Per H.A.B.0. rond het IJsselmeer GEROOKTE PALING Zaterdag 17 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9296 Een schitterende tocht NATIONALE GEESTDRIFT TE WEENEN Transpireerende Voeten vol van afwisseling over land, langs zee en door bosch en heide. (Van een special en medewerker) ZONDAG. 11 JUNL Gevolg gevend aan de vriendelijke uitnoo- diging Van het Reisbureau H.A.B.O. stond ik Zondagmorgen halfzeven met nog zeer vele reisgenooten klaar om met den luxen en com fortabelen H.A.B.O.-reiswagen van het nieuw ste type, de Zeven-Provinciëntocht rond het IJselmcer te aanvaarden. Alle dames en heeren waren op tijd aan wezig, zoodat mede door de uitstekende voor bereiding van het reisbureau H.A.B.O. precies op tijd onder leiding van den heer C. ten Bruggencate werd afgereisd. Reeds dadelijk kreeg ik den indruk, dat een tocht van pl.m. 412 K.M. in dezen reiswa gen een genot moest zijn, aangezien de zit plaatsen zeer ruim en het interieur geriefelijk en practisch is ingericht. De trip ving aan met de route St. Pancras —LangendijkSchagenOudesluis Anna Paulowna naar de Van Ewijcksuls. Hier wordt even gestopt om het gezelschap een in druk te laten opnemen van het eerste gedeel te van het grootsche werk der drooglegging van de Zuiderzee. De afsluitdijk naar Wieringen wordt in enkele minuten genomen en al spoedig ge nieten we van de mooie vergezichten, welke het heuvelachtige land van Wieringen ons biedt. Te Hippolytushoef, het grootste dorp van het vroegere eiland, wordt een kop koffie gedronken, welke zich in den vroegen mor gen wel laat smaken. Na pl.m. 20 minuten wordt de reis vervolgd en al spoedig ligt Hip polytushoef achter ons en aan de kim zien we het dorp Den Oever reeds opdoemen. Hier was gedurende den bouw van den dijk het centrum van bedrijvigheid, en nu nog liggen op de speciaal voor dit doel gemaakte havencomplexen, groote massa's materialen gereed om aan den dijk te worden verwerkt. Zoodra we Den Oever verlaten zien we de groote schutsluizen met daarachter een reeks van afwateringssluizen, die voor deskundigen zeer interessant moeten zijn, om te bezichti gen, terwijl wij als leeken, alle respect heb ben voor dit ingenieuze werk. Thans bevinden we ons op den pl.m. 35 K.M. langen afsluitdijk vanwaar men een ruim uitzicht heeft op het IJselmeer. De Noordhollandsche bodem hebben we verlaten en na pl.m. 30 minuten rijden we bij Piaam Friesland binnen. Al dadelijk valt het ons op dat het Frieache landschap zeer veel over eenkomst met het Noordhollandsche vertoont, zoodat we ons al spoedig thuis gevoelen. Over MakkumBolsward rijden we naar Sneek, waaa- in café-restaurant „Poelman" even wordt vertoefd. Na in Sneek langs het mooie bouwwerk „de Waterpoort" te -zijn gereden, wordt via Jou- reHeerenveenWolvega en Blesse naar Steenwfjk koers gezet, waar in hotel „de Gou den Engel" het middagmaal wordt gebruikt. Na den maaltijd gaat het allereerst naar de Hunnebedden, hier worden eenige aardige kiekje® genomen, waarna, de wagen ons via Meppel naar Staphorst voert, in welke laatste plaat3 een woning wordt bezichtigd, waar over allen zeer enthousiast zijn. Het is ook werkelijk interessant, zoo'n interieur eens te zien. De wanden zijn betegeld met oud-Hol- landsche tegels, waarin mooie tableaux, roode tegels op den grond, terwijl oud-Hollandsche meubelen het geheel completeeren. Overigens wordt het iemand in Staphorst blauw en groen voor de oogen, aangezien alle huizen met bovengenoemde kleuren zijn beschilderd. Dan gaat het voort over RouveenLicht misZwolleEpeVaassenHet Loo naar Apeldoorn, alwaar in de ontspanning „Juliana toren" een oogenblik wordt halt gehouden, om van een heerlijk uitzicht te genieten. Vervolgens rijden we over Amersfoort SoestdijkHilversum naar Amsterdam, waar wij pl.m. 9 uur aankomen. Hier wordt tot 10 uur gelegenheid gegeven om nog een uurtje te genieten van de gezellige drukte op en rond het Rembrandtplein, waarvan door