De Schuldenbetaling. ZONDAG a.s. SPARTA I—E.l .O. (Haarlem) """•Abdijsiroop Zaterdag 17 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9296 Wat Amerika gekregen heeft. Aardschok in Kroatië Schietpartij in een café te Amsterdam Aanvang 2'|2 uur. Amerika maakt school Telegrafesren ook met vliegtuigpassagiers Humor van de Londensche conferentie Onwelvoegelijke badpakjes POSTBESTELLING in Wieringen en Wieringermeer Terrein Loet. Voorzitter Zuiderzeeraad treedt af Nagekomen Berichten. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Het ïtaliaansche besluit. Een bewijs van goeden wil tome, 16 Juni. (V.D.) In de avondbladen van Vrij dag wordt officieel medegedeeld, dat de Groote Fascis tische Raad in zijn zitting van 12 Juni betreffende den op 15 Juni vervallenden schuldentermijn heeft besloten, op 15 Juni een betaling te verrichten van een millioen dollar, om den goeden wil te bewijzen van de fascisti sche regeering en tegelijkertijd de grenzen aan te geven welke mogelijk zijn. Hij wekt den minister van Buitenlandsche Zaken op --de onderhandelingen aan te vragen voor een definitie ve oplossing van deze kwestie voor den vervaldatum van den volgenden termijn, op 15 December. De betaling is Donderdag in zilver geschied. Roemenië betaalt 2 pet. De Roemeensch ambassadeur te Washington heeft, volgens V.D., aan de Amerikaansche regeering mede gedeeld. dat hij opdracht heeft ontvangen tot gedeelte lijke betaling van den termijn der oorlogsschuld, die op 15 Juni vervalt, en wel een bedrag van 25.000 dollar. Dit beteekent dat Roemenië 2 pet. van den vervallenden termijn zal voldoen. Het Engelsche zilver ligt gereed, het ïtali aansche reeds ontvangen. Te Washington is kennisgeving ontvangen, dat te Bombay 20 millioen ons zilver gereed ligt ter betaling van de Britsohe schuld. Engeland wordt echter aan sprakelijk gesteld voor de aflevering aan de Ver. Staten Het dept. van buitenl. zaken deelt mede. dat het fede rale keuringsbureau te New York 2 millioen ons zilver van Italië heeft ontvangen. Amerika ontving nog geen 13 pet. van wat het van alle Europeesche mogendheden had te vorderen. Van alle Europeesche mogendheden, die zestien jaar geleden in Amerika leeningen sloten, ter finantieering van den wereldoorlog, heeft alleen Finland Donderdag volledig aan zijn verplichtingen voldaan. Finland be taalde 148.592 dollars aan Amerika, zonder eenig ver zoek om herziening. Frankrijk en Polen zijn evenals in December in ver zuim gebleven, toen zij oveneens verklaarden niet in staat te zijn te betalen. Eveneens bleven in gebreke Estland, Hongarije, Litauen, België en Joego-Slavlë. Ontstemming jegens Frankrijk Bijna algemeen, aldus V. D., uit New York, is men van oordeel, dat door het niet voldoen aan hun ver- plichtingen door een groot aantal landen feitelijk een einde is gekomen aan de getroffen regelingen inzake de oorlogsschulden. Verwacht wordt, dat bij de aan staande onderhandelingen ongetwijfeld veel der oor logschulden zullen worden geschrapt. Tegenover Finland, het eenige land dat het volle bedrag-'hoeft betaald, is men zeer erkentelijk. Men.'' "is vooral ontstemd tegenover Frankrijk. De 'Tlftferlkaahsche bladen kondigen op opvallende plaat sen aan, dat Frankrijk zijn oorlogsschulden niet be taalt, terwijl de Fransche Bank een goudvoorraad van vier milliard dolar heeft. Hierbij wordt er op ge wezen, dat men in Frankrijk het optreden van Enge land dwaas vindt, omdat het een gedeelte der schuld heelt voldaan. De „New York Times" meldt uit Londen, dat Enge land, Frankrijk en Italië aan Oostenrijk een leening van 40 millioen dollar zullen verstrekken, zooals men in Lausanne aan Oostenrijk heeft beloofd. Het blad maakt van dit bericht melding onder den titel: „Oos tenrijk krijgt een leening als bolwerk tegen de Nazi's". Bevolking te Zagreb in paniek de straat op gevlucht. Te Zagreb is gisteren in de vroege morgenuren een hevige aardschok waargenomen. De bevolking, die nog te bed lag, vluchtte in paniek de stx-aat op, daal de herinnering nog voortleeft aan de geweldige aard beving, die hier 50 