VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LAND- BOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De kamp der schoonheid Ring van Boerenleenbanken „Benoorden Alkmaar" De Voorjaarsvergadering der leden werd gehouden Maandag 22 Mei 1933, des morgens half elf, in „De Roskam" te Hoorn. De Voorzitter de hoer H. K. Koster, Wieringer- waard, sprak in zijn openingswoord een bijzonder woord van wolkom tot den heer Prof. M. F. Visser, die ondanks zijn vele werkzaamheden gelegenheid vond om straks voor de Verecniging een inleiding te houden, een inleiding die wellicht meer menschen zal trekken dan de overige te behandelen zaken on zer vereeniging. (De opkomst bij don aanvang der vergadering was zeer gering, doch werd later beter.) Spr. wijst er op dat de vergadering niet plaats vindt onder ongunstiger omstandigheden dan vorig maal, integendeel t.a.v. de zuivelindustrie ziet het er naar uit dat we het laagste punt van de qrisis voorbij zijn. Onze vereeniging is steeds een schakel gebleken tusschen theorie en practijk en als zoodanig heeft ze wellicht medegewerkt in het veroorzaken van deze crisis, die is ontstaan doordat de productie in zooveel sterker mate heeft plaats gehad dan de behoefte. Met den wensch dat de lichtpunten die zich voor doen, tot verbetering van het algemeen wereldher stel zullen mogen leiden, verklaart spr. de vergade ring voor geopend. De Secretaris, de heer G. Nobel, Lutjewinkel, leest de notulen, ze worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer Prof. M. F. Visser nogmaals op dat bemaling van den Schermerboezem niet noodig is en tot spr.'s genoegen blijkt ook uit het Driemaandelijksch overzicht van de Zuiderzeewerken dat de Octoberregen geen moei lijkheden zou hebben opgeleverd in Schermerboezem, als de spuisluizen in den afsluitdijk in orde waren, ook zelfs niet bij handhaving van het militaire peil. Dit wil niet zeggen dat het 13— peil. het peil voor de toekomst moet zijn, integendeel, met het oog op de zoetwatervoorziening en het opwaaien voor de Overijsselsche kust, is verlaging van het peil noodig. Mededeelingen. Door den Secretaris worden verschillende mededee lingen gedaan. De Voorzitter heeft zich genoodzaakt gevoeld om in verband met zijn vele werk als zoodanig te bedan ken. Van het Kon. Ned. Landbouw-Comité werd de me- dedccling ontvangen dat het Collectief abonnement voor Veevoederondcrzoek afgeloopen is, doordat alle 4000 bepalingen zijn verricht. In overleg met het vee voederbureau is voor verlenging gezorgd. Van het Veevoederbureau kwam de mededeeling in dat het. 't plan heeft opgevat bij eenigo veehouders na te gaan de „individueele voeding" van een aantal koeien. De bedoeling is hoofdzakelijk om na te gaan of er een practisch eenvoudige weg is te vinden om de in dividueele voedering mogelijk te maken en deze even tueel te controleeren. Einddoel is tenslotte materiaal te verzamelen over het verschil in omzettingsvermo gen, dus bewijsmateriaal te leveren voor de wensche- lijkheid van „Voedercontrole" naast „Melkcontrole". liet veevoederbureau zal eventueele kosten aan den proefneming verbonden, behartigen. Van het Kon. Ned. Landbouw-Comité werd het jaar- 1 'ksche verzoek ontvangen of ook onderwerpen voor bestudeering zijn op te geven. Het Bestuur verzocht om een studiereis te laten maken in verband met den afzèt van vee naar Rus land. Door het aftreden van den heer D. Nobel als be stuurslid van Noorderkwartier, werd hij op zijn ver zoek ontheven van zijn lidmaatschap der Centrale Proefvelden-Commissie en werd voor hem het be stuurslid de heer D. P. Timmerman te Schagen aan gewezen. Verlaging peil IJsselmeer. Ten aanzien van de plannen voor verlaging van het peil van het IJsselmeer te verkrijgen is in de eerste plaats overleg gepleegd met Hoofd-Ingenieur Directeur van den Provincialen Waterstaat om me