De VELO wascht en wringt verbluffend Polder Callantsoog. W A n M E N H I Z E N Dezer dagen vergaderde de Coöperatieve Boeren leenbank in de zaal van den heer Slikker. De heer Klant opende deze vergadering en heette ook namens het Bestuur en den R. v. T. allen harte lijk welkom op deze jaarvergadering. Spr. memoreer de het belang der Boerenleenbank voor het economi sche leven ten plattelande en wees in 't bijzonder op cte soliditeit der Centrale Bank. Door den secretaris, den heer P. Slot, werden de no tulen voorgelezen. Zonder aanmerking en onder dank zegging aan samensteller werden deze goedgekeurd. Het voorstel van de Centr. Bank om de rente met te verhoogen, wordt niet toegepast en blijft de j-ente op hetzelfde niveau. De heer Hopman la§ hierna het jaarverslag voor jrn hieruit vermelden we dat het ledental bedraagt 124, dat twee leden van de lijst waren afgevoerd. Dat F» maal was vergaderd, waarvan 4 maal met den Raad tvan Toezicht. De verhouding tusschen bestuur en Raad van Toe zicht is buitengewoon goed te noemen. De heer P. Mink. als lid van den Raad van Toezicht 'deelde mede, dat 7 maal was vergaderd en dat bij de gehouden controle steeds alles in de beste orde is bevonden. Voorzitter bracht deze heeren dank voor hun uitge bracht rapport. Daarna volgde rekening en verantwoording. Er was een winstsaldo van f473.81. Rekening en balans werden zonder aanmerking goedgekeurd. Besloten werd het winstsaldo, zijnde f 473.81, toe te .voegen aan dc reserve, dat hierdoor gestegen is tot 110893.69. Verkiezing van een lid van het bestuur, wegens pe riodieke aftreding van den heer Jb. de Groot. De heer De Groot wordt met bijna algemeene stemmen herbe noemd, hij nam deze benoeming wederom aan en dankte de vergadering voor het in hem gestelde ver trouwen. Verkiezing van een lid van den R. v. T., wegens periodieke aftreding van den heer A. Kroon. De heer Kroon werd eveneens herkozen en sloot zich bij de woorden van den heer De Groot aan. Tot plaatsvervangende bestuursleden zijn gekozen 'de heeren S. G. Rijpma en Jn. Kuiper, die deze be noeming aannamen. Rondvraag. De heer P. Vlam Sr. informeerde naar de rente der spaargelden. Medegedeeld werd dat de rente bedraagt 3cn 3*4 voor een be drag boven de f1000.voor één jaar vast. Rente voorschotten 4V2 voor loopeude rekening. Hierna volgde sluiting. LANG END IJ K Het saneering-splan van het Bloembollenbe- dryf en de vakorganisaties. Met de uitvoering van het saneeringsplan van het toloembollenbedrijf schiet het nog niet hard op. Reeds «ijn de bouwers aan het bollen rooien, maar van een regeling, hoe moet worden gehandeld is nog niets be kend. Ter voorbereiding der te treffen maatregelen is dezer dagen de Nederlandsche Bloembollenkweekers- centrale opgericht. Krachtens de Machtigingswet, zal een Koninklijk besluit worden uitgevaardigd, dat onder meer de teelt van bloembollen slechts zal toestaan aan hen, die aangesloten zijn bij genoemde centrale. Over de oprichting van deze kweekerscentrale is men in de bloembollenwereld allerminst te spreken, want bij de samenstelling is in "t geheel geen rekening gehouden met de bestaande organisatie's. In het orgaan van de vereen, voor Bloembollencultuur wordt deze instelling dan ook danig door den voorzitter van Bloembollencul tuur becritiseerd. De centrale is opgericht op last van den Minister van Economische Zaken en Arbeid en de leden hebben in deze centrale niets te zeggen, terwijl de minister vrij wel alles heeft te zeggen. De statuten vereischen de goedkeuring van den minister en kunnen door dezen buiten medewerking of instemming der leden worden veranderd. Het bestuur wordt door den Minister be noemd. De leden hebben op de samenstelling niet den minsten invloed. Op 't oogenblik telt de centrale nog geen enkel lid; zij is opgericht door drie