llllllil Ifltlis- iltirititk- üMlniMil Rede van Dr. te Londen. Gespannen toestand in Oostenrijk. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Op de economische wereldconferentie De strijd tegen de N a z i 's Auto contra tram Sprinkhanenplaag in Zuid-Algerië Een gevaarlijk moment Nieuw schandaal te Munchen Donderdag 15 Juni 1933. SCHACE1 76ste Jaargang No. 9295 [MM i Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. „Aanzienlijke verlaging van de handelsbe lemmeringen over de geheele wereld is noodzakelijk voor een economisch herstel." De redevoering, welke de Nederlandsche mi nister-president, Z.Ex. Dr. H. Colijn gisteravond op de Economische wereldconferentie te Londen heeft uitgesproken, heeft den volgenden inhoud: Dr. COLIJN. De radicale genezing van de ernstige monetaire kwaal zou zijn de onmiddellijke terugkeer tot den gouden standaard, maar hij twijfelde er aan of zulk een genezing onder de huidige omstandighe den mogelijk zou zijn. Er móet gezocht worden naar de beste oplossing, ondersteld, dat men zou trachten de middelen te vinden om de schomme lingen der valuta binnen zeker nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd, zou eventueel een uiteindelijke stabilisatie kunnen worden bereikt. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wanorde kunnen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot een volkomen ineenstorting. Dit staat eveneens te vreezen, indien niets zou worden gedaan om de handelsbelemmeringen op te heffen. Iedere stabilisatie van de valuta leidt tot een misluk- kine. tenzij zii vergezeld gaat van 'n vrijer goe derenverkeer dan thans bestaat. Dr. Colijn voegde hieraan toe, dat hoewel Ne derland de Fransche meening deelt, dat men een onderzoek behoort in te stellen naar de mogelijk heid van een betere verdeeling van het bestaan de aantal arbeiders over de beschikbare werkge legenheid de werkelijke onlossing der werkloosheid lag in een vermeerdering van de hoeveelheid te verrichten werk. Dit kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang van den internationalen handel. Een billijke algemee- ne ontwikkeling van landbouw, industrie en han del is eveneens een eerste vereischte. Spreker bepleitte een afschaffing van de subsidieering van de scheepvaart, de afschaffing of ten minste een aanzienlijke verlaging van de handelsbelem meringen over de geheele wereld is noodzakelijk voor een economisch herstel. Nederland is zich er van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt ten gevolge van de bestaande omstandigheden, weshalve hij het principe van de handelsovereenkomst tusschen Nederland en België, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en afschaffing der andere handelsbelemmeringen, aanbeval. Arrestatie van den Oostenrijkschen p»ers- attaché te Berlijn is olie op het vnur. Inmenging van de Doitsche nationaal-socialistische partij in de binnenlandsche aangelegenhe den van Oostenrijk. Het begint in den Oostenrijkschen Bondsstaat ge weldig te spannen en de toestand, ontstaan door de inmenging van dc Duitsche nationaal socialistische partij in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk wekt allerwoge groote bezorgdheid. De indruk is versterkt, dat deze inmenging door de Duitsche regeering opzettelijk wordt ondersteund terwijl bovendien wordt aangenomen, dat eonige der politieke misdaden, die op Oostenrijkschen bodera bedreven zijn, het werk geweest zijn van extremisti sche Duitsche nationaal socialisten, van wie talrijken zich de laatste zes weken naar Oostenrijk hebben be geven. Te Weenen beerschtó gisteren naar V. D. meldt, groote opwinding over de nieuwe moeilijkheden met