DE BROCHURE VAN MR. DUYS S.D.A.P. moet zich uitspreken Verhuisd: J. KOOLE, SPORT. Smokkeldrama Fascisten in het nauw Al zou U gouden tientjes voor 'n dubbeltje willen verkoopen De brochure, welke het sociaal-democratische Tweed Kamerlid Mr. J. E. W. Duys thans bij de Uit geversmaatschappij W. J. Thiem en Cie. te Zutphen het licht heeft doen zien, draagt tot opschrift: „Ter oriënteering, eenige beschouwingen naar aanlei ding van enkele vagen van democratie." De heer Duys acht het drin gend gewenscht dat de S.D.A.P. zich zoo spoedig mogelijk onom wonden openbaar zal uitspre ken over het door hem te berde gebrachte. De door hem gepo neerde zeven stellingen luiden als volgt: 1. De partij spreke zich duide lijk en klaar uit, dat onder geen enkele voorwaarde ooit van eeni ge samenwerking, verstandhou ding, „eenheidsfront" of wat dan ook met de communisten sprake kan en zal zijn. 2. De partij stelle een onderzoek in naar de vraag, of de communisten niet onder zoodanigen invloed (resp. bevelen) staan van een buitenlandsche Mo gendheid (Rusland), dat zij daardoro in een Neder- landsch Parlement eigenlijk niet kunnen worden ge tolereerd, tenzij duidelijk kome vast te staan, dat zij eiken band, zoowel direct als indirect met dien bui- tcnlandschen Staat hebben verbroken en Nederland- sche volksvertegenwoordigers zijn. in staat in volle onafhankelijkheid van buitenlandsche Mogendheden, Nederlandsche belangen te behartigen. 3. De S.D.A.P. spreke het duidelijk uit en brenge practisch haar optreden daarmede in overeenstem ming dat zij tegenover het Koningshuis in Nederland inneemt hetzelfde loyale standpunt als de zuster-par- tijen in Engeland, Denemarken, Zweden enz. Toelichting: een principieel debat over de vraag „Republiek of Monarchie" kan gevoegelijk ach terwege blijven. Gegeven dat wij nu eenmaal als Staatshoofd een Koningin hebben, heeft deze dan speciaal tegenover de sociaal-democraten zich zóó gedragen, dat de houding, die de partij aan neemt, tegenover haar eigenlijk gerechtvaardigd is? Op die vraag antwoordt schrijver vierkant: Neen. De Koningin gedraagt zich uitermate constitu tioneel. Hoe gedraagt zich de s. d. partij in Engeland, Denemarken, Zweden enz.? Hier vindt men geen spoor van een door niets gemotiveerde sectaris- me. Toen in 1909 het internationaal Congres in Ko penhagen werd gehouden, waren de arbeiders wijken versierd met duizenden vlaggen, maar het was de Deensche nationale vlag. Schrijver laakt dan de houding aangenomen bij de Kamer-opening. Het zal wel aan mij liggen, schrijft mr. Duys, maar ik vind die houding onjuist, noodeloos onze tegenstanders demagogisch bestrijdingsma- teriaal tegen ons verschaffende, onlogisch, niet correct tegenover een Koningin, die zich zóó con stitutioneel, ook tegenover onze Partij gedraagt, en een groote Partij als de onze, die geen sekte, maar een waarlijke volkspartij wil zijn, levende, staande en werkende te midden van ons volk, on waardig. Wettige middelen. 4. De S.D.-partij spreke zich duidelijk en klaar uit hierover, dat zij haar doel niet anders dan met wet tige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der Legaliteit. 5. De S.D.-partij spreke zich eveneens klaar en on omwonden uit, dat zij het wettig gezag steeds wenscht te eerbiedigen, zulks onder geen enkel ander voorbe houd, dan zooals ook vanzelfsprekend ieder (ook b.v. de Anti-Revolutionnaire Partij en alle burgerlijke par tijen) natuurlijk maakt. ult de OMGEVING LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Zondag j.1. werd door de wielrennersvereeniging een Recordrit gereden waaraan 13 renners deelnamen. De te rijden afstand was 64 K.M. Er moest gereden worden vanaf Roskamburg naar Purmerend en terug. Er werd in twee klassen gestart, A en B. Rijders voor B die het eerst startten waren A. de Vries, J. v. d. Molen. T. Schrijver, de Leeuw. G. Zeeman en J. Smit. Tot de A-klasse behoorden A. Kasten, P. Blokker. H. Kwant, Joh. Rennaud, C. Kos, Wilemse en J Langedijk De B-klasse startte om 9.30. 