Alnicci Ninis- AÜEHlllltit- ÜlIlIHllli Pact van Vier tot stand gekomen. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co. Schagen. Eerste Blad. VERDRAG VAN VERZOENING EN SAMENWERKING. Volledige aanvaarding De officieele tekst van h e t P-a c t Het zooveelste smokkeldrama DUITSCHLAND EN FRANKRIJK Donderdag 8 Juni 1933. schaker 76ste Jaargang No. 9291 cTdraVt. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ientiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,1 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendv DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Nadat Duitschland zijn bezwaren had ingetrokken. Renter meldt dat gisteravond om half acht op het bureau van den Itallaanschen minister-president in het Palazzo Venezia te Rome het viermogendhedenverdrag is onder teekend door de ambassadeurs van Duitsch- land, Engeland en Frankrijk en door Musso- lini. Dat de paraieering zon geschieden werd gisteravond te Rome bekend onmiddellijk na dat Dnitschland verklaard had het voorstel tot wijziging van den tekst van het pact te rug te nemen, waardoor de algeheele aan vaarding van de betrokken partijen een ieit werd. Dadelijk nadat dit nieuws bekend werd, besloot het hoofd van de Itallaansche regee ring, Mussolini, de door bem aangekondigde rede in den Italiaanschen Senaat te houden, voor welke rede een buitengewoon groote belangstelling bestand. Op de tribunes verschenen talrijke diplo matieke vertegenwoordigers. Na deze Se naatszitting had de paraieering van het pact van vier plaats. Het thans goedgekeurde Viermogendhedenverdrag, dat tot titel draagt: Verdrag van verzoening en samen werkin g", heeft den volgenden in houd: De Duitsche rijkspresident, de president der Fran sche republiek, Z. M de koning van Groot-Brittan- nië, Ierland en de Britscüe overzeesche gebieden, kei zer van Indic en Z. M. de koning van Italië, zich bewust zijnde van de bijzondere verantwoor delijkheid die door het feit van nun permanente vertegenwoordiging in don Volkenbondsraad tegen over den Volkenbond zelf en zijn leden op hen rust en die tevens voortspruit uit nun gemeenschappe lijke onderteekeningen van het verdrag van Lo- carno; Overtuigd, dat aan den toestand van onbehagen, waarin de wereld verkeert, slechis een einde kan worden gemaakt door een virsteviging van hun so lidariteit, die in Europa het vertrouwen in den vre de kan schragen; Getrouw aan de verplichtingen, d*e zij op grond van het Volkenbondsstatuut, de verdragen van Lo- carno en het Briand-Kellogg-pact hebben aanvaard en zich refereerend aan de verkiarmg in zake het niet gebruik maken van geweld, die den grondslag vormt van de verklaring, welke op ll December 1932 te Genève door hun gevolmachtigden ter ontwape ningsconferentie is onderteekend en op 2 Maart iy33 door de politieke commissie der genoemde conferen tie werd aanvaard; Er naar strevend, alle in het Volkenbondssta tuut neergelegde oogmerken ten volle tot hun recht te doen komen, met inachtneming van cle methoden en procedures, die bedoeld statuut behelst en waar op zij geen inbreuk willen maken. Eerbiedigend de reehten van alle staten, waar over niet zonder medewerking der betrukkenen kan worden beschikt; Zijn overeengekomen, te dien e.ude een verdrag aan te gaan en hebben tot hun gevolmachtigden be noemd: (liier volgen dan de namen der gezanten va:i Duitschland, Engeiand, Frankrijk en van Mussolini). Die nadat zij wederkeerig kennis hebnen genomen van de hun verstrekte volmachten en deze in orde hebben bevonden: Zich met de volgende bepalingen accoord hebben verklaard: ARTIKEL I. De hoogc verdragsluitende partijen zullen elkan der op de hoogte stellen over alle vraagstukken die haar aangaan. Zij verplichten zich alle moeite te doen om binnen het kader van den Volkenbond een politiek van doeltreffende samenwerking tusschen