Dr. Colijn niet geslaagd 9 Reddingspogingen te Geneve SLAPELOOS Zaterdag 13 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9278 Henderson voorkomt een breuk Vliegtuigbotsing in Polen Spaansch agent maakt amok DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN ZITTING VOLKENBONDSRAAD OP 15 MEI Moorden in Bulgarije Tegen nalatige belastingbetalers De Do X beschadigd. Roode regen in Bosnië van Rijswijk s Naar betere t ij den? VOORTZETTING VAN DE CONFERENTIE MOGE LIJK GEMAAKT. OVER HET DOODE PUNT HEEN. De Conferentie van Vijf. welk op het oogenbllk te Genève wordt gehouden, en waar door de vijf groote mogendheden het ontwapeningsvraagstuk behandeld wordt, heeft de laatste paar dagen een moeilijke crisis doorgemaakt, voor zoover er tenminste reeds sprake kan zijn van „doorgemaakt'. Daarmee wil In ieder ge val nog lang niet gezegd zijn. dat alle moeilijkheden reeds achter den rug zijn. integendeel! Doch voor het oogenblik kunnen wij zeggen dat Ge nève over het doode punt heen is en een toestand van ontspanning is ingetreden. De moeilijkheden waren ontstaan, toen er geen over eenstemming kon worden verkregen, inzake het legerty- pe en de voorzitter Henderson heeft alle pogingen moe ten aanwenden om een verdaging of breuk der ontwape ningsconferentie alsnog te vermijden. En hierin is hij geslaagd. Het bemiddelingsvoorstel. Gistermiddag heeft het presidium In een zitting welke nauwelijks een kwartier heeft geduurd, het bemiddelings voorstel van president Henderson met algemeene stem men aangenomen. Hierdoor wordt een voortzetting der Ontwapeningsconferentie mogelijk gemaakt. Maandag zal de hoofdcommissie in een algemeene be schouwing treden over de kwesties betreffende oorlogs materiaal en de effectieven en die betreffende den duur van het eerste ontwapeningsverdrag. Iedere mogend heid zal het vrij staan hierbij haar standpunt uiteen te zetten nopens de algemeene en afzonderlijke kwesties. Henderson bracht in het kort rapport uit over het mislukken der afzonderlijke besprekingen. De vertegen woordigers der groote mogendheden stemden direct toe in het bemiddelingsvoorstel. Dit voorstel van Henderson brengt, alleen een uitweg uit de proceduremogelijkheden zonder de zoo ernstige meeningsverschillen op het stuk van de unificatie der legerinrichting een stap nader tot de oplossing te bren gen. De hoofdzaak was gister voor Henderson te verze keren, dat de ontwapeningsconferentie haar werkzaam heden voorlooplg nog zal kunnen voortzetten. Hoelang dit nog mogelijk zal blijken, zonder dat een nieuwe crisis haar leven in gevaar zal brengen, is moeilijk te voorzien. Sommigen gelooven, dat een nieuwe en dan doodelijke crisis reeds de volgende week zal uitbreken bij de de batten over het oorlogsmateriaal der landmaoht. Vele anderen vertrouwen echter, dat de conferentie thans nog ■wel haar leven tot het begin van de Londensche we reldconferentie zal kunnen rekken, waarna dan een on derbreking van de conferentie tot October zou kunnen volgen en aldus tijd gewonnen zou worden voor nieuwe compromispogingen tusschen de regeeringen onderling over de verandering van den rijksweer in een volksleger en de qualitatieve ontwapening ten aanzien van de ka nonnen en de tanks. Er zijn zelfs eenige optimisten, die met Henderson rog steeds hopen, dat ondanks de teleurstellende er varingen van de afgeloopen dagen een dergelijk ao- coord nog vóór 12 Juni, den openingsdatum van de Londensche conferentie, zou kunnen worden bereikt Over het algemeen stellen echter zij, die nog niet ge heel aan het lot der ontwapeningsconferentie twijfe len, zich met de bescheiden hoop tevreden, dat het ge^ lukken moge de cqnferentie nog tot Juni in het leven te houden, waarna dan met goed fatsoen een verda ging van vier maanden zou kunnen volgen. Misschien is Hitier dan na dien tusschentijd er in geslaagd bij Engeland en Frankrijk wat grooter ver trouwen in zijn vredelievende gezindheid en zijn staats- mansgeest te wekken, zoodat de Fransche en Engelsche volken dan meer dan thans bereid zullen zijn om aan de Duitsche werischen op ontwapeningsgebied voor zoo ver deze redelijk zijn. eenigszins tegemoet te komen. Gedurende de volgende week verwacht men een inte ressant debat in de hoofdcommissie, waarbij de dele gaties waarschijnlijk geen blad voor den mond zullen nemen. De gedelegeerden hebben de geheele week-end om zich hierop voor te bereiden. Van Duitsche zijde wordt er reeds op gewezen, dat zonder twijfel nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan, wanneer, naar verluidt, de gedachte wordt overwogen, den looptijd der ontwa peningsconventie, die in het Engelsche plan op vijf jaar is bepaald, met nog vijf jaar te verlengen. Drie dooden. Uit Warschau, 12 Mei (V.D.)