9.32, 9.34, 9.36. 9.38 en 9.40. De A-klasse startte om 9.50, 9.52, 9.54, 9.56, 9.58, 10.00 en 10.02. De eerst aankomende was A. de Vries van de B.-klas- se, tijd 2 u. 9 m. 30 sec.; 2de J. v. d. Molen, 2.17.20, 3de de Leeuw van Alkmaar 2.14, verkeerd gereden; 4e G. Zeeman 2.19.50; Schrijver en Smit verkeerd gereden. In de A-klasse was no. 1 Joh. Renaud, tijd 2.2.1; 2e Willemse van Schagen 2.0.4; 3e C Kos 2.7.15; 4e J. Lan gendijk 2.9.30; 5e H. Kwant 2.19.49; 6e A. Kossen 2.21.30; Blokker van Alkmaar verkeerd gereden. De oorzaak van dit verkeerde rijden lag in het volgen van verkeerde teekens op den weg die waren aange geven met witte pijlen die door andere vereenigingen waren aangebracht. Volgende week Zondagmorgen sprintrijden. Start zelf de tijd. De melkzaak van den heer E. Vonkeman is in handen overgegaan van den heer A. Cornelissen van Oudkarspel die de zaak op dezelfde voet voortzet. De heer E. Von keman vestigt zich elders en opent een groentenzaak. WIE F. INOEN Inkwartiering. Op zijn doortocht van Leiden naar Olbenbroek pas seerde het 6e Reg. Veld Art. ook onze gemeente, en is hier een nacht overgebleven. Hiervoor zijn paarden en manschappen ingekwartierd, wat voor de burgerij iets bijzonders was. De belangstelling was dan ook zeer groot voor deze ongewone beweging. Een gedeelte van het regiment werd ondergebracht in twee landbouwschuren, de W.M. nabij Wieringen, t overige gedeelte en veile manschappen werden rondom en in Hippolytushoef ondergebracht. Dinsdagmorgen vroeg marcheerde het Reg. weer af en hoewel in de vroegte, was er toch veel belangstelling. J.1. Maandagavond had alhier een vergadering plaats, welke toen doel had om tot oprichting te komen van een Vereeniging v. Vreemdelingenverkeer. Aanwezig waren 20 personen. De heer C. J. Bosker, het woord voerende, betoogde in breede trekken de noodzakelijkheid van een derge lijke vereeniging hier ter plaatse. Vooral om de mooie plekjes van Wieringen, die helaas nog maar al te zeer onderschat worden. Weliswaar heeft Wieringen door den ex-kroonprins en de Zuiderzeeweken vermaardheid gekregen, toch neemt het niet weg dat voor personen 6. De S.D.-partij verklare uitdrukkelijk, dat wan neer ons land in gevaar mocht komen, zij onvoor waardelijk achter de regeering staat wanneer het er om gaat die gevaren van ons land af te weren of tot een minimum te beperken. Elke gedachte aan sabo tage van mobilisatie of handelingen van dergelijken aard, wanneer een oorlog, ondanks al onze pogingen om dien te keeren, eenmaal een feit is geworden, worden door haar onherroepelijk en met den meesten nadruk veroordeeld. De situatie is zoodanig, zegt mr. Duijs in zijn toelichting, dat het hoogst gewenscht is. dat door een duidelijke uitspraak alle onzekerheid wegge nomen wordt. Komende tot stelling 6 zegt mr. Duijs: „Is een maal de oorlog een feit, dan is er geen keus meer. Dan is ieder Nederlander ten slotte Nederlander, en loopen wij allen te hoop om het gemeenschap pelijke gevaar te keeren. Bij het gevaar van zinken van een schip eischt de kapitein desnoods met de revolver in de hand on voorwaardelijke gehoorzaamheid bij de red dingspogingen, zoowel van passagiers als beman ning. En dit is niet alleen zijn bevoegdheid en recht, maar ook zijn plichten in 't belang juist van alle opvarenden. Nogmaals, ware werkelijk het standpunt van de S.D.A.P. zooals men haar toedicht en achtte ik dit juist, dan zouden de slachtoffers en broode loos gemaakten de logische consequentie van dat standpunt zijn Immers die offers zouden dan bit tere noodzakelijkheid ter wille van het ideaal zijn." 7. De partij