jaar geleden heeft plaats gehad, en waardoor de helft van de stad is verwoest. Nagenoeg 80 dagen aan een stuk geregend. Te Belgrado heeft het nagenoeg zonder onderbre king gedurende 80 dagen geregend, waardoor groote overstroomingen zijn aangericht. De stad Jajtza in Bosnië en de omliggende dorpen en boerderijen ver- keeren in groot gevaar daar de rivier Pliva buiten haar oevers is getreden en zich een nieuwen loop baant. Man door drie revolverschoten getroffen. Gistermiddag te ongeveer vier uur is in het café gelegen op den hoek van den Zwanenburgwal en de Joden Breestraat te Amsterdam tusschen eenige personen ruzie ontstaan, waarbij een van hen. een bij de politie welbekende verkooper van rijwiel- plaatjes op het Waterlooplein door drie revolver schoten in het dijbeen is getroffen. De geneeskun dige dienst heeft het slachtoffer naar het Ned. Is raëlitisch Ziekenhuis vervoerd. De politie van het bureau J. D. Meyerplein heeft een onderzoek inge steld zonder, dat dit gisteravond eenig resultaat om trent de toedracht tot het gebeurde heeft opgele verd, aangezien degenen, die gehoord zijn, niet be reid, of, naar hun beweren niet. in staat waren om inlichtingen te geven. Het drama zal dus voorloopig nog wel in het duister gehuld blijven. Naar door omstanders beweerd werd zou de ge troffene een politie-spion zijn, die een geval van ge stolen rijwielplaatjes had aangebracht en op wien deswege wraak zou zijn genomen. Aan de politie om algcheele klaarheid in deze duistere geschiedenis te brengen. Ondanks de belangrijkheid van dezen Opzienbarende poging te Weenen tot het ontvoeren van een kind. Complot van vier chauffeurs. Een van hen neerge schoten. Uit Weenen, 16 Juni (V.D.): Hedenavond laat is in W'eenen een opzienbarende poging tot het ontvoeren van een kind gedaan. Vier chauffeurs hadden beslo ten het kind van een rijk groothandelaar, Moritz Pol- lack, te ontvoeren. De politie had echter de lucht ge kregen van dit plan en eenige crimineeic ambtena ren begaven zich naar de standplaats der chauffeurs nm hen te arresteeren. Toen een der chauffeurs de ambtenaren opmerkte, trok hij een dolkmes en viel de agenten aan. Deze maakten in noodweer van hun vuurwapenen gebruik en schoten hen neer. De drie andere chauf feurs werden gearresteerd. Bij fouilleering werd op hen gevonden een flesch chloroform en touw. Zij hadden ook reeds een brief ontworpen, dien zij na de ontvoering aan den vader van het kind wilden sturen en waarin zij een losgeld eischten van 20.000 Shilling. OOK VOOR PARTICULIEREN BESTAAT NU DE GELEGENHEID. Met ingang van 19 Juni wordt de gelegenheid open gesteld om via het luchtvaartstation te Amsterdam (P.H.A.), Rotterdam (P.H.R.) of Twente (P.H.T) tele grammen te wisselen met passagiers aan boord van vliegtuigen van de K.LM., van Belgische of Duitsche vliegtuigen. Voor de Duitsche vliegtuigen geldt dit al leen voor telegrammen, afkomstig van het vliegtuig. De telegrammen moeten gesteld zijn in verstaanbare taal, mogen geen bijzondere dienstaanwijzingen en ten hoogste 15 woorden bevatten. Het adres moet behalve den naam van den geadresseerde tevens bevatten den naam van het vliegtuig en het luchtvaartstation be last met de overbrenging. Het tarief bedraagt voor Nederlandsche vliegtuigen 34 cent per woord en voor Belgische vliegtuigen 24 cent per woord. MacDonald en vijftien anderen blijven met de lift steken. De schildpad met het etiquet op zijn rug. V.D. meldt uit Londen: De Engelsche minister-presidqnt MacDonald en vijftien andere afgevaardigden op de Economische Wereldconferentie te Londen, zijn Donderdagmiddag in een lift blijven steken, toen zij van een conferen tie op de vijfde verdieping" van het conferentiege bouw naar de groote zaal beneden wilden gaan. De lift bleef tusschen de tweede en derde verdieping ste ken, waarschijnlijk doordat een der afgevaardigden de deur te vroeg geopend had. MacDonald en de an dere diplomaten waren volkomen ingesloten, daar de lift, ondanks alle pogingen, niet meer in bewe ging te brengen was. Een humoristisch aangelegd af gevaardigde