departements ambtenaren. Gegeven de noodzakelijkheid om een middel te vinden om allen bloembollenkweekers gelijke verplichtingen op te leggen ten behoeve van de algemeene saneering, kan berust worden bij de instelling van deze centrale, maar met de uitvoering is men het lang niet eens. Benoemd zijn in het bestuur der Kweekerscentrale de heeren Mr. F. A. Bijvoet, Haarlem, voorzitter; Ir. Ignatius, Naald wijk, D. W. Lefeber. A. J. Loerakker, G. J. Lovink. J. P. Nijssen, S. Schoneveld en Ir. K. Volkersz. Het wordt bedroevend geoordeeld, dat de Minister gemeend heeft de bijna 75-jarlge organisatie van bollen kweekers zoozeer te miskennen, als uit deze samen stelling blijkt. Tegen de personen heeft men niets, doch alles bij eengenomen, zullen de bollenkweekers dit bestuur een allerzonderlingst gezelschap vinden om de zoo ver antwoordelijke en ingrijpende taak te nprvullen. die op hun schouders is gelegd, daar er geen enkele bollen- „kweeker" zitting heeft, maar dat is in de eerste en voornaamste plaats de schuld van de bollenkweekers zelf. Als niet van het eerste oogenblik af dat het sa- r.eeringsplan bekend werd, zoo velen op het Departe- Went waren gekomen met wenschen van uiteenloo penden aard, gegrond op eigen belangetjes, enz., zou vermoedelijk het vak een regeling in eigen beheer gekregen hebben. Dit optreden van verscheidene kweekers wordt ech ter geen verontschuldiging geacht voor den Minister en het departement om deze maatregelen te nemen en had men mogen verwachten, dat meer aandacht was geschonken aan de wenschen van het Centr. Bloembol len Comité, waarin alle vakvereenigingen op het bol- lengobied zijn vertegenwoordigd, welke wenschen ge heel eenstemmig waren. Als terstond een gunstige be slissing was afgekomen, zou alles nog nauwkeurig zijn geregistreerdwaarvan thans, nu men reeds is be ginnen met rooien, zooals te begrijpen is, niets zal kunnen komen. Opzettelijk heeft de minister de alg. vereen. Bloembol lencultuur van eenige invloed op het saneeringsplan uitgesloten. De tot dusver door den Minister uitgespro ken opvattingen en genomen besluiten hebben groote on gerustheid gewekt. De hoop, dat beter inzicht tenslotte zal zegevieren en er althans nog iets van de saneering terecht komt. wordt echter nog niet opgegeven. HET JUBILEUM VAN DEN A.N.WJ. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 Juli a.s. de A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, zijn 50-jarig toestaan zal herdenken, is de laatste maanden in de pers veel over dezen Bond geschreven. Daarbij was vrijwel steeds de conclusie, dat velen, die wel van liet Bondswerk profiteeren, dit toch niet steunen door hun lidmaatschap. Op het gebied van; wegen, wegwij. aers, natuurschoon, rijwiel- en ruiterpaarden, wandel wegen, verkeersveiligheid, bruggenbouw, opheffing van tollen, internationaal verkeer, bevordering van •eiken vorm van toerisme doet de A.N.W.B. werlc ten bate en ten voordeele van iederen toerist, of hij wan delt of fietst, paard, auto of motor rijdt, vliegt of te water, per ski of per trein het toerisme beoefent.. Ook de niet-leden profiteeren daarvan, hoewel zij zelf wel zullen inzien, dat dit niet juist is. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als een moreele plicht gevoelen, hij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Hond het gepleegde verzuim goed te maken en als lid toe te treden. Vandaar dat de consul van den A.N.W.B. ter plaatse, de heer D. J. C de Leeuw, Landbouwstraat 125, er de aandacht op vestigt, dat aanmelding als lid bij hem kan geschieden en hij ppaarne bereid is. candidaten voor te dragen voor het lidmaatschap. Een rumoerige vergadering. De Voorzitter doof. maar verzet zich tegen beantwoording door den Secretaris. De Inst tot be- bezutniging. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Callantsoog, op Vrijdag 16 Juni 1933. des middags 12 uur ten huize van den heer P. de Haan te Callantsoog. Voorzitter de heer H. Kruisveld, dijkgraaf; secreta ris de heer A. de Heer, penningmeester de heer J. C. v. d. Plas. Na opening volgt lezing der notulen. De heer Ottervanger merkt op, dat in de notulen niet voorkomt het besluit, om het bedrag dat de pen ningmeester van het toegewezen bedrag voor admini stratie, niet besteedde hem als vergoeding voor kan toor te verleenen. De Secretaris leest een schrijven van Ged. Staten, waarin dit college mededeelt, dat aan den penning meester geen emolumenten mogen worden verstrekt en hij slechts de werkelijke kosten voor bureau- en schrijfbehoeften in rekening mag brengen. De heer Van der Plas onderschrijft de opmerking van den heer Ottervanger. Door den Burgemeester was vorig maal het voorstel gedaan om het overschie tende bedrag van f20 aan den penningmeester toe te kennen als vergoeding gebruik kantoor en dat voorstel is aangenomen. De notulen zullen met die opmerking aangevuld wor den. Door den Voorzitter werd opgemerkt dat hy wat doof is en dus de Secretaris wel eens zal antwoorden op de opmerkingen. De heer Ottervanger verzet zich daar tegen, want dan zou de Secretaris tenslotte als Voorzitter fungeeren en de leiding der vergadering hebben. Spr. zou dan de me- dedeelingen van den Secretaris niet beantwoorden en zloh verwijderen. De heer Ottervanger informeert verder of het juist is dat de heer Kooger. wethouder, de gemeente verte genwoordigt Spr. dacht dat de volmacht op naam van den heer Breebaart geregistreerd en gelegaliseerd is. Door den Secretaris wordt medegedeeld dat de vol macht ten name van den burgemeester staat, niet op diens naam en de heer Kooger is als loco-burgemeester aanwezig. De notulen worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat ln het najaar het nieuwe re glement in werking is getreden eu dat bij de Dennen boschjes in samenwerking met de gemeente de kade is weggewerkt Do rekening 1932. Door de commissie van onderzoek wordt by monde van den heer A. Toes gerapporteerd dat alles ln orde is bevonden. Het batig saldo was f 1414.22. Opgevallen was dat de rekening aangaf dat aan huur grasgewas achterstallig was f 421.75. terwijl op de begrooting 1933 een bedrag van f 123.75 voorkomt. De Voorzitter deelt mede dat dit verband houdt met de reductie, ingevolge uitspraak Kamer crisispachtwet. De heer Toes merkt voorts op. dat door den Secre taris is in rekening gebracht f 16.08 voor scbryf- en bureaubehoeften en van dat bedrag is geen gespecifi ceerde nota overgelegd. Waar er t.a.v. den penningmees ter in hetzelfde geval de puntjes op de i's worden gezet, acht spr. ook hier een gespecificeerde nota gewenseht De Secretaris licht toe. dat overgelegd is een nota van ruim f 2 voor schrijfbehoeften, de rest van het bedrag is besteed aan porti. Spr. wil echter met genoe gen een lijst overleggen. De heer Ottervanger vindt verantwoording van iedere postzegel toch niet noodig. De rekening wordt goedgekeurd. De begrooting Lastenverlaging en sala risvermindering. Als de begrooting van 1933 aan de orde komt, merkt de heer Ottervanger op dat per bunder minstens f 1 aan salarissen wordt besteed en spr. had verwacht dat het bestuur, dat toch ook gevormd wordt uit boeren en die dus weten hoe de zaken er voorstaan, met een voorstel zou zdjn gekomen om de salarissen te verlagen. De heele wereld verlaagt en waar spr. straks hoorde dat de menschen hier 2*£ cent voor hun melk ontvangen, had spr. gedacht dat de salarisverlaging binnenkamers was behandeld. Spr. acht verlaging noodig en niet te kort ook. Spr. vindt ook een bedrag van f 115.60, dat aan huishoudelijke kosten in 1932 is uitgegeven, en welke post nu is uitgetrokken op f 150 voor zoó'n mager