Aliiitii Hints- AlitrtGLiie- liiiliiïllii Ontspanning in Europa. Belangrijk vredeswerk te Rome. Kijken is koopen bij Cloeck. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Naar vrede s-p act en ontwapening Het Amerikaansche standpunt. Ver. Staten solidair met vredespolitiek De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders: De V.A.R.A. en den strijd voor behoud van vrijheid Dinsdag 23 Mei 1933. SCHAEEB 76ste Jaargang No. 9283 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Frankrijk aanvaardt het plan-MacDonald. Het pact tnsschen de vier groote mo gendheden te Rome goedgekeurd. Het wachten nog slechts op formeele goed keuring van de betrokken regeeringen. Het is als een verheugende verrassing te beschouwen, dat de crisis, welke dagenlang een ernstige bedreiging voor vrede en rnst in Europa geweest is,( zoodat de internatio nale besprekingen de vorige week nog in het somberste pessimisme werden begonnen, dat die crisis nu snel door een toenadering is gevolgd. Het door Mussolini voorgestelde viermo- gendhedenpact is nl. volgens de persberich ten van gister door de vertegenwoordigers van alle vier de landen, die er bij betrokken zijn Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië aanvaard. Deze volkomen overeen stemming werd volgens dezelfde berichten gister bereikt, doordat rijksminister Göring voor Duitschland en de ambassadeur De Jouvenel voor Frankrijk hun goedkeuring hechtten aan het pact. Mussolinie heeft nu het ontwerp-verdrag, waarin de vier landen zich verplichten sa men te wjrken om den vrede in Europa te handhaven, een overeenkomst, die om te be ginnen tien jaar van kracht zal zijn, naar Genève gezonden Tevens is het naar de re geeringen te Berlijn, Londen. Parijs en Rome gestuurd ter officieele bekrachtiging. Ofschoon de tekst van Mussolini's pact nooit ge publiceerd is, is de inhoud wel hoofdzakelijk gericht op vrede en ontwapening, en zouden Duitschland, Frankrijk, Engeland en Italië er zich bij verplich ten tot een politiek van samenwerking tot handha ving van den vrede. Verder zou het nog de volgende punten bevatten. De vier mogendheden bevestigen het beginsel van de herziening der vredesverdragen binnen het ka der van het pact van den volkenbond, in het bi zonder wat betreft de bepaling „als er een situatie ontstaat, die een conflict kan veroorzaken". Engeland, Frankrijk en Italië verklaren, dat het beginsel van Duitschlands gelijke rechten toegepast moet worden, als de ontwapeningsconferentie slechts tot gedeeltelijke resultaten leidt. Duitschland verplicht zich, de rechtsgelijkheid slechts na diplomatiek overleg te verwezenlijken. Van het hoogste belang is ook, dat eenigszins in afwijking van het oorspronkelijke plan van Musso lini, de volkenbond in de nieuwe internationale pro cedure is ingeschakeld. De eindbeslissingen zullen derhalve in Genève vallen, maar nadat te voren de groote mogendheden tot overeenstemming over de te volgen gedragslijn zijn gekomen. Men kan het daar bij betreuren, dat de kleinere mogendheden ietwat op den achtergrond worden gedrongen. Maar tenslotte was de situatie in de volkenhondsstad toch reeds lang zoo, dat de groote mogendheden een domineerende rol speelden, terwijl de verlamming in de bondsacti- viteit vooral intrad door de verdeeldheid en oneenig- heid, welke steeds juist onder de grooten heerschten. Alle mceningsverschillen werden te Genève uitge vochten en daardoor bleef geen tijd voor ophouwen- den arbeid over. Nu zal door het viermogendheden- pact, de mogelijkheid geschapen worden, dat Enge land, Frankrijk, Duitschland en Italië met een ge meenschappelijk plan ter conferentie komen, wat niet alleen de werkzaamheden zal vergemakkelijken, maar ook de kans op een