HollJij.vanjandbouw C. Cz. SPORT. REISMANDEN K.N.V.B. Zaterdag 27 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9285 De Stand der Zuivelproductie uiteengezet. „De eenige weg, die tot het doel leidt, is pro ductiebeperking, vermindering dus van den veestapel". Te Amsterdam in „Krasnapolsky" is de 135ste alge- meene vergadering gehouden der Holl. My. van Land bouw. De voorzitter, dr. H. Lovink. zeide in zyn ope ningswoord dat men op het oogenblik moet afwachten •wrat de nieuwe regeering zal doen ten behoeve van de hypotheekboeren. Spr. acht het gewenscht, dat een kleine staatscommissie wordt benoemd, om de regeering van advies te dienen. ,Spr. memoreerde de nieuwe tarweregeling en het nieu we handelsverdrag met Duitschland, welke een kleine verbetering hebben teweeg gebracht. Spr. hoopte vurig, dat alles zal worden gedaan om den afzet in Duitschland te vergrooten; voor krachtige maatregelen te dien opziohte moet niet worden terug gedeinsd. Het verheugde spr., dat in den bacon-export eenige op leving kan worden geconstateerd. Spr. besprak verder in het kort de moeliykheden in den landbouw en uitte de hoop, dat de nieuwe regeering dzen krachtig zal steunen. Tot hoofdbestuurslid voor groep m. Noord Holland, werd vervolgens by acclamatie gekozen de heer J. Bark Mzn. uit Mlddelie. Als plaats voor de a.s. najaarsverga dering werd Alkmaar aangewezen. Vervolgens was bet woord aan het hoofdbestuurslid K. Kuiper, voor het houden van een inleiding over de po sitie der veehoudersbedryven. Wat de zuivelproducten betreft, zal men zich moeten instellen op het bereiken van een loonend prysniveau by het bestaan van een wereldmarktprijs van omstreeks 55 cent per Kg. boter. De eenige weg, die tot bet doel leidt, is productiebeperking. Spr. besprak de verschil lende denkbeelden omtrent de wyze waarop de beper king van den veestapel tot stand kan worden gebracht Als er eohter vee moet worden uitgekocht, dan dient er een weg te zijn. om dit kwantum te plaatsen, en dan denken we hierbij in de eerste plaats aan export- De kansen daarvoor zyn zeer gering, doch met alle mo gelijke middelen dient er naar te worden gestreefd- Meermalen in het hoofdbestuur is hierby gewezen op Rusland, dat voor tientallen millioenen aan waarde in voert, doch waarheen wij practlsch niet uitvoeren. Met behulp van dezen enormen Invoer dienen wy Rusland te dwingen, voorzoover dit mogelUk is, vee van one te koo- pen. Een andere weg is vernietiging, destructie van vee. doch dit is wel de laatste en minst wenschelyke maatregel. Verder sprak spr. over 't verduurzamen van vleesch en die beschikbaar te stellen aan die rubrieken van ons volk. die thans practisch geen vleesch gebruiken; aan de mogelijkheid van uitbreiding van het verbruik der boterconsumptle. by welk laatste gedaoht moet worden aan beperking van de margarine-productie. Tenslotte wees spr. er nogmaals op, dat een beper king vand en rundveestapel langs alle kanten voordee- lig werkt, om bU al onze veeteeltproducten tot een beter prijsniveau te geraken. Het beheerschen van de pro ductie mag er evenwel nimmer toe leiden ons productie apparaat meer te beperken, dan voor het verkrij gen van een loonend prysniveau allernoodzake lijkst is. Op deze rede volgde een langdurige discussie. Over het algemeen vond de idee van de beperking der veestapel geen gunstig onthaal. Vele sprekers drongen aan op het heffen v».n Invoerrechten op buitenlandsche granen en het aangaan van overeenkomsten met het buitenland, met name Rusland, op den basis van ruil handel. In antwoord op een desbetreffende vraag uit de ver gadering. deelde de voorzitter mede. dat er op het oogenblik in zuivelkringen krachtige pogingen gedaan worden om den uitvoer van boter naar Nederlandsch- Indië zoo veel mogelyk te bevorderen. Voor dit doel is zelfs dezer dagen een sociale vereeniging van boter- exporteurs opgericht. Men hoopt tot een regeling te ko men. waardoor de Australische boter, waarvan de in voer in Nederlandsch-Indlë thans 5000 ton per jaar be draagt. wordt verdrongen door den Nederlandschen. O.m. wordt