DE NOORDERMARKTBOND. LKMAARSCHE hü CAUSERIE Algemeene Vergadering te Noordscharwoude Onnoodig lijden! Met den klompentrein naar de Honten Hammenstad. - Expositie van het nieuwe ministers-team In de lunchroom van Heek. - Be schermt de vogels en behandel de dieren met zachtheid. - Peter de contrabassist uit de IJscoring ge slagen! Trouwe lezers. In heb een overladen agenda, dooh gij zult u heden met een uitgemergeld Cave Canumpie tevreden moeten stellen, aangezien ik gerequireerd ben om morgen, dat is Hemelvaartsdag, het huishoudelijk parlement per klompentrein a 2 piek de persoon naar de Bakermat van Willemien te begeleiden. Mijn dierbare 99^ pro cent wil het nieuwe ministerie eens zien. dat bij Heek te kyk zal worden gesteld en ik kan mij deze nieuwsgierig heid naar het kunststuk van olie-Hein Coljjn best be grijpen. Het zal 'm denk ik, menig zweetdruppeltje ge kost hebben. Hoe is zoo'n man er voor te vinden, zoo'n ik mag wel zeggen, rotbaantje voor zoo'n piesie trakte ment? Overal slappe thee slobberen, slechte sigaren lurken en je neus stooten! Enfin, ik hoop dat we nu eens lang plezier zullen hebben van die ministers. In hun namen zit variatie genoeg. Colijn. de brave boeren zoon, hij is wereldberoemd; mijn moeder heeft hem 65 jaren geleden al bezongen by de wieg van haar eerste ling. die thans vriendelijk vanuit den Hemel op mij neerblikt. Dan krijgen we 'n Oud. die al Oud was toen hij jong was; 'n Kalf, voor Waterstaat, heel goeie keus. want het is noodig dat die opscheppers wat tot het kalfachtige terugkeeren. ze krijgen te veel praatjes' Dan 'n Slotemaker. die ze bruin bakt. ook 'n mooie fi guur voor 'n minister, vooral als ie z'n steek op heeft en z'n Batavierenbaard in de papiljotten heeft gezet. Dan nog 'n Wilde voor Binnenland, dat is natuurlijk 'n pracht keua Daar kunnen we geen tamme bij gebruiken. Maar met dat al, dwaal ik leelijk af van mijn voorgeschreven onderwerp en ik verwacht ieder oogenblik een duw in mijn rug van Mahatma Trapman-Gandhi, behalve wat het vasten betreft, om mij tot de orde te roepen. Laat ik mij dan deze week hoofdzakelijk eens bepalen om ook eens een pittig woordje te spreken over de schandelijke en steeds toenemende onbeschoft- en bal dadigheid der jeugd van Grootgortbulkenburg. Natuur lijk zal dit etiket van onopgevoedheid wel kunnen ge plakt worden op de zoogenaamde „Spespatria" van heel Opper en Onder Kafferstein, maar ik heb alléén te ma ken met Grootgortbuikenburg, dat onder mij ressor teert en met geen sterveling anders, begrepen? Wat ik dan te hooren krijg van de bevoegde zijde der politie, dan stemt dat niet tot blijmoedigheid. Diverse baldadigheden, vernielzucht, natuurverachting en bo venal hartelooze wreedheid jegens dieren, het is me een eondenregister om van te walgen! Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar mij komt Ihet voor, dat van het aangewezen instituut voor de maatschappelijke en ook zedelijke opvoeding onzer jeugd over 't algemeen te weinig werk wordt gemaakt om de kinderen liefde tot de schoone natuur en bovenal tot de dieren aan te kweeken. De politie mag voor een deel die taak willen overne men. maar dat is niet het aangewezen lichaam om te prediken en te onderrichten. Als de politie er bij te pas moet komen, dan is de zaak al fout. Dan moet er niet meer vermaand en gewaar schuwd, maar gestraft worden. Maar de school is de plaats bij uitnemendheid om het kind te vormen tot een ordelijk en behoorlijk mensch, dat zijn evennaasten als zijn broeders beschouwt, de voortbrengselen der na tuur bewondert en eerbiedigt en de reddelooze, afhanke lijke en tot verweer buiten staat zijnde dieren met zijn liefde en zorg omringt Liefde tot de dieren te kweeken, moest naar mijn bescheiden meening een leervak zijn. Met groote