OM EEN KAMERZETEL De inbraak in de Hema te Amsterdam Een halsstarrige automobilist Het proces-Nicole Liverpool's nieuwe kathedraal Zware straffen voor Russische kleermakers Tusschen de bananen Meisje door auto overreden Plotseling den weg overgestoken Een fantasie-rijke diamantbewerker Door de warmte bevangen Hevig gevecht met de politie Liefdesdrama te Doesburg De terreur in Spanje De lijdensweg van het Pact van Vier Nagekomen Berichten. Tijdens het 25ste bondsfeest van het Kon. Ned. Gymn. Verbond, dat Zaterdag te Rotterdam aanving, werden door Medioburgum uit Middelburg volks dansen uitgevoerd, die muzikaal begeleid werden» Hf. Vervoorn zal zyn aetel van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstan départs, blij\en bezetten. In verband met de berichten omtrent de candidaat- stelling en de verkiezing van mr. C. Vervoorn tot Ka merlid, verneemt het persbureau Vas Diaz thans van den heer J. H. Zwart te Appelscha, secretaris van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij het volgende: In de op 23 Februari gehouden algemeene vergadering van de Nationale Boeren-, Tuinders en Middenstandspar tij werd op voorstel van den heer Braat besloten de kieskringen absoluut vrij te laten in de samenstelling van de candidatenlijsten. Van dit recht hebben de Noordelijke kieskringen ge bruik gemaakt. Zij hebben, zooals ze dit ook in 1929 heb ben gedaan, gelijkluidende lijsten ingediend, met het bekende gevolg. De heer Braat schijnt met den verkie zingsuitslag niet tevreden te zijn en is een actie begon nen om alsog in de Kamer terug te komen. Deze zaak is op 29 Mei j.1. in een vergadering van het hoofdbestuur van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij behandeld en zal ook nog in een al gemeene vergadering worden besproken. De besturen der drie Noordelijke kieskringen hebben in verband met deze aangelegenheid een brief aan het Centraal Bestuur gezonden waarin zij betoogen: le, dat de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in bovengenoemde provinciën op correcte wijze, geheel in overeenstemming met het besluit van de algemeene ver gadering is geschiedt; 2e. dat de verkiezing van mr. Vervoorn op correcte en wettige wijze is geschied; 3e. dat er voor mr. Vervoorn geen reden is om voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken en dat dit voor de partij groote schade zou zijn; 4e. dat de actie, welke tegen mr. Vervoom wordt ge voerd. beneden peil is. Deze brief was geteekend door een bestuurslid uit elk der drie Noordelijke provinciën. Een aanhouding te Eindhoven. Op het Eindje te Eindhoven waren Zondagavond twee lieden aan het „passagieren". Zij verklaarden, dat hun to Antwerpen een biljet van duizend gul den zou zijn ontstolen. Mede uit andere uitlatingen •meende de politie te kunnen opmaken, dat zij te doen hadden met de inbrekers, die vorige week te Amster dam de brandkast van de Hema hebben geforceerd en f 1800 buitgemaakt. Beide mannen zijn gearresteerd en naar Amsterdam gebracht. Gevaarlijke weggebruikers. Men meldt uit Bussum aan de N. R. Ct.: Tijdens een van deze drukke dagen heeft een auto mobilist het dienstig geoordeeld om op het gevaar lijke kruispunt RijkswegBrediusweg bij Naaiden Jiet verkeer te bemoeilijken. Konlende van de richting Laren is hij uit een lange file gereden en wilde met een 70 K.M. vaart vooraan komen. Daar er van drie kanten auto's naderden, veroorzaakte hij een niet ge ring gevaar. Een politicagent gelastte hem te stop pen. Hij wilde proces-verbaal opmaken terzake van liet in gevaar brengen van het verkeer, doch de au tomobilist weigerde zijn naam op te geven. De agent gelastte hem zijn auto te verlaten om zich met hem naar den burgemeester te begeven. De automobilist verlangde, dat de agent met hem zou