Twee vliep-ongevallen. -fw Het nieuwe kabinet K.L.M.-Piloten HET M0RGAN-PR0CES Zaterdag 27 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9285 Schoolvliegtuig gevallen. Sportvliegtuïg neergestort. Uit den Vriiz.-Dem. Bond Een noodlottig verkeersongeluk trekken ontslag-aanvrage m VERWARRENDE BERICHTEN Ontploffing in een vuurwerkfabriek Een politieke storm op komst? Onverkoopbare eieren Veerpont in Turkije gezonken Gistermorgen beëedigd. De Tweede Kamer de volgende week bijeen? Een regeerlngsverkla- ring verwacht. H. M. de Koningin heeft gisterochtend half tien ten Paleize Noordeinde de nieuwe mi nisters in het kabinet-Colijn beëedigd. Gistermiddag half drie heeft de minister van Ko loniën, dr. Colijn. de ambtenaren van zijn departe ment in de groote zaal van het departementsgebouw ter kennismaking ontvangen. Overdracht van portefeuilles. Nadat de aftredende ministers voorzoover zij zulks niet reeds Woensdag hadden gedaan, in den loop van den voormiddag afscheid hadden genomen, van de hoofdambtenaren van hun Departement had heden de portefeuille-overdracht aan de nieuw optredende ministers plaats. De eerste ministerraad. De eerste ministerraad van het nieuwe Kabinet werd gistermiddag te half vijf gehouden. Een regeeringsverklarlng verwacht Naar in parlementaire kringen verluidt zal de Tweede Kamer in den loop der volgende week bij eenkomen. Zij zal zich in de eerste plaats onledig hebben te houden met het opmaken van een nieuwe nominatie voor het voorzitterschap, aangezien de voorzitter der Kamer mr. van Schaik in verband met zijn benoeming tot minister van justitie, opgehouden heeft voorzitter van de Kamer te zijn. Voorts wordt meegedeeld, dat de voorzitter van den ministerraad, dr. Colijn, voornemens is ln de Tweede Kamer een regeeringsverklarlng af te leggen namens het nieuwe kabinet. Een gelegenheidskabinet De Standaard, het orgaan van dr. Colijn, acht het een voordeel, dat het ministerie in zijn personen herinnert aan wat een parlementair kabinet zou zijn geweest: „Wie aan de Volksvertegenwoordiging de plaats toekent, die haar in ons Staatsrecht, toe komt, moet met het Parlement werken en ver langt den steun van dit lichaam. Waar dit niet mogelijk bleek in den directen weg van een par lementair Kabinet, moest men het wel zoeken in het vertrouwen, dat de personen der Minis ters aan de Kamers inboezemen. Men kon nu wel een 9- of 10-tal bekwame mannen hijeenzoe ken en dan op goed geluk in zee gaan, maar het schijnt toch verstandiger om bekwame man nen te nemen, die tévens in hunne respectieve fracties het volle vertrouwen eenieten. Zeven van de negen nieuwe ministers - en straks 8 van de 10 voldoen aan dien eisch en de beide andere staan allerwegen bekend als eerste klasse-figuren voor het hen toevertrouw de Departement. Men zou kunnen zeggen: als dit Kabinet het vertrouwen der Kamer niet verwerft en haar niet meebrengt voor de noodzakelijke maatrege Jen. welk Kabinet kan daarin dan wel slagen? Natuurlijk zijn er ook wel bezwaren te duch ten bij samenwerking van vogels van zoo diver se pluimage, maar die bezwaren tellen heel wat minder zwaar wanneer, zooals hier het ge val is. de principieele tegenstellingen tijdelijk uitgeschakeld worden terwille van de vervul ling eener nationale taak." DE TWEE INZITTENDEN LICHT GEWOND. EELDE, 26 Mei. Op het vliegveld Eelde is van middag om vier uur een vrij ernstig vliegongeluk ge beurd, dat, wat de inzittenden betreft, gelukkig goed is afgeloopen. Omstreeks genoemd tijdstip verscheen boven het vliegveld een vliegtuig van de K.L.M., een Koolhoven- toestel, gemerkt F.K. 43, dat te twee uur van Schip hol was opgestegen. Doordat de machine bij het lan den een verkeerde zwenking maakte, gleed het toe stel af, tengevolge waarvan het op een naast het vliegterrein gelegen bouwland met den kop in den grond terecht kwam. Het vliegtuig is nagenoeg ge heel vernield. De inzittenden, de leerling-vliegers Steensma en Eilders, beiden