Raad St. Maarten. SPIERPIJNEN in zijn arm genezen DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM AKKER'S omoiNeeL tm* inzaai KLOOSTERBALSEN Vergadering van den Raad op Donderdag 8 Juni 1933, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Gootjes. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mcdedeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten goedkeurden: besluit tot onderhandsche verhuring van perceel gemeenteland aan J. Corbijn; het besluit t« t reductie- verleening op huren van gemeenteland en -tuintjes; wijziging begrooting 1932 en verordening inzake te stellen eischen dranklokalen. Bij de kasverificatie op 30 Maart jl. werd de kas in orde bevonden. De gymnastiekvereeniging „W.I.K." te Stroet zond dankbetuiging voor de subsidie. De heer .G Paarlberg heeft zijn benoeming tot lid van de commissie van ioezicht op het L. O. aange nomen. Een goed voorbeeld. De besturen der bijzondere scholen gingen accoord met de door den Raad vastgestelde voorschotten. Het bestuur der R.K. school te Rbpje deelde mede. dat waar het voorschot op de kosten van instand houding zeer hoog is, ni. f 1400, wel volstaan kan worden met een voorschot van f 1200. B. en W. stellen deze beslissing op hoogen prijs en betuigen daarvoor dank. De handelsvvinteravondschool te Schagen werd in 1933 bezocht door t! leerlingen uit onze gemeente. Ged. Staten hebben tot 1 Januari 1935 vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening. Ged. Staten hebben de uitkeering inzake de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten voor deze gemeente vastgesteld op f 9.6342 vwas f 9.4090.) De Minister heeft de bijdrage in de kosten der werkverschaffing (baggerwerk) over 1932 bepaald op 42 voor het rijk en 28 voor de gemeente en in de steunregeling voor de werkloozen over datzelfde jaar 60 Een aanvullingssubsidie van f476.15 is ontvangen. In de werkverschaffing in de Wieringermeer zijn ongeveer 25 werklieden geplaatst. Het vervoer ge schiedt per autobus van De Goede te Dirkshorn. Door den Minister is de bijdrage in de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeliiig bepaald op f 16.—. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school te St. Maarten is benoemd Mej. A. van der Laan te Dirkshorn. Verslagen. De volgende verslagen kwamen in: Van de Noord- holl. Propagandacommissie van den A.N.G.U.B., van de commissie van toezicht op het L.O., van een ver vergadering van den Vleeschkeunngsdienst; het jaarverslag over 1932 van den Vleeschkeurings- aienst; van het agentschap der arbeidsbemiddeling; -van den cursus voor ontwikkelingsonderwijs te Eeni- genburg, en het jaarverslag 1932 van de Gezondheids commissie, van de Volkshuisvesting. De heer Gootjes komt ter vergadering. Naar aanleiding van bet verslag van de Commis sie van toezicht op het L. O. wordt medegedeeld, dat onderzoek heeft plaats gehad van de kinderen in verband met voorkomende schuriziekten en onge dierte. Gelukkig is deze' vreeselijke ziekte weer ge- iweken en de Commissie oordeelt, dat waar geen vol- 'ledig toezicht plaats vindt, verder onderzoek wel achterwege kan blijven. B. en W. herinneren aan de pogingen om tot een 'schoolartsendicnst te komen. Een verder onderzoek 'achten ook B. en \V. thans met gewenscht, wel dat wanneer er zich ziektegevallen vourdoen, de hoof- 'den der scholen daarvan mededeeling doen.- De heer Breed acht het toezicht gewenscht, maar dan niet éénmaal, maar periodiek en daarom kan 'hij zich met de door B. en W. gedachte regeling ver eenigen. De heer Van Drunen wijst ook op de wenschelijk- heid een geregeld toezicht te hebben. De Voorzitter zegt, dat dan ook getracht wordt krin gen te vormen waar schoolartsendiensteii zullen worden gevormd en dan met steun van de Provincie. Door den heer Blom wordt gevraagd, of de Vleesch- feeuringsdienst reeds eerder een nadeelig saldo heeft overgeschreven. De Voorzitter antwoordt ontkennend, alleen het nadeelig saldo van ruim f5400 over 1932 is overge schreven. Werkobjecten. B. en W. leggen over de correspondentie omtrent de ..vrebreeding van den Molenweg, als werkobject in ^verkverschaffing te doen verrichten en die over de .