llllllll KltlIS- Londensche wereldconferentie geopend Oostenrijk tegen de Nazi's. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Redevoeringen van Koning George en MacDonald BEROEP OP SAMENWERKING Rede van MacDonald MISLUKTE AANSLAGEN OP STAATSLIEDEN Nieuwe maatregelen tegen de Nationaal-socialisten Dinsdag 13 Juni 1933. SCHEER 76ste Jaargang No. 9293 COURANT. {Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jlentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoJ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NÜMMEB BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Gistermiddag om 3 uur 20 is de economische we reldconferentie te Londen geopend, waarbij koning George tot de gedelegeerden een toespraak heeft ge houden, welke als volgt luidde: D« openingsrede van Koning George werd draadloos uitgezonden. Mijn Heeren, In dit tijdsgewricht van eco- nomischen nood is het met een diep besef van verantwoordelijkheid, dat ik deze con ferentie open. Ik geloof, dat dit de eerste maal is in de geschiedenis, dat een vorst de openingszitting eener conferentie van alle volken der wereld presideert. Ik wensch uiting te geven aan mijn voldoening over dit feit, en aan het vertrouwen, dat deze confe rentie zal leiden tot vruchtbare resultaten. Ik heet de vertegenwoordigers welkom van de staten-leden van den Volkenbond. Den ar beid van den Volkenbond heb ik steeds met de grootste waardeering en belangstelling gevolgd. De Volkenbond heeft deze conferen tie bijeengeroepen, als gevolg van den nuttigen arbeid der commissie van deskun digen. Zonder den Bond en zonder de idea len, welke hij belichaamt, zou deze groote conferentie, naar ik geloof, niet bijeen zijn gekomen. Ik roep ook een hartelijk welkom toe aan de ver tegenwoordigers der staten, die geen lid van den Volkenbond zijn. Gaarne breng ik hulde aan den geest van samenwerking, die hen ertoe bewogen heeft, aan deze beraadslagingen deel te nemen. In het bijzonder heet ik ook de vertegenwoordigers van mijn Dominions en van menn Indisch rijk welkom. Ik wensch den deelnemers aan deze conferentie te verzekeren, dat ik mij met diepe bewogenheid wend tot deze bijeenkomst, die reeds zoo grootsch te, en niettemin nog iets veel grooters vertegenwoor digt, nl. de hoop en de wenschen van de geheele wereld. De wereld verkeert thans in een toestand, die groote bezorgdheid inboezemt. Op degenen, die thans den arbeid van het herstel ondernomen hebben, rust een zware taak. Die taak kan slechts vervuld worden door goeden wil en ernstige samenwerking. Daarom roep ik nogmaals een hartelijk welkom toe aan de gedelegeerden op deze conferentie, en ik wensch van ganscher harte, dat hun werk zal leiden tot het suc ces en de goede resultaten, welke de wereld met zooveel ongeduld verbeidt. Ik verheel mij geenszins den omvang van de taak, welke de conferentie wacht. Eén ding echter geeft mij hoop: het. ernstige streven, dat aan den dag is ge treden om een einde te maken aan het lijden der vol ken. Van dat leed geven de werkloosheidscijfers een doorslaand bewijs. De heteekenis van die cijfers en alles, wat op het menschelijk lijden betrekking heeft, heeft mijn voortdurende zorg, hetgeen eveneens geldt voor ieder uwer, die de regeeringsverantwoordelijk- heid draagt. Ten overstaan van een crisis, welke door een ieder beseft en gevoeld wordt, bezweer ik u, samen te wer ken voor het welzijn van de geheele wereld. Ik kan niet gelooven, dat de mensch niet in staat zou zijn, de groote welvaartsbronnen, waarover de menschheid beschikt, te gebruiken ter verzekering van het ma terieel welzijn der beschaving. Deze bronnen zijn geenszins verminderd; integendeel, haar ontwikke- De Openingsplechtigheid. Londen stond volgens een V. D.