effectief resultaat zal ver- grooten. Ook al zal Frankrijk natuurlijk rekening blij ven houden met de wenschcn en aspiraties van zijn kleine bondgenooten. Viermogendhedenpact wijst dus in de richting van eenheidsfront in alle groote internationale vraag stukken. En daarop doelen ongetwijfeld de Engelsche bladen, als zij verklaren, dat het gevaar van een uit eenvallen van Europa in twee vijandelijke kampen door het Mussolinipact weggenomen wordt. Inder daad wordt dit gevaar aanmerkelijk verkleind, al zal men zich niet aan de ilusie mogen prijsgeven dat in zeer essentieele punten onoverbrugbare tegenstellin gen zullen blijven bestaan. Juist daarop blijft een tweefronten-Europa momenteel en in de toekomst volkomen mogelijk, maar het is toch reeds een groote vooruitgang in de internationale politiek, dat een instrument op lange termijn men spreekt voorloo- pig van tien jaar tot stand is gekomen, waarmede de bestaande geschillen uit den weg kunnen worden gewerkt. Hoezeer dit pact, te Rome door Mussolini, Goering, De Jouvenel en Graham geformuleerd, tot ontspan ning van den toestand heeft bijgedragen, blijkt uit het feit, dat, naar verluidt, Frankrijk zich reeds be reid zou hebben verklaard om, met een enkele re serve, het plan MacDonald voor de Geneefsche ont- vvapeningsbesprekingen te aanvaarden. Indien dit in derdaad het geval blijkt, kan men zich op een nieuwe ontwikkeling voorbereiden, welke ook voor de econo mische conferentie gunstiger perspectieven schept. Ben feit van groote beteekenis. Het bericht, dat het ontwerp van het vier-mogend- heden-verdrag te Rome is onderteekend, was gister natuurlijk de groote gebeurtenis van den dag. De beteekenis van het feit kan op het oogenblik nog moeilijk geheel worden overzien, doch de „Ti mes" stelt vast, dat de voordeelen van het tot stand komen van het verdrag zullen zijn samenwerking van de vier groote mogendheden, waardoor een ver deeling van Europa in 2 kampen, verhinderd wordt, geruststelling van de kleinere staten, moreele voldoe ning voor Duitschland en verhooging van de veilig heid voor Frankrijk. Daarbij komen dan nog de ge volgen van de ontspanning op politiek gebied voor den economischen toestand. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." wijst er op, dat de gematigde en op verzoening gerich te rede van Hitier de oruwapeningsconferentie over het doode punt heeft hcengeholpen en daardoor ook de hervatting der besprekingen over het vier-mo- gendheden verdrag mogelijk beeft gemaakt. Het ontwerp wordt ook naar Genève gezonden. Laatste berichten. Londen bevestigt Accoord van Vier. Het nieuwe ontwerp aan de ministers te Genève voorge steld. Reuter seint uit Londen: In officieele kringen alhier wordt beves tigd, dat in zake het pact van vier een over eenkomst is gesloten tusschen de Italiaan- sche regeering, de Fransche en Engelsche ge zanten en minister Göring. Daar het oor spronkelijke ontwerp aanmerkelijk gewij zigd is, heeft de Italiaansche regeering het nieuwe project naar Genève gezonden voor een onderzoek door de ministers van Enge land, Frankrijk en Duitschland. Men is van oordeel, dat de onderteekening van het pact in groote mate zou kunnen afhangen van het oordeel van Noman Davis. „Merkwaardig teeken van de ontspanning In Europa. Wolff meldt nog uit Berlijn: Het is voor de pu blieke opinie in de geheele wereld een aanmerkelijke verrassing geweest, dat in verband met de reis van den rijksminister Göring de a.s. onderteekening van het pact van Mussolini is aangekondigd. Men had sedert Paschen slechts vernomen, dat de onderhande lingen tusschen de groote mogendheden niet afge broken waren, doch een spoedig resultaat kon, ge zien de wending, die de internationale politiek geno men