Aluieei Bitlis- Alraituit- Lnilnillil IN 1934 260 MEN TEKORT? Hitier eischt gelijke rechten. Kijken is koopen bij Cloeck. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ook de andere landen moeten ontwapenen den vrede der wereld te verzekeren. Persstemmen in het buitenland. Donderdag 18 Mei 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9281 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder <Iag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Üentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.1 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De verklaring met algemeene stemmen aangenomen. Critiek op Versaille. Onder buitengewone belangstelling heeft gisteren de aangekondigde en door de ge heel wereld met zooveel spanning verbeide vergadering van den Duitschen Rijksdag plaats gehad, waarin Hitier zijn groote rede over de buitenlandsche politiek zou uitspre ken en het standpunt zou uiteenzetten, dat Duitschland met betrekking tot het ontwa- peningsvraagstuk inneemt. Reeds om twaalf uur 's middags had zich voor de Kroll-opera, waar de Rijksdag vergaderde, een enor me menigte verzameld, welke van het toestroomen der afgevaardigden getuige wil.ie zijn. Een uur voor den aanvang der zitting werd de geheele omgeving door de politie en de hulppolitie afgezet. Dwars over het plein van de Kroll-Opera werd een touw gespan nen en slechts degenen, die van een speciaal toe gangsbewijs waren voorzien, werden toegelaten. Rijksdagpresident Göring opende de zitting met eenige woorden, waarna hij het woord aan Uitler gaf. Hitier begaf zich daarop naar het spreekgestoelte en legde de volgende verklaring af: „Afgevaardigden, mannen en vrouwen van den Duitschen Rijksdag. Namens de Rijksregeering heb ik Rijksdagpresident Goering verzocht, den Rijksdag bijeen te roepen om voor dit forum onze houding te bepalen ten aanzien van de. kwesties, die thans niet alleen ons volk, maar de geheele wereld ra ken. Deze problemen zijn van zulk een groote be- teekenis, dat van een gelukkige oplossing er van niet alleen de politieke pacificatie, maar ook de econo mische redding van allen afhangt.' Na het einde van den grooten oorlog kon er voor een werkelijke vredes conferentie geen hoogere taak zijn geweest dan een nieuwe .nënteering der Eu ropeesche staten. Hoe duidelijker door zulk een re geling de volksgrenzen met de staatsgrenzen zouden samenvallen, des te meer zou daardoor een groote reeks toekomstige conflictmogelijkheden uit de we reld zijn geholpen. Het verdrag van Versailles aangevallen. Voort-gaande^ betoogde de rijkskanselier, dat het verdrag van Versailles veel eer geinspireerd was door hartstocht, haat en andere factoren dan door gezond verstand. Ware het door dit laatste geinspi reerd, dan zou men niet tot oplossingen zijn overge gaan, die zoo onlogisch zijn gebleken, als thans bet geval is, en die geenszins billijk zijn te noemen. De conferentie van Versailles had ook economische problemen op te lossen, waarbij rekening had moeten •worden gehouden met verschillende factoren, o.a. met de overbevolking van Europa, de armoede aan grond stoffen, die in bepaalde gebieden heerscht en verschil lende andere geografische factoren. Indien men met al deze factoren rekening had gehouden, dan was er een ware vrede gekomen, die an groote beteekenis zo" zijn geweest voor de geschiedenis der menschheid. Allerlei gevaren, waarmee men thans te kampen beeft, zouden dan zijn uitgeschakeld. (Applaus.) In plaats van de gedachte der vernietiging had men zich moeten laten leiden door de belangen eener goede internationale, politieke en economische orga nisatie, zooals die voor een goede samenleving der volken wordt vereischt. Het was niet verstandig de levensmogelijkheden van sommige volken af te snij den, zonder rekening te houden met de gevolgen. Het is de fout van den Volkenbond geweest, dat hij een zwakken en ontwapenden staat geen hulp heeft verleend. (Applaus.) Een nieuwe oorlog zou ons echter geen oplossing van de problemen kunnen brengen. Integendeel; hij zou den economischen nood nog vergrooten. Zulk een oorlog zou slechts tot een nieuwen chaos en nieuwe tegenstellingen kunnen leiden, tot een nieuwe crisis, nieuwe offers, nieuwe onzekerheid, nieuwen nood. (Stormachtige toejuichingen.) Het is de ernstige wensch der nationale regeering zulk een ontwikkeling mede te helpen voorkomen. Dit is ook de beteekenis der revolutie in Duitschland; de drie gezichtspunten, die haar beheerschen, zijn geenszins in strijd met de belangen der andere lan den. Zij zijn: 1. Vernietiging van de dreigend© communistische omwenteling en opbouw van een volk dat, welke de verschillende belangen van klassen en standen vereenigt, en de handhaving van het begrip ei gendom als basis van onze cultuur. 