dewerking tot verlaging van genoemd peil. Hierop is de mededeeling ontvangen dat door Z.Ed. reeds geruimen tijd geleden aan Gedeputeerde Staten het voorstel is gedaan bij den Minister van Water staat aan te dringen het peil van het IJsselmeer van 0.13 M. N.A.P. verlaagd te krijgen tot het defini tieve peil van 0.40 M. N.A.P. Naar aanleiding daar van hebben Gedeputeerde Staten een desbetreffend verzoek tot den Minister gericht, welk verzoek zij hebben herhaald. Na alles wat van die zijde is ge daan, kan niet meer gedaan worden van die zijde. Van het Kon. Ned. Landbouw-Comité kwam eene mededeeling in, waaruit blijkt dat de belangen van den landbouw bij deze kwestie wel worden gevoeld en dat te verwachten is dat getracht zal worden om zooveel mogelijk mede te werken, voor zoover de militaire belangen dit toelaten. Bij een bespreking met het Prov. bedrijf is mede gedeeld dat weldra gebruik zou kunnen worden ge maakt van het water uit het IJsselmeer en zou dit het gevolg hebben dat de prijs van het water be langrijk zal worden verminderd. Van Dr. Sevenster, rijkslandbouwconsulent te Pa rijs, is een rapport ingekomen over: De bereiding van Alcohol uit Suikerbie ten in Frankrijk. Deze industrie blijkt belangrijk te zijn uitgebreid. In 1928 werd de productie van bietenalcohol geschat op 700.000 H.L.. dit jaar zal de productie van bieten alcohol niet minder dan 2.200.000 H.L. hebben bedra gen. zoodat de productie van voor den oorlog, welke ongeveer 1.350.000 H.L. bedroeg, de beide laatste jaren aanmerkelijk overschreden is. In 1928 bedroeg naar schatting het aantal bieten- distilleerderijen 180, in 1931 214. Deze vermeerdering is voornamelijk tot stand geko men door de oprichting van coöperatieve fabrieken en particuliere industrieele bedrijven. De belangrijke toeneming van de bietenalcohol- industrie is een gevolg van de contingenteering, wel ke door de suikerfabrieken vrijwillig in hunne be drijven is toegepast. Aangezien de prijs, waartegen de regeering de bie ten-alcohol in tot nu toe niet beperkte hoeveelheden van de fabrikanten en landbouwers, volgens een vasten maatstaf op grond van den suikerprijs wordt berekend, betrekt, is het in het algemeen even voor- rleelig de bieten tot alcohol als tot suiker te verwer ken. Zooals bekend, is voor den bietenalcohol een be stemming gevonden door de importeurs van benzine en benzol te verplichten een zekere hoeveelheid alco hol te betrekken en door de ingevoerde brandstof te mengen. Zij ontvangen de alcohol evenwel tegen een belangrijk lageren prijs dan de bovengenoemde. Per H.L. alcohol draagt de staat een verlies van onge veer 200 frs. De aldus geleden verliezen worden ge dekt. uit de opbrengst van een heffing van 10.40 frs. per H.L. ingevoerde benzine, welke jaarlijks onge- \oe.r 300 miliioen francs oplevert. De klachten over de kwaliteit van de met alcohol gemengde automobielbrandstoffen zijn gaandeweg verminderd en verdwenen. Door de toeneming van het automobielgebruik gaf aanvankelijk de sterk toe genomen alcohol productie tot moeilijkheden niet aanleiding. Thans zijn evenwel belangrijke voorra den aanwezig en geeft men zich rekenschap, dat aan de ongebreidelde toeneming van deze industrie een einde behoort te komen en de alcohol-productie mei de behoefte in overeenstemming dient te blijven. De installatiekosten van een bietendistilleerderij bedra gen op dit oogenblik volgens de van de installateurs ontvangen inlichtingen van 22000 tot 24000 frs. per ton bieten, welke dagelijks moet worden verwerkt. De prijs van een inrichting, welke per dag 200 ton bieten kan verwerken, zal 4.800.000 frs. bedragen. On geveer de helft van dit bedrag is noodig voor den aankoop en installatie der machinerieën. Het vorig jaar zijn enkele nieuwe distilleerderijen voorzien van de inrichting, waarbij de diffusie volgens een auto matisch