had, niet goed worden venvacht. De rede van den rijkskanselier heeft echter een volkomen veran dering in den toestand gebracht. Frankrijk heeft ook het verzet opgegeven, waardoor de venvezenlijking van het plan van Mussolini werd tegengehouden. Het feit, dat de besprekingen succes hebben gehad, kan als een merkwaardig teeken van de ontspanning in Europa worden beschouwd. Verklaring van Norman Davis. Genève, 22 Mei (V.D.). De buitengewone ambas sadeur der Vereenigde Staten, Norman Davis, heeft Maandag in de hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie de met groote spanning verwachte ver klaring der Amerikaansche regeering afgelegd be treffende haar definitieve houding nopens het pro bleem der ontwapening en veiligheid. Hij heeft een schriftelijke verklaring voorgelezen, welke wordt be schouwd als het einde der tot nu toe door Amerika gevoerde neutraliteitspolitiek. 1. De Amerikaansche regeering is bereid op het gebied der Ontwapening zoover te gaan als iedere andere staat. Het einddoel is de vermindering der bewapening étappegewijs, zoo snel mogèlijk en tot het niveau der voor binnenlandsche politiedoelein den noodzakelijke troepen. 2. De Amerikaansche regeering is bereid als bij drage tot de organisatie van den vrede bij een con flict met de overige mogendheden te beraadslagen of de vrede in gevaar is. Ingeval de overige mogend heden na uitvoerige beraadslagingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft gebracht door de schending der internationale verplichtingen, en ingeval dan een overeenstemming wordt verkregen tusschen de overige mogendheden betreffende den schuldigen en verantwoordelijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaansche regeering zich, zich te onthouden van iedere handeling, welke het ge meenschappelijk optreden der overige mogendheden tot herstel van den vrede in gevaar zou kunnen brengen. 3. De Amerikaansche regeering verklaart zich be reid tot een gemeenschappelijke automatische en per manente controle op de bewapeningen door een per manente ont wapeni ngscommissie. 4. Het definitieve doel moet volgens de opvatting der Amerikaansche regeering de volledige ten uit- NORMAN DAVIS. voerlegging der ontwapening in étappes zijn, evenwel moet de eerste definitieve stap direct worden geno men. Norman Davis verklaarde dat de boodschap van Roosevelt is ingegeven door de dringende noodzake lijkheid van een direct beslissend optreden tot oplos sing van de problemen, welke thans door de beide conferenties zullen worden behandeld. De Ontwape ningsconferentie heeft thans het oogenblik van de finitieve beslissingen bereikt. Het einde der conferen tie is thans in het vooruitzicht. Alle naties der wereld moeten thans toonen, of zij de bedoeling hebben de voortschrijdende ontwapening ten uitvoer te leggen of terugkeeren tot het systeem van voor den oorlog: onbegrensde bewapeningen, internationale verden- ging en vrees. Na den wereldoorlog waren de volken overeengekomen hun tot dan toe gevoerde bewape ningspolitiek definitief op te geven. BEVEILIGING VAN VOETGANGERS IN HET DUISTER. Een voorstel in Denemarken. Een zak doek in de band! De Deensche vereenlging voor veilig verkeer heeft een diploma toegekend aan een inwoner van Sonder- borg, voor het beste voorstel tot bescherming van voet gangers wanneer de duisternis is ingetreden. Het voor stel was al zeer eenvoudig en kwam hierop neer dat men met een witten zakdoek in de hand moest loopen. