teekening. De VARIA. UIT Predikbeurten. De rijksaccountant had een betrouwbaren indruk ge kregen van de aangifte va nden heer L. en achtte ver dachte niet in staat dergelijke verval schingen ten uit voer te brengen. Na langdurige besprekingen tusschen rechtbank, ver dachte, getuigen en verdediger, werd ten slotte de Off. in de gelegenheid gesteld om aan te toonen, dat hier had plaats gevonden een opzettelijke vervalsching, ten einde de ingeleverde onkostenberekening te flatteeren. De Officier meende daarin te zijn geslaagd en requl- reerde f 3C0 boete of 90 dagen. Het behoeft geen betoog, dat mr. Buiskool het abso luut niet met dit requisitoir eens was. Pleiter achtte op verschillende gronden, nader door hem uitvoerig uiteengezet, het tenlaste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen, mede ook omdat het opzet niet kon worden aangetoond en concludeerde verdediger mitsdien vrijspraak, subs. een geringe geldboete. De Officier repliceerde hierna op enkele punten plei ters betoog, waam rede hij het niet eens was en werd daarop nog door mr. Buiskool beantwoord. DE FANTASTISCHE KAPPER. De 34-jarige ex-loodgietersbediende Joh. Gerlach J.. wonende te Sneek en thans gedetineerd, had door aller lei optimistische smoesjes den heer J. v. d. Leek, han delaar in kappers-ingrediënten te Hoorn, opgewarmd en hem bewogen tot aflevering van een heeren- en dames kapsaloninventaris. Hij beweerde namelijk dat hij te Hoorn een scheer- en kapsalon wenschte te openen. Hij was in 't bezit van een intelligente zuster, geheel op de hoogte van de hoogere kapkunst. Voorts had hij nog een aardig kapitaaltje op de Westfrlesche Bank. enzoo- voort enzoovoort. De heer v. d. Leek liet zich sugge- reeren en leverde verschillende benoodigdheden. Er kwam echter van de geheele salon niets terecht en werd de heer J. achter slot en grendel gezet. Op grond van verschillende abnormale geestelijke symptonen bij dezen pseudo-kapper werd Dr. Rruijtbosch, de bekende psychiater op „Duin en Bosch", verzocht hem eens in observatie te nemen en deze zenuwarts deelde heden, toen de kapper in spé terecht stond. mede. dat ver dachte lijdende was aan pseudo-logica phantastica, een vorm van psychopatrie. en hij niet volkomen toereke ningsvatbaar was te achten. Door den heer van der Leek werd verklaard, dat verdachte had beloofd het bestelde direct te betalen, aangezien hij op het Bijkantoor van de Westfrlesche Bank, waarvan zijn broer Inspecteur was. een kapi taaltje van f 1275 had staan. Natuurlijk ook allemaal fata morgana! Op de zitting scheen het echter wel, dat de pseudo- logica phantastica kapper de rollen wilde omkeeren en den heer v. d. Leek voorstelde als 'n persoon, die over geen herinneringsvermogen beschikte. Overigens had de heer v. d. Leek het grootste ge deelte van het geleverde terug ontvangen, behalve een hoeveelheid fleschjes eau de cologne, die verdachte had cadeau gegeven op een „frisschen avond" Als re clame voor de a.s. zaak .Niettemin leed de heer v. d. Leek nog een schade van f 60 bij dit avontuur Gevorderd werd door den Officier, die verdachte een maatschappelijk gevaar achtte, 6 maanden gev. Mr. C. Smal, verdediger, wees op de alcoholische de generatie die in de familie heerschte en op de wen- «chelijkheid van een voorw. straf. Voorts bracht pleiter in herinnering de 4 maanden die verdachte in voorar rest had doorgebracht en verzocht in ieder geval af trek van deze preventieve hechtenis. Kort verhaal