AlpifEI Nitiws- Aitertmtit- LnüniM Het bankschandaal in Amerika. Inkrimping van den veestapel. Kijken is koopen bij Cloeck. Dinsdag 30 Mei 1933. 76ste Jaargang No. 9286 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Onverkoopbare groenten John Pierpont Morgan voor de rechters Smokkelbende aangehouden Marga von Etzdorf Felle brand te Udon Treurige vertooning SCQAGER ClURAlfT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno^ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NÜMMEB BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BOERDCR IJ.. Conclusie van de centrale landbouworga nisaties en den F.N.Z. Rede van dr. Posthuma. De centrale landbouworganisaties en het dag. be- gtuur van den F.N.Z., hebben uit een druk bezochte vergadering te Amsterdam, de volgende conclusie van gezamenlijk overleg ter kennis van den minister van Economische zaken gebracht: afzet van margarine in het binnenland worde beperkt, ter geheele of gedeel telijke vervanging van het menggebod, teneinde bin- nenlandsch verbruik van boter zooveel mogelijk te bevorderen. Voorts vrijwillige inkrimping van den veestapel door het overtollige vee uit de markt te ne men. In zijn openingsrede zeidc de voorzitter, dr. F. E. Posthuma. dat vrij algemeen erkend wordt, dat het wenschelijk is den veestapel in te krimpen. De groo te vraag, waarom het dan daarna gaat draaien is deze: Moet die inkrimping door dwang worden ver kregen dan wel moeten er dusdanige maatregelen worden genomen, dat de boeren tot een vrijwillige in krimping overgaan? Spreker ging de verschillende oorzaken na, die tot oen overvoerde zuivelmarkt hadden geleid, waarbij hij naast de export-moeilijkheden ook wees op de dalende koopkracht onzer bevolking. Het gevolg van een en ander is dat wij steeds meer op de binnenlandsche markt zullen zijn aangewe zen en met name geldt dit voor de boter. Op die binnenlandsche markt ontmoet de boter een concurrent in den vorm van de margarine. Door spr. worden van beide producten, het verbruik en den uitvoer nader bekeken. Blijft nu onze export nog verder dalen en willen wij toch voor onze boter een loonenden prijs hebben, dan kunnen wij twee wegen op, zegt spr. De eerste weg is: veel minder boter aanbieden in het binnenland, doch dan vergt het niet veel reken kunst om uit te rekenen, dat wij ongeveer 2/3 van on zen veestapel zullen moeten afslachten. Wij kunnen echter ook een anderen weg op. Die is, het verbruik van margarine in het binnenland te contingenteeren. Beide wegen worden door spr. aan een nadere be schouwing onderworpen. Voor spr. staat het vast, dat als het enkel gaat over de vraag: gedwongen vee afslachten of de margarine productie beperken en het menggebod intrekken, dan antwoordt hij zonder eenige aarzeling, de margarine productie beperken en het menggebod intrekken. Echter omtrent een vrijwillige inkrimping van den veestapel bestaat geen verschil van meening. Conclusies. Voorts deed dr. Posthuma de volgende mededee- ling: Het overleg tusschen de vertegenwoordigers der centrale landbouworganisaties en het dagelijksch be stuur van den F.N.Z. heeft thans tot de volgende ge meenschappelijke conclusies geleid, welke ter kennis van den minister van Economische Zaken en Arbeid zullen worden gebracht: Het is in verband met het huidige botervraagstuk noodzakelijk, dat de afzet van margarine in het bin nenland beperkt wordt ter geheele of gedeeltelijke vervanging van het menggebod, ten einde het bin- nenlandsch verbruik van boter als zoodanig zooveel mogelijk te bevorderen. Vrijwillige inkrimping van den veestapel door mid del van het stellen der mogelijkheid om het overtol lige vee uit de markt te nemen is noodzakelijk. Te gelijkertijd dienen maatregelen genomen te worden om uitbreiding van den ingekrompen veestapel te voorkomen. (Applaus.) De secretaris deed vervolgens een aantal mededee- lingen, o.m. over de werking van de crisis zuivelvvet. De jaarverslagen, die daarna in behandeling kwa men, werden goedgegkeurd. De rekening van den penningmeester sloot aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 163.530 en had een batig saldo van f2515. In Noord-Holland in zeven maanden tijds ruim 20 millioen K.G. 120 wagens aan de vernietiging prijs gegeven. Het In- en Verkoopbureau, ingesteld door de pro vincie Noordholland, heeft zich in de zeven maanden 1 Oct.