lof moet ik hier gewagen, van den heer C. Verwer, de gepensioneerde sergeant-majoor en thans grootendeels uit overtuiging en voor eigen genoegen werkzaam is als inspecteur van de afdeellng der ver- •eniging voor Dierenbescherming hier ter plaatse, voor het vele goede dat hij als zoodanig heeft verricht Niet alleen voor ziek vee, kreupele knollen, zwerven de honden of schurftige katten, neen, zijn bemoeiingen te nemen. Wij hebben haar zoo noodig, Jeff... Ik heb haar zoo noodig en ook jij, wanneer...',' Langzaam maar zeker, naderde een dag waarover de bankier en zijn vrouw nooit spraken. Sinds de geboorte en den dood van hun eenig kind was Mevrouw Worth een zieke, die niet meer op herstel mocht hopen. Er gingen verscheiden weken voorbij en alle pogin gen de familie van Barbara op te sporen waren vruch teloos gebleven. Een onderzoek in Rubio City, een ge lijktijdig onderzoek in San Felipe, berichten in de dag bladen, het had tot niets geleid. Het land was -destijds een streek van doortrekkende vreemdelingen, die kwa men en gingen, zonder een noemenswaardig spoor ach ter te laten en wier heugenis in den stroom van het dagelijksch leven teloor ging. En eindelijk sprak het van zelf dat niemand in staat was eenige nadere inlichting te geven over een rijtuig, waarvan geen andere bijzon derheden bekend waren dan dat een vrouw en een kind er mede gereisd hadden en dat het met een bruin paard bespannen was geweest. En intusschen ontgroeide de kleine Barbare snel aan hetgeen was voorafgegaan aan dien langen rit in dien grooten wagen met die mannen Zij begon al te spreken tot haar „nieuwe papa en mama". In het hart van het kind kreeg mevrouw Worth allengs de plaats van die andere vrouw, evenals de kleine Barbara in dat moederhart een ledige plaats innam. Tegenover mijnheer Worth bleef het meisje bij haar houding van onderzoekende nieuwsgierigheid, ofschoon zij zich niet langer bevreesd van hem afkeerde. En met Texas en Pat en den jongen Abe, die haar dikwijls kwamen opzoeken, lachte en babbelde zij als een ka meraad en speelgenoot. Maar wanneer de Profeet kwam, en hy kwam zoo dikwijls zijn plichten in de stad hem daartoe den tijd lieten, als hij kwam, dan dreef al de liefde van haar kinderhart haar tot hem, dan klom zy tegen zijn knieën op, dan zocht zij met een volkomen vertrouwen en begrijpen een veilige schuilplaats in zijn armen. De aanvankelijk zoo levendige belangstelling van -de burgerij van Rubio City daalde al spoedig beneden het vriespunt. In die dagen toen de aanleg van nieuwe spoorwegen aan de orde was, waren er te veel onder werpen voor de belangstelling van Rubio City, dan dat het die langen tijd bij één geval had kunnen bepa len. Maar toch, omdat het Jefferson Worth betrof, raakte de zaak niet geheel in het vergeetboek. Zoo wis het ook op zekeren avond in den Gouden Staf, waar Pat zich verpoozen kwam van zijn arbeid aan den nieuwen spoorweg en zich op een versnapering en tevens op het gezelschap van Texas Joe onthaalde die strekken zich verder uit. Hij heeft ook opgericht een jeugdbond voor dierenbescherming en tracht daarin de jonge harten naar zijn humane ideeën op te voeden. Maar zyn werkkring is beperkt, zijn discipelen zyn nog weinig talrijk. Hij moet de krachtdadige hulp heb ben van de onderwijzers, onderwijzeressen, zusters en broeders, kortom van leder die tot het vervullen van een paedagogische taak is geroepen ('t is of je Cassi- mir hoor, hè?). In zoo vele gezinnen, waar de Gods dienst en de goede omgangsvormen worden hoog gehouden, treft men soms een angstwekkende onver- scnilligheid. ja zelfs hartelooze wreedaardigheid en on gevoeligheden, waar het huisdieren betreft. Ik heb 'n gezin gekend, waar men het ter kerke gaan als 'n integreerend deel van den dagtaak be