2. Oplossing van het moeilijkste sociale probleem door het weder toevoeren van het millioenen leger van onze betreurenswaardige werkloozen. 3. Herstel van een stabiele en autoritaire staatslei ding, gedragen door vertrouwen en den wil dei natie, welke dit groote volk eindelijk weer ge schikt maakt voor verdragen tegenover de wereld. Hitier over de weerloosheid. Na te hebben opgesomd wat Duitschland aan wa penen heett moeten vernietigen of uitleveren, roept de kanselier met stemverheffing uit: Wie thans probeert tegenover deze onloochenbare feiten te komen met waarlijk armzalige uitvluchten en praatjes en te beweren, clat Duitschland de ver dragen niet is nagekomen of zelfs heelemaal niet heeft ontwapend, diens opvatting zou ik dan toch van deze plaats even onwaarachtig als unfair moeten van de hand wijzen Even onjuist zijn de beweringen dat Duitschland de verplichtingen van het verdrag niet zou zijn nagekomen. De bewering, dat de SA en SS der NSDAP in een of andere betrekking tot de Rijksweer zou staan, zoodanig dat bet hier mili.- tair geoefendem.of reserves volt het leger zou be treffen, is onwSir. Hitier over de rechtsgelijkheid. Duitschland heeft hiermede een volkomen ge rechtvaardigde moreele aanspraak er op, dat de an dere mogendheden harerzijds baar verplichtingen, welke voortvloeien uit het verdrag van Versailles na komen. De Duitschland in December toegestane rechtsgelijkheid is tot nu toe niet verwezenlijkt. In dien van de zijde van Frankrijk steeds weer de these wordt opgesteld, dat naast de rechtsgelijkheid van Duitschland de veiligheid van Frankrijk moet staan, dan mag ik daartegenover twee vragen stellen: 1. Duitschland heeft tot nu toe alle veiligheids verplichtingen op zich genomen, welke voortvloeien uit de onderteekening van het verdrag van Versail les, van het pact van Kellogg, arbitrale verdragen, het pact inzake niet toepassing van geweld e.d. Wal zijn de concrete verzekeringen, welke Duitschland nog op zich zou kunnen nemen? 2. Welke verzekeringen daarentegen heeft Duitsch land? Volgens de gegevens van den Volkenbond heeft Frankrijk alleen 3046 vliegtuigen in dienst, België 350, Polen 700, Tsiecho Slowakije 670. Daarbij komen ontzaglijke hoeveelheden reservevliegtuigen, duizenden strijdwagens, duizenden stuks zwaarge schut, zoomede alle technische middelen om met gifgassen oorlog te voeren. Heeft Duitschland niet meer recht daartegenover in zijn weer- en wapen loosheid veiligheid te verlangen, dan de door coali ties met elkander verbonden bewapende staten? Onze eischen beteekenen niet een herbewapening maar een verlangen naar ontwapening der andere staten. Ik juich daarbij nogina.-ls namens de Duit sche regeering 't belangrijke plan toe van den chefder Italiaanscht regering om door middel van 'n bizonder pact een enge verhouding van vertrouwen en arbeid te bewerken tussclien de vier groote Europeseche mogendheden: Engeland, Frankrijk, Italië en Duitsch land. De opvatting van Mussolini, dat daarmede de brug zou kunnen worden geslagen, voor een ge- makkelijkei permanent begrijpen, vindt de instem ming der Duitsche regeering. Zij wil de uiterste te gemoetkoming toonen, voorzoover ook de andere na ties geneigd zijn tot een werkelijke overwinning van eventueel zich voordoende moeilijkheden. Het plan van Roosevelt Het voorstel van de.i Amerkaanschen president, Roosevelt, waar ik vannacht kennis van heb geno men verplicht de Duitsche regeering tot warmen dank. Zij is bereid toe te stemmen in deze metbode om de internationale crisis terzijde te stellen. Wnnt ook zij is van meening dat zonder de oplossing der ontwapeningskwestie op den duur geen economi sche wederopbouw denkbaar is. Hij is bereid aan dit werk der in orde brenging der politieke en econo mische toestanden der wereld onbaatzuchtig deel te nemen. Zij is ervan overtuigd, dat thans nog slechts een groote taak kan bestaan: Ik gevoel mij verplicht vast te stellen, dat de re den voor de huidige bewapening van Frankrijk of Polen onder geen omstandigheden de vrees van deze naties voor een Duitsche invasie is. Hitier over aanvalswapenen. Duitsch land zon eventueel nit den Volkenbond kannen treden. Duitschland is bereid tot ieder plechtig niet aan- valspact toe te treden, want