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder I —30 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4*-10 weken 5.95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H Koning, de Wilp. Gr. van 32 jonge hennen 774 eieren in December en 653 in de koude maand Januari JJ. dus 78 pCt. en 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaata; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Bertels' Opfokvoeder heeft veel beter voldaan dan twee best bekende Opfokvoeders: de kuikens zijn grooter en sterker. Van de kunstkorrel krijgen wij de helft meer eieren dan voor heen en de kuikens g oeien er ook reus achtig van. 5-9-27. Coöp. Stoomzuivelfabriek, Odoorn. De ontwikkeling der jonge dieren van Uw Kunstkorrel is uitmuntend, evenals de leg- resultaten. Gebr. Welleman, Buurmalsem. 12 October 1929. Bertels* Opfokvoer heeft mij verleden jaar uitstekend voldaan. Ik heb wel Opfokvoer gebruikt dat twee- en driemaal zoo duur was, maar heb daarmede nog nooit zulke schitterende resultaten gehad. KI. Wolfis, Machinale Broederij Nuis. Gn. 3 Maart 1933. Rede van den voorzitter. „Liever minder zendtijd dan censuur." De heer A. de Vries, voorzitter van de Vereeniging Arbeider.o-Radio-Amateurs heeft voorden vereen.-raad van de Vara een rede gehouden o.m. over het jongste koninklijk besluit ten aanzien van den politieken om roep. Spr. zeide, blijkens een verslag In „Het Volk" dat de Vara. zoo goed als alle omroep vereenigingen, lijdt on der de ongunst der tijden en verder onder den algemee- nen politieken toestand, waarbij de gebeurtenissen in het buitenland een belangrijker rol spelen dan de ge beurtenissen in eigen land. De actie van minister Deö- kers beoogt ook de Vara te treffen. Als een der factoren, die de positie van de Vara be paalt zag spr. de straffe censuur. „Wij hebben liever minder uren met volle vrijheid van spreken, dan vijftig zenduren met straffe censuur", riep spr. onder instem ming der vergadering uit. De nieuwe wijzigingen van het controlereglement kop pelen de positie van de Vara nog sterker aan den po litieken toestand. Daarnevens bestaan in Den Haag plannen om den radio-omroep van Waterstaat weg te halen en te bren gen onder het Onderwijsdepartement en mr. Marchant wordt genoemd als de a.s. minister van Onderwijs. Tegenover alle aanvallen van rechts en links heft de Vara het vaandel omhoog van een algemeenen Neder- landschen omroep, verzorgd door alle stroomingen uit het volk en betaald door alle luisteraars. „Wij zijn geen sectariërs", zegt spr. #onder bijval van de vergadering, „wij willen met iedereen samenweiv ken, die ons recht op bestaan respecteert." Mott* Na een uitvoerige discussie nam de vergadering do volgende motie aan: De Vara ziet in wijzigingen van het radioreglement een nieuwen aanslag op de vrijheid van het woord; zij meent, dat hierdoor opnieuw de geest van do Grondwet ten deze zeer ernstig wordt aangetast; „zij meent, dat bovendien de term „zijdelingsche of bedekte ondermijning" en de woorden „zedelijkheid, °ezag en volkskracht", alsmede de uitdrukking „stel lige uiteenzetting van politieke beginselen geen duide lijk welomlijnde begrippen zijn, waaraan de beteekenis voor een ieder vaststaat, maar vage algemeenheden, die hun inhoud slechts krijgen door het subjectieve oor deel van toevallige personen, zoodat hierdoor de deur voor willekeur en. machtsmisbruik wijd wordt openge zet; zij protesteert namens het In de Vara georganiseerde vierde deel der radio-luisteraars in Nederland nadruk kelijk tegen de steeds verder voortschrijdende beperking van de vrijheid van meeningsuiting in den radio-om roep. Zij dringt er met klem op aan, dat met den grootsten spoed tot het instellen van de reeds lang aan de volks vertegenwoordiging toegezegde beroeps-instantie voor den omroep, waarop meermalen in de Staten-Generaal is aangedrongen en die in verband met de nieuwe be palingen op de radio-controle klemmender is dan ooit, worde overgegaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1