Op een brandende locomotief Hongersnood in Turkestan Het gevolg van de droogte DE LANGE GOLF ERNSTIG BEDREIGD Vrouw in brand Felle brand te Alphen Zoolang de wet er nog niet is Noodweer in Ontario. Ernstige ontploffing in Japan Autobus met 80 personeu in de diepte gestort UlT de OMGEVING Jammerlijk verdronken. Een reusachtig muziekfeest Het drama op den expres ParijsMontereau Onder de verschillende treinongelukken, die geduren de de Pinksterdagen in Frankrijk zijn voorgevallen, was ook. zooals wij meldden, de noodlottige gebeurtenis op de locomotief van den expres ParijsMontereau, waar bij de machinist en de stoker om het leven zijn geko men. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den hoofdconducteur is de trein voor een schrikkelijke ramp gespaard gebleven. Wij lezen daarover in het „Alg. Hsbl." nog het vol gende: Om 21 u. 26 had de expres Maandagavond het Parij- sohe Gare de Lyon verlaten. Ter hoogte van Charenton bemerkte de hoofdconducteur dat er iets haperde aan den vlotten gang van den trein. Hij werd ongerust keek naar buiten en zag een hooge vlam uit de locomo tief opstijgen. In allerijl remde hij in zijn cabine, waar door de trein vaart minderde. Hij kroop uit den goede renwagen. over den tender en zag tot zijn ontzetting den stoker met brandende kleeren op het platform van de locomotief liggen, kermend en zich wentelend van pijn. De machinist wasv erdwenen. Zonder te aarzelen trotseerde de hoofdconducteur de vlammen en slaagde er in den stoom af te sluiten. Langzamerhand verloor de trein zijn snelheid en stopte op eenige tientallen meters van het station van Vllle- neuve-Saint-Georges. Onmiddellijk werd hulp verleend aan den stoker, die echter spoedig het bewustzijn verloor en stierf. Er werd getelefoneerd naar de verschillende baanwachters om te zoeken naar den machinist, die naar men ver moedde met brandende kleeren ter zijde van de loco motief was geklauterd om zich in de zich daar bevin dende waterbakken te werpen, maar te pletter was ge vallen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat er een uitslaan der vlammen uit de stookplaats had plaats gehad. Het feit dat de machinist en de stoker zich niet hadden kunnen redden door op den tender te springen, sproot voort uit de omstandigheid, dat de tender niet door de locomotief werd getrokken maar geduwd. Zoo waren de beide mannen dus opgesloten en hadden geen uitweg. De hoofdconducteur, aan wiens koelbloedigheid het te danken is geweest, dat de ramp werd voorkomen, heeft een sober relaas gegeven van de gebeurtenissen. Hij vertelde dat het hem van meet af aan had verwon derd, dat de trein, die met vertraging uit Parijs was vertrokken, vrij langzaam reed Toen er geen schot in kwam, had hij uit het raampje gekeken en een rossen gloed op de locomotief gezien. Hij besteedde er geen aandacht aan, denkende dat de stoker kolen aan het ingooien was. Totdat een gruwelijke brandlucht tot hem doordrong. Hij vermoedde iets vreeselijks, trok aan de rem en snelde naar de locomotief met het bekende ge volg. Het oordeel der deskundigen luidt dat de machinist, die met een snelheid van 80 K.M. reed, voor het station Maisons-Alfort overeenkomstig het voorschrift zijn snelheid had verminderd en den regulator had gesloten, terwijl juist de stoker, die het vuur wilde aanwakkeren, de schuif van de vuurhaard opende. Hierdoor sloegen de vlammen, die geen lucht hadden, naar buiten. Botsingen tusschen de bevolking en roode troepen. Reuter meldt uit Helsingfors: Volgens hier uit Turkestan ontvangen berichten, heerscht in dit Zuidelijk district der sovjet-republieken groote hongersnood. Kostbare Oostersche kleeden en karpetten worden gegeven voor eenige zwarte brood en. Onder de bevol king heerscht een scheurbuik-epidemie tengevolge van het gebrek aan voldoend en geschikt voedsel. Het Russische geld wordt niet meer In betaling aan genomen. zoodat er alleen ruilhandel bestaa.t De groeiende onrust in Turkestan blijkt uit de tal rijke botsingen tusschen de bevolking en de roode troe pen. Heide- en boschbranden in België. