Het Zilveren Jubileum Dinsdag 30 Mei 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9286 van de Onderafdeeling „Het Noorden" van den Ned?rlandscher Bond van Gemeenteambtenaren. En van haar Secretaris De Onderafdeeling „Het Noorden" van den Neder- landschen Bond van Gemeenteambtenaren, vierde Za terdag 27 Mei haar 25-jarig bestaan en hield daartoe een feestelijke bijeenkomst van 'eden en genoodigden imet hunne dames, in onze gemeente. Des middags om 3 uur had de ontvangst van de feestgenooten door het gemeentebestuur van Scha gen plaats. Behalve een groot aantal bestuursleden en leden van de feestvierende vereeniging met hunne dames, waren aanwezig: de heer Kamman, secretaris van de gemeente Den Helder, voorzitter van den Ne- derl. Bond van Gemeenteambtenaren, de heer Daal der, afgevaardigde van de afdeeling Noordholland van genoemden Bond, de leden van het Dagelijksch Bestuur van de gemeente Schagen, de heer J. Schoorl 1 z., voorzitter van de muziektuincoinmissie. de heer P. Rezelman, gemeente-architect en belangstellenden uit Den Helder. De ontvangst ten raadhuize. De heer J. Cornelissen, burgemeester onzer ge meente,, sprak het volgende: Geachte aanwezigen! Waar door de onderafdeeling „Het Noorden" van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren toesloten is, de herdenking van haar 25-iarig bestaan alhier te vieren, valt aan het bestuur dezer gemeente de eer te beurt U op het raadhuis te ontvangen en aan mij, een kort woord tot U te spreken. Van harte heet ik U op deze plaats met uwe dames en genoodigden welkom, heeren gemeenteambtenaren. Gij zijt in deze gemeente nie, op onbekend terrein. Zij is voor velen uwer de centrumplaats en de plaats ■waar gij uwe büeenkomsten houdt. Gij weet. dat Schagen gastvrij is en uwe aanwezigheid op dezen jubileumsdag wordt dan ook door haar op hoogen prijs gesteld. Met dit herdenkingsfeest wensch ik T' van harte geluk. Het is nog geen lange spanno tijds. waarin uw onderafdeeling terug kan zi i. maar toch l n jk ervan vermigd, .'at zij veel tot stand heef' ebracht voor de elangen harer leden en de verheffing van hun ambt. I Heeren gemeenteambtenaren, w" allen hebben een mooie taak te verv""- s eemge tientallen jaren 'toen ik werkzaam ..ut vak, dat ook gij. hc' na uwe studiejaren, hetzij uiteindelijk, het uwe moogt noemen. Ik ben blii het "-ekozen te ebben en, behalve als ontvanger, alle rantren ervan doorloopen te heb ben. Ik ben bb': het an zoovele kanten te hebben mogen bezien en de werkwijze te hebben mogen vol- ko.i in zoovele verschillende geme ten en pro •incun. ;Het was overal anders en het was nimmer dor of fc Jonic en dus, op weinig uitzonderingen na pret- tig. Zant hoe veelziidig is onze taak niet, geachte ambtenaren en vakgenooton. Hoevele wetten en ver ordeningen van den meest uiteenloopenden aard zijn wij niet gehouden toe te passen, hoevel malen daags doet het publick geen beroep op onze bereidvaardig heid en werkkracht. Hoe uitgebreid moet dan onze kennis niet zijn, niet kennis van het vak alléén, doch ook .1 j vde menschen en de rna<Lschappij, ui midden waarvan wij leven. Er verandert v rel en niet altijd ten goede De tegen woordige tijd toch, is allerminst een goede te achten en de crisis in landbouw en handel heeft in de eer ste plaats een terugslag tengevolge op de geldmidde len der gemc nten. wier ambtenaren wij zijn. Het is ontmoedigend moeten werken met 'ekorten op be- 'grooting en rekening, al heeft het dan ook het voor deel, dat het ons allen spaarzaamheid leert, en arm wezen en werkloosheidszorg stellen ons dikwijls op een zware proef. Laat niets echtei oorzaak zijn, dat wij ons werk niet met opgewektheid doen. ik heb gezegd. (Applaus.) Het antwoord van den Voorzitter. De heer Mr. D. Breebaart Kz.