benoeme een commissie, ten einde te onderzoeken, of, gegeven de veranderde internationale omstandigheden, het standpunt van eenzijdige ont wapening nog wel juist mag worden genoemd. In zijn toelichting zegt mr. Duijs, aan tiental len leden zijner partij de vraag te hebben voor gelegd, wat zij zouden doen indien b.v. het tegen woordige Duitschland de wapenen tegen ons land zou opnemen. En het antwoord was zonder uitzon dering: „Er op slaan!" Een van tweeën, óf men slaat er op, óf men stelt zichzelf, zijn vrijheden( zijn land en volk zon der meer ter beschikking van deze overweldigers. Kiest men het eerste, wat schr. ook voor de so- ciaal-demociatische arbeidersklasse van Neder land ontwijfelbaar acht, dan zal men ook de con sequenties daarvan onder het oog hebben te zien. Dan doet men ten slotte wat men kan. Maar dan wake men er ook tegen dat men niet heele- niaal niets kan, tegelijkertijd overwegende, dat in zulke gevallen nimmer de situatie zóódanig is, dat men, aangevallen door den een, niet den steun van een ander krijgt. Nog eenige punten. Ten slotte worden nog eenige punten opgenomen, welke dringend onder oogen gezien moeten worden. Zonder daaromtrent thans reeds een eigen vast staand oordeel te geven werpt hij de vraag op b.v. of het standpunt, in zake den bestaanden klassen strijd en wat daarmede samenhangt nog wel juist is, gegeven de geweldige economische veranderingen, die er hebben plaats gehad, speciaal met betrekking tot den middenstand en kleine boeren, tuinders, vis- schers, enz. Daar is niet minder van belang de wijze, waarop sedert de laatste jaren de partij-dagbladpers wordt geredigeerd, en of niet onder meer b.v. het sensa? tioneele daar een gruotere plaats bekleedt, dan in overeenstemming is met het ideaal der S.D.-partij. En ten slotte meent schr., dat zeer zeker niet on- oriderzocht dient te blijven hei systeem van ons veiv tegenwoordigd stelsel. Wij hebben het laatste jaar in de S.D.-pers haast geregeld bij eiken tegenslag, dien de Sociaal-demo cratie in het buitenland ondervond, de Schablone- mededeeling kunnen lezen: de partij, of de vakbewe ging is of blijft. „paraat"! Wat die „paraatheid" heeft opgeleverd, daar zullen we maar over zwijgen. Die soort „paraatheidvoerde rechtstreeks naar het politieke graf. De eenige „paraatheid" die in deze da gen voor ons van daadwerkelijke beteekenis is. vange aan met ernstig zelfbezinning, zonder een duimbreed van het socialisme prijs te geven. die hier hun vacantie rustig willen doorbrengen, het een ideaal oord is. Ook is er thans een badplaats, zoodat dit ook in orde is. Het is thans natuurlijk wenschelijk door middel van de groote pers de aan dacht op Wieringen te vestigen door middel van arti kelen, enz. Want maar al te vaak gebeurt het, dat Wieringen op den achtergrond geschoven wordt, en dit is heusch niet noodig, vooral omdat Wieringen van alle kanten te bereiken is, zoowel van Friesland als de Noordhollandsche kust. Ook moet niet uit het oog verloren worden de Wieringermeer, zegt spreker. Met deze woorden opent de heer Bosker de vergadering. Daarna wordt vastgesteld de contributie, die betaald zou moeten worden bij eventueel lidmaatschap. Dit bedraagt voor burgerleden f 1, voor zakenleden f 2.50 en voor donateurs minstens f 2.50. Alle perso nen ter vergadering aanwezig geven zich op als lid. Tevens wordt besloten een bestuur te kiezen tot Jar nuari a.s. Het Bestuur wordt als volgt samengesteld uit de heeren C. J. Bosker, P. C. de Haan, T. Takes, Smit, J. Vos, Dr. Beeker en Th. v. Vegten. De be stuursfuncties zullen onderling worden verdeeld. Na nog verschillende kleine onderwerpen te hebben behandeld, sluit voorzitter met een woord van dank de vergadering. Z IJ P E STOLPERVLOTBRUG. Maandagmorgen werd op den Schagerweg alhier een paal van het liohtnet