—1 Mei in totaal ontfermd over ruim 20 millioen K.G. aan de veilingen aangevoerde, doch onverkoop bare groenten. Daarvan werd 0.8 millioen kilo benut als menschel ijk voedsel, 18.2 millioen kilo (kool, roo- de biet en peen) als veevoeder en ruim één (1.2) mil lioen kilo vernietigd. Vernietigd werden o.a. 758.000 kilo kool, 236.000 kilo uien, 2700 stuks bloemkool en 145.000 kilo spinazie. In totaal werden ongeveer 120 spoorwagons groenten aan vernietiging prijs gegevenl Herinneringen aan den tijd, dat Amerika meer dan ooit in den greep van één enkelen groot kapitalist ge vangen zat. „De banken hebben het land bij zijn strot." Amerika heeft thans een zijner bijna almachtige bur gers voor de rechtbank gesleept, en het blijkt, dat er op de levenswijze en carrière van den aangeklaagde, juri disch gezien, nogal het een en ander valt aan te mer ken. Wij doelen hier op Morgan John Pierpont Morgan een naam. waaraan men geneigd is begrippen van ontzaglijken rijkdom en vooral angstwekkende finanti- eele macht vast te koppelen. En de drager van dezen naam is het. die te Washington voor zijn rechters staat Dat zijn in dit geval de leden van de commissie uit den Amerikaanschen Senaat, welke een onderzoek instelt naar het doen en laten van de groote banken en fi- ananciers in de afgeloopen jaren. Over wat er bij dit onderzoek aan het licht is gekomen heeft men reeds het een en ander in de kolommen van dit blad kunnen lezen, evenals de verdedigiivg, welke Morgan heeft ge geven van de door zijn firma gevoerde politiek. De meeste aandacht heeft tot nu toe wel de lijst ge trokken, waarop de namen voorkwamen van hen. dia bij Morgan bepaalde aandeelen beneden beurskoers korr den koopen en daardoor in staat waren zonder veel moeite een aardige winst te maken. Dit waren niet de eersten de besten. In ons nummer van jj. werden er in een desbetreffend bericht verscheidfene van deze voor aanstaande personen genoemd. Wie is Morgan? Deze machtige geld-magnaat is het type van den strijdenden zeeroover, die door een sterke persoonlijke-- kracht zijn omgeving weet te beheerschen. Typeerend voor zijn innerlijk is zijn bloedrood gezicht, dat tengevolge van een huid-aandoening die kleur heeft aangenomen. Kenschetsend is ook de naam, dien hy zijn jaoht gaf: „Corsar." Norman Daves (links), Amerikaansch gedelegeerde te Genève en William H. Woodin, de huidige mi nister van financiën, wier namen genoemd worden Met een erfenis van veertig millioen begon hij zijn loopbaan. In vergelijking met het vermogen, dat hij daar zelf aan toevoegde is het een miniem bedragje. Via spoorwegspeculaties, handel in munitie en wapenen, groote bankondernemingen en reorganisatie van trein- maatsohappijen bereikte hij den top. In 1889 wist hij de aanvaarding der anti-trustwet te verhinderen. Hij kreeg de kolenexploitatie in zijn macht en regeerde daarna in feite de Vereenigde Staten. Volgens velen heeft hij ge durende de jaren 1894 en 1895 de Unie geplunderd door de aanbieding van zoogenaamde goudobligaties. De re geering ging op Morgans voorstellen in, hoewel sommige hooggeplaatsten het dreigende gevaar zeer goed inzagen Zoo zei eens president Cleveland: „De banken hebben het land bij zijn strot" In 1901 was Morgan bijna absoluut monarch. Nooit is Amerika misschien steviger in den greep van één enkelen grootkapitalist geweest dan toen Hearst de krantenkoning der Nieuwe Wereld, die hem vaak te vergeefs had aangevallen, zei over Morgan: ..Hij is even goed een Engelsch als een Amerikaansch bankier in zekere zin een Britsche minister voor Amerikaansche Links: John Pierpont Morgan en daarnaast de rechtskundige, Ferdinand Pecora, die als voorzitter van de commissie het onderzoek tegen Morgan leidt. bijeen te krijgen. Hij was de grootste politieke bankier van de periode 19141918. Het financieele wereldcentrum verlegde hij van Londen naar New York en daarmee werd zijn huis een van alomvattende beteekenis. Rusland schoot hij twaalf millioen dollars voor. Frankrijk hielp hij met vijftien millioen. Staatkundigen invloed in den vreemde verwierf hij door zijn aandeel in de stabilisatie van den Franschen franc en zijn aan wezigheid bij de beraadslagingen in Frankrijk aangaan de het Dawesplan. De leening tot redding van den franc in 1924 ten bedrage