allen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Klokslag 10 uur zijn allen present, hetgeen onzen leider aanleiding geeft te verklaren, dat hem dit bijzonder meevalt. Het zal ech ter wel in verband hebben gestaan met de gezellige stemming welke (dank zij onzen leider, die een gezellig causeur is) den ge- heelen dag in den wagen heeft geheerscht. De laatste ronde is ingegaan, en onder het zingen van een vroolijk lied verlaten we Amsterdam om via Haarlem naar Alkmaar te rijden. Te Heiloo wordt gestopt en verlaat de heer Ten Bruggencate het gezelsohap, doch niet alvorens door één der heeren van het gezelschap hartelijk te zijn toegesproken, hetwelk met een applaus en een driewerf hoe ra wordt besloten. Ook den chauffeur werd hulde gebracht voor zijn "correct en oplettend rijden. Het was half twaalf toen we onder het zin gen van: „We gaan nog niet naar huis" af scheid namen. Het was een mooien, gezel li gen tocht, wel ke bij de deelnemers zeer zeker nog lang in aangename herinnering zal blijven voortle ven, en welke ik ten zeerste kan aanbevelen. Ik heb mij op dezen pl.m. 412 K.M. langen tocht bijzonder geamuseerd en volop genoten van zee, bosch en helde. Met volle overtuiging zeg ik: De H.A.B.O.-reizen kan men niet voldoende prijzen. Welke verwoestingen rupsen kunnen aanrichten, zien we hierboven, hoe de boomen langs den weg Berlijn AltMoabit, volkomen kaal gevreten zijn. Een moeilijk gedeelte In het Harz-gebergt», waar men desnoods met de auto nog wel doorheen zal komen, maar het toch geen aanbeveling verdient, dat men iemand tegenkomt. 1 PRIMA per pond f 1.25. M. HOEP - Laagzijde PRIMA SCHAGEN. De strengste maatregelen zullen tegen de Duitschers genomen worden. Een speciale correspondent van het persbureau Vaz CJias, d»e naar Oostenrijk gezonden was, om daar de gebeurtenissen van de laatste dagen te volgen, schreef Donderdag het volgende uit Weenen: Reeds voor wij Maandag Nederland verlieten, waren de berichten binnengekomen omtrent de misdaden en onrust in Oostenrijk. En naarmate wij den volgenden dag de Oostenrijksche grenzen naderden, kreeg men meer den indruk, dat men naar een land ging, dat zoo niet in een burgeroorlog, dan toch wel in staat van be leg verkeerde. Wanneer men in Beieren op de verschil lende stations een krant las, dan werd er slechts over Oostenrijk geschreven als over een vijandelijk land, waarmee een hevige strijd onvermijdelijk was. De al ler scherpste maatregelen werden van de Duitsphe re geering geëischt, opdat de Oostenrijksche kameraden kich niet zouden behoeven te laten onderdrukken. Nauwelijks waren wij echter bij Passau de Oostenrijk sche grenzen gepasseerd of van een verhitte stemming was niets meer te bespeuren. Het verschil was inder daad opvallend! In Oostenrijk zelf was alles rustig en zag men nlet6 van eenige politieke opgewondenheid, welke tot uitbarstingen zou kunnen leiden. In derdaad was het rumoer van Duitsche zijde wel zeer groot. Toen wij gisteravond in Weenen aankwa men. kon men in het centrum der stad toch wel mer ken. dat er iets bijzonders aan de hand was. Weenen reageerde hartstochtelijk op de aanslagen op dr. Rin- telen en dr. Steidle, waarbij later op den dagen nog ver de re berichten kwamen omtrent aanslagen op een wa renhuis. Deze reactie was van een zoo ongekend ka rakter in de sociaal-democratische hoofdstad van Wee nen. dat het waard is de aandacht er op te vestigen. Om 8 uur was door de Heimwehr een groote vergade- Enorm was de belangstelling. Hoeveel personen dit reusachtige ge bouw kan bevatten, durf ik niet zeggen maar het moeten vele duizenden zijn. De couloirs, de reusachtige hall de trappen, alles stond volgepakt met menschen, ge wone burgers, maar ook duizen den Heimwehr- mannen in hun grijze jas voor een deel met den storm hoed en voor een ander deel met den typischen Tiroler- hoed. Minister Fey en prins Starhem berg voerden het woord. De bijval waarmede beiden begroet werden, was overweldigend en aan de ovaties