door JOSINE ELRING. Ze had aanvankelijk gemeend, dat ze het zich slechts verbeeldde. Het was toch immers heelemaal niet mo gelijk. dat die knappe aardige jongeman eenige notitie zou nemen van haar? Hij keek zeker naar iemand an ders. Er liepen zooveel aardige vrouwen door het park. Ergens achter de bank. waarop zij zat, kwamen er ve len voorbij en daarnaar keek hU en schetste ze. Eenige malen al had zij hem bezig gezien met zijn ■werk, en verlangd, er iets van te mogen kijken, doch ze durfde zich niet naderbij wagen. Doch vanmorgen voelde zij zich bijna overmoedig en nam zich voor, niet als gewoonlijk weg te gaan in de richting tegenoverge steld aan het laantje waarin hij zat te teekenen, doch langs hem te loopen. Dan zou ze een blik op zijn tee- kensohrift kunnen werpen en zien. wat hij teekende. Want hoewel zij zichzelf uitlachte en niet wilde ge- looven, dat het waar was, diep in haar was de hoop ontwaakt, dat het toch wel degelijk zij was, die zijn aandacht in beslag nam, dat het haar was, die hij nu teekende, terwijl zijn hand zoo licht en vlug heen en weer gleed, zijn blik soms even op haar rustte. Was ze dan misschien niet zóó leelijk? Had de spie gel haar altijd bedrogen? Een vrouw gelooft zoo graag. En hoewel zij zich twin tig jaar lang voor leelijk had gehouden, en volkomen onaantrekkelijk, was de blik van dien knappen onbe kenden teekenaar voldoende om haar de illusie te schenken, dat er dan toch misschien iets bekoorends in haar uiterlijk kon zijn, iets dat het oog van een kunstenaar trof. Ze zag, met een schokje, dat hij zijn boek dichtklapte Ach, nu zou ze niet kunnen zien wat hij geteekend had. Ze keek snel achter zich. Het was vandaag stil in het park. Geen twijfel mogelijk, hij had haar geteekend... en zij zou het niet zien? Hij was opgestaan en drentelde haar richting uit. Er was een vijver dichtbij, hij wierp wat kruimels voor de eenden en sloeg ze glimlachend gade. Haar hart klop te snel. Nu nam hij de teekening mee naar huis, droom de misschien onderweg erover... Zou hij er thuis nog aan werken, zou hij misschien een schilderij4 ervan willen opzetten? Zij had een visioen: een tentoonstelling, ken nissen staan eensklaps voor een schilderij, er gaat een gefluister rond... „Neen maar, dat is toch..., niet te gelooven... ja zeker ze is het... maar net of ze er anders uitziet... was ze dan altijd zoo interessant... of heeft de schilder haar zoo gezien?" En ze zouden er mee thuiskomen, bij haar zusters, die zich zooveel verbeelden op haar aardige ge zichtjes, die nog nooit een kunstenaar hadden geïnspi reerd, bij haar... Ze zouden verbaasd, jaloersch, onge- loovig doen... ze zouden er kwaad van denken! Heerlijk, dat er iemand ook eens van haar kwaad zou denken! Ze gloeide van vreugde bij de gedachte en haar illusie was reeds werkelijkheid, er wós al een tentoonstelling, ergens hing het schilderij... ze zag het in gedachten... dit plekje aan den vijver en haar figuurtje... misschien was geidealiseerd, gezien door zijn kunstenaarsblik. Drie dagen later, in een tram. Iemand leest een ge ïllustreerd blad. Slaat het wijd open, bekijkt glimlachend een teekening van een bekenden caricaturist. Een meis je naast hem werpt er een blik op, verbleekt, staart... „Eenden" staat er onder. Het is dat plekje bij hel water, het zijn eenden en op een bank zit een potsier lijk figuurtje, plomp, met een gezicht, dat door den on- barmhartlgen caricaturist tot het evenbeeld van die eenden