schouwde, dat was prachtig, maar in dat zelfde gezin werd de huiskat, als het dier rustig door de kamer liep, door vlegels van jongens met zooveel geweld te gen den buik geschopt, dat het arme, niets en nie mand kwaad doende dier tegen het plafond werd ge slingerd en kermend van schrik en pijn weer op den kamervloer terugsmakte. Dat was zeer zeker niet prachtig, maar schandelijk en een zedelijk denkend, voelend en ter kerke gaand mensch onwaardig! En tegen zulke schandelijkheden moet met kracht worden opgetreden. Door de geestelijkheid, maar voor- al door den onderwijzer, die dagelijks in contact komt met de nog ongevormde kinderziel en te morgen en avond zijn vruchtbaar zaad kan neerstrooien op den ter ontkieming wachtenden akker. Ik zie zoo dikwerf opvoeders der jeugd, die absoluut geen notitie nemen van baldadigheden, straatschen derijen en roekelooze vernieling van heesters en bloe men, die als het ware onder hun oogen geschieden, en dan vraag ik mezelf wel eens af. wat zijn dat nu eigen lijk voor suffers voor Jan Klaassen-kerels die er geen flauw besef van schijnen te hebben, dat een actief en waakzaam onderwijzer den politle-agent buiten de school houdt! Laat ik hopen, dat mijn woord, niet al te mooi, maar eenvoudig en uit het hart gegrepen, niet zal zijn als de stem eens roepende in de woestijn, maar iets zal mogen bijdragen tot be teugeling der kinderlijke baldadigheid, maar bovenal tot aankweeking der liefde tot het tot slavernij en volle afhankelijkheid aan de goedheid of wreedheid der menschen overgeleverde dier, dat dikwerf door zijn trouw en toegenegenheid voor hem die hem streelt, hem voedt en verzorgt, den denkenden mensch tot voorbeeld kan worden gesteld. En nu, geliefde lezers, maak ik een literaire bokkesprong en vestig mijn affectie op onze arme ouwe ijscokereltjes, die tegenwoordig zulk een zware concurrentie hebben te doorstaan, nota bene, heel uit Italië, is het niet belachelijk! Krachtige, verleidelijk gepostzegelde jonge landgenooten van Ben Mussolini, voorheen kalktrog- en baksteenbewerker en thans hertog en opper-minister van Italië, vangen de sjans op van alle malle jonge meiden van Grootgortbuiken burg. Ze verkoopen het Venetiaansche vanielje- en mokka-ijs bij emmers en op 'n afstand staat de ouwe, arme Peter, eenmaal als contrabassist de glorie van het Grootgortbuikenburger stedelijk muziekcorps, bij z'n Ijsco-wagentje, eenzaam en gansch verlaten, wee moedig te staren naar het sucoes van zijn Jongen con current, die zoo lief kan lachen en vleien: Grazia, sig- narina Mia! Peter is oud. Peter is arm, Peter is leelyk en zelfs zyn blinkende pet en rood apenjasje kunnen hem geen attractie meer verleenen. Nee, de wet van Grootgortbuikenburg moet hem steunen, en daarom zal ik zegenen de verordening, die de buitenlandsche snoeshanen over de grens zet. De Italiaansche schoor steenvegers waren we zoo fijn kwijt, toen kwamen de granietwerkers en nu weer de ijscoventers! Weg er mee! Evi Via Petertje. C. C. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN-REFRACTIONIST LAGEZIJDE B 40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS. zoo juist terug gekomen was van een reis door de woeatyn. „Is er hier ln San Felipo ooit iets aan de hand waar ik niets van zou hooren?" zoo vroeg Pat zichzelven af. Er gebeurt hier zoo weinig dat een mensch er hee- lemaal van versuft." En Texas Joe grinnikte dan: „Alleen als de loonen worden uitbetaald, leeft een mensch een beetje op." „Als jij my nu maar nooit meer in mijn weg komt wanneer ik mijn deel kom vragen van de zegeningen van de beschaving. Je hoeft mij nooit meer aan te komen met die verhalen van al het goud dat in de bergen zou te vinden zijn, ergens op een plek die jij alleen weet... En ik ben nog wel zoo gek geweest naar