-bericbt gisteren geheel in het teeken van de Economische Wereld conferentie. Alle groote gebouwen, in het bijzonder de hotels en de groote zakengebouwen, hebben gevlagd. Reeds tegen 12 uur had zich een groote menigte voor het conferentiegebouw verzameld om te wachten op de aankomst van den Koning, die van Windsor kwam. Reeds in den loop van den ochtend kwamen vele gedelegeerden naai het conferentiegebouw om hun plaatsen uit tc zoeken en zich te oriënteeren In het gebouw heerschte groote drukte, doordat Volken bondsambtenaren, Lagerhuisleden, gedelegeerden, journalisten en secretarissen dooreen krioelden, ter wijl bovendien monteurs, schilders en timmerlieden nog overal de laatste hand aan het werk legden, op dat 's middags te drie uur alles gereed zou zijn. Den geheelen nacht heeft men doorgewerkt en zelfs te gen twaalf uur waren op vele plaatsen in het gebouw werkvrouwen bezig de sporen van het werk der schilders en timmerlieden te verwijderen. In de groote zaal staan de groene tafels met groen geverfde stoelen in dichte rijen achter elkaar. Dicht bij de diplomatenloge is de geheel gereedzijnde bar ingericht, waar alle soorten cocktails te krijgen zijn en waar de mixers reeds 's middags aan het werk waren en o.a. een speciale conferentie-cocktail be reidden, die den optimistischen naam van „Droef- heidsverdrijver" heeft. De zaal der conferentie bevat 1000 zitplaatsen. Bij de opening zijn slechts twee leden ian elke delegatie aanwezig. Daar de secties verdeeld zijn volgens de alphabctische volgorde van de namen der naties in het Fransch zitten de Albaneezen het meest vooraan hij den troon van den koning. ling, de nieuwe uitvindingen en het werk der orga nisatie, hebben haar vermenigvuldigd. De overvloed der productie heeft nieuwe problemen doen ontstaan. Doch boven en behalve dezen buitengewonen voor uitgang dient een nieuw feit geconstateerd te worden: het besef van de onderlinge afhankelijkheid der vol ken en de waarde van samenwerking tusschen hen. Het zal taak zijn, dit nieuwe bewustzijn ten goede te doen komen aan de bevordering van het algemeen be lang. Ik open deze conferentie in het vaste geloof, dat haar beraadslagingen den eersten stap vormen, die thans moet worden gedaan. Ik zal haar beraadslagin gen volgen met de grootste aandacht en uit daarbij den wensch, dat haar arbeid den weg naar welvaart en ordelijken vooruitgang weer voor de wereld zal openen. Nadat de koning zijn rede had beëindigd en, hij, uitgeleide gedaan door een delegatie, de zaal had ver laten, nam Ramsay MacDonald den voorzitterszetel weer in, tot het uitspreken van de vólgende openings rede: In naam der Britsche regeering heet ik u allen har telijk welkom. Ik hoop, dat dit verblijf voor u aange naam zal zijn en dat de conferentie resultaat zal mo gen opleveren. RAMSAY MACDONALD. De premier dankte den koning voor zijn diepgevoel de woorden van welkom ter inleiding van de confe rentie. (Applaus.) Hij wees op het belang en de groot te van deze vergadering. Alle regeeringen hebben den invloed bemerkt van de alom heerschende crisis. De macht is er, de werkkracht is er, maar zij worden niet gebruikt. Hij wees op het verloop van de crisis sinds 1929, die steeds zwaarder werd, waarbij de productie steeds minder werd en het verkeer tusschen de na ties steeds bemoeilijkt werd. De gouden standaard is practisch verlaten, aldus MacDonald, de belemmerin gen in het internationaal verkeer zijn grooter gewor den, de werkloosheid is gestegen. Dit kan niet doorgaan. De stemming is wanhopig. Er zijn pogingen tot verbetering geschied, maar een oplossing is nog niet gevonden. Er dient een definitie ve oplossing gevonden te worden. MacDonald kwam daarna te spreken over de oor logsschulden en herstelbetalingen. Hij bracht hulde aan de resultaten van Lausanne. Welke uitzichten zijn er voor een nieuwe confe rentie? De naties hebben gegrepen naar nationale maatregelen, die haar eenige tijdedijke verlichting hebben gebracht, maar men voelt reeds, dat dit niet voldoende is. De resultaten van de laatste jaren heb ben trouwens bewezen, dat deze nationale hulp gaat ten koste van andere naties. Een uitweg biedt slechts wederzijdsche hulp en steun. Internationale samen werking is de beste hulp voor nationale opleving. Daarvoor zijn wij thans hier vergaderd, aldus Mac Donald. Op deze conferentie moeten de groote wegen aan gegeven worden, waarvan de gedetailleerde uitwer king overgelaten zal worden aan de nationale regee ringen, ook in samenwerking met elkander. De ver antwoordelijkheid van deze vergadering is groot, moge haar dat sterken in haar samenwerking. Wij zijn niet bijeengekomen om te delibereeren, maar