mederijden, maar deze vertrouwde het niet en gelastte den weer spannige uit den auto te stappen Deze en een vrou welijke passagier gaven daaraan gehoor, doch alleen om den agent te lijf te gaan. Een voorbijganger telefoneerde naar het politie bureau te Laren om assistentie, die spoedig kwam. De automobilist beweerd toen, dat de bejaarde agent met een meisje had staan praten in plaats van het verkeer te regelen. Na een laatste sommatie van den chef gaf de automobilist eindelijk op S. uit Lochem tc heeten. Hij was in het bezit van een rijbe wijs, ofschoon S. slechts één arm bezit. DE INHOUD VAN HET VONNIS. In het proces tegen Léon Nicole, den leider der So cialisten te Genève. wegens de bloedige November- onlusten van het vorige jaar aldaar, had de procureur generaal de volgende straffen geëischt: 10 maanden gevangenisstraf voor Nicole, zes maanden voor Millas- son. Danet en Lebet, vijf maanden voor Isaak, Baerswil en Wutricht. idiUA' MiCOLE. Het definitieve vonnis, dat Woensdagmorgen zal worden voorgelezen, luidt als volgt: zes maanden ge vangenisstraf voor Nicole met aftrek van zestig dagen preventieve hechtenis en 100 franc boete, vier maanden en 50 francs boete voor Lebt, vier maanden met afrek van 72 dagen voor Millasson, vier maanden met aftrek van 102 dagen en een geldboete van 50 francs voor Da- riet, vier maanden met aftrek van 38 dagen en een geldboete van 50 francs voor Wutrich en twee maan den met aftrek van 31 dagen en een geldboete van 50 francs voor Isaak. Een derde van de kosten van het proces komt voor rekening van het Zwitsersche eedgenootschap en twee derden voor rekening van de veroordelden. Op één na de grootste ter wereld. Uit Londen; Pinkster-Maandag is te Liverpool de eerste steen geltgd. voor zoover bekend van de op een na grotoste kathedraal ter wereld. Ter gelegenheid hiervan heeft een bijzondere dienst plaats gehad, waaraan twintigduizend Roomsch Kath. kinderen delenamen. Uit alle deelen van het land waren belangstellenden voor deze plechtigheid naar Liverpool gekomen. De straten en huizen in het Katholieke deel der stad waren versierd. Kardinaal Joseph MacDory kwam in de plaats van Kardinaal Bourr.e, die ernstig ziek is, als Pauselijk legaat naar Liverpool. Zondag werd door den aartsbisschop van Liverpool mgr. Downey, een pontificale hoogmis gecelebreerd. Zjj maakten costunies met ongeiyke mou wen en zetten de knoopen er slecht aan. Reuter meldt uit Helsingfors. Een zevental staats- kleermakers te Leningrad is veroordeeld tot gevange nisstraffen varieerend tusschen 3 en 10 jaar wegens verkwisting van regeeringseigendommen. De pakken, welke zij afleverden, aldus de acte van beschuldiging hadden mouwen van ongelijke lengten, de knoopen waren er slecht aangezet, de zakken vielen er uit, indien men er iets in deed, de voering vertoonde groote scheuren en dikwijls waren op de costumes nog de krijtstrepen te zien, waarmede de kleermakers de maat aangaven. GevaarUjke slang uit Zuid-Amerika. In een krat met bananen werd op de vruchtenmarkt Spitalfield te Londen tusschen de vruchten een flinke slang ontdekt, een beest van bijna een meter. Onmid dellijk werd de diergaarde gewaarschuwd, en er was spoedig een beambte van die inrichting ter plaatse, die de slang herkende als een van de gevaarlijkste Zuid- Amerikaansche kruipers (trigonocephalus lanceoltaus, géén ratelslang, waar daaraan verwant). Het beest werd met groote voorzorgen gevangen genomen en naar de Diergaarde overgebracht. FASCIST DOOR MESSTEKEN GEWOND. Bloedend ln de tram. Een conducteur te Rotterdam, bemerkte gister avond in de tram, dat een van zijn passagiers, die den 38-jarigen A. S. uit de Schildstraat bleek te zijn, vrij ernstig bloedde. Hij waarschuwde een agent, die den man naar het bureau aan de Torenstraat bracht. Daar verklaarde hij. fascist te zijn en door en kele onbekende tegenstanders te zijn aangevallen die hem messteken in borst, linkerhand en hoofd hadden toegebracht. Verder wilde de man geen in lichtingen eeven. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden De chauffeur in arrest. Het 13-jarige meisje J. L. uit Hillegersberg is in de gemeente N'ieuwerkerk aan den IJssel gisterenavond door een auto overreden en op slag gedood. Het lijk is per auto naar Hillegersberg overgebracht. De auto is in beslag genomen en de chauffeur ge arresteerd. Een broer van het slachtoffer en mej. S. uit Hil legersberg, die bij het meisje waren, werden eveneens door den auto aangereden, doch zij bekwamen geen ernstige verwondingen. Knaapje door een auto gegrepen en ge dood. Gisteravond omstreeks 7 uur was te Reuver langs den Rijksweg het 4-jarig zoontje van den heer L. Kol- laars aldaar aan het spelen. Plotseling moest het kind den weg zijn overgestoken, juist op het moment, dat uit de richting Venlo een auto naderde. De bestuurder trachtte nog door het stuur om te gooien een onge luk te voorkomen. De kleine werd echter door den auto gegrepen, eenige meters meegesleurd en op slag gedood. De auto, welke hierdoor op 't linkerdeel van den weg kwam, botste nog tegen een tegemoetko- menden luxe auto op en kwam ten slotte in een grep pel langs den weg terecht. Beide auto's weiden zwaar beschadigd Volgens ooggetuigen heeft de bestuur der geen schuld aan het ongeval. De Amsterdamsche politie meende aanvan kelijk op het spoor van den inbraak in de Kal verstraat te zyn. In de omgeving van Kattenburg te Amsterdam wan delde in den nacht van Zondag op Maandag een man, die zich nogal opvallend had uitgedost, zich nog veel op vallender gedroeg en daardoor niet naliet de opmerk zaamheid te trekken van een waakzamen agent. De witte jas, die de man droeg, was gehavend als een zeil. dat door den storm aan flarden is gerukt en ook ove rigens scheen hij min of meer ernstige averij te hebben opgeloopen. Naar de oorzaak daarvan ondervraagd, verklaarde de man openhartig, dat hij slaags was geweest m^t een tweetal verdachte individuen. Vooral wat hij vertelde over deze laatsten was voor de politieagenten aanleiding om hem mee te nemen naar het bureau Kattenburg, waar de man inderdaad interessante onthullingen deed. De twee mannen, met wie hij gevochten had, hadden hem willen betrekken in een diamantsdiefstal, zoo ver telde hij. Hij was diamantbewerker geweest en werd uit dien hoofde door de onderwereldlingen beschouwd als een expert op het gebied van kostbare steenen. De twee mannen hadden hem een groote partij diamanten vertoond, verpakt in groote en kleine doosjes. Het lag voor de hand dat zij niet op een al te eerlijke wijze in 't bezit daarvan waren gekomen, en de eerlijke „expert" had daarom geweigerd zich met het vleze zaakje in te laten, eerst tot groot verdriet, later tot groote veront waardiging van het tweetal, dat door het uitdeelen van een flink pak slaag aan zijn gevoelens uiting had gegeven. De politiemannen meenden een spoor ontdekt te heb ben van de inbraak in de Kalverstraat en waarschuw den de politie van het bureau Singel. Deze verzocht den „expert" over te brengen en de zonderlinge man herhaalde zijn relaas op het bureau Singel. Teneinde te trachten alsnog de hand te leggen op de beide hard handige rivalen van den gewezen diamantbewerker werd de hulp ingeroepen van een paar rechercheurs van de centrale recherche. Een van hen was zoo ge lukkig het heele mysteie in een halven minuut tijds op te lossen. In den gewezen diamantbewerker herkende hij namelijk een ouden bekende van de politie, die niet geheel normaal is en die den laatsten tijd al aan ver schillende