poldertje, niet te kort. De begrooting sluit met een post onvoorzien van f 400.03. De heer Van der Plas stelt als ingeland voor om de oolderlasten met f 1 te verminderen en doet dan aan de hand van verschillende berekeningen, wat het batig saldo betreft van vroegere diensten, oordeelt boven dien dat voor de motor een bedrag van f 500 niet noodiv is, dat de post aankoop grint enz. f 150 lager kan, enz., enz., zoomede den post onvoorzien met f 375 ver laagd. Spr. komt dan tot een totale verlaging van f764. Nadat enkele vragen zyn gesteld, stelt de heer Kooi man liever voor de lasten met 50 cent per H.A. te ver lagen. De heer Van der Plas wijst er op dat ook andere polders tot verlaging van lasten overgaan. De Voorzitter had zelf ook lastenverlaging in 't hoofd, maar met het oog op het derven van inkomsten durft spr. het niet aan. De heer Van Honschoten ontraadt verlaging van lasten en beveelt het kweeken van eenige reserve aan. Er kan iets gebeuren met den motor, een duiker kan springen en om dan een geldleening aan te gaan, acht spr. niet gewenseht, evenmin om dan volgend jaar weer over te gaan tot verhooging van lasten. De heer Van der Plas acht het kweeken van reser ve ook wel gewenseht, maar dan in een beteren tyd. Door den heer Van Honschoten wordt gesproken als gemachtigde van iemand die kapitaal heeft. Spr. is 6 jaar penningmeester geweest en durft de voorgestelde verlaging wel aan. De heer Van Honschoten wijst op het feit, dat de polder nog steeds niets aan de straten heeft gedaan. De heer T. Mooij vindt, dat men dan maar langza mer moet rijden. De heet Ottervanger zegt dat als er iemand van de N.V. zich doorrijdt, de N.V. evengoed wel blijft be staan. Als er geen-geld is om brood te koopen, dan stopt spr. zijn kousen maar niet De menschen hebben honger en daarom wil spr. verlaging van lasten. De heer S. Kooger wijst hier op het gemeente- en het polderbelang, op de wenscheiykheld dat de polder de gemeente bijstaat, wat de werkverschaffing betreft, en spr. zou daarom willen dat wat de polder anders in 3 of 4 jaren laat doen, fcha.ns in 2 jaar gebeurt. En ala nu tot lastenverlaging wordt' overgegaan zal de polder de gemeente niet kunnen helpen. De Voorzitter merkt op dat de gemeente alleen toe slag mag geven voor nieuw werk. De heer Kooger wyst op het schrijven van de V.V.V. waarin aangedrongen wordt op verbetering van den weg. Zoowel door de gemeente Zijpe als door het Hoog heemraadschap worden de wegen ln orde gemaakt, al leen in Callantsoog niet En spr. wyst op het gevaar als fietsers voor de auto's moeten uitwijken en in het zand terechtkomen. De heer Ottervanger is het met dit betoog eens, maar het eigenbelang weegt 't zwaarst Hier spelen de tyds- omstandigheden een rol. Reeds 20 jaren is de weg slecht Er moet dan echter op andere posten bezuinigd worden en spr. schaamt zich niet om te zeggen hoe dat kan. We hebben hier by dat kleine poldertje een secretaris en een penningmeester. Welnu, geef één er van een sohop voor zyn kof dat Van der Plas is of De Heer, maakt spr. niet uit. Spr. roept de verga dering toe. dat hy openlijk voor zyn meening uitkomt, aan salarissen, zegelplakken enz. wordt f 1200 a f 1300 uitgegeven. Weg met die salarissen, we moeten bezui nigen en dan van bovenaf. Wy hebben geen secretaris en een penningmeester noodig, en moeten dat durven zeggen. Het eigenbelang weegt 't zwaarst. Teun heeft straks voor de vergadering verteld, dat hy de polder- lasten nog niet heeft kunnen betalen, maar er zullen ook menschen zyn, die de lasten wel hebben betaald, maar het geld hebben geleend. De heer T. Mooij; Ik heb 't opvreten. De heer Ottervanger: Dat is de officieele tyd, men schen. en door de grootste mannen, van noord- tot zuidpool wordt tot verlaging overgegaan. De heer Van der Plas onderschrijft voor het