kwam schier geen einde. Beide sprekers bestreden de nationaal-socialisten en met name Fey vertelaarde met nadruk, dat de strengste maatregelen tegen hun agita tie genomen zouden worden. Treffend was de geestdrift, waarmede de jonge prins SWrhemberg ontvangen werd. Grijzen mannen, en jon gens, oude vrouwtjes en kinderen, alles dooreen, heb ik van louter geestdrift en aandoening zien huilen, zoodat zij nauwelijks „Heil Starhemberg" konden uitbrengen, toen dezemet zijn lijfwacht het gebouw verliet. Men drong op, men sprong op stoelen en op balustraden, al les om den jongen leider te zien. Men was buiten zichzelf van geestdrift. Uitgebreide maatregelen waren getroffen om voor de veiligheid van Starhemberg zorg te dragen. Den ge- heelen avond was het oniustig in Weenen. Op verschil lende punten in het centrum der stad stonden patrouil les politie, terwijl ook enkele der groote Uberfall-Kom mande's. welke in auto's, voorzien van revolvers en gummistok rondreden, er voor zorgden, dat zich geen ongeregeldheden voordeden. Voor zoover men weet is alles rustig verloopen. Wel eohter laaide steeds weer het enthousiasme nog op. Wanneer twee groepen menschen elkaar passeerden, was de groet: Heil Starhemberg, welke door anderen overge nomen werd en zich voortzete. Zoo stodn Weenen Dins dagavond in het teeken van de Heimwerh en van Starhemberg. De politie heeft de meest uitgebreide maatregelen genomen om de orde in de stad te handhaven. Onge veer 7000 man zijn „onder de wapenen". In alle stadsge deelten zijn Uberfallauto's aanwezig. De openbare ge bouwen, in het bijzonder de Bondskanselarij. hebben po- litieassistentie gekregen. Door de binnenstad patrouil leert veel politie. Meer dan 100 personen zijn gisteren gearresteerd. Handen en Oksels behandele men met Purolpocder. Dit is het meest afdoende raiddel In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. STEUN AAN OUD-STRIJDERS IN DE V.S. Verlaging verworpen. V.D. verneemt uit Washington: De Senaat heeft gisteravond met 51 tegen 39 stem men een voorstel van president Roosevelt om de steun- uitkeeringen aan de Amerikaansche oud-strijders met ruim 25 pet. te verlagen, verworpen. Een minder vèr gaand voorstel werd aangenomen, waartegen Roosevelt waarschijnlijk zijn vete zal uitspreken. ROEIBOOT OVERVAREN. De inzittende verdronken. Gistermorgen vroeg is in de Dordtsche Kil een mo torschip van Joh. van der Vliet uit Oude Tonge ter hoogte van de Wacht in aanvaring gekomen met een roeiboot, waarin een persoon was gezeten. De roeiboot sloeg om en de inzittende verdronk. Vermoed wordt, dat de verdronkene P. Reedijk is, afkomstig uit Dubbeldam. Men heeft de roeiboot als zijn eigendom herkend. SNEEVLIET BERUST IN ZIJN STRAF. Hooger beroep ingetrokken. Naar de „Tel." verneemt heeft de heer Sneevliet be rust in de straf, welke hem door de rechtbank is opgelegd en zijn verzoek om hooger beroep ingetrok ken. Naar aanleiding hiervan heeft ook de officier van justitie zijn appèl ingetrokken. De heer Sneevliet, die weldra van het Huis van Be waring naar de strafgevangenis zal worden overge- braoht, komt op 22 Juli weder op, vrije voeten, Uit AMOpw| de OMGEVING w f, n i ,v n f. v Laagste inschrijver. Gisteren heeft het Prov. Bestuur van Noordholland aanbesteed het aanleggen van den provincialen weg door den Wijde Wormer ten zuiden van den Midden- tocht in de gemeente Wijdehorne. Laagste inschrijver was S. Bosscher te Hippolytushoef voor f80.900. Sportnieuws voor Zondag: Succes 1 speelt te Alkmaar tegen Alkm. Boys 1. Vertrek om 12.45 uur. M.F.C. IISucces II. Vertrek 1 uur. STAMBOEKKEURING MERRIëN. Vrijdagmiddag had alhier de jaarlijksche stamboek keuring plaats van Merriën. De animo was dit jaar weer grooter als vorig jaar en in het materiaal is verbetering te bespeuren. Het zou zeer wensehelijk zijn, wanneer werd overgegaan tot aankoop van inge schreven veulens of jaarlingen, zooals ook in andere plaatsen wordt gedaan. Niettemin was de commissie