„ burgemeester van Callantsoog, voorzitter van de onderafdeeling „Het Noorden", beantwoordt de rede van burgemeester Cornelissen en zegt, dat zijne vereeniging geen oogen- blik geaarzeld heeft deze feestelijke bijeenkomst in Schagen te doen houden. Wel is aanvankelijk gedacht er een tocht aan te verbinden, doch om finantieele redenen is daarvan afgezien,. Het verheugt ons in bij zondere mate, dat het gemeentebestuur van Schagen ons officieel heeft willen ontvangen. Wel zijn ook wij een vakverceniging, maar een die zich toch onder scheidt van andere vakverecnigingen, die zich veelal als werknemers stellen tegenover werkgevers, terwijl een gedeelte van onze leden juist werkgevers zijn. Spr. wijst erop, dat zijn vereeniging niet alleen de materieele belangen der leden voorstaat, maar juist de vermeerdering van vakkennis en de saamhoorig- heid. Dit is tot heil van de gemeente en het doet daar om goed van officieele zijde, van de gemeente, waar deering daarvoor te ondervinden. Namens zijn ver eeniging dankt spr. daarom het gemeentebestuur van Schagen voor deze ontvangst en speciaal tot den bur gemeester richt spr. een dankwoord, waar uit een paar telefoongesprekken is gebleken, dat de burge meester bevreesd was dat het materieel welzijn van de aanwezigeh tekort zou schieten. (Applaus.) Ook de heer Kamman, voorzitter van den Neder landschen Bond van gemeenteambtenaren, dankt het gemeentebestuur van Schagen, namens het hoofdbe stuur voor deze ontvangst. Als bondsvoorzitter is het spr. altijd een groote eer als een dergelijke ontvangst plaats vindt. Wij gemeenteambtenaren dienen de overheid en een ontvangst ten huize der gemeente ge tuigt van erkentelijkheid. Spr. dankt het gemeente bestuur voor de eer aan de dochter „Het Noorden" bewezen en beveelt de Nederl. Bond in de verdere belangstelling aan, den wensch uitsprekende, dat de sympathie jegens „Het Noorden" en den Bond tot in lengte van dagen moge voortduren. (Applaus.) Door het gemeentebestuur wordt vervolgens aan de aanwezigen een glas limonade of wijn en een si gaar aangeboden en deelt Burgemeester Cornelissen mede, dat aanstonds zal worden bezocht de nieuwe openbare lagere school, terwijl ook een klein be zoek zal worden gebracht aan de arbeiderswijken. De bezichtiging van de nieuwe openbare lagere school vindt plaats onder leiding van den gemeente architect den heer Rezelman en van het hoofd dier school, den heer D. Brouwer. Met groote belangstel ling wordt het fraaie bouwwerk bekeken en algemeen bewonderd en een groote tegenstelling genoemd met ons raadhuis, tevens gemeentesecretarie. Via de Lauriestraat, Torenstraat, Oudeslotplein, begeeft het gezelschap zich naar den muziektuin, waar voor de feestvierende vereeniging door de fa milie Zwaag ververschingen worden aangeboden. De minder gunstige weersgesteldheid is echter oorzaak dat het bezoek aan den tuin van korten duur is. Bo vendien, het programma vooi dezen dag verlangt dat we te ongeveer 5 uur in het Noordhollandsch Koffie huis zullen zijn. Daar zal dan door den Voorzitter van de onderafdeeling de herdenkingsrede worden uitgesproken en tevens de huldiging plaats vinden van den heer A. de Ridder, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als