om besluiten te nemen. Wanneer wij ons voelen als verschillende naties, dan zullen wij falen en dan zal de wereld, die op het oogenblik haar hoop op ons heeft gevestigd, tot den laatsten druppel den bitteren kelk der desillusie le digen. Zijn wij hier gekomen met de overtuiging, dat de welvaart der wereld van ons afhangt? Zijn wij hier gekomen, om een hervatting van die welvaart moge lijk te maken? Zoo ja, dan zullen wij slagen en dan is de hoop der wereld gerechtvaardigd. De grondtoon van deze eerste zitting is, dat wij vastbesloten zijn om te slagen en om succes te be- Vóór hei zonnebad eerst de huid inwrijven met' „Zij"-crême of „Zij"-olie. Dal voorkomt zonnebrand en Uw huid wordt tevens, prachtig gebruind. 'J^CRÊME of..ZO"OL/E In prijzen van 20-75 c». reiken. Ik geloof uit naam van alle gedelegeerden te kunnen spreken, wanneer ik zeg, dat wij hier zijn ge komen niet om theoretische besprekingen te voeren en in economische algemeenheden te vervallen, maar om de practische besluiten vast te stellen, welke voor de genezing van de kwalen der wereld noodig zijn. Wij moeten de wereld toonen, dat wij willen sla-^ gen. Wij moeten het werk beginnen met soepele over tuiging. Wij moeten geen theorieën verkondigen, wij zijn hier, vertrouw ik, aldus MacDonald, voor prao tisch werk. Moge deze Londensche conferentie nieut wen moed en nieuw vertrouwen in de wereld brengen. Het is in onze macht, dat te bereiken." Op deze woorden volgde een hartelijk applaus. Twee Oostenrijkers bijna het slachtoffer. Een nationaal-so- cialistisch complot. Naar Reuter uit Weenen meldt, zijn Zondag tegen twee vooraanstaande Oostenrijksche staatslieden aan slagen gepleegd, welke echter mislukt zijn. De leider van den Tiroolschen Heimwehr. bondsraad Steidle, is nabij Inmsbruck van een auto uit beschoten en aan den arm gewond, terwijl een poging is gedaan om de auto van dr. Rintelen, den gouverneur van Stier marken, in de lucht te laten vliegen, toen hij zich op weg bevond naar Graz. Deze poging is echter mislukt. In het hoofdkwartier van de nationaal socialisten ia een huiszoeking verricht. Een aantal personen is gearresteerd en volgens half- officieele mededeelingen kan de aanslag op Steidle wor den toegeschreven aan een nationaal socialistisch com plot. Hoe de aanslagen plaats hadden. Omtrent deze aanslagen verneemt V.D. nog de vol gende bijzonderheden: Toen dr. Steidle, de bekende Tiroolsche Heimwehr- leider, voor zijn woning te Innsbruok aankwam, werden uit een auto snel na elkaar verscheidene schoten gelost, waarvan een hem in den onderarm wondde. De auto had een vuilgemaakt nummerbord, zoodat het nummer niet kon worden opgenomen. Tot dusverre bezit men nog geen enkele aanwijzing omtrent de daders. Volgens een bericht uit Kirchdorf bij Bruck aan de Mur is slechts door een toeval een aanslag op den Sier- markenschen Landeshauptmann en vroegeren minister, dr. Rintelen, mislukt. Het was bekend, dat dr. Rinte len bij zijn terugkeer naar huis een zekere straat pas- seeren zou. Op dezen weg ontploften kort voor het pas- seeren van de auto twee met een springstof gevulde buizen. Schade van belang is niet aangericht. De auto van waaruit de sohoten op den Tiroolschen Heimwehrleider dr. Steidle zijn gelost, is Maandagmor gen dicht bij de Oostenrijksch-Beiersche grens op den rijksweg InnsbruokMittenwald nabij Sdharnitz gevon den. Blijkens het nummer is zij afkomstig uit Zirl in het Ober-Inndal. Het nummer kan echter vervalscht zijn Gistermorgen zijn bijna alle nationaal-socialistische leiders te Innsbruck gearresteerd, volgens een nog niet bevestigd bericht ook de gouwleider, het gemeenteraads lid Hofer, die gisteravond uit het buitenland naar Tirol terugkeerde. De grens tusschen Tirol en Beieren is ge heel bewaakt en het vertrek naar Duitsohland is niet meer mogelijk. Op de plaats, waar de schoten op dr. Steidle zijn gelost, werden 17 kogelgaten gevonden. Maatregelen tegen nationaal-socialisten. V.D. meldt nog, dat op bevel van den Oostenrijkschen minister voor de veiligheid, dr. Fey, de bruine huizen te Innsbruck alle door politie zijn bezet. Er zijn talrijke arrestaties verricht. De „Morgen" meldt, dat de Oosten rijksche bondskanselier