die praatjes van jou te luisteren." „De beele zaak is dat wij het een volgenden keer wat langer moeten uitzingen, kameraad..." antwoordde de ander vergoelijkend. „Als wij maar eerst vast in het zadel zitten, dan trekken wij hier vandaan en wij knappen het zaakje eens voorgoed op.' Pat zette zijn glas hard neer. „Ja, dat zullen wij. Dan gaan wij naar San Felipe. Vertel mij eens, toen wij daar den laatsten keer waren, heeft er toen iemand naar mijn gezondheid gevraagd?" „Ik ben toen ln het geheel niet bij Mike geweest, dat heb ik toen uit vriendschap voor jou gelaten. Maar ik heb toen wel een dikken, zwaren kerel van de politie ontmoet die mij zei: Je moet dien Ier met zijn rooden kop eens zeggen dat hij er goed aan zal doen als hij een beetje in de buurt van San Felipe blijft." „Heeft hij je dat gezegd? Zoo'n zwijn van een ke rel! Hij weet dat het beter voor hén zou zijn... Bn wat heb je hem geantwoord?" „Ik heb hem gezegd dat je besloten was Je hier te vestigen." Pat hijgde naar adem. „Heb je hem dat gezegd! Dan ben jij niet beter dan een garnaal zonder kop! Wie geeft jou het recht mijn goeden naam te helpen bekladden? Weet Je wel dat ik lust krijg Je kennis te laten maken met mijn vuisten!" Texas Joe lachte heel smakelijk. „Laten wij er liever nog eentje op drinken." Zij zwegen een oogenblik, terwijl hun glazen gevuld werden en in die stilte vingen zij den naam van Jef ferson Worth op. Onwillekeurig vestigden zij hun aan dacht op een goedgekleeden vreemdeling die bij het buffet stond te spreken met iemand die ln Rubio City algemeen bekend was als de ondernemer en geldman van mijnzaken van een min of meer dubbelzinnig gehalte Pat en Texas luisterden met een genoegelijke belang stelling toe naar de beiden die met allerlei teeken- De „Noordermarktbond" hield Woensdagmiddag zijn algemeene jaarvergadering in „Concordia" te Noordscharwoude. Onder de aanwezigen merkten wij op de Eere-voor- zitter, de heer S. Brugman, de Burgemeesters van Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude, de heer P. Klant, secretaris van de Prov. Commissie en de heer S. de Boer Kz., vertegenwoordiger van de L.G.C. Verder de vertegemvo>rrti<rera van de Koor handel, de heeren Deutekom en Keeman, de markt betaalmeester, de heer C. Keeman Tz. en de tuin- bouwonderwijzers. De voorzitter, de heer J. Ootjers, opende met een woord van hartelijk welkom, in het bijzonder tot den eere-voorzitter, en de andere genoodigden. Spr. wees er op, hoe ijdel de hoop is gebleken, dat 1932 beter mocht zijn voor de tuinders. Iedereen voelt het aan den lijve, die financieel, direct of indirect bij den tuinbouw zijn betrokken. Thans staat hel er met den tuinbouw hopeloos voor. Er behoort werkelijk moed toe. het hoofd omhoog te houden. Dubbel hard is het voor zoovelen, die ieder het zijne wil geven. Het is geen wonder, dat men onder den indruk van het oogenblik soms onredelijk wordt en de schuld ynak zoekt, waar die niet te vinden is. Reikhalzend heeft men uitgezien naar verbetering en niet het minst naar de hulp van de Regeering, die wel geko men is, en waarvoor we dankbaar zijn. Doch men is niet voldaan. De belofte is niet nagekomen. Spr. memoreerde de steun van Rijk en Provincie. Een woord van dank werd gebracht aan de Provincie voor de instelling van het In- en Verkoopbureau. Het is echter noodzakelijk dat de Regeering hulp biedt, als men de bedrijven wil behouden. Er zal moeten worden ingekrompen, doch in de landbouwbedrijven, waar men zich op het terrein van den tuinbouw heeft geworpen. Er zal samenwerking moeten worden gezocht met andere organisaties, om opheffing te verkrijgen van de invoerverbeteringen en maatregelen tot het behoud van den export. Voorzitter wees op den toestand in het land, dat s grootste afnemer