Aloitti Nieuws- Ernstige gebeurtenissen in Rijkswaarschuwingsbord en. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Krachtig optreden der regeering VERDUISTERING VAN 18000 GULDEN ONGEVAL MET DE „MACON" De komst van het Italiaansche eskader DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE Dreigement der kleine staten Opnieuw dubbele moord te Sofia Woensdag 14 Juni 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9294 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donden idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendV DIT NTJMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. De gebeurtenissen, die zich Zondag in de provincie en heden te Weenen afgespeeld hebben, bewijzen, dat de politieke situatie zeer gespannen is. Er wordt reeds over gesproken, dat de bondskanselier zijn be zoek aan Londen zal afbreken. Te Weenen en an dere steden heeft de Heimwehr den staat van beleg geëischt, maar voorloopig schijnt de regeering daartoe nog niet te willen overgaan. Van Maandagmiddag 4 uur tot Maandagavond 10 uur heeft een ministerbespreking plaats gehad, waar hij ecu aantal belangrijke besluiten genomen zijn: Buitenlanders, die in Oostenrijk geen normaal bedrijf uitoefenen, moeten het land binnen 24 uur verlaten. In heel Oostenrijk worden de veiligheidsmaatregelen verscherpt. De zoogenaamde Duitsche scldatenbond, een nat.-soc. organisatie, zal ontbonden worden. Dinsdagochtend 10 uur werd opnieuw een minister raad gehouden. De te Weenen aanwezige ministers stonden urenlang in telefonische verbinding met (bondskanselier Dollfuss te Londen. Benoeming van „Sicherheitsdirektoren". De ministerraad besloot met het oog op een straf fer optreden tegen onruststokers tot de benoeming van „Sicherheitsdirektoren", die onmiddellijk onder de regeering zullen staan. Verder_za.l met medewerking van aan de regeering trouwe organisaties een z.g. „Sicherhëitsexekutieve" in het leven worden geroepen. De regeeringen der landen worden uitgenoodigd ook den ambtenaren der landen en gemeenten het lidmaatschap der N.S.D.A.P. te verbieden. Dr. Habicht gearresteerd. Woning van Hitler's afgezant te Linz opengebroken. Alle „bruine huizen" gesloten. Uit Weenen wordt gemeld: Hitler's persoonlijke vertegenwoordiger in Oosten rijk, de Duitsche Rijksdagafgevaardigde dr. Habicht, is volgens een mededeeling van den minister voor Openbare Veiligheid, majoor Fey. gisternacht in zijn woning te Linz gearresteerd. Over deze arrestatie wordt uit Linz nog het vol gende gemeld: Toen de politie om middernacht de woning van den „Landesinspektor" wilde binnendrin gen, bemerkte zij. dat alle deuren gesloten waren. Aan de de politie-beambten. die eischten binnengela ten te worden, verklaarde Habicht. dat hij slechts zou wijken voor geweld. Daarop werd een slotenmaker ge haald, die de deur openbrak. Habicht en eenige zijner partijgenooten, o.w. zijn secretaris Steinert, die even eens uit Duitschland komt, werden in hechtenis ge nomen en naar een huis van bewaring in Linz ver voerd. De huiszoeking leverde geen resultaat op. Verder is gisternacht te Weenen opnieuw een bom aanslag gepleegd, thans op den eenheidsprijzen-win kel „Haus der Kleinigkeiten", waardoor aanzienlijke schade werd aangericht pan den ingang van den win kel, de beide etalages en in het benedenhuis. Ook de ruiten van het tegenover gelegen huis sprongen. Nie mand werd gewond. De politie verdenkt twee jonge lieden en is de nasporingen terstond begonnen. Deze jongelieden hadden kort voor den aanslag een taxi genomen naar een ander stadsgedeelte. Dc chauffeur, wien het geval verdacht voorkwam, wilde hen eerst niet vervoeren, waarna de jongelièden dreigden, hem te zullen doodschieten. Onderweg wenkte de chauf feur met zijn zakdoek een politiebeambte. De beide inzittenden bemerkten dit, dwongen den chauffeur stil te houden, sprongen uit den auto en sloegen op de vlucht. Nog meer regeeringsmaatregelen. Behalve de stappen, welke de Oostenrijksche regce- ring reeds gedaan heeft, zijn er nog meer maatregelen tegen de nationaal-socialisten te verwachten. De mi nister van. Oorlog, Vaugoin, heeft n.1. op een verga dering van christelijk socialen medegedeeld, dat