politiebureaux hetzelfde verhaal over de ge stolen diamanten heeft gedaan. Telkens is echter ge bleken, dat dit verhaal van a tot z op fantasie berust Motorrijder overleden. Uit Purmerend, 6 Juni; Hedenmiddag is te Water gang hij Purmerend de 25-jarige motorrijder de Moes plotseling van zijn motor gevallen. Vermoedelijk is hij door de warmte bevangen. Na aankomst in het ziekenhuis te Purmerend is hij overleden. Een inspecteur zwaar mishandeld. Maandagavond omstreeks elf uur, aldus de Msbd.", liepen een inspecteur van politie en een agent op de Groote Markt te Haarlem. Een burger waarschuw de hen, dat op de Oude Groenmarkt een bestuurder van een ijsco bewusteloos geslagen was. Op aanwij zing van dien burger arresteerden de beide politie mannen daarop twee beschonken personen, de 32-ja rige en 27-jarige gebr. G. De beide mannen verzetten zich echter zeer hevig, waarbij de inspecteur zwaar mishandeld werd. De laatste kreeg hulp van agenten en burgers, maar-niet ver van het politiebureau ont stond opnieuw een hevige vechtpartij, doordat eenige personen de beide vechtersbazen wilden ontzetten. De politie slaagde er tenslotte in de beide mannen naar het politiebureau te brengen, waar zij in be waring werden gesteld. Den ijscoman heeft men niet meer terug kunnen vinden. Dienstmeisje met een mes gestoken. Uit Doesburg wordt aan „De Tel." gemeld: Gisteravond heeft de opperman H. uit Dieren, de 20-jarige dienstbode Mina Broekhuis alhier, verschil lende messteken toegebracht, o.a. in schouder, arm en hals. Het slachtoffer is naar het St. Elisabeth- Gasthuis te Doesburg overgebracht, waar de doktoren Kuiper te dezer stede en Jonkei's, chirurg te Zutphen, de eerste hulp verleenden. Vermoedelijk betreft het hier een liefdesdrama. De dader, die niet ongunstig bekend staat, is gearresteerd. Nieuwe daden. Bommen in vele ste den ontploft. Geheime wapendepots, In aansluiting aan het bericht, elders in dit blad over de bomaanslagen in Spanje, tijdens de Pinkster dagen, wordt nog nader gemeld: De politie is van meening dat er een wijdvertakt complot bestond, daar op denzelfden dag een groot aantal ontploffingen is voorgevallen. Te Sarragossa heeft de civiele garde een man aangehouden, die 55 bommen in zijn koffer had. In dezelfde plaats werd een inval gedaan in een geheime munitiefabriek. Te Sevilla is een bom ontploft voor het huis van een rijken ingezetene. Te Giion zijn verscheidene bbmmen voor het hoofdbureau van politie tot ont ploffing gebracht, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Te Ferrol is een groote garage in de lucht gevlogen. De civiele garde te Granada heeft een huiszoeking gedaan bij een beruchten extremist, die er van ver dacht werd bommen en wapens in zijn huis te heb- j ben. Na geruimen tijd gezocht te hebben zonder iets te vinden keken de manschappen toevallig onder het I matrasje in de wieg van de baby en vonden daar I 27 staven dynamiet, S4 slaghoedjes, verscheidene pi stolen en onafgemaakte bommen! Toen de politie- j mannen de wieg naderden, deden vader en moeder hun best om te verhinderen, dat zij het kind, dat vre- clig lag te slapen, zouden wekken, hetgeen den arg waan der politie opwekte. Na dc ontdekking beken- den zij, dat de baby reeds geruimen tijd op dit vree- selijk arsenaal geslapen had. Nu moet de Duitsche regeering eerst weer eens onderzoeken. De goedkeuring van het viermogendhedenverdrag zal alweer uitgesteld moeten worden, omdat thans verzet is gerezen van Duitsohe zijde tegen den nieuwen vorm van het pact De Fransche regeering heeft, zooals bekend, haar am bassadeur in Rome gemachtigd den tekst van het Vier mogendhedenverdrag zooals deze thans is, goed te keu ren. In Rome wordt in verband hiermede het gerucht verspreid, dat de Italiaansche regeering