is, welk land men zal vcrlie zen, als het zoo door gaat.. Alleen ons prima pootgoed zal men kunnen gebruiken. Spr. vond het schrijnend, dat er in ons land vrij mag worden ingevoerd, terwijl het ons onmogelijk wordt gemaakt Is het niet funest, dat de onderhandelaars, voor ons althans, met leege handen zijn teruggekomen? Er wordt wel eens als leek een oordeel geveld, wat gevaarlijk is. We zijn gewoon dat de conferenties tus schen de landen misloopen, wat zeker een bewijs is, dat het moeilijk is tot overeenstemming te komen. Spr. gelooft echter dat men spoedig tot elkander zal komen. Het zal geen eldorado zijn en zal er van alle kanten water bij de wijn moeten worden gedaan. Spr. dankte den marktbetaalmeester en zijn personeel voor de werkzaamheden, verricht voor de uitkeering der steungelden. Jammer is het echter, dat met de zelfde moeite niet meer kan worden uitbetaald. Voorzitter wekte op, den moed niet te laten zak- Icen. Achter de wolken schijnt toch ook de zon. Men zal elkaar de hand moeten reiken. „Eendracht maakt macht." Voorzitter heette in het bijzonder welkom de heer Wijnker, te 't Veld, die de plaats inneemt, openge tornen door het overlijden van den heer C. dc Boer. ^pr. herdacht met eenige waardeerende woorden de werkzaamheden van den overledene. De notulen der vorige vergadering werden onver anderd vastgeseld. Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de len denen, urinestoornisson, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatiscbe pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaar schuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoen de eindelooze pijn en ongemak veroorzaken, afge voerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare per sonen hun levenslust herwonnen, dank Zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. fl. fl.75 en f3 per doos. achtige bijzonderheden Jefferson Worth naar den dui vel wenachten. „Geneert u niet, heeren," zeide de kroeghouder. ,Wij zijn het allen met u eens. Ik zet er ook nog een glas op." En hij voegde de daad bij het woord. „Broeder Worth staat hier best aangeschreven bij de gemeente," zeide Texas Joe tot zijn kameraad. „Stil..." fluisterde Pat, „zij vragen daar naar het kind." De toevallige belangstelling van de beide vrienden steeg nu tot gespannen nieuwsgierigheid. „Zij hebben zich natuurlijk alle mogelijk moeite ge geven om die familie, maar daar is niets van terecht gekomen. Het gerucht wil dat, als niemand het kind komt opelschen, Jefferson Worth van plan is haar als zijn eigen dochter aan te nemen en groot te bren gen." Deze mededeeling aangaande de voornemens van Jefferson Worth lokte bij den vreemdeling een uitvoe rige beschouwing uit over het recht dat de bankier had het kind tot zich te nemen, en over de vooruit zichten van het kind op een goede opvoeding en een gelukkig leven. Zijn opmerkingen werden vriendschap pelijk onderstreept door den promotor en even zeer door den man met het witte voorschoot, hetgeen den spreker nog te meer aanmoedigde in zijn opvatting van de toekomst van de arme, hulpelooze weeze en van de plichten die in dit geval rustten op de burgerij van Rubio City. In het vuur van zijn redevoering be merkte hij dat er een hand op zijn schouder werd gelegd Hij keerde zich plotseling om. hetgeen de verspilling van een weinig drank uit zyn glas tengevolge had. en hij zag het magereg ezicht van Texas Joe voor zich. En achter Joe stond de Iersche kols. met een glans van genoegen op zijn gelaat Het was alsof er een damp kring van eensgezindheid ln het lokaal was neerge daald. Alle aanwezigen zagen naar de groep. „Neem mij niet kwalijk, vreemdeling", zeide Texas „maar zou ik misschien ook een woordje mogen mee spreken?" De man stond op het punt een verstoord en hooghar tig