van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, kwamen er gelukkig slechts met lichte verwondingen af. Steensma, die het neusbeen had gebroken, moest zich onder genees kundige behandeling laten stellen en is naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Eilders kon ter plaatse worden verbonden. De heer Aller, chef van den vliegtechnisehen dienst der K.L.M., is in verband met het ongeluk naar Eel de vertrokken. Onverwacht goed afgeloopen. Uit Almelo, 26 Mei: De Almelosche sportvlieger F. ten Bos is hedenavond tegen half negen, toen hij in gezelschap van 3 andere sportvliegers over Almelo vloog, tegen een grooten seinmast aan de spoorlijn naar Hengelo, vlak bij het Almelosche station, gevlo gen en neergestort, in een tuin van een villa. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, doch de ca bine was vrijwel intact gebleven. Eenige omwonen den snelden toe en trokken den vlieger, die alleen in het toestel zat. en die op zijn zij lag, uit den stuur stoel. Hoewel zijn gelaat hevig bloedde tengevolge van een wonde hoven hot rechteroog, had hij overigens zoo goed als geen letsel bekomen. De seinmast brak in vier stukken af en viel over de spoorlijn. Het duur de ruim een kwartier eer de lijn weer vrij was, ten gevolge waarvan de sneltrein naar Amsterdam, die juist in aantocht was, vertraging ondervond. De heer Ten Bos was boven de woning, waar zijn moeder en zijn echtgenoote wonen, gedaald om uit de lucht een groet aan zijn familie te brengen. Bij het zwenken vloog hij toen tegen don seinmast Het onge luk trok begrijpelijkerwijze vele nieuwsgierigen. Het duurde slechts weinig tijd of duizenden waren op de been. Mr. P. J. Ond door zijn benoeming als minister vraagt ontslag als secretaris der Partij. j%-y *4 MR. P. J, OUD, Minister van Finan ciën. Mr. P. J. Oud deelt in de Vrijzinnig-Democraat mede, dat het aanvaarden van het ministersambt het hem onmogelijk maakt, zich langer met de redac tie van het orgaan te belasten, en hij tevens ver plicht is, het secretariaat der partij neer te leggen. De partijraad heeft, naar in hetzelfde blad wordt meegedeeld, eenstemmig op het optreden van de bei de partijgenooten in het ministeqje zijn fiat gegeven. Huisknecht voor de rechtbank. Zes we ken tegen hem geëischt. Uit Amsterdam: In den avond van Tweeden Kerst dag van het vorig jaar werd op den Postjesweg bij den Hoofdweg te Amsterdam, een vrouw door een auto, die het trottoir opreed, doodgereden. De vrouw werd zoo ernstig aan het hoofd en het bekken gewond, dat zij spoedig overleed. Een 32-jarige huisknecht, die de auto had bestuurd, stond gisteren voor de Vierde Kamer der rechtbank terecht, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. Verd. had gereden met een snelheid van pl.m. 50 K.M., hij was geen goed bestuurder en hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Verdachte had zijn snelheid niet verminderd, toen hij uit de richting Su- rinameplein de brug over de Postjpswetering opreed. De brug is te hoog om overheen te zien en verd. reed recht op den langs de trambaan liggende vluchtheu vel aan. Volgens zijn verklaringen had zijn zwager, die naast hem zat, het stuur omgeworpen, oiti tus- schen trottoir en vluchtheuvel door te rijden. De wa gen ging slingeren en reed een stoep op, hij rukte het stuur weer naar links, toen de auto het trottoir weer af reed. De president Mr. J. Huysinga hoopte, dat deze ver dachte maar nooit een rijbewijs zou aanvragen. Hij is oorzaak geweest dat hij als onbevoegd bestuurder, rijdende met een snelheid van 50 K M. op een-druk ken verkeersweg, een ongeluk veroorzaakte. Het bleek, dat verd. als een blok steen achter het stuur was blijven zitten en niet eens de moeite had gedaan om de voetrem aan te zetten. Requisitoir. De Officier van Justitie Mr. De Blécourt vond deze zaak zeer ernstig. De verd. kon niet rijden, had geen rijbewijs en gehoorzaamde niet aan het bevel van den agent. Spr. riquireerde een