van 200.000.000 dollars was eveneens voor een groot deel zijn werk. Met Duitsche industrieën wilde hij nooit wat te maken hebben. Het hoogtepunt van zijn carrière bereikte hij waarschijnlijk in 1929, toen hij tot deskundige in het tweede Dawes-comité werd be noemd. Woodin treedt niet af. Volgens een bericht uit New York heeft Woodin, mi nister van de schatkist, verklaard, dat hij niet zal af treden. Daarmede zijn dus de geruchten, welke naar aanleiding van hetgeen over zijn betrekkingen tot de Morganbank bekend was geworden in omloop waren gekomen, tegengesproken. Wat Morgan verdiende. In 4 jaren ruim 18 millioen doUar op verkoop van effecten. Een bericht uit Washington meldt nog, dat Morgan in de jaren 19271931 een brutowinst van 18.284.908 dollar heeft behaald op den verkoop van effecten. Hier bij komen nog millioenen voor andere operaties, die niet in genoemd bedrag zijn begrepen. Bij de behandeling van het onderzoek inzake de firma Morgan voor de senaatscommissie bleek uit de docu menten, dat groote winsten waren behaald door emissies en syndicaatoperaties. Een van de interessantste docu menten was een overzicht van de operaties van de z.g. „Banker Pool", die in 1929 kort na de ineenstorting van de beurs in de markt ging. De totale winst van de pool bedroeg 1.067.355 dollar, waarvan het aandeel van Mor gan 170.776 dollar bedroeg. Voorts werd bekend, dat 6 van de twintig partners schuld bij de firma hebben. De namen van. deze firman ten zijn echter niet genoemd. De waarheid van deze uitspraak werd bewezen in 1914, toén John Pierpont met het plan kwam Engeland geld te leenen. Reeds in Augustus 1914 was dit plan klaar en het was voor de V.S. zelf een verrassing. Wil- son wenschte evenwel neutraal te blijven en verbood Iedere ondersteuning van een oorlogvoerende natie, dus ook krijgsleeningen, zoodat Morgan enkele maanden later naar Engeland reisde, en... als eenig leverancier van oorlogsmateriaal voor de entente naar Amerika te rugkeerde met opdrachten in zijn zak tot een bedrag van 4.8 milliard, waaraan hijzelf 9.600.000 gulden ver diende. In 1915 dwong Morgan het Amerikaansche volk de sommen, die hij persoonlijk ter beschikking van Enge land stelde, gedeeltelijk als algemeene vordering te be schouwen. Sommige experts beweren, dat Morgan een der hoofdoorzaken is van Amerika's deelneming aan den wereldoorlog. Zonder consideratie of scrupules bereikte dit genie alles wat hij wilde. In 1915 bracht hij een vereeniging van 22000 banken tot stand, teneinde de benoodigde fi nanciën voor de eerste oorlogsleening aan de geallieerden Goede vangst der Duitsche douane. 3 maanden 50.000 K.G. koffie over grens. De Duitsche douane-beambten waren reeds ecnigen tijd een smokkelbende op het spoor die geregeld eeni ge malen per week groote hoeveelheden koffie en ta bak naar Hamburg vervoerde. In den nacht van Zaterdag op Zondag gelukte het de douane in de buurt van Duisburg na een hevige achtervolging twee gepantserde smokkelwagens aan te houden. Door hun vervaarlijk hard rijden hadden de smokkelaars de aandacht van de beambten op zich gevestigd en na een wilde achtervolging van onge veer een uur gelukte het de beide wagens tot staan te brengen. Acht smokkelaars bleken er in te zitten. Ze had den ongeveer 200 K.G. koffie in de wagens geladen. Vermoed wordt, dat deze vracht onderweg nog moest worden aangevuld. Tegelijkertijd gelukte het de douane van Oberhau- sen nog drie leden van deze bende, die eveneens in een smokkelwagen naar Hamburg reden, te arrestee ren. De bende werkte reeds ruim 3 maanden tusschen Noord-Limburg en Hamburg. Meer dan 50.000 K.G. koffie hebben zij in dien korten tijd de grens over- gesmokkeld en naar Hamburg gebracht. De onder handelingen tusschen de smokkelaars en de koopers vonden geregeld in een café te Duisburg plaats. Bij dit café was een groote garage waar nog groote hoeveelheden koffie in gereedstaande auto's werden gevonden. Tot de leden van deze smokkelbende, die allen in arrest werden gesteld, behoort ook een drietal Ne derlanders, die in Limburg wonen. Marga von Etzdorf. De Duitsche vliegenierster na een noodlan ding overleden. Reuter meldt uit Aleppo, dat Marga von Etzdorf, de bekende Duitsche vliegster, die met haar vliegtuig op weg was van Ber lijn naar Australië, na haar vertrek uit