VROUW, W/VODt Elegante ochtendjaponnen. SCHAGER COURANT TIEN GEBODEN VOOR DE OOGEN Een origineel denkbeeld. Het reinigen van hamerslag. De chique hoed. Onverwachte gasten GEKLEURDE JAPON MET LOSSE CAPE. 800. liet model van deze japon beantwoordt aan een tweeledig doel. Met de dubbele losse pelerine, die niet een sier speld bevestigd wordt op de ja pon, is zij uit stekend geschikt voor slanke fi guren en b.v. zeer chique van gewerkt crêpe- georgette. Onze kleine afbeelding geeft duidelijk te zien hoe het model met lange aan sluitende mou wen zich ook buitengewoon goed leent voor gezette dames. De kleine V vor- mige hals en het gladde aanslui tende puntvor mige heupstuk, waaraan 'n niet te ruime klok- rok is gezet, kleeden zeer af. Voor het laat ste model zouden wij aanraden zwart crêpe georgette (wol of zijde) of cragnelé te kiezen. Neemt men zijden georgette, dan kunnen van deze dunne stof b.v. langs de opgaande lijn van het voorpand en langs het bovenstuk der rok smalle plissé's gezet worden. Voor meer gezette figuren is de cape niet aan te raden. De afwerking langs den buiten omtrek der cape b.v. van ge bloemd georgette kan het best door ma chinaal a jouren geschieden, daar het afbiezen zeer smal en gelijk gedaan moet worden en veelal nogal moeite geeft. Patronen met cape tot en met maat 44; met de lange mouwen in alle maten, ook 52. Aanvragen onder no. 800. 1. Het is schadelijk te lang aaneen bij kunstlicht te lezen. 2. Ieder mensch moet een goede nacht rust hebben en liever iets langer, dan te kort slapen. 3. 's Morgens na het opstaan een koud oogbad is uitstekend, doch indien men zich hieraan niet gewend heeft, begint men met lauw water, om dan langzamerhand tot koud over te gaan. 4. Wanneer men gevoelt, dat de oogen door ingespannen werken moe wor den, houdt men er mede op. 5. Men moet niet in kleine rookerige kamers verblijven, daar de rook slecht is voor het bindweefsel. 6. Men moet het vermijden om bij storm tegen den wind in te loopen of in een open auto te rijden. Door den wind wordt de slijmhuid uitgedroogd, hier door vullen zich de kleine bloedva ten, waardoor de oogen rood worden en men een onaangenaam gevoel krijgt. Ook heeft men kans bij hevi- gen wind stof of kleine voorwerpen in het oog te krijgen, die medische behandeling noodzakelijk maken. 7. Indien men oogen beeft, die voortdu rend tranen, vege men deze niet met een reeds gebruikte zakdoek af, doch met een zacht doekje, dat men voor dit doel houdt. Veelal is het een ge volg van een verstopte traanbuis en moet men een oogarts raadplegen. 8. Met sterke zon en fel licht is het dra gen van een gekleurde bril zeer aan te bevelen. 9. Men leze of werke nooit bij onvol doende belichting; wat men z.g spaart aan licht, wordt later aan den dokter uitgegeven. 1JX De gezondheid van de oogen mag men nooit verwaarloozen. Indien men constateert, dat de oogen min der worden, raadplege men niet den opticien, doch den oogarts. De eerste kan U den voorgeschreven bril leve ren, doch de laatste weet precies aan te geven, welk nummer men noodip heeft, alsmede de juiste maten der bril en zal eventueel afwijkingen we ten té behandelen. Het meest onontbeerlijke kleedingstuk voor de moderne vrouw is zeker wei de peignoir. Wat een gemak en comfort geeft zoo'n heerlijke ochtendjapon in de morgenuren, wanneer de vrouw er nog niet toe kan besluiten zich in een offi cieeier gewaad te steken. Met een charme, die voor haar pleit, hult zij zich in haar elegante kimono en trippelt op haar zijden, gewat- eerde slippers door het huis, haar kleinere of grootere plich - 'en als vrouw les-huizes vol brengend. Voor haar, die liever zelf, geheel naar eigen smaak en wat nog meer zeggen wil, passende bij de om geving een peignoir ma ken wil. in plaats van deze klaar in den winkel te koopen, doe ik hier eenige ideeën aan de hand. Eerstens hebben wij de prachtige Ja- pansche zijden kimono's, voorzien van er op geborduurde landschappen of vo gels, dan is daar de gebloemd zijden peignoir, die vaak wordt gevoerd met flanel. De contouren neemt men dan van een der kleuren van do bloemen. Een elegante, royale strik, die opzij valt, vormt de sluiting. Om te zorgeu dat het linkervoorpand goed op zijn plaats blijft zitten verdient het aanbeveling dit voorpand steeds van een binnensluiting te voorzien. De hals opening van bijna iedere peignoir is V- vormig. Wil men veel gemak van de ochtendjapon hebben, dan is het wen- scbelqk er een of twee zakken op aan te brengen, waarin de huishoudportemon- naie, een zakdoek, sleutels en vooral een potloodje geborgen worden. Want wij weten het allen, ieder oogenblik heeft de huisvrouw iets op te