omvergereden door een auto van de fa. Blaauboer en Kossen uit Schagen. De aanrijding zou zijn veroorzaakt door het te ver uithalen voor een vrachtauto. SINT MAARTEN De kruidenierszaak van Mej. de wed. Jb. de Jong alhier is bij onderhandschenverkoop overgegaan op den heer D. Koning alhier. ANNA PA TI LOWNA Verkooping. Ten overstaan van Notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam, had Maandagmiddag in café Borst de verkooping plaats van een burgerwoonhuis met erf en bloembollenschuur en perceelen bloembollengirond, te zamen groot 3.88 H.A., gelegen aan den Middenvliet en eigendom van de heeren H. Witteman en R. Brouwer. Bij inzet was het hoogste bod f 20.000 van den heer D. Lubbert, directeur van de N.V. B.E.M.A.P. Bij afslag werd niet gemijndt zoodat het geheel dus voor f 20.000 aan genoemde naamlooze vennootschap overging. Duivensport. „Altijd Verder" had Zondag bij de wedvlucht vanaf Orleans (afstand 596 K.M.) 31 duiven in concours. De eerste duif is om 4 uur 51 min. 12 sec. geconstateerd; de laatste prijswinnaar om 6 u. 57 m. 36 sec. Prijzen behaalden: G. de Boe 1 en 2; Jb. Cornelissen 3, 4, 5 en 10; Gebr. Van Steijn 6, 7 en 8; W. Blaau boer 9. DINSDAG 13 JUNI 1933. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. van Breezand naar Molenvaart, Anna Paulowna. NIEUWE NIEDORP. M.F.C. INieuwe Niedorp I, 13. Barslngerhorn AN. Niedorp comb. 41. Aartswoud IN. Niedorp comb. 36. Het was Zondag den dag van uitwedstrijden van de vijf te spelen wedstrijden (N.V.V. 2 moest naar Andijk I geweest zijn en N.V.V. b kwam door een misverstand te laat in Barslngerhorn), was er niet één thuiswedstrijd. N.V.V. I moest voor de derde ronde voor het Gouden Kruis naar Medemblik om aldaaar M.F.C. I te bekam pen. N.V.V. had twee invallers voor H. van Herwerden en C. Deugd, waarvoor J. Visser en W. Sterk invielen. N. Bakkum en H. Reijne stonden nu back. Die twee hebben wat opgeruimd, bergen werk hebben zij verzet en met succes, de M.F.C.-voorhoede had weinig in te brengen. Een halflinie W. Sterk, G. Grootes, C. Barten heeft ook mooi werk geleverd, steeds waren zij daar waar zij noodig waren; speciaal C. Barten heeft op de voor' hem vreemde plaats een goede partij gespeeld. In de voorhoede kwam het groote gevaar van links. J. Faus en M. Sepers waren keurig op dreef, zij zorgden dan ook gezamenlijk voor de drie N.V.V .-doelpunten. Het was Faus die de score opende na een scrimage voor het M.F.C.-doel met een pracht schot. Goed samen spel tuschen Faus en Sepers stelde laatstgenoemde in staat het tweede doelpunt te scoren. Op dezelfde wijze doelpuntte Sepers het derde dolpunt. Voordat het einde daar was, had M.F.C. de eer nog gered, alzoo kwah het einde met een verdiende 3-1 overwinning voor N.V.V. De vierde ronde voor het Gouden Kruis wordt nu gespeeld op ons terrein tegen Andijk 1. Het tweede elftal, dat naar Andijk I voor het Gou den Kruis moest, is maar „netjes" thuis gebleven. Hoe of dat precies zit, weet niemand, maar zeker is dat de vereeniging de boete moet betalen. Twee adsp. elftallen moesten tegen de Barsingerhorn-adsp. spelen; door een misverstand kwam het B.-elftal te laat. Een comb. A en B nam nu den strijd op tegen het D.E.S. A.-elftal. dat met 41 zegevierde. Een N.V.V. oomb. speelde 's avonds nog tegen Aarts woud I. De comb. won met 63. Pantserauto over den kop. Smokke laars door schoten tot stilstand gebracht. Na een wilde jacht hebben Duitschc politiemannen op de Krefelderstraat Zondagavond een gepantser- den smokkelauto tot. staan gebracht, aldus de corr. van de „Tel." te Venlo. Op deren straatweg was een tweetal politiemannen belast met de controle van het autoverkeer, toen eens klaps met hevig motorgeronk een vrachtauto met groote snelheid naderde. De beambten beduidden den bestuurder te stoppen, doch met