^verlaging der kluften van den Westfrieschen Zeedijk l£Óór hot dorp Sint Maarten. B. en W. vragen machti ging laatstgenoemd werkobject te aanvaarden en te kens het eerstgenoemde, wanneer met het Bannebe stuur overeenstemming wordt verkregen De kosten ivan de verbreeding van den Molenweg werden ge raamd op f 1213.als de kruinbreedte 7 meter wordt. een revolver zou kunnen vinden en verdween even snel als onmerkbaar. Nog eer'de strijdhaftige Pat uiting kon geven aan zijn minachting en zijn teleurstelling wegens de verdwijning rvan hun twistzieken medeburger, trok een zacht, ge- ;ringschattend gelach van den vreemdeling de aandacht .van de beide vrienden. De jonkman stond vroolijk glimlachend naar hen te kijken. Texas Joe en de Ier zagen elkander aan. „Kameraad", zeide Texas zacht. t„sou je denken dat die vroolijkheid op de een of an dere manier dezen hoek van het lokaal geldt?" :De vreemdeling had juist met den café-houder afge rekend en bewoog zich langzaam In de richting van de 'deur, toen op eenmaal het zware lichaam van Pat hem ,<Ien weg kwam versperren. Het was niet mogelijk de uitdrukking van het strijdlustige gezicht van den Ier- 'schen worstelaar verkeerd te verstaan. Hij keek den man uit het Oosten aan en zeide met een bepaalde be doeling in ieder woord: „Het schijnt dat de persoon lijke zaken van mijn vriend en mij u bijzonder verma ken. Dacht u missohien dat wij een paar kunstemakers zijn, waarnaar, de menschen staan te kijken?" De ander keek hem met die eigenaardige verbazing aan die het kenmerk van een zorgvuldige opvoeding pfteegt te zijn. „Wilt u zoo goed zijn mij door te laten?" vroeg hij kortaf. „Kom aan, dacht u zoo maar heen te gaan en dat zonder een woord van excuus voor uw beleedigend ge drag! Dan geloof ik dat je met een zïekewagen naar huis zult moeten gaan. nadat ik je eerst goede manie ren geleerd heb, ijdeltuit die je bent." Hij liet zijn vuisten zien en de vreemdeling, die geen streep achterwaarts week en niet de minste vrees toon- 'cle, nam positie voor het gevecht met het rustige zelf vertrouwen van een geoefend athleet. De begunstigers van het lokaal mijnwerkers, cow boys. daglooners, avonturiers, Mexicanen, Indianen, ^groepeerden zich rondom de beide mannen, in het aan gename vooruitzicht van een vertooning die nog iets 'meer dan een vertooning beloofde te worden. Reeds waren er eenige weddenschappen afgesloten en werden door de aanwezigen de verdiensten van de beiden be oordeeld en gewaardeerd. Daar greep een hand den op geheven arm van Pat. Woedend vloekte de Ier de stoornis, toen hij het aangezicht van Abe Lee voor zich zag. TT"~ gaat het. Pat? Net als altijd in het plezier?" Op a-e verstoorde protesten die uit de menigte opste- Wordt de kruinbreedte 8 meter, dan zouden de kosten f300 meer bedragen. Op een daartoe gedaan verzoek verklaarde de Minister zich bereid 25 der loonen bij te dragen, indien het werk door werkloozen wordt verricht, zoomede 25 van de kosten aan rentezegele en regenverlet. Daarna werd door B. en W. om verhooging van subsidie en van het uurloon gevraagd, doch de Mi nister antwoordde afwijzend. De bijdrage zou 20 zijn. Door de Provincie zou 10 van de loonen wor den bijgedragen. Daarna is door B. en W. aan het Bannebestuur ge vraagd in de uit tc betalen loonen 30 te willen, bijdragen. Het Bannebestuur antwoordde vandaag dat indien van de Banne een bijdrage gewenscht wordt, niet hoo- ger kan worden gegaan dan een bijdrage in de loonen van 10 De heer Van Drunen vraagt naar de kosten voor de gemeente van de werkverschaffing in de Wierin germeer. De Voorzitter zegt dat dit nog niet bekend is. Voor geen enkele gemeente is de rijksbijdrage voor 1933 be kend. De heer Van Drunen wijst op de geruchten dat de kosten voor onze gemeente zouden bedragen f250.