De Langendijker Groentenveilingen. Muziekconcours te Heerhugowaard. Dinsdag 23 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9283 Het feest van H.U.G.0. schitterend geslaagd NOODLOTTIGE BRAND T E EN S C H E D E De woelingen in Spanje Kano verongelukt Import van groenten in België Bestond aanvankelijk bij enkelen Zaterdag in den loop van den middag nog vrees, dat het weer het Zon dag niet zou doen. daar de wind eenigszins kromp en de bovenlucht uit het Zuid-Westen „opgaf', de Zondag morgen in zijn klare helderheid van lentezomerdag lo genstrafte al deze pessimistische verwachtingen en ©en vrooliike zon bleef den geheelen dag uit een onbe- wolkten hemel stralen en zette het feest van H.U.G.O. een luister bij. als de organisators slechts in hun stout ste droomen hadden durven verwachten. Alles werkte mede om dit feest te doen slagen. De thans prachtige Middenweg, de met groen en bloemen pracht prijkende landerijen, de op vele plaatsen uitge stoken vlaggen en last not least de Hollandsche nach tegalen, die het zelfs overdag er op schenen te willen zetten, bij zooveel klankgewemel ook hun kwakende kelen open te houden. Heerlijk rustig als diepe en in tense levensgenieters lagen zij in de slooten halver wege den kop boven het kroos uitgestoken en schenen den spot te drijven met de menscheliike muzikanten, die warm na het geblazen nummer hijgend en rood hun instrumenten weer naar café Rus. in veilige haven loodsten. Reeds vroeg begonnen de vreemdelingen aan te ko men. Bus na bus arriveerde en de stroom naar het ter rein begon steeds onafgebrokener te vloeien. Pas als men een dergelijke hoeveelheid menschen zich op ons aportterrein als het ware op ziet lossen, begint men zich bewust te worden welk een prachtige gelegenheid onze gemeente voor dergelijke feestelijkheden bezit. Naar het Noorden en Westen afgeschut tegen de meestal westelijke winden, aan de zuidwestzijde geflan keerd door den tuin van den dokter, biedt het zelfs in den winter meestal een gunstige gelegenheid. Om 11 uur vond de officieele ontvangst ten raadhuize plaats, waar het gemeentebestuur als gastvrouw fun geerde en waar naast B. en W. ook meerdere leden van den raad door hun aanwezigheid blijk van belangstel ling gaven. Het eerst werd het woord gevoerd door burgemeester van Slooten. die het laatstgehouden groote feest in de gemeente memoreerde ter herdenking van het driejarig bestaan van den polder en hoe daarna eigenlijk de tij den zoodanig geworden waren, dat velen de werkelijke lust tot feestvieren eigenlijk verging. Wat dit feest betrof, zaten we wel midden in die slechte tijden, doch twee weken geleden hadden we nog midden in het slechte weer gezeten ook en hij hoopte dat binnenkort de economische omstandigheden een even gunstigen keer mochten nemen. Bij het beraadslagen over het thans opgezette feest kon men echter slechts met de werkelijkheid rekenen en dat nog feest kon worden gevierd was ook mede te denken aan de loyale wijze, waarop de bond medege werkt had toen H.U.G.O. eenmaal had op zich genomen om bij zijn 10-iarie jubileum als gastheer der ver eeniging op te treden. Mochten de tijden slecht zijn. dit was echter pog geen reden den moed te laten zakken, men moest er eenmaal toch doorheen, al was het dan ook op wat bescheidener voet. dan eenige jaren terug. Spreker wees op de vreedzame wijze, waarop hier Wederzijds de krachten zouden worden gemeten en hij öie naar achter geraakt was. zou trachten weer naar voren te komen, terwijl anderzijds hij die eenmaal voor aan was. met alle inspanning zou trachten deze plaats te blijven behouden. Juist waar deze