alle mogendheden ter handhaving van den vrede tot aanwending te brengen. ARTIKEL II. Met het oog op het Volkenbondshandvest, in het bijzonder de artikelen 10, 16 en 19 besluiten de hoo- ge verdragsluitende partijen onder elkander en onder voorbehoud van de hun aangaande, door de gewone organen van den Volkenbond te treffen beslissingen,, alle voorstellen betreffende de methodes en procedu res te onderzoeken, die geschikt zijn dezen artikelen passende werkzaamheid te verleenen. MUSSOLINI, de geestelijke vader vau het Pact van Vier. ARTIKEL III. De hooge verdragsluitende partijen verplichten zich alle moeite te doen om het succes van de ont wapeningsconferentie te verzekeren; zij behouden zich voor, in het geval vraagstukken die haar in het bijzonder betreffen, bij beëindiging van de conferen tie open gebleven zouden zijn, het onderzoek van de ze vraagstukken onder toepassing van dit verdrag onder elkander weder te beginnen om te waarbor gen dat deze vraagstukken langs behoorlijken weg opgelost worden. ARTIKEL IV. De hooge verdragsluitende partijen bevestigen haar bedoeling elkander, met het oog op een in het kader van den Volkenbond te verkrijgen oplossing, van alle quaesties van economischen aard op de hoogte te houden, die voor Europa, in net bijzonder voor den economische wederopbouw van Europa, van gemeenscnappelijk belang zijn. ARTIKEL V. Dit verdrag wordt voor een tijdsduur van tien ja ren, berekend van het tijdstip van in werking treding, gesloten. Wanneer geen van de hooge verdagsluiten- de partijen de andere vóór den afloop van het acht ste jaar mededeeling doet van haar plan het verdrag op tc zeggen, geldt het verdrag als vernieuwd en blijft het zonder tijdstermijn van kracht, waarbij elk van de hooge verdragsluitende mogendheden de bevoegd heid heeft het verdrag door een tot dit doel met een opzegtermijn van twee jaar af te geven verklaring te beëindigen. ARTIKEL VI. Dit verdrag, dat in de Duitsche, Engelsche, Fran- sche taal gesteld is, waarbij in geval van afwijkingen de Fransche tekst beslissend is, moet geratifi ceerd worden en de ratificatie-oorkonden moeten zoo spoedig mogelijk te Rome gedeponeerd worden. De koninklijke Italiaansche regeering zal ieder van de hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd af schrift van de protocollen over de depositie doen toe komen. Dit verdrag wordt van kracht zoodra alle ra tificatie-oorkonden gedeponeerd zijn. Het secretariaat van den Volkenbond zal van dit verdrag volgens de bepalingen van het Volkenbonds handvest nota nemen. Gedaan te Rome, den in een exemplaar dat in het archief van de koninklijke Italiaansche regee ring gedeponeerd blijft, en waarvan ieder van de hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd af schrift zal toegezonden worden. Ter bevestiging daarvan hebben de genoemde ge volmachtigden dit verdrag onderteekend. Mussolini's toelichting in den Se naat. Groote belangstelling van het pnbliek. Toen de Italiaansche minister-president Mussolini zich voor het uitspreken van de rede in verband met het Pact van Vier, naar den Senaat begaf, aldus seint Reuter uit Rome, werd hij door een stampvolle zaal enthousiast toegejuicht. In een rede, welke drie kwartier duurde, zette de duce de beteekenis van het pact uiteen en schetste hij de moeilijkheden, waarop men bij het tot stand brengen er van was gestuit Allereerst bracht spreker de redevoering in herin nering, verleden jaar door hem te Turenne gehouden, en waarin hij voor de eerste maal wees op de nood zakelijkheid van samenwerking tusschen de vier groote Europeesche mogendheden, een noodzaak die door de verwikkelingen in de Europeesche politiek geleidelijk steeds duidelijker aan den dag trad. Het Pact van Vier kenschetst spreker als een ver volg en een logische en noodzakelijke ontwikkeling van het pact van