gedacht aan een hooger invoerrecht voor boter, welke boorzuur bevat, hetgeen met den Australi- schen boter het geval is. Na dupliek van den heer Kuiper werd besloten een beslissing omtrent de voorstellen, in het referaat van der. inleider vervat aan te houden, totdat alle afdeelin gen van de discussies der vergadering hebben kunnen kennis nemen. De afdeelingen zullen dan later, hetzy sohriftelyk, het- zy in een speciaal daartoe te beleggen vergadering, zich over deze kwesties kunnen uitspreken. Een leuk zomerhoedje Een schattig, licht vilten hoedje in bladgroene tint geldt als een van de tcon-aangevende modellen voor den komenden zomer. VELOCITAS VERRAST GO AHEAD. (K-N.V.B^overzlcht van Hemelvaartsdag). KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor deze competitie vond maar één wedstrijd plaats. In Deventer speelde Go Ahead tegen Velocitas. De eerste match tusschen deze ploegen eindigde in een 41 zege voor de Deventanaren. De Groningers hebben ditmaal voor een verrassing gezorgd. Door flink doortastend spel en profiteeren van kansen hebben Bonsema en zijn mannen de De venter ploeg aan hun laars gelapt (5—4). Het aspect van den stryd begint langzaam maa zeker ln het voordeel van Feyenoord af te teekenen. De stand is nu: Go Ahead 5 3 0 2 15—9 6 Feijenoord 3 2 0 1 6—5 4 P.S.V. 4 2 0 2 9—7 4 Stormvogels 4 2 0 2 5—8 4 Velocitas 4 1 0 3 7—13 2 Promotie 2e kL afd. IV. Juliana huldigt blykbaar de opvatting: gelyke mon nikken, gelyke kappen. Sloeg zy verleden week Middel burg met 41, thans ontkwam ook V.V.V. niet aan dat lot (21). De situatie Is nu het gunstigt voor Middelburg: Middelburg 4 3 0 1 13—8 Juliana 5 3 0 2 11—11 V.V.V. 5 2 0 3 8—7 Her o 4 1 0 3 5—11 AMSTERDAM—ROTTERDAM, 6—3. Rotterdam, zonder Feyenoord-spelers, doch niettemin in behooriyke formatie, kon het tegen de Amsterdam- sche ploeg niet houden. Dit succes had Amsterdam broodnoodlg, want het ging zoo langzamerhand vrij belabberd met de hoofd stad, die nu waarschynlyk maar één eerste klasser overhoudt tegen Rotterdam drie. N-HOLL. KL.—AMSTERD. 3e KL., 4—L Doordat er van het Noord-Hollandsche spel meer animo uitging, konden ze het futlooze Amsterdamsche spel overspelen. Het gevolg was dan ook een logische 41 zege, waarvoor de grondslag reeds by de doel- wisseling gelegd was (21). ANNA PAULOWNA. Voetbalvereenlgtng B.K.C. Als we ons niet vergissen is de eerste ontmoeting tussohen B.K.C. 2 en AJD.O. voor de plaatseiyke com petitie ln een 41 zege voor de geelzwartjes geëindigd Nu werd het 43. De Brezanders speelden aanmer- kelü'k beter; met B.K.C. vlotte het evenwel niet zoo goed als vorige keer. De ruststand was 41 voor B.K.C J. de Sohipper had de score geopend en na een punt van Harder, nog 2 goals aan de score toegevoegd. A. Molenaar doelpuntte voor AJD.O. Na rust heeft A.D.O. het beste van het spel gehad en twee doelpunten resp. van A. Molenaar en L. Slikker waren er het gevolg van (43). Van de B.K.C.'ers, die allen beneden hun kunnen bleven, viel vooral Jb. Steenvoorde tegen. By A.D.O. waren keeper en middenlinie zwak. De linkervleugel was t beste deel met de achterhoede, waarin L. Schouten uitblonik. B.K.C. 1—R.C.B. L Deze ontmoeting heeft al meer bewezen een groote trekpleister te zyn. Zoo ook nu; een vry aardig aantal bezoekers omringde het terrein om de plaatselijke eer uit te zien vechten. *t Is evenwel een eenzijdigen wedstrijd geworden. B.K.C. trok al gauw van leer en T. Post sohoot hard in. waarna B. de Boer den onvoldoende weggewerkte bal Inliep (10). 'n Prachtige corner le verde no. 2 op. Ook na de rust gaf B.K.C. den toon aan. 't Werd een interessanten strijd tusschen de B.K.C.