— per week en spr. acht het dan beter werken in de gemeente uit te voeren. Daarom zou spr. ook liever het duurdere plan willen nemen, een kruinbreedte van 8 meter en dan tot het kerkhof toe, de kosten van dat plan worden geraamd op f 1930.Aan het werk in de Wieringermeer heeft de gemeente niet. De Voorzitter wijst cr op dat dit bedrag niet alles arbeidsloon is. De heer Stoop wijst er op dat het werk aan den Molenweg een gering werkobject is en daarom vindt hij het niet ongelukkig dat het werk in de Wieringer meer is. Waren er voldoende werkobjecten, dan zou het wat anders zijn, vooral waar de rijksbijdrage voor het werk in de Wieringermeer niet bekend is. Zoo lang de gemeente geen toeslag mag geven als de ar beiders in particuliere bedrijven werken, zal de werk loosheid wel blijven voortbestaan. Het bannebestuur heeft geen belang bij bedoeld werk en het is dan ook een royale houding desondanks 10 in de loonen te willen bijdragen. Is het misschien gewenscht om de verbreeding van den Molenweg nog wat op te schor ten tot a.s. herfst of winter? De Voorzitter zegt, dat B. en W. de moeilijkheid inzien om met de werkverschaffing door te gaan. Ook al zou het rijk 40 bijdragen, dan zullen de kosten voor de gemeente zeer groot zijn. Daarom hadden B. en W. aan de Banne 30 gevraagd en dan zou den B. en W. aan den Raad hebben voorgesteld het werk nog wat op te schorten, in de hoop dat er nog eens wat werkloozen in particulier bedrijf geplaatst worden De heer Van Drunen wijst er op dat de gemeente aan 't Bannebestuur om werk heeft gevraagd en sur. dacht dan ook dat dit werk dankbaar moest worden annvaard. De heer Glas merkt op dat dit verzoek meer gold werk voor den winter en met name dan vaart verbe tering. Spr. gevoelt tot nog toe niet veel voor het hier genoemde werkobject. De heer Blom zegt dat een dergelijk verzoek dan niet tot het Bannebestuur gericht behoefde te worden, want de Banne heeft geen vaarten. De heer Glas zegt dat als de hannes wegen onder profiel willen brengen, dit door hem op prijs wordt gesteld, maar anders is het met dezen weg die pas is daargesteld. De heer Van Drunen meent dat de heer Glas de za ken omdraait: de banne biedt werk aan De verbree ding van den Molenweg zal 't bannebestuur koud la ten. De heer Blom ontkent dit laatste, maar gezien de draagkracht van de ingelanden, meende het Banne bestuur niet verder te mogen gaan dan een bijdrage van 10 in de loonen tc geven. De heer Van Drunen zegt, dat als de polder Valkkoog voor de verlaging van den dijk maar f 1. kon geven, spr. nog voor aanvaarding was, omdat hij het geld liever in de gemeente verwerkt ziet, Spr. be grijpt niet dat het een half jaar moet duren eer zoo'n zaakje voor mekaar is, terwijl b.v. het dempen van de Loetersloot te Schagen een week na het besluit plaats had. De Voorzitter wijst er op dat als van 2 lichamen steun wordt gevraagd, daar veel tijd mee gemoeid is. Misschien heeft de heer Van Drunen daar nog geen ervaring van, maar B. en W. ondervinden het dage lijks. Be heer Breed zou het werkobject spoedig willen zien uitgevoerd, met het oog op het gevaar dat als de werkverschaffing in de Wieringermeer wordt voortgezet, de gemeente later wel niet bij machte zou kunnen zijn, om de verbreeding van den Molenweg te doen uitvoeren. De Voorzitter vraagt of de heeren ook niet denken dat er in het a.s. .seizoen wat werkloozen bij particu lieren geplaatst kunnen worden. De heer Van Drunen acht dat mogelijk als maar wat toegezien werd op de kinderexploitatie. Spr. weet wel dat het moeilijk is, maar er is in dezen nog wel wat te doen. De heer Stoop heeft gehoord dat de