11(11111 Ifltns- ilmitiiii- LiiiliiiiltL Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Duitschlandsjnstemming. Met het ontwapenVspIan van MacDonald Kijken is koopen bij Cloeck. Nieuw wegenreplemsnt voor Noord-Holland Motie van N.-H. tuinders BOM ONTPLOFT Harriman verdwenen Peking meer en meer bedreigd Ernstig ongeluk bij een brandweer oefening Twee nieuwe consultatie-bureaux. De 50 Westfriesche gemeenten Zaterdag 20 Mei 1933. SCHAEER 76ste Jaargang No. 9282 cTüïïït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentièn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No, 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Een betere atmosfeer te Genève, maar nog geen verzekering van positieve resultaten. In de algremeene commissie ter ontwape ningsconferentie te Genève, zeide, na een op timistische inleidende rede van voorzitter Henderson, de Duitsche gedelegeerde Na dolny, dat hij namens zijn regeering hier verklaren kon dat Duitschland het ontwerp- ontwapeningsplan-MaoDonald niet slechts zooals tot nu toe. als basis voor onderhan deling, maar als basis voor de te sluiten conventie (overeenkomst) aanneemt. Voor zoover Duitschland wijzigingen heeft voor te stellen, zullen deze in overeenstemming zijn met deze nieuwe houding. Bij de aflegging van verklaringen door de gedelegeerden bleek dat zii veel belang hechtten aan Hit- Iers verklaring en daar tevreden over wa ren. behalve de Fransche gedelegeerde. Mas- sigli, die een korte, zeer gereserveerde ver klaring aflegde. De bijeenkomst, van gisteren kenmerkte zich door dichte rijen gedelegeerden en volbezette tribunes, waaruit bleek, dat de belangstelling voor de ontwape ningsconferentie weer is herleefd. Daarnaast viel ook een verbetering der atmosfeer vast te stellen, zonder dat deze echter in positieve re sultaten tot uiting kon komen. Voorzitter Henderson begon met de tekst van Roo- aevelt's boodschap voor te lezen. Als tweede groote gebeurtenis noemde Henderson de rede, die rijkskanselier Hitier in den Rijksdag heeft gehouden. Het verheugt spr. dat Hitier zich eveneens bij de voorstellen van den Amerikaanschen president heeft aangesloten. Nieuwe groote verwachtingen. De verklaringen van Roosevelt en Hitier verwek ken nieuwe groote verwachtingen bij de commissie. De ontwapeningsconferentie kan niet eeuwig duren en hetgeen in de volgende dagen gebeurt, zal een beslissend karakter dragen. Ontwapening is de eer ste schrede naar redding uit den huidigen economi- schen chaos, zoodat nog voor de economische confe rentie bijeenkomt in beginsel tot ontwapening moet worden besloten. De verklaring van den Duitschen afgevaardigde. De verklaring van den Duitschen afgevaardigde, Nadolny, was gister wel het belangrijkste van den dag, ofschoon Nadolny de door sommigen gekoester de hoop, dat hij reeds in bijzonderheden zou aange ven wat Hitier met zijn principieele beschouwingen over de ontwapeningsquaestie precies bedoeld heeft, niet heeft verwezenlijkt. Nadolny verklaarde onge veer als volgt: „Ik veroorloof mij voor het algemeene stand punt van Duitschland tegenover het ontwape ningsprobleem en speciaal ten aanzien van den huidigen stand der werkzaamheden der confe rentie te verwijzen naar de rede van den rijks kanselier, waarin klaar en ondubbelzinnig uit drukking wordt gegeven aan Duitschlands wensch naar overeenstemming, samenwerking en vrede. Ook voor ons standpunt ten aanzien van de belangrijke boodschap van president Roose velt,verwijs ik naar het instemmende antwoord van den rijkspresident en naar de woorden, ■waarmede de rijkskanselier zijn voldoening en accoordverklaring heeft uitgesproken. Het Duitsche volk verwacht van deze confe rentie twee resultaten: Veiligheid door ontwape ning der zwaar-bewapende staten en verwezenlij king van de Duitsche pariteit. Het gelooft, dat het Britsche