antwoord te geven, maar een waarschuwende oog opslag van den promotor en een kuchje van den café houder drongen nog bijtijds tot hem door. En Texas vervolgde: „Ik wil volstrekt niet ontkennen dat u er het recht toe hebt er een meéning op na te houden over mijnheer Jefferson Worth en er zijn veel menschen in Rubio City die het in dit opzicht met u eens zullen zijn. Misschien hebt u er uw goede reden voor, u gekwetst te voelen. Het is best mogelijk dat er feiten zijn waarop u zoudt kunnen wijzen. Alleen heb Het Jaarverslag, waarvan wij reeds eerder de bij zonderheden publiceerden, werd vastgesteld. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan door den penningmeester, den heer A. Swager. De exploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van f 4999.64Vè- De heer Bakker, Waarland, rapporteerde alles by den penningmeester in orde te hebben bevonden en adviseerde tot het verleenn van décharge. Aldus be sloten. De heer A. Schuffelen, L.T.B., Langendijk, vond de post diverse onkosten nogal hoog. De penningmeester lichtte dezen post toe. Er zit kunstmest in, die van het crisiscomité is ontvangen en door den N.M.B. betaald. De rekening 1932 werd hierna goedgekeurd. De exploitatiekosten der veiling. Aan de orde komen de verschillende voorstellen. Allereerst van het Bondsbestuur. Dit is voorloopig zoo vrij geweest, behalve het gewone markt percen tage, ook een half procent extra in te houden van de .uitbetaalde steungelden, tot dekking van de ex ploitatiekosten der veiling. Anders zou het noodwen dig tot een verhooging van het marktgeld moeten zijn overgegaan met het nieuwe seizoen. Het Bestuur vraagt nu machtiging de gelden voor dit doel te mo gen gebruiken. De voorzitter wees er op dat het half procent voor de veiling broodnoodig was. Als het niet wordt toe gestaan, zal het percentage met 1 moeten worden verhoogd. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Tot rekening-nazieners werden de heeren G. Lan gendijk, Oudkarspel en Jb. Wit, Nieuwe Niedorp, aan gewezen. Een boyootregeling. De Vereenigingen „Sint Maarten" en „Nieuw Le ven" willen dat overgegaan wordt tot het hovcotten van de producten van die personen die de plaats in nemen van tuinders, die door schulden van hun be drijf zijn gezet De tuinders moeten in dezen tijd elkaar zooveel mogelijk helpen en in boycot ziet men een middel om verkoop van bedrijven door schuldeischers to voor komen. De hulp der veilingen is noodig, zoolang er van overheidswege nog niet in is voorzien. Het Bondsbestuur meent, dat er oen commissie van overleg uit het marktbestuur kan worden aangewe zen, welke desgevraagd pogingen in het werk kan stellen om partijen zoo mogelijk tot elkander te bren gen, doch het kan zich niet vereenigen met het uit sproken van een boycot tegenover iemand, die de vei- lingsbesluiten nog nimmer heeft overtreden, afge zien nog of het marktbestuur wel bevoegd geacht mag worden tot het uitspreken van een zoo'n diep ingrijpenden maatregel als door de voorstellende ver eenigingen wordt bedoeld. Derha.ve ontraadt het deze voorstellen. De heer Gaijaard, „Nieuw Leven", noemde een voor beeld, waarbij iemand bij executorialen verkoop werd verkocht en ging de geschiedenis van dezen verkoop na. Spr. bracht de menschen, die medegewerkt heb ben om den verkoop tegen te gaan, dank. Spr. noemde het voorstel zeer soepel. Spr. zeide, dat men zich ook tot andere organisaties zou kun nen wenden om solidair te zijn, om verkoop van de voortbrengselen van een dergelijk bedrijf tegen te gaan. Spr. wenschte een solidaire uitspraak van de tuinders met de groote organisatie achter zich. Ook de zusterverecn. te Broek op Langendijk heeft een der- irelijk besluit genomen. Daarmee moeten wii ook so lidair zijn. Spr. herinnerde er aan. hoe