-voorhoede en de rotszekere achterhoede van de Breezanders, bestaande uit drie telgen der familie Pynakker! De druk was evenwel zoo groot dat dit trio nog drie maal heeft moeten zwichten en wel voor twee doorbo ringen van Jac. Wiggers (30 en 40) en een goal van T. Post (5—0). Met deze achterhoede staat of valt trouwens heel R.C.B., want we bespeurden verder weinig krachten van beteekenis en verband was in zeer geringe mate aan wezig. Op as. Zondag speelt het derde zyn laatsten thuis wedstrijd voor de competitie met het volgende elftal: Van der Burg Kaan B aartman Rezel Kapitein Post Blaauboer Keijzer Post V. d. Werke Van Dyk Reserve: Blaaubroek. NN. De wedstrijd vangt aan om 12 uur. Het tweede speelt thuis om 2 uur tegen R.C.B. 2 als volgt: Koster Sasburg De Jong Bakker Steenvoorde De Schipper Van Duin Steenvoorde De Sohipper Harder Van Loon Reserve Blom. ATHLETIEK. TERREIN VERKENNEN. Een van de eerste wedstryden van het seizoen is het athletlekfeestje van den Amsterd. Athl. Bond, Hemel vaartsdag j.1. gehouden, geweest. Deze gaf prachtig gelegenheid om eens te kyken, wat er gaat gebeuren as. zomer. Chris Berger was reeds nu uitermate snel (10.6 over 100 meter). Tot ieders verassing plaatste de jonge Houtman (A.V. 1923) zich no. 2 met 10.8 voor Benz. Verder verbeterde de A.V. 1923 het Ned. Record 10 X 100 Meter door dit te brengen van 1 min. 52 (Vlug en Lenig, Den Haag) op 1 min. 50.8. Geen wonder, als men bedenkt, dat Benz en Berger thans ook lid van de A.V. 1923 zyn en niet meer van Haarlem. TENNISSEN. Hemelvaartsdag ontmoetten Texel en Schagen. elkaar op de Schager baan. Ook hier was de aanhoudende regen spelbreker. Toen de partijen 22 stonden, werd van verder spelen afgezien. Schagen zal een tegen bezoek brengen aan de Texelsche tennissers. HOOGZIJDE 114 Tel 73. - SCHAGEN. Ontvangen nieuwe zending Ongekend lage prijzen. 10.50 10.75, 11.50, 12.—, 12.25. Grootste sorteering REISKOFFERS en DA MESKOFFERTJES. Nieuwe modellen, nieuwe kleuren. Aanbevelend, C. ROGGEVEEN. Om vreemdelingen te trekken Duizenden autobanden verbrand. Bergsche Hoek by Rotterdam heeft Donderdag op origineele wijze een ontzaggelyken stroom vreemde lingen getrokken. Een inwoner van Bergsche Hoek had een opslagplaats gemaakt voor duizende autoban den, afkomstig van den brand die eenige maanden ge leden by de firma De Vries te Rotterdam heeft ge woed. Deze banden heeft hij Donderdagmorgen ter vernietiging doen aansteken. De rubber verwekte ech ter zoo een geweldige rookmassa, dat honderden uit Rotterdam en omliggende gemeenten naar Bergsche hoek trokken. Het bussenverkeer werd hierdoor zeer vertraagd. Spoedig arriveerde de brandweer van Hille- gersberg en Terbregge. Zelfs is de de vorige week in gebruik genomen autospuit van Schiebroek gekomen. De hilariteit in Bergsche Hoek was zeer groot. De café's maakten goede zaken. Jongen uit den trein gevallen Aan onvoorzichtigheid te wijten. Den morgen van Hemelvaartsdag Is bij Gouda een knaapje, genaamd J. de Visser, uit Rotterdam, uit den trein gevallen. In de coupé bevond zich een klas met hun onderwyzer. De onderwyzer trok aan de noodrem; de trein stond met een schok stil, waardoor de knaap, die nog aan het portier hing, op den grond viel. Met ernstige wonden werd hy opgenomen en naar Rotter dam vervoerd. Uit een onderzoek bleek, dat de deur van de ooupé goed functionneerde zoodat de schuld van het ongeval te wyten Is aan het feit, dat de jongen met de deur knop van de coupé stond te spelen. De trein had ongeveer 20 minuten vertraging. Twee jonge meisjes in vlammen Noodlottig ongeluk met waschbenzine. Terwijl de familie B. A. Cohen, Stationsstraat 4 te Groningen. Woensdagavond naar den schouwburg was, Is het dienstmeisje, Paula Dempczock, naar de badka mer gegaan om eenige kleedingstukken met wasch benzine te reinigen. Plotseling vlogen de daarby ont wikkelde dampen in brand, vermoedelyk door een vlammetje van den geyser. Daardoor geraakten ook de kleeren van het meisje in vlammen. Zy vloog gil lend de aangrenzende slaapkamer ln, waar de gor- dynen en het bed weldra ln volle vlam stonden. De 25-jarige dochter van den heer Cohen, trachtte de vlammen te dooven, maar haar kleeding geraakte even eens in brand. De zoon alarmeerde de brandweer, die het vuur spoedig doofde De beide meisjes bleken echter zeer ernstig gewond Het dienstmeisje had brandwonden over het geheele bovenlichaam. Mej. Cohen was aan beide beenen tot aan het mid del met brandwonden overdekt. Zy