ontwerp-conventie een mogelijke ba sis voor de oplossing van die problemen kan zijn. Ik kan daarom namens mijn regeering verklaren, dat wij dit ontwerp niet slechts, zooals tot nu toe, als een basis voor de besprekingen, maar als een Ibasis voor de te sluiten conventie aanvaarden. Voor zoover wij wijzigingen hebben voor te stel len, zullen zij in overeenstemming zijn met dit ge wijzigde standpunt. Tenslotte sprak Nadolny de hoop uit, dat uit zijn verklaring opnieuw zou blijken in welken geest van gematigdheid en verzoening Duitschland aan het tot stand komen van een overeenkomst medewerkte. 't Duitsche standpunt, zoo meende Henderson, nadert thans zger belangrijk dat van president Roosevelt, die in zijn nota in overweging heeft gegeven, dat de ontwapeningsconferentie besluiten zal dat binnen een bepaald aantal jaren alle aanvalswapenen moe ten verdwijnen, en dat in afwachting van de pro gressieve verwezenlijking van dit besluit geenerlei herbewapening, welke ook, zou mogen plaats vinden. Heel geestig was de taal van Massigli, den Fran- schen gedelegeerde, die welwillend toegaf dat na de redevoering van Nadolny do weg weer open was, voor verdere beraadslagingen ter conferentie, doch die zijn ber eidwilligheid om-den arbeid te hervatten met klaarblijkelijk gemis aan innerlijke geestdrift gaf. Overigens heeft Massigli geen woord gezegd over de rede van Hitier zelf. De Turksche mini-der van Buitenlandsche Zaken, Tewfik Roesjd» Bey, juichte de boodschap van Roo sevelt toe en dee>de mede, dat Turkije het Ameri- kaansche voorstel zonder reserves zal aannemen. President Henderson wees er op, dat de commissie tot den aanvang der Economische wereldconferentie nog slechts 19 d.igen tijd heeft, dat ook tijdens do Pinksterdagen zal moeten worden gewerkt en dat de conferentie onder alle omstandigheden voor de eco nomische wereldconlerentie tot overeenstemming zal moeten komen. De hoofdcommissie zal daarom bijna onafgebroken moeten vergaderen. Zaterdag zal de hoofdcommissie weer bijeenkomen. In conferentiekringen is de verklaring van Nadolny met groote aandacht aangeboord. In de Duitsche houding is in zooverre een zekere wijziging getreden dat thans het Engelsche ontwa peningsplan niet alleen als basis van onderbande ling, maar ook als basis van net toekomstige out wapeningsverdrag zal worden aangenomen. De kwestie van den duur van het eerste ontvvape ningsverdrag na welks afloop de volkomen rechts gelijkheid op alle gebieden zal gelden, wint hier mede op besliste wijze aan beteekenis. Bij de an dere wapenen wordt de eisch op volledige materieele gelijkstelling van Duitschland met de overige mo gendheden ten volle gehandhaafd. De Duitsche delegatie komt Vrijdagavond bijeen om de gedetailleerde Duitsche voorstellen uit te wer ken op grond van de rede van Hitier. De adviescommissie uit de Prov. Staten vrij wel algemeen voor het ontwerp. Het ingrijpende nieuwe wegenreglement, dat Ged. Staten van Noord-Holland der Prov. Sta ten ter vaststelling hebben aangeboden, wordt 23 Mei a.s. in openbare zitting behandeld. Naar de ..Tel." verneemt, ia de adviescommissie uit de Prov. Staten nagenoeg unaniem van oordeel, dat het ontwerp ongewijzigd kan worden goed gekeurd. Groote re bevoegdheid aan de gemeenten. Een der belangrijkste onderdeelen van dit nieuwe ont werp is de grootere bevoegdheid, die aan de gemeenten en waterschappen is gegeven om ter bescherming van de wegen zelf en in het belang van de verkeersveilig heid bijzondere maatregelen te nemen. Bij het toezicht op het onderhoud van de aan hun zorg toevertrouwde wegen krijgen zij een meer actieve rol te vervullen, waarhij echter een centraal toezicht door het college op alle wegen binnen en buiten de kom behouden blijft. Eens per jaar zullen de lagere besturen verplicht zijn rapport uit te brengen van de wegenschouw, die