Stamboel op het vliegveld van Mou- sliimith een nood landing heeft moe ten doen. De vlieg- ster kwam onge deerd uit het ver nielde vliegtuig, doch heeft kort daarop zelfmoord gepleegd. Zij was bekend om haar groote vliegtoch ten. In 1931 is zij van Berlijn naar Tokio gevlogen, een afstand van 14.600 K.M. Nader meldt Wolff, dat het niet bekend is, op welke manier Marga von Etzdorf den dood heeft gevonden. Twee berichten spreken elkaar tegen. Men staat voor een raadsel. Op zich zelf was er natuurlijk geen reden zich het mislukken van den vliegtocht naar Australië zoo aan te trekken, zelfs nu het reeds de derde keer was, dat het vliegtuig, waarmede zij haar plan ten uit voer wilde brengen, werd vernield. Marga von Etzdorf behoefde *er niet voor bezorgd te zijn,dat haar toekomst als vliegster door een nieuw ongeluk ook maar in eeni ge mate bedreigd werd. Des te tragischer is dan ook haar dood. Marga Wolff, genoemd von Etzdorf, was op 1 Augus tus 1907 als dochter van een officier te Berlijn geboren In December 1927 verwierf zij het diploma van vliegtuig- bestuurster. In 1929 behaalde zij als eerste vrouw het diploma voor zeilvliegster C. Het diploma B. voor be stuurster kreeg zij in 1930. In hetzelfde jaar ondernam zij geheel alleen met een Junkervliegtuig een tocht naar Stamboel en vervolgens een rondvlucht langs de Mid- dellandsohe Zee, waarvoor zij van prof. Junkers de gou den Junkers-medaille kreeg. De internationale vereeni ging van vliegsters benoemde haar tot eerelid. In Au- guster 1931 is zij met haar Junkersvliegtuig „Kiek in die Welt" alleen naar Japan vertrokken. Zij legde den afstand van 11.000 K.M. in 12 dagen af. Van Tokio is zij toen over China naar Bangkok gevlogen, waar zij 10 Maart 1932 aankwam. Hier heeft zij de grootsche fees ten ter eere van het jubileum van den koning meege vierd. Toen zij midden April verder wilde vliegen, is haar vliegtuig gevallen en vernield. Stroo-opslagplaatscn uitgebrand. Hon derdduizenden kilo's een prooi der vlammen. Zondagavond omstreeks 11 uur is een felle brand uitgebroken in het gebouwencomplex van de hul- zenfabriek der firma Coenen en Co. te Uden (N.-B Ook het magazijn, dat geheel gevuld was met stroo, stond spoedig in lichter laaie. De brand omvatte zes loodsen( welke staan op een terrein ter grootte van ca. 1 H.A. Deze loodsen zijn opgetrokken in hout en worden gedekt door p'aten van gegolfd ijzer. Er was een voorraad van 400.000 K.G. stroo opgeslagen, benevens 2J4 a 3 millioen stroohulzen. De brandweer gaf met drie stralen water. Doorloopend stegen geweldige vonkenregens op, die een fantastischen aanblik boden. De vuurgloed was tot op een afstand van ca. 20 K.M. te zien. De schade wordt op meer dan eeir ton geschat. Zij is door verzekering op beurspolis gedekt. Er zouden door dezen brand 50 a 60 arbeiders werkloos worden. Naar ons werd medegedeeld, had het bedrijf volop werk. Wat door het vuur vernield werd. Nader wordt nog gemeld, dat zeven loodsen in de asch zijn gelegd. Dank zij het krachtige optreden van de brandweer konden fabriek en kantoor behouden blijven, evenals twee naburige boerderijen, welke eveneens gevaar liepen Het vuur is nog steeds niet gebluscht en het nablusschingswerk zal ongetwijfeld geruimen tijd duren. De stagnatie in het bedrijf zou ongeveer 7 dagen beloopen. Ergerlijke exploitatie van een verlamd kind. Bedelaar, die blijkbaar goede za ken maakte, gearresteerd. ,1 Zaterdag heeft de politie te Rotterdam zekeren L\ B. uit de Generaal v. d. Heijdenstraat gearresteerd, die op den hoek van den Schiedamschen Singel en de Witte de Withstraat stond te bedelen. B. had, om het medelijden van de voorbijgangers op te wekken, zijn 12-jarigen stiefzoon, die gedeeltelijk verlamd is, op een handwagen bij zich. Aan den handwagen had hij bovendien nog een plakkaat be vestigd waarop te lezen stond dat hij geen steun, kreeg van Maatschappelijk Hulpbetoon, en met zijn gezin dood ging van den honger. Bij fouilleering bleek de man echter in het bezit van ongeveer f25 te zijn en men had nagegaan dat hij in een kwartier tijds zeker f5 had opgehaald. Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunde hem niet omdat hij zich herhaaldelijk aan bedelarij schuldig maakt. B. is voorloopig in bewaring gesteld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1