in de mobi lisatie de regeering wel heeft ingegrepen. Nu staat men voor hetzelfde feit. Als de crisis nog wat aan houdt, zal het zijn: „Heden ik, morgen gij". Spr. ge loofde, dat als het besluit werd genomen, men ster ker zou staan in de solidariteit. Ook andere organisa ties hebben eenzelfde bQsluit genomen, b.v. de zui velfabriek „Aurora". De heer N. Kaan. Oudkarspel, maakte onderscheid tusschen de voorstellen. Spr. was van meening, dat verkoopingen moesten worden tegengegaan. Dc tuin ders hangen aan elkaar, b.v. door dc Boerenleenban ken. Daardoor zou het bij vele verkoopingen voor de anderen ook gevaar opleveren. Ze zullen, als ze van hun bedrijven worden gejaagd, hun schulden nooit meer kunnen betalen. Uit wenschelijkheidsoogpunt bekeken, zeide spr., dat men alles zou moeten doen om deze verkoopingen te voorkomen. De menschen, die dergelijke bedrijven koopen, moeten aan de alge meene verachting worden prijsgegeven. De voorzitter was van meening dat het bestuurs voorstel toch zoo soepel mogelijk was voor de voor stellers. Alle gevallen zullen op zichzelf worden be oordeeld of ze moeten worden verkocht of niet. Het gaat buiten de bevoegdheid van het bestuur om. een boycot uit te spreken. De meeste kans van slagen heèft volgens spr. het prae-advies van het Bondsbe stuur. Er zal water bij den wijn moeten worden ge daan. ik dikwijls opgemerkt dat het niet altijd een vraag van eerlijk en oneerlijk spel is als er spektakel in de wereld gemaakt wordt. Maar als u het o^er dienzelfden Jeffer son Worth hebt en over de toekomst van dat kleine meisje en als u daar dan allerlei opmerkingen aan vast knoopt over de verplichtingen van Rubio City, dan komt u op een heel ander terrein. Ik en mijnheer hier" en met een sierlijk handgebaar dat de aenwezigen niet weinig vermaakte, wees hij zyn vriend Pat aan ik en mijnheer, wij zijn zooveel als ooms, van dat meisje. En nu gaat het toch waarlyk niet aan dat er hier een snoeshaan komt binnenvallen en op hoogen toon verkondigt dat wjj niet het recht zouden hebben opvoeding van dat kind aan Broeder Worth op to dragen. Wie dat hier komt beweren, die zal dat ook waar moeten maken..." Er volgde een veelbeteekende stilte en niemand be woog zloh. Texas zag den vreemdeling vrijmoedig en ongedwongen ln de oogen. Pa, daarentegen, zag allen, een voor een, trotsch en uitdagend aan. ..Ik wil hopen dat u mij goed begrepen h~bt", luid* de de gevolgtrekking van Texas. De vreemdeling schoof onrustig heen en wee;' - n keek schichtig ln het rond. in de hoop teekenen van instem ming en hulp te ontmoeten. Maar alle aangezichten bleven onbewegelijk. Texas wachtte geduldig. .Ik onderstel dat ik een weinig voorbazig ben ge weest." zei de vreemdeling op norschen toon. „Ik hoop dat de heeren het mij ten goede zullen houden." „Wij zullen maar zeggen dat de vergadering gesloten Is." zeide Texas ongedwongen. ..Mijn kameraad en ik, wij hopen dat de aanwezigen onze opmerkingen ter harte zullen nemen. En. waarde patroon, laat nu een ieder een glas drinken op de gezondheid en voorspoed van onze gewaardeerde nicht, de jonge juffrouw Bar bara Worth." Toen zij enkele minuten later op straat stonden, kon Pat zijn teleurstelling niet langer verkroppen. „Zoo'n man zonder fut. die kan mij géstolen worden..." En in gedaohten prevelde Texas: „Hoor eens. Pat. er is misschien toch wel iets waars in hetgeen die men schen zeiden. Ondanks al wat wij op reis van Jefferson Worth hebben bijgewoond, is hij toch zoo koud en zoo hard als een steen. En het blijft nog altijd een vraag: wat zal hij voor dat kind doen?" „En juist wat wij onderweg van hem gezien hebben, maakt dat ik mij afvraag, wat dat meisje voor hém zaJ doen..." was het antwoord van Pat. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10