dr. Dollfuss, die te Londen ver blijft, telefonisch van het gebeurde op de hoogte is ge steld. Hij heeft gezegd alle noodige maatregelen tegen de nationaal-socialisten te nemen. In Kufstein is de kleine staat van beleg afgekondigd. De arrestaties te Innsbruck. Onder de gistermorgen te Inssbruck gearresteerde vooraanstaande nationaal-socialisten bevinden zich vol gens V.D. o.a. de gouwleider van Tirol en Vorarlberg, het gemeenteraadslid Fransz Hofer, de plaatsvervangen de gouw-leider Denz, de districtsleider ingenieur Ull- mann, de vendelleider Glück en verscheidene nationaal- socialistische gemeenteraadsleden van Innsbruok, als mede verscheidene leider der S.A. en S.S. Heimwehr-lieden, die tot de hulppolitie behoorden, hadden op het Bruine Huis de groenwitte- Heimwehr- vlag geplant, die eohter spoedig moest worden neerge haald. Scherpe maatregelen tegen de Na zi's. Uitzetting van buitenland- sche nationaal-socialisten ver wacht. Reuter meldt nog uit Weenen: Volgens een bericht der „Polit. Kor.r" zal de bond»* regeering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Ti rol, in Stiermarken en te Weenen zekere nog niet nader bepaalde maatregelen treffen, waarvan de eerste naar men verwacht, zullen zijn een verbod van den Duit- "chen soldatenbond en de uitzetting van buitenlanders, die bij de nat. soc. partij in Oostenrijk werkzaam zijn. De maatregelen zouden zijn besproken in breedvoe rige telefoongesprekken tusschen den te Londen ver- toevenden hondskanselier Dollfuss en zijn collega's te Weenen. Bruine Huls te Weenen gesloten. De landspolitie, zoo meldt Reuter uit Weenen, heeft gisteren het Bruine Huis, het Huis van de nationaal- socialisten, te Weenen bezet en gesloten. Tegelijkertijd is met alle districtsbureaux der nat.- soc. partii te Weenen hetzelfde geschied. Ook te Weenen demonstraties Op ettelijke plaatsen te Weenen hadden Zondag de monstraties tegen de regeering plaats, waarbij met hevige knallen vuurwerkbommen etc. ontploften, zon der schade aan te richten. De politie herstelde de orde en arresteerde 24 personen. Verklaring der N.S.D.A.P.: geen relatie» met de daders der aanslagen. De afd. Oostenrijk der N.S.D.A.P. verklaart in de „Angriff", naar het W.B. uit Berlijn meldt, dat zij niets te maken heeft met de aanslagen op Steidle, den vei ligheidscommissaris voor Tirol, en dr. Rintelen, den gouverneur van Stiermarken, en dat zij noch de da- des noch de aanstichters kent. Zij keurt dergelijke daden, onverschillig van wie ze uitgaan, ten zeerste af, maar ziet zich anderzijds genoodzaakt te constateeren, dat deze aanslagen door de terroristische maatregelen de hoogste autoriteiten rechtstreeks zijn uitgelokt. Helsche machine in Weensch café gevonden In het koffiehuis „Produktenbörsee" te Weenen, dat gevestigd is in het in de Loepoldtstraat gelegen beurs gebouw, is Maandagmiddag een koffer gevonden. Vol gens mededeeling der kellners hadden twee jongelui, die swastiksj-insignes droegen, zich even tevoren met opvallend groote haast uit het café verwijderd. In den koffer bevond zich een soort helsche maohine met uurwerk, waarvan de lonten ontstoken waren geweest Op de Kohlmarkt in de binnenstad sloegen mannen de vensterruiten in bij de .„Konditorei Gerstner". Zij bleken lid te zijn der N5.D1.P. Woensdag is de bij een dynamietaanslag op den iuwelierswinkel in Meidling ernstig gewonde schildere gezel aan zijn verwondigen overleden. Hij is dus het tweede slachtoffer van den aanslag. De nationaal-socialistische „Nachtpost" is Ln beslag genomen, omdat zij de aanslagen een gevolg noemt van den regeeringskoers. Geen nazi's meer in het leger. Bij besluit van den minister voor legerzaken, zo» meldt Reuter uit Weenen, is aan allen militairen het lidmaatschap en deelneming aan de actie van de na- tionaal-sociaJistische partij verboden. 1 De aanslag op Steidle. Het pistool, waarmee de schoten op dr. Steidle zijn gelost, is gevonden. Het blijkt een Duitsch Mauser- pistool te zijn. Het was op de brug over de In uit de auto gevallen, waarin de daders zaten. De toestand van Steidle is bevredigend. H\j zal waarschijnlijk later een kleine operatie moeten onder gaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1