is gemaakt. Het is een grappige plaat. De lezer van het blad is stom verbaasd als hij opziende, naast zich een meisje ontwaart, dat strak naar de teekening kijkt, terwijl tranen over haar wangen loopen. En als ze eensklaps opschrikt, haastig opstaat en de tram ver laat, bijna struikelend over eenige beenen, kijkt hij haar hoofdschuddend na, ontmoet een eveneens verbaasden blik van een ouden meneer en maakt een veelbeteeke- nende beweging naar zijn voorhoofd. Wat in 's hemels naam valt er te huilen aan een grappige caricatuur van een meisje, dat op een eend lijkt?! Een veldtocht tegen de hitte. Een vroolyk stel meisjes in een Engelsche badplaats onderneemt een veldtocht tegen de hittegolf, die b\j onze overzeeeche buren op het oogenblik ongewoon sterk heerscht de OMGEVING W I E T, I N a F, De opbrengst der speldjesverkoop ten bate van Her wonnen Levenskracht (T.B.C.-bestrijding) heeft hier ter plaatse f 161.22 opgebrarht. LANG END IJ K Het koolplanten is hier weer in vollen gang De tijd daarvan vast wat vroeger dan een aantal jaren geleden. Men deelde ons mee, dat er voor den uit- plant veel planten worden gebruikt d»e in de bakken zijn gekweekt. Men wil daarmee bereiken, dat ze eerder zekeren wasdom hebben gekregen, zoodat ze dan beter tegen de steeds optredende ziekten be stand zouden zijn. F.en algemeen conclusie te trek ken, zal echter eerst na enkele jaren ervaring kun nen geschieden. Vla het Betaalkantoor van de Langendijker Groenten- centrale heeft nog een derde ultkeerlng plaats op grond van de Tuinbouwsteunwet 1932. Er wordt nog 15 pet. uitgekeerd Al zal het dus geen groote bedragen betreffen, bij de meesten zal het nog bijzonder welkom zijn, daar er velen nog niet aan „vangen" toe zijn. Verschillende tuinbouwers hebben dit jaar het eens geprobeerd met de teelt van sla. De teelt is over 't al gemeen goed gelukt, doch met de finantieele uitkomsten gaat het niet schitterend. Men zendt ze nu met de sohippers naar Amsterdam, ten einde ze daar aan de veiling te verkoopen. Als de onkosten er van betaald zijn, blijft er helaas te weinig over om van een loonende teelt te kunnen spreken. ZUIDSCHARWOUDE. Was er van de zijde van het gemeentebestuur gister opdracht gegeven de vuilnisbelt met kalk en petro leum te behandelen, vandaag is men van de zijde van de Langendijker Groentenccntrale begonnen de in sterke rotting verkeerende kool met petrouleum te overgieten. Moge dit werkje de gunstige resultaten op leveren, die men ervan verwacht BROEK OP LANGENDIJK. De Schippersvereniging „Beurtbevraohting", geves tigd alhier, kwam in 15e jaarvergadering bijeen in het lokaal van den heer J. de Boer. De voorzitter, de heer H Kamp, opende met een har telijk welkom en uitte den wensch, dat de vereeniging nog vele jaren onder goede samenwerking moge voort blijven bestaan. De uitgebreide jaarverslagen van secretaris, penning meester en agenten werden onder applaus goedge keurd. De heer L. Bood werd met bijna algemeene stemmen wederom in het bestuur herkozen. Traditie-getrouw begaf men zich hierna aan den ge- meenschappelijken maaltijd en ging men na afloop daarvan weer in vergadering bijeen tot het afdoen van huishoudelijke zaken. SINT MAARTEN STROET. Onder groote belangstelling der leden onzer pas op gerichte hengelclub had Zondagmorgen aan het Rljpje alhier, de eerste vischwedstrijd plaats. Indeeling der vischtijden was op gelijken voet der zus terverenigingen ingedeeld en na beëindiging daarvan