gevangenisstraf van zes weken en ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van één jaar. Onderhandelingen geopend. Uitvoerige briei aan Raad van Beheer. Amsterdam, 26 Mei. De piloten van de K.L.M. hebben besloten bun op 5 Mei j.1. in gediende ontslagaanvragen terug te nemen, op grond van een ontvangen mededeeling van de directie der K.L.M.dat hun grieven en verlangens ernstig en welwillend onder de oogen zullen worden gezien. Het bestuur der Verecniging van Verkeers vliegers heeft aan den Raad van Bestuur der K.L.M. het hierna volgende, uitvoerige schrijven gericht, waarin gemotiveerd wordt, waarom destijds in strijd met de considerans de ontslagen werden aangevraagd. Aan dit schrijven ia het volgende ontleend: Bij ons schrijven van 17 dezer hebben wij U bericht, dat wij. om redenen als daarin vermeld, in principe be reid zijn onze grieven voor te leggen aan een Commis sie van Advies, en als resultaat der besprekingen op vorenbedoelde vergadering, berichten wij U thans, dat de Vereeniging Uw inzicht deelt, dat het ondoelmatig is te achten, dat die Commissie onze grieven in behan deling zou nemen, zoolang het grootste deel onzer leden bij zijn voornemen blijft den dienst Uwer Vennootschap met ingang van 1 Juli a.s. te verlaten! Om mogelijk te maken, dat de Commissie van Advies hare werkzaamheden zal kunnen aanvangen en ln het vertrouwen, dat dit zoo spoedig mogelijk zal geschieden deelden wij mitsdien namens de in onzen brief d.d. 5 Mei j.1. genoemde vliegtulgbestuurders aan de Directie der K.L.M. mede, dat zij de op dien datum gezonden in- dividueele ontslagaanvragen tegen 1 Juli 1933 intrekken. Copiedoorslag van het desbetreffende schrijven sluiten wij te Uwer orienteering hierbij in. Daar bedoelde ontslagaanvragen door de Directie der K.L.M. tot dusverre niet aanvaard zijn, zijn deze ont slagen derhalve, in afwachting van de in te winnen ad viezen. voorloopig van de baan. Wij zijn het in het algemeen eens met de overweging voorafgaande het reglement Vliegtuigbestuurders, dat de aard van het bedrijf der K.L.M. medebrengt, dat dit on gestoord en regelmatig voortgang moet hebben en dat derhalve een collectief neerleggen door de vliegtuigbe- Over het al of niet sluiten van een wapenstilstand tusschen China en Japan. Het vuren zou echter reeds gestaakt zijn. In hoeverre de pogingen om tot het sluiten van een wapenstilstand tusschen China en Japan te komen, geslaagd zijn, is op het oogenblik nog moeilijk met eenige zekerheid te zeggen, daar de berichten elkaar in alle deelen tegenspreken. Gisteren ging aanvankelijk het gerucht, dat een mondelinge overeenkomst te Mijoen tot stand geko men was tusschen den opperbevelhebber vau het Japansche Kwantoeng-leger en een vertegenwoordiger van den Chineeschen minister van Oorlog, Hov Ingt- sing. Op alle fronten zou het vuren reeds gestaakt zijn. De latere berichten echter bleven zoo met elkaar in strijd, dat er nog niets met zekerheid uit viel op te maken. Zoo meldt Reuter uit Peking, dat op het laatste oogenblik de ChineeschJapansche wapenstilstand niet te Mijoen geteekend is. De woordvoerder van de Chineesche delegatie die de onderhandelingen over den wapenstilstand voerde, verklaarde dat een derge lijke overeenkomst mondeling is en geenerlei onder- teekening vereischt. Daarentegen meldt Reuter uit Tokio, dat volgens mededeeling van het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken de officieele wapenstilstand Maan dag zal geteekend worden. Ontruiming Peking en Tientsin door Chi neesche troepen. Tsjiang Kai tsjek heeft volgens V. D. een bevel uit gevaardigd, dat de Chineesche troepen zich van Pe king en Tientsin moeten terugtrekken. Tot voorloopig Chineesch hoofdkwartier is de stad Baocdinfoe, ten Z.W. van Peking aangewezen. De maarschalk ver klaarde, dat het conflict met Japan slechts dan kan worden bijgelegd, indien Japan geen onredelijke eischen stelt. Voorlooplge wapenstilstand toch wel geteekend? Om de