illllttl NitlïS- Airetuitit- üitlnillil Uitgevers: N.V. vil TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De vliegtocht van Mattern HET ITALIAANSCHE VLIEG-ESKADER Moord op een gezant te Ber 1 ijn Een Schotsch modelletje ERNSTIGE AUTO-BOTSING DE WEGEN IN NOORDHOLLAND In één dag bruin worden is gevaarlijk In aanraking met hoogspanningsdraad De strijd tegen de onderwereld 18 DOODEN bij verkeers-ongeluk in Britsch-Indië Ongelukken in Engeland Woensdag 7 Juni 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9290 ElüÏAÏT. jD>t blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- jtentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend". DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. LUCHTVAART Geslaagde Oceaanvlucht. De vlieger is reeds Moskou gepasseerd op zijn wereld vlucht De Amerikaansche vlieger Mattern, die het record van Post en Gotty voor een vleigtocht om de wereld wil trachten te verbeteren, heeft op zijn eerste etappe geluk gehad. Hij is Zaterdagmorgen uit New York ge start voor zijn vlucht over den Oceaan en Zondagmor gen geland op een eilandje aan de Noorweegsohe kust, na een overtocht over den oceaan van ongeveer 16 uur, en nog 's middags heeft hij Oslo weten te bereiken. Vandaar is hij in den vroegen morgen van Maandag weer vertrokken en tegen twee uur 's middags te Mos kou aangekomen, waar hij door den ohef der civiele Rus sische luchtmacht geluk werd gewenscht met zijn aan vankelijk succes. Tegen 4 uur is hij weer uit Moskou vertrokken in de richting KazanTomsk. Later: Uit Moskou wordt nog het volgende gemeld: Mattern is na een kort oponthoud op het centrale vlieg veld alhier verder gevlogen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door vertegenwoordigers der Russische ci viele luchtvaart en militaire vliegers. Op zijn verderen tocht zal Mattern gebruik maken van kaarten, welke hem door de Russen ter beschikking zijn gesteld. Te Moskou heeft Mattern nog ver klaard dat zijn tocht tot dusver 'n gunstig verloop heeft gehad. Hij was te Noorwegen geland om twee redenen. In de eer ste plaats wenschte hij het ijs, dat zich op de vleugels van ztfn vliegtuig had vastgezet, te laten wegdooien en ook was hij erg ver moeid geweest Moeite had hij tot dusver slechts ge had bij het vliegen over do Oostzee, waar hij in een mist was geraakt en een tijdlang geen zicht had ge had. Na het ver trek uit Moskou, waar hij een rust had gehouden van negen uur, werd de tocht hervat met als route Sverdlofsk. Novo Siblrsk. Irkoetsk en Habarofsk, in totaal een afstand van 6950 kilometer. Omtrent de eerste landing nad en tocht over den At- lantischen Oceaan, nJ. op het eiland Jorafruland in het Skagerak ten zuidoosten van de stad Langesund, deelde Mattern nog mede dat hij daar was gedaald, wijl hij er een goed landingsterrein had gezien. Hij had toen 23 uur gevlogen en nog 500 liter benzine en 40 liter olie gehad. Op weg naar Siberië. Weer later: Te Moskou is bericht ingekomen, dat Mattern over Karan is gevlcgen, op weg naar Omsk. Kort daarop kwam bericht in, dat hij te Omsk is ge daald. MATTERN Nog deze maand over den Oceaan. Uit St. John's (New Foundlsnd) 6 Juni (V.D.: Pinkstermaandag zijn uit St Jonh's drie convooi- 6chepen en drie Italiaansche duikbooten naar Cart- wright (Labredor) vertrokken, om daar een tankge legenheid in te richten voor het eskader Italiaansche vliegtuigen, dat in den loopvvan de maand Juni onder leiding van generaal Balbo den Atlantischen Oceaan zal oversteken. VACANTIE-GEVANGENEN IN FINLAND. Productieve arbeid gepaard aan gezonde omgeving. De gevangenis-autoriteiten in Finland hebben beslo ten de gevangenen te werk te stellen bij den wegen bouw en bet aanleggen van kanalen. Het doel hiervan is niet alleen de gevangenen productieven arbeid te doen verrichten, doch bovendien om hen de zomer- maaden in een aangenamer en gezonder omgeving te laten doorbrengen. VOO REEN VEILIG VERKEER. Voetgangers met een lantaarn. Do gouverneur van den staat Delamare heeft naar Reuter meldt een wetsontwe'-p onderteekend, waar bij voetgangers worden verplicht een lantaarn te dra gen, als zij na het invallen van de duisternis de hoofd verkeerswegen oversteken. De Afgaansche gezant slachtoffer van revol veraanslag. Wolff meldt uit Berlijn: Maandag, 2en Pinksterdag, heeft aldaar een moord aanslag plaats gehad op den Afghaanschen gezant. Een jonge Afghaan. Kemel Syed geheeten, vroeg den gezant te spreken. Hij werd bij den gezant toe gelaten en loste bij het binnentreden van de kamer vijf schoten op hem. De gezant werd zeer ernstig getroffen De dader, die gearresteerd werd, weigert de reden van zijn daad op