schrijven, een boek je van een leverancier in te vullen of iets dergelijks en meestal is er dan ner gens zoo gauw een potlood te vinden Draag er daarom 'altijd een in uw zak. maar leen dit niet uit aan uw dienst meisje, of- een van de kinderen, want dan zit U weer zonder en het zoeken begint opnieuw. Verder hebben wij de peignoirs van gewatteerde zijde, doorgestikt met de zelfde kleur zijde ais waarmede de peig noir is gevoerd. Voor gewatteerde peig noirs neemt men het best pastelkleuren als men blond is en rood of zwart als men donker is. Een van mijn dameskennissen hield er buitengewoon veel vriendinnen op na, waarschijnlijk wel niet allemaal zul ke heel goede vriendinnen, maar zij had buitengewoon veel aanloop. Op een van haar verjaardagen vroe gen de dames haar wat zij wilde hebben en van degenen, waar zij het best mee bevriend was, vroeg zij niets anders dan een stukje goed van de japon, die zij het liefst aanhadden, of die haar het best stond. De vriendinnen begrepen van die gril niet veel en bespraken on der elkaar wat zij toch met al die lapjes zou gaan doen. Een van hen vroeg het haar openlijk, doch zij lachte slechts fijntjes en zei, dat zij dat later wel alle maal zouden zien. Enfin, de verjaardag kwam en behalve veel bloemen kreeg zij een heele stapel lapjes en zooals haar vriendinnen zeiden, van de japonnen, die zij het liefst droegen. Eenige weken daarna had zij haar ontvangmiddag. Stelt U zich de verba zing van al haar gasten voor, toen zij gekleed was in een kimono, die geheel samengesteld was uit de lapjes, die zij op haar verjaardag had gekregen. Het was werkelijk een origineel klee dingstuk geworden, zooals de teekening 0 trouwens duidelijk laat zien en vele van haar vriendinnen betreurden het. dat zij niet op zoo'n aardig idee waren gekomen. Hoewel het een eenvoudig ki monomodel was. diende hij eigenlijk meer als „happy coat", een kleeding stuk, dat het vorige seizoen zoo'n op gang heeft gemaakt, vooral voor de da mes. die ontvingen. Mocht U door dit voorbeeld geinspi reerd worden om een dergelijk soort ki mono te maken, denkt U er dan om, dal de meest tegengestelde kleuren naast el kander moeten worden gebruikt. U be gint met van al die stukken een groote lap te maken, knipt er dan de verschil lende panden van de mouwen, de kraag en de ceintuur. U behoeft dus niet meer stukken aan elkaar te zetten, als U steeds voor ieder stuk noodig heeft. Een dergelijke kimono moet met soepele zij- do worden gevoerd, omdat het al zeer onverzorgd zou staan als men aan dpn binnenkant al die aan elkaar gezette naden van de verschillende stukken te zien kreeg. Garnituren. De mode brengt nog steeds het dragen van allerlei crêpe weefsels met zich me de en vele japonnen ziet men gegarneerd met deze stoffen. Wit hamerslag mag zich in de bijzondere gunst verheugen en geen wonder, want het geeft cachet aan de japon. Wat echter te doen als kraag en man chetten door het vele dragen vuil gewor den zijn? Ik hoor onze lezeressen als antwoord hierop zeggen; „natuurlijk wasschen." Toch is deze kwestie niet zóó eenvou dig, daar hamerslag evenals alle stoffen in diverse kwaliteiten te verkrijgen is en heeft men een weefsel, dat geperst is. dan kan men dit niet wasschen, daar door de aanraking met vocht, het crêpe aanzien, dat door machinaal persen ver kregen is, verloren gaat. Heeft men daarentegen geweven ha merslag. dan kan men het wel reinigen, doch moet men eveneens met de noodige voorzichtigheid te werk gaan en bet niet in zeepsop waschen. doch b.v. in een diep bord of kom, zooveel waschbenzine of Zebra gieten, dat het garnituur onder staat, daarna drukt men de stof voor zichtig uit en herhaalt de behandeling zoo noodig nogmaals met schoone ben zine. Men zij er echter op bedacht, dat men deze behandeling slechts vóór het open venster verricht, liever nog op bal- con of in den tuin en dat geen vuur aan wezig mag zijn. Het gereinigde garnituur wordt op gehangen om uit te lekken en daarna op een plank, waarop een schoone doek ge legd is, gespannen, zoo noodig indien ge heel droog, nog even aan den verkeerden kant opgestreken. De zekerste weg is echter om dergelij ke zorg vereischende weefsels door een vakman te laten reinigen, daar de kos ten hieraan verbonden, niet zóó hoog zijn en men meerdere zekerheid heeft, het crêpe weefsel weer als nieuw terug te ontvangen. ZOMERJURK, voor meisjes van 1014 jaar. 797 Allerlei zomerstoffen eigenen zich tot het maken van dit aardige zomerjurkje. zoowel het meer eenvoudige vlis- co, tobralco, cre tonne als wasch- zijde of mouse- line. Het lijfje heeft een puntig op gestikt stuk in voor- en rug pand, dat zich voortzet in voor- en achterbaan van de rok, die uit zes banen bestaat. Om den hals een kraagje van organdie of ba tist, terwijl de pofmouwtjes 'r aardige afwer king geven. Patronen kan men aanvragen onder no. 797 met vermelding van den juisten leeftijd. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze leveressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- 191919 ten name van den knippatronendienst schrijving van het bedrag op postrekening to 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. In het begin van het seizoen brachten de verschillende modehuizen ons een uit gebreide collectie modellen. Hoeden met grooten rand, hoewel niet veel, hoeden met randen, die aan hel gezicht een speciale omlijsting gaven, ook wel dopjes heelemaal zonder rand die op één oor werden gedragen. Parijs was het blijkbaar er niet heelemaal mee eens en komt nu plotseling met een heel nieuw model naar voren. Het is een hooge bol met een betrekkelijk smallen rand, die soms neergeslagen, soms ('enigszins opgerold wordt gedragen. De garneering bestaat uit een lintmotief, zooals het eerste hoedje, dat van zwart slroo is, laat zien. terwijl van achteren een paar pieken van lint iets boven dpn hol uitsteken. Het tweede model van beige stroo heeft een opgerolde rand en als garneering boven op den bol twee kruislings geplaatste vleugels. Het derde model is ook zeer hoog en is van zijdevilt zonder rand. De bol wordt naar den vorm van het hoofd gezet en dan van voren wat ingeduwd. Een afhangende 'intgarneering wordt rechts op zij vast gehecht. U ziet, dit model is weer eens heel iets anders. SCHOOLJURK voor grootere meisjes, 1015 jaar. 802 Indien men een echte zomerjurk met korte mouwen wenscht te maken, is geruit frotté hiervoor wel bij zonder aardig. Men moet ech ter rekening houden met hot feit, dat deze stof bij het was schen nogal krimpt en daar om is het noodig een flinke zoom te maken aan de rok. Het lange lijf je wordt aan 'n geplooide rok gezet, terwijl de bovenpas van effen garneering is en aan de lin ker zijde met drukknoopen sluit. Indien men dit wenscht worden in de pas 5x2 nesselgaten ge maakt, waardoor een koordje in de hoofdtint der jurk wordt gehaald, het geen wel iets aardigs aan het geheel geeft. Inplaats van frotté kan men natuur lijk ook een zephir-ruit nemen; wil men een warmere jurk, b.v. mei lange mou wen, dan is de nieuwe zuiver wollen stof pied de poule voor dit model zeer ge schikt, met garneering van effen stof. Patronen kunnen aangevraagd worden onder no. 802 met vermelding van den juisten leeftijd. Het is een eigenaardig iets, maar vaak gebeurt het, dat men gasten krijgt, op oogenblikken dat men er absoluut niet op gerekend heeft. De provisiekast biedt geen bijzondere dingen, de heer des huizes heeft een moeilijken, drukken dag achter den rug, de huisvrouw zelve heeft een drukken dag achter den rug, de kinderen zijn verkouden of weten zich juist nu niet bezig te houden, doch loo pen achter moeder aan. Er wordt ge beld! Wie kan dat zijn? Nadat een der kinderen de deur heeft opengedaan, klinken een paar welbekende stemmen van familieleden, die juist in de stad moesten zijn en niet willen vertrekken, alvorens «ven een bezoek gebracht te hebben. Het loopt al aardig naar etens tijd en men kan niet anders doen, dan de menschen uitnoodigen om te blijven eten. Aardappelen en groenten zijn er genoeg, maar wat te doen met vleesch? Gelukkig zijn er nog wat kleine tomaten in huis, een krop sla, 'n heel klein beet je mayonaise en voldoende eieren, om een aardige schotel te maken. De eieren, niet te weinig, worden hard gekookt, daarna afgekoeld, gepeld en aan den onder- en bovenkant wordt zóóveel afgesneden, dat ze blijven staan. De gewasschen en gedroogde kleine to maten worden in twee helften gesneden en op de eieren geplaatst, zoo noodig wordt het binnenste een weinig uitge hold. We hebben nu aardige paddestoe len gemaakt, waarvan de tomaten hier en daar met een tipje mayonaise worden versierd. De sla wordt schoongemaakt, gewas schen, uitgeslagen en aangemaakt met olie, azijn en wat zout en op een schotel uitgespreid, waarna de paddestoelen er op worden gezet. De schotel zal zeker een verrassing eijn, en wat een voor naam ding is, de gasten zullen aan niets bemerkt hebben, dat zij eigenlijk wat on gelegen kwamen, omdat het maken van deze schotel, zoo weinig moeite met zich medebrengt. WENKEN. Versch brood kan men beter snijden, in dien men het broodmes een minuut in heet water heeft gezet. Een stuk kaas, dat in een kaasstolp be waard wordt, slaat minder uit, indien men er een klontje suiker bij legt; dit trekt het vocht tot zich.

Schager Courant | 1933 | | pagina 19