Een telegraafdraad als leidsnoer. Kantongerecht- m schagen Zaterdag 17 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9296 De mysterieuze nomaden van het Noorden Verdraag geen Rugpijn. HEVIGE HAGELSTORMEN IN JAPAN Portemonnee met ruim f2000 buitgemaakt. Bij Examens Braat geen Kamerlid ONGEVAL BIJ DE BERGINGSWERKZAAMHEDEN VAN HET GOUD DER „LUTINE". Man van den bergingstoren gevallen. Donderdagmiddag is de 28-jarige A. Kuiper te Ter schelling van den bergingstoren van den heer Beckers, bestemd voor het naar boven brengen van het goud van de „Lutine" gevallen. Vrij ernstig ge wond werd het slachtoffer opgenomen. Overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden bleek noodzake lijk. WETENSCHAPPEN. Een boek over de Lappen van Noord- Zweden. Blijf flink en gezond! Verdraag geen rugpijn, aan vallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeid heid, rheumatiek, ischias, spit, urine-stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijn selen wijzen er op, dat het bloed n«et behcyrlijk ge filtreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de ver zwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezond heid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz a f 1.—f 1.75 en f3.— per doos. ERNSTIG NOODWEER BOVEN ITALIÖ. DOOR ZUIDTUNISIë OVER DE GRENS VAN TRI- POLITANJë. SLECHTE WEGEN, TENSLOTTE SLECHTS EEN KARRESPOOR, IN HET GRENSPLAATSJE. ONAANGENAME FRANSCHE MILITAIREN. VÓÓR HET ONBEKENDE. (Van onzen reizenden correspondent.) TRIPOLI, 30 Mei. HET was 's avonds, de duisternis omsluierde reeds de stad, toen we te Sfax aankwamen. De aankomst in een ons nieuwe stad na het vallen van het donker is steeds iets zonder lings; Alle ons onbekende straten, huizen, gezichten zijn in het felle licht van onze sterke electrische lan taarns vreemd als dingen uit een droom. Te Sfax kwamen we eerst in een voorwijk en we dachten, dat dit de stad was, doch men verwees ons verder, tot we aanlandden op een breeden boulevard met groote, hei-verlichte café's. waar menschen, Eu- ropeesche gekleede heeren en dames en militairen, bui ten zaten in den zoelen avond. Als de hooge, wuiven de palmen er niet waren geweest, hadden we ons in Europa kunnen wanen. We volgden onze gewone methode: we reden vóór bij een bescheiden café. waar mijn makker zich neder, zette, dicht bij ons voertuigje, om er een oog op te houden, terwijl ik te voet de stad introk op zoek naar een goed en niet te duur hotel en con eetgelegenheid. Na mijn terugkeer gingen we er op uit een onder komen te vinden voor onze motorfiets met zijspan- wagentje. Bij mijn dwalen door de stad had ik ook het Ara bische gedeelte ontdekt, hooge wallen, torens, poor ten, daarachter nauwe, kronkelende straatjes met tal- looze verlichte open winkeltjes en werkplaatsjes, waar de menschen niettegenstaande het late avond uur, nog bezig waren. Op dat oogenblik gevoelde ik voor dit alles niet veel belangstelling, want ik was geradbraakt door den ontzettend slechten weg tus schen Sousse en Sfax, waar we slechts één troost had den gehad, namelijk de indrukwekkende bouwval len van een grootschen Romeinschen schouwburg, die nu verlaten ligt nabij een klein onaanzienlijk Arabisch dorp, El Djen. 