secretaris der onderafdeeling. Met bloemen en planten en met het plaatsen van gemakkelijke stoeltjes, enz is aan de koffiekamer van het Noordhollandsch Koffiehuis een gezellig aanzien gegeven. De familie De Ridder krijgt een eereplaats, in de onmiddellijke nabijheid van het spreekgestoelte en wanneer allen gezeten zijn en van consumptie voorzien, dan neemt de heer Mr. D. Bree baart Kz. het woord tot het uitspreken van zijn Herdenkingsrede. Dames en Heeren, aldus begint spr., het program ma van de viering van het 25 jarig bestaan van de onderafdeeling „Het Noorden" van den Nederland sohen Bond van Gemeente ambtenaren vermeldt, dat thans aan de orde is „Herdenkingsrede", uit te spreken door den Voorzitter van de onderafdeeling en huldiging van den heer A de. Ridder, ter gelegen heid van zijn 25-iarig jubileum als secretaris der on derafdeeling: doch hieraan behoort nog iets vooraf te gaan. Wij zijn nl. aangekomen na de vriendelijke ontvangst door het Gemeentebestuur^ de rondgang door Schagen en de thee in den muziektuin. in het Noordhollandsch Koffiehuis,•in wulk huis wij den verderen dag en een goed deel van den nacht gezel lig hopen door te brengen. Het past mij op dit oogen- blik een woord van welkom te richten tot U, dames, die aan dit feest kleur en fleur zult geven, tot U. mijne heeren, leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Schagen, die ons de eer aandoet aan deze. herdenking door Uwe tegenwoordigheid luister bij te zetten, tot U, mijnheer de Bondsvoorzitter als verte genwoordiger van het Hoofdbestuur van den Neder landschen Bond van Gemeenteambtenaren en tot U, mijnheer Daalder, als vertegenwoordiger van de af deeling Noordholland van den Bond. Een woord van welkom voorts tot onze verdere gasten uit Den Hel der, den voorzitter van de Muziektuincommissie en tot de pers en tenslotte tot U. mijne heeren. leden van onze vereeniging, die ik wei noem in de laatste plaats, maar wie ik daarom allerminst het onbe langrijkst acht. Integendeel, want zonder Uw lid maatschap en Uw aanwezigheid zou er van de vie ring van een 25-jarig bestaan geen sprake kunnen zijn. Dames en Heeren, na deze inleiding zou ik U in gedachten, of in Uw voorstellingsvermogen willen terugvoeren ongeveer 25 jaren geleden en wel tot Zondag 31 Mei 1908. toen er in ditzelfde café bijeen waren de heeren Bossen, secretaris van Sijbekarspel, Wortel, ambtenaar ter secretarie te Schagen, C. Keij zer, idem te Anna Paulowna R. C Kaan, idem te Schagen, Bronder, volontair ter secretarie te An- dijk, Hartog, ambtenaar ter secretarie te Spanbroek, Klomp, secretaris van Andijk, G Nobel, gemeente ontvanger van Winkel, P. bronder, secretaris van Barsingerhorn, Ruibing, secretaris van Texel, C. Wij- denes Spaans, burgemeester van Anna Paulowna, de Geus. gemeente-ontvanger van Noordscharwoude, J. Breebaart Dz., burgemeester-secretaris van Hoog woud, en A. de Ridder, secretaris van Winkel, Onder leiding van den heer J. Breebaart Dz richtten zij onze onderafdeeling op, waarvan 't socreturiaat reeds da delijk werd waargenomen door den heer De Ridder, Het is U allen wel bekend, dat het bestaan van de gemeente-ambtenaren zich kenmerkt o.a. door het moeten oplossen van problemen. Dit kwam ook reeds in de eerste vergadering tot uiting. Er bestond nl. de vereeniging, getiteld „De Noordervereeniging van Burgemeesters en Secretarissen" en men vreesde voor de jonggeborene weinig belangstelling van de zijde der leden van die vereeniging. In