Berlijn. Dinsdagavond werd in het Konzerthaus een groo te vergadering gehouden, van de Heimwehren, waar vele duizenden luisterden naar redevoeringen van minister Fey en prins Starhemberg, die beiden in zeer krachtige bewoordingen tegen het Hitler-regiem en het drijven der nazi's in Oostenrijk opkwamen. Prins Starhemberg kreeg een minutenlange ova tie van de enthousiaste menigte. Ook later was in de stad het „Heil Starhemberg!'' niet van do lucht. De vergadering was een ongekende reactie op de bomaanslagen te Weenen, welke aan de nazi's wor den toegeschreven. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om de veiligheid van minister Fey en van prins Starhemberg te verzekeren, maatregelen welke ook gisteren gehandhaafd bleven Overal in Weenen stonden Ueberfallkommando's gereed en in den loop van den dag werden honderden personen gearres teerd. Meer dan 7000 man zijn onder de wapenen, vele punten in de binnenstad alsmedp de openbare ge bouwen worden streng bewaakt, roet name de bonds- kanselarij en de universiteit. Berlijn neemt repressailles tegen Weenen. Weenen geraakte in groote opschudding toen be richt binnenkwam, dat de Oostenrijksche persattaché te Berlijn, dr. Wasserhack, gearresteerd was. Wolff meldde hieromtrent nader uit Berlijn: De regeering heeft, nadat zij betrouwbare inlichtin gen had ontvangen nopens de onwaardige behande ling waaraan dr. Habicht in Weenen is blootgesteld geworden, en nadat haar gebleken was dat de Oosten rijksche regeering geen verontschuldigingen wilde maken, besloten tot het nemen van tegenmaatregelen. De eerste is, dat de Oostenrijksche persattaché bij het gezanschap tc Berlijn, dr. Wasserback, is uitge wezen. Wasserböck naar Londen. De uit Duitschland gezette leider der persafdeeling van dc Oostenrijksche legatie te Berlijn, Wasserback, zal reeds heden Duitschland verlaten. Hij is naar Lon den overgeplaatst. Toen het bovenstaande bericht te Weenen bekend werd, rukte men op de boulevards dc krantenverkoo- pers de bladen uit dc hand. men hoorde de menschen zich in heftige bewoordingen uiten tegen het nazi systeem. Van zeer bevoegde zijde werd gistermiddag aan V.D. nadrukkelijk medegedeeld, dat Oostenrijk niet zijn toevlucht zal nemen tot repressaillemaatregelen, wel ke men „kinderachtig" noemt. Men verzekerde echter, dat Oostenrijk deze schending der exterritorialiteit bij den Volkenbond aanhangig zal maken, indien Duitschland geen volledige satisfactie geeft. Volgens officieele berichten zou v. Neurath zich persoonlijk voor deze zaak veel moeite hebben gegeven en alles hebben gedaan wat mogelijk was, eerst om de arresta tie van den pers-attaché te voorkomen, en toen Ber lijn hieraan geen gevolg gaf om Dollfuss een zoo on schuldig mogelijke voorstelling van dc zaak te geven. De Weensche avondbladen zijn vrijwel eenstemmig in hun oordeel. Hun vvenschen komen hierop neer, dat de Duitsche rijksregeering tegenover alle te Ber lijn geaccrediteerde staten haar verontschuldiging moet aanbieden voor de schending der exterritoriali teit Dit is de hoofdzaak en zij moet eerst worden op gelost ook al zou de Oostenrijksche regeering er toe moeten overgaan dr. Wasserback terug te roepen (het geen inmiddels is geschied). Men ontkent te bevoeg- der plaatse, ^at er sprake zou zijn geweest van het verbreken der diplomatieke betrekkingen, zooals bij gerucht verluidde. Als gevolg van een en ander ontwikkelen de nazi's in Weenen een steeds grooter activiteit Ook gisteren werden weer eenige personen gearresteerd. Er heb ben ook weer vechtpartijen plaats gehad, waarbij vele personen zijn gewond. Op verschillende plaatsen in de stad is door nazi's geschilderd: „Ein Volk, ein Reich!" met het haken kruis. Voorts wordt nog uit Linz gemeld, dat dr. Habicht bij Passau over de grens gebracht en dan op vrije voeten zal worden gesteld. De berichten dat op ver schillende plaatsen aan de grens S. A.