hout is verkregen. Breng de boenwas aan op een klein gedeelte, laat haar gedurende eenige minuten opdrogen en ga dan ijverig wrijven. Na enkele minu ten voelt men reeds het gladde oppervlak onder de vingers, dat ook door zijn mooie glans en duurzaamheid alle inspanning ruimschoots beloont Het vernissen kan nog op een andere wijze geschieden. Na het kleuren van het hout wij dringen er nogmaals op aan dit niet te overdrijven, zoodat het natuurlijke uiterlijk van het hout wel opgehaald, maar niet onzichtbaar gemaakt wordt brengt men één laag schellak aan, die met schuur papier wordt gewreven, gevolgd door drie lagen vernis, waarvan de beide eerste even eens vrij hard worden gewreven. Hierdoor verkrijgt men een hard, mooi vernis, dat in elke kamer gezien mag worden. Prefereert men een doffe glans, dan wordt de boven ste laag nog een weinig afgewreven met fijn schuurpapier. Het afwrijven met schuurpapier na het aanbrengen der verschillende lagen heeft ten doel om alle oneffenheden weg te ne men en die gladheid te verkrijgen, die ons zoo aantrekt in mooi afgewerkt hout. Hoe meer er over het algemeen over de oppervlakte geboend en gewreven wordt, hoe mooier het resultaat. Wanneer men nog nooit een dergelijk werkje bij de hand heeft gehad, is het aan te bevelen om een klein stuk te koopen, bijv. een hangrekje voor een rijtje boeken, en zich daarop te oefenen. De lust, om het daarna ook op grootere stukken te probeeren, zal dan vanzelf opkomen, want het werk is niet moeilijk en de resultaten geven ons groo te voldoening. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japonpen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendiensi te '»-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden! JURK, OOMBINATION EN HEMD VOOR MEISJES, van 3—6 jaar. A 25. Met het voorjaar komen niet alleen de zorgen voor de boven-, doch ook voor de on- derkleeding van onze meisjes onze aan dacht vragen en hoewel wij de laatste veel al klaar koopen,, verdient het inderdaad aanbeveling om deze aan de hand van goe de partonen zelf te maken. Kiezen wij b.v. reformstof, dan heeft hst dit voor op katoen, dat het poreus en ge makkelijk te wasschen is evenals crêpe- stoffen, die zelfs niet gestreken behoeven te worden. Als afwerking is het eenvoudigste een gefestonneerd bandje en tevens het goedkoopste voor hals en armsgaten en pijpjes van het broekje. Het model van het hemdje is heel een voudig en heeft een schoudersluiting. Bij een combination is het dragen van een hemdje overbodig, daar dit hemd en broek tegelijk is en hieronder een gebreide wollen camisole gedragen wordt; de slui ting hiervan is midden achter met knoop jes. Het lijfje is glad en wordt aan de band van het broekje gezet, terwijl de ruimte van het laatste zóó verdeeld wordt, dat deze op zijde komt Het ruime flanellen of vyella jurkje heeft eenige opgestikte plooitjes vóór en achter. De sluiting is aan de rugzijde met een split Het ronde platte kraagje en de manchetten worden met coton peilé omgehaakt of ge festonneerd. De zoom moet flink breed genomen wor den en kan met een klein steekje op- en neergeregen worden van coton peilé. ZOMERJAPON. (779) Voile, kunstzijde, bedrukt crêpe de chine, shantung en andere modestofje* geven van dit model een bijzon der aardig geheel voor slanke figu ren. De mouwlooze japon is om het armsgat, dat deels gevormd wordt door de puntig toeloopende bo venpas, afgewerkt met een smalle plissé, die naar verkiezing ook langs het puntig toeloopende bo venstuk der rok kan worden aan gebracht Om het middel wordt een ceintuur van de zelfde stof gedra gen met effen gesp. Patronen verkrijgbaar vanaf maat 40, onder vermelding no. 779. Tomaten en schorseneeren kan men ge makkelijk van het huidje ontdoen, indien men deze eenige minuten in kokend wa ter legt Tomaten prikke men desnoods even aan een vork en houde ze boven den gasvlam. Glazen schalen springen bij het vullen met heete spijzen niet indien men ze tevoren op een vochtigen doek of koud bord heeft geplaatst

Schager Courant | 1933 | | pagina 16