wedstrijden alle Jaren weder opnieuw gehouden werden, kreeg men er een goed Inzicht ln hoe door de vereeniging in het af- geloopen jaar de tijd gebruikt was. Naast het veredelende, dat een dergelijk streven ln zich heeft stond de critlek. die men moest ondergaan, en ook deze werkte verheffend als zij, zooals spreker aanvoerde, gegeven werd door mannen, als waaruit de ^ury was samengesteld. In West-Friesland zich niet alleen gehandhaafd heeft, doch zich zelfs in stijgende lijn beweegt. Voornamelijk voor de werkende leden zijn dergelijke samenkomsten leerrijk, doordat zij daarop de vergelij kingen kunnen maken, die men steeds noodig heeft om tot hoogere inspanning te komen. Ook geldt dat men op een concours de ebelooning vindt voor de in- spannlhg van een jaar en men daar door aanraking met anderen die eepzelfde doel nastreven, de elemen- vindt, die leiden tot verheldering en verdieping van den geest en verrijking van het leven. De thans wel intensief gevoerde strijd om het be staan, met zijn dikwijls veel minder goeden uitslag dan ln de gunstige jaren van voorheen, maakt velen ter neergeslagen. Hier komt de muziek met zijn veredelenden invloed te hulp en schenkt niet alleen aan hare beoefenaars rust en verpoozing. doch ook aan diegenen, die haar weten te verstaan en te waardeeren. Ook in dit licht moeten wij dagen als deze trachten te zien. Als gast van de sympathieke vereeniging H.U.G.O. wenscht hij deze geluk met haar tienjarig bestaan. Of- schoon#zij nog eigenlijk de dreumes onder de vereeni- gingen is. heeft deze dreumes getoond, toch al heel wat te kunnen presteeren en een prijzenswaardige hoogte bereikt, die vele zustervereenigingen haar benij den. Van ganscher harte hoopt hij. dat H.U.G.O. op deze dagen» die zij op zich heeft genomen, nadat door anderen ernstige bezwaren voor deze taak waren aan gevoerd, met voldoening terug zal kunnen zien. Wat de tijdsomstandigheden betreft, onderschrijft hij hetgeen reeds door den Burgemeester is opgemerkt. Den juryleden roept hij een welkom toe, wetende welk een z^are taak hen wacht, doch ook is hem be kend, dat zij allen praktijkmenschen zijn, volkomen op de hoogte met de moeilijkheden, die dilettantenver- eenigingen steeds weer hebben te overwinnen. Een be roep op hunne welwillendheid in verband met het groote aantal deelnemers, dat bovendien voortvarend heid en rustig optreden als eisch stelt, doende, wenscht hij hun een prettige en aangename taak toe. Aan allen, die medegewerkt hebben om dit feest te doen slagen, wenscht hij dank te brengen. Hierna werd de eerewijn gepresenteerd en begaven deelnemers, bestuur en jury zich naar het bevlagde feestterrein. Mededeeling kwam nog In, dat de vereeniging Oefe ning kweekt Kennis, van Oostwoud, verhinderd was mede te dingen. De dag had/ zooals we reeds zelden, een rustig en vlot verloop en mede daaraan is het te danken, dat het geheele programma nog betrekkelijk vroeg was be ëindigd. Veel dank is hiervoor zeker verschuldigd aan de jury, bestaande uit de heeren G. H. Boedijn. Hoorn, K. H. Kerkhoff, .Haarlem en Sam Vlessing, IJmuiden. Op den Middenweg hield de politie de talrijken, die gekomen waren om van buitenaf te hooren aan de zij den. zoodat het drukke verkeer geregelden voortgang vond. De prijzen en punten werden als' volgt toegekend: Derde afd. fanfare: Kunst na Arbeid, Aartswoud 3e prijs, 127 punten; Crescendo, Oude Niedorp le prijs, 173 punten. Eerste afdeeling fanfare: Volharding, Berkhout, 2e pr., 121 p.; Onder Ons. Hauwert, 3e pr., 115% p.; Eeens- gezindheid Heiloo lep rij., 165 p. Eerste afd. Harmonie: Concordia, Breezand. 