verwarring nog wat groot er te maken, meldt een nader Reuter-bericht uit Sjanghai, dat men on danks officieele tegenspraken, gelooft dat de voorloo- pige wapenstilstand gisteravond wel te Mijoen getee kend is. Men meent te weten dat dit accoord, dat van kracht zal blijven tot het officieele accoord geteekend is (dit zou volgens het bericht uit Tokio Maandag geschie den) t terugtrekken van beide legers omvat bene vens het naar huis zenden van de Chineesche vrijwil ligerscorpsen en Chineesche bemoeiing met de anti- Japansche beweging. Bjj Colcutta in Britsch Indië. Reuter meldt uit Calcutta, dat gisterenmorgen een verschrikkelijke ontploffing de geheele stad en de voor steden deed wakker schrikken. Men veronderstelt dat deze ontploffing veroorzaakt is door het uitbreken van brand ln een vuurwerkfabriek te Shippore, aan de andere zijde van de Hoogly. Bijzonderheden van den brand ontbreken. BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Commissie van voorbereiding gevormd. Naar wordt meegedeeld, is een commissie van voor bereiding gevormd inzake te treffen maatregelen in verband met de beperking van den rundveestapel In de commissie zullen zitting nemen eenige leden van de Crisis Zuivel Centrale en van de Crisis Var kens Centrale. Als voorzitter zal optreden de heer R. Tromp van Holst. stuurders van hun opgedragen arbeid niet kan worden geduld. Daartegenover dient echter vast te st^an, dat de werk nemers, in casu de leden der vereeniging een rechtspo sitie hebben, waaraan niet willekeurig kan worden ge tornd. De leden der vereeniging nu kunnen zich niet meer in goed vertrouwen overgeven aan de leiding van de Directie, daar zij de overtuiging hebben, dat deze er naar streeft, om hun positie systematisch te verzwakken. Zij verlangen dus zekerheid, die hun gegeven moet worden juist omdat de aard van het bedrijf dit vereischt. Reglement voor vjjf jaren. Het Reglement, waaronder de vliegtuigbestuurders thans hun arbeid verrichten, is vastgesteld in 1931 na de moeilijkheden, die toentertijd tusschen Directie en vliegtuigbestuurders waren gerezen en had ten doel, om dezen laatsten die zekerheid te verschaffen. Dit Reglement werd aangegaan voor den tijd van vijf ja ren. Nu is het begrijpelijk, dat de Directie met het oog op niet te voorziene omstandigheden in een zeer modern bedrijf als het onderhavige, de mogelijkheid heeft willen openhouden, om gedurende die vijf jaren een inmiddels noodzakelijk geworden wijziging in het Reglement aan te brengen. Doet zich nu naar de meening van de directie een dergelijk urgent geval voor. dan is als waarborg tegen willekeur aan de vliegtuigbestuurders de mogelijkheid opengelaten, het advies eener commissie uit te lokken. Die waarborg is echter van weinig beteekenis, wanneer partijen niet gebonden zijn zich naar een dusdanig ad vies te gedragen en wordt zelfs volkomen illusoir, wan neer de partijen zich metterdaad aan dien raad niet storen. Het is u bekend, dat de directie der K.L.M. zich reeds den eersten keer den beste, dat bleek, dat de commissie van advies het niet met een door haar voorgestelde wijziging eens was, zich van dat advies niets heeft aangetrokken en zelfs verzuimd heeft aan de vereeniging haar gemotiveerde beslissing mede te deelen, zooals het reglement dat voorschrijft. Ook is het u bekeq<d. dat de directie den laatsten tijd talrijke en naar onze meening volgens den geest van het re glement ongeoorloofde en willekeurige wijzigingen heeft Ingevoerd Door ervaring wijs geworden, heeft de ver eeniging hare bezwaren niet meer bij de commissie van advies aanhangig gemaakt, tewijl de permanente afwezigheid uit den lande van het meerendeel onzer leden het trouwens niet wel mogelijk maakt telkens weer hun meening daaromtrent tijdig te vernemen Wanneer dan ten slotte de directie der K.L.M., die ©enerzijds een overeenkomst als het RV. met de ver eeniging afsluit en zich op dat reglement beroept als zij zulks dienstig oordeelt, anderzijds