-troepen samen getrokken zouden zijn, heeft hier in Weenen groote onrust verwekt, hoewel men er nog geen bevesti ging van heeft. Manifest van Franenfeld. Nationaal- socialistische ambtenaren ontslagen van hun partij-lidmaatschap. De gouwleider der Nationaal-Socialisten te Weenen, Frauenfeld, heeft naar het W. B. meldt het volgende manifest tot alle bondsambtenaren gericht: De ministerraad heeft bepaald, dat geen bondsamib- tenaar meer lid van de N.S.D.A.P. mag zijn. Zonder ons te verweren tegen de bewering, dat de N.S.D.A.P. den staat vijandig gezind is en ten scherp ste te protesteeren tegen deze door niets gemotiveerde bewering, worden hiermede alle bondsambtenaren van hun lidmaatschap der N.S.D.A.P. en haar neven organisaties vervallen verklaard, teneinde hen voor gewetensconflicten te behoeden. Hun lidmaatschap eindigt heden. Hiermede zijn gok alle partijfunctiona rissen, die ambtenaren zijn, van hun functies onthe ven; zij moeten hun bescheiden aan hun opvolgers overdragen. Ik dank alle partijgenooten die in staatsdienst zijn voor hun opofferende werkzaamheid in de beweging. Ik weet wat zij in hun hart zijn, en dat geen enkele maatregel in staat is hun gevoelens te doen verande ren. Ik weet ook dat deze uitsluiting van duizen den trouwe aanhangers van Hitier slechts van kor ten duur zal zijn en dat wij spoedig weer vereenigd ons schoon en groot idéé zullen uienen. Oostenrijk ontwaakt. Heil Adolf Hitier. Frauenfeld wijst de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen af. In een tweede manifest, gericht tot de Duitsche bevolking van Weenen, verklaart Frauenfeld, dat hij elke verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen der laatste dagen ten stelligste van de hand wijst, evenals de beschuldiging, dat de N.S.D.A.P. daarvan op de hoogte zou zijn geweest of er mee in verband zal staan. Aarestaties duren voort. Intusschen schijnt de regeering vastbesloten te zijn, haar actie tegen het Nazi-gevaar zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Voortdurend worden in het geheele land nationaal-socialistische functionarissen gearresteerd, terwijl op alle naar Duitschland lei dende wegen uiterst scherpe controle wordt uitge oefend. In het aan de Beiersche grens gelegen plaatsje Kuf- stein zijn niet minder dan 19 Nazi-leiders in hechte nis genomen. Tevens heeft de bondsregeering een compagnie jagers naar Kufstein gedetacheerd. De gebeurtenissen in Oostenrijk geven herhaaldelijk aanleiding tot politieke demonstraties, waarbij talrijke arrestaties worden uitgevoerd. Hierboven zien wij een dergelijk straattooneeltje te Weenen, waarbij een der demonstranten wordt opgebracht. Twaalf arrestaties in verband met bom» aanslag in Weenen. Uit. Weenen, 14 Juni (V.D.): In den nacht op Woensdag heeft de politie in ver brand met den bomaanslag in het geheel twaalf per sonen gearresteerd. Het betreft in hoofdzaak Rijks- duitschers, wien ten laste wordt gelegd, dat zij een geheime terroristische groep hebben gevormd. Deze groep wordt door getuigenverklaringen en door ver schillende aanwijzingen ernstig belast. Voorts zou de verdenking zijn gemotiveerd, dat deze groep bij de organisatie en bij de pleging van bomaanslagen een leidende rol heeft gespeeld. De politie bevestigt deze mededeeling nog niet offi cieel. De locomotief omgeslagen. Slechts één lichtgewonde. Dinsdagmiddag reed een vrachtauto van de Ther- mochemische fabriek