zeer tevreden over de meerdere belangstel ing. Den uitslag laten we hier volgen: Aangeboden door J. C. Kooij een veulen van Vella I, hetwelk werd ingeschreven en geprimeerd met f 10. Aangeboden: 1 Jaarling van Gebr. Engel, premie f 15, 1 Jaarling van P. C. Lont. premie f 10; 1 twee jarige van N. Rotgans, premie f 30. Ingeschreven in het hulpstamboek 1 driejarige van Jb. Dekker Pz., premie f 25. Vervolgens werden gepresenteerd: „Nersia" van D. Jac. Mulder. „Jannie" van P. de Jong, „Nikkertje" van Gebr. Dekker, welke elk een premie verwierven van f 30. Ingeschreven „Nelly" van Jb. Lont Cz-, premie f 30. Zeo gezegd, de belangstelling was grooter als voor heen en we zullen hopen, dat deze vooruitgang blijft bestaan. EXCURSIE VEREENTGING „HET \*E_ DERLANDSGHE WEGENCONGRES". Vrijdag 7 Juli houdt bovengenoemde Vereeniging een excursie naar Noordholland en den Afsluitdijk Wieringen—Friesland, teneinde in Alkmaar, Schermer, Wierlngermeer en op den Afsluitdijk de verschillende wegdekken te bezichtigen. De excursie wordt per tou ringcars gehouden vanaf station Alkmaar via Scher- merhorn, Aartswoud naar den Wieringermeerpolder, waar Middenmeer en Slootdorp zullen worden gepas seerd en vervolgens naar Den Oever, waar het noen maal zal worden genuttigd. Na den afsluitdijk te heb ben bezocht, gaat de terugreis via de Kooij, langs het Noordhollandsch Kanaal naar Alkmaar, waar de excur sie is geëindigd. OFFICIEELE OPENING AFSLUITDIJK. Wij berichtten reeds dat 1 Juli a.s. de afsluitdijk voor het verkeer wordt vrijgegeven. Naar ons officieus ge meld wordt, zal alsdan deafsluitdijk officieel worden geopend door onzen nieuwen Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff. Bevestiging van dit bericht konden wij echter nog niet verkrijgen. anna p avlow n a D.O.K.E.V. jubileert. De volgende week herdenkt onze welbekende gym- nastiekvereeniging D.O.K.E.V. haar 25-jarig bestaan. Allen, die het vereenigingsleven in onzen polder ken nen, zullen zich bijna niet voor kunnen stellen, dat er werkelijk een vereeniging is, die zóó lang in leven bleef Toch is het zoo; D.O.K.E.V. heeft een kwarteeuw lang haar ups and downs gekend. Er zijri tijden geweest dat zoowel aan de Van Ewijcksuls als aan de Kleine Sluis en te Breezand. groote. bloeiende afdeelingen wa ren; er zijn ook tijden geweest, waarin de sterke te ruggang van het ledental en de moeilijkheid een ge schikte oefengelegenheid te vinden, het bestaan bedreig de. Maar toch altijd weer wist het bestuur en de leider, de heer Slewers een goede kern bijeen te houden. Me nigmaal gelukte het D.O.K.E.V. in haar geheel of den leden individueel buiten onze gemeente den naam van de vereeniging en de eer van Anna Paulowna hoog te houden. Er is dus alle reden voor feestviering. Zaterdag 24 Juni, des middags van 3—5 houdt het bestuur receptie In de zaal van den heer Jb. Borst en des avonds wordt in dezelfde zaal een uitvoering gegeven, waaraan de zusterverenigingen O.K.K. uit Den Helder en Hercu les van Oudkarspel haar medewerking verleenen. De uitvoering zal alleen voor genoodigden toegankelijk zijn. De tijden mogen dan niet erg gunstig zijn voor feest viering, we verwachten toch. dat dit zilveren feest van D.O.K.E.V. ook van velen buiten de vereeniging de be langstelling zal hebben. lanoennijk De heer J. Geluk, rijksveldwachter te Broek op Lan gendijk, is benoemd tot brigadier van de rijksveldwacht te Alkemade. Vele Langendijkers zullen dezen tacti- schen en voorkomenden politieman noode zien vertrek ken. In den tijd, dien hij hier heeft doorgebracht, heeft hij getoond, alleszins voor zijn taak berekend te zijn, waardoor hij bijzonder goed bij het publiek stond aan geschreven. Men deelde ons mee, dat de exploitatie der gemeen schappelijke U.L.O.