grootste gedeelte de woorden van Ottervanger, maar als de penningmeester of de secretaris dan een schop onder zyn kkrijgt, moet die dan niet op wachtgeld worden gesteld? De heer Ottervanger zegt zoo diep niet in de zaak te zitten. Spr. hoort van zyn buurman, dat gister door T. Rampen, spr.'s principaal, is gezegd, niet voor las tenverlaging te zyn, maar toch zal spr. er voor stem men. Als het Rampen niet zint. moet ie spr. er dan maar uitdSpr. doet het uit volle overtuiging. De heer Van der Plas wyst er den heer Kooger op, dat ons poldertje geen geld kan geven om de wefk- loozen te werk te stellen. Wy zijn geen arbeiders, voor ons worden geen zegeltjes geolakt. Wel moet er voor de arbeiders iets gedaan worden, maar dat mag niet van de ingelanden komen. De heer T. Mooy zegt. dat als wij. kleine prutsboer- ties. f 10 minder aan lasten kunnen betalen, dat be- teekent een week eten. De heer Kooger zegt niet om geld van den polder te hebben gevraagd,, alleen om in 2 jaar te willen doen, wat anders in 4 jaar gebeurt. Het gaat hier om de vraag productieven arbeid. Wat de salarisverminde ring betreft, spr. weet van de werkzaamheden weinig, weet dus niet of de selarissen te hoog zijn. maar als je 'emand een schop onder zrn gat wil geven, dan zul'en er toch reglementen zijn. Spr. wijst er verder op. dat de polder toch zijn we~en voor het verkeer zal hebben te onderhouden: er zal wet moeten gebeuren. De heer Ottervanger zegt dat tot nu de straat teveel met puin is onderhonden en nu komen de naweeën. De heer Van der Plas bedoelt met zijn voorstel, ver- 'ichten van de ingelanden. De wegenverbetering kan *an volgend jaar wel en dan een e°!dleen'ng er voor "luiten. Die wegen moeten in orde gehouden worden voor den grooten Jan Kip, want voor de boeren is het niet in die mate noodig. De Voorzitter zegt dot het Pestuur d« kluft heeft oogenomen. verbetering zal denkelijk f ?°0 korten, van af den asphaltwe* tot aan de boet van V"n de Poll. De heer Van Honschoten deelt mede, dat wat de grond daar betreft, de N.V. altyd medewerking wil verleenen. De heer Kooger zegt dat B. en W. de kluft by de villa hebben besproken en by den burgemeester is een klacht ingekomen, dat zij levensgevaarlijk is. Als de oolder de verbetering wil. heeft de gemeente 800 a 1000 st^enen ervoor disponibel. De Voorzitter schat dat 12000 steenen voor verbree ding noodig zijn. Moet de straat verbeterd worden, vraagt sDr.. wat dat dient beslist te wo-den. voordat tot verlaging van pclderlasten wnrdt besloten. De heer Van der Plas meent dat evengoed die kos ten uit hst saldo kunnen worden betaald en anders "en geldleening. Het voorstel-Van der Plas. de lasten met f 1 per H.A. te verlagen, wordt aangenomen, voor 16 stemmen, tegen 5 stemmen. Hoe moet er nn bezuinigd worden? Na dit besluit stelt de heer Ottervanger voor om of den secretaris of den penningmeester te ontslaan. We moeten nu meteen de schaar in 't laken zetten, zegt spr. De heer Van Honschoten: Nu heb je mijn stem! Er gaan stemmen op. die vragen of dat nu zóó maar kan en of dan het salaris van den blijvenden functiona ris. die dus meer werk zal krijgen, niet verhoogd moet worden. De heer Ottervanger zegt, dat het dan toch altyd nog een bezuiniging zal beteekenen. De heer Van der Plas zegt dat de benoeming van secretaris en penningmeester aan het bestuur is. het voorstel-Ottervanger is zeker alleen bedoeld als een op merking op de begrooting. De heer Joh. Baken zegt dat de salarissen toch ver laagd kunnen worden. We behoeven niet iemand te ontslaan. Zeer opgewonden betoogt de heer Ottervanger nog maals dat van bovenaf bezuinigd moet worden en spr. had al lang verwacht dat het bestuur zelf met een voor stel zou zyn gekomen. Het zyn toch allemaal boeren. En niet voor niets is spr. voorzitter van 300 leden ge weest