zeide: „Wij hebben het doode punt be reikt." Toen MacDonald niet in de conferentiezaal ver scheen, werden monteurs gewaarschuwd die de lift na ongeveer vijf minuten weer aan den gang brach ten. Een ander geval van humor is het vinden van een schildpad in het trappenhuis van het aan het confe rentiegebouw grenzende station van den ondergrond- schen spoorweg. Op het schild van de schildpad was een etiket geplakt, waarop te lezen stond: „Ik ben op weg mij bij mijn beroemde college-gedelegeerden aan te sluiten. Wanneer zij allen naar de hel gegaan zijn, dan zal ik toch nog mijn schild hebben." De schildpad zou een week noodig nebben om van den ondergrondsclien spoorweg naar het conferontie- gebouw te komen. De Portugeesche regeering treedt strenger op Reuter meldt uit Lissabon: Volgens en officieele mededeeling zal in de Portu- geesche badplaatsen strenger worden opgetreden tegen badgasten, die een' badpak dragen dat het lichaam on voldoende bedekt. Verklaard wordt, dat het dragen van badpakken, welke te dun of te doorzichtig zijn, in strijd is met openbaar fatsoen en den goeden smaak De toenemende gewoonte van vrouwelijke bezoekers van Estoril om bij het baden alleen een zwembroekje te dragen, heeft aldaar groote verontwaardiging gewekt en is aanleiding geweest tot het besluit der autoriteiten De post uit de nachttreinen in de eerste bestelling. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is bericht binnengekomen, dat een regeling tot stand is gebracht, waarbij de voor Wieringen en den Wieringermeerpolder bestemde en met de nachttreinen aangebrachte correspondentie zoo tij dig ter plaatse wordt ontvangen, dat opname in de eerste bestelling plaats vindt. Opname van de Nieuwe Rotterdammer Courant, Maasbode en andere ochtendbladen verzonden met den nachttrein van Rotterdam naar Amsterdam in bedoelde eerste bestelling is voorshands nog niet mogelijk, om dat laatstgenoemde trein geen aansluiting heeft met den autodienst AmsterdamAlkmaarDe KooyDen Oever waarmede het eerder bedoelde vervoer plaats vindt. Een herziening der postverzending waardoor in de avondkombestelling te Wieringen en den Wieringermeer de avondbladen zullen worden opgenomen is nog in onderzoek. rijd, normale prijzen J Ontslag verleend aan dr. H. Colijn. Bij Kon. besluit is aan dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van den Zuider zeeraad met dankbetuiging voor de in deze hoedanig heid bewezen diensten. Dr. Colijn vervulde deze functcie sedert 1029. AANBESTEDING SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal door de Directie der Ned. Spoorwegen op 4 Juli worden aanbesteed het afbre ken van woning no. 27 bij K.M. 28636 van den spoor weg Helder—Amsterdam te Harenkarspel. WIERINGEN Verschillende alhier wonende arbeiders hébben oude tramwagens gekocht met de bedoeling er een woongelegenheid van te maken. Dit blijkt echter in strijd te zijn met de Woningwet, en na vooraf ge waarschuwd tc zijn, werden de wagens toch be trokken. Zoo is door de politie een der bewoners uit zoo'n woongelegenheid gezet. De wagens worden nu van wieleu voorzien, en dan zijn het woonwagens. Dan blijkt het bewonen er van geoorloofd te zijn. Donderdagavond werd in de ledenvergadering van de Doopsgezinde gemeente alhier besloten toezegging van beroep te doen aan de Proponent Meijhuizen te Am sterdam. De Visschersvereeniging D.E.T.V belegt op a.s. Zon dagmiddag een spoedeischende vergadering ter bespre king: „Wijziging omtrent de bepaling betreffende vast stelling geldelijke steunregeling." ANNA PAUtOWNA Men is blijkbaar beducht, dat de actie over de bollen op het land van den heer K„ waarover we in het vorig nummer berichtten, nog niet ten einde is. De politie post nog steeds bij het land en is zelfs ver sterkt met politie van buiten de gemeente, zoodat de veldwachters elkaar geregeld kunnen aflossen. Voetbalvereeniging B.K.C. A.s. Zondag is er op het B.K.C.