te Bergum in Friesland op den Oudzomerweg onder Huisterheide. De bestuurder Boersma was op weg naar Bergum. Uit de richting van dit dorp naderde een tram. De bestuurder van den auto bemerkte, hoewel het uitzicat daar ter plaatse onbelemmerd is, blijkbaar de tram niet of hij wilde nog probeeren de rails over te steken, al vorens de tram passeerde. Deze poging mislukte. De locomotief greep den auto in de flank, reed den zij wand open en drukte den wagen eenige meters ach teruit. De locomotief ontspoorde, kantelde en kwam met den kop te liggen in de richting vanwaar zij kwam. De goederenwagen schoof nog door en werd tenslotte door het tramrijtuig over de rails gelicht; het balcon van het personenrijtuig werd ingedrukt. De cabine van den vrachtauto bleef intact. Alleen de ruiten werden verbrijzeld. De bestuurder liep snij-, wonden op aan het hoofd en werd na voorloopig ver bonden te zijn, naar een ziekenhuis te Leeuwarden gebracht. De machinist de Vries uit Drachten kroop onge deerd uit de machine. Niemand van de passagiers werd gewond. HET KAMERLID DE VISSER VERVOLGD. Hooger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem. Op 29 Juni a.s. zal voor het Gerechtshof te Arn hem in hooger beroep worden behandeld de zaak te gen den communist L. de Visser te 's Gravenhage, die voor de Tielsche rechtbank heeft terechtgestaan wegens beleedi^ing van een buitenlandsch staats hoofd en daarvan werd vrijgesproken. Enorme zwermen, die nagenoeg het geheele land hebben kaalgevreten. Het district Lanhouat In Zuidelijk Algerië is, naar Reuter meldt, zwaar geteisterd door enorme zwermen sprinkhanen, die nagenoeg het geheele land hebben kaalgevreten. De bevolking is uit haar woonplaatsen verdreven en de straten en wegen zijn met de insecten bedekt. Uitgestrekte landerijen en praohtige tuinen zijn thans geheel kaal. Boomen, gisteren nog in volle bloe sem, zijn thans geheel ontbladerd. Jaren van noesten arbeid door Europeanen en inboor lingen zijn in een uur te niet gedaan. De autoriteiten staan volkomen machteloos tegenover deze ontzettende sprinkhanen-invasie en alle beschermingsmaatregelen bleven zonder resultaat. Militaire vlieger trekt aan het verkeerde handle, waardoor een bom naar beneden valt. Een militaire vlieger in Frankrijk, die van het vlieg veld van Villacomblay opgestegen was, heeft toen hij zich op een hoogte van 800 M. bevond, een verkeerd© handle overgehaald, waardoor een bom van 120 Kg. naar beneden viel. Deze kwam op een rijksstraatweg te recht, die over een groot gedeelte vernield werd. Ver dere ongelukken werden echter niet aangericht. Dr. Schloegl door nazi's overvallen. Naar de correspondentvan de „Daily Telegraph" uit Munchen meldt, zijn een aantal mannen, van wie vier de nazi-uniform droegen, Dinsdagmorgen met geweld binnengedrongen in de woning van dr. Schloegl. een bekend lid van de Beiersche volkspartij. De indringers hadden het dienstmeisje van dr. Schloegl met revolvers en messen bedreigd en haar geslagen totdat zij zeide, waar dr. Schloegl zich bevond. Dr. Schloegl werd eenigen tijd daarna, overvallen in de woning van zijn schoonmoeder in Titling, waar hij op bezoek was. Zijn vrouw, zijn zoontje en andere fa milieleden werden met geweld in den tuin gesleurd. Daarna ranselden de aanvallers dr. Schloegl zelf af met gummistokken totdat hij bewusteloos op den grond neerviel. De correspondent van de „Daily Tel." zag dr. Schloegl eeinige oogenblikken later, toen hij naar het ziekenhuis te Munchen gebracht werd. Zijn hoofd was in doeken gewikeld. Hij kon nauwelijks zien, daar zijn oogen wa ren opgezwollen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1