's Morgens, vóór ons vertrek uit Sfax, drentelden we toch nog een uurtje door het sprookjesachtige Ara bische deel, maar langen tijd konden we daaraan niet besteden. We moesten naar de grens en dan naar Tripoli, waar ons nieuw geld wachtte. De afstand van Sfax naar de Italiaansche grenspost in Tripoli- tanië bedraagt driehonderd en dertig kilometer en in dien de toestand van den weg dit toeliet, wilden we dien afstand in één dag afleggen. Het liep anders. Na ongeveer vijf kilometer over een tamelijk goeden weg, begon iets te rammelen en spoedig hadden we de oorzaak ontdekt. De ijzeren bagagedrager achter op het motorrijwiel, waarop een zware alluminium koffer rust, was gebroken. Zóó konden we niet verder rijden. Op vindingrijke wijze ■wist mijn makker het gebrek te herstellen en we kon den onzen tocht voortzetten, doch niet zonder een tijdverlies van anderhalf uur. We kwamen meer in het zuiden. Talrijker werden de kameelen on de palmen, doch ooievaars zagen we niet meer. De ooievaars storen zich niet aan wat geleerde men- gchen in boekjes hebhen geschreven. Zij trekken lang niet alle in het voorjaar naar Europa om in het na jaar naar Afrika terug te vliegen. Honderdduizenden dezer vogels nestelen en broeden in het noorden van Marokko en Algarije, om in den winter verder naar het zuiden warmer streken op te zoeken, want ook in Noord-Marokko en Algarije kan het enkele maan den per jaar flink koud zijn. In Zuid-Tunisië, waar wij nu met onze motorfiets met zijspanwagentje kwa men, wordt het 's zomers evenwel te warm voor onze langbeenige, gevleugelde vrienden en hier ziet men dan ook geen ooievaarsnesten. Zeldzamer werden ook de dorpen en huizen en op afstanden van vele tientallen kilometers ontmoetten we alleen nu en dan Bedoeïnen met kameelen of suisden we een klein Bedoeïnenkamp voorbij. Deze kampen zijn steeds opgeslagen nabij een bron, want het watervraagstuk is allerbeheerschend in het leven dezer menschen. De weg werd langzamerhand niet meer dan eeu „spoor", een zandweg, zonder bruggen over de wei nige „weds". riviertje, die trouwens het grootste deel van het jaar droog liggen. Daar, waar de weg door een steeds ondieper „wed" gaat. is hij verhard, dus voor den regentijd gemaakt tot een betrouwbare door waadbare plaats. Het landschap werd dorder, troosteloozer, onvrucht bare bodem met distels, een woestenij. De toestand van den weg dwong ons onze snelheid aanmerkelijk te verminderen. Ons zijspanwagentje danste en sprong als een roeibootje bij woelige zee en het was reeds tamelijk ver in den namiddag, toen we Gabes bereikten, waar we wilden eten. Gabes is in deze woestenij een oase, een verkwik king, een paradijs. Bronnen zijn er met helder water en het eigenlijke dorp is gelegen bij een woud van heerlijke palmen. Van hier naar Ben Gardane, het grensplaatsje op het gebied van Tunisië, is een afstand van ruim hon derdvijftig kilometer door een verlaten streek weder langs een zandweg. Wat ons na Ben Gardane. wacht te, wisten we nog niet. Niemand had ons daarover voldoende inlichtingen kunnen geven. Het liep al tegen den avond toen we een poort door reden en plotseling op een Arabische markt plaats, met terzijde een moskee stonden. Dat was Ben Gardane. het laatste dorp vóór de grens van Tripolitanië. Hier moesten we de papieren voor ons motorvoertuigje in orde laten brengen en moesten we onze paspoorten laten afstempelen. Dit alles zou tijd vorderen en het was al laat. „Is er een weg naar de Italiaansche grenspost?" vroegen we. „Er was een karavaanspoor", vertelde ons een Arabier. „Dat spoor eaat, dikwijls verloren", deelde een ander mede, „doch er is een telegraaf draad, die als wegwijzer kan dienen." „Hoe ver is de afstand naar de Italiaansche grens post?" informeerden we verder. „Twintig kilometer", me nde de een; „zestig kilometer", schatte de ander. Allen waren het er over eens, dat we in dat Italiaan sche grensgehucht, Pisida, geen