haar bemidde lingspogingen zou moeten opgeven, wanneer Duitsch- land dezen tekst niet zou aannemen. Dat wil evenwel zeggen, aldus wordt te bevoegder plaatse in Berlijn ver klaard, de zaken op den kop zetten. De toestand is veeleer, dat verleden week alle vier mogendheden tot overeenstemming zijn gekomen t.a.v. een tekst en dat daarop de Fransche regeering Vrij dag plotseling verklaarde dezen tekst niet te kunnen aannemen. De Fransche regeering heeft hierna 'n nieu wen tekst uitgewerkt, welke thans in Berlijn is ontvan gen. In dezen nieuwen tekst komt de Duitsche rechts gelijkheid niet genoeg tot uitdrukking. In verband hier mede doet zich voor de Duitsche regeering de vraag voor of zij genoeg belang heeft bij de onderteekenlng van dezen tekst of niet. Deze kwestie wordt bestudeerd Alle beweringen, dat de Engelschen en de Italianen den nieuwen door Frankrijk ingedienden ontwerp-tekst heb ben goedgekeurd zijn onjuist. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Een 7-jaiig meisje doodelyk gewond. Gistermiddag reed kapelaan L. Cusstes uit Oss, over den Boschdijk te Woensel. Het 7-jarige dochtertje van den heer Ernst uit Woensel wilde de straat oversteken. Het kind werd aangereden en liep een hersenschudding op. Kort daarna is het kind overleden. KETELONTPLOFFING OP NOORSCH SCHIP. Twee dooden. Aan boord van het te Kiel binnengreloopen Noorsche stoomschip Hellen is op zee een hevige ketelontplof fing ontstaan, waarbij twee stokers zijn gedood. De Hellen is op weg van St. Pet?rsburg naar Rot terdam. Oü DE NIEDORP Burgerlijke Stand over de maand Mei 1933: Geboren: Femmie. dochter van Eerend Vink en Geer tje Harms. Hendricus, zoon van Jan Bakker en Jo- hanna Sophenia Bruin. Maria Anthonia, dochter van Johanes Theodorus Burger en Maria de Waard. Catha- rina Afra, dochter van Cornelis Bakker en Jannetje Kwakman. Wilhelmina Petronella, dochter van Petrus Jong en Anna Maria de Jong. Gehuwd: Jacob de Vries, vrachtrijder te Spanbroek, oud 25 jaren en Catharina van der Fluit, oud 21 jaren, wonende te Oude Niedorp. Overleden: Geene. Bevolking: Ingekomen: Maria A. Stockman van Warmenhuizen, Nicolaas van der Oord en gezin van Egmond-Binnen. Cornelis Bakker van Schagen; Jantje van Leijen van Barsingerhorn; Dirk Koning en gezin van Haren karspel. Vertrokken: Geert Hijlkema en gezin naar Opster- land, Langezwaag; Pieter Grin en gezin naar Schagen, Hoep B 180; Cathrina Hoogzaad naar Heerhugowaard Noord, D 61; Jan Stammis naar Heerhugowaard, Veen- huizermiddenweg F 37; Elisabeth J. Buisman naar Nd. Scharwoude, Tegelstraat p..a M. Kuilman; Albert Lan- gereis en echtgenoote naar Noordscharwoude, Laanweg no. 8. HEERHUGOWAARD Explosie te middernacht. De heer P. B. uit Koedijk die in N. Niedorp kermi» gevierd had, keerde in den naoht van Zondag op Maan dag per motorfiets naar zijn woonplaats terug. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak raakte B. op een gegeven oogenblik het beheer over zijn motor kwijt en reed in den booht van den Middenweg tegen het muurtje, dat zioh bij de R.K. kerk aldaar bevindt, zoodat hij tegen den grond geslingerd werd, waarbij hjj kwetsuren aan hoofd en beenen opliep. Twee vrienden van B. poogden het wel eenigszins ge havende, doch voor het oog toch nog wel vervoerbare vehikel op sleeptouw te nemen. Dit had echter 't zeer onverwachte gevolg, dat plots met een hevigen knal een explosie plaats vond en hevige vlammen opsloegen, zoo dat in minder dan geen tijd van de motor niets anders was over overgebleven dan een chaos van ijzeren stan gen. De controle van de aanwezige oppervlakte bloembol len vindt alhier plaats door de heeren K. Wagenaar, Jb. Volkers, P. Tromp, A. Quant, C. van Langen en Jb. Klaver.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8