-school in tegenstelling met het vo rige jaar, toen er een nadeelig saldo was van ongeveer f 2900, nu een voordeelig saldo heeft opgeleverd. Het In- en Verkoopbureau, werkende voor de veilin gen te Noordscharwoude en Broek op Langendijk. ver richt beden voor het laatst zijn werkzaamheden. De be trokken uitvoerders hebben in verband daarmee ontslag gekregen. De barbiersvereeniging heeft in een adres aan de ra den verzocht de verordening op de winkelsluiting zooda nig te wijzigen, dat op de voor hen minst drukke dagen op den in de wet genoemde uren, de barbierswinkels moeten worden gesloten. OUDKARSPEL. Woensdagavond werd in de Openbare Lagere Schoo-l de jaarlijksche schoolfeestvergadering gehouden. Aanwezig waren 23 personen. De voorzitter opent de vergadering met een harte lijk woord vanwelkom. Weder ie men bijeengekomen om over het schoolfeest te spreken en de noodige re gelingen te treffen en de wen-sch wordt uitgesproken, dat de besprekingen een aangenaam en gezellig verloop zullen hebben in het belang van het sohoolfcest voor de kinderen. De notulen worden nu voorgelezen en na een paar kleine opmerkingen onder dankzegging aan den se cretaris, goedgekeurd. Daarna doet de penningmeesteresse haar versiag over de financiën en de heer C. Borst, die met Mevr. BoodTimemrman de rekening had nagezien, brengt hierover verslag uit en deelt mede, dat alles in goede orde werd bevonden en de rekening kon worden goed gekeurd. Zoowel de kasnazieners als de penningmees teresse wordt voor hunne bemoeiingen in deze ee» woord van dank gebracht. Aan de beurt van aftreden zijn de heer C. Borst en Mevr. KalfStam. De voorzitter bedankt ook hen. voor hunne werkzaamheden in dé commissie verricht, waarna de hiernavolgende stemming uitwijst, dat als nieuwe leden zijn gekozen de heer A. Klaver en Mevr. v. d. Abeele. Ingekomen is een schrijven van Mevr. van Dort. dat ze weger.s ongesteldheid voor de commissie moet be danken. Nadat de voorzitter ook Mevr. v. Dort op ge lijke wijze had bedankt als de beide aftredende leden, wordt dcor de vergadering besloten een plaatsvervan ger te benoemen voor den tijd van één jaar. Gekozen- wordt nu Mevr. Tromp. Hiermede zijn de stemmingen afgeloopen en wordt door den voorzitter mededeeliag gedaan van de reis jes, die dit jaar met de kinderen zullen worden ge- maakt. De hoogste klassen zullen een reisje maken, naar Amsteram en Schiphol op Vrijdag 7 Juli en met de laagste klassen zal op den derden Donderdag in Juli de reis gaan naar Alkmaar. Bergen en Camper duin. De rondvraag levert verder niets bijzonders op en, hiermede is de agenda afgehandeld. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun opkomst en de prettige wijze van samenwerking. Hierna wordt de vergadering gesloten. NOORDSCHARWOUDE. De doorvaart van de Mosselenbrug is Donderdag we gens vernieuwing gestremd. De vrouwenclub van de Oosterstraat heeft besloten haar jaarlijksche uitstapje te houden op Maandag 28 Juni a.s. en wel naar Utrecht en omgeving. De reis gaat per H.A.B.O.-touringcar. schoore GEMEENTE SCHOORL. Burgerlijke stand over de maand Mei 1933. Geboren: Nicolaas. zoon van J. van Assem en At, Roozendaal; Hiske. dochter van I. Haringa en F. Haagsma; Helena. dochter van J. Ivangh en W. Miohel Jacob, zoon van N. Schuijt en T. Delver. Huwelijken: Gerardus Hendrikus Kager, 38 jaren, landman, en Maria Praat. 23 jaren, zonder beroep, beiden, te Scboorl. Overleden: Guurtje Schut, weduwe C. Roozendaal, oud 65 jaren; Johannes Dapper, oud 67 jaren. hee rh v g 0 w a art) VEENHUÏZEN. In een gecombineerde vergadering van de besturen van de afdeelingen Heerhugowaard en Veenhuizen van den bond voor Staatspensionnearing is besloten, dit jaar weder een autotocht voor de ouden van dagen t* organiseeren en wel naar het schitterende Gooi. De weg zal gaan langs de Beemster en door Amsterdam, ten minste ais de financiën het veroorloven. Een beroep ofi de offervaardigheid der ingezetenen zal worden gedaas» Van de vorige tochten is nog een batig saldo van ruim f 35 overgebleven. ring belegd in het Concerthuis. De leider van de Heimwehr, Majoor Fey.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13