loonkwestie hier in den weg staat; dat er zijn die bezwaar hebben om in particulier bedrijf tegen hetzelfde loon te werken dat in de Wieringermeer wordt verdiend. Men komt daar gemakkelijk met de autobus, terwijl hier langer gewerkt moet worden. gen, sloeg de opzichter hoegenaamd geen acht Gedurende een oogenblik bleef de Ier sprakeloos, alsof hij een geestverschijning voor zijn oogen had ge zien. Toen, slaakte hy een kreet van vreugde en om armde hij de slanke gestalte van den opzichterBen jij daar, oude rot! Waar kom jij zoo in eens vandaan? En hoe kom ie hier verdwaald in dit dubbelzinnige gezelschap! Kijk, daar heb je Oom Tex ook. Hij doet alle mogelijke moeite bij je te komen. Kom mee. Daar moeten wij een glas op zetten." De storm legde zich even snel als hij opgestoken was. De menigte ging, als het ware, eenstemmig uiteen, en weldra weerklonk weer de luide lach door het lokaal. Toen hij in het rond keek, zag Pat den nog steeds uit- dagenden blik van den vreemdeling, die op dezelfde plek was blijven staan en wiens blikken den Ier en Abe rustig volgden, alsof hij het oogenblik afwachtte dat den man die hem had uitgedaagd, gelegen zou ko men. De Ier grinnikte van genoegen. „Wacht even", zeide hij tot Abe die met Texas Joe naar een leegstaande tafel ging. Daarna zeide hij tot den vreemdeling: ,Jk vraag u excuus dat ik daar straks zoo doorgeslagen heb. Het Is een verkeerde gewoonte van mij. Ik ben nu eenmaal erg gevoelig voor wat andere menschen van mij zeggen. Wanneer u met mij en mijn vrienden een glas zoudt willen drinken, dan zou ik u daar bijzonder dankbaar voor zijn." Het strakke gelaat van den jongen man ontspande zich. Er spreidde zich een glimlach over zijn aange zicht uit. „Ik vraag u van mijn kant ook excuus", zeide hij hartelijk, „De zaak is dat ik heelemaal niet om u beiden gelachen heb, maar wel om de manier, waarop u dien man die een revolver kwam halen, af gepoeierd hebt. Ik had dat dadelijk behooren te zeggen, maar het kan wel zijn dat ik ook een weinig mijn stuur kwijt ben geweest." Onwillekeurig wijdde Pat eenige aandacht aan de reusachtige ledematen, de ruime borst, de breede schou ders en het goedgevormde hoofd van zijn nieuwen vriend. En hii voerde hem mede naar de tafel. Toen zij daar zaten, zag Pat den opzichter met wel gevallen aan... „Het leven is toch vol verrassingen! Wanneer de dui vel zelf zijn hand op mijn arm had gelegd, had ik niet meer verbaasd kunnen zijn. dan toen ik jeu daar voor mij zag staan. Vertel mij eens, mijn beste jongen, wat kom je hier eigenlijk doen?" 'n Pljr om razend te worden bi| 't bewegen «en den arm „De pijn begon In mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot tn mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pfjn te genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer- king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." v. C. te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en so|j wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. De heer Van Drunen denkt dat men liever hier zal blijven werken dan in de Wieringermeer, als het loon maar niet minder is, want al houdt men nog zooveel van een boer, dat smaakt niet lekker. De heer Breed dacht dat in het seizoen het loon van f 15.— wel uitgekeerd kon worden. De Voorzitter wijst er op, dat vanuit de gemeente hier menschen komen werken voor f 12.