continu-systeem plaats heeft. De prijs van een dergelijke 10Ó tons diffuseur bedraagt volgens opgave van den betrokken constructeur 325.000 frs., van een 400 tons 550.000 frs. Dc heer S. Prins, Bloemendaal, wil bij het Ned. Landbouwcomité aandringen op spoed, want er is in ons land gelegenheid tot verbouw van 43000 H.A. al coholbieten, wat van groote beteekenis geacht kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat Noorderkwartier aan het K.N.L.C. mededeelingen heeft gedaan en spr. ver wacht op de Woensdag a.s. algemeene vergadering van dc Hollandsche Maatschappij van Landbouw meerdere bijzonderheden te zullen vernemen. Mededeelingen van de consulenten. Dc heer Ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent, doet mededeelingen van een demonstratie te Utrecht met een wijze van inkuilen van gras volgens een Finsche methode, een methode waarbij gebruik gemaakt wordt van zuren. Het proefstation te Hoorn is reeds druk bezig met het instellen van een onderzoek of deze methode van inkuilen voor ons land toepassing ver dient. De methode geeft een zeer belangrijke bespa ring op eiwit, en welke besparing dus in mindering gebracht kan worden van de kosten van den benoo- digden silobouw, welke bouw van f50 tot f200 kost. Door Finland is octrooirecht aangevraagd, maar de regeering heeft verklaard dat allereerst meer onder zoek gewenscht is. De Voorzitter deelt mede, dat de commissie uit den F.N.Z. de octrooi-aanvragen bekijkt, opdat den boe ren geen lasten worden opgelegd. De heer Prof. Visser zegt, dat als octrooi wordt ver leend, het de bedoeling van de regeering is dat de kosten door de regeering worden overgenomen en dus voor den boer geen kosten zal veroorzaken. De heer Dr. Scheij wijst er op. dat de druk van het nortonwater zeer is afgenomen en waarschuwt dat men waakzaam zij, opdat geen noodelooze besmet ting plaats vindt. Een oude norton, die niet gebruikt wordt, vormi een belangrijke bron van besmetting. Zoo n oude norton dient dus zeer nauwkeurig dicht gemaakt te worden, geen druppel water van den bovengrond mag naar beneden komen en het ge bruik van een goede kleipap raadt spr. daartoe aan. De a.s. najaarsvergadering zal te Schagen worden gehouden. De rekening over 1932, met een batig saldo van f 825.1434, wordt goedgekeurd. Benoemingen. Aan de orde is de benoeming van voorzitter en ondervoorzitter. Tot voorzitter wordt benoemd de heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel, die de benoeming niet aanneemt. Daarna wordt de heer Joh. de Veer, Schagen, ge kozen, die de benoeming aanvaardt, Tot onder-voorzitter wordt de heer E. Govers Dz., Alkmaar, gekozen, die eveneens de benoeming aan neemt. Wegens^ periodieke aftreding op 31 December 1933 van de heeren H. K. Koster, P. Donker Jz. en D. Schoenmaker, worden tot bestuurslid benoemd de heeren A. Commandeur. Spanbroek, Burman, Scher- meer, en P. J. Waiboer, Anna Paulowna. De melkcursnssen. Door den heer Dr. L. T. C. Scheij, worden medo- deelingen gedaan over de melkcursussen. Spr. deelt mede, dat er voor de cursussen weinig animo blijkt te bestaan. Er is gelegenheid tot het houden van 15 cursussen met rijkssubsidie, maar er zullen mis schien hoogstens 5 cursussen tot stand komen. Een zeer guntige uitzondering maakt de afdeeling Span broek van den L.T.B., waarbij reeds 3 cursussen gaande zijn. Voor de commissie is die weinige be langstelling zeer ontmoedigend, vooral dat er van den kant van de zuivelfabrieken in dit opzicht zoo weinig tot stand komt. Namens de commissie tot ver betering van de melkwinning, wijst spr. op het groote belang, dat gedurende den weidetijd de staarten van de koeien schoon worden gehouden. Anders toch worden de staarten te zwaar en heeft dit de bevui ling der koeien tot gevolg. De Voorzitter wekt op de pogingen van de com missie te steunen en deelt mede, dat te Wieringer- waard getracht wordt een cursus te doen houden. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze deelt de Voorzitter mede, dat de be langhebbenden in kennis zullen worden gesteld van het gevaar van water van niet meer gebruikt wor dende nortonnen. Het Wegenplan. Bij monde van den heer G. Nobel, rapporteert de Wegencommissie Ten aanzien van de uitvoering van het Wegenplan kan worden medegedeeld dat verschillende nieuwe trajecten in voorbereiding zijn. Tot ons leedwezen wordt de weg van Alkmaar naar den weg Omval Huigendijk niet noordelijker ge legd, waardoor het einde van het dorp „Oudorp" aan dien weg zou zijn gekomen, doch blijft die weg op eenigen afstand van Oudorp. Deze afstand zal door een nieuw te maken weg met Oudorp worden ver bonden. Ten aanzien van het tracé in de nabijheid van Ven huizen is nog geen beslissing genomen, of dit zal gaan door de boerderij van den heer Bronkhout of van den heer Konijn. De Commissie stelt een zeer uitvoerig onderzoek in naar de kosten van het wegenonderhoud in de jaren 1930, 1931 en 1932, zoowel bij de Gemeenten als bij de Waterschappen in onze Provincie, waarvoor reeds zeer veel uitvoerige en waardevolle gegevens zijn ontvangen, waarover op de volgende vergadering ver slag zal worden uitgebracht, met het doel om aan te toonen hoe de kosten voor het wegenonderhoud ge maakt op den landbouw drukken en om na te gaan of in deze verlaging is te verkrijgen. De voortgang der Kanalenplannen. Door den heer G. Nobel wordt voor de Kanalencom- missie gerapporteerd: Sedert onze vorige vergadering is ten aanzien van de Kanalenplannen weer voortgang te constateeren, omdat de werken voor de kunstwerken voor het ka naal Kolhora—SchagenStolpen goed vorderen en binnenkort kan worden begonnen met het graafwerk. Voorts zijn de voorbereidende maatregelen getrof fen voor het aankoopen van terrein voor de brug met oprit bij de sluis aan de Zes Wielen. Verder zijn de onderhandelingen begonnen voor het Kanaal OmvalHuigendijk. En wordt de bestu deering van het tracé' van het kanaal Oudkarspel— Kolhorn met kracht voortgezet, zoodat verwacht mag worden, dat binnen niet te langen tijd dit tracé ook definitief wordt vastgesteld en de voorbereidende maatregelen voor de uitvoering dan kunnen begin nen. De begrooting. Aan de orde is de vaststelling van de begrooting 1983. De commissie van onderzoek wees op de vermin dering van het ledenaantal. De Voorzitter zegt, dat dit terugloopen het gevolg is van de tijdsomstandigheden, doch het heeft de volle aandacht van het bestuur. De heer Ir. Lienesch vraagt, of het Veevoederbu reau eventueel nog subsidie zal kunnen krijgen voor onderzoek naar de Finsche methode van inkuilen. De Voorzitter wijst op den post onvoorziene uit gaven van f 322.64en gelet op het belang van deze zaak verwacht spr. dat als het noodig is, het Vee voederbureau niet tevergeefsch een beroep op Noor derkwartier zal doen. Beschouwingen over het wegenvraag- stuk. Door Prof. M. F. Visser worden beschouwingen ge houden over het Wegenvraagstuk. Spr. herinnert er aan, dat reeds eerder door hem op de onbillijke ver- deeling van de opbrengst der wegenbelasting is ge wezen., terwijl voor deze vereeniging de heer Wijde- nes Spaans het wegbeheer heeft besproken. Inmid dels heeft de slechte toestand" van de tertiaire we gen steeds meer aanleiding tot protest gegeven. Vooral komt de onbillijke regeling naar voren die er bestaat t.a.v. de wegen van rijk en provincie ecner- zijds en die van den polder en bannes, dus de wa terschapswegen anderzijds. De tertiaire wegen zijn voor het doorgaand verkeer van veel meer belang dan ze zijn voor de beheerder.