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: Tengevolge van de groote droogte en van de onacht zaamheid van wandelaars of toeristen heeft men, tij dens de Pingsterdagen alweer, in de Kempen en in de Ardennen, verschillende heide- en boschbranden gehad Tusschen Westwezel, Loenhout en Brecht, in de Ant- werpsche Kempen, op korten afstand van de Neder- landsche grens, werden 20 hectaren heide en laag gewas vernield. Dank zij de tusschenkomst van een detache ment artilleristen uit het kamp te Brasschaat, kon het vuur worden bedwongen. In de Ardennen zijn ver scheidene hectaren bosch in vlammen opgegaan. DE GODSDIENSTHAAT DER SPAANSCHE REGEERING. Krachtig protest van de vereeniging van gezinshoofden. Uit Madrid. Meer dan een millioen schoolkin deren, 350.000 zieken, 18.000 krankzinnigen en 15.000 melaatschen, wie thans door instellingen der religieuse orden worden verzorgd, worden thans getroffen door de wet op de religieuse orden. Krachtens de nieuwe wet toch, die verleden week door president Zamora getee- kend is, zullen al deze Instellingen gesloten worden. De vereeniging van gezinshoofden heeft bij de regee ring krachtig, tegen deze wet geprotesteerd, welke zij „de meest openlijke schending noemt van de rechten van gezin en kerk, buiten Rusland en Mexico. VARIéTé-THEATER VAN DANZIG AFGEBRAND. Schade van 250.000 gulden. Het variété-theater Scala" te Danzig, dat onder be heer van een curator staat, is gisternacht door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Ook het belendende woonhuis van den directeur is met den geheelen inboe del verbrand. De schade wordt op 250.000 gulden ge schat. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. MILITAIREN IN OOSTENRIJK SCHULDIG AAN HOOGVERRAAD? Honderd personen aan een verhoor onder worpen. Inval in nat-soe. vergadering. Wolff meldt uit Weenen: De bladen melden, dat heden ongeveer 100 personen, voornamelijk leden van het Oostenrijksche bondsleger, door de politie zijn onder-worpen aan een verhoor ten einde vast te stellen of zij zich aan hoogveraad hebben schuldig gemaakt. Aanleiding tot het optreden der po litie vormden degevens, die kort geleden bij een inval in een nat.-socialistische vergaderzaal zijn gevonden. Volgens de bladen .heeft men daarbij talrijke militai ren in actieven dienst aangetroffen en veel bezwarend materiaal in beslag genomen. De spreker, die dien avond het woord voerde, wekte op tot onwettelijke handelingen. RADIO Maar Nederland houdt voet bij stuk. Het schijnt op de radioconferentie te Luzern, waar men zich o.m. bezig houdt met de verdeeling van de omroepgolven onder de verschillende gegadigden, niet best te vlotten, aldus lezen we in de N.R.Ct Over de verdeeling van de korte golven, d.i. het om- roepgebied tusschen 200 en 600 meter golflengte, schijnt men het vrijwel eens te zijn, al lijkt ons de opzet een vrij gewaagd experiment De lange golven, die tusschen 1100 en 2000 meter lengte bieden minder ruimte voor stations, terwijl er na tuurlijk veel meer gegadigden dan beschikbare plaat sen zijn. Gelijk bekend is een lange golf. om technische rede nen, een zeer begeerenswaardig bezit Met natuurwetten is het kwaad onderhandelen en wanneer die wetten overtreden worden, loopt het onher roepelijk mis. Vandaar, dat het niet aangaat, om iede- ren liefhebber voor een lange golf tevreden naar huis t« zenden. Nu lijkt het ons niet meer dan billijk, dat degenen die het eerst een lange golf bezet hebben geregeld tot op dit oogenblik gebruiken, deze ook behouden. Nederland, dat het allereerst in Euro pa een omroep had. daarvoor een lange golf bezigde en thans nog gebruikt, houde derhalve het recht op een lange golf. Zoo schijnen