3e pr, 104% p.; Apollo. Wierlngen le pr., 152 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Willen is Kunnen, Lutjebroek, le pr., 154% p.; Excelsior. Warder, 2e pr, 141 p.; Concordia. Hoogkarspel. le pr. 159 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Schagens Harmo niekapel 2e pr., 139 p. Eere atd. Harmonie: Winkel's Harmoniekapel, Win kel. le pr.. 151 p. Eere afd. Fanfare: Concordia. Abbekerk-Lambert- schaag. 2e pr. 128 p., Andante, Oosthuizen le pr.. 150% p., Kunst na Arbeid. Zuidscharwoude le pr., 170% p., H.U.G.O., Heerhugowaard, le pr. 146 p. Een dicht bezet hoekje op het terrein waar het muziekconcours gehouden werd. Niet ledereen kon met een eersten prijs naar hihs gaan, maar iedereen kon wel van den tweeden of der den prijswinnaar van dit jaar tot den eersten prijs winnaar van het volgende jaar worden. Spr. was er echter van overtuigd, dat onder de be proefde leiding van haren voorzitter de Westfriesche bond de moeilijke tijden zou te boven komen. Moeilijk voor den bond in dubbel opzicht, omdat veel menschen door de vele zorgelijke dingen die zij doormaken, wel eens minder neiging vertoonen om zich geestelijk te blijven verheffen, waarbij dan nog komt dat beoefening van een en ander naast geestelijke inspanning ook nog geld vraagt. Van ganscher harte hoopte hij dat de Westfriesche bond, gezond orgaan als zij getoond heeft te zijn, zich door deze tijden heen zal weten te slaan en niet alleen •ich zal kunnen handhaven, doch zich zelfs zal weten uit te breiden. Naast het voorrecht, dat het voor het gemeentebe stuur was als gastheer op te kunnen treden, stelt hij tevens het genoegen dat dit voorrecht inhield en hiermede wenscht hij allen die hebben medegewerkt om de organisatie alvast te doen slagen, te danken. Bij het groot aantal deelnemers zal het zeker van de voort varendheid van de jury afhangen, of alles verder vlot verloopt, doch waar de leiding in zoo beproefde han den is, twijfelt hij daar niet aan en hij wenscht allen die deze dagen geroepen zijn om critiek uit te oefenen, mede een prettige taak toe. Hierna nam de heer Bruul, Voorzitter van den Bond het woord. Den Burgemeester dankt hij voor zijn vriendelijke woorden, het gemeentebestuur voor de on dervonden medewerking. Hij hoopt dat de komende dagen zullen bewijzen, dat de beoefening der muziek GEZOND EN KRACHTIG MAN GEPENSIONNEERD. Inspannende politiedienst deerde hem niet. Hoe hij sterk bleef. Dit schrijft hij vijf jaar nadat hij gepensionneerd was; „Ik ben 55 jaar en 5 jaar geleden werd ik gepen sionneerd als politie agent. Ik had dikwijls zwaren dienst te doen bij nacht en ontij en tot op den dag van vandaag ben ik nog even krachtig als de sterkste man in actieven dienst. Men vraagt mij dikwijls: „Hoe blijf je toch zoo jong?" en mijq antwoord is „Krusehen Salts". Ik heb Kruschen Salts meer dan 13 jaar lang gebruikt. Als ik het een morgen mis voel ik het den volgenden dag en ik zal Kruschen zeker blijven gebruiken tot ik van deze wereld af scheid neem." W. J. De dagelijksche dosis Kruschen is zoo klein, zoo gemakkelijk en zoo goedkoop, maar ze doet U enorm veel goed. De zes zouten in Kruschen verschaffen juist die dagelijksche aansporing, die uw inwendige organen noodig hebben om behoorlijk te functionnee- ren. Zoodoende houdt Kruschen Salts Uw organisme vrij van alle schadelijke afvalstoffen, die de gezond heid benadeelcn en het bloed onzuiver maken. Mil- lioenen hebben reeds ondervonden -dat het dage lijksch gebruik van Kruschen Salts hen gezonder, sterker en opgewekter maakt, waardoor hun levens geluk in niet geringe mate verhoogd werd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Een dienstmeisje in de vlammen omgekomen. Ondanks haar hulpgeroep heeft men het niet aangedurfd haar van boven te halen. In den nacht van Zondag op Maandag te om streeks 2 uur is een felle brand uitgebroken in het perceel Alsteedschestraat 19A te Enschede, waar een manufacturenzaak is gevestigd van den heer S. J. Lie- vendag. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse kwam, stond het pand reeds in lichte laaie. Het pand is geheel uitgebrand. Het 2o-jarig Duit- sche dienstmeisje, G. H. Feikens, afkomstig uit het naburige Gronau, kon zich niet meer in veiligheid brengen en kwam in de vlammen om. Met veel moei te is het lijk, dat zich op de eerste verdieping bevond, uit het brandende perceel gehaald. Omtrent dezen noodlottigen brand te Enschede meldt men nog nader: Toen de brandweer, door omwonenden gewaar schuwd, arriveerde, stond het geheele perceel, waarin winkel en woning waren gevestigd, geheel in brand. De brandweer tastte het vuur aan met 3 stralen op de waterleiding, doch slaagde er niet in iets van het gebouw te redden. De helendende perceelen konden worden beveiligd. De bewoners, het reeds bejaarde echtpaar Lieven- dag, dat tegen 12 uur te rust was gegaan, werd te gen 2 uur gewekt door een scherpe rooklucht. Inder haast gingen ze naar beneden, waar zij tot de ontdek king kwamen, dat de achtergelegen vertrekken reeds geheel in brand stonden. Mevr. L. wekte onmiddellijk haar zoon en het dienstmeisje, de 25-jarige H. Feikens, uit Gronau, die boven op een zolderkamer sliep. De zoon kon zich, hoewel met moeite, nog bijtijds in veiligheid stellen. Het dienstmeisje daarentegen schijnt geen kans gezien te hebben, door den ver- stikkenden rook naar beneden te komen. Ondanks haar herhaald hulpgeroep hebben de bewoners, af geschrikt door de hitte en het steeds om zich heen grijpende vuur, het niet aangedurfd, haar van boven te halen. Het meisje is in den rook gestikt. Zoodra politie en brandweer vernamen, dat het meisje nog niet was gered, hebben ze met levensgevaar van het dak van een naastgelegen confectiefabriek eenige planken uitgelegd naar den zolder van het brandende perceel. Op deze wijze hebben zij het slachtoffer nog uit de vlammen weten te redden. De levensgeesten waren toen helaas reeds geweken. Het lijk is naar een der ziekenhuizen vervoerd. Gevechten, rooverijen, bommen. Madrid. In verschillende steden van Spanje is het Zondag weer tot incidenten gekomen, welke in hoofdzaak door communistische en "syndicalistische elementen uitgelokt werden. Te Barcelona kwam het tot opstootjes, daar de ha venarbeiders aangespoord werden te weigeren een Duitsch stoomschip, dat de hakenkruisvlag gehe- schen had, te lossen. In de buurt van Barcelona werd een trein door bandieten bij den ingang van een tunnel overvallen. Bij het gevecht werd een reiziger gedood, terwijl 2 andere gewond werden. De roovers slaagden er in, zich meester te maken van een kist met geld en te ontkomen. Te Sevilla is een man door syndicalisten gedood. Een sociaal-democratisch afgevaardigde werd ge wond. In de provincie Oviedo werd een communistisch» opslagplaats van bommen ontdekt. In het geheel vverden 30 bommen en ruim 100 handgranaten ge vonden. De „politieman iu burger". Een ge vaarlijk baantje in de Spaansche hoofd stad. De annalen van de Madrileensche recherche bewij zen, dat het leven van den „politieman in burger'* in de Spaansche hoofdstad niet zonder gevaar is, Se dert de oprichting van het corps, zijn 100 leden buiten dienst gesteld door zware kwetsuren, welke hen wer den toegebracht, niet door de misdadigers, die zij