Duischland zou de in het voorstel van president Hoover aangeduide moge lijkheid toejuichen, de Vereenigde Staten te laten op treden als vredesborg. Dit voorstel beteekent 'n groo te geruststelling voor allen, die willen medewerken aan de oprechte handhaving van den vrede. De politieke en economische gevolgen, de chaos, welke zoo'n poping in Europa zou teweegbrengen, zou komen voor de verantwoordelijkheid van diegenen, die tegen een volk, dat de wereld geen kwaad doet, met zulke middelen strijden. Iedere zoodanige poging iedere poging van een overweldiging van Duitschland langs den weg van eenvoudige majoriseering tegen den duidelijken zin der verdragen, zou slechts gedic teerd zijn door de bedoeling ons te verwijderen van de conferenties. Het Duitsche Volk bezit thans even wel genoeg karakter om in een dergelijk geval zijn medewerking niet op te dringen aan de andere na ties, maar, zij het ook met een zwaar hart, de dan eenige mogelijke consequentie te trekken. 't Zou ons ook zwaar vallen nog verder tot den Volkenbond te behooren. De Duitsche regeering en het Duitsche volk zien de crisis van dezen tijd. Jarenlang is door Duitschland gewaarschuwd voor de methodes, welke hebben moeten leiden tot dit po litiek en economisch resultaat. Indien op den tot nu toe gevolgden weg en met de tot nu toe gevolgde methodes wordt voortgegaan, kan het einde niet twijfelachtig zijn. Na schijnbare politieke successen van enkele naties zullen des te he viger economische en daarmede politieke catastrophs voor allen het gevolg zijn. Dit te vermijden beschou wen wij als eerste en grootste taak. Tot nu toe is daartegen niets effectiefs ondernomen. Indien ons door de overige wereld wordt voorgehouden, dat men het vroegere Duitschland zeer wel zekere sympathieën heeft bewezen, dan hebben wij de gevolgen en de uit werkingen van deze „sympathieën" in en voor Duitschland in ieder geval leeren kennen. Sinds het vredesverdrag van Versailles heeft het Duitsche volk een politieke en economische ellende ondervonden, waarvan de andere wereld zich geen voorstelling kan maken. Millioenen verwoeste existenties, geheele be roepsstanden zijn geruïneerd en een ontzaglijk leger werkloozen. Sedert 1919 in Duitschland 224.000 zelf moorden. Sedert den dag der onderteekening van dit verdrag dat als vredeswerk de hoeksteen zou moeten vormen voor een nieuwen en beteren tijd voor alle volken, hebben in ons Duitsche Volk bijna alleen uit nood en ellende 224.900 menschen zich het leven beno men, mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen. De onomkoopbare getuigen zijn aanklagers tegen den geest en de vervulling van een verdrag, van welks werkzaamheid eens niet alleen de andere wereld, maar ook millioenen Duitsche menschen heil en ze gen hadden verwacht. Mogen .'e andere naties daar uit evenwel ook den onwrikbaren wil van Duitsch land begrijpen, een periode afsluiten van mensche- lijke dwalingen, ten einde den weg te vinden tot een uiteindelijk begrip van allen op den grondslag van gelijke rechten. De verklaring van de Rijksregeering. Dooi den Rijksdag goedgekeurd. Berlijn, 17 Mei. V.D.) Na de redevoering van den Rijkskanselier werd het volgende voorstel, dat door de Nationaal-Socialisten, de Duitsch-Nationa- len, het Centrum en de Beiersche Volkspartij was in gediend, met algemeene stemmen aangenomen: De Duitsche Rijksdag, als vertegenwoordi ger van het Duitsche volk, keurt de verkla ring van de Rijksregeering goed en stelt zich in deze voor het leven der natie beslissende kwestie van gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk gesloten achter de rijksregee ring. Ook de Sociaal-Democraten stemden voor dit voorstel. Rijksdagpresident Goering verklaarde, dat hij niets meer had toe te voegen aan hetgeen zich thans in den Rijksdag heeft afgespeeld. De wereld heeft ge zien, dat het Duitsche volk eensgezind is wanneer het om zijn lot gaat. Vóór de natinnaal-socialisten de zittingzaal verlie ten zongen zij nog het Horst Wessellied. Om 4.20 werd de zitting gesloten. Groote voldoening te Washington. N e w-Y o r k. De ambtenaren van het Staatsde partement in Washington hebben aan een radiotoestel met spanning de redevoering aangehoord, welke door Rijkskanselier Hitier gistermiddag in den Rijksdag is uitgesproken. De uitzending naar Amerika was zeer goed. Door tolken werd de redevoering voor de niet Duitsch sprekende ambtenaren direct vertaald. De eerste indruk, welke Amerika heeft ontvangen, zou vanwege den verzoenenden toon en aanvaarding