en heeft toen gezegd, als er geen salaris kan worden betaald, dan geen salaris. De Voorzitter vraagt den heer Ottervanger of deze dus nu voorstelt verlaging van salarissen of één weg. Of moeten we misschien allemaal weg? De heer T. Mooy: Gooi er 50 pet. verlaging af en laat dan verder het bestuur het bestuur. De heer Ottervanger: Dan is dat myn voorstel en het is dan tijdelijk, zoolang deze toestand blyft bestaan. Want het is niet om die menschen te knoeien. De heer Van der Plas deelt mede. dat als zyn salaris met 50 pet. wordt verminderd, hy geen penningmeester schap meer wenscht waar te nemen, dan blyft hij lie ver op zyn stoel zitten. De heer Ottervanger: Goed, dan is er één weg en dan neemt de de secretaris dat werk over. De Secretaris: Als de Secretaris dat tenminste wil. De heer Ottervanger overweegt nu dat de penning meester en de secretaris „onze arbeiders" zijn en spr. vindt het dan beter de salarissen van dykgraaf en heemraden met 40 pet. te verlagen, de salarissen van secretaris en penningmeester met 25 pet. De heer Van der Plas zegt feitelyk al f 20 van zyn salaris kwijt te zijn. De heer Ottervanger zegt dat ook de salarissen van de wethouders niet in overeenstemming zyn met de werkzaamheden, maar er is nog een algemeen belang. De Voorzitter zegt niet aan de beurt te kunnen ko men om te stemmen. De heer Ottervanger stelt voor verlaging salarissen Dykgraaf en Heemraden met 40 pct„ die van secretaris en penningmeester met 25 pet. De Voorzitter zegt ook wat te willen en zal in stem ming brengen of men vóór of tegen verlaging van sa larissen is. Met 13 stemmen voor', 4 tegen en 4 blanco wordt besloten tot salarisverlaging. De heer Ottervanger stelt nu voor 40 pet. verlaging voor Dykgraaf en heemraden en 25 pet. voor „de werk lui". den secretaris en den penningmeester. De heer W. Zeeman zegt dat hy als heemraad f 25 ontvangt. Daarvoor wordt 10 keer een vergadering ge houden en wat blyft er nu over als dat bedrag met 40 pet. wordt verlaagd? Spr. kan dat verzuim niet ïyden. Als het salaris met 40 pet. wordt verlaagd, zal spr. het baTrie vaarwel moet enzeggen. De heer Ottervanger vindt dat de heer Zeeman dan een klein beetje menschlievendheid bezit. De heer Zeeman: Dat moet jij weten, maar ik ben geen man die dat verzuim kan ïyden. Barometerstand: 750 m.m. Waarschijnlijk regen; temperatuur 12° C., 54° F, INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. De heer G. Dekker zegt dat het salaris alleen voor vergaderingen wordt betaald, want rondgaan ziet spr. het bestuur nooit. De heer Zeeman zegt dat dan de één komt vragen hiernaar te willen kijken, en dan weer een ander om daarnaar te willen kyken. De heer G. Dekker vindt het kinderachtig als de heer Zeeman dan het baantje wil neerleggen. De heer Ottervanger zegt dat dan het algemeen be lang niet diep zit, het wordt dan eigenbelang. De heer Zeeman: jy loop zeker voor niemendal hier naar toe. De heer A. Toes stelt voor de salarissen van de be stuursleden met 25 pet te verlagen "en die van secre taris en penningmeester met 10 pet Het voorstel-Ottervanger wordt verworpen. 7 voor. 11 tegen. 3 blanco. Het voorstel-Toes wordt geacht te zijn aangenomen. Door deze verlaging zal een mindere uitgaaf van f 140 ontstaan. De lastenverlaging beteekent een mindere ontvangst van f 685. Aan het bestuur wordt overgelaten om het verschil te dekken op de wijze als door den heer Van der Plas was aangegeven, en het bedrag dat nog ongedekt is uit den post onvoorzien te putten. Besloten wordt tot verlenging van de 100pende reke ning bij de Coop. Boerenleenbank te Schagerbrug en tot vaststelling der door den penningmeester te stellen zekerheid nJ. op f 850. Verkrachting van het nieuwe reglement. Voorgesteld wordt het Bestuur volmacht te verleenen tot onderhandsche aanbesteding voor