achtervolgden, doch door goed gezonde burgers, die hen voor misdadigers hielden. Zij werden nagejaagd door nachtwakers, bescho ten door civiele gardisten, afgeranseld door veront waardigde burgers, die vergaten, dat rechercheurs burgerkleeding dragen. De twee inzittenden vermist. Sedert Zaterdag wordt een 2-persoons kano vermist, die in den voormiddag van dien dag uit Blokzijl is vertrokken met bestemming naar Kampen, over het IJsselmeer. Sedert dien is van de beide opvarenden, den heer H. Stekelenburg, redacteur van de Prov. Overijselsche en Zwolsche Courant en den heer H. Scheen uit Lochem, niets meer vernomen. Nasporingen met motorbooten hadden tot nog toe geen resultaat. Protest van den Belgischen Boerenbond De Brusselsche correspondent van de „Msb.' 'meldt: De Belgische Boerenbond heeft een brief aan de re- geerinig gericht om te protesteeren tegen den steed® toenemenden Import (vooral uit Nederland) van gorenten op de Belgische markten en vooral te Antwer pen. De Boerenbond beweert, dat de prijzen der Belgi sche groenten hierdoor beneden den kostprijs zijn ge daald en dringt aan op beschermende maatregelen. „Zonder een cent in huis" De tuinders, zelfs de R.K. beleggen demonstratieve vergaderingen. De tuinbouwsteunwet 1833 zal de bliksemafleider zijn. Veel ge ringer aanvoer. Roode kool stijgt tot f 10. Gele kool niet die prijsverhooging. Deensche witte kool zeer afwisselend in prijs. Bijna alles verkoopbaar. Bieten niet te verkoopen. - Ook voor peen geen belangstelling. Zeer slecht voor rabarber. Bijna alles door In- en Verkoopbureau afgenomen voor 50 cent per 100 K.G. Toma ten belangrijk lager prijzen dan verleden jaar. De verzuchting .We hebben geen cent meer in huis' hoorden we van verschillende tuinders, Wie nagegaan, wat het verloop van het boekjaar 1932-1933 voor hen is geweest, kan zich dat best in denken Maar steeds te werken met verlies moet tot gevolg hebben, dat de menschen zonder geld zitten. Van alle kanten wordt dit gevoeld. De 50 Westfrie sche gemeentebesturen weten er van mee te pra ten en aan het werken van het Comité van Vijf ligt het heusch niet, dat er niet meer steun door de re geering wordt verleend. Herhaaldelijk is mondeling en schriftelijk aangedrongen op onverkorte uitbe taling van de richtprijzen, doch steeds zonder resul taat. Dé tuinbouworganisaties, den ernst van den toestand voelende, beginnen ook de koppen op te steken. In De Streek zijn de R.K. tuinders de actie begonnen door demonstratieve vergaderingen te be leggen, waar zelfs de 2 uit Noordholland zitting heb bende R.K. leden van de Tweede Kamer aanwezig waren. Of er de vraag gesteld is, hoe de heer Van der Bilt heeft gestemd over de voorstellen van Ka merleden, die de tuinders op vrij afdoende wijze wil den helpen, weten wc niet. Wel weten we, dat hij zich voor de beruchte 5 millioen heeft uitgesproken. De R.K. tuinders gaan er nu den Minister aan her inneren, dat beloofd heeft, den weg naar de Kamer wel te zullen vinden, als 5 millioen te weinig zou blijken te zijn. Dat weten die 2 Kamerleden en de heele R.K. fractie van 28 man wel en daarvoor hoe ven ze geen tuindersvergauering bij te wonen. De U.K. Kamerfractie heett het vo.komen in de hand, den tuinders meer steun te verleenen; ze hebben slechts met voorstellen, te komen, en de democraten ter linkerzijde zullen hen van harte steunen. We verwachten er- echter niets van: de R.K. tuinders hebben blijkbaar optimistische verwachtingen. Mo gen de onze beschaamd worden! De Neutrale Bond van Boeren. Land- en Tuin bouwers begint ook met een demonstratieve actie. In De Streek is reeds een uitmuntend