van het voorstel van Roosevelt, gunstig zijn. De indruk van Hitler's rede in Engeland. Londen. De redevoering van Hitier werd in de avondbladen van gister in zijn geheel weergegeven. In politieke kringen bestudeert men de rede met grooten aandacht, welke vooral gericht wordt op de passages, die betrekking hebben op ontwapning, aangezien men inziet, dat de toekomst van de ontwapeningsconferen tie te Genève voor een groot deel afhankelijk is van de houding van Duitschland inzake het voorstel tot standaardiseering van de vastelandslegers, gelijk dit ia opgesteld in het Britsche ontwapeningsontwerp. De indruk in Parijs. Parijs. In Parijsche ploitieke kringen heeft men veel waardeering voor de bekwame indeeling van de redevoering van Hitier, die men als politieke prestatie hoog aanslaat. Toegegeven wordt verder, dat Hitier met gematigdheid heeft gesproken, zelfs over het ver drag van Versailles en het ontwapeningsprobleem. Met spanning wacht men op den indruk, dien de rede zal wekken in Engeland en Amerika, waarvan men ver wacht, dat die gunstig zal zijn. Resumeerend kan go zegd worden, dat de indruk in Parijs een zekere ont spanning te voorschijn heeft geroepen. Oostenrijksche persstemmen Weenen. De Christelijk sociale „Reichspost1 schrijft o.a. dat de algemeene uitlatingen van Hitier zeer wel in staat zijn de opwinding van de laatste dagez te kalmeeren. Zijn voorwaarden zijn zoo geformuleerd, dat de rijksregeering geen verantwoordelijkheid heeft te dragen voor een afbreken der onderhandelingen. Het „Neue Wiener Tageblatt" schrijft, dat, wat Adolf Hitier van de rechtvaardigheid der wereld geeischt heeft en tegenover de wereld heeft afgewezen, inden dad een algemeene elsch vormt van het Duitsche volk. Het is inderdaad de uitdrukking van den totaalwil van de natie. Duitsche persstemmen, Berlijn, 17 Mei (V.D.) Voelkische Beobaohter schrijft over de revoering van Rijkskanselier Hitier: De geheele wereld weet, dat in dit uur achter de honderden Rijksdagleden de millioenen van het Duitsche volk staan Voor de eerste maal sinds menschenheugenis staat de Duitsche Rijksdag gesloten achter zijn regeering. Se dert de dagen van 1914 heeft de Rijksdag en heeft de wereld zulk een beeld van eenheid van het Duitsche volk niet meer gezien." De Deutsche Zeitung noemt de redevoering van Hit- Ier de stem der natie. De Rijkskanselier van het Duit sche volk behoeft niet te bedelen. De Rijkskanselier heeft het „Entweder-oder" gesproken, niet voor het Duitsche volk, maar voor de wereld. De vrijheid te kie zen, ligt niet bij het Duitsohe volk. Der Tag publiceert de redevoering van Hitier onder het opschrift: Voor den vrede tegen Versailles. Ook Germania herinnert er aan, dat het lang geleden is dat een Duitsche Rijksdag met algemeene stemmen, zonder stemonthouding heeft gestaan achter de maat regelen of verklaringen van een Duitsche Rijksregeering Thans is het de zaak der andere landen toe te slaan op de door Duitschland geboden hand. Berliner Tageblatt schrijft, dat het thans moeilijk zal zijn Duitschland verder te belasteren. Het argument van kabinetsformateur voor sterke bezuiniging. COLIJN WIL 200 MILLIOEN BESPAREN. „De Standaard", het blad van Dr. Colijn, den kabi netsformateur doet de volgende ontstellende mededee- ling: Een deficit van ca. 260 millioen gulden zal op de be grooting van het jaar 1934 gedekt moeten worden. Indien minister De Geer onlangs tot de conclusie kwam, dat het tekort aanzienlijk lager was, n.1. 122 millioen, dan is dit slechts schijnbaar in tegenspraak met de cijfers die „De Standaard" noemt. Minister De Geer verminderde n.1. het tekort bij voorbaat met de opbrengst der nog aa nte nemen omzet- en weeldeverte ringsbelasting van ca. 70 mill. met de verlenging van de slechts voor een jaar toegestane heffingen van ca. 30 millioen en het tekort in het leeningsfonds van 41 millioen, dus totaal met 141 millioen gulden. Daardoor kwam hij tot een sterk geflatteerd resultaat. Bij de tot nu toe gevoerde onderhandelingen over de oplossing der kabinetscrisis heeft het bovengenoemde tekort van 260 millioen gulden een groote rol gespeeld daar het door dr. Colijn telkens naar voren werd ge schoven en als een doorslaggevend argument voor het invoeren van groote bezuinigingen werd aangevoerd. Naar men ons verzekert verlangde dr. Colijn besparin gen ten bedrage van c.a. 200 millioen gulden, terwijl het resteerende bedrag door de omzet- en weelde- verteringsbelasting zou worden gedekt

Schager Courant | 1933 | | pagina 1