-terrein niets te doen. Het eerste gaat naar H.R.C. 4 voor het gouden kruis in de volgende opstelling: speeltijd half 3. De Schipper Van Teulingen Van Teulingen V. d. Burg Wiggers De Schipper Steenvoorde Harder Post Huisman Wiggers Reserve Blom. Het tweede en derde gecombineerd gaat naar R.C.B. 2 en speelt ook om half drie, met het elftal: Koster Sasburg De Jong M. Bakker Kapitein Jn. Post Van Duin Keyzer V. d. Werken Kaan Van Loon BREEZAND. Concert. Heden. Zaterdagavond, va.n 810 uur zal de Chr. Mu- ziekvereeniging „Soli Deo Gloria" een concert geven in de muziektent. 'IJ P E T ZAND. Woensdagavond speelden de voetbalclubs DOSKO 1 en 2 gecombineerd tegen G.Z. 1 en" 2 gecomb. op het G.Z.-terrein. De eindstand luidde 2—2. Als bewijs van het drukke scheepvaartverkeer door het Noord-Hollandsch Kanaal alhier, diene, dat j.I. Donderdag het respectabele aantal van 150 stuks schepen, groot en klein, hier passeerde. We vernamen, dat in denloop van de a.s. week evenals vorige jaren door een viertal jongedames lijs ten ter inteekening voor het schoolfeest der O.L. school zullen worden aangeboden. Om dit. plezierreisje voor de kleinen toch vooral financieel goed mogelijk te maken, zouden we in dezen tijd willen opwekken om zoo eenigszins mogelijk, een zoo groot mogelijke gave voor dit mooie doel, ter beschikking te stellen. WIERINGERWAARD De heer Chr. v. d. Kolk. alhier, leerling aan de Rijks kweekschool te Alkmaar, heeft met goed gevolg examen afgelegd als onderwijzer. Vrijdagavond vergaderde do Woningbouwvereeni- ging „Volkshuisvesting" in het lokaal van den heer Van der Woude, onder leiding van den heer C. Re. zei man .Jz. Slechts 7 personen waren aanwezig. De door den heer W. Los voorgelezen notulen wer den goedgekeurd. Jaarsvcrslag. Alle woningen werden zonder on derbreking verhuurd. De gederfde huur werd door het Rijk vergoed. De huren werden steeds prompt op tijd voldaan. Het onderhoud aan de huizen nam toe. De onder houdskosten werden met een bedrag van f 123.85 over schreden, waarvoor het onderhoudsfonds moest wor den aangesproken. Dit bedraagt thans nog f750.61. Het exploitatieverlies bedroeg f 1254.91 tegen f 1290.49 in het vorig jaar. De vloeren blijken hier en daar te zijn vergaan. Deze zaak zal nader worden bekeken. Volgt vaststelling rekening 1932. De balans sloot op een bedrag van f 47349.16 en de exploitatierekening op f 3083.87. De heeren Van Ham en Peereboom had den bereids een en ander nagezien. Bij monde van eerstgenoemde werd medegedeeld, dat alles* voor zoo ver was te controleeren, in orde was bevonden, zoo dat tot vaststelling werd geadviseerd. Aldus besloten. Als commissie van onderzoek voor de rekening 1933 werden benoemd de heeren J. van Ham en W. Pccre- boom. Als gevolmachtigde voor de verkiezing van Hoofd ingeland Hoogheemraadschap werd de hoer W. J- Los benoemd. Dan volgde bespreking huurprijzen der woningen. Momenteel staat een woning ledig. Men is bevreesd dat de vastgestelde huur ad f3.40 niet. meer is te krijgen. Zonder toestemming van bet Departement mag evenwel niet. tot verlaging worden overgegaan. Het Rijk draagt thans bij in liet exploitatieverlies tot een maximum bedrag van f 1076, terwijl de gemeente daarenboven een derde van dat bedrag bijdraagt. Iti verband met de verlaagde dagloonen wordt de tegen woordige huur wel wat hoog gevonden. Besloten werd aan het Rijk te vragen eventueel een kleine verlaging van huur toe te passen. De heeren C. Rezclman Jz. en W. J. Los, werden met algemeene stemmen als bestuursleden herkozen. Bij de rondvraag werd door den heer Van Ham op gemerkt. dat het hem verleden jaar onaangenaam heeft getroffen dat hij in de Schager Courant moest lezen, dat iemand in de vergadering had gezegd, dat de bezwaren van den lieer Van I-Iam zeer overdreven waren voorgesteld. Tocjp is sinds dien nimmer ie mand bij hem geweest om zich te overtuigen of hij de zaak inderdaad overdreven heeft voorgesteld. Het lijstje met bezwaren ligt nog steeds bij hem ter in zage. Hierna sluiting. Vrijdag heeft alhier vanwege de Provinciale Re gelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord- Holland, de gewone jaarlijksche keuring plaats gehad Voor de rubriek Trekpaarden werden slechts 2 veu lens voorgebracht, n.1. Liza en Lena van den heet- K. J. Kaan te Anna Paulowna, waarvan Lena, gel). 