te geven. Broeder van den koning van Afghanistan. Betreffende den revolveraanslag op den gezant van Afghanistan in Berlijn, Sirdar Muhammed Assis Khan, worden nog de volgende bijzonderheden .bekend: De dader, de student Kamal Seyd vuurde op den ge zant, die juist met zijn gevolg het legatiegebouw in de Lessingstrasse verliet voor een wandeling, twee schoten af. Het eerste schot trof don gezant boven het hart in de borst, zoodat hij direct ineen zeeg. Het tweede schot wondde zijn begeleider en bloedverwant Mohammed Atik, aan het hoofd. Atik had nog de tegenwoordigheid van geest zich op den dader te werpen en dezen met behulp van een bediende van het gezantschap zoo lang vast te houden tot dat de politie ter plaatse was. Daar bij loste de student nog drie schoten, welke evenwel geen doel troffen. De beide gewonden zijn direct naar het ziekenhuis Moabit overgebracht, waar de gezant moest worden geopereerd. Nog tijdens de operatie over leed de gezant De dader verklaart uit politieke overwegin gen te hebben gehandeld. De gearresteerde student beweert de daad te hebben gepleegd voor de vrijheid van zijn vaderland. Overigens weigert hij eenige mededeeling te doen. Hij behoort tot een groep studenten, die reeds eenige jaren op kosten der Afghaansche regeering in Berlijn studeeren. De ge zant kende hem zeer goed, daar hij dikwijls door Assis Khan bij feestelijkheden werd uitger.oodigd. v Sirdar Muhammed Assis Khan, die 55 jaren 'oud was, is een oudere broeder van den tegenwoordigen koning van Afghanistan Nadir Khan. Einde April kwam hij als gezanten naar Berlijn, nadat hij tevoren twee jaren lang gezant in Moskou was geweest. Kamal Seyd heeft verklaard de daad te hebben ge pleegd uit vaderlandsliefde. Hij noemt zich aanhanger van een beweging welke streeft naar den van van het huidige regime van Afghanistan. De gezant overleden. Officieel wordt nog medegedeeld, dat de rijksregee- rlng terstond na den aanslag een geneesheer heeft op gedragen het slachtoffer bijstand te verleenen, doch alle pogingen om het leven van den gezant te redden wa ren vruchteloos. Hij overleed tijdens de operatie in het ziekenhuis, waarheen hij onmiddellijk was overgebracht SCHUD R INGESTORT. Do dieren, die er in stonden, geen letsel be komen. Uit Amsterdam. 6 Juni. Op den 31 oterstraatweg is hedenmiddag het dak van een schuur van ongeveer 40 Meter lengte naar beneden gegleden. Deze schuur, die van kalkzandsteen is opgetrokken heeft een pannen dak. Plotseling hebben de spanten zich begeven en is de kap naar beneden gekomen. In de schuur waren tien koelen en kalveren. De dieren hebben geen letsel ge kregen. De muren waren aanmerkelijk ontzet. Door brandweer en bouw- en woningtoezicht zijn stuuten aan gebracht om verdere ineenstorting te voorkomen. Hoe vindt U deze kleine stroohoed van spre kende Schotsche kleurmotieven en gegar neerd met roode bijpassende veeren? Op den Haarlemmerweg. Zeven ge wonden. Haarlem, 6 Juni. Gister omstreeks 10 uur heeft op den Haarlemmerweg een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden, waarbij een zevental personen min of meer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Op dat uur reed ter hoogte van den spoorwegover gang naar Hoofddorp een luxe-auto, die uit de rich ting Amsterdam kwam en waarin een familie Dal man uit Amsterdam gezeten was. Uit de richting Haarlem naderde een bestelauto van de fa. van Oosten op den Nieuwendijk te Amsterdam. De chauf feur van den bestelwagen haalde eenigszins links uit, met de bedoeling een voor hem rijdende auto te passeeren, hetgeen hij echter niet deed, waarschijn lijk omdat hij een tegenligger ontdekte. De auto van de firma Dalman, die den bestelwagen ver links op den weg zag liggen, week om een botsing te voorko men, naar links uit, juist op het oogenblik dat de chauffeur van den bestelwagen, die de onmogelijk heid van passeeren zag, weer naar het rechtergedeel te van den weg terugkeerde. Met een hevigen slag vlogen de wagens op elkaar in. Zij werden beide be- heel vernield. Wat de inzittenden betreft, de uit vier personen bestaande fam. D., man, vrouw, een jongen en een meisje, bekwamen allen, naar het zich liet aanzien vrij ernstige verwondingen. In den bak van den bestelauto zaten vijf personen, waarvan er ook enkelen gewond werden. In totaal werden zeven personen gewond naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht. De chauffeur van de luxe-auto bleef on gedeerd. Zooals begrijpelijk is veroorzaakte dit eifistige on geval op den Amsterdamschen straatweg een groote verkeersopstopping. Het duurde geruimen tijd, tot ongeveer 11 uur, alvorens gezegd kon worden, dat het