onze afgevaardigden te Luzern er ook over gedacht te hebben; althans, voor zoover bekend, zijn zij nog niet bezweken voor den druk der andere ge gadigden. Zondag j.1. is de conferentie in een acuut stadium ge komen. vanwege het feit, dat de Nederlandsche delega tie onder geen voorwaarde de lange golf wilde prijsge ven. Hoe netelig haar positie ook moge zijn. wij kun nen het niet anders dan toejuichen, dat zij thans voet bij stuk gehouden heeft. Er is geen enkele reden, waar om Nederland een bezit, dat het reeds jaren geleden verworven heeft en waarvan het tot heden een gepast gebruik maakt, zou afs'aan aan welk land dan ook. omdat dat land het ook zoo gaarne zou willen hebben Het zou al te dwaas zijn om over te spreken. Het land. dat met zijn omroep kwam, toen de beste golflengten bezet waren, dient genoegen te nemen met hetgeen er over is en kan onmogelijk van Nederland eischen, afstand te doen van een eenmaal verkregen be zit. Wij hebben vroeger onze historische golf van 1050 me ter al prijs gegeven en daarvoor die van 1875 meter teruggekregen, welke van technisch standpunt bezien, aan de eerstgenoemde minderwaardig is. Onze eenige lange golf thans verlaten, is een verlan gen. dat wij met beslistheid moeten afwijzen. Wij zijn er van overtuigd, dat heel luisterend Neder land aohter onze delegatie staat en dat zij. zelfs indien de conferentie op dat punt onverrichterzake huiswaarts zou moeten keeren. voet bij stuk moet houden. De lange golf is een nationaal bezit, dat onder geen voorwaarde vervreemd mag of kan worden. Haar toestand Is ernstig. Omstreeks half 12 Dinsdagavond is in haar woning aan de Deimanstraat 20 te Den Haag de 31-jarige me vrouw N. v. d. B.v. d. L. een ernstig ongeval over komen. Doordat de vlam sloeg in een pan met vet. wel ke te smelten, was gezet, geraakten haar kleeren in brand. Haar echtgenoot, geassisteerd door buren, doof den zoo spoedig mogelijk de brandende kleedingstuk- ken, doch de vrouw had inmiddels verwondingen over het geheele lichaam bekomen. In ernstigen toestand is zy naar het Gemeenteiyk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Ook de echtgenoot liep eenige brandwon den op. doch kon, na aan het ziekenhuis geholpen te zijn. huiswaarts keeren. De brandweer van het bureau Ryswijkscheweg bluschte het begin van brand in de keuken. DRIE BOERDERIJEN IN ASOH GELEGD. Gistermiddag omstreeks twaalf uur ontstond brand in de broodbakkerij annex boerderij van den heer Gruit- huizen, in het gehucht Greffeling nabij Alppen (Gld.) Het dak was kurkdroog en de vlammen werden door den wind aangewakkerd, zocdat het groote pand wel dra in lichtelaaie stond. Het talrijke gezin moest over haast de vlucht nemen en men had groote moeite om een meisje van twintig jaar, dat zwaar ziek te bed lag. nog tijdig in veiligheid te brengen. Binnen een kwartier was het vuur overgeslagen op de belendende boerderij van den heer Chr. van Lent, een alleenwonend man van 76 Jaar, die zonder iets te kunnen redden de vlucht moest nemen. Ook deze boer derij was weldra een vuurzee. Doordat de brandweer met gebrek aan water te kampen had, kon niet worden voorkomen, dat ook de aan de andere zijde van hei pand, waar de brand ontstaan was, gelegen boerderij van den heer Mollenberg, door het vuur werd aange tast. De heer Mollenberg was niet thuis en de vtouw des huizes, die met de zorg over verscheidene kinderen was belast, kon niets van den inboedel in veiligheid brengen. Alle drie boerderijen waren in een uur tijds afgebrand. De schade, die ongeveer f 20.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. WAT ROTTERDAM AAN STEUN UITGEEFT. In vier maanden acht millioen steungeld. De gemeenteiyke dienst van maatschappelijk hulpbe toon te Rotterdam heeft van 1 Januari tot 29 April 7.693.