een welspre kend betoog echter wist de heer De Ridder deze con currente als een pronkstukje in moeders porcelein- kast te plaatsen en den Bond van Gemeente-Ambte naren als dè vereeniging voor ons naar voren te brengen. Hierop zal ik niet te diep ingaan, want het is mijn taak thans tc gedenken, niet te propageeren en bovendien zal de Straks tc houden causerie van den Bondsvoorzitter, naar ik veronderstel wel een propagandistisch karakter dragen en met een va riant op de bekende bepaling van de gemeentewet zou ik kunnen zeggen: Plaatselijke redevoeringen treden niet in, hetgeen tot de belangen van het Hoofdbestuur behoort of wel zij houden van rechts woge op te gelden, wanneer in haar onderwerp wordt voorzien door een rede van den Bondsvoorzitter. Wel wil ik nog meinoreeren, dat men de belan gen van de gemeente ambten -rei» in deze omgeving het best meende te dienen door een eigen onderaf deeling te hebben. Spr. citeert hier den heer De Ridder, waar deze in de oprichtingsvergadering aansluiting in oeperkten kring bepleitte en tuen reeds de juiste d elstelling der vereeniging aangaf, n.1. het kweeken van de saam hoorigheid. de ontwikkeling van vakkennis en waar het moest de verdediging van rechten. Wel heeft de spreker van toen niet vooropgesteld liet stipt doen van onze plicht, maar bij iemand van zijn pliciitsbe trachting, zooals wel in de volgende 25 jaren is ge- Een groepsfoto van de deelnemers in den Muziektuin. bleken, kon het noemen daarvan als iets vanzelf sprekend gerust achterwege blijven. Als, voorloopig bestuur treden dan op de heeren .1. Breebaart, A. de Ridder en W. Wortel en de eer ste vergadering werd door den heer Breebaart ge sloten met den wensch dat de onderafdeeling een langdurig bestaan moge hebben m moge opbloeien opdat zij eenmaal onder de belangrijkste onderafdee- lingen van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren zal kunnen gerekend worden. Aan het Hoofdbe stuur laten wij gaarne over of deze wensch in ver vulling is gegaan. $.pr. deelt dan uitvoerig mede de samenstelling van hei eerste bestuur, hoe de vereeniging zich sta biliseerde. hoe allerlei onderwerpen werden bespro ken, de belangen dér leden zoo noodig behartigd, aan dacht werd geschonken aan de jaarwedden der secre tarie ambtenaren. idem aan den rechtspositie, enz. Al heel spoedig treedt de heer Ruibing als voorzitter af, die opgevolgd wordt door den heer Wjjdenes Spaans, die een reeks -van jar -n het. voorzitterschap bekleedt, nl. van 12 Maart 1910 tot 12 Juni 1920, op welken datum hij bedankt wagens zijne benoeming tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap en die zijn werken en streven voor de onderafdeeling beloond ziet met de aanbieding van het eerelidmaatschap. De heer J. Bieebaart Dz wordt, benoemd tot lid van het bestuur van de afdeeling Noordholland. Begon- nene wordt met liet houden van lezingen of inlei dingen over bepaalde onderwerpen. De heer C. Keij- zer opende hier dé rij. Ook de gezelligheidsfactor komt om den hoek kijken, uitstapjes worden ge maakt. Van een tocht naar Schoorl bijv. wordt ver meld: „Als dan eenige heeren op het perron te Schagen verzameld zijn, zal de tocht worden ondernomen met de nieuwe tram en het verslag ve-volgt dan: We stappen in en de tram vertrekt, niet bewust van zijn gewichtigen last, de locomotief puft en blaast en de vijf eerste klaspassagiers puffen en trekken aan si garen, onttrokken aan de taseh of de binnenzak van onzen voorzitter, en er is maar