- van die wegen en dat die tertiaire wegen gespeend zijn van een bij drage uit het wegenfonds, is een groote onbillijkheid. Dat er dan bovendien nog stemmen kunnen opgaan, om de paardentractie in de wegenbelasting op te ne men, moet hemelschreiend aanaoen. Het is onjuist dat het meerdere onderhoud van de waterschaps wegen ten laste van de waterschappen komen. Wel is er in Noordholland de regeling van het aanvullend wegenplan, maar t.a.v. de 1400 K.M tertiaire wegen is er in die richting nog heel wat te doen. Spr. wijst er op, dat de baono- en polderwegen ge heel het kenmerk hebben gekregen van verbindings wegen en zeer druk door autobussen en auto's worden bereden en dat is aangetoond, dat die dwarswegen door den automobilist het meest gezocht worden, die tijdelijk het best zijn. Het onderhoud van die wegen behoort dan ook niet meer ten laste van den grond eigendom te komen. Dat voor de motortractie, die in de plaats van de paardentractie is gekomen, 19 pet. in voerrecht geheven zal worden, noemt spr. opnieuw een bewijs, dat de landbouw steeds aan het kortste eind trekt Wat de concentratie van het wegbeheer en de op heffing van waterschapslasten, in verband met de crisis betreft, spr. heeft reeds vroeger op de wensche- lijkheid gewezen, dat wanneer men het wegbeheer in eigen handen wil houden, men tot concentratie van het wegbeheer diende te geraken. De overheid kan geen genoegen nemen met een aan mootjes gehakt wegbeheer. Het wegbeheer is niet meer een specifiek polderbelang, doch meer een algemeen belang en het beheer van de wegen behoort dan ook niet meer in handen van een bannebestuur, maar meer in banden van een algemeen samengesteld college. Het algemeen belang ls overheerschend geworden. Het wegbeheer is met vergaande concentratie gebaat, waarbij dan als bijdrage door den tegen woord lgen wegbeheerder het gemiddelde van vroeger tijdvak zou zijn te verleenen, maar welke lasten dan afkoopbaar gesteld dienen te worden. Het overige gedeelte te betalen uit het wegen fonds In dit verband wordt dan ook reeds genoemd de vorming van wegschappen, wat spr. liever zou noe men wegwa terschappen. Spr. oordeelt dat de overeenkomsten die den laat- sten tijd tusschen het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier en waterschappen en gemeenten worden gesloten, in de goede richting gaan, vooral omdat het Hoogheemraadschap gebouwde en onge bouwde eigendommen belast. De heer K. Koster, Midwoud, wijst er op dat de we gen voor het algemeen belang zijn en daarom door het algemeen belang betaald dienen te worden. De boeren vragen dan ook niet om een fooi, maar om een recht. De heer S. Zijp, Abbekerk. wijst op de geringe bij drage, die Noordholland uit het wegenfonds ontvangt. Vier Noorder Koggen heeft bijv. f 85000 aan wegen onderhoud betaald en heeft f 15000 uit het wegenfonds ontvangen. Besloten is dan ook om de gebouwde eigen dommen in den aanslag te betrekken. De heer Joh. de Veer, wijst erop dat als tot concen tratie wordt overgegaan, de oplossing meestal in ge deelten gaat en spr. vraagt zich af of de beheerders dan niet aan te hooge bedragen worden gebonden? En als tot verbetering van de tertiaire wegen wordt overgegaan, zou dan de belangstelling voor die wegen niet verflauwen? Prof. Visser erkent dat als men doorgaat de wegen zelf te verbeteren, dit de regeering niet tot het door ons gewenschte doel zal brengen. De heer Joh. de Veer heeft gehoord, dat bij het Hooghemraadschap het onderhoud van de overgenomen wegen in den gewonen dienst wordt verwerkt. Spr. acht dit niet-goed. de kosten dienen streng gescheiden te worden opdat duidelijk de resultaten van de con centratie zullen blijken. De heer C. Wydenes Spaans, Anna Paulowna, deelt mede, dat de ontvangsten en uitgaven van de over genomen weggedeelten streng gescheiden blijven en spr. geeft een uitvoerige toelichting van de berekening die voor de overname plaats vindt De heer V. Kay, Hauwert, waarschuwt tegen het te veel propageeren van concentratie, omdat anders de groote steden ook wel eens