gelegenheid zouden vinden om te overnachten. We besloten daarom dien avond niet verder te trekken. Te Ben Gardane bleek een hotel te zijn, Hotel de France, een eenvoudige maar zindelijke in richting, waar we een kamer met twee bedden kre gen voor twaalf franc, en waar we konden eten, een eenvoudig, maar goed maat. Den volgenden morgen hadden we eerst de noo- dige formaliteiten te vervullen bij de douane voor onze machine. Ook moesten we ons melden, ter af stempeling van onze paspoorten, bij de (militaire) politie, die hier al zeer weinig beleefd en tegemoet komend bleek. Een inlandsch militair politieman wil de ons den toegang tot den schaduwrijken hal ver hinderen. We moesten buiten wachten in de felle zon. Dat was het bevel van den commandant voor alle vreemdelingen. Ik stoorde me daaraan niet en vroeg dadelijk den commandant te spreken. Er ver scheen een luitenant, wien ik vertelde dat ik zulk Een verkwikkende bron in de woesternij rond Ga^es. een onbeleefde en ongastvrije behandeling niet ge woon ben en dat ik ook niet, van plan was me die te laten welgevallen. De jonge man nam onze pas poorten in ontvangst en verdween er mede in zijn kantoor doch liet ons in den hal. Even later verscheen er een adjudant-onderofficier, die ons weder naar huiten, in de brandende zon wilde jagen. Ik zette hem uiteen, dat ik met hem niets had te maken, daar ik reeds met zijn officier had gesproken. Mopperend verdween de man om na enkele oogenblikkcn, iets beleefder geworden, terug te keeren en ons mede te deelen, dat we na een half uur onze paspoorten konden komen halen. De heeren hebben zich later blijkbaar bezonnen en zonden ons een mannetje tegemoet om ons onze pas poorten te overhandigen. Het zou geen kwaad kunnen indien men dezen luitenant en zijn adjudant eens ©enigen tijd zond naar een inrichting om betere ma nieren te leeren. Zeer zeker zijn zij niet de aange wezen menschen om het vreemdelingenverkeer in Tunisië te bevorderen. Ter eere van het volk. dat voor het beleefdste ter wereld doorgaat, mget ik verklaren, dat ik zulk een behandeling aan een Fr^nscho'grenspost nog nimmer ondervond. Alles was gereed voor ons vertrek naar Tripolitanië. Een jongetje op 1 n fiets ging ons voor om ons den weg ie wijzen, maar dat was geen weg; we zagen een spoor in het zand, een karavnanspoor en daarnaast ging als leidsnoer een telegraafdraad. T derop wordt de weg nog slechter", zeide de knaap ons troostend, toen hij afscheid van ons nam. Mijn makker en ik keken elkander eens aan en spraken toen het eenige woord, dat we onder deze omstandigheden kond n zeggen: „voorwaarts". J. K. BREDERODE. Tal van slachtoffers. Uit Tokio, 15 Juni (V.D.): Gisteravond hebben de sedert jaren hevigste hagel stormen gewoed boven de provincies Hyogo, Sjiga en Goemma. Negen personen zijn om liet leven geko men, honderd gewond. Meer dan honderd huizen zijn vernield, terwijl 1000 huizen zijn beschadigd. De ver woesting had plaats tengevolge van een cycloon, wel ke na den storm kwam opzetten. Bij een inbraak te Apeldoorn. Bij de familie J. Moerman aan den Arnhemscheweg. te Apeldoorn, is dezer dagen op een middag ingebro ken en een portemonnaie met ruim f2000.ont vreemd. De ongewenschte gast drong binnen door het W.C.