kwamen als winnaars uit de volgende heeren: le prijs K. Wit, hengel; 2e prijs J. Keetman, idem; 3e prijs H. de Pee, sigaren; 4e prijs G. Keetman, wor- menbak; 5e prijs G. C. Sloof, vischnet, 6e prijs Jb. Prosper, hengelsnoer en de heer A. Keetman verwierf een vischnet voor het bemachtigen der grootste baars. ANNA P A V l O W.N A GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Ingekomen: M. v. Wieringen en echtg. van Haarlem mermeer; Mej. P. A van Rijswijk van Wleringerwaard; Mej. E. Haas van Haarlemmermeer. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Hendricus. zoon van P. M. ferou- wer en M. Th. Wittejnan. Ondertrouwd: A Harder en E. C. M. v. d. Vlies. Getrouwd: A Bakker en A. Zeeman; C. L. de Winter en M. H. Vleiit Politie. Verloren: een portemonnaie met inhoud. Gevonden: een rijwielplaatje. Aan komen loopen: een kleine Duitsohe herdershond, penning gem. Den Helder, no. 22. Inl. bij veldwachter Hoexum te Breezand. Nogmaals de gevaarlijke bocht. In het vorig nummer vermeldden we een paar onge vallen die op de Pinksterdagen plaats hadden in de gevaarlijke bocht in den Balgweg, nabij de woning van den heer Voorthuijsen cn spraken den wensöh uit. dal dit de laatste ongelukjes ter plaatse mochten zijn. waar toe spoedig te plaatsen waarschuwingsborden zouden kunnen meehelpen. De borden zijn in den maak of nu misschien reeds geplaatst. Dinsdag waren zij er ech ter nog niet en eischte dit gevaarlijke punt weer een offer. Een Leidsche student nam de bocht te groot en reed met z'n motor met zijspan tegen een A.T.O.-bus. die goed rechts hield. De heer D. de Graaf vervoerde den motorrijder, die bij het ongeval een been brak, naar zijn woonplaats, Leeuwarden, nadat dokter Olree de eerste hulp verleend had. Duivensport. „Altijd Verder" had bü de wedvlucht vanaf Pont St. Mascence (afst 434 K.M.) 28 duiven in concours. Zij werden om 7.25 uur gelost. De eerste duif is om 2 uur 43 m. 52 sec. geconstateerd, de laatste prijswinnaar om 3 u. 5 min. 4 sec. Prijzen behaalden: W. Blaauboer 1 en 3; N. Spigt 2 en 6; J. Peute 4; Gebr. van Steijn 5; G. de Boe 7. Donderdag 8 Juni van 89 inkorven voor Orleans (600 KM.) Gemeente Schagen. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen gedurende de maand Mei 1933. Mensink Bernardina naar Utrecht, P. C. Hoofstraat 10. Keetman Simon en gezin naar Zijpe, G 44. Verlaat IJsbrand en gezin naar Nieuwe Niedorp, Dorpsstraat C 55. Holtrop Hilbrand G. naar Medemblik, Ooster haven 30. Schoonderbeek G. A. S. naar Ede, Ederveen 264. Boontjes Greta E. naar Schoterland, Schurega 308. Roos Maartje naar Den Helder, Spoorgracht 30. Koster Cornelis en gezin naar Zijpe, Schagerbrug E 80. Kroonenberg Wed. Jan en gezin naar Alkmaar, Eikelenbergstraat 5. Groot Elisabeth G. naar Zijpe, 't Zand, Boschweg I 51. Middelbeek Jan en gezin naar Barsingerhorn. Spruit Suzanna naar Anna Paulow- na. Kleiweg 15. Lutke Jan Harm naar Barsingerhorn, A 8. Mooij Nicolaas en gezin naar Barsingerhorn A 8. Schouten Klaas en gezin naar Zijpe, St Maartens brug C 46. Dekker Cornelis en gezin naar Zijpe, Keins- merbrug E 138. Revers Cornelia Catharina naar Anna Paulowna, Breezand, Zandvaart 28. Goudsblom Wed. Jacob naar Steenbergen, huize „Caritas". Schoorl Ma ria Elsje naar Marum, de Wilp. Meuleveld Meinouw- tje KI. naar Zijpe, Schagerbrug E 122. Waiboer Wed. Jacob naar Anna Paulowna, Veerweg 9. Heilijgers Roelof en gezin naar Alkmaar, Houttil B 34. Kenkel Johanna M. naar Amsterdam, Warmoesstraat 