daar toe in hun gebied is gehouden. De snelle ontwikkeling van het verkeer en de algeheele verandering op wegen- gebied maakten wijziging van het oude uit 1893 datee- rende reglement dringend noodzakelijk. Verzoek om toeslag over 1932. Door den R.K. Land- en Tuinbouwbond werd te Enk huizen gister een vergadering gehouden, die door ruim 1200 tuinders werd bezocht. Mede aanwezig waren de Kamerleden Van der Bilt cn Groen, benevens ir. H. Rit- zema, rijkstuinbouwconsulent. De volgende motie, die ter kennis van den minister zal worden gebracht, werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen: „De R.K. Land- en Tuinbouwbond. In verga dering Wjeen op 19 Mei, van oordeel, dat de steun over 1932 verre van voldoende is geweest, en gedachtig aan de toezegging van den mi nister, dat. indien blijkt dat de f 5 millioen steun te kort blijkt te zijn, hij den weg tot de Kamer zal weten te vinden, verzoek Z.E. aisnog aan de toezegging te voldoen en een toeslag te geven over de i 1932 geteelde producten". Te Hoogkarspel had tegelijkertijd een vergadering van neutrale tuinbouwers plaats, die door 250 personen was bezocht en waar een vrijwel gelijke motie werd aan genomen. ANTI HITLER-BOYCOT TE NEW-YORK. Reeds 25.000 aanhangers. Reuter meldt uit New York: Als protest tegen het optreden van de machthebbers in Duitschland is te New York een „antl-Hitler-boycot" georganiseerd door een commissie van twaalf. De leider van deze commissie heeft verklaard, dat de beweging reeds 25.000 aanhangers telt. Haar doel is het boycotten van geïmporteerde Duitsche goederen. De commissie heeft zich verder ten doel gesteld de Amerikaansche zakenlieden te bewegen, geen Duitsche goederen te koopen, o.a. door er op te wijzen, dat die producten ook in andere landen te koop zijn.. Moderne BRUIDS-FOTO's van de eenvoudige tot meest artistieke aitvoering. FOTOGRAFISCH ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NI-EDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Op het station te Tiëntsin. Hon derdtal dooden en gewonden. Reuter telegrafeert dat gisteren op het station te Tiëntsin een bom van groote explosieve kracht ontplofte. Daar het station stampvol soldaten was en vluchtelingen uit het gebied waar de krijgsbedrijven aan den gang zijn, was het aantal slachtoffers van dezen aanslag zeer groot Er zou een honderdtal dooden en gewonden ge vallen zijn. Het stationsgebouw geraakte na de ontplof fing in brand en werd voor een deel vernietigd. De da der van den bomaanslag is ontkomen zonder herkend te worden. Na den bomaanslag op het station is nog een bom geworpen naar het Chineesche hoofdbureau van politie te Tiëntsin. Onder de bevolking van de stad heerscht een paniekstemming. Men gelooft dat deze terroritische da den het werk zijn van chauvinisten die protesteeren te gen het denkbeeld van een compromis tusschen China en Japan. Uit het ziekenhuis verdwenen. Joseph Harriman, de president van de bankroet ge- gane Harriman-bank, te New-York, die beschuldigd wordt van vervalsching van boeken, en verduisterin gen en die indertijd wegens ziekte tegen een cautie van 25000 dollar op vrije voeten gesteld is, is plotseling uit de particuliere kliniek, waar hij verbleef, verdwe nen. In de ziekenkamer, heeft men drie brieven ge vonden, waaruit zou kunnen blijken, dat Harriman zelfmoordplannen had. De politie zoekt naar den vermiste. De Japanners tot op 65 KAL genaderd. Peking, 19 Mei (V.D.) Betreffende den opmarsch der Japansche troepen naar Peking wordt door het Chineesche hoofdkwartier gemeld, dat de Japanners in twee colonnes van het Noorden en Oosten naar de stad optrekken. De beide colonnes hebben Toengsjau bereikt dat op 65 K.M. van Peking ligt. De Noordelijke colonne Is aangekomen in de buurt van het belangrijke strate gische punt Mijoen. De Chineesche troepen trekken op