werden voorloopig door dr. v. d. Reis verbonden en daarna naar het diaconessenhuis gebacht. De toestand van belde meisjes is. zeer zorg el yk. Een der slachtoffers overleden. Nader wordt gemeld, dat het 27-jarige dienstmeisje. Paula Dempczock aan de bekomen brandwonden is overleden. GROOTE REGENVAL IN DE HOOFDSTAD. Kelders overgeloopen. De groote regenval van dezen Hemelvaartsdag heeft den brandweer te Amsterdam heel wat werk bezorgd. In den loop van den dag werd zy twintigmaal gealar meerd voor ondergeloopen kelders, byv. in de Olden- broekstraat. verstopte goten e.d. Ook ontstond op ver schillende plaatsen kortsluiting waarin door de G.E.W werd voorzien. Op de Mainewerf, waar 125 zak onge- blusohte kalk in een open bewaarplaats lag opgestapeld, ontstond „brand" in de kalk. De brandweer, geholpen door een detachement marinetroepen onder leiding van een officier, nam de noodlge maatregelen. LUCHTVAART Spaansch militair vliegtuig neergestort. Twee dooden. Madrid, 25 Mei (V.D.). Heden is op het by Sevilla is Donderdagmorgen een legervliegtuig neer gestort. Beide inzittenden werden gedood. Een der ver ongelukten trachtte nog met een parachute naar bene den te springen, doch het valscherm opende niet, zoodat de man te pletter viel. Zweefvliegtuig neergestort. 2 Doode, 1 gewonde. Wiesbaden, 25 Mei (V.D.) Heden is op het vliegveld alhier het dertiende internationale automobiel- tournool gehouden, dat echter voortydig moest worden afgebroken, daar een der sportvliegtuigen, die zweef vluchten maakten tydens den start, boven het terrein van geringe hoogte neerstortte en totaal vernield werd. Van de drie inzittenden werden twee op slag gedood, de derde ernstig gewond. Nieuw Duitsch hoogtesprong-record Eén meter zestig hoog sprong Frauletn Niederhoff— Velbert, waarmee ze een nieuw Duitsch record vestigde. Nog een nieuw record. 11 De Amerikaan liep de 120 yards (ls 110 meter) horden in den nieuwen wereld-recordtyd van 14.1 sec. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Rusland draait bij Het wenscht handelsoorlog met Engeland te beëindigen. Moskou, 24 Mei (VJD.) In politieke kringen neemt men aan, dat na aankomst van den Russi- schen Volkscom missaris, Litwinov, in Londen de kwes tie der Russisóh- Engelsche betrek kingen ernstig met de leiders der Brit- sche regeering zal worden besproken. Rusland heeft do Engelsohe regee ring laten mede- deelen, dat het den handelsoorlog zou willen byleg- gen. De Russische regeering is bereid de beide ingenieurs der Vickers maatschappy, McDonald en Thornton uit de hechtenis te ontslaan, wanneer de P-itsche regeering den economisohen boycott tegen Rusland opgeeft. LITWINOV. NOODWEER IN DE RIJNSTREEK. Hevig onweer boven het Westerwald. Uit N e u w i e d. Donderdagmiddag ls boven het Westerwald een hevig onweer losgebarsten, waarbij hagelkorrels met een. doorsnede van 3 tot 4 cM. vie len, zoodat de straten en wegen met een dikken laag hagel waren bedekt. Op verschillende plaatsen lag de hagel 5 tot 10 c.M. hoog. Behalve de schade, die werd aangericht aan het te velde staande gewas, werd ocfc veel schade aangericht aan de bloesems der vrucht- boomen, die voor het grootste gedeelte afvielen. In het dorp Elgert sloeg de bliksem in een schuur, waar door brand ontstond. Ondanks den stroomenden regen brandde de schuur geheel af. Ook een tweede schuur werd een prooi der vlammen. Tydens het blussohinga- werk werden eenige personen gewond. BOTSING ONDER DEN GROND. Ongeluk met den ondergrondschen spoor weg te New York. In Brooklyn heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met den ondergrondschen spoorweg. Een expresstrein reed door het haltesignaal en op een trein, welke juist het station Broonklyn-Museum had verlaten. De be stuurder van den expressetrein werd gedood, 4 reiziger» werden ernstig en 25 licht gewond. Een hulpwagen van de politie en de brandweer begaf zich direct naar de plaats van het ongeluk en borg de gewonden, die voor een gedeelte moesten worden bevrijd uit hot puin van de wagens

Schager Courant | 1933 | | pagina 13