-raampje. De politie arresteerde deswege te Amersfoort zekeren B., iemand die in een psychopa- teninrichting verpleegd wordt en thans 14 dagen met vacantie thuis te Apeldoorn was. B. bekende volledig. TWEE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Bij noodweer boven Karlsruhe. Een hevig noodweer, dat den middag van den Sa crementsdag hoven Karlsruhe woedde, heeft twee dooden geëischt. De vrouw van den fabrikant Leichtl en de voorganger van de Evangelisch Christelijke ge meenschap in Karlsruhe, Luttenberger, bevonden zich in een tuin, toen zij door den bliksem werden getroffen en op slag gedood. INBRAAK TE HAARLEM. f 1140.gestolen. De vroegere echtge noot van de bestolene aangehouden. Tijdens afwezigheid der bewoonster is ingebroken in perceel Magdalcnastraat 2 te Haarlem. Do inbre ker vernielde het slot van de voordeur en kon zoo binnenkomen. Hij heeft een ijzeren geldkistje met f 1140 meegenomen. De recherche heeft als verdacht van deze inbraak aangehouden den vroegeren echtgenoot van de be woonster. Hij is in bewaring gesteld. De mysterieuse nomaden van het Noorden, de trek kende Lappen, die in weerwil van hun hard en in spannend leven van generatie tot generatie met onge veer 20 toenemen, terwijl een vijfde der kinderen beneden het jaar sterft, worden met een aantal an dere feiten bekend gemaakt in het belangwekkende boek over de rassenbiologie der Lappen, dat door het Instituut voor Rassenbiologie in Upsala in de Engel- sche taal is gepubliceerd. Professor H. Lundborg, de directeur van het Insti tuut, is de belangrijkste medewerker aan dit boek. Hij heeft het uitvoerige onderzoekingswerk voor ongeveer 90 verricht. Alle Lappen, die in Zweden wonen zijn geregistreerd, terwijl het onderzoek tot een eeuw ge leden teruggaat Een ander interessant feit is dat de Lappen een be trekkelijk laag sterftecijfer hebben, hetgeen waar schijnlijk het gevolg is van de omstandigheid, dat zij niet aan dezelfde gevaren van infectie zijn bloot gesteld als de gevestigde bevolking. Niet minder dan 10.000 nomadenfamilies zijn geregistreerd en nauw keurig statistisch onderzocht Dit monumentale werk zal door een tweede deel worden gevolgd, dat grootendeels gewijd zal zijn aan de medisch-biologische resultaten, de ziekten der Lap pen, het resultaat der rasvermenging e.d. Dit werk is met zeer groote belangstelling dooi biologische deskundigen ontvangen, die het er over eens zijn. dat professor Lundborg door dit werk op nieuw heeft bewezen een der groote geleerden ter we reld te zijn op dit speciale gebied. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt s Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ■BteimwiwriiraianHra Zitting van Donderdag 15 Juli. Op dezen mooien Junimorgen waren er weer enkelen die Rijks schatkist wilden spekken. Daartegen bestond niet het minste bezwaar. Er werd goed geofferd! DE LACHENDE VISSCHERMAN. Het eerst werd de zaak afgeroepen tegen den Spa kenburger vischhandelaar H. de Gr. Een heel regiment getuigen zette luister bij, terwijl den poontjesleveran cier rechtskundigen bijstand verleehd werd door Mr. Sieburg uit Utrecht. Deze garnalenverleider was naar hier ontboden ter zake dat hij op 28 Maart j.1. op den Rijksstraatweg in de gemeente Zijpe, de 16-jarige Schager schoone Marie Beers had aangereden met zijn vischauto. Het eerst verscheen voor 't front der troepen de 30-jarige visch handelaar. die in zijn eigen taaltje een omstandig ver haal deed. Verdachte gaf toe Marietje te hebben getor pedeerd. maar alles ging buiten zijn schuld. De jongeda me fietste naast haar boezemvriendin, de 15-jarige M. Meuleveld. De dames reden hand in hand. Waar de Gr. ze achterop reed, gaf hij signaal en wilde links passeeren. De dames hadden er maling aan en bleven naast elkaar doorpeddelen. Terzelfden tijd naderde van den anderen kant een personenauto, 't Gevolg was dat verdachte vlug weer naar rechts