— per week De heer Van Drunen vindt dat juist zoo droevig en wijst op de ervaring die de gemeente met een geval heeft opgedaan, dat voor ziekenhuisverpleging f350 moest worden betaald, voor zoo'n slappeling die voor f9.hier kwam werken. Dergelijke menschen moesten geweerd kunnen worden, als ze tenminste beneden het geldende loon werken. De boeren moesten dergelijke menschen niet te werk stellen. B. en W. stellen voor het werk vroeg-najaar uit te voeren en dan de 10 van de Banne te aanvaar den. Ook het Hoogheemraadschap vindt het beter de verlaging der kluften van den Westfrieschen Zeedijk in het najaar te doen uitvoeren. Het betreft hier de verlaging der kluften voor het dorp St Maarten en die aansluitend aan den Nieuwenweg. Door het Hoogheemraadschap zal 50 der kosten worden ge dragen, het Rijk 20 terwijl subsidie aan de provin cie is gevraagd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De rente van de tuindersvoorschotten. Ged. Staten hebben bericht dat van de nog te be talen rente over 1932 van de tuindersvoorschotten, verstrekt in 1931, indien door de betrokken tuinders deze rente niet kan worden betaald, de provincie 70 voor hare rekening zal nemen, mits de gemeente de overige 30 zal voldoen. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. Het totaal van de nog te betalen rente bedraagt f 1337.62. De heer Van Drunen zegt dat enkele personen de rente wel hebben betaald, en spr. zou het dan beter vinden, dat geld aan die menschen terug te betalen. De Voorzitter denkt dat dit wel niet zal gaan. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan het Crisiscomité. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan hei Crisiscomité alhier, op zijn verzoek, een subsidie te verleenen van f 100,— wegens verstrekten steun in dit jaar aan de ingezetenen voor aanschaffing van kleedingstukken enz., welke niet uit de ontvangsten gedekt kunnen worden. De heer Van Drunen zal er ditmaal voor sternen, maar hij vindt dat het Rijk diende te zorgen dat een ieder een menschwaardig bestaan heeft. Dat den menschen dekens enz. wordt thuis gestuurd, stuit spr. tegen de borst Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting der gemeente over 1932 wordt gewij zigd tot een bedrag van f 909.36. Opnieuwr wordt vastgesteld de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters der gemeente. De Minister gaf te kennen, dat een behoorlijk sa laris aan den veldwachter dient te worden uitbetaald en is in 't algemeen tegen het bekleeden van neven betrekkingen. De salarisregeling wordt thans zoo, dat het salaris „En hebben jelui geen van belden Barbara opge zocht?" vroeg de opzichter op den toon van een verwijt wegens plichtverzuim. „Neen, wij hebben haar nog niet opgezocht, maar ik moet je daarbij vertellen dat wij nog niet langer dan een uur hier in de stad zijn, gerekend naar het hor loge van Tex, dat Barbara hem gegeven heeft en dat hij in de mijn van Gold Centre verloren heeft" Toen de opzichter het doel van zijn aanwezigheid in Rubio City had medegedeeld en Texas en Pat zich bereid hadden verklaard met de nieuwe combinatie van het Koningsdal in zee te gaan, zeide de vreemdeling: „Ik geloof dat het meer dan tijd is dat ik mijzelf voor stel. U is mijnheer Lee, nietwaar?" Abe knikte toestemmend en zag hem belangstellend aan. De vreemdeling haalde een brief uit zijn zak te voorschijn en overhandigde dien aan den opzichter Hii voegde er bij. „Ik ben clviel-ingenieur. Ik heb order gekregen mij met u in verbinding te stellen. Mijn naam is Willard Holmes." Den volgenden morgen gaf de jonge ingenieur zijn kaartje aan de Pionier-Bank af en vroeg mijnheer Worth te spreken. De man die het keurig bedrukte stukje carton in ontvangst nam, knikte naar het andere uiteinde van een langen soheidsmuur van gepolitoerd hout, spiegelglas en bronzen hekwerk. „U zult mijn heer Worth daarginds vinden, mijnheer Holmes." De New-Yorker glimlachte om den provincialen een voud, en ging zonder verdere plichtpleging den bankier opzoeken. Jefferson Worth sloot de deur met zijn eene hand en wees zijn bezoeker met zijn andere hand een zitplaats naast zijn schrijftafel aan. ..Ga zitten, mijnheer." „Hebt u bericht van mijnheer Greenfeild aangaande mijn komst?" vroeg Willard Holmes. De bankier nam een beschreven vel van zijn schrijf tafel op, doorliep het met een oogopslag en