één roep over diens kennis van sigarennierken Na een herhaaldelijk stoppen, en weer aanzetten bereiken we Warmen- huizen, waar nog twee heeren instappen. De notulen gewagen dan van een warme begroeting en het grab belen van de nieuw aangekomenen in 's voorzitter sigarentasch." Maar als dan in het jaar 1920 de heer Wijdcnes Spaans is afgetreden volgen in de geschiedenis van ,,'t Noorden eenige zwarte bladzijden, gebrek aan be langstelling. In 1925 grijpt de Bondsvoorzitter, de heer Kamman in. Opnieuw wordt een bestuur samenge steld bestaande uit de heer G. J. Lovink, A. de Rid der P. Bronder J. Baken en C. Haringhuizen. Op bloei valt er gelukkig weer te constateeren, nieuwe leden melden zich aan, het vergaderbezoek wordt be ter en inleidingen werden weer gehouden. Spr. somt de verschillende onderwerpen op, zoo mede de belangrijkste zaken, waar de vereeniging zich mee bezig hield. In verschillende plaatsen werd vergaderd, waaraan uitstapjes verbonden. De samen stelling van het tegenwoordige bestuur is: Mr. D. Breebaart, A. de Ridder, C. Mol, C. Haringhuizen en W. L. Correljó. De huldiging van den jubileerenden se cretaris. En daarna wendl spr zich meer speciaal tot den heer De Ridder, voor wien het een voldoening zal zijn, dat zoovele lede.n met. hunne dames, de bonds voorzitter en de vertegenwoordiger van het Afdee- lingsbestuur met nog enkele gasten uit Den Helder op dit festijn tegenwoordig zijn. Ui' de herdenkings rede blijkt reeds voor een groot deel, wat gij voor de vereeniging in a ldie jaren zijt geweest. Niet alleen de man die schreef, maar ook een stuwende kracht, iemand die het goed meent met de g nneente-ambte- naren, die belangeloos zijn tijd en arbeid heeft ge geven aan een goede zaak. Met vreugde herdenken wij den heelen langen tijd, waarin gij naast Uw vele en menigvuldige andere werkzaamheden met opgewekten zin het secretariaat van „Het Noorden hebt vervuld in de vergaderingen, t huis aan Uw schrijftafel, tijdens dt uitstapjes en aan den feeste- 1 ijken disch. Spr. herinnert hier aan ren tafelrede te Anna Paulowna, door den heer De Ridder uitgespro ken, waarbij een stroom van geestige en geestdriliige woorden over de aanwezigen werd uitgestort en de zaal daverde van den lach Uit waardeering voor Uw velen arbeid, Uw vele opofferingen voor onze vereniging, zoo vervolgt spr., willen wij IJ een blijk van waardeering geven in meer lastbaren vorm en spr. biedt dan den heer De Ridder een leesstoel aan, den wensch uitende, dat hij na gedanen arbeid daarvan nog veel zal genie ten, dat deze stoel voor den heer De Ridder zal zijn het symbool van onze waardeering, vooral ook van vriendschap, de vriendschap en kameraadschap, die er in onze vereeniging steeds is geweest. Wij hopen ook, zegt spr., dat deze stoel voor Uw vrouw zal zijn een passend meubelstuk in haar huis, immers ook zij dient te deelen in de hulde aan U Vele malen heeft zij U voor het vereenigingsleven of moeten staan en laat dus deze hulde voor haar hiervoor een, zij het dan ook geringe vergoeding zijn. Spr. besluit met den wensch. dat deze dag voor de leden een aansporing mogen zijn, hun eed van trouw aan de vereeniging te hernieuwen, dat hij voor de dames en de gasten zal zijn een dag vol vreugde, een dag van jolijt en voor de onderafdeeling „Het Noorden" een dag die in hare annalen met gulden letteren zal zijn geboekt. Daverend applaus. Opgewekte muziek laat zich hooren. Ingekomen stukken. Door den heer Correljé, secretaris van de feestcom