werken of leveran ties. waarvan de vermoedelijke kosten de som van f 250 te boven gaan. Het is ook nu weer de heer Ottervanger, die hevig gesticuleerend en luid schreeuwend zich tegen dit voor stel verzet, het nieuwe reglement een pracht stuk studie noemt en er zich tegen verklaart dat dit prachtige reglement wordt verkracht. Reeds 20 jaren lang verzet spr. zich tegen onderhandsche aanbesteding. Ged. Staten hebben zJ. zeer goed gezien om het bestuur niet verder dan f 250 de bevoegdheid te geven. Ged. Staten met aan het hoofd Dirk Koolman, een waterspecialist, zoo als spr. zich uitdrukt. En dat spr. hier sterk op etaat, blijkt, zegt hy, uit den brief dien spr. hier heeft van Dirk Kooiman, naar aanleiding va.n het protest dat spr. in verband met dit agendapunt naar hem heeft gezon den. Wat de inhoud van dat schrijven is, zal spr. niet mededeelen. Spr. haalt hierbij aan dat voor de herstelling van de brug bij Zwart f 1000 is betaald, ©en opgelapte broek voor f 1000. terwijl de schoonzoon van den heer De Heer voor f 1100 een nieuwe betonbrug maakt. Door den heer Van der Plas wordt gevraagd of je den polder niet op onkosten jaagt als openbare aanbesteding wordt gehouden. Dan is toch ook een opzichter noodig? Maar de heer Ottervanger vraagt of dan geen toe zicht noodig is by onderhandsche aanbesteding. Spr. wijst er op dat ook by de herstelling het verkeer ge stremd is geweest en protesteert tegen dit voorstel. Met 18 tegen 3 stemmen wordt besloten de gevraag de machtiging niet aan het bestuur te verleenen. Voor niets! Tot leden van de oommissie tot nazien der rekeningen over 1933 en 1934 worden aangewezen, de heeren A. Toes, Van Honschoten en G. Hoogvorst De heer Van Honschoten verklaart dat deze commis sie dat werk zonder de vergoeding ad f 2.50 wil ver richten. De heer Van der Plas vraagt of dit van terugwerken de kracht is. De heer Van Honschoten merkt op dat dit ook ge vraagd had kunnen worden aan den heer'Van dpr Plas, toen besloten werd diens salaris met 10 pet. te verlagen. De heer Ottervanger juicht de toezegging van de com missie toe, nu gaat het in de goede richting. Tot plaatsvervangend lid van de commissie wordt be noemd de heer G. Dekker. De Voorzitter niet gekend. By de rondvraag Informeert de heer Kooger naar een request van huurders van poldergronden aan da Kamer voor crisispachtzaken. Den Voorzitter is hier niets van bekend. De Secretaris deelt mede, dat alleen de heer Stroo- per zich om vermindering tot de Kamer voor crisis- pachtzaken heeft gewend. De heer Ottervanger zegt tot den Voorzitter dat het er aardig op begint te lijken, dat de Secretaris aan stonds op de stoel van den Voorzitter zit. Stel je voor, zegt spr., dat die een kykje op je heeft. Medegedeeld wordt dat de oproeping om voor da Kamer te verschynen aan den Secretaris was gericht, dat de Secretaris aan den Voorziter had gevraagd mee te gaan, maar dat de Voorziter dat niet gedaan had, omdat de oproeping niet aan hem was gericht De heer Toes oordeelt dat de Voorzitter met da uitspraak van de Kamer geen genoegen had moeten nemen, doch opgemerkt wordt dat er tegen de beslis sing van de Kamer geen beroep mogelijk is. De heer Ottervanger zou dan de vermindering niet hebben geteekend, maar de heer Zeeman zegt dat er niets te teekenen viel. De heer Ottervanger meent dat dan de penningmees ter geen genoegen had moeten nemen met de vermin dering. Nadat nog mededeeling is gedaan over het verdere verloop van deze zaak, in verband met het verschil van uitleg, die aan de uitspraak kan worden gegeven, worden nog enkele minder belangrijke zaken ter sprake gebracht, terwijl met 14 stemmen tegen, 6 voor en 1 blanco, wordt besloten niet tot verbreeding van de kluft by de villa over te gaan. En daarna volgde sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16