123/129. Willig David Pieter naar Bergen N.H., bij Maarsen. Garstenveld Geertruida naar Den Helder, Kanaalweg 198. Prummcl Berend en gezin naar Medemblik, Mid denmeet'. Noot Hendrik en gezin naar Hoogwoud, Aartswoud. Kaldewaij Jansje naar Broek op Langen- dijk. De Vlieger Johannes M. naar Haarlem, Wouwer- manstraat 72. Ingekomen personen gedurende de maand Mei 19331 Baas Guurtje, F 19, van Heiloo. Tuinman Pieter Cornelis, D 149, van Alkmaar. Nonnekes Maria Jaco- ba, D 152, van Alkmaar. Keetman Neeltje, F 32, van Zijpe. Bijpost Elisabeth, C 115q, van Zijpe. Flapper Jouke, J 36, van Wonseradeel. van Son Willem Jo hannes, F 83, van 's-Gravenhage. Fijnheer Jacob, B 128, van Wieringen. Steeman Anna Maria, C 14, van Den Helder. Bleeker Theodorus Nic., E 165, van Voor hout Deutekom Hendrikus Th., A 63, van Voorhout Schoonderwoerd Martha M. en Kinderen, K 29, van Alkemade. Dongelmans Theodora W., K 29, van Wou- brugge. Falet Willem en gezin, F ongenummerd, van Noordscharwoude. Nuij Gerardus J., C 14, van Barsin gerhorn. Boon weduwe Dirk, F 14, van Epe. Kapitein Pieter Dirk, B 180, van Oude Niedorp. Plate Mr., Ru- dolphe, A 84, van Bergen N H. D'.bbelaar Helena M. B., F ongenummerd, van Velsen. Wardenaar Cor nelis en gezin, D 167, van Barsingerhorn. Grin Pieter en gezin, B 180, van Oude Niedorp. Oosterbeek Mel- chior en gezin, F ongenummerd, van Wieringen. Oosterbeek Hendrik en gezin, F ongenummerd, van Bolsward. Jes Jacob en gezin, C 79, van Alkmaar. Nijholt Wiebe, A 28, van Aengwirden. Oosterbeek Harm, F ongenummerd, van Wieringen. van der Veen Albert en gezin, D 136, van Oost en West Souburg, de Gruijter Cornelis A. M., F ongenummerd, van Me demblik. Leijdeckers Sander en gezin, C 74, van Bar singerhorn. Naber Cornelis en gezin, C 64, van Alk maar. van den Dorpel Cornelis en gezin, A 140, van Texel. Woud Evert en gezin, F ongenummerd, van Barsingerhorn. de Wit Pieter Cornelis, D 46, van Wie ringen. Klaver Binne. A 28, van Schoterland. Vis Wed. Cornelis, D 118, van Barsingerhorn. ZONDAG 11 JUNI 1933. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, geen dienst, wegens kerksohoowmaak. Barsingerhorn, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Da. de Leeuw. Onderwerp: Angst Noordscharwoude, geen samenkomst. Julianadorp, voorm. 10% uur, de heer Bergsma, Cand. t d. H. D. te Den Haag. Huisduinen, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Los. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Oosterland. nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vaandrager. Oude Niedorp, nam. 7% uur, Ds. de Leeuw. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Vorstman. Callantsoog, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Dse. Witkop. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, nam. 2% uur, Da. Witkop. Petten, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10% uur, Ds. Roobol. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Seulijn. Warmenhuizen, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10% uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, nam. 7% uur Ds. Haars. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10% uur, de heer Heeresma, van Am sterdam. Maandcollecte. 's Avonds geen dienst Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Schagerbrug, nam. 7% uur, Ds. Bosma. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10% uur, de heer R. van Tuinen. Nam. 7% uur, de heer R. van Tuinen. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover 't Raadhuis), nam. 6% uur, Ds. J. J. Ruys. Woensdag 4 uur. Kindersamenkomst West- frleschedijk door Zr. G. J. Meijer. St Maartensbrug (Ruigeweg 16), Donderdag 15 Juni, nam. 8 uur, Ds. J. J. Ruys. De Tropische Vlinders. Wie nog nooit de tropische vlinders heeft gezien, kan zich niet de betooverende praeht en den rijkdom aam kleuren en vormen van deze insecten voorstellen. De taal is niet rijk genoeg aan woorden om de schoonheid naar waarheid uit te drukken. Allen, die het voorrecht hadden, de vlinders in den glans der tropische zon te zien rondfladderen, zijn het met elkaar eens, dat het schouwspel overweldigend is. De in het Indisch-Austra- lisch gebied voorkomende Ornithoptere met hun sterke, als uit zijde gesneden vleugels worden als de mooiste geroemd. De Engelsche onderzoeker R. Sennon spreekt van onvergelijkelijke schoonheid der ornithoptere soor ten, die htf in Nieuw-Guina om de kruinen der boomen fladderen zag. Hij vergeleek ze met edelgesteenten, die zich door tooverkracht in de lucht verhieven. En de bekende Wallace, de onderzoeker, die ook in Oost- Indië onderzoekingen heeft gedaan, zegt van een an dere soort, die hij op het eiland Batjan aantrof: „De schoonheid en de glans van deze insecten zijn niet te beschrijven en slechts een natuuronderzoeker kan de ontroering begrijpen, welke deze dieren in mij ver oorzaakten. Als ik ze uit het nest haalde en de prach tige vleugels ontvouwde, begon mijn hart heftig te kloppen en het bloed steeg me naar het hoofd." Naast deze onbeschrijfelijke kleurenpracht en vormen rijkdom nemen onze schoonste inheemsche vlinders een zeer bescheiden plaats in. Daaruit mag niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat alle tropische vlinder» zoo mooi zijn. Ook daar zijn er, die zich van de onze weinig of niet onderscheiden. Ook in grootte overtreffen de tropische vlinders de onze vele malen. De Indische atlasvlinder heeft vaak vleugels met een spanwijdte van 25 centimeter. Deze behoort tot de groep van de „nachtpauwoogen',' die een groot aantal verschillende vormen biedt De ln Suri name levende Semiramisvlinder met zijn zachte kleu ren, in een schakeering van bruin en geel, bezit aan de achtervleugels twee dunne staartachtige punten, die driemaal zoo lang zijn als het lichaam. Vooral zijn het de kleuren, waardoor zich de tropi sche vlinders onderscheiden. Bij onze inlandsche soor ten zijn de kleuren als rood, blauw of groen komen hier bijna niet voor. De blauwe kleur is bij de vlinders in de tropen dominee re nd. De schoonste vertegenwoor digsters van het blauw vindt men onder de morpho, waarvan het vaderland Zuid-Afrika ia. Daaronder zijn soorten, bij wie het blauw slechts als een breede streep over de vleugels ls getrokken, weer anderen, bij wie het blauw als een azuurblauwe sluier het geheele dier omgee.ft. De kleur is een zoodanige, dat het tot nu toe niet is gelukt, ondanks den vooruitgang van de tech niek, om natuurgetrouwe weergave te verkrijgen. Het legioen van eer. Toen Napoleon in 1802 was benoemd tot Consul voor het leven begon hij het eeremoniëel van de monarchie aan te nemen; de vroegere eenvoudige woning in de Tuiilerieën werd vervangen door de weelde van een ko ninklijk hof, zijn .civiele lijst" werd van 500.000 francs opgevoerd tot het niet geringe bedrag van 6 millioen francs. De geheele regeering van Bonaparte, welk tijdperk wij ook nader bekijken, kenmerkt zich door een zeer be