onverminderde snel heid reed deze door de controle, zoodat de politieman nen, die zich midden op den weg geposteerd hadden, zich nauwelijks in veiligheid konden stellen. Toen enkele oogenblikken hierna een andere auto uit dezelfde richting naderde, werd den bestuurder hiervan, nadat de beambten in den auto hadden plaats genomen, gelast den smokkelauto te achtervol gen. Alhoewel de bestuurder aan dit bevel voldeed, kregen de politiemannen niettemin den indruk, dat deze tweede auto met den smokkelwagen in verbin ding stond. Spoedig kwam de smokkelauto, die nog steeds met snelle vaart reed, in het gezicht. Toen de smokkelaars nagenoeg waren ingehaald, reed de bestuurder van den achtervolgenden auto rakeling langs de hoornen, welke langs den weg staan, vermoedelijk om de beambten, die inmiddels vanaf de treeplank van den auto op den voor hen rijden den smokkelauto vuurden, te dwingen dit vuren te staken. Toen men den smokkelauto tot dichtbij genaderd was, sprongen de beambten van den wagen, ten einde met meer trefkans den achtervolgden auto onder vuur te kunnen nemen. Enkele honderden Meters verder reed de auto tegen den ongeveer vijf meter hoogen berm en sloeg om, zoodat de wagen met de wielen omhoog kwam te liggen. Toen de beambten naderbij gekomen waren, bleek de auto onbeheerd en gedeeltelijk vernield. De in zittenden hadden inmiddels kans gezien te ontko men. De wagen bleek geladen te zijn met 1500 K.G. Hollandsche koffie. Dc smokkelauto, waarvan de zit plaats van den bestuurder, alsmede de motor door stalen platen waren beschermd, werd evenals de smokkelwaar in beslag genomen. VRACHTAUTO TEGEN PAAL GEBOTST. Een inzitteend werkman zwaar gewond. Te Delft is Maandagavond een vrachtauto uit Ca- pelle aan den IJssel op de Hertog Govertkade tegen een verkeerspaal gebotst. De linkerzijwand van de auto werd afgerukt en negen werklieden die op de auto zaten werden op straat gesmakt. De werkman H. v. d. G„ uit Capelle aan den IJssel bekwam een ruggegraatsfractuur en is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De overigen zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Incidenten te Haarlem. Zaterdag en Zondag Is te Haarlem zoo meldt het Alg. Hsbl., in de Groote Houtstraat opschudding ver wekt door een troepje lieden, die fascistische lectuur verspreidden. De politie bracht Zaterdag de colporteurs naar het bureau, waar voor zich een menigte nieuwsgie rigen verzamelde, die geleidelijk aftok toen de colpor teurs door een achterdeur in veiligheid waren gebracht. Zondagmiddag waren weer eenige jongelieden, in zwarte hemden gekleed, in de Groote Houtstraat bezig te colporteeren. Spoedig verzamelde zich weer een groote menigte om hen, die steeds meer opdrong, waarop de politie het voor de veiligheid der jongelieden wenschelijk vond hen naar den politiepost in de Groote Houtstraat t« brengen! Toen de menigte daar voortdurend toenam en de straat versperde, zag de politie zich genoodzaakt met de blanke sabel ruim baan te maken. Tegen en kele colporteurs is proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapens. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Willy Greetje, dochter van Co rn el is Dekkei en van Guurtje Lena van Dijk. Overleden: Jacob Bijwaard, oud 86 jaren, echtgenoot van Catharina Schut. POLITIE. Gevonden: een rijwiel. N IJ G H VAN DJIMA& Genootschopv.Reclorre Keizersgracht 2834 Amsterdam-Centrum dan zou dat nog niet lukken* ais U het niet bekend maakte. Wanneer niemand iets af weet van het product dat U maakt, hoe kunt U dan verwachten, dat men hetzal koopen. Koopt U zelf soms Iets waar U niets van af weet? In een of andere vorm is reclame noodig. Thans meer dan ooit, thans beter dan oojt. Reclame doet koopen. Reclame geeft werk. MR. DUYS.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2