ï In Dembline bij Warschap heeft Vrijdagochtend een vliegtuigongeluk plaats gevonden, waarbij drie Poolsche militaire vliegers om het leven zijn geko men. Twee vliegtuigen van de luchtvaartschool van het Poolsche leger botsten tijdens een oefenvlucht te gen elkaar, stortten van aanzienlijke hoogte neer en werden geheel vernield. Van de vier inzittenden kon den drie slechts als deerlijk verminkte lijken worden geborgen. De vierde militair kon door tijdig uit te springen, zich per parachute redden. Op het militaire vliegterrein van Warschau is des middags een vliegtuig neergestort De piloot, een on derofficier, kwam om het leven. Door collega's neergeschoten. Wild too- neel in een Spaansch dorp. Reuter meldt uit Barcelona: Een wild toonee! heeft zich afgespeeld op Jiet spoorweg-station te Apenrdero. waar oen politie-beambte plotseling ziin verstand verloor en in het wilde weg met zijn revol ver op de menschen begon te schieten. De stations chef en zijn assistent, die beiden bedreigd werden wisten zich in veiligheid te brengen, doch een reizi ger, die op zijn trein stond te wachten, werd doodge schoten. Een groote politiemacht snelde naar het station doch kon tien razenden man niet overmeesteren waarom hij moest worden doodgeschoten. Het station vertoonde een beeld van vernieling, de meeste ruiten waren door de kogels stukgeschoten. Voor een verklaring over Genève. Wolff meldt uit Berlijn: Geheel onverwacht is de Rijksdag door den voorzit ter Göring, na overleg met den rijkskanselier, voor Woensdag 17 Mei bijeengeroepen. Als eenig punt staat op de agenda het afleggen van een regeringsverklaring over de ontwapeningsbespre kingen te Genève. Daar geen debatten worden ver wacht, zal de zitting waarschijnlijk niet langer dan een dag duren. De a.s. verklaring van Hitier. In zi,jn regeering9verklaring zal de rijkskanselier, niet alleen het standpunt der regeering over de on derhandelingen te Genève uiteenzetten, maar tevens de geheele Duitsche builenlanvlsche politiek behan delen. Hot forum van den rijksdag zal men waarschijnlijk gekozen hebben, omdat een verklaring te Genève wel niet de aandacht zal vinden, die een verklaring voor de Duitsche volksvertegenwoordiging zal trekken, te meer daar ook het corps diplonuaiique in zulke ge vallen de Rijksdagzitting pleegt bij te wonen. Niet alleen de onderhandelingen te Genève, maar ook de ongerechtvaardigde aanvallen in het Hoogerhuis, aldus het Wolff-bureau. die aüe aanvallen, welke tot dusver zijn gedaan, nog belangrijk overtreffen, dwingen de rijksregeeiing tot een verdediging. Do regeering kan over zul'.e onrechtvaardige, vijandige maatregelen tegen Duitschland niet meer zwijgen. Ter bespreking van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. Uit Genève, 12 Mei (V.D.): Op voorstel van de bizondere commissie van den Volkenbondsraad heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond van den fungeerenden Raadspresident op dracht ontvangen den Volkenbondsraad bijeen te roe pen tegen Maandag 15 Mei, des ochtends om half elf, ter behandeling in buitengewone zitting van het ge schil tusschen Bolivia en Paraguay. Na de oorlogsverklaring. Uit Asuncion, 12 Mei (V.D.): Er heerscht volkomen rust. Alle zaken worden nor maal afgewikkeld, zonder dat de oorlogsverklaring aan Bolivia eenigen invloed op den gewonen gang van zaken heeft. Officieele mededeelingen maken be kend, dat de regeering bereid is interventie te aan vaarden van bevriende naties, die wenschen te berhid- delen in het oonflict met Bolivia. De regeering heeft den Volkenbond haar adhaesie gezonden met de ver plichte arbitrage. Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuw stillen de en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. V.D. verneemt uit Sofia: Donderdagmorgen vroeg is in een voorstad van Sofia de voormalige communistische afgevaardigde Petko Napetoff, één der voornaamste leiders der communitische beweging in Bulgarije, door drie per sonen overvallen en gedood. De daders vluchtten, doch twee hunner werden later gearresteerd. De gearresteerden ontkenden echter aan den over val schuldig te zijn. Het rijn Macodoniërs, die reeds eerder hebben deelgenomen aan terroristische aanvallen van de Imro. In den loop van den ochtend werden zij weer in vrijheid gesteld. Men acht het niet uitgesioten, dat zij den moord in opdracht van de Imro hebben ge pleegd. Napetoff heeft verscheidene jaren in sovjet-Rus land gewerkt en gold als één der vertrouwenslieden der Komintern. Donderdagavond is te Philippopel de voorzitter van de Macedonische emigranten-organisatie Ahanas Michiloff door onbekenden overvallen en eveneens met revolverschoten gedood. De moord geschiedde in een drukke straat, dicht bij het voornaamste plein der stad. Het was bekend, dat de vermoorde, die in de Komitadji-beweging een rol speelde, sympathiseerde met de Imro. Het is niet uitgesloten, dat hij door communisten is vermoord, doch de mogelijkheid is ook groot dat de daders z.g. „Protogerowisten' zijn. Het staat nog niet vast of dè moord op Napetoff met den moord op Michiloff in verband staat en als een wraakneming moet worden beschouwd. De Telegraaf meldt: In politieke kringen gingen gisteren hardnekkige ge ruchten, dat dr. Colijn bij zijn pogingen tot formatie van een kabinet, op zoo groote moeilijkheden is gestuit, dat hij zijn opdracht aan de Koningin zou teruggeven. Het schijnen in het bijzonder de katholieken geweest te zijn die den kabinetsformateur 't vervullen van zijn taak onmogelijk hebben gemaakt. Men neemt aan, dat thans een katholiek belast zal worden met het formeeren van het nieuwe Ministerie. De stemming bij de anti-revolutlonnairen en christe- lijk-historischen is echter van dien aard, dat het nauwe lijks is aan te nemen, dat een katholiek staatsman er in zal slagen een meerderheid voor een nieuw kabinet te vinden. In dat geval zou de opdracht opnieuw bij dr. Colijn terugkomen. Van deze weinig vriendelijke stemming, waarvan in bovenstaand bericht gewag wordt gemaakt, blijkt een en ander in de (a.r.) Rotterdammer: Het ziet er slecht uit. Dr. Colijn heeft zich gistermiddag 4 uur naar Den Ruigenhoek begeven om de Koningin rapport uit te brengen over den toestand. Dat belooft niet veel goeds. Het schijnt, dat er nog steeds groepen en personen zijn, die niet beseffen wat in deze moeilijke tijden noo- dig is. En ondertusschen wrijven zij, die slechts ln ne gatie hun kracht zoeken, zich in de handen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. Tamboers zullen door tromgeroffel aan de plicht herinneren. De autoriteiten van Instanboel overwegen vol gens Reuter, om de belastingen niet meer aan de huizen te laten innen, doen de bevolking in de ge legenheid te stellen hun belasting op het 'gemeente huis te komen betatpn. Indien de belastingschuldigen in gebreke blijven, zullen eenige tamboers voor huri deur worden ge plaatst, die eenigen tijd zullen blijven trommelen. De autoriteiten stellen zich dit op de volgende wij ze voor: Indien iemand drie maanden te laat is met het betalen van zijn belasting, zullen zes man hem in zijn huis opzoeken en indien hij dan niet onmiddel lijk betaalt, zullen zij gedurende een uur uit alle macht voor zijn deur op hun trommels slaan. Indien dan na drie dagen nog niet betaald is, zul len deurwaarders komen en zijn huisraad publiek verkoopen. Ook deze medaille heeft echter een keerzijde. Vele ambtenaren, die thans de belastingen innen .zullen zonder werk komen, de buren aunnen bezwaar ma ken tegen het voortdurend tromgeroffel en het is de vraag of de autoriteiten over een voldoend aantal trommels beschikt. KNIEëN ALS VERSTEEND. Vroow die 10 jaar rheumatlek had, loopt nu gemakkelijk 6 K.M. „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar ge leden,", schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijke rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed Ik kocht medicijnen, waschmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht: iaat ik dat eens pro- beeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf ge worden, alsof ze versteend waren. Ik was werkelijk wanhopig, want ik voorzag dal het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kun nen bewegen en dat maakte me zoo