langrijke factor: geldnood. Steeds weer stelde hij nieu we belastingen in, wist hij middelen te vinden om zijn geweldige legers te kunnen voeden, kleeden en bewape nen. Napoleon wist de bittere pil dikwijls handig te ver gulden. Zoo srtelde hij b.v. op 19 Mei 1802 't Legioen v. Eer in. waarmee hij niet slechts de ijdelheid van zijn onderdanen streelde, maar waarmede hij ook hun loyale gezindheid aanwakkerde. In de toekomst zou geen offer hen te zwaar worden. De Nationale Vergadering had het eereteeken te gelijk met alle andere ridder-orden tn 1791 afge schaft. Het leger, dat bijna onafgebroken strijd moest voeren, bleef zonder uiterlijke belooningen of eeretee- kens. Napoleon kende zijn Pappenheimers. Reeds in 1799 en 1800 werden eeredegens ingesteld voor hen, die zich In het vuur hadden onderscheiden. De as. keizer ging echter nog verder om de gehechtheid aan zijn persoon en de opofferingsgezindheid te vergrooten: hij diende een voorstel» ln tot instelling van een Legioen van eer, tot belooning van burgerlijke en militaire ver diensten. In weerwil van hevige tegenkantingen nam de wetgevende vergadering het voorstel aan. Alle mili tairen. die vóór dien tijd eeredegens hadden gekregen het waren er 1854 werden in het legioen van eer opgenomen. Er waren oorspronkelijk vier klassen: lid, officier, commandant en groot-officier. Pas in 1808 kre gen de leden den titel van „Ridder". In 1805 werd een nieuwe klasse gesticht, die van het grootlint. Het oor spronkelijke juweel der orde bestond uit een gouden, wit geëmailleerde ster van vijf dubbele punten, welke met gouden kogeltjes bezet waren; rondom deze punten liep een groene lauwer- en eikenkrans. In het midden- schild stond op de voorzijde, de beeltenis van den kei zer. met het opschrift „Napoléon. Empéreur des Fran cais". Aan de keerzijde de keizerlijke adelaar met het opschrift „Honneur et Patrie". Boven het kruis prijkte de keizerskroon. Onder de Bourbons en later onder de regeering van Lodewijk Philips onderging dit ordetee- ken verschillende wijzigingen, doch kreeg onder Napo léon III zijn oorspronkelijken vorm terug. Na 1870, toen Frankrijk een republiek werd. kreeg zij 't opschrift: ..République Fransaise". Er zijn thans vijf klassen. Zuid-Slavische spreekwoorden. Een menech is harder dan een rots en ook breek baarder dan een ei. Vuur en water zijn goede dienaren, maar kwaadaar dige meesters. Een leege ransel drukt meer dan een volle. Waar de munten klinken, zwijgen de wijsgeeren. Het is gemakkelijk royaal te zijn met de goederen van een ander. Een zoete mond opent ijzeren deuren. Krulmkens voor verstand en haTt. De eene dag oordeelt den anderen, maar de laatste oordeelt ze alle tezamen. Een wijs man verbeidt altoos den rechten tijd en de rechte plaats. Er is niets zoo licht, of het zei u zwaar vallen, zoo gij het onwillig verricht Internationale Anecdoten. Tuiksclv „Je karakter is zoo week als een slak," zei Sultan Soeliman II verachtelijk tot zijn grootvizier. ..Heerscher over alle geloovigen", zei de oude heer met een sluw lachje, „mijn tanden die hard waren, zijn uit gevallen. maar mijn tong, die altijd week geweest is, is nog goed in orde." Nog een Fransche. Iemand vertelde den dichter Benzerade van den dood van een rijke, oude weduwe, die voor buitengewoon dom doorging. „Gisteren," zei hij, „te zij gestorven." „Jammer", zei Benzerade, „eergisteren zou ae nog een goede partij geweest rijn."

Schager Courant | 1933 | | pagina 7