28 Maart 1933, geprimeerd werd met f 10.—. Hiervoor bestond de keuringscommissie uit de hee ren B. Puylaert, Sas van Gent en J. de Vries, Brum- men. Landbouwtuigpaarden. Keuringscommissie d«> heeren L. Zijlmans te Hoofddorp, M. G. van Baaien Asperen en J. C. Colder te Alblasserdam, secretaris de heer W. Slob te Heemstede. De volgende premiën werden toegekend: 1-jarige merriën: Uiltje, eig. A. Buurman, Heemste de, f20; Uranic, eig. K. Reijne Kz.. Barsingenrhorn f30; Uci, eig. A. Buurman, Heemstede, f 20: Udona, eig. M. van Wieringen, Anna Paulowna, f30; Urmane, eig. A. Buurman, Heemstede, f20. 2-jarige merriën: Tellusa, eig. F. A. Melchior, Win kel, f 15; Ferena, eig. P. D. Timmerman, Schagen, f30: Trien, eig. M. van Wieringen, Anna Paulowna. f20. 47-jarige merriën: Prinsesje, eig. A. Zwart, Heilo, f30; Nicdele, eig. K. Reijne Kz.. Barsingerhom, f40; Olidia, eig. C. Oly, Heilo, f30; Ruchie, eig. Rotteveel, Heilo, f 40; Oncl, eig. De Graaf, Schagerbrug, f30. OUDERCOMMISSIE O.L. SCHOOL. Gisteravond Icwam de Oudercommissie van de Open bare Lagere School bijeen, teneinde de dames, die zich belast hadden met het presenteeren van lijsten voor het te houden schoolfeest, gelegenheid te geven rekening en verantwoording te doen. Het eindresultaat bleek zeer bevredigend, want het totaal-bedrag waarvoor was geteekend, was nog f 33 hoogev dan vorig jaar. 0,p Vrijdag 7 Juli zal het schoolfeest worden gehouden en het Amsterdamsche reisje voor de leerlingen van. de hoogste klas op 14 Juli a.s. Tot secretaris van de commissie werd benoemd de heer K. van der Ben. EEN NIEUWE VEREENIGING. Ten lokale van den heer Ph. Roobol had gisteravond een vergadering plaats van eigenaars van huizen die verhuurd worden, met het doel tot oprichting van een vereeniging te komen. Uit de besprekingen bleek, dat men de oprichting van een dergelijke vereeniging gewenscht achtte. Per circulaire zullen meerdere personen worden op gewekt als lid toe te treden en dan zal over 14 dagen nogmaals worden vergaderd, teneinde tot definitieve oprichting te komen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dirk, zoon van Willem van Eekeren en van Neeltje Bak. Overleden: Trijntje van der Peet, oud 57 jaren, echtgenoote vetn Nicolaas loseph Ploeger. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met inhoud. ZONDAG 18 JUNI. (Verbeterde opgave). NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, geen dienst. Barsingerborn, nam. 2 uur, Ds. Tinholt. Veenhuizen, geen dienst. AAN DE BURGERIJ VAN DIRKSHORN. Geachte burgerij. Uit een verslag uit de Schager Courant van 10 deser blijkt, dat door den heer R. v. d. Laan, voorzitter te vens penningmeester van de gehouden schoolfeestver gadering. eene bewering wordt uitgesproken, welke door niets wordt bevestigd. Ondergeteekende is zoo vrij onder Uw aandacht te brengen dat zij zich volkomen in staat acht het school feest van uw kinderen tot een aangenaam „uitje" te maken; immers en onze chauffeurs en onze bussen zija uit het beste hout gesneden. Ons jarenlang rijden zoi^ der een enkel ongeval moet U volkomen vertrouwen ia onzen dienst doen stellen. Met dank voor de plaatsruimte, mijnheer de Rédac teur. Hoogachtend, Busonderneming wed, J. Spaans. Als de SLIJM vast op haar borst zat nam ze onmiddellijk Abdijsiroop ■Door een verwaarloosde verkoudheid, kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 'a nachts niet sliep. Na het gebruik van Abdijsiroop trad een alge- heele verandering in. Ik kon weer rustig 1 ademhalen, mijn werk verrichten en rustig 1 slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en ik dank dat mijns inziens alleen aan de Abdijsiroop." (Origineel ter inzage) T. H.-K. te B. tijHoest - Griep - Bronchitis Asthmi „Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Thans Ft. 1.-, FI. 1.50, Fl.2.75 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct., per dubbele doos 60 ct i ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop)

Schager Courant | 1933 | | pagina 5