Ö00 gld. uitgekeerd, benevens 419.000 gld. brand- stoffenbijslag; tegen 6.232.000 gld. en 283.000 gld. In het zelfde tijdvak van 1932. Van 1 April tot 29 April is uitgekeerd 1.814.000 gld. (v. J. 1.577.000 gld.) NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. In de Midden-Beemster. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft op het land van den heer Van der Lee to Midden-Beemster een militair vliegtuig, genummerd 492. een noodlanding moeten ma ken. Het vliegtuig kwam van Amsterdam en ging naar Den Helder. De inzittende, een tweede luitenant, was gelukkig ongedeerd. De oorzaak was een klein motor defect SPOEDIGE UITLEVERING VAN MATUSCHKA. Door Weenen aan Boedapest V.D. verneemt uit Boedapest: Volgens berichten in de bladen zou de uitlevering van Matuschka van Weenen naar Boedapest geregeld zijn tussohen het gerechtshof te Boedapest en het Landes- gericht te Weenen. De uitlevering zou volgens deze be richten binnen zeer korten tijd plaats vinden. Het proces tegen Matuschka zou echter voorloopig nog niet plaats vinden, wel zijn verhoor en dat der getuigen, terwijl ook een onderzoek naar zijn geestvermogens zou worden ingesteld. Een Larensch raadslid vraagt uniformver bod van gemeentewege. Het raadslid Diamant te Laren (N.-H.) heeft tot het college van B. en W. aldaar vragen gericht om zoo lang daarin niet by de wet is voorzien van gemeen tewege maatregelen te treffen om tegen te gaan het toenemend gebruik van op den openbaren weg in po litieke uniform gekleed te gaan Ook vraagt hy maat regelen om door aanvulling der politie-verordening, be houdens uitzonderingsgevallen, te verbieden het op den openbaren weg dragen van politiek insignes of andere inderscheidingsteekenen of uniformkleedingstukken en het van den openbaren weg af zichbaar vertoonen van politieke vlaggen enz- CHINEESCHE AMAZONEN OP HET OORLOGSPAD. Zy weigeren te zeggen, tegen wien zjj vech ten. Bevolking niet op het bezoekgesteld Uit Sjanghai: Te Tongsjan in de provincie Hopeh, is een geheimzinnig leger van 400 vrouwen, gewapend met sabels en karabynen, aangekomen. De „amazonen" die gekleed zyn in mannelUke uniformen, weigeren te zeggen, aan welken oorlog zy deelnemen, of in wiens dienst zy zyn. De bewoners hopen echter, dat zy spoedig zullen ver trekken. Voor wie bestaat er geen „Maandagmorgen"? Voor de gebruikers van de origineele KING Pepermunt, Zij voelen zich de ge heele week frisch, energiek en volkomen in staat om het hun opgedragen werk tot in de puntjes ie verzorgen. Liefhebbers van KING worden gevonden onder alle soorten werkers met hoofd en handen. Zij waardeeren KING niet alleen om zijn heerlijke smaak en geur, maar ook als het beste dagelijkscho middel ter opwek king en verkwikking. KING Pepermunt. Op tal van plaatsen de bliksem lngesla gen. Twee sohoolgebouwen ingestort 40 Kinderen gewond. Uit Toronto, 7 Juni (V.D.): Een vreeselijk onweer heeft de Canadeesche pro vincie Ontario geteisterd. In tal van huizen sloeg de bliksem in, o.a. in twee scholen. De instortende schologebouwen bedolven een aantal kinderen onder de puinen. -40 Kinderen werden gewond, een daarvan zwaar. Verder is de bliksem in een kerk ingeslagen. Bij het blusschingswerk viel een ladder om, waardoor een brandweerman gedood werd en drie anderen ge wond. Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Ettelijke slachtoffers. Reuter seint uit Tokio: In de kruitmagazijnen der luchtvaart te Haraa- matsoe hebben drie hevige ontploffingen plaats ge had, waardoor een tiental personen gedood of gewond werd. Verscheidene gebouwen zijn verwoest. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog grooter is. Nader uit Tokio: In de kruitmagazijnen der lucht vaart heeft een vierde ontploffing plaats gehad, waar door opnieuw zes personen zijn gedood. Verscheidene gebouwen m de omgeving zijn door de kracht dezer ontploffing zwaar beschadigd. Eén doode, 47 gewond. Wolff meldt uit Ohlau: Tusschen Ohlau en Grün- tanne reed gisteravond door onbekende oorzaak een autobus, waarin tachtig personen gezeten waren, te gen de langs den weg staande balustrade en stortte in de diepte. Een persoon werd gedood, terwijl 47 jon ge mannen deels zware verwondingen opliepen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 767 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refraclionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. W F. R I N n F. F IV A A R D Als een by'zonderheid het volgende: Drie jaar ge leden verloor de heer J. Saai in den Waardpolder op een stuk bouwland een horloge. Dezer dagen werd het by het bleten hakken of bieten op stuk zetten boven geschraapt. Het werd opgewonden en het horloge liep weer alsof er niets gebeurd was. Een verslag over het schoolreisje van Wieringer- waard was tot dusver steeds opgewekt en mooi, doch voor ditmaal is het zeer treurig geëindigd. Als gewooniyk gingen we met 26 auto's, welwillend beschikbaar gesteld. Woensdagmorgen weer op reis met als eerste pleisterplaats Bergen, alwaar de kinderen evenals altyd volop hebben genoten. Van Bergen naar Eergen aan Zee. De kinderen waren natuuriyk in den kortst mogelijken tyd aan 't pootje baden. Ook gingen zes van de heeren chauffeurs even zwem- men en juist dit is noodlottig geworden, want een van hen, de 24-jarige M. S., is waaréchyniyk even te ver •regaan, want op een gegeven oogenblik. terwijl T. B. op een paar meter van hem af was, verdween S. in de diepte. Pogingen om hem te grijpen, mochten niet ba ten. Met een paar booten is men aan 't dreggen gegaan, doch na een uur werd hy nog niet gevonden. Men begrijpt, dat de feeststemming direct was ver dwenen, zoodat dan ook werd besloten de reis af t« breken en rechtuit naar huis terug te gaan. waardoor .\lkmaar van 't programma werd afgevoerd. Voor de 'dnderen natuurlijk erg jammer, maar de lust was bij iedereen verdwenen. Andere jaren werden we 's avonds ongeveer 8 uur door een talrijke menigte opgewacht, doch nu kwamen we om ruim \ijf uur ln stilte en zeer onder den indruk binnen. De treurige mare was hier toen reeds bekend. Het iyk is in den laten avond aangespoeld en daarnft naar de woning der ouders vervoerd. KOEGR AS JT7UAN ADORP. By het werk aan de rijwielpaden langs den Rijksweg ter hoogte van de Kooy. had Dinsdagmiddag een ern stig ongeval plaats, doordat de aldaar werkzaamzynde arbeider S. O. by het oversteken van den weg. door een vrachtauto werd aangereden, en na van eerste hulp te zijn voorzien, in tamelijk ernstigen toestand per zie kenauto naar Den Helder is vervoerd en in het Man- nenhospitaal is opg^pomen. De heer O. is vader van een groot gezin was eenigen tijd werkloos geweets, was op den weg tewerk gesteld en moest het nu wel ongeluk kig treffen. Nader vernemen we dat de patiënt een tameiyke hoofdwonde had bekomen met een hersenschudding. tv F. n r v r, p v Vergadering van de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek in hotel Lont te Hlppolytushoef. Aanwezig 9 leden. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer N. Kaan Pz. werd de vergadering geopend door den heer v. 't Hof. Deze opende met welkom en verzocht den secretaris den heer Groos de notulen te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Besloten wordt aan de reis naar Amsterdam met be zoek aan Artis te verbinden op den terugweg een be zoek aan Marken. De lnteekeniysten worden Ingeleverd en de tydsom- standlgheden In aanmerking genomen is de opbrengst bevredigend. De dames en heeren worden dank gezegd voor da moeite om met de lijsten rond te gaan. De gevers wor den tevens dank gezegd. Op een schilderachtige plek iu de schoone Schwarzwald- stad, Freiburg, ln Baden werd gedurende de Pinkster dagen een reusachtig muziekfeest gehouden, waaraan door talryke vereeniglngen, die met elkaar duizenden leden telden, werd deelgenomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2