geslaagde vergadering gehouden en we vernamen dat ook in andere tuinbouwcentra dergelijke demonstraties zul len worden voorbereid. We mogen .echter verwachten, dat de betrokken Minister ei zich weinig van aan zal trekken en bij eventuecle vertoogen of audiënties de verzoekers verwijzen naar de Steunwet 1933. De buikriem dus nog maar wat toegehaald en de maag wordt er langzaam wel wat aan gewend, zich met een weinigje tevreden te stellen. Te Broek op Langendijk was 't met den aanvoer van de verschillende vvinterkoolsoorten afgeloopen. Aan de veiling te Noordscharwoude werden nog roode, gele en Deensche witte kool verhandeld. Nu we de tweede half van Mei zijn ingetreden, is het als van zelf sprekend met de groote aanvoeren gedaan. De nieuwe groenten zijn nu weer in overvloed te krij gen en de gedeeltelijk vrij hooge,, gedeeltelijk zeer hooge prijzen, welke daarvoor door de consumenten moeten worden betaald, zijn allicht oorzaak, dat de kool aan onze veilingen nog in prijs opliep. Voor roode kool werd aanvankelijk van f6f7 betaald; later werd er nog f7.50—f 10 voor besteed. Deze prijs van f 10 is de hoogste, die sinds 2 jaar is bedongen en dit mag wel als een groote bijzon derheid worden aangemerkt. Gele kool was weer hooger in prijs dan de vorige week; toch waren de prijzen, in aanmerking geno men de geringe aanvoeren, niet hoog. De mooiste werden verkocht voor f4.30; de andere partijen brachten van f 2.40 tot f 3.30 op. Het vorige jaar liep het met deze kool heter. Bij veel grootere aanvoe ren werd toen voor eerste soort van f7.50f9 be taald, ja er is toen zelfs tot f 11 besteed. Nog vrij groot was de aanvoer van Deensche witte kool en het verloop d-, r prijzen was zeer afwisse lend. Aanvankelijk werd nog zoo goed als niets van het aangevoerde door den handel afgenomen; al spoedig echter kon de helft door den handel worden geplaatst, terwijl de rest onverkoopbaar was. Later kon zoo goe:l als alles door den handel worden ge plaatst. Het gevolg hiervan was, dat in den aan vang 60 cent werd gemaakt, dal al spoedig voor de mooiste partijen f 1.20—f 1.80 werd besteed en dat op het laatst zelfs tot f2.70 werd bedongen. Aan de Broeker veiling kwamen niet veel uien, te Noordscharwoude was dit aanzienlijk meer. pe prijzen liepen vrij wat uit elkaar. Voor drielingen werd 80 cent tot f 1.10 betaald. Gele uien brachten van flf2.30 op en grove uien f 1.20f2.40. De vraag naar dit artikel was niet groot. Ze werd bijna uitsluitend in het binnenland geplaatst. Bieten waren weer totaal onverkoopbaar, zoodat ze voor 60 cent, den vastgestelden minimumprijs, aan bet In- en Verkoopbureau werden afgestaan. Voor peen was ook geen belangstelling; ze bracht ook 60 cent op. Nog altijd loopt het slecht met de rabarber. Het wordt nu toegestaan, dat ze los wordt aangevoerd, zoodat er minder arbeid moet worden verricht: ze wordt toch bijna uitsluitend door het bekende Bu reau afgenomen Wordt er door den handel ge kocht, dan wordt ze ter plaatse gebost. Zc brengt 50 cent per 100 K.G op. De meesten verzonden ze nog naar Amsterdam. Ook daar worden slechte prijzen gemaakt- De aanvoer van tomaten begint flink toe te nemen. Er waren er al 10000 K.G. Was aanvankelijk de prijs voor A-kwaliteit nog ruim f44, later was die gemid deld slechts f38, een aanmerkelijke achteruitgang dus. Ook met de B-soort was dit het geval: vaq f46 tot f 34 daalde de prijs. C, in den aanvang f41 opbrengende, word later voor f36 verkocht; CC was iets duurder. Doch vergeleken met verleden jaar wordt thans ongeveer f 10 per 100 K.G. minder ont vangen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5