treurig. Wel nu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam ei kend ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een flacon. Geeft het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwelijks ge looven, toen ik weer kon bukken en opkomen zon der hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, ter wijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loo- pen. Mijn man is den heelen winter zonder werk geweest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, op dat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om an dere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f090 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid vcor één cent per dag. (Adv.) Dezer dagen hebben wij gemeld, dat de DO X, die zich op een Europa-rondvaart bevindt, bij daling te Passau ernstig beschadigd werd. Hierboven zien wij de Duitsche luchtreus met lamgeslagen staartstuk. Weer in Hollywood terug. Greta Garbo, te Hollywood terug, vlucht niet langer voor de fotografen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 764 tn.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk nog eenige regen. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzllde E 103, Schagon, Gedipl. Opticien - Refrartionl9t. Het oogonderzoek doen wij gratis. Onaangenaam geschenk van het Karst* gebergte. Reuter meldt uit Belgrado: Tot hun schrik be merkten de bewoners van Bosnië, dat na een zware regenbui alles roodgekleurd was. Parapluies, kleeren, straten, huizen, alles was rood, zelfs het water in de regenputten was rood gekleurd. Automobilisten, die van Sushak naar Zagreb reden, werden plotseling door een dichten geel-rooden nevel overvallen, waar door het onmogelijk was, over den gevaarlijken berg weg verder te gaan. Eerst vermoedde men, dat stofwolken van denVe- suvius of van de Sahara naar Joegoslavië waren ge dreven, doch uit een zorgvuldig onderzoek van het meteorologisch instituut te Zagreb bleek, dat het stof afkomstig was van het Karst-gebergte. De beste kwaliteit. De mooiste pasvorm. De nieuwste modellen. De laagste prijzen Dat is de koers welke we blijven volgen. 5 CHUENHANHEL Het. adres voor HEVEA CRES-SCHOENEN MET RUBBER. GYMNASTIEK-, TENNIS- en VOETBAL SCHOENEN, TENNISRACKETS van Temmink. De nieuwste mode: SCHOENTJES VAN REPTIEL LEDER. Nugget- en Tana Creams. Vermindering der werkloosheid in Enge land. Naar aanleiding van het feit, dat het getal werk- loozen nu al voor de derde maand in successie een vermindering vertoont, merkt Geoffrey Crowther in de News Chronicle op, dat weliswaar in de eerste maanden van het jaar de werkloosheid altijd pleegt te verminderen, maar dat de vermindering dit jaar drie maal zoo groot is als vroegere jaren en daar om beschouwd mag worden als een wezenlijke ver mindering en niet als een seizoenverschijnsel. Vooral de bouw- en aannemersbedrijven, de kleedingindustrie en den kleinhandel, benevens een deel van de ma chine-industrie toonen den grootsten vooruitgang. In de steenkool- en de katoenindustrie is echter dê werkloosheid vermeerderd. Voor de kolenmijnen is dat een normaal verschijnsel, terwijl de katoenin dustrie juist de laatste weken weer wat vooruitgaat. Er zijn echter nog meer kleine, maar duidelijke tee kenen van vooruitgang, zooals de stijging van den prijs van de meeste grondstoffen, die grooter is, wat Amerika betreft, dan uit de daling van den dollar zou voortvloeien. Deze stijging der prijzen heeft een algemeene verbetering gebracht in de stemming van het zakenleven. Dit geldt vooral voor Amerika, maar ook voor Engeland en voor andere landen. Intusschen is er nog allerminst reden tot groote blijdschap. De teekenen van herleving zijn klein en kunnen gemak kelijk door een nieuwe vlaag van ontmoediging wor den weggevaagd en de werkloosheid is in totaal nog altijd hooger dan een jaar tevoren, terwijl de En gelsche exportcijfers voor April even erg ontmoe digend zijn. En van een werkelijke blijvende verbete ring kan in geen geval sprake zijn, zoolang niet de oorzaken van de crisis zijn weggenomen. Wordt de oeconomische wereldconferentie een succes, dan kan men waarschijnlijk een verbluffend herstel van prij zen en productie beleven. Maar mislukt zij, dan zal ook de huidige geringe verbetering weer vervliegen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5