de ministerraad daartoe heden zal besluiten en dat de goedkeuring van bondskanselier Dollfuss reeds ver kregen is. Duitsch protest tegen arrestatie Habicht. De Duitsche legatie te Weenen heeft bij de Oosten rijksche regeering formeel ten scherpste geprotesteerd tegen de aanhouding van het Duitsche rijksdaglid Habicht te Linz en zich alle verdere stappen voorbe houden. Overzicht van den politieken toestand. Interview met den nieuwbenoemden Oostenrijkschen zaakgelastigde te Den Haag. De nieuwbenoemde Oostenrijksche zaakgelastigde, de heer Georg Alexich, heeft dezer dagen een redac teur van het Ned. Corr. Bureau een onderhoud toege staan en hem eenige mededeelingen gedaan over den politieken toestand in Oostenrijk. Ik kan en wil, zoo zeide de heer Alexich o.m., niet verhelen, dat de eenige groote zorg in de buitenland- sche verhoudingen is de betrekking met het stam verwante Duitschland. Wij, Duitsche Oostenrijkers, hebben met Duitschland meegevoeld. en meegeleden, toen dit land, evenals wij, onder.de gevolgen van een noodlottig Vredesverdrag, gebukt ging. Wij hebben ons met het Duitsche volk verheugd toen de nati onale regeering aan het hoofd van het land kwam te staan. Gelijk het grootste deel der wereld, hadden ook wij gehoopt, dat een nieuw tijdperk voor het Duitsche volk zou beginnen. Het doet ons daarom des te meer leed, dat de te genwoordige betrekkingen minder gunstig zijn. All# Duitschvoelende Oostenrijkers hopen dat dit slechts van voorbijgaanden aard zal zijn en wij zijn er ze ker van, dat onze rogeering alles in het werk zal stellen om de oude hartelijke verhouding weer zoo spoedig mogelijk te herstellen. Dolfuss heden naar Weenen. Uit Londen. De Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss zal hedenmiddag naar Weenen vertrekken. In Oostenrijksche kringen wordt ontkend, dat zijn terugkeer in verband staat met den binnenlandschen toestand in Oostenrijk, a) erkent men, dat hij eerder naar Weenen terugkeert dan aanvankelijk in de be doeling lag. Heden 150 personen gearresteerd. Weenen, 13 Juni (V.D.). Een officieel communi- quée der politie over de actie in Weenen deelt me de, dat zich hedenavond ongeveer 100 personen, waaronder 19 buitenlanders in arrest zitten. De bui tenlanders, die voor het meerendeel Duitschers zijn, zullen, voor zoover niet strafrechtelijk tegen hen be hoeft te worden opgetreden, worden uitgewezen. Volgens in den loop van den dag uit de bondslan- den binnengekomen berichten zijn alleen reeds aan leidende figuren der nationaal socialistische partij 50 personen gearresteerd. Habicht ln hongerstaking. Weenen, 13 Juni (V.D). Naar van nationaal so cialistische zijde wordt medegedeeld, is Rijksdagaf gevaardigde Habicht „in een smerige cel van het ge rechtsgebouw" opgesloten. Ondanks zijn protest is hem geen andere, cel gegeven. Uit protest tegen deze behandeling is Habicht in hongerstaking gegaan. De Heldersche oud-wethouder De Zw. In hooger beroep voor het Hof te Amsterdam. Strafzaak wegens ontkenning uitgesteld. De strafzaak tegen den sociaal-democratisch oud-wet houder van Financiën De Zw. te Den Helder, welke bij de behandeling voor de rechtbank te Alkmaar groote belangstelling heeft getrokken, diende gistermiddag in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Den vijftigjarigen verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij f 18.000 verduisterd heeft ten nadeele van den vroegeren Bond van Korporaals bij de Kon. Marine, welke nader hand vereenigd is metd en Bond van Minder Marine personeel. Van den Bond van Korporaals was verdach te penningmeester en in die functie zou hij, volgens de dagvaarding, zich in het tijdvak van Januari 1923 tot Augustus 1931 in totaal f 18.734.07 hebben toegeëigend. De rechtbank te Alkmaar had verdachte veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest (verdachte was na een voorarrest van bijna ze ven maanden in vrijheid gesteld) De officier van Ju stitie, Mr. van der Feen de Lille had wegens verduiste ring één jaar gerequireerd. Voor het Hof waren gedag vaard vier getuigen a oharge en één a décharge. Het Hof werd gepresideerd door mr. M. Jolles, als verdediger trad, evenals voor de rechtbank op mr. Buiskool uit Schagen; het O.M. wordt waargenomen door den procureur-generaal mr. A. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten. Verdachte verklaarde niet schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde verduistering. Wel was er een kastekort geweest, maar dit was niet door z\jn schuld ontstaan. Pres.: Maar het geld was er toch niet! Verd.: Ja, mijn fout was, dat ik het niet kon con troleeren. Pres.: Dit was wel een groote fout. Dan wordt verd.s privéleven ter sprake gebracht. Hij verklaarde dat hij ongeveer f 5000 verdiende. Pres.: U leefde duur. U had connecties met vier of vijf vrouwen, bovendien was U getrouwd. U vermengde Uw gèld met dat van den Bond. We achten het nu beter, nu U niet volmondig en eerlijk bekent, om de zaak uit te stellen tot een anderen dag, dan» kunnen we alles uitvoerig behandelen. De zitting wordt daarop geschorst tot Donderdag 7 September. Op het hierboven gegeven kiekje ziet men de van wege het gemeentebestuur van Zijpe op het gevaar lijke kruispunt aan de Stolpervlotbrug geplaatste waarschuwingsborden. Deze zijn vanwege den Rijks waterstaat verwijderd en zullen er door dezen dienst nieuwe waarschuwingsborden worden geplaatst over eenkomstig het internationaal vastgestelde model. Wij juichen dit zeer toe, maar meenen dat de bor den die er stonden hun nuttig werk hadden kunnen blijven doen, totdat de nieuwe Rijksborden er waren. Ook op verschillende andere kruispunten aan het Kanaal zullen vanwege het Rijk dergelijke borden worden geplaatst. Ook zal het gemeentebestuur van Zijpe op den weg vanaf Callantsoog bij de Stolper vlotbrug een waarschuwingsbord plaatsen. Wij kunnen niet anders dan onzen nieuwen mi nister van Waterstaat dankbaar zijn, dat eindelijk de noodige maatregelen worden genomen. vangen. Naar „World telegram" meldt, is om 13 uur 50 bij het kuststation Frankfort een radiogesprek van boord van het luchtschip ontvangen, volgens hetwelk het stuurroer beschadigd was. Het luchtschip vloog toen in de richting Sault-Sainte Marie verder. Volgens een verder bericht van het blad „World Te legram" ontving het radiostation Frankfort om 14 uur 20 een tweede radiobericht van de „Macon" dat echter niet kon worden ontcijferd. Het lichtschip is vervol gens in Noordelijke richting verdwenen. Volgens een bericht van een persbureau is even over 14 uur in Akron, waar het luchtschip vandaan komt, een radio bericht ontvangen, volgens hetwelk alles wel aan boord was. Volgens nog andere berichten zou het vlootradio- station Akron uitdrukkelijk tegengesproken hebben, dat het luchtschip zou zijn beschadigd, zoodat ook de besohadiging van het stuurroer onzeker is. Volgens het laatste bericht is om 17 uur 22 de stad Kenosha aan het Michigan-meer in de richting van Chicago gepasseerd. Het kuststation meldt, dat het luchtschip klaarblijkelijk geenerlei moeilijkheden on dervindt. Het Amerikaansche luchtschip tijdens een vlucht beschadigd. New York, 13 Juni (V.D.) Volgens een bericht uit Frankfort in den staat Michigan zou het nieuwe Ame- rikaansohe reuzenluchtschip „Macon" tijdens een vlucht aan het stuurroer zijn beschadigd Een nadere bevesti ging van dit bericht is niet verkregen. Een radiobericht van boord van het luchtschip meldt, dat aan boord alles wel is. Wat is er gebeurd met de „Macon"? Nader uit New York: Omtrent het ongeval dat zou hebben plaats gevonden met het nieuwe reuzenlucht schip zijn nog steeds geen nauwkeurige berichten ont- Nu de examens naderen is het van belang over te gaan tot het geregeld gebruik van KING Pe permunt. De origineele KING is bereid uit een edel natuurproduct en heeft daardoor opwekkende en kal- meerende eigenschappen. KING Pepermunt houdt Uw geest frisch en vormt een welkome afleiding bij Uw ingespannen werk. KING Pepermunt. Ook vandaag nog geen start. Wel rijn al le voorbereidingen reeds getroffen. Amsterdam, 13 Juni. Naar wij uit goede bron vernemen staat het thans vast, dat ook morgen. Woens dag, het Italiaansche eskader van 24 watervliegtuigen, hetwelk van Orbetello naar Chicago zal vliegen met Amsterdam als eerste tusschenstation, nog niet zal starten. Intussóhen is, ook van Italiaansche zijde, alles voor de ontvangst