bij de provincie zouden kun nen aankloppen. Spr. wil zich liever houden aan flin ke wegschappen. Het is z.i. nog de vraag of de boeren tegenwoordig zoo onbillijk worden behandeld, want het verkeer dat als doorgaand verkeer wordt aangemerkt, dient om weer bij de menschen in die bepaalde streek te komen. De heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel, zegt dat het zwaartepunt moet zijn om den landeigendom van de kosten van het wegenonderiioud te ontlasten. Prof. Visser sluit zich bij deze opmerking aan en wijst er den heer Kay op dat de Bond van Waterschap pen een onderzoek heeft ingesteld, waarbij ia gebleken dat van het verkeer 25 pet. voor de streek zelf was en 75 pet. voor doorgaand verkeer. De grondeigendom kan de lasten die hij moet opbrengen, niet afwentelen, want het heffen van tollen is afgewezen. Om verbetering in den toestand te krijgen, moet men in Den Haag zijn, en de landbouw heeft nog veel te weinig te zeggen in Den Haag. Het is het pure recht dat gevraagd wordt niet een fooL De Voorzitter dankt den heer Prof. Visser voor zijn betoog en wijst op het verschil van meening dat nog al tijd bij belanghebbenden bestaat en dat tot uiting kwam door de opmerkingen van de heeren K. Koster en Kay. Concentratie van wegbeheer acht spr. gewenscht om verbetering te krijgen. Het zal ook de taak van Noor derkwartier zijn om er steeds op te wijzen dat de we gen er zijn voor het algemeen belang, en dat de kos ten uit de algemeene middelen dienen te worden be taald. opdat de kosten ervan voor iedereen dragelijk worden gemaakt. De rondvraag. De heer Stapel, Sijbekarspel, brengt ter sprake het feit. dat in Noordholland voor het water 25 cent per M3. moet worden betaald, elders slechts 11 a 12 cent. Hierboven zien we FrSolein Marie Loewert, de Deensche schoonheidskoningin 1933. Deze ongekroon de koningin is naar Madrid vertrokken om deel te nemen aan de wereldkamp om den titel Miss Europa 1933. De Voorzitter deelt mede, dat dit veroorzaakt wordt door de uitgestrektheid van het buizennet, waarin een groot kapitaal zit, terwijl ook de winning van het wa ter aeer duur is. En het meest-niet-rendabele gebied in onze provincie is bij het provinciaal bedrijf aangesloten. De heer Kay brengt de beperking van den rundvee stapel ter sprake, waardoor de Voorzitter het stand punt van den F.N.Z. en dat der 3 landbouworganisaties nader toelicht. De F.N.Z. is tegen een gedwongen beper king en anders dient daarmee gepaard te gaan een margarinebeperking. Geen beperking van margarinefa- bricage, maar van margarineverbruik door een verbod van menging. Dit zou het verbruik van onze boter zoo danig bevorderen datexport weinig meer noodig zou zijn. De 3 landbouworganisaties staan beperking van den rundveestapel voor, wat verbetering zou geven en het benoodigde geld zou dan door heffing op het rund- vieesch verkregen moeten worden. Aan gedwongen be perking zal spr. als vice-o'oorzitter van den F.N.Z. nooit zijn medewerking verleenen. De heer Joh. de Veer brengt zijn bezwaren naar vo ren tegen heffing op rundvleesch. Spr. meent dat niet het eindproduct moet worden belast, spr. gevoelt veel meer voor belasting op graan. Juist de goedkoope graan prijzen hebben de uitbreiding van den rundveestapel ver oorzaakt. Door de graanprijzen te belasten, wordt een Intensieve bewerking van den grond verkregen. De Voorzitter wijst er op dat de heer Roosevelt t.a.v. het tarievenbestand een ander standpunt inneemt. Nadat de heer Joh. de Veer den scheidenden voorzit ter dank heeft gebracht voor hetgeen hij in een te korte periode voor Noorderkwartier heeft gedaan, volgt sluiting. In het Landbouwhuis te Alkmaar vergaderde Za terdagmiddag de Ring van Boerenleenbanken „Be noorden Alkmaar", onder voorzitterschap van den heer W. van Slooten te Heerhugowaard. In zijn ope ningswoord stond hij even stil