ordelijke wijze terug. Van uur tot uur neemt de paniekstemming In Peking toe. De Chineesche verliezen bij de gevechten bij Koe- peikan zouden 10.000 man hebben bedragen. Twee Can- toneesche brigades zijn op marsch naar Noord-Ohina om tegen het bevel van Tsjang Kai Tsjeck in de Japan sche troepen te weerstaan, hoewel zij tot taak hebben de onderdrukking der communisten in de provincie KiangsL Vrijdag is opnieuw een Japansch bombardements vliegtuig boven Peking verschenen, dat zeven bommen liet vallen. Ohineesch luchtafweergeschut werd in ac tie gebracht, doch zonder resultaat. De bewakingstroe pen in de regeeringswijk van Peking, zijn met 150 man versterkt Vrijdag kwam een bom terecht op het station Tiëntsin Meer dan 100 personen werden gewond of gedood. De ontploffing veroorzaakte een brand, welke groote schade aanrichtte. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN /erkoopen wil onder GARANTIE en op PROEF Garage C NIEUWLAND BERGEN. Door een ijzeren schaar op het hoofd ge troffen. Donderdagavond heeft bij een brandweeroefening in het Beursgebouw te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Men zou onder leiding van den onderbrandmeester J. van Meggelen gaan oefenen met het vangzeil. Daar- toe wordt een 34 kilo wegende pop met een staaldraad, die aan een ijzeren schaar bevestigd is naar het dak van het beursgebouw opgetrokken en vervolgens los gelaten, waarna de brandweerlieden de pop in het vangzeil moeten opvangen. Bij de eerste manoeuvre viel de pop in het vangzeil, maar tegelijkertijd stortte ook de ijzeren schaar, die ongeveer 12 kilo weegt, naar beneden en trof een der geaffecteerden, den 29-jarigen magazijnbediende G. W. Frankhuyzen op het hoofd. F. zakte bewusteloos ineen en werd per auto van den G. G. D. naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar men onmid dellijk operatief moest ingrijpen. Behalve een ernstige hoofwonde had de ongelukkige een hersenschudding en een schedelbreuk opgeloopen. Gisterochtend was zijn toestand nog wel zeer zorge lijk, maar men hoopt hem toch in het leven te zullen kunnen houden. Politie en brandweer hebben gisterochtend in "het beursgebouw een uitgebreid onderzoek ingesteld. Re sultaat heeft men daar niet mee bereikt. Hoe de schaar plotseling los hééft kunnen laten is totaal onverklaar baar. Voorloopig zullen geen oefeningen met het vangzeil meer gehouden worden. Adolf Cornelis Melchior ~J~ Zooeven bereikt ons het bericht dat „Dokter Mel chior" is overleden. Onverwacht komt deze tijding niet, omdat zijn ziekte dat deed vermoeden. Toch treft het heengaan van dezen zoo sympathie- ken mensch ons diep, te nauw als zijn leven en werken verbonden was aan Schagen, waar wij hem onder onze liefste vrienden telden. Onbaatzuchtig, eenvoudig, trouw en humaan was het een man die tot ons hart sprak, die de beste ge voelens daarin opwekte en tot wien onze sympathie als vanzelf uitging. Lange jaren hebben wij hem in zijn leven gadege slagen en steeds zijn groote opofferingsgezindheid bewonderd en het spreekt vanzelf, dat zijn vrienden kring en zijn aanhang in onze gemeente onbeperkt was. Als geneesheer was Melchior een man die groote gaven bezat, hij was een geboren vertrooster, die met zijn echte levensblijheid, zijn steunend vertrouwen zijn patiënten opwekte en wiens verschijnen in de ziekenkamer reeds een zonneschijn meebracht. Dokter Melchior is te Beets geboren op 3 Februari 1859 en bereikte dus den leeftijd van 74 jaar. In Noordwolde vestigde hij zich in 1890 als arts cn bleef daar tot 1893. Toen ging hij naar Schagen, waar hij al die jaren bleef. Op 1 Februari 1930 vierde hij hier zijn 40-jarig doktersschap en cLed dat onder zeer vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondanks het feit dat eerst in den loop van den dag dit jubi leum bekend werd. Spontaan ging aller hartelijke