hier ter stede van de bijna honderd Italianen, die aan de vlucht deelnemen tot hen be hoort ook de Italiaansche Minister van Luchtvaart Ge neraal Balbo in gereedheid gebracht. In dit verband hebben in het Amstelhotel intrek ge nomen de Italiaansche militaire autoriteiten Kolonel Senzadenari en Kapitein Babbi, voorts een drietal of ficieren van de Italiaansche ambasade te Berlijn, terwijl mede een aantal Italiaansche journalisten reeds te Amsterdam aanwezig is. Slechts weersomstandigheden boven de Mid- dellandsche Zee. Uit Rome wordt nog gemeld: De weersomstandigheden boven de Middellandsche Zee waren Dinsdag zeer ongunstig, zoodat het vertrek van het eskader weer moest worden uitgesteld. Bij de aanvaarding van het commando over het es- 'tader hield de minister vah Luchtvaart Balbo in Or betello een kleine toespraak, waarin hij de bij de lucht vaart gevallenen herdacht. Hij zeide zich de moeilijk heden der onderneming niet te verhelen, maar hij weet, dat hij op de volkomen toewijding van al zijn ondergeschikten kan rekenen. Hij sloot, met den fas- cistischen strijdgroet „A-nod' (voor ons). Reuter meldde gister uit Londen: Een communiqué zegt o.a. dat het bureau der eco nomische wereldconferentie hedenmiddag onder voor zitterschap van MacDonald bijeenkwam, die het denk beeld opperde om, indien het bureau toestemt, mor gen een verklaring ter conferentie af te leggen betref fende de inwerkingtreding van een douanebestand tusschen acht staten, in het organisatie-comité verte genwoordigd, n.1. België, het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan, Noorwegen en de Vereenigde Staten. Bij deze staten zouden zich ze ven andere staten aansluiten, Argentinië, Estland, Hongarije, de lersche Vrijstaat, Letland, Nicaragua, Zweden. Wat betreft het toekomstig program van werkzaam heden zeide MacDonald, dat het wellicht mogelijk zou zijn de algemeene beraadslagingen Donderdag middag te beëindigen. Het zou dientengevolge wen- schelijk zijn, morgenavond of Donderdagmiddag ol later twee commissies in te stellen, een voor economi sche quaesties, de andere voor financieele en mone taire quaesties. De eerste commissie zou geen proble men meer hebben te behandelen, doch zou een groot aantal subcommissies kunnen instellen, wier arbeid ten slotte zou worden bekroond met een volledig rap port. MacDonald was van meening, dat, iedere delegatie in deze twee commissies moest zijn vertegenwoor digd en stelde voor, dat buiten en behalve een pre iden t: die een zeer belangrijke taak zou hebben, iedere commissie eveneens een vice-president en een rapporteur kreeg. Het bureau hechtte zijn goedkeuring er aan dat MacDonald morgen zijn inzichten aan de conferentie voorlegt. MacDonald opperde eveneens, dat het misschien wenschelijk zou zijn, voor te stellen dat de conferen tie als vice-president benoemde een persoonlijkheid van hooge internationale positie, die ervaring heeft in internationale discussies. Wat de kleine Noordelijke staten in petto hebben. Nederland, de Scandinavische staten, België en Luxemburg zouden, volgens een bericht van Reuter uit Londen, reeds maatregelen genomen hebben voor het geval de economische conferentie mocht mis lukken. Reuter meent te weten, dat zij een radicale, onaf hankelijke actie zullen ondernemen, indien de groo te mogendheden niet tot een concrete beslissing mochten geraken. Naar Reuter verneemt zou deze actie gebaseerd zijn op een economisch blok, dat zich zooveel mogelijk van de rest van Europa zal losmA* ken en de bovengenoemde staten en landen zal om vatten. In hun bed doodgeschoten gevonden. Sofia, 13 Juni (V.D.) Hedenmiddag werden een schoenmaker en zijn knecht in hun bedden doodgescho ten gevonden. Het onderzoek wees uit, dat zij Macedo nische communisten waren en in den afgeloopen nacht door onbekenden zijn overvallen en doodgesohoten. In de kamer werd communistische literatuur gevonden Zooals bekend is onderhouden zekere Macedonische kringen relaties met de Comintern, welke naar streeft de Macedonische emigranten in Bulgarije te bolsjewi- seeren. De dubbele moord wordt beschouv*! als een afweermaatregel der Imro.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1