missie, wordt mededeeling gedaan, van de ingeko men stukken, n.1. van den heer P Bronder, eerelid, die bericht, van verhihdering zoncl, maar schrifte lijk hulde bracht aan den heer De Ridder en de ver eeniging feliciteerde. Ook de heer De ITaas van Dorsser zond schrifte lijk zijn gelukwensch. Een causerie. Hierna hield de heer Kamman, bondsvoorzitter, een causerie, waarin hij op voortreffelijke wijze behan delde: het ontstaan van den bond, de hond en het streven naar een maatschappelijke positie van de ambtenaren, de bond en de pensioeneering, de bond en de opleiding, de bond en de ambtenarenwet, de bond en neutraliteit, de bond en de samenwerking met andere vereenigingen. Spr. toont aan de groote beteekenis* van den bond voor de gemeenteambtena ren en ook dat de bond de belangen van de gemeen ten steeds zeer heeft behartigd. Met een warm applaus wordt de spreker beloond. En na zijn causerie wenscht de heer Kamman als bondsvoorzitter het bestuur en de leden van „Het Noorden" geluk met het jubileum, gewaagt van den bloei dezer onderafdeeling en hoopt dat „Het Noor den" nog jaren lang met hetzelfde succes en met evenveel elan werkzaam moge zijn, dat hot bestuur steeds door zijn medeleden zal worden gesteund. Namens het Hoofdbestuur en de onderafdeeling Den Helder wenscht spr. den heer De Ridder ge luk met zijn jubileum, dankt hem voor alles wat deze in het belang van den bond heeft gedaan en biedt dan de onderafdeeling een tweede bloemstuk aan, n.1. van het Hoofdbestuur en van de zusterafdee- ling Den Helder. Aan den heer De Ridder biedt spr. namens de on derafdeeling Den Helder een elcctrische lamp aan en doet deze aanbieding vergezeld gaan van eenige hartelijke woorden. De heer Daalder wenscht de jubileerende vereeni ging namens de afdeeling. Noordholland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren geluk, en noemt het ontwerp-ambtenarenreglement als bewijs van den be- teekenisvollen arbeid door „Het Noorden. Ook spr. biedt een bloemstuk aan en verbindt er den wensch aan dat dit bloemstuk een plaats krijgt in het huis van den heer De Ridder. Door den heer Mr. D. Breebaart worden de spre kers beantwoord en dank gebracht voor de geschen ken, terwijl spr. den heer Kamman een bijzonder woord van dank brengt voor zijn causerie. Spr. ge waagt van de prettige samenwerking tusschen de on derafdeeling Den Helder en „Het Noorden". En dan is het woord aan den jubilaris van dezen dag, den heer De Ridder, wien het groot genoegen doet dat hij op dezen dag menschen ziet., waarmede hij jaren geléden in een of anderen vorm heeft mo gen samenwerken of menschen waarmee het ambte lijk of particulier leven hem samenbracht. Het is bo vendien een aangenaam gevoel te merken dat zijn werken en streven waardeering ondervindt en spw gaat dan ook nog eens na. welk doel voor oogen werd gesteld, toen de onderafdeeling werd gesticht. Er was hier in het noorden weinig samenwerking, men kende elkaar nauwelijks of in 't geheel niet, toen spr. in 1907 in Winkel kwam. Spr. vertelt ook van de op richting, van de inzinking, van het vruchtbare leven, van dingen die na 25 jaren, op een dag als deze de revue passeeren. De hartelijke belangstelling en waardeering die vandaag tot uiting komt, spr. wil er een bijzonder woord van hartelijken dank voor zeg gen. Het. zal voor ons, zegt spr., een aangename dr van herinnering blijven aan datgene wat ik voor „I.' Noorden" heb mogen en kunnen doen. (Applaus./

Schager Courant | 1933 | | pagina 5