moest uithalen om een botsing met de auto te voorkomen. Ongelukkiger wijze pikte de auto Marietje aan den haak. Een groote wond aan den arm, een algemeene valpartij en een kapotte fiets waren 't gevolg. De kantonrechter begon met te wijzen op 't hoogst gevaarlijke hand in hand rijden en gaf de dames een flinke veeg uit de pan. Als eerste getuige werd gehoord de aangereden Marietje, die de lezing van verdachte on derschreef. Alleen is ze van meening dat verdachte moest wachten tot de andere auto voorbij was. Al met al leed ze klein f 100 schade, maar de kantonrechter maakte haar duidelijk dat er niet meer dan f 50 te eischen is. De tweede getuige was haar hartsvriendin, die ook al niet veel nieuws vertelde, 't Ging als gesmeerd voor den garnalenman en geen wonder was 't, dat Mr. Sie burg er van af zag de getuigen a decharge te doen hooren. Zoo kwam dan 't O. M. aan het woord, die 't een twijfelachtig geval noemde. De meisjes deden wat niet li geoorloofd. Er werden geen termen gevonden om verdachte schuldig te verklaren, weshalve ontslag van alle rechts vervolging werd gevraagd. De geachte verdediger vond 't zonde om niets te zeg gen na zoo'n reis en hield een heele speech met het refrein, dat hij zich bij 't voorstel van het O.M. geheel kon aansluiten. De kantonrechter werd der Dritte im Bunde en zoo kon 't looze visschertje vrij terug reizen naar Spaken burg aan Zee. DIE HEERLIJKE TARWEWET. Aan de zoo goed bedoelde uitnoodiging om te komen debatteeren had niet gehoor gegeven de bakker J. K. uit Winkel. Deze held van de krentemik moest terecht staan omdat hij het register, hem cadeau gedaan door den ambtenaar, belast met 't toezien op de naleving der zaligmakende tarwewet, niet had bijgehouden. Op 6 Fe bruari vloog hij tegen de lamp. K. had als gevolmachtigde en raadsman verkozen Mr. J. Bulskool uit Schagen, die dan ook aanwezig was om dit appeltje te schillen. Mr. Buiskool kan direct van wal steken en begint met er op te wijzen dat verdachte het bloot materieële feit erkent, m.a.w. de lijst was niet ingevuld. Het O. M. vond dat 't prachtig losliep en eischte f 20 boete of 20 dagen „slaap wel." Maar Mr. Buiskool was er ook niet om vliegen te vangen! Spr. hield een zuiver juridisch verweer, wees op de onmogelijkheden in de nooit volprezen tarwewet Verscheiden personen door den bliksem gedood. Woensdag en Donderdag was het noodweer boven Italië. Uit Sicilië en omstreken van Napels worden ernstige overstroomingen gemeld. In Zuid-Italië wer den verscheidene personen door den bliksem gedood. GANDHI ERVAN BESCHULDIGD CHRISTEN TE ZIJN. Ook verzet tegen huwelijk van zijn zoon. Reuter meldt uit Poona. In de voortgezette ver gadering van de orthodoxe Brahmanen werd Gandhi er van beschuldigd Christen te zijn en teveel den Bijbel te lezen. Verder drong men er bij hem op aan het huwelijk tusschen zijn zoon Devidas met een meisje van een lagere kaste te beletten. Te Assen is gisteren onder voorzitterschap van den heer H. Stesnge Jzn. de algemeene vergadering van de afdeeling Drente van de Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij gehouden. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, gaf de voorzitter een uiteenzetting van hetgeen er in de vergadering te Utrecht was besproken. Na eenige discussies werd mét groote meerderheid van stemmen besloten mr. Vervoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als ver kozen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. en was tot de slotsom gekomen dat de wet veel ver biedt, maar niet aan een bakker. De tarwewet is er om de inheemsche tarweteelt te beschermen, maar niet om bakkers te leeren schrijven. Dat een bakker verplicht is om een register bij te houden staat in geen enkel arti kel. Waar de ten lastelegging hier, volgens den raads man alle bindende kracht mist, vraagt Mr. Buiskool vrijspraak of anders een zéér geringe geldboete. Tusschen den verdediger en 't O.M. ontspint zich een heel dispuut, wat hierop uitdraait, dat 't O.M. bij den eisch persisteert. Verdediger verzoekt tenslotte een schrif telijk vonnis te wijzen, aan welk verzoek de kanton rechter over 14 dagen zal voldoen. Bakker hou vast! DE STOUTE HEIMACHINE. De niet verschenen A. D. S. uit Schagen vervoerde op 4 April 's avonds een heimachine op een vrachtauto, 't Heele gevalletje was meer dan 4 M. hoog. Op den Lagedjj-k pikte de heimachine draden van 't electrisch net en de telefoon, met als gevolg dat groote storing ont stond. Draden braken af en bij vele menschen ging de lamp uit. De gebroken draden lagen over den weg ver spreid en dank zij 't kordaat optreden van J. S. wer den geen menschen of dieren geëlectroduceerd. Getuige Buis kwam verklaren dat de vonken uit de draden spatten toen de aanrijding in de lucht plaats vond. 't O.M. wilde nu ook nog de stukken er af laten vliegen en eischte f 30 boete of 30 dagen vrij van hel en. Zoo had de Kantonrechter 't ook bekeken en de uitspraak was conform den eisch. DE FIJNGEMALEN HARLEY TRAPSON. De vischhandelaar J. V. staat vervolgens terecht ter zake dat hij op 10 April te Kolhorn al achteruitrijdend, met z'n vrachtauto vol visch een fiets, welke tegen, een schuur stond, aan puin reed. Twee Kolhorner ingezetenen, t.w. de 28-jarige land arbeider A. Kooger en de 22-jarige arbeider C. Lief hebber waren van deze grappenmakerij getuigen. 't O M. meende, dat deze bokkensprongen niet on beloond mogen blijven en eischt f 20 of 20 dagen. Uitspraak 10 pop dokken of 10 dagen naar „De houten lepel". NOG EENS DE TARWEWET. De 57-jarige C. van Str., bakker te Schagen, heeft tarwemeel in voorraad gehad en weigerde den ambte naar der tarwewet inzage van de lijsten. Verdachte geeft 't toe, maar de lijst was op de loop. Het O.M. begreep dat direct f 20 of 20 dagen. De ':an ton rechter had een zuinige bui en maakte er f 12 of 12 keer 24 uur van. DE SLAGER EN 'T KEURLOON. De 20-jarige slager J. H., wonend te Sint Maarten, was op 5 April gesnord, omdat hij een kalf had ge slacht welk niet was voorzien van 't vereischte keur merk. Verdachte geeft 't royaal toe, hy wilde die 80 centen keurloon liever zelf houden. Het O.M. noemt zoo iets een ergerlijk feit, 't kalf was een wrak beestje en niet voor consumptie ge schikt. Zooiets kan niet door den béugel. De eisch luidde tegen vriend H. 30 pop betalen of S0 dagen uit logeeren in kasteel „Bellevue". De Kan tonrechter maakt 't niet zoo bont. Uitspraak f 25 of 25 dagen. DE VERSTROOIDE KOLENBOER. De 22-jarige brandstoffenhandelaar P. J. W. uit Anna Paulowna reed op 26 April in die gemeente met zijn. auto en met het rijbewijs van papa. Jammer genoeg liep hij tegen de lamp van de politie. Per ongeluk had hij de verkeerde papieren meegenomen. Eisch f 5 of 5 dagen. Uitspraak 3 om 3. HET ROOIE ACHTERLICHTJE. Achtereenvolgens staan terecht de 42-jarige J. S. uit Harenkarspel, tuinder van beroep en de 25-jarige timmerman C. M. uit Nieuwe Niedorp. Beiden waren, aangehouden, omdat de reflector op hun fiets den goeden stand niet had. Elk moet nu 50 centen be talen of 1 dag brommen. De eisch luidde f 3 of 3 dagen tegen elk der boos doeners.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9