ge negenheid toen tot hem uit en wij weten het uit zijn eigen mond, hoe goed hem dat deed. Hij was geen man van festiviteiten, van verheffing, maar toen al len op dien dag kwamen in eenvoud en harte lijkheid toen is hem dat een verkwikking geweest en met zeer veel genoegen zag hij steeds op dien dag terug. Ook zijn heengaan uit onze gemeente is hem een „feest" geworden, zoover dat bij dit scheiden van zijn geliefd ambt en zijn even geliefd Schagen mo gelijk was. Jammer is het, dat hij niet meer van zijn rust heeft mogen genieten. Na al de jaren van onver- moeiden arbeid, van „sj iuwen" dag en nacht, was zijn lief huisje in Winkel met den aardigen tuin, hem een genotvolle bezitting. Helaas, zijn genieten is niet lang geweest, maar in dien korten tijd deed hij het met volle teugen, zijn blijmoedigheid deed hem steeds de zonzijde van het leven vinden. Van ons is thans heengegaan een braaf en edel mensch, een kundig geneesheer en wij weten dat zijn nagedachtenis door velen zal blijven geëerd, en dat in aller herinnering voor hem een eerezuil zal blijven opgericht. TE OUDE- EN NIEUWE NTEDORP. In onze omgeving zijn opnieuw twee nieuwe consul- tatiebureaux gevestigd. Het zijn de bureaux te Oude en Nieuwe Niedorp, welke onder leiding zullen staan van de geneesheeren ter plaatse, resp. Dr. Postma en Dr. de Boer. De bureaux gaan, als gebruikelijk, uit van de Commissie voor Kinderhygiëne, terwijl door plaatselijke afdeelingen van het Witte Kruis medewer king wordt verleend. Vertegenwoordigers van een 50-tal Westfriesche ge meenten hebben Vrijdagmiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar vergaderd. Verslag werd uitgebracht over wat de Commissie van vijf gedaan had in het belang dezer gemeenten. O.m. was er bij den Minister op aangedrongen, tot onverkorte uitkeering van de richt prijzen volgens de Steunwet 1932. Helaas is het resul taat nihil geweest, daar niet meer dan het bekende bedrag van 5 miljoen is uitgekeerd. De bemoeiingen ten aanzien van een aanvulling van de financieele verhoudingswet tusschen Rijk en ge meenten, om de uitkeering aan deze te baseeren op de uitgaven van armenzorg en werkverschaffing over an dere jaren, dan ln de Wet bepaald, hebben nog geen resultaat gehad. De voorstellen zijn in onderzoek bij den Raad van State. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het door de Commissie van 5 ingenomen standpunt, om slechts besprekingen te houden met de Hoofdbesturen der 3 land- en tuinbouworganisaties en met afdeelings- en kringbesturen. Nu in de verschillende gemeenten de werkobjecten uitgeput raken, is het zeer gewenscht, dat er meer werkobjecten komen, waarbij de vele werkloozen in de verschillende gemeenten kunnen word geplaatst. De vergadering sprak zich in beginéel uit voor een aandringen op een uitvoering van de kanalisatie en dat daarbij zooveel mogelijk werkloozen worden ge plaatst uit de verschillende gemeenten en waterschap pen, die bijdragen hebben toegezegd. Waar de benoo- digde bijdragen voor het kanaal HoornMedemblik nog niet zijn verleend, werd de wenschelijkheid uitge sproken, dat de betrokken lichamen eventueel de voor waarde zouden stellen, dat die werken met hand kracht zouden owrden uitgevoerd eh de noodige werk krachten daarvoor uit de bijdragende gemeenten en waterschappen zouden worden gerecruteerd. Nog werd de wenschelijkheid betoogd, dat alsnog ook voor de andere kanalen, al was die voorwaarde niet bedongen, hetzelfde kon worden gevraagd. De Commissie van 5 zal van zijn bevindingen rap porteeren aan de gemeentebesturen. Dit zal ook gebeu ren naar aanleiding van een in te stellen onderzoek over de kosten van vervoer van de arbeiders naar de Wieringermer, waar blijkbaar voor verschillende ge meenten een verschillenden maatstaf werd aangelegd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1