antwoord de toen: ..Ja" De onwillekeurige beweging was de instinktmatige daad van iemand die gewoon is nooit zonder stellige gegevens een meening uit te spreken. Toen nu die blauwe oogen, waaraan alle uitdrukkingontbrak, op het gelaat van den vreemdeling gericht waren, was het dezen te moede alsof achter dat grijze masker een kracht huisde, die op zijn geheimste gedachten en aan doeningen beslag legde. Het was alsof hij zonderling als veldwachter en bode tezamen zal zijn f 1350, f 100 vergoeding voor uniform, f25 voor eigen rijwiel. Het totaal der salarissen blijft onveranderd. Voor de eventueele verkiezingen van hoofdingelan den en hoofdingelandenplaatsvervangers van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier v,\ dt tot gevolmachtigde opnieuw benoemd de heer A. Klerk. De rondvraag. De heer Van Drunen verzoekt den Voorzitter, de raadsvergaderingen wat regelmatiger te houden, op dat er meer contact met de nadsleden is. Tusschen de voorlaatste vergadering en deze vergadering is 7 maanden verstreken en in dat tijdvak is dus één ver gadering gehouden. Spr. wijst er op, dat er 6 ver- gatleringen in een jaar gehouden moeien worden en nacht dat dus om de 2 maanden vergaderd moet worden. De Voorzitter zegt, dat vergaderingen worden ge houden om de zaken te doen r archeeren. Het is best mogelijk, dat het noodig blijkt, dat over 14 dagen weer wordt vergaderd. Aan de 6 vergaderingen per jaar zullen we wel toekomen. De heer Van Drunen vraagt B. en W. om zooveel mogelijk uit te zien naar werk in de gemeente, om dat spr. het beter vindt de gemeentegelden voor werk in de gemeente uit te geven, dan aan werk in de Wieringermeer Ten derde vraagt spr., hoe de Voorzitter de postbestelling denkt te regelen als de zomerdienst voorbij is. De Voorzitter zegt ka.v. de postbestelling niets te regelen te hebben. De heer Van Drunen zegt, dat den Voorzitter toch om advies wordt gevraagd. De Voorzitter zegt, dat er verschillende factoren nog van invloed zullen zijn. de tram bijv. zal wel worden opgeheven. De heer Van Drunen zegt, dat de onbillijkheid er thans zoo dik op ligt en één wijk steeds de voorkeur heeft. Spr. ral er nu niet veel van zeggen, omdat de bestelling nu drie kwartier eerder uitgaat en een gedeelte van de gemeentenaren den ouden tijd hand haaft. Het is echte billijk om de maand een wijk het eerst te bestellen. De Voorzitter wijst er op, dat hij heeft geprobeerd om eerst de buitenwijken te doen bezorgen, maar van hoogerhand wilde men daar niet aan. Ook niet dat het maand om maand geneurde. De heer Van Drunen meent, dat het in de Wierin- gerwaard om de week gebeurt. Zooals de regeling nu is, is ze zoo egoistiscli mogelijk, eersl ik, dan ik en dan later jij, De Voorzitter zegt, dat de heer Van Drunen dan zijn bezwaren bij den Directeur-Generaal moet kenbaar maken. Spr. heeft zijn best gedaan en de egositerij is dus niet bij den burgemeester De heer Van Drunen zegt, dat als met dezelfde re geling den winter wordt in gegaan, verschillende buurtgenooten van spr. cr geen genoegen mee zullen nemen en wat dan het resultaat voor St. Maarten zal zijn, weet spr. niet. De heer Breed zegt, dat zooals het voorheen was geregeld, het 't beste was. De Voorzitter beaamt dit cn had dan ook die rege ling voorgesteld. Spr. zegt toe, deze zaak in gedachte te houden. De heer Breed zegt, dat één der woningen van C. de Geus weer bewoond is en vraagt of de verbete ringen zijn aangebracht De Voorzitter deelt mede, dat gebleken is dat wel voor luchtverversching van een bedstede was ge zorgd. cn daarom is voorloopig toestemming tot ver huren gegeven. Mocht de opzichter alsnog verande ring noodig oordeelen, dan zal dat gebeuren. De heer Breed informeert naar de rcglementswijzi- ziging voor den VTeeschkeuringsdienst, een zaak waarover zeker bijna een jaar geleden een gecom bineerde vergadering te