bij de slechte toestan den in den land- en tuinbouw, heette alle vertegen woordigers van 14 boerenleenbanken, in totaal een 30-tal, welkom, in het bijzonder deed hij dat tot den vertegenwoordiger van de Centrale Bank en hoopte, dat de besprekingen aan haar doel zouden beant woorden. De heer S. Wagenaar van Broek op Langendijk deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De bescheiden werden nagezien door de hee ren Schermer van Schoorl en Timmerman van Oud karspel, die hij monde van eerstgenoemde rappor teerden, dat alles in orde was bevonden. Het voordee- lig saldo bedroeg 136.83. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de bei de aftredenden, de heeren W. van Slooten te Heer hugowaard en S. Wagenaar te Broek op Langendijk, herkozen. Zij namen hun herbenoeming aan. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over sommige punten van behandeling voor de eerstko mende Algemeene Vergadering der Centrale Bank, waarbij haar vertegenwoordiger uitvoerige inlichtin gen gaf. L'it de discussies over de Balans en Ver lies- en Winstrekening bleek, dat de totale exploita tiewinst ongeveer f7000.000 had bedragen, dat daar van f400.000 was gereserveerd voor een fonds in ver band met de tijdsomstandigheden, en dat de rest, na afschrijving van ongeveer f 6000 op gebouwen, wordt afgeschreven op nog te verrekenen koersver schillen, waardoor deze nog voor ongeveer f 500.000 op de debetzijde van de balans parassieert. Op enkele executies waren, al waren het geen belangrijke, ver liezen geleden, die mede ten laste van de verlies- cn winstrekening waren gebracht. Met de candidaatstelling voor bestuursleden en le den van den Raad van Toezicht kon de vergadering zich vereenigen. Verdeeld waren de meeningen over het voorstel van het bestuur der Centrale Bank om een nieuwe bepa ling in het Huishoudelijk Reglement op te nemen, waarbij aan de besturen van de locale banken wordt voorgeschreven zich te onthouden van het verleenen van voorschotten en van het openen van een crediet, in welken vorm ook, aan Leden van Raad van Toe zicht, Bestuur en Kassier, zoomede van het aanne men als borg van een of meer van bedoelde personen, tenzij daartoe vooraf de goedkeuring van het Bestuur der Centrale Bank is verkregen. De tegenstanders waren van oordeel dat een aanvraag om voorschot of crediet door bedoelde functionnarissen op dezelfde gronden moet worden beoordeeld, als die van gewone leden van locale banken, zoodat alleen de gegevens waarop het aangevraagde al of niet wordt toegestaan, criterium mag zijn. Dat moet worden beoordeeld door het bestuur, evenals dit met andere aanvragen ge schiedt. De Raad van Toezicht moet volgens de tegen woordige reglementen reeds oordcelen over de aan vraag van voorschotten of crediet aan bestuursleden, terwijl, volgens het voorstel, nu ook de C. B. nog sanctie moet verleenen. Daartegen werd opgemerkt, dat het voorstel dient te worden toegejuicht, omdat nu de verantwoordelijkheid van dergelijke geldlee- ningen wordt afgenomen van de locale besturen en deze wordt overgedragen op de C. B. Bovendien, werd van deze zijde opgemerkt, is het soms wel eens noodig, dat een rem wordt aangelegd. Daar komt dan nog bij, dat de „gemoedelijkheid" waarmee derge lijke aanvragen kunnen worden toegestaan, nu geen woordje meer heeft mee te spreken. In hoofdstrekking kon de vergadering zich vereeni gen met een toevoeging aan het reglement van het Onderling Waarborgfonds, behelzende, dat de com missie voor dat fonds er bij de bepaling van de grootte der uitkeering rekening mee zal houden of door het bestuur der Boerenleenbank voldoende be veiligingsmaatregelen zijn getroffen tegen diefstal en berooving. Na bespreking van enkele huishoudelijke onder werpen, de locale Boerenleenbanken betreffende, werd de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8