verkeer weer eenigszins normaal kon plaats vinden. Nader wordt gemeld, dat van de gewonden, welke naar de Maria Stichting overgebracht waren, drie na verbonden te zijn, weder huiswaarts keeren kon den. De familie Dalman uit Amsterdam, bestaande uit man, vrouw, een jongen en een meisje, moest ter verpleging in het ziekenhuis achter blijven. Hun ver wondingen waren echter geen van alle ernstig en hun toestand is dan ook redelijk wel. Nieuwe weg van Hembrug naar Castri- cum, In het najaar gereed. Een van de voornaamste wegen van het Noord- Hollandsche provinciale wegenplan, de weg van Hem brug naar Castricum aan Zee, is thans bijna geheel gereed en zal, naar de „Tel." verneemt, in het na jaar geheel voor het publiek verkeer worden open gesteld. Deze weg verbindt de Zaanstreek met de Duin streek en friet de opkomende badplaats Castricum aan Zee. Vooral voor de Zaanstreek moet deze ver binding, een de eerste docr de provincie ter hand ge nomen, van groot belang worden geacht, ter meer omdat de trek van de Zaansche bevolking naar de mooie Noord-Hollandsche duingebieden voortdurend toeneemt. De weg heeft een lengte van ruim 26 K.M. Door me dewerking van de Zaansche gemeenten, die de ter reinen voor wegaanleg spoedig beschikbaar stelden, was deze weg een der eerste van de wegen op het provinciaal wegenplan, die in uitvoering konden ko men. Groote verbetering wordt hiermede verkregen voor het doorgaand verkeer langs de nijvere Zaan streek, dat voorheen uitsluitend geleid moest wor den over den nauwen kronkelenden weg langs de Zaan. Waarschuwing tegen al te geforceerde zonnebaden. De heer Heijermans, directeur van den G.G.D. te Amsterdam, is een groot voorstander van zonneba den, doch waarschuwt ten sterkste tegen het overdre vene. Zij, die zich urenlang aan het zonlicht blootstel len doen dwaas. Het kwasi-onschuldige genoegen om bruin te worden is niet zoo onschuldig. Allerlei huid ontstekingen en ziekteverschijnselen kunnen er het gevolg van zijn. Vaak zijn diepe brandwonden er het gevolg van. Men zij dus voorzichtig en verstandig in dezen tijd. Zeven slachtoffers. Reuter meldt uit Bern: Nabij Chiggiogna zijn Maandag bij het transport van boomstammen per kabe l spoor zeven personen door hoogspanningsstroom gedood. Op nog niet opgehelderde wijze is de stalen kabel in contact gekomen met een hoogspanningslei ding. Er werden twee personen zwaar gewond. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 1 7-8'/2 °/o Lijnzaadkoekjes I vocht, dat is Lijnzaadschilfers 5 vocht Lijnmeel minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes J in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. Het Amerikaansche volk heeft den oorlog verklaard aan de onderwereld, waartoe ge rekend worden de ontvoerders, alsook de smokkelaars en bankroovers. Een pamflet met het opschrift: „Amerika ontwaakt!", is in millioenen exemplaren door de Vereenigde Staten verspreid. Hier boven zien we Fred. G. Clark, het hoofd van de anti-gangsters propagandisten met het pamflet. Expresstrein rijdt op vrachtauto in. V.D. verneemt uit Bombay (Britsch-Indië): Dinsdagochtend is bij Benares een ex presstrein van Pesjawar met groote snelheid tegen een vrachtauto opgereden. In de auto zaten arbeiders. 16 arbeiders en twee kinde ren werden gedood. De chauffeur en nog twee passagiers kwa men er met meer of minder ernstige verwon dingen af. In totaal 27 menschen het leven verloren. Uit Londen wordt gemeld: Door verkeersongelukken, ongevallen bij het zwem men en baden en ten gevolge van de wamite, hebben in Engeland op de Pinksterdagen 27 mensohen het le ven verloren. Achttienhonderd mensohen onwel by pro cessie te Manchester. Bij de jaarlijksohe processie te Manchester op twee den Pinksterdag werden tengevolge van de hitte acht tienhonderd menschen onwel, waarvan ruim zevenhoiv derd in ziekenhuizen behandeld moesten worden. Twin tig personen verkeeren in levensgevaar. Zaterdag, Zondag en Maandag werden in totaal t« Londen bijna 42 uur zonneschijn geregistreerd, gister was het ook buitengewoon warm en men verwacht niet spoedig een weersverandering. De temperatuur varieer de van 8084 graden. De spoorwegen en booten hebben ontelbare reizigers vervoerd en op de straatwegen kwa men herhaaldelijk verkeersopstoppingen voor, als ge volg van de vele auto's. MINISTERS DOCHTER ONTVOERD. Banditisme in Mandsjoekwo. De dochter van den onder-minister van financiën van de regeering van Mandsjoekwo Psji Tsjang, een meisje van 21 jaar, is naar V. D. meldt, door zes ban dieten ontvoerd. De bandieten eischen een losprijs van 3 millioen jen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1