Barsingerhom is gehouden. De Voorzitter deelt mede, dat een commissie aan de hand van de gemeentewet een reglement had ont worpen, een regeling echter die volgens de gemeente wet toelaatbaar was, maar volgens de Vleeschkeu- ringswet niet. In Den Haag is deze zaak besproken en voorgesteld is om een nieuw artikel aan de Vleeschkeuringswet tot te voegen. Wanneer de zaak voor elkaar zal zijn, weet spr. niet. De zware taak van B. en W, De heer Breed zegt, dat ter secretarie een confe rentie heeft plaats gehad met werkloozen, die om 'erkgelegcnheid vroegen. Het antwoord van B. en .V. was, dat zij spoedig zouden vergaderen en zij dan uitslag zouden geven. Na de vergadering van B. en «V. is aan de werkloozen medegedeeld, dat ze niet ïaar de Wieringermeer konden met het oog op de te .looge kosten voor de gemeente. Het 's spr. wat te gengevallen, dat toen lot den woordvoerder is ge zegd, dat zij die konden stempelen, maar moesten stempelen en de anderen naar het Armbestuur Het Armbestuur zit ook in geldzorgen en dat is dus, meent spr., niet de plaats om de menschen te helpen, sa het onderhoud dat de organisaties van de arbei ders in het landbouwbedrijf met het ooilege van B. en W. hadden, konden echter de werkloozen wel spoe dig naar de Wieringermeer gezonden worden. De Voorzitter ileelt mede, dat de menschen den ge- heelen winter aan het baggeren geweest zijn en toen het baggeren afgeloopen was, kon een gedeelte van de arbeiders stempelen en de andere werden door B. en W. verwezen naar het Armbestuur. Dat de menschen later naar de Wieringermeer konden,, kwam niet door inmenging van het bondsbestuur. doorzichtig was of ook ala iemand die in den nacht alleen ia in een verlicht vertrek en voelt dat er daar buiten in de duisternis iemand staat te gluren. De kleurlooze zakelijke stem van Jefferson Worth vroeg: „Is dit uw eerste bezoek aan het Westen?" „Om u te dienen mijnheer. Tot dusver heb ik uit sluitend in den Staat New-York gewerkt" „Juist. Vijf jaren bij de New-York-Bouw-maatschap- pij", zeide Jefferson Worth, terwijl zijn hand rustte op den brief die op zijn schrijftafel lag. „Ja. En tüdens de beide laatste jaren ben ik meer in het bijzonder 'met de belangrijke ondernemingen belast geweest..." Uit den toon van den ingenieur kon men opmaken dat het zijn bedoeling was met die woorden eenigen indruk te maken. Maar in het aangezicht en in de houding van dien man was niets dat. :n dien zin, van eenigen in druk scheen te spreken. \Y~.t dit betreft had de bezoeker hetzelfde resultaat bereikt, v, nneer hij met de stalen deur van den brandvrijen keldc: ren ge sprek gevoerd had. „Is u goed bekend met mijnheer Greenfield en zijn medevennooten „Mijn vader en mijnheer Greenfield zijn al# in hun iongensjaren vrienden geweest en ook later aan de Universiteit". verhaalde de ingenieur, „ik heb al vroeg mijn vader verloren en sinds dien tijd heb ik deel uitgemaakt van het gezin van Oom Jim. Hij ia ook mijn voogd geweest, totdat ik meerderjarig geworden ben." De jonkman hield het niet voor noodzakelijk daarbij te voegen dat zijn vader hem geen vermogen nagelaten had en dat de vriend van zijn vader een verstokt vrijgezel, voor de opvoeding van den knaap gezorgd had als ware hij zijn eigen zoon geweest. Evenmin vermeld de hij dat zijn snelle promotie in zijn vak grootendeela te danken was aan den machtigen invloed van den ka pitalist en diens omgeving meer wellicht dan aan eigen noesten arbeid en ervaring. Het is waarschijnlijk dat Willard Holmes er zichzelven nauwelijks reken schap van gaf. hoe zeer dat alles er toe bijgedragen had zijn bekwaamheid en ondervinding voorspoedig te ontwikkelen. Hij had zich zijn leven nooit zonder die factoren gedacht en hij aanvaardde ze derhalve onbe wust. zooals men een naturlijke voorbeschikking aan neemt. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10