die vereeniging onder geen voorwaarde als zoodanig wenscht te „er kennen" ,valt niet in te zien, waarom de vliegtuig bestuurders eenzijdig gebonden zouden zijn," aldus be sluit het schrijven Verscheidene vooraanstaande personen begunstigd. Reuter meldt uit Washington, 35 Mei (R.O.) Een politieke storm schijnt in de Vereenigde Staten te zullen opsteken, als gevolg van de onthullingen, die gisteren tijdens het onderzoek naar het bankiershuis Morgan door de senaatscommissie zijn gedaan en waarbij ook de naam van den huidlgen minister van finantiën. Woodin, werd genoemd. J. Pierpont Morgan. Het is n.1. gebleken, dat een groot aantal vooraan staande personen door de firma Morgan in de gelegen heid is gesteld, in 1929 aandeelen in de Alleghany Cor poration te koopen tegen den koers van twintig dollar (den aankoopkoers van Morgan), terwijl toen de aan deelen aan de beurs 35 tot 37 dollar noteerden. Op een door de senaatscommissie gepubliceerde lijst komen behalve de naam van minister Woodin ook voor die van senator Mac Adoo Owen D. Young, de vlieger Lindberg, Thomas Lamont, R. B. Mellon (een broer van den oud-minister van finantiën), Raskob (directeur van de Generaal Motors) die voorzitter was van de nationale commissie der democratisohe partij, welke Roosevelt candidaat heeft gesteld voor het presidentschap. De lijst vermeldt verder Julius en Henri Morgan, twee zonen van den bankier. Naar aanleiding van het feit, dat ook Woodin's naam op de lijst voorkomt, zeide senator Borah: Ik meen, dat het Amerikaansche volk er recht op heeft te verwachten, dat de minister van finantiën boven alle verdenking is verheven. Washington, 26 Mei (VD) In het verder© verloop van het onderzoek in de Morgan-zaak heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Pecora vast gesteld, dat de Morgan-bank in 1929 de United Corpo ration, een holding company, heeft opgericht en door haar bemiddeling tientallen openbare nutsbedrijven in de Vereenigde Staten liet controleeren, Door de uitwis seling van waardelooze acties der United Corporation tegenover volwaardige aandeelen der dochtermaat schappijen verdiende de bank van Morgan téfeer dan 12 millioen dollars, Het hoofdkantoor der United Cor poration, dat te Newark (New Jersey) was gevestigd, bestond slechts uit een president en een vice-president, die evenwel steeds afwezig waren, evenals een secre taresse en eenige kantoorbedienden. Niettemin con troleerde deze merkwaardige maatschappij honderden millioenen dollars, In totaal controleerde United Cor poration in December 1932 592 millioen dollars, Het on derzoek is verdaagd tot Woensdag, Aan de Eierenveiling te Arnhem. Bij de gisteren gehouden Geldersche Eierenveiling te Arnhem, bleken de aangevoerde eieren onverkoop baar te zijn. 33 Personen omgekomen. Reuter meldt uit Istanboel: Een veerpont, die omstreeks 50 Turken vervoerde over de Kilkit bij To- kat, is gezonken. Drie en dertig personen zijn ver dronken, terwijl nog verscheiden worden vermist. TWEE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD Uit Stuttgart, 26 Mei (VJD.) Bij een hevig onweer in Wurtemberg zijn een boer en een boerin, die zich op een veld bevonden, door den bliksem getroffen en op slag gedood. De bliksemstraal had zulk een kracht, dat hij een ongeveer anderhalven meter diep gat in den bodem sloeg. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Johannes Gerard Tielrooij, 26 jaren, muziekhandelaar en Neeltje Bakker, 22 jaren, zon der beroep, beide te Schagen. Johannps Hendrikus Leek, oud 22 jaren, melkschipper, te Zijpe. en Grietje Snijders, oud 22 jaren, zonder beroep, te Schagen. Getrouwd: Adrianus CorneMs Dekker en VVilhel- mine Marie Margarete Baumeister. Geboren: Jan, zoon van Dirk Steeman en Adriana Kager. Overleden: Maria Bleek, oud 49 jaren, echtge noote van Johannes Pieter de Beer. POLITIE. Gevonden: Een portemonnaie met eenig geld. Verloren: een knipmes. .y

Schager Courant | 1933 | | pagina 5