Locarno. Sinds Locarno had de Eu ropeesche politiek echter andere wegen ingeslagen dan den weg van samenwerking. Het was tijd, aldus spreker, weer tot samenwerking te geraken; hierin voorziet het nieuwe pact en speciaal artikel I van dit pact.. Mussolini wijst er vervolgens op, dat het noodza kelijk was, den oorspronkelijken door hem opgestel- den tekst te wijzigen, aangezien het pact het resultaat moest zijn van de samenwerking der vier groote Eu ropeesche mogendheden. Spreker verklaart in dit verband, dat de tekst diende te worden aangepast aan de gewettigde eischen der diverse staten. Sprekend over de voornaamste passages van het nieuwe pact zet spreker uiteen, dat de herziening der verdragen is neergelegd in artikel 19 van het Volken bondsstatuut, waarnaar het nieuwe pact verwijst. Spreker weidt dan uit over de moeilijkheden, die de redactie heeft opgeleverd van artikel III, dat op de ontwapening betrekking heeft. Vervolgens verge lijkt de duce artikelsgewijs den tekst van zijn oor- spropkelijk ontwerp en dien van het Pact van Vier in de definitieve redactie. Spreker brengt hulde aan de regeeringen, die hem haar medewerking hebben verleend en in het bijzonder aan den Franschen pre mier Daladier, wiens loyale en moedige houding hij prijst.. De wolken tusschen Frankrijk en Italië zijn thans verstrooid, verklaart Mussolini, welke verklaring een storm van toejuichingen uitlokt. Wilde jacht op een Nederlandsche auto. Chauffeur door karabijnschoten zwaar gewond. Reeds 14 dagen lang lagen Duitsche beambten in een sterke postenketen in hinderlaag in de buurt van het kantoor Pannerheide, bij Kerkrade, om be slag te leggen op een Hollandschen vrachtwagen, die herhaaldelijk groote hoeveelheden koffie fraudu leus over de grens had gebracht. Pinksterdag werd de auto gesignaleerd en beschoten. In razende vaart reed de auto verder, ondanks de lekke bank. Bij den z.g. Beckers-molen stond een aantal beambten op den weg met de karabijn in de hand. Toen de chauf feur weer geen acht gaf op de stopsignalen, openden de beambten het vuur. Plotseling stond de auto stil. De door verschillende kogels getroffen Hollandsche chauffeur zakte in elkaar. Op een draagbaar werd hij naar het kantoor Pannerheide gebracht en later vervoerd naar een hospitaal. Zijn toestand is ernstig. In beslag genomen werden 600 pond koffie en een groote hoeveelheid andere smokkelwaar. De Hollan der, die naast den chauffeur was gezeten, werd licht gewond. PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE NAAR BERLIJN. Ter bestudeering van den vrijwilligen arbeidsdienst. Prof. Slotemaker de Bruine heeft zich vandaag naar Berlijn begeven, teneinde den vrijwilligen ar beidsdienst en eenige andere sociale aangelegenhe den daar te land te bestudeeren. Het grootste Christusbeeld ter wereld. Wy hebben kunnen lezen hoe op Pinkster-Maandag In de Engelsche havenstad Liverpool de eerste steen ge legd is van de, voor zoover bekend, op één na de groot ste kathedraal ter wereld. Voor deze kathedraal Is een enorm groot Christusbeeld ontworpen, waarvan wij hier boven het model zien en daarnaast den beeldhouwer Sargeant Jagger. Dit model zal eerst aan den Paus ter goedkeuring worden voorgelegd. SPORTKOUSEN!! naar maat en kleurkeuze bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best) le klas repara tie-inrichting voor ALLE soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Den Helder, Znidstraat 19 (let op den gelen winkel). P.S. Vracht voor onze rekening. GöRING. Minister Gösing bepleit toenadering. Een bespreking tusschen dé Dnitsche en Fransche regeering is noodzakelijk. Het Parijsche Petit Journal publiceert het verslag van een onderhoud dat een bijzondere correspondent van het blad met den Pruisischen premier Goering heeft gehad. Het gesprek liep over de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk en in de eerste plaats over het viermogendheden verdrag. Hierom trent merkte Goering op dat in Duitschland niemand meer gelooft aan de rechtsgelijkheid, die men Duitschland met den mond heeft toegestaan. Door talrijke oorzaken kan men op den ingeslagen weg niet vooruitkomen. Als te eeniger tijd een verdedi gingsoorlog noodzakelijk mocht worden, zou het Duit sche volk dien met kracht voeren, nooit echter een aanvalsoorlog. Een Europeesche oorlog zou ten slotte slechts het bolsjewisme ten goede komen. Wat wil Frank rijk van ons? vroeg Goering verder. Frankrijk bezit het sterkste leger van Euro pa, bondgenooteu, garantieverdra gen, terwijl Duitschland al leen staat en zijn bewapening zoo danig is, dat wij zeifs vijandelijke vliegers niet kun nen beletten onze steden te bom bard e^ren. Wil Frankrijk dezen toestand soms bestendigen, als het van zijn vei ligheid spreekt? Thans, veertien jaar na het slui ten van den vrede, stuiten wij, zoodra wij ook maar een vinger uitsteken om geleidelijk de vrijheid te herkrijgen, zonder welke niemand kan bestaan, zoo- dra wij maar eenige beweging in eenige richting doen, op het verzet van Frankrijk. Waarom? Wat scheidt feitelijk beide volken? Niets, tenzij weder- keerige vrees voor eigen veiligheid In elk opzicht kunnen de belangen der beide v dken met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Hoemeer ik er over nadenk, des te meer kom ik tot de overtuiging, dat Duitschland en Frankrijk zich moeten verzoenen. De Fransche staatslieden komen met .die van alle andere landen bijeen, alleen niet met de Duitsche. Wij hebben behoefte aan een bespreking tusschen beide regeeringen, welker samenwerking meer dan eenige andere den vrede en de welvaart van Europa zou verzekeren. En dit juist op een oogenblik, waar in Duitschland zichzelf een sterke regeering heefi ge geven, welke in staat is verantwoordelijkheid op zich te nemen, 't geen een onafwijsbare voorwaarde voor elke verziende politiek is. Frankrijk en Duitschland moeten met elkaar on derhandelen, dan zullen zij, daarvan ben ik vast overtuigd, een gemeenschappelijke!* weg vinden. Op het oogenblik is de atmosfeer niet goed. Ik doe evenwel mijn best ze te verbeteren. Men verandert geen traditioneele stroomingen in één dag. Dat is een langdurig werk, maar men moet het aanpakken. De indrukken in de verschillende landen. Uit Parijs, 7 Juni (V.D.): In Fransche regcering3- kringen beschouwt men de parapheering van het vier- mogendhedenpact als een eerste stap in de richting van een Europeesche ontspanning. Uit Londen: Het bericht, dat Duitschland het viermogendhedenpact in zijn tegenwoordige redactie heeft aangenomen, heeft in Londen groote tevreden heid gewekt. Men is hier van meening, dat het pact ondanks zijn zwakheid den wil van de groote mo gendheden tot uiting brengt om vriendschappelijk sa men te werken. Uit Berlijn: In Berlijn verheelt men zich niet, dat de tekst van het pact van vier vergeleken met de oorspronkelijke gedachte van Mussolini een essön- tieele verwatering beteekent. Van bevoegde zij de wordt steeds gewezen op de beteekenis van het feit* dat in dezen critieken tijd een dergelijk verdrag '\r tot stand kunnen komen. Van beteekenis is dat in dj* pact voor de eerste maal, in tegenstelling tot Q,'e, overige tot nu toe gesloten pacten en verdragen, een moment der beweging en het vooruitzicht op toekom stige ontwikkelingen nadrukkelijk zijn opgenomen. EEN VLOT MET WERKLIEDEN TK WATER. Een man verdronken. Dinsdagavond zijn 8 werklieden, die bezig waren op een vlot, zgn. gewapende korven naar de bouwkuip van een der pijlers van de nieuwe brug to Nijmegen te bren gen, te water geraakt. Zeven konden er onmiddellijk ge red worden, de achtste, zekere J. B. uit Scherpenisse verdronk.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1